Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a léky

642 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, již delší dobu mám cukrovku prvního typu a až teď, v době pandemie, jsem se začal zajímat jak se vlastně inzulín vyrábí a hlavně kde. Jak jsem si přečetl. Ale nemohu zjistit, ani přes usilovně hledání, kde se vyrábí. Ani kontaktováni firmy Novo Nordisk nepomohlo. Odepsali jen, že se nemusím obávat. Mě přesto zajímá, kde se inzulín vyrábí, jak velké jsou třeba prostory pro výrobu a tak dále. Za případnou odpověď vřele děkuji. Petr
    věk: 37 let váha: 94 kg

    Odpověď

    Milý Petře, inzulín se dnes vyrábí biosynteticky a někdy ještě následuje chemická úprava. Biosynteticky znamená v tomto případě, že výrobci si nejprve opatří předlohu inzulínu, který chtějí vyrábět, v podobě genetické informace, DNA. Touto předlohou býval ještě velmi nedávno gen pro lidský inzulín. Tento gen, respektive jeho přesnou kopii, si výrobce nejprve připraví podle lidského genu, ale v současné době často některé součásti úmyslně mění tak, aby se konečná molekula inzulínu trochu lišila, nejčastěji v 1 až ve 3 aminokyselinách z celkového počtu 51. To proto, že taková molekula potom účinkuje rychleji (např. inzulín Novorapid či Humalog), nebo pomaleji (např. Lantus).

    Takto připravený gen potom je nutné ještě upravit tak, by se dal vnést do prostředí samotného biologického výrobce inzulínu. Tím jsou nejčastěji některé bakterie (nejčastěji Escherichia coli), nebo kvasinky. Vložený lidský nebo jemu podobný gen se potom stane součástí genetické informace té bakterie nebo kvasinky a ta je potom nucena chtě nechtě vyrábět požadovaný inzulín, v podstatě podobně, jako se to tvoří v beta buňkách člověka. Samozřejmě se jim k tomu musí dát příslušné "krmení" a vše probíhá ve velikých bioreaktorech. Když potom bakterie či kvasinky vytvoří spoustu inzulínu, pěstování těchto bakterií se ukončí, bakterie se usmrtí a z celého obsahu bioreaktoru se potom postupně izoluje inzulín. Musí se samozřejmě čistit od mnoha součástí bakteriálního původu a nakonec se podaří chromatograficky získat téměř zcela čistý inzulín.

    Následně může být výsledný inzulín ještě modifikován chemicky, např. tak, že se na něj naváže nějaká součást, která potom zpomaluje jeho vstřebávání z podkoží nebo vede k velké vazbě na krevní bílkoviny, což obojí zpomaluje účinek.

    Jak vidíte, je to poměrně složitý proces, který je dnes ale značně automatizován. Důležité je získat vhodný "genetický návod" v podobě genu a dalších součástí pro jeho ukotvení v těle bakterie či kvasinky. Tuto část často vyrábějí jiné firmy a dodávají je výrobci inzulínu.

    Výroba inzulínu je poměrně náročná a drahá. Vyžaduje to velké zkušenosti výrobce a přesné dodržování technologických postupů. Na druhé straně, jakmile je výroba zvládnuta a zautomatizována, může se celé složité vybavení dodat na kterékoliv místo, takže výrobci mají potom továrny různě po světě. Kde všude se inzulín přesně vyrábí, nevím. V ČR se vyráběl jiným způsobem léta, později jsme spolupracovali s firmou Lilly. Jinak např. firma Novo Nordisk má továrny blízko Kodaně, ale také např. v New Jersey v USA (doufám, že to nepletu, ale mají velké továrny v USA). Sám jsem osobně navštívil továrnu Behringer Manheim, která dnes asi patří firmě Sanofi. Pro různé typy inzulínu zde byly  veliké bioreaktory s obsahem mnoha krychlových metrů. Zde probíhala řízená bakteriální výroba. Dále zde byla řada linek pro postupné čištění, testování, ukládání do ampulek atd. Možná se po letech už pletu, ale areál měl rozměr aspoň 2 hektary. A to byla jen jedna pobočka jedné firmy. 

