Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Kolik inzulinu na jakou hodnotu vlastně aplikovat?
Datum vložení dotazu: 06.02.2022
Ptá se: Michaela
Dotaz
Odpověď
Dobrý den,
omlouvám se, že odepisuji později, ale odpověď na Váš dotaz není rozhodně jednoduchá. Bohužel neexistuje jednotný návod pro všechny diabetiky, protože každý má jinou citlivost na inzulin. Někdo potřebuje při 80kg hmotnosti a věku 20 let 30j inzulinu na den, někdo 50j. Současně je hodně důležité, zda Váš přítel je diabetik 2. typu, 1. typu nebo má diabetes mellitus vzniklý v souvislosti s jiným onemocněním a zda má zachovalou ještě nějakou vlastní sekreci inzulinu. Podle těchto parametrů se hodně odlišuje i edukace, kterou pacient potřebuje. Např. u diabetiků 1. typu je ideálním řešením počítat sacharidy v jednotlivých jídlech a podle nich a aktuální glykémie upravovat dávky prandiálního (krátkého) inzulinu podávaného před jídly. Alespoň základní rady je možné nalézt v kapitole a podkapitolách: Co s naměřenými hodnotami, ale ani tyto texty neobsahují zdaleka vše.
Stran nastavení dlouhého (bazálního) inzulinu tolik rozdílů mezi jednotlivými typy diabetu není a mohu se Vám pokusit alespoň trochu poradit. Následující rady se týkají bazálních inzulinových analog (např. Abasaglar, Lantus, Tresiba, Toujeo…)
První bod je, že důležitá není jedna hodnota, ale vývoj glykémie. Bazální inzulin (zde Abasaglar) se postupně uvolňuje z podkoží po celý den a měl by vytvářet určitou základní víceméně vyrovnanou hladinu inzulinu v krvi, která napomáhá po celý den cukru do buněk, aby mohly normálně fungovat. To jestli je dávka inzulinu správně nastavena se nejlépe hodnotí podle vývoje glykémií během noci, kdy člověk spí (tzn. glykémie není ovlivněna jídlem nebo aktivitou).
Ideální stav je, když se diabetik budí s podobnou glykémií s kterou šel i noc předtím spát. Současně by ranní lačná glykémie měla být (především u mladých a jinak zdravých diabetiků) mezi 4-6 mmol/l. Vámi uvedená glykémie 5,3 mmol/l je ve skutečnosti v cílových hodnotách a 14 jednotek může být i klidně nízká dávka. Chápu však, že pokud nemáte tolik zkušeností s tím, jak se budou u Vašeho přítele glykémie chovat, můžete mít obavy z propadů během noci.
Jak tedy na to:
Začnete naměřením glykémie večer před spaním. Ideální je při tomto hodnocení aby poslední dávka krátkého inzulinu (u Vás Novorapidu) byla aplikována alespoň 3 hodiny před tímto měřením a tak již neovlivňovala výrazně glykémii. Aplikujete Abasaglar - např. uvedených 14 jednotek. Následně ráno změříte glykémii. Pokud se opravdu na počátku bojíte propadů během noci, doporučuji nezkoušet toto při hraniční glykémií a jít spát alespoň s glykémií okolo 8 mmol/l.
Je vhodné jednou za čas změřit i glykémii mezi 2-3 hodinou ranní, abychom věděli, jaká je glykémie v průběhu noci (samozřejmě senzor je ideálním řešením pro hodnocení průběhu glykémií).
Co s naměřenými výsledky:
1. PŘÍKLAD
Glykémie ráno nalačno Glykémie večer před psaním - např. ve 23hodin
7,5
9,2 6,8
10,2 5,8
8,6
- Zde glykémie mezi večerním měřením a následným ranním (nalačno) stoupají
- Stoupání bylo ověřeno opakovaně během několik dní
- Tzn. bylo by vhodné navýšit dávku bazálního inzulinu o 1-2 jednotky. Ve vašem případě bych zkusila navýšení na např. 16j Abasaglaru. Nadále by se aplikovalo 16j. Pokud by stoupání trvalo i během dalších 3-7 dnů po navýšení dávky inzulinu, je toto navýšení možné postupně opakovat, dokud nedosáhnete vyrovaných hladin během noci.
- Při opakovaných ranních hyperglykémiích je vhodné změřit glykémii i kolem 2 až 3 hodiny ranní, aby se vyloučily jiné příčiny ranní hyperglykémie.
