Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a léky

647 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, pane docente. Po 20ti letech mi doktorka sebrala HUMALOG a Lantus, se kterým jsem měla krásný gklykosiláč 5,4. Chtěla ho ještě lepší a napsala mi Fiasp. Je to pro mě tragédie. Za prvé si připadám jako autista, kterýmu překopali celej svět, protože TULEJO si musím píchat s večeří, místo v obvyklých 22h. A s Fiaspem jíte hned, a já 20 let čekám 15 min před jídlem. Po jídle mám stále vysoké glykemie. cca 13. Když přidám jen nepatrné množství jednotek Fiasp,1 nebo 2 (vždy jím hned) mám už v polovině jídla těžkou hypoglykemii. (3 a méně) Zvyšovala jsem dávku Tulejo, bez zvýšení Fiaspu, bez výsledku. Fiasp píchám 5 -6 jednotek s jídlem, a Tulejo 14 s večeří. Poté mám extrémní hypoglygemii, takže Toulejo píchám až 2h po večeři. Vše má za výsledek to, že glykosiláč mám teď 7 .. fakt bomba. Jak mám doktorce říct, že jsem nešťastná, a chci zpátky svůj Humalog, když si lékaři myslí, že tohle je podle nich pro mě to nejlepší? Jako třešnička na dortu, mám za dva měsíce 5 kilo( !!!) nahoře, který jsem tak poctivě hubla předchozích 8 mesíců. To vše s konstantím měřením s free style libre. Hypotheroza je v normě. Jiné komplikace nemám, kromě faktu, že jsem z toho nešťastná a ve stresu. Prosím poraďte, nebo doporučte jinou kombinaci inzulínu? Chci humalog zpět! nebo něco podobného. Nenávidím Fiasp.

    Odpověď

    Milá Dagmaro, existuje anglické úsloví "Nezastavuj dobře běžícího koně". Pokud vám předchozí kombinace vyhovovala, tak nevidím moc důvod, proč se k ní nevrátit. Každý rozumný lékař to pochopí, jen musíte paní doktorku slušně požádat. Každému může vyhovovat lépe něco jiného.

    Já osobně si Lantusu cením a za Toujeo jej nahrazuji jen pacientů, kteří mají vysoké dávky.

    Toujeo má účinkovat o něco déle, takže by ani nemělo záležet na tom, zda si ho podáte před večeří, či až na noc. Ale šedivá je teorie a zelený je strom života.

    Já se domnívám, že obě kombinace mohou být dobré. To, co máte nyní, by mohlo být pro někoho více flexibilní a nemusela byste tak přesně dodržovat čas jídel. Ale opět, pokud vám minulá kombinace vyhovovala lépe, vraťte se k ní. Nyní existuje více možností, jaký inzulín si vybrat. Jsem toho názoru, že se všemi se při dobrém načasování dá dosáhnout velmi dobrých výsledků. Ale vaše dřívější kombinace byla dobrá, vraťte se tedy k ní.

    Podobně rychle jako Humalog působí např. Novorapid.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, uzivam jiz delsi dobu vyse uvedeny lek, ktery mi byl lekarem naordinovan v davce 2x1 tabeleta denne - po jidle rano a po jidle vecer. v posledni dobe vsak jiny lekar tvrdi, ze se tento lek ma aplikovat jen jednou denne a to vecer - coz by u mne znamenalo 2x1 tableta najednou vecer.

    Dale mne zajima kombinace leku glukophage 1000 mg a trajenta 5 mg, jake je idelani casove rozmezi behem dne na kombinace techto dvou leku ? Jirka

    věk: 63 let

    Odpověď

    Milý Jirko, účinek metforminu není okamžitý a nějakou dobu přetrvává. Nepůsobí tak, že by bezprostředně snižoval glykémii. Nezvyšuje totiž sekreci inzulínu, ale zlepšuje citlivost tkání vůči jeho působení. Jedním z hlavních mechanismů je, že brání nadměrné novotvorbě krevního cukru ze zásob. Projevuje se to například tím, že během noci, kdy nejíme, se nezvyšuje nadměrně glykémie tím, že by se z jaterních zásob uvolňovala glukóza. To příznivě ovlivňuje zejména ranní hodnoty glykémie, které bývají často u diabetu 2. typu zvýšené.

