Poradna

Pravidla poradny

Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

diabetes II, léky na tlak a cholesterol

Datum vložení dotazu: 08.10.2021

Ptá se: Boris

Dotaz

Jsou při cukrovce II vhodné léky Prestarium Neo a Betaloc ZOK na tlak a na cholesterol ROSUCARD?

Odpověď

Vážený pane Borisi, přeji dobrý den,

léky Prestarium NEO a Rosucard patří bezesporu k lékům, které jsou u pacientů s diabetem vysoce účinné a pacientům přináší nejen snížení krevního tlaku, respektive cholesterolu či triglyceridů, ale také řadu dalších pozitivních přínosů, které lze stručně shrnout tak, že snižují riziko vzniku různých komplikací souvisejících s diabetem. Vedou ke zlepšení nebo zachování funkce ledvin, snížení rizika infarktu myokardu a cévní mozkové příhody. Lék Betaloc ZOK má široké klinické využití při terapii kardiovaskulárních onemocnění, a lze jej proto úspěšně kombinovat právě s lékem Prestarium NEO. Všechny tři uvedené léky vedou u pacientů ke snížení nemocnosti, včetně nutnosti hospitalizace a snižují také úmrtnost na kardiovaskulární nebo cerebrovaskulární onemocnění. Předpokládám, že současně užíváte léky na cukrovku, protože uvedené tři léky hladinu krevního cukru neovlivňují.

S přátelským pozdravem

(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

286 dotazů

 • Dotaz

  Moc děkuji za odpověď na dotaz ze 14.10, máte pravdu, že jsem dotaz nepoložila přesně, po hodnotách z glukometru mezi 6 až 7,2 jsem navštívila diabetologii, hlavně pro naléhání kardiologa a od té doby mám problémy. Nejprve mě předepsali Januvii, kterou jsem po přečtení přibalového letáku (prosím nemračte se) nezačala brát, jsem sledovaná pro cystu v hlavě pankreatu, poté jsem začala brát Stadamet, zde však problém s průjmy, a protože mám divertikulozu a za sebou 8 divertikulid,vždy jen preléčeno normixem, bylo mě předepsaná Glyclada nu a to byl můj špatně označený dotaz, na který jste velmi vtipně odpověděl a tak jsem se vrátila k Stadalu a průjmu. Moc prosím o radu, už teď se těším. Zdraví Magdalena alis kulhající unavený oslík. Magdalena

  Odpověď

  Milá Magdaleno, opět vám děkuji za důvěru. Nyní je pro mne odpověď snazší, protože již vím, na co a proč se ptáte.

  Znovu ale opakuji, že na tzv. prediabetes je ve většině případů nejlepší dodržovat dietu s omezením celkového množství kalorií a s omezením množství sacharidů. Většina z nás ráda jí, kromě běžných jídel si dáme tu a tam něco navíc, někdy i víc, než si myslíme, že jsme snědli. Jenomže naše tělo to pak nestačí zpracovat, a co s tím má dělat? Pokud to zvládne, přeměňuje jídlo na podkožní tuk a tuk kolem střev, co už tělo nezvládne zpracovat, bezmocně cirkuluje v naší krvi a poškozuje cévy, játra, … mozek a usazuje se, kde se dá. Léky jako metformin pomáhají kalorie lépe zpracovat, ale také snižují chuť k jídlu. Metformin někomu působí průjmy, které ale většinou časem ustoupí. Pokud se nejedná o průjmy záchvatovité, bolestivé a příliš časté, nemusí to být ani tolik nežádoucí. Ostatně, podle lékařské terminologie se uvádí, že průjem znamená nadměrně řídkou stolici 5x denně a více). Většinou stačí trochu snížit dávku. A pokud trochu průjmy trvají, nemusí to zase tolik vadit, když cílem je vlastně zhubnout. A divertiklům by to také nemělo moc vadit, řidší stolice se v nich alespoň bude méně hromadit.

  Navrhuji vám proto pokračovat v léčbě metforminem (např. Stadamet) v dávce postupně 1x 500 mg, později 2x 500 mg a případně je možné i dávku zvýšit, u vás např. do 2x 850 mg. K tomuto léku se docela dobře hodí ta Januvia, lék obecně velmi dobře snášený a v převážném počtu případů zcela bez vedlejších účinků. Je k dispozici také lék kombinovaný (metformin + sitagliptin), který se jmenuje Janumet, a další podobné léky, např. Jentadueto nebo Eucreas aj. Oba léky jsou pak v jedné tabletě.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Můžu přejít na léčbu GLP-1, když v současné době jsem kompenzovaný inzulinem a Dapagliflozinem-XIGDUO? Který diabetolog o tomto způsobu léčby rozhoduje?

