Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Kolik inzulinu na jakou hodnotu vlastně aplikovat?

Datum vložení dotazu: 06.02.2022

Ptá se: Michaela

Dotaz

Dobrý večer, přítelovi byla minulý týden diagnostikována cukrovka, 4krat denně na inzulinu. Nikdo mu vlastně nevysvětlil když ho pustili z nemocnice jak inzulin vlastně píchat. Kolik píchat jednotek když je mala hodnota cukru, a když velká co dělat atd. K diabetolozce jdeme až 16 února jelikož prý má plno. Mám tedy dotaz, novorapid 7-5-5 a abasaglar 14 jednotek na noc. Nejsou nějaké přímé tabulky pro začínající diabetiky aby si mohli samy korigovat inzulin aby ráno neměli hypoglykemii? Dnes třeba v 22hod 5,3mmol/l a má mít 14 je abasaglaru. Mě osobně jako zdravotníci to přijde strašně moc inzulinu a strach ze ráno bude hypoglykemie. Nějaké tabulky jak a kolik inzulinu a kdy aplikovat by byli skvěle. Ale bohužel v nemocnici mu řekli vše napůl... Jde o ty čísla hlavně kolik inzulinu při kolik hodnoty glykemie... Předem děkuji za odpověď
věk: 33 let

Odpověď

Dobrý den,

omlouvám se, že odepisuji později, ale odpověď na Váš dotaz není rozhodně jednoduchá. Bohužel neexistuje jednotný návod pro všechny diabetiky, protože každý má jinou citlivost na inzulin. Někdo potřebuje při 80kg hmotnosti a věku 20 let 30j inzulinu na den, někdo 50j. Současně je hodně důležité, zda Váš přítel je diabetik 2. typu, 1. typu nebo má diabetes mellitus vzniklý v souvislosti s jiným onemocněním a zda má zachovalou ještě nějakou vlastní sekreci inzulinu. Podle těchto parametrů se hodně odlišuje i edukace, kterou pacient potřebuje. Např. u diabetiků 1. typu je ideálním řešením počítat sacharidy v jednotlivých jídlech a podle nich a aktuální glykémie upravovat dávky prandiálního (krátkého) inzulinu podávaného před jídly. Alespoň základní rady je možné nalézt v kapitole a podkapitolách: Co s naměřenými hodnotami, ale ani tyto texty neobsahují zdaleka vše.

Stran nastavení dlouhého (bazálního) inzulinu tolik rozdílů mezi jednotlivými typy diabetu není a mohu se Vám pokusit alespoň trochu poradit. Následující rady se týkají bazálních inzulinových analog (např. Abasaglar, Lantus, Tresiba, Toujeo…)

První bod je, že důležitá není jedna hodnota, ale vývoj glykémie. Bazální inzulin (zde Abasaglar) se postupně uvolňuje z podkoží po celý den a měl by vytvářet určitou základní víceméně vyrovnanou hladinu inzulinu v krvi, která napomáhá po celý den cukru do buněk, aby mohly normálně fungovat. To jestli je dávka inzulinu správně nastavena se nejlépe hodnotí podle vývoje glykémií během noci, kdy člověk spí (tzn. glykémie není ovlivněna jídlem nebo aktivitou).

Ideální stav je, když se diabetik budí s podobnou glykémií s kterou šel i noc předtím spát. Současně by ranní lačná glykémie měla být (především u mladých a jinak zdravých diabetiků) mezi  4-6 mmol/l. Vámi uvedená glykémie 5,3 mmol/l  je ve skutečnosti v cílových hodnotách a 14 jednotek může být i klidně nízká dávka. Chápu však, že pokud nemáte tolik zkušeností s tím, jak se budou u Vašeho přítele glykémie chovat, můžete mít obavy z propadů během noci.

Jak tedy na to:

Začnete naměřením glykémie večer před spaním. Ideální je při tomto hodnocení aby poslední dávka krátkého inzulinu (u Vás Novorapidu) byla aplikována alespoň 3 hodiny před tímto měřením a tak již neovlivňovala výrazně glykémii. Aplikujete Abasaglar -  např. uvedených 14 jednotek. Následně ráno změříte glykémii. Pokud se opravdu na počátku bojíte propadů během noci, doporučuji nezkoušet toto při hraniční glykémií a jít spát alespoň s glykémií okolo 8 mmol/l.