    Metformin se dávkuje od 500 mg 1x denně až po 3 g denně. Protože jde o velké tablety, užívá se zpravidla ve 2 denních dávkách, ráno (či dopoledne) a večer. Máte-li naordinovanou dávku 2x 1 g, je logické, že byste lék měl užívat ráno a večer. Sníst ty 2 veliké tablety na noc by asi nebylo příjemné, i když by se kromě rizika zažívacích problémů asi nic nedělo.

    Rovněž lék trajenta se může užívat jak v jediné, tak ve dvou denních dávkách. Existuje dokonce pevná kombinace Trajenty a metformin. Přípravek se jmenuje Jentaduetto a bere se 2x denně, typicky 1 ráno a 1 večer.

    Glucophage existuje také ve formě, která má trochu delší účinek a celková dávka bývá o něco menší. Přípravek se jmenuje Glucophage XR nebo Metformin XR. Oba přípravky ale byly v poslední době nedostatkové, nebo byly k dispozici jen v určité síle.
    Glucophage je možné užívat před jídlem i po jídle či s jídlem. Užívání s jídlem může zlepšovat jeho snášenlivost v zažívacím ústrojí, a proto se bere častěji tímto způsobem.

    Neodpustím se ještě obvyklou poznámku: metformin je vynikající lék, ale působí dobře jen tehdy, jestliže současně dodržujete režimová opatření, spočívající v prevenci obezity, méně kalorické stravě a dostatečném tělesném pohybu.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Beru léky Metformin 500 1-0-1, Vipidii 1-0-0, hodnoty glykémie jsou 8,7, cukr 64, váha 62 kg, výška 154 cm, byl by vhodný doplněk stravy Chrom Combi? Narozena 28 .6 .1948 a jsem po operaci srdce 6 měsíců, děkuji předem Edita

    Odpověď

    Milá Edito, vaše hodnoty by se daly ještě nazvat uspokojivé, ale alespoň malé zlepšení by bylo ještě dobré. Nejste obézní, a tak vám nebudu navrhovat nějakou přísnou dietu, jen byste asi měla vědět, kolik sacharidů denně sníte. Podle mého odhadu by vám mohlo stačit 120, maximálně 150 g denně. Omezit byste mohla trochu příkrmy, jako jsou chléb, pečivo, brambory, rýže apod.

    Vaše léčba by mohla být ještě posílena, existují dnes ještě další léky, které by k vaší kombinaci šly přidat, ale to by musel posoudit váš diabetolog, který vás zná podrobně. Některé by se možná i hodily vhledem k srdeční operaci, kterou jste podstoupila. Pro vysloveně štíhlé pacienty ve vaší situaci může být také vhodná malinká 1 dávka inzulínu s delším účinkem.

    Chrom je prvek, o kterém je známo, že když je ho velký nedostatek, tak u experimentálních zvířat vzniká nebo se zhoršuje diabetes. Nedostatek chromu se však v našich podmínkách prakticky nevyskytuje, leda snad u osob, které mají závažné střevní problémy. Proto bych od jeho podávání neočekával žádné zlepšení.

    Existují ale kvalitní vitaminové přípravky určené pro starší lidi. Pokud si nejsou jisti, že užívají dostatečně vyrovnanou dietu, mohou užívat třeba 1 tabletu denně či obden a tím se zajistí jejich denní potřeba. V takových přípravcích bývají kromě vitamínů zpravidla i různé stopové prvky, tedy i chrom. Přitom máte jistotu, že dávka nebude zbytečně vysoká. Jedná se třeba o přípravky Geriavit či Centrum pro starší osoby.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, od roku 2011 se léčím s DM II. Nyní užívám Glucophage XR1000 mg a Gliklazid Actavis 30 mg. Má poslední hodnota HbA1c je 57, předešlá z 3/2019 byla 44. BMI = 39. Ranní glykemie bývá mezi 7-9 mmol/l. S ošetřujícím lékařem jsem nyní probírala možnost léčby s analogy GLP-1. Považuje je za vhodnou, moderní léčbu, ale údajně bych neměla nárok na úhradu (ani částečnou) od VZP (konrétně jsme se bavily o Trulicity). Takže nyní řeším, zda ji budu platit sama, což je měsíčně docela vysoká částka. Chci se zeptat, je z těchto nových léků (GLP-1) i takový, u kterého by byla nižší cena v lékárně, než 3 tis. Kč/měsíc? Případně jaké by mi VZP aspoň částečně hradila? Děkuji za odpověď Lenka
    věk: 53 let