    Není ale zdaleka tak důležité, kde se inzulín přesně vyrábí. Rozhodující je znalost technologického postupu a potom výroba celého výrobního zařízení.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Reaguji na předchozí odpověď, neboť nemohu odpovědět přímo. Jsem diabetik 1. Typu s glykosilovaným hemoglobinem 43 mmol/mol. Nadváhou netrpím k mé výšce 190 cm a svalnaté postavě. S pohybem jsem na tom dobře. Denně jezdím na kole 15 km do práce a z práce rovněž + aktivní pohyb v práci. Cukrovku mám už 14 let, takže v jídle bych řekl, že se vyznám. Byl bych rád, kdyby jste mi někdo poradil, nebo se tím někdo zajímal, než řešit věci okolo. Kdybych nebyl dobře kompenzován, tak by bylo zbytečné řešit jednorázové výkyvy glykemií s náhlou rezistencí inzulínu. Petr

    Odpověď

    Milý Petře, po vašich doplňujících informacích jsem na tom podobně jako vaše paní doktorka. Mohu pouze konstatovat, že máte naprosto vynikající hodnotu glykovaného hemoglobinu, takže se určitě nic závažného neděje. Většina pacientů s diabetem 1. typu má nulovou nebo téměř nulovou produkci vlastního inzulínu po několika letech trvání nemoci. Udržet velmi dobré hodnoty glykovaného hemoglobinu je pro ně značně obtížné a glykémie jim čas od času vyskočí přinejmenším na 16, někdy i na 20, když se něco nepovede. U vás bych skoro předpokládal, že budete mít ještě zachovanou určitou vlastní sekreci inzulínu. Možná tedy čas od času se tato produkce sníží, nevím. V každém případě nejde o nic příliš závažného. Proto bych během period, kdy opravdu potřebujete inzulínu více, volil vyšší dávky inzulínu tak, jak to již děláte. Případně bych ze sebe ten zvýšený cukr dostal pohybem. Omlouvám se, ale lépe odpovědět takto na dálku neumím.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, aplikuji si zatím 1x denně inzulín Xultophy 38 jednotek. Po ránu mám glykémii mezi 5 až 6. Večer ale mám glykémii mezi 17 až 18. Mohu si v poledne aplikovat ještě 12 jednotek Xultophy pro zlepšení večerního stavu ? Děkuji za odpověď Pavel
    věk: 60 let váha: 92 kg

    Odpověď

    Milý Pavle, ptáte se dost konkrétně, takže vám mohu odpovědět.

    Xultophy je kombinace velmi dlouze působícího inzulínu (déle než 36 h) a léku, který zlepšuje působení inzulínu a zlepšuje jeho vlastní sekreci. Účinek Xultophy se chvíli rozvíjí, protože dlouze působící inzulín se nejprve několik dní v těle kumuluje. Efekt léčby je proto dobré vyhodnocovat vždy až po několika dnech, kdy se hladina inzulínu vyrovná. Je skoro zbytečné si během dne přidávat. Lepší bude, když zvýšíte celkovou dávku v jedné injekci, a to ráno nebo na noc. Pro začátek ale přidejte zatím jen 8 j. a pár dní počkejte. Také si dejte dobrý pozor, co obědváte a večeříte. Omezte množství sacharidů, ať vám glykémie zbytečně nestoupá.

    Pokud by zpřísnění diety a zvýšení dávky nepostačovalo, bylo by vhodné přidat injekci inzulínu před jídly. K tomu by se ale hodil mnohem lépe krátce působící inzulín, např. Novorapid nebo Fiasp (abyste měl přípravky od jednoho výrobce), jinak je možností více.

