Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a léky

647 dotazů

  • Dotaz

    Prosim o pomoc, jelikoz si jiz nevim rady s mym zdravotnim stavem,ktery se neustale horsi. Je mi 61 let. Mam jiz deset let diabetes II tipu. HbA1c 73,61,82,67,61,70,73 po nasazeni xultophy 61,56,61,69,79 mam predepsane leky medopirid 1~0~1/2 xultophhy 42~0~0 mertenil corvapro 20mg 0~0~1 lipanthyl 0~1~0 metformin vysazen pro progredujici renal insufic. Pani doktorka si mysli, ze nedodrzuji dietu, ale opravdu se snazim jist minimum a sladke vubec. Merim 173 cm a vaha 79 kg porad stejna. Po vysazeni metformin mam neustale jiz mesic namerene hodnoty mezi 15~22mmol Sam si nevim rady a obavam se jak to dopadne. Prozatim mam priznaky v paleni prstu na nohou a nekdy rozmazane videni na blizko , bryle nenosim ocni pozadi BZ Existuje prosim nejake specializovane pracoviste nebo lazne kde by jsem nasel pomoc a reseni? Predem dekuji za odpoved. Frantisek

    Odpověď

    Milý Františku, nemohou vám na dálku naordinovat novou léčbu, ale mohu vám doporučit, jak byste měl postupovat. Diabetes máte nepochybně špatně vyrovnaný a s tím mohou souviset vaše obtíže. Máte také onemocnění ledvin, jehož stupeň neznám, a máte také mírnou nadváhu.

    Je nejpravděpodobnější, že vaše tělo již není schopné produkovat více inzulínu a vy potřebujete inzulín injekční. Ten je obsažen v léku Xultophy. Xultophy obsahuje velmi dlouze účinný inzulín (déle než 1 den) a současně další lék, který pomáhá léčit diabetes 2. typu. Určité zlepšení by mohlo přinést další zvýšení dávky (např. na 50 j.), ale tím byste byl na jedné straně trochu předávkovaný a na druhé straně byste neměl nijak zajištěný zvláštní přísun inzulínu po jídle.

    Pokud opravdu dodržujete dietu, tedy např. denní příjem sacharidů přibližně 200 g, rozděleno do 3 – 4 dávek, tak by nyní bylo asi nejvhodnější přidat před jídly zatím malou dávku rychle působícího inzulínu, např. 4 – 10 j. vždy před jídlem v závislosti na množství jídla a na výši vaší glykémie.

    K tomu byste ale musel mít ten inzulín předepsaný, měl byste být řádně poučen, provádět doma samostatné měření glykémií a navíc opravdu znát složení potravy, kterou jíte. To by vás měl naučit váš diabetolog ve spolupráci s diabetologickou či dietní sestrou.

    Navrhuji tedy, abyste s ním tuto možnost prodiskutoval. Mohl by vás dokonce na krátkou dobu doporučit do nemocnice, kde by vás vyškolili a vyzkoušeli to. Jste ale mladý a mohl byste to také vyzkoušet po zacvičení sám. Jen si budete muset pravidelně měřit glykémie a zaznamenávat si je. Dnes dokonce existují i kontinuální zařízení pro sledování hladiny cukru v podkoží.

    Navrhuji tedy: požádejte svého diabetologa o vysvětlení a pomoc, případně o doporučení ke specializovanějšímu vyšetření a zavedení léčby. Udělat s tím ale něco co nejdříve musíte, věřím, že to nebude tak složité. Pobyt v lázních nyní asi není vhodný, protože tam by se nemohli vyladění vaší léčby a zavádění nových léků věnovat.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Léčím se na cukrovku 2. typu a mám pořád vysoký cukr. Je mi 72 let, muž. Proč mi lékařka nenapíše hormon GLP-1, který by mi cukr upravil. Nyní mám mezi 8 -10 mmol/l. Děkuji za odpověď.
    věk: 71 let

    Odpověď

    Vážený pane, na váš dotaz se naprosto hodí odpovědi i články, které jsme již na tomto webu umístili.