    Odpověď

    Milá Lenko, v současné době platí v ČR pro analoga GLP-1 preskripční omezení. Jejich cílem je nejen, aby tyto poměrně drahé léky užívali především pacienti, kteří je skutečně potřebují, ale také aby je zbytečně neužívali pacienti, kteří mají ještě jiné vhodné možnosti léčby. Někdy se to ale nekryje zcela s klinickou potřebou.

    Ve vašem případě splňujete pro plné hrazení přípravku následující podmínky: máte diabetes 2. typu, jste léčena metforminem a derivátem sulfonylmočoviny (Gliclazid) v dostatečné dávce a jste hodně obézní. Jste navíc motivovaná. Nesplňujete jen jednu podmínku: máte glykovaný hemoglobin nižší než 60 mmol/mol, i když se této hodnotě hodně blížíte.

    Je to trochu paradox, ale kdybyste se ještě malinko zhoršila, už by vám paní doktorka mohla lék z klidným svědomím, že neporušuje pravidla (a že jí nehrozí případný postih při kontrole) předepsat.

    Nabízejí se tedy v podstatě 3 možnosti:

    1) Začněte se v rámci svých možností více pohybovat. Prostudujte si tabulky složení potravin a nasaďte pořádnou dietu s omezením sacharidů. To pravděpodobně bude fungovat ještě lépe než Trulicity. Je ale možné, že takto rázný a nejzdravější postup nezvládnete.

    2) Nechte si ještě jednou zkontrolovat glykovaný hemoglobin. Třeba to bude těch 60 mmol/l, nebo to bude hodně blízko. A když se k tomu připíše, jak by to pro vás bylo vhodné ....

    těžko se o tom píše. Jak ale jednou léčba za těchto podmínek začne, může, ba dokonce má, glykovaný hemoglobin do 3 měsíců klesnout a pojišťovna nadále sleduje právě ten fakt, že budete mít glykovaný hemoglobin nižší. 

    3) Buďte statečná a berte život takový, jaký je. Hraďte si přípravek Trulicity (dulaglutid), užívejte tento lék s maximální pečlivostí, a protože jeho cenu asi hodně pocítíte, nepokazte její efekt špatnou životosprávou, protože to by pak byly opravdu vyhozené peníze. Některá jiná analoga GLP-1 jsou možná o něco málo levnější, ale většinou se podávají 1x denně a záleží také na dávce. Na přesnou cenu byste se musela zeptat v lékárně.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Poznámka redakce:

    Indikační omezení úhrady: dulaglutid je hrazen v kombinaci s metforminem a/nebo sulfonylureou nebo v kombinaci s thiazolidindiony u pacientů, u nichž použití maximálních tolerovaných dávek zmíněných léčiv po dobu alespoň 3 měsíců společně s režimovými opatřeními nevedlo k uspokojivé kompenzaci diabetu definované jako hladina HbA1c nižší než 60 mmol/mol. Nedojde-li k prokazatelnému zlepšení kompenzace diabetu o 7 % či vyšší pokles hladiny HbA1c při kontrole po 6 měsících léčby, dulaglutid není dále hrazen.

    Příklad úhrad  Trulicity 1,5 mg inj sol 2x0,5 ml:

    Maximální úhrada ze zdravotního pojištění: 414,73 Kč

    Orientační prodejní cena: 1872,80 Kč

    Orientační doplatek: 1458,07 Kč

    Započitatelný doplatek: 1458,07 Kč

    (cena přípravku může být u distributorů léčiv i v lékárnách různá, ověřili jsme v řetězci Dr.Max, že cena uváděného přípravku, kterou zaplatí nakonec pacient s podporou zdravotní pojišťovny je 916 Kč a pokud má kartu výhod Dr.Maxe pak 743 Kč, u BENU jsme zjistili cenu 917 Kč a s kartou výhod 680 Kč, pokud si ovšem pacient musí lék hradit sám, pak jeho cena u Dr.Maxe i v BENU bude kolem 1330 Kč - jsou to pouze telefonicky ověřované informace bez záruky, pro celkový přehled je třeba zjistit ceny i v dalších řetězcích, či lékárnách...)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Měl bych dotaz. Mám cukrovku 2.již 17 let, nejprve léčena léky. Po několika letech nasazena Viktoza, kterou jsem aplikoval 2,5 roku. Po Viktoze jsem zhubl ze 100 kg na 86kg. Paní doktorce se hodnoty glykémie nelíbily, ranní byly od 6,8 do 8 mmol/l, a tak mi nasadila Xultophy, nejprve 18 jednotek a po určité době až 38 jednotek. Při kontrole dlouhého cukru jsem měl hodnoty nejprve 65 pak 58 mmol/mol a při zvýšení dávky naposledy 66 mmol/mol. Rozčílila se, aniž by se zeptala jak se cítím a nasadila mi Tresibu 40 jednotek ráno a před jídlem a v poledne 5 jednotek Fiasp a před večeří také 5 jednotek fiasp + 1 tableta Glucophage 1000. Tak jsem začal aplikovat, i když jsem s tím nesouhlasil, bylo mi řečeno, že mám 17 let cukrovku a jsem její první pacient, který ještě nemá inzulin. No a teď se děje to že ráno mám cukr 8,5, píchnu Tresibu, najím se a před obědem, vlastně po 4 hodinách po jídle pohybu a práci mám cukr 11-15, takže píchnu 5 jednotek, najím se (pouze polévku a 1 ks pečiva) a opět pohyb a práce. Po 2 hodinách změřím a cukr je 15,4. V 17 hodin změřím a cukr 8.5. Opět aplikuji 5 jednotek Fiasp a večeře. Po 2 hodinách cukr 8.5. Aby nedošlo k hypoglykémii, na kterou mě paní doktorka upozornila, že může být častá, tak si vezmu 1 kousek ovoce. V 1h v noci naměřím cukr 11. Ráno opět 8 až 9. Toto jsem za celou dobu léčby, před touto novou léčbou, nezažil. Největší naměřené hodnoty byli do 11,5, ale ty po dvou hodinách klesly na 7-8. Na lačno bylo maximálně do 7.8. Léčím se ještě na cholesterol ten mám 4,9-5,1 a štítná žláza je v normě říká pan doktor. Chci se zeptat jestli je toto normální, že mi cukr tak litá. Před tím při Xultophy čím méně jídla jsem za den snědl, tak cukr byl vyšší, i to jsem paní doktorce řekl a nevěřila. Teď se bojím najíst, abych neměl cukr dvacet. Ještě když jsem si někdy naměřil 5 tak už mi nebylo dobře, byl jsem slabý a točila se mi hlava. Ideální hladina, při které jsem nic nepociťoval, byla kolem 8. To jsem byl plně aktivní a nic mě neobtěžovalo. Ted se změřím a jsem v šoku, co se děje. Už ani nechci jíst, protože se bojím vysokého cukru. Měl bych se vrátit ke Xultophy anebo už to nejde? Olin
    věk: 62 let

    Odpověď

    Milý Oline, já se domnívám, že máte rozházený diabetes 2. typu s výrazně porušenou tkání vůči působení inzulínu, ale současně vám už také selhává vaše vlastní sekrece inzulínu. Podle všeho už nemáte žádnou výraznější nadváhu, takže byste mohl mít celkem normální dietu s menším obsahem sacharidů, např. 150 g denně. Tuto dietu byste si měl nastudovat, což znamená, že byste si nalezl vhodné příklady v nějaké knize pro pacienty o cukrovce, nebo si to nechal podrobně vysvětlit od dietní sestry či nutričního terapeuta. Je klidně možné, že ve skutečnosti jíte sacharidů mnohem více, než si myslíte. Podle mého názoru by vám měly stačit 3 denní jídla. Volně můžete zcela nesladkou zeleninu, ať již syrovou či v podobě salátů.