    Myslím ale, že první opatření bude zatím vhodnější.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou. Moje lékařka je s problémem obeznámena ale její rady nejsou dle mého názoru relevantní k situaci. Zhruba jednou do měsíce mám problém že se probudím s glykémií cca 12-16 mmol/l a i když nic nejím a dávám si dvojité - až trojité dávky inzulínu, tak se mi nedaří glykémii srazit dolů (moje běžná dávka je 10-12 jednotek inzulínu Apidra 3x denně a 20-24 jednotek Lantusu na noc). Během těchto stavů jsem schopný do sebe nadopovat až 70 jednotek Apidry přes den, než se mi povede cukr srazit. Většinou tento stav trvá 2-3 dny, kdy jsem skoro bez jídla, ale každý den je to lepší. Lékařka tvrdí, že je to špatným dávkováním Lantusu na večer, ať vyměním jehlu či celé pero, i přes upozornění, že jsem toto zkoušel odvětí, že neví a nic dále neřeší. Předem děkuji za pomoc s řešením tohoto problému. S pozdravem Petr
    váha: 106 kg

    Odpověď

    Milý Petře, ani já vám nemohu poradit řešení, které spolehlivě povede ke zlepšení. Mohu dát pár obecných rad. Pokud by se vám podařilo je poslechnout, alespoň částečně, určitě by to vyrovnání vašeho diabetu přinejmenším zlepšilo. Nevím ale, jaké je vaše „průměrné“ vyrovnání, např. podle denních profilů či podle hodnoty glykovaného hemoglobinu, nevím také, zda užíváte další léky na diabetes, případně na jiná onemocnění.

    Máte evidentně diabetes 2. typu s obezitou a zřejmě výraznou inzulínovou rezistenci (to znamená, že inzulín u vás málo účinkuje).

    Základem léčby diabetu 2. typu, prakticky všech forem, je omezení kalorického příjmu. Druhým důležitým faktorem je tělesný pohyb. Jsou to 2 základní věci, které, pokud byste je bral opravdu vážně, by účinkovaly lépe, než inzulín i jiné léky na diabetes.

    Proto vám doporučuji následující:

    1. Naučte se rozumět tomu, co jíte. Najděte si v tabulkách, kolik potraviny, které jíte, obsahují sacharidů, tuků a jak moc jsou kalorické. Bylo by nejlepší, kdybyste si pořídil nějakou srozumitelnou knihu, kde to všechno najdete, ale velice by pomohlo, kdybyste navštívil nutričního terapeuta nebo dietní sestru, kteří by si s vámi dali práci a proškolili by vás. Měl byste si vybrat rozumnou dietu, kterou jste ochoten a schopen zvládnout, a potom ji důsledně dodržovat. Navrhuji, abyste měl dietu s omezením sacharidů, např. na 120 g denně, což je na jedné straně málo, ale s ohledem na nadváhu je to až až. Určitě by stačilo, kdybyste jedl jen 3x denně, je možné jíst ale také jen 2x denně. Jen tomu musíte přizpůsobit inzulín. Celkem volně můžete jíst pouze téměř nekalorickou zeleninu, např. hlávkový salát, okurky, rajčata, ředkvičky apod. Já vím, že se to snadno řekne, ale je to řešení. Když sníte víc, tělo to nemá kam ukládat. Snaží se to zabudovat alespoň do tělesného tuku, ale k tomu je potřebný inzulín. Jenže inzulín funguje nedostatečně, takže se ten přebytečný „cukr“, ale i tukové složky potravy, převalují v krvi a ještě k tomu se ukládají do cév.
    2. Ověřte si své tělesné možnosti a více se pohybujte, a to pravidelně. Doporučuje se minimálně 30 min. denně skutečné námahy, ale já doporučuji více. Může se jednat o náročnou procházku, asi takovou, že nemáte vůbec náladu si s někým při tom povídat, protože byste to neudýchal. To vede nejen k určitému hubnutí, ale zejména to zlepšuje účinnost inzulínu a spotřebuje to ten nadbytek cukru a tuků v krvi. Když budete body 1 a 2 dodržovat aspoň týden, už se dostaví určité zlepšení. Pokud to vydržíte měsíc, jasně se to projeví.
    3. Zvýšené glykémie pacienta nutí, aby si podával větší dávky inzulínu. U pacienta s diabetem 1. typu to funguje celkem spolehlivě, ale u typu 2 nemusí. Jak se dávky zvyšují, tak se citlivost vůči inzulínu může ještě více zhoršovat. Body 1 a 2 fungují lépe. Možná ale by se pro vás hodily některé jiné léky, které účinnost inzulínu zlepšují nebo fungují úplně jinak. Pravděpodobně již užíváte lék metformin (Glucophage, Stadamet, Metformin či např. Siofor). Pro většinu lidí je vhodná dávka 2x 1000 mg. Nabízí se k tomu ale ještě další, např. tzv. analoga GLP-1, která se dávají injekčně, 1x denně nebo také 1x týdně. Existuje i varianta s inzulínem Lantus v jedné injekci (přípravek Suliqua). V tabletách existují tzv. glifloziny, které zvyšují vylučování nadbytečného cukru močí, to by se také mohlo hodit. Tyto možnosti ale musíte projednat s vaším diabetologem.
    4. Je také dobré projednat vaši ostatní léčbu. Za zmínku stojí zejména různé obstřiky bolavých kloubů. K tomu se nejčastěji používají kortikoidy, které účinnost inzulínu snižují a zhoršují vyrovnání diabetu. Jejich používání je potřeba u diabetiků pečlivě zdůvodnit.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Poznámka redakce:

