Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

620 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, syn má jít na odběr krve kvůli c-peptidu, od května je diabetik typu, chtěla bych se zeptat, jestli má jít na lačno a pak se ihned najíst, anebo se může před odběrem najíst a píchnout si inzulín? Děkuji a jsem s pozdravem Lenka 
  věk: 13 let výška: 176 cm váha: 60 kg

  Odpověď

  Milá Lenko, vyšetření hladiny C-peptidu se provádí kvůli tomu, aby se zjistilo, zda člověk produkuje svůj vlastní inzulín. U zdravé osoby či u pacienta léčeného tabletami je posouzení jasné, protože bez inzulínu nelze žít a je tedy jasné, že osoby, které si neaplikují injekční inzulín, musejí mít zachovanou svojí vlastní sekreci.

  Problém je ale u osob, které si inzulín píchají, protože při stanovení hladiny inzulínu není jasné, zda se jedná o inzulín vlastní, o ten podávaný v injekcích či o oba dohromady.

  Inzulín se, jak známo, tvoří v beta buňkách slinivky břišní. V těchto buňkách je přítomen jako tzv. pro-inzulín, který má větší molekulu než samotný inzulín. Do krve se inzulín uvolňuje tak, že se pro-inzulín nejprve rozštěpí na tzv. C-peptid a inzulín. Přitom platí, že z jedné molekuly pro-inzulínu se uvolní jedna molekula inzulínu a jedna molekula C-peptidu.

  Zatímco v krvi zdravého člověka koluje jak C-peptid tak inzulín, v ampulkách inzulínu je obsažen pouze inzulín a nikoliv C-peptid. Když tedy u pacienta s diabetem zjistíme v krvi C-peptid, znamená to, že určitě produkuje také svůj vlastní inzulín, a to i když si píchá inzulín.

  Stanovení hladiny C-peptidu není z léčebného hlediska příliš důležité. Snad jen u pacientů s diabetem 2. typu, kteří potřebují k léčbě hodně inzulínu, ukazuje pozitivita C-peptidu, že mají zachovanou ještě vlastní sekreci a jsou s největší pravděpodobností vůči působení inzulínu málo citliví. V léčbě jim pak často lépe pomůže hubnutí, fyzická námaha a léky zlepšující citlivost k inzulínu, než další zvyšování dávek inzulínu.

  U vašeho chlapce se ale téměř jistě jedná o diabetes 1. typu. Inzulínová léčba u něho musí být prováděna tak, aby měl co nejlepší glykémie a aby měl vyrovnanou dietu bez zbytečného přibírání na váze. Znalost o hladině C-peptidu je tedy spíše informativní a může mít význam pro výzkumné účely. Důvod, proč se bude hladina C-peptidu měřit, by vám měl lékař vysvětlit.

  Při výzkumném sledování se C-peptid zpravidla vyšetřuje na lačno. Přesnější je potom stanovit jeho hladinu nejprve na lačno a potom po nějaké stimulaci, např. definovaným jídlem nebo injekcí glukagonu nebo při glykemické křivce po podání glukózy. Přitom je ale nutné vynechat dávku inzulínu před testem, protože nízká glykémie vyvolaná podáním inzulínu produkci vlastního inzulínu (a tedy i C-peptidu) snižuje. Takový test se zpravidla provádí jen u osob, které nemají diabetes 1. typu ještě plně vyvinutý, protože po podání glukózy bez inzulínu by pak měli glykémii zbytečně příliš vysokou.

  Správně by tedy měl váš syn přijít brzy ráno na lačno a před podáním ranní dávky inzulínu (proto by asi měl přijít do ambulance velmi brzy a být vyšetřen hned). Pokud by přišel po jídle a po dávce inzulínu, poznalo by se pouze, že ještě nějaký inzulín sám produkuje nebo nikoliv. Pochopitelně také záleží na glykémii v době odběru. Pokud by byla nízká, např. pod 4 mmol/l, byla by pravděpodobně hladina C-peptidu nízká i u zdravé osoby.