  Odpověď

  dobrý den

  pojišťovna hradí plně léčbu GLP1 analogy pouze pacientům s hodnotou HbA1C nad 60 mmol/mol. Další podmínkou pro plnou úhradu je hmotnost pacienta, která je pro různá GLP1 analoga odlišná (Váš index hmotnosti je 38,4, takže tuto podmínku splňujete) nepíšete ale jaká je hodnota vašeho HbA1C.

  Pokud tedy máte hodnotu HbA1C pod 60 mmol/mol, nelze žádat o plnou úhradu vaší pojišťovnou. Pokud máte o tento druh léčby zájem, lze se domluvit s vaším diabetologem a můžete si jej plně hradit i sám. Cena za měsíční léčbu je kolem 2 500 - 3 000 korun. 

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, Lenka . Chci se zeptat rano si picham inzulin 24j, podle ceho se to vypocitava. Dostala sem brozurku, kde si zapisuji hodnoty ranni Glykemie. A vyjde mi ze bych si mela pichnout Inzulin 14j. Chtela bych to vysvetlit. Co je spravne, jest-li tech 24j. nebo 14j. inzulinu. Dekuji, hezky den.

  Odpověď

  Milá Lenko,

  léčba inzulínem se zahajuje empiricky. Empiricky znamená "podle zkušenosti". Pro zahajování léčby inzulínem jsou jenom rámcová pravidla. Velmi záleží na tom, o jakého pacienta se jedná.

  Pokud např. léčíme dítě, které má náhle vysokou glykémii a jedná se o nově zjištěný diabetes, podáváme inzulín v pomalu vzestupných dávkách, dokud se glykémie nezačne blížit normálním hodnotám. Teprve potom nasadíme pro nás obvyklé dávky a snažíme se nastavit denní režim.

  Určité tabulky nebo doporučení pro domácí léčbu používáme teprve tehdy, když se diabetes ustálí. Většinou při tom vycházíme z celkové denní dávky, kterou pacient doposud potřeboval, z jeho hmotnosti a z odhadu, kolik je třeba inzulínu, aby v ustáleném stavu klesla glykémie o 1 mmol. Dále odhadujeme, kolik pacient potřebuje inzulínu, aby pokryl příjem sacharidů v množství 10 g.

  Pacienti se pak postupně naučí, kolik si mají dát inzulínu před jídlem, aby mohli sníst určité množství sacharidů v tomto jídle. K tomu je pak ještě potřeba vědět, jaká je aktuální glykémie, kdy si dal pacient naposledy inzulín a kolik, a dále, zda se snad nechystá podnikat náročnější fyzickou zátěž.

  Vy ale máte pravděpodobně diabetes 2. typu a máte dost nadváhu. Pravděpodobně si také dáváte jen jednu denní dávku inzulínu. To ovšem nevím jistě. Tato dávka vám pak má během celého dne vypomáhat, a to jak na lačno, tak i po jídle.

  Pokud tedy opravdu máte jen jednu denní dávku dlouze působícího inzulínu, tak sice je dobré přihlížet k vaší aktuální glykémii ráno, ale to zdaleka nestačí. Je potřeba přihlížet k tomu, jak vysoké byly glykémie v předešlých dnech během dne, večer a možná i během noci. Nikoliv ideální, ale velmi dobře přijatelné by bylo, kdyby se vaše glykémie pohybovaly na lačno mezi 4 a 6 mmol/l a po jídle maximálně do 9. Vy byste tedy měla začít od lékaře doporučenou dávkou, např. 24 jednotek. Pokud byste měla během dne glykémie příliš nízké, např. pod 4 a dokonce jen kvůli tomu byste musela zbytečně jíst, byla by tato dávka příliš vysoká. Takže byste ji postupně mohla snižovat, např. napřed na 20 a později i méně jednotek.

  A to platí i opačně. Pokud by byly glykémie během dne příliš vysoké, a nebylo by to způsobené nadměrným jídlem, tak byste asi potřebovala inzulínu více. Tedy postupně byste dávku trochu zvyšovala a samozřejmě, pokud možno, i méně jedla.

  Jiná je situace, pokud lidé používají aktivní inzulínové režimy, nejčastěji se 4 denním dávkami nebo s pomocí inzulínové pumpy. Takový pacient musí být podrobně zacvičen lékařem či sestrou, měl by si glykémie pravidelně měřit a podle pro něho zvlášť připravených pravidel upravovat dávky inzulínu před jídly. O tom, jak se postupuje, byste se mohla dočíst i na našich stránkách. Bez zácviku edukační sestrou se ale asi neobejdete.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Nejlepší lék na prediabet

  Odpověď

  Magdaleno, Magdaleno!

  Na této rubrice našeho webu si cením, že tříbí moje logické uvažování. Nejednou totiž musím spekulovat, na co se to naši milí čtenáři vlastně ptají a zda se vůbec na něco ptají.

