Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Ozempic a vedlejší účinky

Datum vložení dotazu: 08.10.2021

Ptá se: Alena

Dotaz

Dobrý den, ráda bych se zeptala na zkušenosti s projevy vedlejších účinků léku Ozempic. Mám diabetes II. typu zjištěný v lednu 2021, užívám tablety Siofor 500 2 x denně od začátku léčby, injekčně Ozempic 0,5 1 x týdně od března 2021 (na začátku léčby první 4 týdny Ozempic 0,25), kromě toho Letrox 75 1 x denně na štítnou žlázu. Inzulin Lantus mi byl postupně již vysazen. Od zimy se mi podařilo zhubnout 27 kg, držím redukční dietu do 150 g sacharidů na den, mám více pohybu, glykovaný hemoglobin poklesl za 9 měsíců ze 120 na 42,5, glykémie poklesla z 33 při zjištění cukrovky na 4,8 - max. 6 v současné době. mám více pohybu. Od září se mi však do 24 hod. po aplikaci Ozempicu začaly objevovat úporné průjmy, zvracení a hypoglykémie s poklesem pod hodnotu 4 (pocení, bledost, bušení srdce, třes, pocit na omdlení), po podání cukru 4,5 - 5.Potom se vše vrátí do normálního stavu, dokud si nepíchnu další dávku. Prvních několik měsíců jsem měla pouze silné žaludeční nevolnosti a průjmy, v diabetologické ordinaci jsem byla informována, že to k léčbě Ozempicem patří, takže jsem si na to nějak "zvykla". Po vyskytnutí hypoglykémií mi byl na 14 dnů Ozempic i Siofor vysazen, od poloviny října se mám vrátit k léčbě oběma přípravky a zkusit Ozempic v dávce 0,25. Obávám se ho však znovu užít, aby se nevyskytly opakující se hypoglykémie a silné žaludeční problémy. Je možné, že by kombinace dávky Ozempicu se Sioforem byla při zlepšení cukrovky, dodržování diety a redukci váhy příliš vysoká, stačilo by pouze užívání tablet a dodržování diety a zkusit dále snižovat hmotnost bez léčby Ozempicem? Mohou se silnější vedlejší účinky léčby objevit při poklesu hmotnosti, záleží i na výši dávky Ozempicu? Skladbu stravy jsem neměnila. Velmi děkuji za radu. Alena
věk: 48 let výška: 170 cm váha: 111 kg

Odpověď

Milá Aleno, váš případ je dost netypický a odpovědět není pro mě snadné.

Ozempic je osvědčený lék pro léčbu diabetu 2. typu, a to zejména u obézních lidí. Jeho podávání zpravidla vede ke zlepšení vyrovnání diabetu, což se může projevit poklesem hladiny glykovaného hemoglobinu asi o 10 až 20 mmol/mol. Také většinou klesne hmotnost,  zejména v prvním půl roce podávání. Zhubnutí bývá významné, ale zpravidla nikoliv dramatické, tedy v rozsahu 5, výjimečně 10 kg během jednoho roku. Ozempic také zpravidla nepůsobí hypoglykémie, pokud se nepoužívá současně s inzulínem nebo s léky, které stimulují inzulínovou sekreci (což Siofor není). Udává se, že z důvodů nežádoucích účinků (nejčastěji nevolnost a průjem) léčbu ukončuje asi 8 % pacientů.

Ve vašem případě došlo k velmi výraznému zlepšení diabetu a také jste velmi rychle ztratila řadu kilogramů. Je pravděpodobné, že tento efekt nelze připisovat jenom samotnému Ozempicu, ale také vaší velmi intenzivní snaze. V té byste rozhodně měla pokračovat.