2. PŘÍKLAD
Glykémie ráno nalačno Glykémie večer před psaním - např. ve 23hodin
8,6
5,2 9,2
6,1 7,8
4,5
- Glykémie ráno nalačno jsou sice “v normě”, ale celkově oproti hodnotám glykémií, které byly naměřeny před spaním (předchozí den), jsou jasné poklesy.
- Pokud by zde šel diabetik spát s 5,3 mmol/l a byl by podobný pokles (kolem 3 mmol/l), dostal by se pravděpodobně během noci do hypoglykémie.
- Pokud se poklesy během noci opakují, měl by být bazální inzulin (u Vás Abasaglar) snížen o 2-4 jednotky.
- Jednorázový pokles glykémií během noci může být způsobeny i aktivitou v pozdních odpoledních nebo večerních hodinách nebo větší celodenní činností.
3. PŘÍKLAD
Glykémie ráno nalačno Glykémie večer před psaním - např. ve 23hodin
14,8
8,5 11,3
7,9 15,2
10,3
- Glykémie ráno nalačno jsou sice hodně vysoké, ale přesto jsou stále propady během noci jako v předchozím příkladu.
- Stále platí, že je potřeba snížit dávku bazálního inzulinu, aby nedošlo k noční hypoglykémii v případě, že by šel jednou diabetik spát s normální hladinou cukru. Je zde ale také nutné vyřešit proč je večer vysoká glykémie (jestli např. nepotřebuje navýšit dávka krátkého inzulinu před večeří…)
- Tento příklad samozřejmě platí pouze pokud nebyl ještě před spaním dopichován krátký inzulin za cílem snížení hyperglykémie.
4. PŘÍKLAD
Glykémie ráno nalačno Glykémie večer před psaním - např. ve 23hodin
10,2
9,8 11,5
11,7 9,9
9,5
- Glykémie ráno nalačno i předchozí večer jsou podobné ale vysoké, nedochází k propadům během noci.
- Pokud je takto vysoký celý den, můžeme zkusit navýšit bazální inzulin o 2j.
- Pokud je větší část dne glykémie nízko, stoupá např. po večeři a pak se následně v noci drží relativně vyrovnaně, je potřeba vyřešit, proč je večer vysoká glykémie. Pokud potom bude před spaním glykémie v normě, dá se očekávat i normoglykémie ráno.
5. PŘÍKLAD
Glykémie ráno nalačno Glykémie večer před psaním - např. ve 23hodin
6,3
6,2 5,4
5,6 5,8
5,2
- Glykémie je ráno relativně v normě, přes noc výrazně neklesá.
- Jupííí, nebudu to zatím měnit
Glykémie je potřeba kontrolovat pravidelně, protože citlivost i potřeba inzulinu se může postupně měnit. Vliv může mít aktuální životní styl pacienta, míra dlouhodobého stresu i spousta jiných faktorů.
POZOR:
Během nemoci většinou glykémie výrazně stoupá nahoru - je nutno měřit ji častěji a dle vzestupu navýšit jak bazální (dlouhý inzulin) tak krátký (prandiální inzulin) a to někdy i o 50 či více procent.
S ohledem na to, že po větší aktivitě nebo aktivitě v pozdních odpoledních či večerních hodinách může glykémie přes noc klesat, je vhodné nechodit tyto dny spát s hraniční glykémií - např. 4,5 mmol/l. Pokud nemáte jasně vyzkoušeno, že příteli nebude glykémie po aktivitě přes noc padat, je lepší jít spát s o něco vyšší glykémií - např. 8-9mmol/l.
Pokusila jsem se alespoň trochu poradit s bazálním inzulinem. Doufám, že to nějak pomůže. Na úpravu dávkování krátkého inzulinu bych opravdu potřebovala více informací a času.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"
908 dotazů
-
Ranní glykemie
(17.06.2026)
Dotaz
Večer po aplikaci inzulínu mám 5,2 ráno 12 i 14zmena z tresiby na Toušeň a stále stejné proč mi noční inzulín neudrží nižší hodnoty?Detail dotazuOdpověď
Milá paní Ireno, prosím, příště si po sobě přečtěte svoji zprávu, abychom jí lépe rozuměli. Úplně přesně nevím, jaké míváte glykémie, ale přece jen si domyslím, že „inzulín Toušeň“ nebude to pravé a zřejmě jste měla na mysli inzulín Toujeo.