    Znovu připomínám, že každý pacient je trochu odlišný a je pro něho vhodné zvolit individuálně nejvhodnější postup. V každém případě ale je u diabetu 2. typu třeba vysvětlit, jak se má dodržovat dieta. Člověk se musí naučit znát základní složení potravin a zejména obsah sacharidů.

    Omezení kalorického příjmu a nepřekročení doporučeného obsahu jsou nejdůležitější opatření. Je to účinnější než přidávání různých léků, protože ty proti tomu jen s obtížemi bojují.

    Tzv. analoga hormonu GLP-1 jsou celkem dobře účinné léky vhodné pro řadu pacientů, zvláště s obezitou, nicméně zárukou efektu rozhodně nejsou a většinou se kombinují ještě s dalšími léky. Někdy také mají svoje určité nežádoucí efekty. Vedle nich existuje ještě řada dalších možností.

    Doporučuji proto, abyste svoji léčbu probral se svým diabetologem. V lékárně vám nemohou dát jiný lék, než který vám předepíše lékař.

    Lékař pacientům zpravidla nejdříve vysvětlí dietu a pohybový režim. Velmi vhodná je spolupráce s dietním terapeutem. Pokud základní léky nefungují dostatečně, přidávají se další. Mezi nimi i analoga GLP-1, ale existují i jiné stejně dobré možnosti.

    Pokud by ale tyto léky byly použity před vyzkoušením jiných běžných možností, musel by pacient za lék doplácet poměrně vysokou částku, protože pojišťovna by to neuhradila. Takto např. někteří tyto léky užívají k tomu, aby snáze zhubli, aniž mají diabetes.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jsem diabetik 2 typu. Užívám léky Gliclazid 30 mg 2x a Metformin 1000 mg 2x. Vážím 73 kg a hodnota glykémie mi kolísá od 6 do 9 mmol/l. Chtěl bych se zeptat na možnost zavedení léčby GLP-1.
    věk: 57 let

    Odpověď

    Milý Honzo, on je každý pacient individualita a vyplatí se hledat pro každého vhodnou kombinaci „na míru“. Dnes už to skutečně je možné.

    Váš diabetes je celkem dobře vyrovnaný a vy berete při tom standardní léky, gliklazid a metformin. Gliklazid stimuluje sekreci inzulínu, metformin zlepšuje jeho účinek. Při dobré toleranci tedy není nutné něco měnit, i když vaše glykémie by mohly být ještě o něco nižší. Nevím, zda ty hodnoty kolem 9 mmol/l jsou na lačno nebo po jídle. Pokud jsou to hodnoty na lačno, tak je dost možné, že po jídle vám glykémie dále stoupá. Stálo by za to znát hodnotu vašeho glykovaného hemoglobinu.

    Také pokud nejste mimořádně malého vzrůstu, tak je patrné, že jste spíše štíhlý a tedy asi i dodržujete dietní doporučení a bylo by zbytečné vám něco zakazovat.

    U štíhlejších pacientů s diabetem 2. typu člověka napadá, že se na poruše bude hodně podílet snížená sekrece inzulínu. Pokud byste tedy nemohl již více omezit příjem kalorií a sacharidů ve vaší dietě, bylo by pak správné zařadit spíše malou dávku inzulínu, např. večer před spaním.

    Analoga GLP-1 mají řadu pozitivních účinků, ale jedním z nejvýznamnějších mechanismů působení je snížení chuti k jídlu a zpomalení pohybu potravy (a tedy i sacharidů) ze žaludku. Mnoha lidem usnadňují dodržování diety a pomáhají jim hubnout. To ale u vás asi není příliš potřeba.

    Kromě toho se udává, že také podporují sekreci inzulínu, zejména je-li tato schopnost dobře zachována.