  Pokud vám tedy lékař nedal bližší vysvětlení (a to měl), ať váš syn raději přijde ráno na lačno a vezme si snídani a inzulín s sebou.

  No a na závěr: doufám, že jsem vám v tom neudělal příliš galimatyáš.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den.. Maminka zemřela po komplikací ch způsobených neléčeným diabetem 2.typu ve věku 69 let minulý měsíc. Nikdo není ochotný mi pomoci pochopit, proč se rozhodla svůj stav neřešit a do jakých depresi se může takto člověk dostat. V posledním roce či dvou bylo čím dál obtížnější ji vrátit chuť do života. Již v roce 2014 mela ty markery velmi zhoršené... Na co se vlastně chci zeptat.. Jak mohla vydržet tak šíleně bolesti nohou, jak se z tohoto přihodil i ichsrdecni.. Sepse, zánět močových cest, zástava srdce a následně koma. Ano, provází nás výčitky, ale jsme si vědomi toho, že nelze nic zvrátit. Jana
  věk: 70 let výška: 175 cm váha: 90 kg

  Odpověď

  Milá Jano, obracíte se na naši poradnu, abychom vám pomohli pochopit, proč se vaše maminka rozhodla neřešit svůj postupně se zhoršující zdravotní stav, který nakonec přes různé komplikace vedl ke smrti.

  Možná se domníváte, že diabetes sám o sobě vede k duševní poruše či depresi, která způsobuje neochotu, alespoň v rámci možností, se řádně léčit.

  Tak tomu ale není. Cukrovka je nemoc, která komplikuje život a vyzývá člověka, aby se k problému postavil aktivně. Velmi záleží na osobních schopnostech a síle pacienta. Až na druhém místě je k tomu nutná inteligence, aby člověk pochopil, co má správně dělat, aby se jeho porucha zlepšila. Pokud je člověk správně poučen, tak potom závisí zejména na jeho osobní schopnosti a ochotě řešit i jiné životní problémy, zdaleka ne jen cukrovku. A zde se může pozitivně i negativně projevit jeho dosavadní životní zkušenost, jeho životní naděje a síla, která může být z nejrůznějších důvodů oslabena.

  Je pravda, že diabetes 2. typu probíhá často po dlouhou dobu skrytě, kdy už se mohou vyvíjet orgánové komplikace, např. postižení nervů, očí, ledvin či srdce. V dnešní době ale přece jen většina lidí absolvuje čas od času preventivní vyšetření, kdy je vyšetřen alespoň krevní tlak, glykémie, profil krevních lipidů, zkontrolován nález v moči, provedeno oční vyšetření. Lidé, kteří nabírají postupně na váze, si toho jistě jsou vědomi a vědí, že by se s tím mělo něco dělat, že by měli pečovat o svoji kondici a o svoje zdraví.

  Pokud tedy si vaše matka už v roce 2014 byla vědoma toho, že něco ve smyslu diabetu není v pořádku, měla chodit na pravidelné kontroly, měla být seznámena s důsledky, ke kterým zanedbání diabetické poruchy může postupně přinést a měla mít sama zájem na tom, aby rozvoji komplikaci předešla, nebo jejich vývoj zpomalila. Kvůli sobě, především, ale také kvůli vám. 

  Proč tak neučinila, to já zjistit nemohu a naopak to mnohem lépe můžete tušit vy. Někdy život člověka postaví do téměř neřešitelné situace a pak jde zejména o to, jak se s takovou situací dokáže vyrovnat, aby takový těžký problém zvládl pokud možno s menším utrpením pro sebe i ostatní. Zjištěná cukrovka ale takovou situaci nepředstavuje. Hodně věcí lze zlepšit a se zjištěnou poruchou se dá dobře sžít. Člověk si jen musí uvědomit, že to sám chce, že o to stojí a že je ochoten kvůli tomu podstoupit někdy náročné úsilí. A pak jsou v životě stavy, kdy člověk k tomu nevidí rozumný důvod. Z nějaké příčiny už nevidí pro sebe perspektivu. Ale samotnou cukrovkou to není. Ta naopak většinou lidi povzbudí, protože k překonávání běžných životních těžkostí potřebují více energie a snahy, a to mnohé posiluje v jiných životních oblastech.