Oba dlouze působící inzulíny, Toujeo i Tresiba, působí velmi dlouze, déle než 24 hod. Jejich efekt je vhodné posuzovat až po několika dnech, kdy se jejich hladiny ustálí. Pokud tedy nyní opravu máte předepsaný inzulín Toujeo, můžete dávku lehce zvýšit, např. na 16 j. Stav ale posuzujte až alespoň po 5 dnech od tohoto zvýšení. Inzulín Toujeo nemá bezprostřední efekt na momentální glykémii – působí opravdu velmi pomalu.
-
Nežádoucí účinky Mounjaro
(15.06.2026)
Dotaz
Dobrý den,ráda bych se vás zeptala na další postup užívání léků Mounjaro . Tento lék užívám cca 3 měsíce,kdy v prvním měsíci dávka 2,5 po měsíci navýšena na 5 ,takto bez potíží jsem donedávna absolvovala léčbu. Posledni 2 týdny ,vždy po aplikaci injekce mám průjmy,které trvají celou noc,nebo den cca 12h,říhání se zápachem... Nevím jak dále pokračovat,zda-li případně snížit dávku na 2,5? Děkuji za odpověď a s pozdravem HranickáDetail dotazuOdpověď
Vážená paní Pavlíno, přeji dobrý den,
potíže, které popisujete, mohou opravdu souviset s aplikací přípravku Mounjaro. Průjem, říhání, nadýmání, pocit pomalého trávení, nevolnost nebo zvracení patří mezi známé a dobře zdokumentované nežádoucí účinky této léčby. Někdy se objeví po navýšení dávky, ale mohou se objevit i později, zvlášť pokud je trávení zpomalené nebo (a to je popisováno často) pokud je jídlo tučnější, větší porce nebo hůře stravitelné.
Protože se u Vás průjem opakuje po aplikaci injekce a trvá přibližně 12 hodin, doporučuji nepokračovat v navyšování dávky a domluvit se s lékařem, který Vám Mounjaro předepsal. V praxi se při horší snášenlivosti obvykle zvažuje ponechání stávající dávky delší dobu (další 4 týdny navíc), případně návrat na nižší dávku, případně dočasné přerušení léčby (na 2-4 týdny). O tom by ale měl rozhodnout Váš lékař podle důvodu léčby, Vaší hmotnosti, hodnot cukru a celkového stavu.
K zabránění průjmů se doporučuje jíst malé a lehké porce, a hlavně vyhnout se tučným jídlům a zcela vyřadit slazené nápoje (což patrně děláte). Úplně nejdůležitejší je vyhnout se velkým porcím jídla večer před aplikací a v den aplikace. Pokud by se objevily silné nebo trvalé bolesti břicha, opakované zvracení, nemožnost pít, známky dehydratace, krev ve stolici, horečka, žluté zbarvení kůže nebo očí je potřebné vyhledat lékaře
Shrnutí: obtíže jsou velmi pravděpodobně nežádoucím účinkem přípravku Mounjaro. Další dávku a případné snížení z 5 mg na 2,5 mg doporučuji řešit s předepisujícím lékařem. Já bych osobně preferovat setrvat další 4 týdny na dávce 2,5 mg. Za velmi důležité bych považoval změnšit porce jídla v den před aplikací a v den aplikace a v jídle omezit obsah tuku.
S přátelským pozdravem
-
správné užívaní léků
(13.06.2026)
Dotaz
Prosim jak správně brát a kombinovat tyto léky…Euthyrox Ramipril Vigantolvit Tardyferon Amprilan Atoris děkuji jsem dia na inzulinu 47kg 159 cmDetail dotazuOdpověď
Vážená paní Gábino, přeji dobrý den,
u těchto léků je nejdůležitější správně oddělit Euthyrox a Tardyferon, protože železo může výrazně snížit vstřebávání Euthyroxu. Zároveň si prosím ověřte u lékaře nebo v lékárně, zda opravdu užíváte Ramipril i Amprilan — Amprilan totiž obsahuje také ramipril, takže by mohlo jít o duplicitní podávání stejné léčivé látky.