    Na váš dotaz tedy odpovídám takto: Některý z analogů GLP-1 byste skutečně mohl používat a asi by vám alespoň částečně prospěl. Pokud ale máte výrazněji sníženou sekreci inzulínu a jste štíhlý, spíše by se mohla podávat malá dávka inzulínu, který se rovněž podává injekčně. Kromě toho existují ještě jiné léky, která by se dali s vašimi dosavadními kombinovat. Nejjednodušší by mohlo být nahrazení metforminu lékem, který kromě samotného metforminu obsahuje v jedné tabletě také některý s tzv. DPP4-inhibitorů. Tyto léky nepůsobí tak účinně, jako GLP-1 analoga, ale mechanismus je podobný. Dělají totiž to, že prodlužují životnost vašeho vlastního GLP (brání jeho rozkladu v krvi). Takže výsledek je trochu podobný, jako podávání injekčního GLP-1 analoga, jenom snad trochu slabší. Takových kombinací existuje hned několik. Např. přípravky Janumet, Jentaduetto či Eucreas.

    Také vám doporučuji podívat se na jeden podobný dotaz na našich stránkách, který naleznete zde.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám Diabetes typ 2. moje doktorka mě upravila dávkování takto. ráno 1x Stadamet 500, v poledne 10j Actrapid, ve 20h 24j Suliqua. Mé hodnoty jsou na lačno obvykle 5-6 a 2h po jídle ca. 7-9. Jelikož jsou ranní hodnoty 5-6, tak jsem přestal Stadamet již přes měsíc užívat, takže nyní v poledne 10j Actrapid a ve 20h 24j Suliqua. Můj dotaz zní, zda je tato kombinace vhodná? Zde jsem se totiž dočetl, že Suliqua není vhodná užívat večer a měla by se užívat 1h před jídlem. Děkuji za odpověd. David

    Odpověď

    Milý Davide, v léčbě diabetu existuje hodně variant a důležité je, abyste měl diabetes co nejlépe vyrovnaný, pokud možno neměl přitom hypoglykémie, a abyste nepřibíral na váze.  Také je vhodné přizpůsobit dávkování pacientovu životnímu stylu.

    Vyrovnání diabetu máte zřejmě velmi dobré. Stadamet  je pro vás určitě velmi vhodný, klidně bych zvýšil dávku. Je to lék, který zlepšuje působení inzulínu a má delší dobu účinku, takže nebude působit jen na vaše dopolední glykémie. Navíc sám o sobě nevyvolává hypoglykémie.

    Suliqua je kombinace dlouze působícího inzulínu spolu s dalším lékem, který také zlepšuje jeho působení, snižuje chuť k jídlu a podporuje vaši vlastní inzulínovou sekreci.  Je pravda, že ta její druhá složka (lixisenatid) se spíše dávkuje před jídly, ale podávání večer také není chybou, zvláště když vaše večeře není jen symbolická, nebo dokonce máte nucení i ještě před spaním něco pojíst. Doporučuji vám tedy pokračovat v dosavadní léčbě a Stadament nevysazovat.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Užívám na cukrovku lék GlucophageXR 1000 0-0-1,který je momentálně nedostupný. Dostala jsem recept na Glucophage 850 1-0-1. Je to stejné?
    věk: 74 let

    Odpověď

    Podobných dotazů bylo v poslední době více a my jsme na ně odpovídali. Glucophage XR je přípravek léku metformin, který je vyroben tak, aby se lék uvolňoval postupně a dostal se tak také do nižších částí tenkého střeva, kdy vyvolává část svého účinku. Lék tak může být u některých pacientů lépe účinný, případně postačuje o něco nižší dávka. Jinak existuje celá řada přípravků metforminu od různých výrobců a zásadní rozdíl mezi nimi není.

    Glucophage XR má nyní v celé Evropě výpadek a bohužel se to týká i velmi podobného přípravku Metformin XR Teva.