    pokud by Vás zaujaly níže uvedené rubriky a jejich podrubriky na našem webu, potěší nás to:

    ŽIVOTOSPRÁVA

    Pohyb

    Fyzická aktivita a selfmonitoring aneb na co dávat pozor

    Nízkosacharidová dieta - LOWCARB

    Náhradní sladidla

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám nový inzulín Tresibu místo Levemiru, a když mám občas hypoglykémii, trvá hodně dlouho, než se po užití cukru zvedne hodnota. To si musím pořád přidávat cukr, než je mi lépe, a pak to jde strmě nahoru třeba až ke 20 a pak to musím snižovat inzulínem. To mi Levemir nedělal. Danuše

    Odpověď

    Milá Danuše, oba inzulíny patří mezi tzv. dlouze působící přípravky, oba jsou odvozeny od lidského inzulínu, avšak jsou úmyslně pozměněné, aby působily dlouhou dobu. Trvání účinku Levemiru se uvádí až 24 hodin, a může se tedy aplikovat 1x denně. U některých pacientů však tak dlouho spolehlivě nepůsobí, a proto jej užívají 2x denně (doporučená denní dávka se rozdělí do dvou dílčích dávek). Inzulín Tresiba má obzvlášť dlouhé působení, je to 26 hodin nebo i déle. Podle provedených studií s velkým počtem osob prokazovala Tresiba vyrovnanější působení s menším rizikem hypoglykémií. Protože Tresiba působí velmi dlouho, nepočítal bych ani s tím, že hypoglykémie budou těžší. Myslím spíš, že vy na hypoglykémii reagujete příliš pozdě, takže se u vás rozvinou projevy hladu, které přetrvávají ještě poté, co už je glykémie v normě a začíná stoupat. To vede k tomu, že ve snaze zvládnout hypoglykémii toho nakonec sníte moc.

    Asi by bylo nejlepší, kdybyste měla připravený nějaký sladký nápoj, třeba s 20 g cukru, například Coca-Colu. Vypila byste asi 200 ml a chvíli vleže čekala, až se hypoglykémie upraví, a dále nejedla.

    Napadá mě ale jedna příčina vašich hypoglykémií: Podle mých zkušeností je účinek Levemiru (ať se na mě někdo zlobí nebo ne) ve srovnání s Tresibou o něco méně spolehlivý, nejen kratší. Proto se někdy jeho dávka zvyšuje. Při přechodu na Tresibu v poměru 1:1 je ale nutno s tímto počítat. Pokud se při změně inzulínu použije stejná dávka Tresiby, jako byla dosud užívaná dávka Levemiru, může být pro Tresibu vlastně příliš vysoká. Protože navíc Tresiba působí déle než jeden den, inzulín se při podávání 1x denně v těle trochu hromadí a vyrovnaná hladina nastane teprve asi po 4 dnech. Správně se tedy má dát nejprve trochu nižší dávka Tresiby a má se čekat 4 dny, jak se tato dávka osvědčí. Pokud se zdá příliš nízká, je možné ji  trochu zvýšit, ale je nutné opět čekat 4 dny, než se hladina vyrovná. Já bych ve vašem případě tedy dávku Tresiby trochu snížil a čekal 4 dny, jak se to osvědčí. Záleží na celkové dávce. Pokud si třeba dáváte 24 jednotek, tak bych to snížil na 20 a vyzkoušel to.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Vážený pane profesore, omlouvám se , že obtěžuji tímto dotazem zrovna Vás , našel jsem Vás na adrese IKEMu a pokud neodpovíte , pochopím to . Můj dotaz Vám může přijít malicherný , ale pro mě není , hodně s tou cukrovkou II typu bojuji a opět mi bylo nabídnuto prodejci potravinové doplňky a už si dávám pozor , abych zase nenaletěl a nevyhodil tak další peníze z okna . Trochu tam pomlouvají české zdravotnictví , má to bát nějaký německý lékař a lék má být 100% účinný .Jeden lék se jmenuje Dialine a ten druhý SugaNorm .Zároveň posílám odkaz na onen článek a nabídku . Znovu se omlouvám a stačí mi jen napsat ano koupit , nebo NE . Ještě jednou se omlouvám , nechci se ptát mé diabetoložky , (je výborná ) protože chci větší objektivitu . Přeji hezké jaro a pevné zdraví , Roman 
    věk: 67 let váha: 105 kg