Je vhodné jednou za čas změřit i glykémii mezi 2-3 hodinou ranní, abychom věděli, jaká je glykémie v průběhu noci (samozřejmě senzor je ideálním řešením pro hodnocení průběhu glykémií).

Co s naměřenými výsledky:

1. PŘÍKLAD

Glykémie ráno nalačno                       Glykémie večer před psaním -  např. ve 23hodin

                                                              7,5

9,2                                                         6,8

10,2                                                       5,8

8,6

 - Zde glykémie mezi večerním měřením a následným ranním (nalačno) stoupají

 - Stoupání bylo ověřeno opakovaně během několik dní

 - Tzn. bylo by vhodné navýšit dávku bazálního inzulinu o 1-2 jednotky. Ve vašem případě bych zkusila navýšení na např. 16j Abasaglaru. Nadále by se aplikovalo 16j. Pokud by stoupání trvalo i během dalších 3-7 dnů po navýšení dávky inzulinu, je toto navýšení možné postupně opakovat, dokud nedosáhnete vyrovaných hladin během noci.

 -  Při opakovaných ranních hyperglykémiích je vhodné změřit glykémii i kolem 2 až 3 hodiny ranní, aby se vyloučily jiné příčiny ranní hyperglykémie.

2. PŘÍKLAD

Glykémie ráno nalačno                       Glykémie večer před psaním -  např. ve 23hodin

                                                              8,6

5,2                                                         9,2

6,1                                                         7,8

4,5

 - Glykémie ráno nalačno jsou sice “v normě”, ale celkově oproti hodnotám glykémií, které byly naměřeny před spaním (předchozí den), jsou jasné poklesy.

 - Pokud by zde šel diabetik spát s 5,3 mmol/l a byl by podobný pokles (kolem 3 mmol/l), dostal by se pravděpodobně během noci do hypoglykémie.

 - Pokud se poklesy během noci opakují, měl by být bazální inzulin (u Vás Abasaglar) snížen o 2-4 jednotky.

 - Jednorázový pokles glykémií během noci může být způsobeny i aktivitou v pozdních odpoledních nebo večerních hodinách  nebo větší celodenní činností.

3. PŘÍKLAD

Glykémie ráno nalačno                       Glykémie večer před psaním -  např. ve 23hodin

                                                              14,8

8,5                                                         11,3

7,9                                                         15,2

10,3

- Glykémie ráno nalačno jsou sice hodně vysoké, ale přesto jsou stále propady během noci jako v předchozím příkladu.

 - Stále platí, že je potřeba snížit dávku bazálního inzulinu, aby nedošlo k noční hypoglykémii v případě, že by šel jednou diabetik spát s normální hladinou cukru. Je zde ale také nutné vyřešit proč je večer vysoká glykémie (jestli např. nepotřebuje navýšit dávka krátkého inzulinu před večeří…)

 - Tento příklad samozřejmě platí pouze pokud nebyl ještě před spaním dopichován krátký inzulin za cílem snížení hyperglykémie.

4. PŘÍKLAD

Glykémie ráno nalačno                       Glykémie večer před psaním -  např. ve 23hodin

                                                              10,2

9,8                                                         11,5

11,7                                                        9,9

9,5

- Glykémie ráno nalačno i předchozí večer jsou podobné ale vysoké, nedochází k propadům během noci.

 - Pokud je takto vysoký celý den, můžeme zkusit navýšit bazální inzulin o 2j.

 - Pokud je větší část dne glykémie nízko, stoupá např. po večeři a pak se následně v noci drží relativně vyrovnaně, je potřeba vyřešit, proč je večer vysoká glykémie. Pokud potom bude před spaním glykémie v normě, dá se očekávat i normoglykémie ráno.

5. PŘÍKLAD

Glykémie ráno nalačno                       Glykémie večer před psaním -  např. ve 23hodin

                                                              6,3

6,2                                                         5,4

5,6                                                         5,8

5,2

- Glykémie je ráno relativně v normě, přes noc výrazně neklesá.