    Oba léky však lze celkem dobře nahradit např. Metforminem Teva či Glucophage (bez toho přídomku XR) nebo lékem Siofor. Užívejte tedy bez obav Glucophage 850 mg 2x denně, možná to bude dokonce i lepší.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jak moc ovlivní hladinu cukru prednison a warfarin. Eva

    Odpověď

    Vážená paní Evo, přeji pěkný den,

    omlouvám, že odpovídám až v nyní, ale dříve jsem bohužel nemohl.

    K Vašemu prvnímu dotazu, zda má na hladinu cukru (glykémii) vliv warfarin uvádím, že odpověď je jednoduchá, nemá. To spíše, za některých situací může mít cukrovka, či spíše její komplikace vliv na účinek warfarinu. U některých pacientů s cukrovkou totiž může docházet ke zpomalení vyprazdňování žaludku, což pak může mírně snížit účinek warfarinu. Toho ale není třeba se obávat, protože každý kdo užívá warfarin chodí pravidelně na vyšetření (INR), které odpoví na otázku, zda je dostatečně účinně léčen, či zda nedostává zbytečně vysokou dávku warfarinu. Osud warfarinu v lidském těle ale ovlivňuje spousta léčiv, některá mírně jiná velmi významně. Určitě Vám proto mohu jen doporučit zkonzultovat s lékárníkem nebo s lékařem všechny léky, které užíváte pravidelně i nepravidelně (např. na bolest hlavy).

    Druhý dotaz má také jednoduchou odpověď, ta je ale úplně jiná: všechny glukokortikoidy, ke kterým prednison patří, zvyšují hladinu cukru v krvi. Dnes víme, že tuto schopnost mají nejen glukokortikoidy, které se užívají jako tablety, ale i takové, které se užívají inhalačně na astma nebo takové, které se používají lokálně na kůži jako krémy nebo masti. Perorální prednison zvyšuje hladinu cukru v závislosti na podávané dávce. Nízké dávky (do 5 mg denně včetně) mají poměrně malý vliv (zvýšení rizika hyperglykémie o 50-70 %), dvojnásobné dávky již možnost zvýšení hladiny cukru zvyšují přibližně trojnásobně a vysoké dávky (nad 20 mg denně) dokonce až desetinásobně. U pacientů léčených glukokortikoidy je proto třeba mnohem pečlivěji vybrat vhodnou dávku antidiabetik nebo inzulinu a častěji kontrolovat glykémii. Pacient by také měl více dbát na svůj monitoring, dodržování životasprávy, zejména počet jídel, obsah cukrů v jídle a správné užívání léků ve vztahu k jídlu.

    Pokud budete mít další dotazy, neváhejte a napište do Poradny.

    S přáním pěkného večera

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, Interakční akademie DrugAgency, a.s.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Zdravim a chci se zeptat, lekarka mi predepsala tento lek k uzivani vzdy behem poledniho jidla, pri beznem mereni cuku v krvi jsem mel 6.2, ale pri rocni kontrole ve firme AeskuLab, kde se rano veme krev na zmereni cukru a vyhodnocuji se udaje ohledne dalsi lecby mi bylo namereno 7.0. Pani doktorka tedy rikala ze mi napoj (ktery se posleze opakuje, aby zjistili, jak me telo reaguje) vypit neda, ze je to v norme... je opravdu nutne aby jsem tento lek pravidene uzival? nejsem zastance pravidelneho uzivani leku a cukrovku na sobe osobne nepocituju... dekuji za odpoved strakos
    věk: 35 let

    Odpověď

    Milý pane Strakoši, o tomto léku se můžete také dočíst na našich stránkách v rubrice Aktuality, také byste si mohl přečíst již několik našich odpovědí na podobné otázky v naší Poradně.

    Pokud vám paní doktorka na lačno opakovaně zjistila hodnotu glykémie 7,0 nebo vyšší, máte již diabetes a není ani potřeba to ověřovat glykemickou křivkou po podání sladkého čaje. Hodnoty mezi 5,7 a 6,9 mmol/l se vyskytují na lačno při tzv. poruše glukózové tolerance. Je to tedy nižší stupeň poruchy, který nicméně se časem postupně může změnit v diabetes, zejména pokud nebudete držet dietu nebo užívat předepsané léky.