    Měl byste vědět, že Xultophy je kombinace velmi dlouze působícího inzulínu a tzv. analogu GLP-1. Látky jsou smíchané v pevném poměru.

    Tresiba je dlouze působící inzulín, naprosto stejný, jako ten, co obsahuje Xultophy.

    Victoza je analog GLP-1.

    Paní doktorka vám asi nechtěla už dávat Xultophy, protože jste potřeboval příliš vysoké dávky inzulínu a tím byste chtě nechtě bral i příliš vysoké dávky Victozy.

    Existuje více variant, jak by se váš diabetes dal upravit, ale zcela zásadní bude mít jasný přehled o tom, kolik toho sníte a jaký je v tom obsah sacharidů. Těch 150 g denně je asi méně, než kolik nyní máte. Doporučuji tedy, abyste si takovou dietu připravil a nějakou dobu při ní zůstal.

    Léky by vám měl raději upravovat lékař, který vás zná a ví o vás všechny podrobnosti. Na dálku to opravdu nejde, protože by mohla vzniknout nějaká chyba.

    Obecně bych vám doporučoval zvýšit dávku (Glucophage) na 2x 1000 mg. Tresibu bych klidně nechal nadále v dávce 40 j. K Tresibě byste mohl užívat klidně i Victozu (1,2 mg), ale to by musela rozhodnout vaše paní doktorka. Před jídly (3x denně) byste mohl nadále brát Fiasp v malé dávce (třeba 5 j.), ale je možné, že při alespoň 14 dní dodržování přesné diety by ani nebyl potřeba.

    Získejte si jídelníček pro diabetickou dietu se 120-150 sacharidů denně a vydržte ji přesně dodržovat aspoň měsíc. Stačí jíst jen 3x denně, svačiny vynechejte. Dostatečně pijte nesladké nápoje. Měl byste také mít pravidelný tělesný pohyb, např. náročnou chůzi se zadýcháním aspoň 30 minut denně. Jsem přesvědčen, že postupně se dostaví zlepšení.

    Xultophy je pro vás asi dobrý lék. Má jen tu nevýhodu, že kombinace inzulínu a GLP-1 analogu je v něm fixní, takže při vysokých dávkách inzulínu je pak také příliš velká dávka GLP-1 analagu (tedy v tomto případě Victozy).

    Pokud by vám časem stačilo zase 30 – 40 j. inzulínu, mohl byste se k tomuto léku vrátit.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Uzivam lek na cukrovku Glucophage XR 750 mg, ktery uz neni od lonskeho leta k dostani kdy se objevi v lekarne? Dasa
    věk: 56 let

    Odpověď

    Milá Dášo, vždycky by bylo dobré, kdyby si lékaři našli čas a lépe pacientům vysvětlili, jaké léky užívají a proč. Glucophage obsahuje látku metformin, která zlepšuje citlivost vašeho organismu vůči působení inzulínu. Používá se v dávkovém rozmezí 500 až 3000 mg denně, obvyklá dávka je 2x 850 až 2x 1000 mg. Metformin je dostupný v léčivých přípravcích pod mnoha jmény od různých výrobců (aspoň 10). Označení XR v tomto případě znamená, že lék se o něco lépe vstřebává v zažívacím ústrojí a působí o něco déle, ale není zásadní rozdíl od léků bez tohoto označení. Váš lékař nebo lékárník vám tedy mohli vysvětlit, že se prakticky nic nestane, když budete užívat přípravek s jiným názvem, i když dávka pak může být např. 2x 850 mg, případně 3x 500 mg, případně 2x 1000 mg. Moc velký rozdíl v tom nebude. Některé přípravky skutečně nebyly přechodně dostupné, ale vždy byla možnost je nahradit jiným přípravkem obsahujícím metformin, nebo ve výjimečných případech úplně jiným lékem, který by pro vás byl také vhodný. Myslím, že hned po zjištění, že pro Vás předepsaný lék v lékárně neměli, jste se měla v lékárně zeptat. Věřím, že by vám poradili a pomohli, případně byste vašeho lékaře mohla požádat, aby vám elektronicky poslal recept na lék, který v lékárně mají. Žádná skutečná léková nouze ohledně léků na diabetes v naší zemi neproběhla. To samozřejmě pacient nemusí vědět, snaží se dodržet doporučený postup. V tomto případě je ale pomoc poměrně snadná.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý večer potřebuji poradit s úpravou nemoci. Cukrovku mám již 2 roky, nejdříve jsem bral léky Glucophage a pořád vysoké hodnoty v krvi. 16.7 ráno a 13.1 večer. Stále se to pohybuje. Nyní už 10 měsíců beru léky Glukophage + Jardiance ráno a píchám si inzulin Treshiba večer 50 + Humalog ráno 20 v poledne 16 a večer 16. Stále mi není dobře, stále chodím močit, není mi dobře od žaludku, často mne bolí hlava, jsem stále unavený atd. Prosím o radu, Radek