  Ve vašem případě člověka nejdříve napadne, že se ve skutečnosti na nic neptáte, ale jen radostně konstatujete, že jste objevila nejlepší lék na prediabetes, a tím má být Glyclada.

  Glyclada obsahuje jako účinnou látku glipizid. To je už dlouhá léta známý lék ze skupiny tzv. derivátů sulfonyl močoviny. Tyto látky působí na beta buňky pankreatu, kde se tvoří inzulín. Naváží se na buněčnou membránu těchto buněk a působí uvolnění zásobního inzulínu v těchto buňkách do krevního oběhu. Navíc se glipizidu připisovaly určité příznivé účinky na krevní srážení a postižení cév při diabetu, ale nyní se má za to, že glipizid prostě zvyšuje uvolňování inzulínu, zejména pokud je glykémie zvýšená. Působí ale i u zdravých lidí a může případně způsobit hypoglykémii, pokud by člověk užil příliš velkou dávku nebo opomněl jídlo.

  Podle mého názoru Glyclada ale není nejlepším lékem na prediabetes. Při prediabetu neboli při poruše glukózové tolerance fungují nejlépe dieta, zhubnutí a tělesný pohyb. Tím se v těle sníží potřeba inzulínu, takže není nutné jeho sekreci stimulovat a beta buňky pankreatu nadměrně unavovat. Glycláda je takový „bičík pro unaveného oslíka“, který sice zabere za těžkou káru, ale když ho vozka příliš dlouho popohání a nenechá odpočinout, nakonec se vyčerpá a káru dál neutáhne.

  Pokud nemáte ještě zjevný diabetes, znamená to, že vaše glykémie na lačno nepřesahují 7,0 mmol/l a současně vaše glykémie po jídle nepřesahují 11 mmol/l. Za těchto okolností by se však mohlo zejména u starších lidí občas stát, že glykémie při náhodném opomenutí jídla klesne příliš a vznikne hypoglykémie, která může být pro staršího člověk nebezpečná. Proto bych spíše volil léky, které nestimulují sekreci inzulínu, ale spíše zlepšují účinnost přirozeného inzulínu. A takovým zavedeným lékem pro tento účel je lék metformin. Pokud tedy někdo není schopen či ochoten dodržovat pořádnou dietu, tak na prediabetes doporučuji nejspíše právě metfromin (např. Metformin Teva, Siofor či Glucophage.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Chtěla bych se zeptat na vysoke nocni hodnoty u sedmilete dcery. Pouzivame levemir. Ale jsou noci kdy je videt podle krivky, že vubec inzulin nezabral. Klidne muzete zavolat pro lepsi komunikaci. Moc diky Iveta 

  Odpověď

  Milá paní Iveto, vážíme si důvěry, se kterou se na nás obracíte o radu. Na druhé straně ale naše poradna nemůže sloužit pro přímé doporučení způsobu léčby pacientů, které osobně neznáme a nemáme dostatečný přehled o jejich zdravotním stavu.

  Ve vašem případě bude správný postup spočívat v tom, že se přímo obrátíte na ošetřujícího lékaře vaší dcery a její léčbu prodiskutujete. Velmi pravděpodobně se jedná o specializovaného dětského diabetologa. Jistě bude ochotný se vám věnovat. Teprve pokud by vám i nadále bylo něco nejasné, můžeme se pokusit vám jeho doporučení podrobněji vysvětlit.

  Protože hovoříte o křivkách glykémií, tak se domnívám, že vaše dcera používá senzor glykémií. Podle něho můžete případně reagovat jak úpravou diety, tak případným navýšením dávek inzulínu či případně podáním velmi malé korekční dávky rychle působícího inzulínu. Samozřejmě s ohledem na riziko noční hypoglykémie v případě příliš intenzivní korekce.

  V úvahu připadá také výměna dlouze působícího inzulínu za jiný typ. Místo Levemiru by mohl být např. použit inzulín Lantus, který má o něco kratší působení a mohl by více účinkovat během noci. Lantus se také někdy používá 2x denně, aby bylo zajištěno jeho vyrovnané působení po celý den a během noci.

  Vaše dcera by také mohla výhledově používat inzulínovou pumpu, ale většinou se s ní začíná až u dětí o něco málo starších. Pumpa se pak dá naprogramovat tak, aby rychlost podávání inzulínu během noci lépe odpovídala individuální potřebě.

  To jsou ale jen obecné rady. Opravdu se musíte poradit s vaším lékařem. Léčit diabetes u 7letého dítěte je pro rodiče velmi náročné, ale na druhé straně pravděpodobně máte již nejhorší za sebou a pokud bude vaše dcera zodpovědná, vše se bude postupně lepšit. Vaše dcera se pravděpodobně brzy naučí regulovat si dávky sama, vy jí budete jenom radit a kontrolovat ji a celkové vyrovnání diabetu se stabilizuje a zlepší.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!