    Odpověď

    Milý Romane,

    vyjádření k přípravku SugaNorm naleznete na našich stránkách na těchto odkazech:

    https://www.cukrovka.cz/poradna/pripravok-suganorm-sluzi-iba-na-vytiahnutie-penazi-od-dovercivych-diabetikov

    https://www.cukrovka.cz/poradna/pripravek-suganorm

    k přípravku Dialine na odkazu:

    https://www.cukrovka.cz/poradna/potravinovy-doplnek-dialine

    U SugNormu jsem si dal před časem tu práci a snažil jsem se zjistit, odkud se berou ty zavádějící informace. Zjistil jsem při tom, že podobný text existuje ve více jazycích a většinou tam je fotografie nějakého „lékaře“, přičemž text kritizuje stejně tak zdravotnictví v Německu či Švýcarsku. Fotografii onoho „lékaře“ jsem pak nalezl také na webu pod zcela jiným jménem a u jiné problematiky. Všechno je to prostě podvod. O cukrovku se musíte trochu starat a ne spoléhat na dar z nebe od nějakého podvodníka.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den jsem Diabetik 2 typu na inzulínu 4 denně Novorapid Flexpen ráno 14 jednotek před obědem 10 jednotek před večeří 10 jednotek Noční Levemir 26 jednotek a Glucophage 500 na noc. Mám k vám dvě otázky? Dělá mi problém kolik sacharidů třeba dnes večer měl jsem Krajíček žitného chleba trojúhelník sýra a dva plátky šunky libové a 4 cherry rajčátka glykémie 6.1 za 2 půl hodiny 4,7 Co dělám špatně? Jak dlouho působí Novorapid po aplikování? 3- 5 h ? Polední si aplikují 11:30 a večerni 16:30 a ranní 7:00 je to takhle v pořádku? A poslední po aplikaci Novorapidu se musím najíst do 10 min nebo 20 min každý říká něco jiného nebo 30 min děkuji vám za odpověď. David
    věk: 42 let váha: 137 kg

    Odpověď

    Milý Davide, my lékaři se snažíme, abyste vy sám rozuměl složení jídla a uměl odhadovat potřebu inzulínu podle potřeby. Moc pomůže, když budete znát složení potravy trochu přesněji, alespoň budete vědět, kolik co má sacharidů. Existuje k tomu řada tabulek, do telefonu se dají stáhnout i kalorické tabulky, které jsou dost podrobné.

    Délka působení inzulínu je dost individuální, ale pro NovoRapid je to až 6 hodin, ale maximum se odehraje do 2 hodin. Vy se musíte naučit zvolit takovou dávku, která vám neudělá hypoglykémii, ale zabrání po jídle vysokým hodnotám. Ostatně, děláte to docela dobře, trefit se úplně přesně je skoro nemožné. Kdybyste chtěl mít větší klid a udržovat dobré hodnoty, doporučoval bych vám senzor hodnot glukózy v podkoží - např. FreeStyle Libre. Není to složité a hodně by vám to pomohlo. Máte 4 denní dávky, tak byste to mohl dostat v potřebném množství bez doplatku.