  Mohlo se tedy u vaší matky jednat třeba projev deprese, která se někdy v tomto věku objevuje a má být rozpoznána a léčena. 

  Když se potom diabetes postupně zhoršuje a člověk tomu nevěnuje dostatečnou pozornost, objevují se na rozdíl od chronických komplikací diabetu také komplikace akutní, a mezi ně patří třeba těžké močové infekce, obtížné zvládání jinak běžných respiračních onemocnění, postižení srdce a zhoršení funkce ledvin. I tady lze většinou ještě pomoci. Jenom po zvládnutí akutního stavu je nutné alespoň opožděně řešit svůj zdravotní stav a ne jen pasivně očekávat, co se stane, nebo si pasivně nechávat předepisovat léky.

  Je možné, že kvůli tomu nyní máte výčitky svědomí, protože jste se možná mohli podrobněji informovat, maminku více motivovat a více přemýšlet o tom, co ji vede k tomu, že léčbu zanedbává. To ovšem lze říci vždycky, když něco nedopadne dobře. Proto jen, spíš jako člověk než jako doktor, vám doporučuji, abyste se o tom poučila alespoň vy sama a vaši blízcí v okolí a nedělala sama to, co jste na  vlastní oči viděla, že nebylo správné. To nemluvím vůbec jenom o diabetu. Mluvím o tom, abyste jednou, až se na všechno budete dívat jen z protějšího břehu, si mohla říci: aspoň jsem se snažila.
   

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, je mi 55 a matka i babička měly cukrovku. Nechala jsem si změřit glykovaný hemoglobin s výsledkem 40 mmol/mol. Ranní glykemie na lačno 5,1. Jedná se o prediabetes a měla bych podstoupit nějaká další vyšetření? Dana
  věk: 55 let výška: 167 cm váha: 60 kg

  Odpověď

  Milá Dano, diabetes 2. typu se vyskytuje častěji u osob, které k tomu mají vrozené dispozice. Je dost možné, že tyto dispozice jste po rodičích zdědila, a proto je vhodné dodržovat určitá preventivní opatření. Vy jste štíhlá, takže zřejmě žádnou přísnější dietu držet nepotřebujete. Bylo by vhodné, abyste se také dostatečně věnovala fyzickým aktivitám. Jinak jsou ale vaše výsledky v normě a prediabetes nemáte.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, měl bych dotaz. Je tu někdo kdo vlastní Skinnersky(ponožkoboty)? Rád bych si je pořídil, jen nevím jestli sou vhodné pro diabetika. Předem děkuji za odpovědi
  věk: 33 let výška: 183 cm váha: 103 kg

  Odpověď

  My bohužel nemáme zkušenosti s uvedenými „ponožkobotami“, proto nemohu odpovědět adekvátně. Stejně tak nelze odpovědět obecně, je třeba znát stav pacienta. O vhodnosti barefoot pro diabetiky jsme diskutovali v rámci jedné konference. Lékaři nedoporučují takovouto obuv pro diabetiky.

  Doporučuji, aby tazatel navštívil svého ošetřujícího lékaře diabetologa, případně podiatra a konzultoval tuto otázku s ním. Jen lékař, který pacienta zná a zhodnotí stav chodidel, může v této věci poradit.

  S pozdravem,

  Hana Benešová

  SHAPER s.r.o.