- Jupííí, nebudu to zatím měnit

Glykémie je potřeba kontrolovat pravidelně, protože citlivost i potřeba inzulinu se může postupně měnit. Vliv může mít aktuální životní styl pacienta, míra dlouhodobého stresu i spousta jiných faktorů.

POZOR:

Během nemoci většinou glykémie výrazně stoupá nahoru -  je nutno měřit ji častěji a dle vzestupu navýšit jak bazální (dlouhý inzulin) tak krátký (prandiální inzulin) a to někdy i o 50 či více procent.

S ohledem na to, že po větší aktivitě nebo aktivitě v pozdních odpoledních či večerních hodinách může glykémie přes noc klesat, je vhodné nechodit tyto dny spát s hraniční glykémií -  např. 4,5 mmol/l. Pokud nemáte jasně vyzkoušeno, že příteli nebude glykémie po aktivitě přes noc padat, je lepší jít spát s o něco vyšší glykémií - např. 8-9mmol/l.

Pokusila jsem se alespoň trochu poradit s bazálním inzulinem. Doufám, že to nějak pomůže. Na úpravu dávkování krátkého inzulinu bych opravdu potřebovala více informací a času.

(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

722 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den.Mám 12let diagnostikovanou cukrovku 2typu. Užívám Metformin a hodnoty na kontrole mívám mezi 6 až 7,5. Bylo by vhodné užívat Ozempic? Děkuji Luboš

    Odpověď

    Milý Luboši, hodnoty, které uvádíte, jsou asi glykémie měřené ráno na lačno. Určitě by bylo užitečné vědět, jaké hodnoty míváte během dne, např. 2 hod. po obědě. Dobrým ukazatelem je také hodnota glykovaného hemoglobinu.

    Nejvíc bych vám ale doporučoval používat osobní glukometr, abyste si sám hodnoty kontroloval za různých okolností.

    Máte jenom mírnou nadváhu, ale stejně by vám asi prospěla přísnější dieta s omezením množství sacharidů a živočišných tuků. Vaše hodnoty neukazují, že by se léčba léky musela nutně zintenzivnit, ale to záleží právě na těch hodnotách během dne. Ozempic je určitá možnost, ale pro vás možná ne ta nejvhodnější. Hodit by se mohl některý lék ze skupiny gliflozinů (užívají se i v kombinaci s metforminem v jedné tabletě), případně lék Rybelsus, což je perorální forma Ozempicu.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Je třeba brát léky na tlak při hodnotách kolem 135/85 tep 75?dlouhý cukr mívám pod 50,problémy žádné,snad častější močení v noci -3x za noc,chodím 5xv týdnu hodinu rychlejší chůze- za rok cca 1400km

    Odpověď

    Milý Milane, váš krevní tlak je lehce nad ideální doporučenou hodnotou. Je pravděpodobné, že během dne za různých okolností, např. při rozrušení, či námaze bývá tlak vyšší. Kromě toho je důležité vědět, zda takový tlak máte při dosavadní léčbě vysokého krevního tlaku, nebo po několika dnech bez léčby.

    Já bych vám obecně, bez znalosti vašeho zdravotního stavu, spíše doporučoval v antihypertenzivní léčbě pokračovat. Zvýšený krevní tlak je u osob s diabetem závažný rizikový faktor pro onemocnění srdce, ledvin a mozku.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, užívám každé ráno po snídani Metformin 750 mg. Jak dlouho tento lék působí? Když si druhý den ráno na lačno změřím cukr, tak mívám hodnoty od 6,0 do 7,5. V tuto dobu již tableta z minulého rána nemá asi žádný účinek? Nemám lék užívat spíš po obědě nebo po večeři? Děkuji za odpověď. Michal