    Odpověď

    Milý Radku, pokusím se vám trochu poradit. Musím si vás ale trochu více představit, než jen podle vašich stručných údajů. Pokud se netrefím, tak pravděpodobně stejně budete moci moje rady využít, jen si je trochu pravíte.

    Představuje si tedy, že je vám něco mezi 60 a 70 lety a máte nadváhu, možné nikoliv příliš výraznou. Ale kolem 100 kg by to asi mohlo být. Jste mírně fyzicky aktivní, ale větší fyzickou zátěž asi nemáte, a pokud ano, tak nepravidelně. Máte pocit, že dobře dodržujete dietu, ale přece jen poctivě vyprazdňujete talíř se snídaní, obědem i večeří a občas si dáte i něco malého navíc. Předpokládám, že nemáte žádné další závažnější onemocnění, jako je např. poškození ledvin či prožitou srdeční příhodu v anamnéze. Také neužíváte nějaké léky, které zhoršují diabetes, což jsou zejména kortikoidy, které se používají v léčbě některých závažnějších onemocnění, nebo se s jejich pomocí provádějí obstřiky při bolestech zad, ramene či podobně. Občas si asi měříte glykémii, odhaduji tak 2x denně.

    Protože máte poměrně intenzivní léčbu včetně dost vysokých dávek inzulínu, máte zřejmě malou citlivost vašich tkání vůči působení inzulínu, a to vašeho vlastního i toho, který si dáváte ve 4 denních dávkách. Citlivost vůči inzulínu zlepšuje metformin (Glucophage), a pokud není proti tomu zdravotní důvod, měl byste mít dávky alespoň 2x 850 mg, ale spíše 2x 1000 mg. Jardiance zvyšuje vylučování cukru močí a dobře se k metforminu hodí. Pokud ale máte stále vysoké glykémie, tak skutečně zvyšuje množství moči a proto musíte chodit často na záchod. To ale nevadí, zlepšilo by se to, kdyby se vám podařilo glykémie více srovnat.

    Dávky inzulínu máte dost vysoké a asi nemá cenu je dále zvyšovat. Sice by vám asi glykémie trochu klesly, ale zase by to podporovalo více přírůstek na váze a citlivost vůči inzulínu by to nezlepšilo.

    Navrhuji vám, abyste si opatřil podrobný předpis diabetické diety, a to s obsahem pouze 100 až 120 g sacharidů. Dále si opatřete alespoň stručnou tabulku, která vám ukáže, kolik sacharidů je v jakém jídle. Jídlo si budete muset nějakou dobu přesně vážit, než se to naučíte správně odhadovat. Pamatujte na to, že sacharidy se přidávají do mnoha jídel. Jsou ve formě zavářky v polévkách, ve formě zahuštění v omáčkách, obsahuje je ovoce, veškeré obilniny, brambory apod. 100 g sacharidů denně je sice málo, ale určitě vám to bude stačit.