  Ing. Hana Benešová

  projektová manažerka

  mobil: +420 727 818 120

  e-mail: hana.benesova@shaper.cz

  www.shaper.cz

  www.diabota.cz

  www.hasicskabota.cz

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, 3 roky chodím na kontrolu cukru, beru Glucophage 850 mg ráno i večer, neustále si jej měřím (Contour plus One). Dnes v 8.00 jsem si naměřil 11.8, po jídle za půl hodiny (rajčata) 9.5, včera odpoledne kol 15. hodiny jsem měl 6.5. Z dřívějších měření jsem zjistil, že nejhorší cukr mám ráno nalačno (kolem 8-11) a nejlepší odpoledne (kolem 6). Je to normální? S pozdravem David 
  věk: 46 let výška: 178 cm váha: 97 kg

  Odpověď

  Milý Davide, váš diabetes zjevně není léčen dostatečně. Především byste se měl poučit o vhodné dietě a složení potravin. Měl byste se určitě více pohybovat a zhubnout. K léku Glucophage by byl alespoň prozatím vhodný ještě nějaký další lék s jiným mechanismem účinku, např. ze skupiny gliflozinů nebo GLP-1 analogů. O jaké léky se jedná, se můžete dočíst na našich stránkách, ale bylo by lepší to ještě projednat s vaším diabetologem.

  Jinak vyšší hodnota glykémie po ránu je dosti běžným jevem, protože při vaší poruše není dostatečně „utlumena“ tvorba glukózy z vašich tělesných zásob během noci. Pokud možno byste již večer neměl jíst žádné sacharidové jídlo a bylo by vhodné se více pohybovat.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Na lačno měřený cukr 8.7,cely život mam okolo 6, dnes mě toto měření i vyděsilo. František
  věk: 49 let výška: 180 cm váha: 119 kg

  Odpověď

  Milý Františku, blíží se vám padesátka, máte slušnou nadváhu a už dlouhodobě jste míval zvýšenu glykémii. Bylo jen otázkou času, kdy se úspěšně propracujete k diabetu, když s tím něco zásadního neuděláte. Podle vlastních zkušeností vím, že s tou padesátkou nejen nehnete, ale bude se to určitě zhoršovat. Tak zbývají ještě ta kila.

  Vzhledem k tomu, že glykémii odpovídající již diabetickému rozmezí (k potvrzení by byly nutné ještě další testy) jste zachytil poprvé, tak je pravděpodobné, že by se to mohlo s vaší pomocí hodně zlepšit. Jen byste měl rozhodnout, že se dostanete postupně pod stovku, což je docela dlouhá cesta. Určitě vám také doporučuji co nejvíce tělesného pohybu, nejlépe takového, který vás baví. 

  Na našich stránkách naleznete nejen řadu rad pro jiné zájemce, ale také přímo návody, co byste s tím měl udělat. Především si ale musíte sám zmapovat svoji životosprávu a dospět k rozhodnutí, že chcete být dlouhodobě fit a něco pro to udělat.

  Vídíte, vy jste se mě vlastně ani na nic neptal, a já vám hned doporučil to, co je vhodné pro většinu z nás. Jen se nám na to často nechce myslet.

   

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jsem muž, diabetik 1. typu. Mám 1,5 ročního syna. Da se zjistit predispozice u mého syna na diabetes. Popřípadě kde? Václav
  věk: 1 let

  Odpověď

  Milý Václave, na stránkách portálu cukrovka.cz najdete článek věnovaný dědičnosti diabetu 1. typu. Tam je vše vysvětlené.

  Zjišťování predispozic u potomků ale zatím nemá velký praktický smysl, pokud byste se neúčastnil nějaké výzkumné studie, která sleduje efekty některých opatření u osob s vysokou predispozicí či již s počátečními laboratorními projevy diabetu. Takových studií probíhá ve světě více, ale pacientům zatím žádný prokazatelný přínos nepřinášejí, jedná se skutečně o studie.

  Nejsou ani známa žádná účinná preventivní opatření. Zdravá životospráva se doporučuje všem dětem, bez ohledu na to, zda jsou ve větším riziku diabetu či nikoliv.