    Pokud byste měl ale hodnoty opakovaně nízké, mohl byste upravit i dávku dlouho působícího inzulínu.

    Vašich hodnot glykémií moc neznám, ale ty, co uvádíte, jsou přece vynikající, tak asi nic špatně neděláte.

    Jinak Novorapid začíná výrazněji působit asi za 30 minut. Záleží ale na tom, jakou máte glykémii. Kdybyste měl 10 mmol/l, tak by vám to za tu dobu asi nestačilo klesnout k normálu. Pokud byste měl 3,8 mmol/l, tak bych vám raději doporučil najíst se okamžitě po injekci, abyste neměl hypoglykémii.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám váhu 63 kg při výšce 176 cm. Před 3 měsíci jsem měl 65 kg. Mám cukrovku 2. typu asi 20 roků. Beru 1tbl Diaprel Mr.Ranní cukr mám 4,7 až 5,3. Glykovaný hemoglobin 40

    Nebylo by vhodné přestat užívat Diaprel? (Pochopitelně po předchozím schválení ošetř.lékařkou). Děkuji Stanislav

    věk: 73 let váha: 63 kg

    Odpověď

    Milý Stanislave, ještě by mě zajímalo, jak váš diabetes začal, zda jste měl tehdy nadváhu a zda jste byl dříve léčen ještě jinými lék. Také by mě zajímalo, zda diabetes má ještě někdo ve vaší rodině, např. rodiče, sourozenci či děti, případně zda netrpíte ještě nějakou dlouhodobou nemocí, např. onemocněním slinivky břišní.

    Jinak je váš případ docela zajímavý. Možná by opravdu stálo zato zkusit přerušit ten Diaprel, když se budete dále sledovat.

    Diabetes 2. typu totiž během života spíše mírně progreduje a vyskytuje se převážně u osob s obezitou. Vy jste ale naprosto štíhlý. A tak mě kromě diabetu 2. typu napadají ještě i jiné možnosti. Např. u pankreatogenního diabetu (diabetes vzniklý v důsledku onemocnění celé slinivky břišní) existuje většinou pomalu se rozvíjející porucha inzulínové sekrece, často u osob, které jsou štíhlé. Mohl byste také mít diabetes typu MODY. Mohlo by se jednat třeba o MODY 2, jenž se vyznačuje jen mírnou hyperglykémií a příliš neprogreduje. Nebo byste mohl mít MODY 3, již těžší formu diabetu, u které ale mohou fungovat přípravky obsahující deriváty sulfonylmočoviny. Jedním z nich je také gliclazid (Diaprel). 

    Je-li přítomen diabetes u štíhlé osoby, tak se může jednat také o formu diabetu 2. typu, kdy postupně klesá schopnost vytvářet inzulín, a ten se pak musí podávat injekčně.

    Diaprel je lék, který zlepšuje sekreci inzulínu u diabetiků 2. typu, ale pouze do určité míry. Někdy začné selhávat, a pak začíná být vhodnější používat injekční inzulín. Jen případ MODY 3 může  být vzácnou výjimkou. Diaprel může u některých těchto pacientů výrazně pomoci.

    Vy máte vyrovnání diabetu velmi dobré. Proto bych asi nic zásadního neměnil. Diaprel byste mohl zkusit vysadit, pokud se budete pečlivě sledovat. Pokud byste ale dále hubl a měl hlad, navrhoval bych podávat inzulín. Asi by stačila jen malá dávka dlouze působícího přípravku, např. Tresiba 10 j. večer.

    Jedině to hubnutí není v pořádku. Nabízí se, že hubnete proto, že držíte přísnou dietu, abyste měl dobré vyrovnání diabetu. V tom případě by bylo opravdu asi vhodné začít užívat inzulín. Pokud tomu tak ale není a vy máte např. nechutenství nebo průjmy, nebo vám celkově není dobře, budete potřebovat podrobné vyšetření.