Nyní se váš diabetes natolik zlepšil, že by bylo klidně možné léčbu Ozempicem přerušit a snažit se udržet hmotnost (nebo dále zhubnout) při používání jen Sioforu, nebo ještě nějakého dalšího léku k němu. Teprve pokud byste začala opět nabírat váhu a diabetes by se zhoršil, mohl by být Ozempic nasazen znovu ve snížené dávce. Možné by bylo také zkusit jiný lék s podobným účinkem, např. lék Victoza. Ten se ale musí píchat 1x denně. Opakovaně jsem se ale již setkal s pacienty, kterým léky stejného typu, jako je Ozempic, působily dosti závažné obtíže. Když jsem jim ale navrhnul, aby léčbu přerušili, přáli si raději pokračovat, protože by jinak znovu ztloustli.

Takže rozhodnutí bude určitě také na vás.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

778 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den jsem muž mám morbidní obezitu tipů 3 Cukrovku tipů 2.Chtel sem se zeptat zda mi pojišťovna VZP proplatit nakou částku děkuji Bledý

    Odpověď

    Dobrý den,

    pojišťovna proplácí lék Ozempic pouze diabetikům, kteří splní podmínky dané pojišťovnou. Je to hmotnost, toto splníte. Dále je to ještě stav kompenzace diabetu (tedy parametr HbA1C nad 60 mmol/mol) a léčba cukrovky minimálně dvěma léky, při čemž toto nevede k dostatečné kompenzaci diabetu. Protože nepíšete jak jste léčen a jaké máte výsledky, doporučuji Vám konzultovat svého diabetologa, který Vám řekne, zda Vám lék pojišťovna může hradit nebo ne.

    Doporučení redakce:

    Když si zadáte do rámečku HLEDAT v Poradně klíčové slovo Ozempic, naleznete spoustu zajímavých dotazů na toto téma a mnoho užitečných odpovědí.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Nevím, zda je to nutné?

    Odpověď

    Milá Zdeňko, máte lehkou poruchu glukózové tolerance. Ta při obezitě a nedostatečně přísné dietě může snadno přejít do zjevného diabetu a metformin může přispět k tomu, že se diabetes nevyvine nebo oddálí. Zároveň může trochu pomáhat hubnutí.

    Já vám na prvním místě doporučuji omezení kalorického příjmu a více pohybu. Ale to se lehce řekne a hůř dlouhodobě dodržuji. Metformin vám neuškodí a může pomoci.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    dobrý den,mám cukrovku 2st. kolem 7.Dostal jsem JARDIANCE,po tom mi bývalo špatně,pak JUZINA. Nyní po kontrole na nefrologii kreatinin 190,nasazen FORXIDA,Není mi po tom dobře,přesvědčují mě že to berou všichni a nejsou nežad,účinky. Opravdu už nevím. V r. 2022 jsem měl menší plicní embl. a dvakrát dializa.Od té doby samý problém. Ten kreatinin je tři roky stejný,říkají že přijdu o ledviny.děkuji

    Odpověď

    Milý Vlastimile, i když neznám vaše kompletní vyšetření, domnívám se, že máte poměrně pokročilé diabetické onemocnění ledvin, které skutečně může dospět do konečného selhání ledvin. Proto je velmi důležité, abyste byl léčen tak, aby vaše onemocnění ledvin co nejméně postupovalo.

    Pravděpodobně vám to vaši lékaři vysvětlili, ale mezi základní opatření se řadí:

    1. Udržování krevního tlaku co nejblíže normálním hodnotám, tedy nejlépe v rozmezí 110/70 – 130/90
    2. Užíval léky, které mohou postup onemocnění ledvin zpomalovat. Patří mezi ně jak Jardiance, tak Forxiga. Po těchto lécích opravu udává málo kdo nevolnost. Mezi možné vedlejší účinky patří u mužů kvasinkové záněty předkožky, který leze předcházet vhodnou hygienou. Oba léky zvyšují vylučování cukru do moči (čímž také přispívají k vyrovnání diabetu).
    3. Mít dobře vyrovnaný diabetes, což celkem máte.
    4. Mít hladiny krevních tuků v normě či blízko normy
    5. Pravidelně vynakládat  přiměřenou fyzickou zátěž, např. pravidelné delší vycházky.