  Laboratorní sledování potomků spíše přináší rodičům stres, než že by jim to v něčem pomohlo. Možné je nechat u dítěte udělat tzv. HLA typizaci se zaměřením na lokusy, které se častěji (statisticky) pojí s diabetem 1. typu. Tyto antigeny jsou dědičné a pro lepší posouzení by pak bylo nutné nechat vyšetřit i vás i matku dítěte. Neznamená to ovšem, že pokud dítě bude mít rizikový antigen, že diabetes dostane. Jen bude riziko větší a s tím i větší vaše rozčilení.

  Již probíhající autoimunitní proces, který se ale neprojevuje (ještě) diabetem, lze také sledovat podle autoprotilátek, které se mohou objevit v krvi i léta před vznikem diabetu. Rovněž ani toto vyšetření ale není dostatečné, protože protilátky se mohou objevit i u osob, které diabetem neonemocní. Teprve, když se v krvi objevuje těchto autoprotilátek více druhů, riziko výrazně stoupá.

  Mohl byste se informovat o probíhajících studiích např. na pediatrické klinice v Praze Motole, kde se výzkumu preventivních opatření věnují. Mohli by vaše dítě zařadit do některé observační studie a v jejím rámci by asi podobná vyšetření prováděli. Má to význam pro budoucí léčbu, ale přímo pro vaše dítě v tomto stádiu znalostí zatím nikoliv.

   

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, poslední dobou mám problémy s cukrem v krvi. Nejsou to razantní hodnoty, ale po jídle mám klidně 12+ mmol/l. Stravuji se docela zdravě. Někdy mám na lačno 5.6 a jindy klidně 9. To samé po jídle někdy 13 jindy 7.. Vím, že asi záleží na tom, co sním. Nejhorší je to většinou večer. Hodně piju i chodím na malou. V noci se vzbudím žízní nebo potřebou na malou. Byla jsem u doktorky na krvi, ale všechno se zdálo v pořádku. Je to tedy už deset dni a od tě doby se to zase zhoršilo. Nevím, zda mám jít znovu, když se nic nepotvrdilo. Ale v tu dobu to nebylo takové jako teď. Ale přeci kdyby tam diabetes byl, tak by se na to v krvi nebo moči přišlo, ne? Nebo by se měl udělat i jiný test? Děkuji. Mám 48kg, ale na vašich stránkách ta možnost nebyla. Šárka
  věk: 17 let výška: 168 cm váha: 50 kg

  Odpověď

  Milá Šárko, existují ještě nějaké vzácnější možnosti, ale já se domnívám, že máte počáteční stádium diabetu 1. typu, který u některých osob začíná velmi pomalu, jak se postupně snižuje schopnost tvořit inzulín. Pokud opravdu máte občas glykémie na lačno až 9 a po jídle 13, tak diabetes opravdu máte. Nejčastější formou ve vašem věku a při vaší tělesné konstituci je diabetes 1. typu a bude vhodné co nejdříve zahájit léčbu. Tím se nejen předejde vzniku vážnějších zdravotních problémů, ale také se může zpomalit pokles tvorby inzulínu, což je výhodné.

  Samozřejmě je nezbytné lékařské potvrzení, např. ověřením glykémie po jídle, pokud budete mít na lačno hodnotu ještě v normě, nebo stanovení glykovaného hemoglobinu, či případně provedení glykemické křivky. Doporučuji ale s tím neotálet. Mohla byste se také obrátit přímo na nejbližší diabetologickou ordinaci, možná ale ještě spadáte do dětské kategorie, tak tedy na pediatrii.

  poznámka redakce k diagnostice cukrovky:

  informace o diagnostických kritériích naleznete v na konci rubriky Diagnostika

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, je možné se opalovat v solariu při užívání léků Jardiance a Siofor? Děkuji Gabra

  Odpověď

  Milá Gabro, opalování v soláriu je něco, co lékaři málokdy přímo doporučují, snad s výjimkou některých kožních onemocnění. Nicméně to zpravidla ani nezakazují.