    Jinak diabetes typu MODY se dá definitivně rozpoznat jen genetickou analýzou ze vzorku krve, nebo alespoň analýzou u některého vašeho přímého příbuzného, u které byl MODY3 nebo jiný typ MODY prokázán.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Je mi 65 let a řadu let se léčím s cukrovkou. Mám 172 cm a 117 kg a problémy s pohybem, většinu dne prospím. Před 2 měsíci jsem byla hosp. po zjištěných hodnot přes 20. Tam mi to stáhli na 10-12, ale nyní se pohybuji opět přes 20. Užívám inzulin a to: Fiasp 24-22-16 a Lantus 32-0-28. Kromě toho ještě cca 20 léků na srdce, tlak apod. Dříve se každé porušení objevilo v hodnocení, ale dnes při dodržování životosprávy mi hodnoty pořád kolísají. Děkuji za odpověď. Božena
    věk: 66 let

    Odpověď

    Milá Boženo, moje odpověď vás nepotěší. Zlepšit by to šlo jen zásadní změnou způsobu vašeho života, a to asi půjde těžko.

    Máte určitě velmi narušenou účinnost inzulínu v těle. Působení inzulínu velmi zhoršuje obezita a malá pohyblivost. Jsem přesvědčen, že glykémie by se vám i bez zvýšení dávek inzulínu výrazně zlepšily, kdybyste velmi omezila jídlo a více se pohybovala. Pohybovat byste se mohla alespoň v rámci svých možností, tedy pokud možno chodila, třeba pomalu, ale dlouho, hýbala rukama, zvedala nohy apod. Po týdnu takového mírného hladovění by se určitě dostavil částečný efekt a později výrazné zlepšení.

    20 léků je opravdu mnoho a asi některé mohou být i nadbytečné, nebo alespoň nejsou nutné. To s vámi ale může probrat jen váš ošetřující lékař. Ke zlepšení vyrovnání diabetu byste asi měla brát metformin. Pro léčbu diabetu by se ale na druhé straně mohly přidat ještě další léky, které také mohou zlepšovat účinnost inzulínu. Např. místo inzulínu Lantus byste mohlá mít lék Suliqua, který v jedné injekci obsahuje stejný inzulín jako Lantus, ale k tomu ještě další látku, která také zlepšuje glykémie a pomáhá hubnutí. Jsou také ještě další léky na cukrovku, které by vám mohly pomoci, ale to musíte opravdu projednat se svým lékařem. Ale úplným základem je málo jídla.

    Pokud výrazně neomezíte jídlo (i když možná máte dojem, že už nyní jíte málo), tak nezbyde než jen zvyšovat dávky inzulínu, a to není moc dobře.

    Tak já vám moc přeji, aby brzy přišlo skutečné jaro, aby pominula ta epidemie a abyste mohla chodit co nejvíc ven a hýbat se.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám takmer 80 r..Už od r. 1990 som mal glykémiu nalačno mierne cez 6,0 mmol/l.Od r.2007 som v dispenzárnej starostlivosti klinickej dia ambulancie-porucha glukózovej tolerancie.Ranná aj postprandiálna glykémia bola 6 - 8. V r.2014 -2017 nastal ich vzostup napriek PAD / príloha 1 a 2 /.Výrazné zlepšenie priniesol Vokanamet. Žiaľ po roku užívania spôsobil cystitídu / Klebsiella pneu.../a ATB liečbu/ Suprax/.Bol nahradený Glibometom. Vyvolal však nepredvidateľnú glykémiu až hypoglykémiu.Preto od 4.3 užívam Diaprel MR 60 g / 1-0-1/+Januvia100/1-0-0. V porovnaní s Vokanamet sú hodnoty glykémie vyššie / príloha 3/. Za problém považujem hyperglykémiu nalačno,ktorá napriek rôznym PAD je 8 - 10 .Od ranného merania,napriek aktivite , cvičení,bez príjmu potravy stúpne min. o 1 stupeň.Potom pri vhodných PAD celý deň6.3 -9.3.Bolo mi vysvetlené že ide o Somogyiho či Dawn efekt.Pri nočnom meraní / 03/ sú hodnoty 6.3-7.6/ príloha 2/. Otázkou je možnosť a spôsob úpravy rannej glykémie,resp. závažnosť stavu.Prosím aj o vyjadrenie či na základe zdravotného stavu a veku / príloha 4 /sú moje výsledky metabolickej kompenzácie prijateľné aj vo vzťahu k SARS CoV2. Považujem tiež prijateľnejší Vokanamet, ako vplyv Januvie na pankreas a kĺby. Ján
    věk: 79 let

    Odpověď

    Milý Jáne, vy mi nekladete otázku, ale žádáte zhodnocení celého léčebného postupu. To je ale na dálku a bez znalostí dalších podrobností opravdu složité.