    V současné době máte možnost zkusit, zda se vám glykémie spraví, pokud zhubnete, omezíte příjem kalorických jídel a budete konzumovat méně sacharidů než dosud. Porucha u vás není těžká, tak pokud máte silnou nechuť k léčbě tabletami, můžete se zatím bez nich obejít.

    Nicméně metformin působí velmi příznivě a je vhodný i pro osoby, které mají pouze porušenou glukózovou toleranci. Pomáhá jim, aby pokud možno se u nich nevyvinul diabetes. Vaše předepsaná dávka je malá, vůbec bych z toho neměl obavy.

    Bude to tedy na vás, jak se rozhodnete. Já bych vám metformin doporučoval, ale samozřejmě musíte být také poučen o dietě.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Poznámka redakce:

    na našich stránkách je rubrika týkající se životosprávy, a také mnoho receptů

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Před měsícem mě diagnostikovali cukrovku 1. typu cukr (44). Po zaléčeni si aplikuji večer Toujeo 6 jednotek, ranní cukr mám většinou mezi 6 až 7 . Přes den se držím v průměru 5 až 8 bez aplikací insulinu ač bych měl. Chci se zeptat, zda tento stav je únosný. A mohu fungovat pouze na bazálním insulinu po celý den bez dopichovani krátkodobého insulinu. Nutno podotknout, že jsem velmi změnil svůj jídelníček. Pravidelně sportuji. Děkuji za odpověď. Roman

    Odpověď

    Milý Romane, nevím, za jakých okolností vám byla zjištěna cukrovka a jaké všechny testy byly provedeny. Pokud se skutečně jedná o diabetes mellitus 1. typu, tak to je bohužel onemocnění, při kterém postupně různou rychlostí bude klesat schopnost vašeho těla vytvářet inzulín. U mladých lidí a dětí to většinou končí úplnou ztrátou sekrece inzulínu, v pozdějším věku někdy bývá určitá vlastní sekrece zachována. Pacient je pak ale zcela odkázán na podávání inzulínu injekčně či inzulínovou pumpou a musí si své jídlo i dávky inzulínu přesně hlídat. Je třeba se podrobně vyškolit, což chvíli trvá, ale vyplatí se dělat to pořádně hned od samého začátku, kdy je to podstatně lehčí.

    Je ale také možné, že se jedná o diabetes 2. typu, na který může velmi dobře zabrat obrat ke zdravé životosprávě a méně kalorické dietě.

    Jde-li skutečně o typ 1, máte určitě ještě dobře zachovanou vlastní sekreci inzulínu a postačují vám jen velmi malé dávky inzulínu injekčního. Skutečně pak po nějakou dobu může stačit večerní malá dávka dlouho působícího inzulínu. Po jídle ale asi budete mít glykémie zvýšené, a proto už nyní by bylo vhodné začít s velmi malými dávkami před jídly. Zvyknete si na kázeň a odpovědnost a bude to lehčí, než pak pozdě překonávat zlozvyky.

    Léčbu inzulínem jistě časem zvládnete. Jen se musíte hodně přiučit a pochopit, jak se má postupovat.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Poznámka redakce:

    pro přehled o hladinách glykémie a s tím spojený zdravotní stav, doporučujeme podívat se do rubriky DIAGNOSTIKA na konec článku, kde je SHRNUTÍ

    o cukrovce 1. typu je pozdenání ZDE
    o cukrovce 2. typu je pojednání ZDE

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, v lékárně byl výpadek Glucophage, magistra mi doporučila místo něj Metformin. Jaký je v tom rozdíl? Metformin je navíc bez doplatku. o víc než sto korun levnější. Děkuji za info. Eda

    Odpověď

    Milý Edo, metformin je již dlouho používaná látka v léčbě diabetu 2. typu. Je to základní lék, který se při dobré toleranci hodí pro většinu pacientů. Podle potřeby se pak k němu mohou přidávat léky další. O tomto léku se můžete také dočíst na našich stránkách v rubrice Aktuality.