    Jídlo si rozdělte nejlépe do 3 denních dávek. Před jídlem se vždy změřte a zaznamenejte glykémii a zkuste to občas také 1 hodinu po jídle. Předepsaná dieta bude mít určitě méně kalorií, než máte dosud, ale je potřeba, abyste to nějakou dobu vydržel. V těle se vám hromadí spousta „energie“ ukryté ve snědeném jídle a nadbytečném cukru a vaše tělo si s tím neví rady. Zvyšujete dávky inzulínu, aby se tato „energie“ někam uložila a glykémie vám klesly, ale vede to jen ke hromadění tuku. V lepším případě podkožního tuku, v horším případě tuku ve stěně krevních cév a v jaterní tkáni. To vše je ale škodlivé, podporuje to vznik kardiovaskulárních onemocnění a poškození jater. Když to chvíli vydržíte, tělo se vypořádá s tímto nadbytkem „energie“, nadbytečné tuky a cukry zpracuje a využije pro vaše pohybové aktivity. Jen půjde o to mít vůli a opravdu to vydržet, dokud se glykémie neupraví. Dost pravděpodobně pak budete moci snížit dávku inzulínu.

    Bylo by velmi dobré, kdybyste navštívil nutričního terapeuta, který by vám pomohl vhodný jídelníček sestavit a doporučil vám vhodné tabulky o složení potravy. Na vás ale bude nový režim dodržovat. Řadu informací najdete také přímo na našem webu v rubrice ŽIVOTOSPRÁVA.

    I když na léčbu diabetu existují ještě další léky, myslím, že nyní je vaše farmakologická léčba dostatečná.

    Omlouvám se, pokud jsem se dostatečně netrefil do vašeho profilu. Samozřejmě existují v medicíně méně obvyklé případy a je úkolem lékaře na ně reagovat a léčbu přizpůsobit individuálnímu pacientovi. To bude případně úkolem vašeho diabetologa. Oběma vám přeji zdar. 

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Před týdnem jsem přešla z Actrapidu na Fiasp. Dávka 1:1. První dny to šlo, ale nyní mám hyperglykémie. Před jídlem 11,6 mmol/l , po dvou hodinách 8,8, ale před dalším jídlem už zase 11,2. Nevím proč? Nic mezi tím nejím. Oběd ve 13 hod, večeře v 18 hod. Eva
    věk: 19 let

    Odpověď

    Milá Evo, inzulín Fiasp v sobě spojuje 2 "vylepšení" oproti inzulínu Actrapid, obě s cílem dosáhnout rychlejšího nástupu účinku a jeho kratšího trvání. Smysl toho je, aby inzulín působil brzy s jídlem, ale potom aby jeho vyšší hladina nepřetrvávala příliš dlouho, když už to není potřeba. U mnoha lidí to snižuje riziko hypoglykémie a dovoluje to větší svobodu při dávkování, protože Fiast se dává vlastně spolu s jídlem v okamžiku, když už jistě víme že budeme jíst a víme, co budeme jíst (jídlo je na stole).

    Jsou ale lidé, kteří nemají před jídlem ideální glykémii (11 je hodně) a navíc často jedí více, takže jídlo se pak vstřebává ještě dlouho a je potřeba více a déle inzulín. V tomto případě může být někdy lepší dosavadní Actrapid, který vlastně tak trochu působí i jako inzulín bazální, protože působí až 6 hodin.

    Ve vašem případě bych se ale zejména pokusil srovnat glykémie na lačno, a to vhodnější dávkou bazálního inzulínu. Potom bych použil Fiasp, a to následujícím způsobem:

    a) snížil bych dávku sacharidů v jídle, aby dosavadní množství inzulínu postačovalo, nebo b) zvýšil dávku tak, aby za 1 hod. po jídle nebyla glykémie vysoká. Za vhodnější považuji spíše první variantu, která samozřejmě také nepředpokládá žádnou svačinu. Ta po Fiaspu zpravidla není potřebná, protože za 2 hod. už Fiasp účinkuje jen málo.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Chtela bych se prosim zeptat, zda nema nekdo zkusenost s pichnutim nocniho inzulinu (dokonce 2x) namisto denniho. Dedecek si spletl pera a rano a dopoledne si pichl nocni inzulin. Ma davky denni 20, 22, 20 a nocni 15. Pichl si tedy 20 a 22 jednotek nocniho inzulinu. Mame obavu z hypoglykemie. Hana
    věk: 83 let

    Odpověď

    Milá Hano, na to nelze odpovědět jinak, že že je nutné alespoň 24 hod. častěji měřit glykémie.