  Zvýšené vystavení těla ultrafialovému záření zvyšuje riziko některých alergických reakcí, přičemž u některých léků se to udává častěji. U metforminu (Siofor) ani u Jardiance se ale zvýšené riziko neudává. Podle mého názoru tedy můžete do solária klidně chodit, jen tak čiňte s rozumem a nepřehánějte to. Při opalování na slunci doporučuji dostatek tekutin.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, Měla bych dotaz ohledně cukrovky. Byla jsem 2x těhotná a 2x jsem měla těhotenskou cukrovku. U první dcery se hned vytratila, ale u druhé to trvá déle (dceři byl teď rok) . Byla jsem na jaře na kontrolních testech a pořád mám zvýšenou hladinu cukru. Doktor mi dal tabulku a má se měřit každých 14 dní, jeden celý den. Zjistila jsem, že většinou mám vysoký cukr jen ráno, nalačno ( 6.0-6.4 ) ať si večer něco dám, nebo nemám tyto hodnoty. Přijde mi to dost. Přes den bych řekla, že se to už mnohem zlepšilo, po jídle mívám 6.3 ,někdy 5.7 .. podle toho co jím. Může být vysoký cukr nalačno způsobeny třeba narušeným spánkem? Nevyspalostí? Vstávám k dceři cca 2x - 3x za noc.. a může hladinu cukru ovlivnit kojení? Dceru stále ještě kojím, hlavně večer před spaním, někdy v noci a hlavně k ránu. Mám totiž ještě další problém který by s tím mohl souviset. Dělají se mi opakovaně ječná zrna. Už mi bylo párkrát sděleno, že s tím může souviset cukrovka. Tak by mě zajímalo, jestli bloudit v kruhu -> kojení = vysoký cukr= ječná zrna pořád a pořád dokola. Zvažuji že přestanu kojit, ale nerada bych to udělala úplně zbytečně. Děkuji za odpověď Iveta
  věk: 31 let výška: 153 cm váha: 55 kg

  Odpověď

  Ženy, které prodělaly těhotenskou cukrovku mají v průběhu života asi 30-60% riziko, že se u nich rozvine diabetes 2. typu. Toto riziko je nejvyšší prvních pět let po porodu. Hodnoty nalačno pod 7,0 mmol/l svědčí o tom, že není v pořádku metabolismus cukru, ale nejde ještě o cukrovku. Vyšší hodnoty nalačno jsou obvykle dány tím, že tělo z různých důvodů hůře reaguje na svůj vlastní inzulín. Řada diabetiků 2. typu má totiž problém s glykémií nalačno a to i když večer drží dobře režim a dietu. Je to proto, že játra si přes noc sama cukr vyrábí, protože jej tělo potřebuje a úkolem vlastního inzulínu je udržet glykémie nalačno do 5,5 mmol/l. Proto jedním z prvních projevů přicházející cukrovky je postupné zvyšování glykémie nalačno. Nevyspání, stres to mohou také ovlivňovat.  Hodnoty pod 7,0 mmol/ nazýváme prediabetem, což je Váš případ. Dobrým režimem a správnou stravou lze hodnoty snížit či udržet, ale asi ve 30% stejně dochází ke vzniku cukrovky 2. typu.

  Hodnoty, které měříte jsou blízké normálu, nevyžadují léčbu, neměly by tělo negativně ovlivňovat (ječná zrna). Není tedy vůbec jisté, že když přestanete kojit, tak se problémů s ječnými zrny zbavíte.

  Závěrem: určitě je dobře že se snažíte v dietě, máte správnou hmotnost, snažte se pravidelně hýbat. Hodnoty glykémie je potřeba cca 1x za rok kontrolovat v laboratoři a pokud se zvýší nad 7,0 mmol/l obvykle již zahajujeme léčbu.

  (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!