    Odpověď

    Vážený pane Michale přeji dobrý den,

    Z Vašeho dotazu si nejsem jist jakou přesně užíváte lékovou formu metforminu. Existují totiž 2 formy tablet. Standardní tablety se užívají 2-3krát denně obvykle po jídle (které ovšem přibližně o jednu čtvrtinu snižuje jeho míru vstřebávání). Účinek této snadardní lékové formy přetrává cca 8 hodin. Vy pravděpodobně berete tzv. retardovanou lékovou formu v dávce 750 mg. Předně je potřeba uvést, že se tato léková forma musí užívat vždy po jídle (protože zvyšuje míru vstřebávání o 50-75 %) a tableta se musí zapít nejméně 1 dl vody, což je opravdu důležité, navíc se tato retardovaná tableta má užívat vždy večer. Účinek přetrvává nejméně 12, ale spíše 18 hodin. Pokud by jste to takto dělal, byl by efekt na ranní glykémie nepochybně vyšší.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám dotaz na společné užívání léků, které beru každý den. Jsou to léky Metformin, Letrox a Prestarium Neo Combi. Uvedené léky užívám následovně. Ráno na lačno nejdříve Letrox 100 (na štítnou žlázu), za 15 minut na lačno Prestarium Neo Combi 5 mg/1,25 mg (na vysoký tlak) a hned po snídani Metformin 750 mg. Je takové užívání léků vhodné a nemohou být účinky léků vzájemně ovlivněné? Michal

    Odpověď

    Vážený pane Michale, přeji dobrý den,

    s užíváním léku Letrox a Prestarium Neo Combi to děláte správně. Jen si dovoluji upozornit, že oba léky musíte zapíjet vodou, nejlépe kohoutkovou. V žádném případě na zapíjení nepoužívejte čaj, nebo ovodné šťávy jako např. jablečný mošt, nebo pomerančový džus, protože snižují míru vstřebávání obou léků. Metformin v dávce 750 mg je nepochybně retardovaný. Ten se má užívat vždy večer po jídle. Jeho účinek je tak vyšší a trvá déle. Podmínkou je zapití alespoň 1 dl vody (tableta se totiž v žaludku nerozpadne a plave na povrchu tekutiny v žaludku, což je podmínka správného uvolňování metforminu.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dá se podávat OZEMPIC i v tabletách? Milada

    Odpověď

    Vážená paní Milado, přeji dobrý den,

    léčivý přípravek Ozempic obsahuje léčivou látku semaglutid. Tato léčivá látka je obsažena ještě v jednom léčivém přípravku, který se jmenuje Rybelsus. Ten je dostupný v lékové formě tablet. Rybelsus má téměř shodný účinek jako Ozempic, ale nemusí se aplikovat pod kůži injekční jehlou. Semaglutid patří mezi peptidické léky, které se obecně nevstřebávají, nebo se vstřebávají jen omezeně. To je vlastnost i léku Rybelsus. Po jeho podání se vstřebává jen 1-2 % podané dávky a mezi jednotlivci je poměrně velká variabilita (tj. rozdíly) ve vstřebávání. Naštěstí se zvyšující se dávkou míra vstřebávání roste, a pokud pacient lék Rybelsus užívá správně, pak po dosažení cílové dávky je míra vstebávání dostatečná pro zajištění účinku. Správné užívání léku Rybelsus zahrnuje:

    a) užití nalačno s tím, že pacient ještě nejméně 1 hodinu po užití nejí

    b) Rybelsus se zapíjí co nejmenším množstvím čisté vody (optimálně jeden až dva doušky)

    c) před užitím léku Rybelsus pacient nepije čaj ani jiné nápoje, nejlépe jen čistou vodu

    Na rozdíl od léku Ozempic se Rybelsus musí užívat každý den. Úvodní dávka je 1,5 mg denně, tato dávka se užívá 1 měsíc, poté se dávka zvýší na 4 mg, poté na další dávky ve výši 9 mg, 25 mg a 50 mg podle účinku a také případného výskytu nežádoucích účinků. Snížení tělesné hmotnosti nepatří mezi schválené indikace, lék se totiž užívá k léčbě diabetu 2. typu. Avšak z klinických studií je známo, že dávka 14 mg vede po 36 týdnech užívání ke snížení hmotnosti o 4-5 kg, dávka 25 mg o 6-7 kg a dávka 50 mg o 8-9 kg. Z mého pohledu je ještě důležitější, že podávání léku Rybelsus současně vede ke snížení výskytu tzv. velkých kardiovaskulárních příhod, např. infarktu, o 21 %.

    Odpověď na Vaší otázku tedy je - lék Ozempic lze užívat ve formě tablet, které se jmenují Rybelsus.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!