Doporučené rozvržení během dne:
Ráno po probuzení nalačno
Euthyrox a současně můžete užít Ramipril nebo Amprilan
Zapít pouze vodou. Poté nejíst, nepít kávu ani mléko minimálně 30, optimálně 60 minut. Pozor: pokud máte předepsán Ramipril i Amprilan, je nutné ověřit, zda nejde o omyl, protože oba obsahují stejnou účinnou látku.Se snídaní nebo s hlavním jídlem
Vigantolvit
Vitamin D se lépe vstřebává s jídlem obsahujícím trochu tuku, například s mléčným výrobkem, vejcem, máslem nebo olejem.V poledne nebo odpoledne, nejméně 4 hodiny po Euthyroxu
Tardyferon
Nejlépe mezi jídly nebo s lehkým jídlem, pokud dráždí žaludek. Nezapíjet mlékem, kávou ani čajem. Vhodná je voda, případně nápoj s vitaminem C.Večer
Atoris
Může se užívat večer, s jídlem nebo bez jídla. Důležité je užívat ho pravidelně. Vyhnout se kopnzumaci grapefruitů nebo pomela a většímu množství grapefruitové šťávy.Příklad časového rozvrhu režimu užívání léků
- 7:00 Euthyrox + Ramipril nebo Amprilan nalačno, zapít vodou
- 8:00 snídaně + Vigantolvit
- 12:00–15:00 Tardyferon
- kdykoliv večer Atoris
Protože jste diabetička na inzulinu a máte nižší tělesnou hmotnost, je důležité neměnit načasování jídla a inzulinu bez domluvy s diabetologem. U Euthyroxu jde hlavně o to, aby byl užit nalačno a každý den stejně.
S přátelským pozdravem
-
Moderní léky
(13.06.2026)
Dotaz
Dobrý den, ktery z moderních léků (bez doplatku) by pro mne byl nejvhodnější? GH 58, cukr 9,7. Beru trojkombinaci, již asi moc nezabírá (Metformin 2000 mg, Glyklada 60 mg, Pioglitazon 45 mg)Detail dotazuOdpověď
Milá Aleno,
máte výraznou nadváhu a zejména alespoň mírná redukce hmotnost by mohla významně přispět ke zlepšení vyrovnání diabetu. Vaše současné léky nejsou špatné, ale pokud by nepostačovaly, mohla byste být léčena např. některým lékem ze skupiny gliflozinů. Pro podporu hubnutí by mohl být vhodný také některý analog tzv. GLP-1, které se podávají injekčně 1x týdně, některé nově je možné brát i v tabletách.
Připomínám ale, že tyto „nové“ léky rozhodně nenahrazují úpravu diety, která by mohla přinést lepší „plody“, než intenzivnější léčba pomocí léků.
Doporučení redakce 1:
Možná by Vás mohly zaujmout naše fotojídelníčky https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek, zadejte si do dialogových rámečků 150 g, 175 g, 200 g, nebo 250 g sacharidů na den, dále jestli chcete jídelníček se svačinami či bez, počet dnů v týdnu, pro které chcete jídelníček vytvořit a kde nepřekročíte zvolenou denní dávku sacharidů. Pokud vám nějaké jídlo nebude vyhovovat, myší si kliknete na přehled jídel a můžete je dle libosti měnit - ve výsledku ale bude vždy zvolená dávka sacharidů na den. Najedete-li myší na "Postup přípravy" objeví se rámeček s návodem, jak jídlo připravit a "fotojídelníčky jsou to proto, že když si budete dále klikat na obrázek jídla, bude se zvětšovat do maximální velkosti, aby bylo krásně vidět, motivovalo Vás a naladilo Vaše chuťové pohárky :-)Doporučení redakce 2:
Když si zadáte https://www.cukrovka.cz/poradna/cukrovka-a-nadvaha naleznete spoustu zajímavých dotazů na toto téma a mnoho užitečných odpovědí.
-
Úhrada ozempicu
(07.06.2026)
Dotaz
Mám diabetes 2. Beru dva prášky na cukr denně.Vážím 120 kg. Mám nárok na proplacení léku?Detail dotazuOdpověď
Dobrý den,
u pacientů s diabetem 2. typu mohou být některé moderní léky, například Ozempic nebo Mounjaro, hrazeny zdravotní pojišťovnou, pokud jsou splněna stanovená kritéria. Nezáleží pouze na věku nebo hmotnosti, ale také na:
- výšce (pro výpočet BMI),
- hodnotě glykovaného hemoglobinu (HbA1c),
- dosavadní léčbě diabetu,
- případných dalších onemocněních.
Doporučení redakce:
Když si zadáte do rámečku HLEDAT v Poradně klíčové slovo Ozempic, nebo Mounjaro, naleznete spoustu zajímavých dotazů na toto téma a mnoho užitečných odpovědí.
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!