    Váš dědeček má ale poměrně vysoké dávky toho rychlého inzulínu, což svědčí pro poměrně malou citlivost vůči jeho působení. Myslím, že zatím by stačilo vynechat ten rychlý inzulín a sledovat, jak se glykémie vyvíjejí. Pokud budou zvýšené, mohl by si přidat malou dávku toho rychlého (třeba 8 j.), ale jinak je možné rychlý inzulín po dobu 24 hod. zcela vynechat.

    Doporučuji posoudit, do jaké míry váš dědeček dávkování inzulínu bude nadále zvládat. Pomoci by mohlo zjednodušení inzulínové léčby (za cenu určitého kompromisu), ale obecně je velmi dobré dávky zapisovat vždy po podání, aby byla menší šance, že to splete či zapomene. Dále by mohla být vhodná vaše asistence, případně využití služeb domácí péče.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý večer, Lenka, chci se zeptat kolikrát denně bych měla jist. Beru tyto léky, Glycladu 30 mg 1-0-0, , Metformin 500 mg 0-0-1, Levemir na noc 30j, Betaloc SR 100MG, Citalopram 40 mg 1-0-1 a vitamín C. Nedaří se mi zhubnout, měla jsem 105 kg a mám 100 kg, dál mi to nejde, možná mám blok. Potřebovala bych asi sestavit diabetologický jídelníček. Předem Vám moc děkuji.
    věk: 56 let

    Odpověď

    Milá Lenko, zhubnutí má určitě zásadní význam. Je to ale velmi těžké, u někoho obzvlášť. Samozřejmě porada s nutričním terapeutem by velmi pomohla. Nejtěžší je ovšem najít motivaci a jídelníček udržet.

    V podstatě na počtu jídel denně příliš nezáleží. Hlavně jde o to, abyste jedla málo a zejména aby vaše strava měla nízký obsah kalorií. Dříve se tradičně udávalo, že diabetik musí jíst často, pravidelně a malé dávky. To je ale důležité zejména u diabetiků 1. typu, kteří si několikrát denně aplikují inzulín, zpravidla nemají větší nadváhu, a jídlo si berou proto, aby neměli po podání inzulínu hypoglykémii. U diabetiků 2. typu to zase dává smysl hlavně pro lidi, kteří potřebují "mít stále něco v žaludku", jinak by vzali jídlo útokem a snědli toho příliš.

    Vy byste měla zejména jíst málo, minimum sacharidů a pokud možno málo tuků. Zcela by postačovala 2 denní jídla, nejspíše ráno a odpoledne, s převahou zeleniny, trochou ovoce a určitou dávkou bílkovin, např. netučný tvaroh, libové maso. Abyste úmyslně jedla 5-6x denně jen proto, že tak je to v jídelníčku předepsané (ale vy v podstatě nemáte hlad), je zbytečnost. Někomu vyhovují lépe jídla 3, ale více je v podstatě zbytečné.

    Možná by se mezi vaše léky lépe hodil nějaký analog GLP-1, který se rovněž jako inzulín podává injekčně a mohl by být obsažen přímo v jednom peru spolu s inzulínem, např. léky Xultophy nebo Suliqua. Potom by pravděpodobně mohla být vysazena Glyclada. GLP-analoga rovněž zlepšují vyrovnání diabetu, ale také mohou snižovat chuť k jídlu a podporují hubnutí.

    Pokud své hubnutí berere opravdu vážně, bylo by velmi vhodné opakovaně navštívit nutričního terapeuta a možná i psychologa, který by vám pomohl zlepšit motivaci. Mohla byste také kontaktovat společnost Stob (www.stob.cou), společnost Stop obezitě.

    Dalším řešení je také úvaha o tzv. bariatrické léčbě. To je postup, kdy se chirurgicky provede určitý zákrok na zažívacím ústrojí, který pak téměř vždy vede k výraznému zhubnutí. Je vhodný zejména pro osoby, kterým se zhubnout opakovaně nepodařilo, nebo byl efekt vždy jen krátkodobý. Důsledky bývají velmi pozitivní a zpravidla se výrazně zlepší diabetes.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Poznámka redakce:

    doporučujeme podívat se na článek na našich stránkách Moderní léčba cukrovky 2. typu aneb agonisté receptorů GLP-1 stručně a jasně

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!