    Protože moji odpověď bude možná číst více lidí a nevím, zda si budou moci prohlédnout také vaše přílohy, úvodem to trochu zrekapituluji:

    Je vám 80 let, mate diabetes asi od roku 2000 a vyzkoušel jste různé léky. Nejlépe vám vyhovovala kombinace Vokanamet (kanagliflozin s metforminem), ale prodělal jste při tom těžký zánět močového měchýře, tak byl tento lék zase vysazen. Nyní máte, pokud tomu dobře rozumím, Januvii a Diaprel. Kromě toho máte střední nadváhu. Glykovaný hemoglobin máte 50 mmol/mol, což je celkem dobrý výsledek. Nejste spokojen s hodnotami ranní glykémie, jež jsou mezi 8 a 10 mmol/l.

    Pro léčbu diabetu existuje řada možností, které všechny mohou být celkem dobré, když se použijí správně. Pokud by váš diabetes byl spojen s malou sekrecí inzulínu, považoval bych za vhodné zařadit jednu dávku inzulínu, nejlépe večer. Chybějící inzulín se dá těžko nahradit něčím jiným. Usuzoval bych, že vám inzulín chybí, kdybyste měl vyšší glykémie a přitom držel přísnou dietu s malým obsahem sacharidů, např. 120 g denně a méně. Jenomže vy máte nadváhu, a tak určitě máte výraznou rezervu v dietě.

    Asi bych vám doporučil jako základní lék metformin. Buď samostatně, nebo v kombinaci v jedné tabletě s jinou látkou, jak je tomu např. v lécích,k které jste již bral, např. Janumet, Vokanamet či řada jiných. Dávku metforminu bych u vás volil asi 2x 850 mg. K němu byste mohl zkusit jednu denní dávku inzulínu, např. Lantus nebo Tresiba, a to večer před spaním. Rozhodně by bylo dobré začít s malou dávkou, např. 10 jednotek, aby vám to nepůsobilo hypoglykémie. Pokud by dávka nestačila k zajištění ranních glykémií mezi 5-8 mmol/l, mohla by se dávka vždy po týdnu tak o 2 j. zvyšovat. Tato kombinace by mohla pro vás stačit a byla by nejpřirozenější. Pokud byste se inzulínu hodně bránil (jediný reálný důvod k tomu by ale mohla být snížená schopnosti si inzulín spolehlivě a přesně píchat, porušená koordinace rukou či porušený zrak), tak byste také znovu mohl zkusit ten Vokanamet. Jen byste měl k tomu dostatečně pít a dodržovat speciální hygienu intimních partií podle poučení lékařem. Pokud by se znovu opakovala močová infekce, tak by se ale asi ten Vokanamet nehodil.

    Samozřejmě velmi důležitá je dieta. Pokud by se vám podařilo zhubnout alespoň pod 100 kg (tedy o 5 kg), určitě by se vám diabetes zlepšil. Měl byste denně jíst tak asi 150 g sacharidů, což je asi méně, než v současnosti jíte. K tomu je ale potřebné opravdu znát složení potravy.

    Jinak jsou ale výsledky ohledně vyrovnání diabetu celkem dobré a mohl byste být spokojen. Pokud možno byste neměl mít hypoglykémie, protože ty mohou být ve vašem věku nebezpečné. Já bych vám doporučil nejraději ten metformin 2x 850 mg a k tomu malou dávku inzulínu na noc. Samozřejmě bude fajn, když si budete několikrát denně měřit glykémie či případně zkusíte senzor hodnot glukózy v podkoží - zařízení FreeStyle Libre. Pokud ale nejste léčen inzulínem, tak byste si tento senzor musel pravděpodobně hradit sám (asi žijete na Slovensku a já nevím, jaké tam jsou podmínky pro úhradu pojišťovnou). Jinak je to ale skvělá věc.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!