    Protože se jedná o lék již starší, nejsou pro jeho výrobu a prodej platná už žádná patentová práva. Z tohoto důvodů metformin vyrábí a distribuuje řada firem. Konečné přípravky se pak mohou lišit obsahem účinné látky (většinou 500, 850 či 1000 mg), ale také formou přípravy konečného produktu. Například přípravky označované přídomkem XR jsou v tzv. mikrokrystalické podobě, co vede k pomalejšímu uvolňování v zažívacím ústrojí a lepšímu vstřebávání. Pomocné látky mají také vliv na vzhled tablety a případně na pocity při jejím polykání.

    Nejdůležitější ovšem je, že všechny přípravky obsahují stejnou účinnou látku a mohou a mohou se zaměňovat, i když není správné dělat to příliš často. Žádné dva různé přípravky s metforminem nemohou být identické ve všech ohledech, jak jsem už vysvětlil, a tak může někomu vyhovovat jeden přípravek více než jiný.

    Obecně patří metformin mezi léčiva levná. To oceňují zdravotní pojišťovny a případně pacienti, protože nemusejí na lék zpravidla doplácet. Pro výrobce na druhé straně to může být i nevýhoda a někdy ani nestojí za to lék dále vyrábět nebo důsledně dbát o to, aby ho bylo stále na regálech dostatek. Výrobcům navíc zkomplikovalo život nové opatření, které vyžaduje, aby každý lék nyní obsahoval na svém obalu tzv.

    FMD kód. Jeho přítomnost je vyžadována evropskou směrnicí a jejím cílem je předcházet  vstupu padělaných léčivých přípravků na trh. Padělané přípravky mohou být totiž ještě levnější, nicméně nedávají žádnou záruku, že v krabičce je určitě to, co tam má být a že je to ve správném množství.  Tento kód pomáhá také k identifikaci léků, které byly dodány do prodeje v jedné zemi, ale poté se dostávají do země jiné. U nás jsou mnohé léky levnější než vzahraničí. Jejich nákup ve velkém a prodej jinde pak může vést ke snadným výdělkům ale také k tomu, že určitý lék není potom u nás dostupný, protože jej překupníci převezli jinam (tomuse často ale nedá vyhnout, protože překupníci jsou často ochotni vytvořit úplně nové balení s tiskem, který odpovídá příslušné zemi, kam se vyveze).

    Proč není dostatek všech přípravků s metforminem, které jsou u nás registrovány? Na to nemohu odpovědět zcela přesně. Důvody ale mohou být: re-export výrobků určených pro ČR do jiných zemí, potíže při zavádění nově požadovaných FMD kódů na každém balení (pro firmu je to náročné), a konečně, relativně nízká cena metforminu, která činí tento lék pro výrobce málo zajímavým.

    Obecně ale platí: Přípravky obsahující metformin ve stejné dávce můžete zaměňovat. Pokud vám nový přípravek bude vyhovovat a bude bez doplatku, tak u něho zůstaňte i v době, kdy bude Glucophage opět dostupný.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli má léčba Warfarinem vliv na hladinu cukru v krvi. Jsem diabetik 1. typu. V poslední době jsem měla několik hypoglykémií po obědě. Děkuji Ludmila
    věk: 59 let

    Odpověď

    Milá Ludmilo, Warfarin sám o sobě glykémii nesnižuje ani nezvyšuje. Je to ale lék s řadou lékových interakcí a mezi ně patří i vytěsňování z vazby na krevní bílkoviny některých léků, z nichž u diabetiků (2. Typu) se to týká zejména derivátů sulfonylmočoviny. Ty pak mohou skutečně mít větší účinnost.

    Vy ale užíváte inzulín, a na ten warfarin nepůsobí. Zvláštní kapitolu pro pacienty léčené warfarinem máme i na našem webu. Kapitola se jmenuje Cukrovka a warfarin.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!