    Lék Forxiga vám silně doporučuji. Měl byste to s ním zkusit a třeba ho brát s jídlem či po jídle. Pokud by opravdu vyvolával nevolnost, tak byste jej užívat nemohl, ale já bych spíše hledal jiné příčiny nevolnosti.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Mám 73 roků, glukóza 7,0mmol/l. Beru 0-0-1 a B_HbA1c-IFCC mám 51nmol/mol. Beru 0-0-1 Glucophage 500. Taky beru na ředění krve Xarelto 15mg. Je nezbytné zvyšovat denní dávku Glucophage? Když mám cukr 6,5, tak už se cítím zpomalený. Chodím 2x týdně do posilovny a hraji v kapele, takže pohybu mám dost

    Odpověď

    Milý Ivane, lék Glucophage se většinou toleruje velmi dobře, jen občas lidé udávají zažívací obtíže. Útlum není obvyklý. Vy navíc máte velmi nízkou dávku. Doporučuji vám ho brát dále a je-li potřeba, tak i ve vyšší dávce.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, aktuálně jsem čerstvě s DM II léčen inzulínem Xultophy. V příbalovém letáku není ani zmínka o riziku vzniku karcinomu štítné žlázy. Oč větší překvapení, že u anglické verze léku je toto varování uvedeno dokonce i na krabičce. → zde: Liraglutid, jedna ze složek XULTOPHY 100/3.6, způsobuje nádory C-buněk štítné žlázy při klinicky relevantních expozicích u obou pohlaví potkanů i myší. Není známo, zda XULTOPHY 100/3.6 způsobuje nádory C-buněk štítné žlázy, včetně medulárního karcinomu štítné žlázy (MTC), u lidí, protože význam C-buněk štítné žlázy vyvolaných liraglutidem pro člověka nebyl stanoven. Moc rád bych se zeptal na váš názor. Přiznám se, že jsem z toho zneklidněn a nejsem si jistý, jak/či za daných okolností v léčbě pokračovat. Děkuji David.

    Odpověď

    Vážený pane Davide, přeji dobrý den,

    děkuji Vám za Váš dotaz a za důvěru, se kterou se na mě obracíte. Chápu, že informace uvedené v anglické dokumentaci k přípravku Xultophy mohou vyvolat znepokojení, zvláště pokud nejsou v české verzi příbalového letáku explicitně uvedeny.

    Dovolte mi k tomu několik objasnění:

    Jednou ze složek přípravku Xultophy je liraglutid – analog GLP-1 (glukagon-like peptidu 1), který je ve své podstatě hormonální látkou napodobující přirozené působení inzulínu. Ve studiích na hlodavcích (zejména potkanech a myších) byl zaznamenán výskyt nádorů z tzv. C-buněk štítné žlázy při dlouhodobé aplikaci liraglutidu ve vysokých dávkách.

    Tyto nálezy vedly k preventivnímu varování v některých jazykových verzích příbalových informací (zejména v USA), přestože: nebyla prokázána přímá souvislost mezi liraglutidem a nádory štítné žlázy u lidí. Mechanismus vzniku těchto nádorů u hlodavců se ukazuje být specifický pro tento živočišný druh, tedy hlodavce – lidské C-buňky nereagují na GLP-1 stejným způsobem jako ty zvířecí.

    Současné odborné stanovisko Evropské lékové agentury (EMA), stejně jako dalších regulačních autorit je takové, že považují liraglutid za bezpečný při schváleném použití, a varování týkající se medulárního karcinomu štítné žlázy (MTC) u lidí není dosud podloženo klinickými daty. U pacientů bez osobní nebo rodinné anamnézy medulárního karcinomu štítné žlázy nebo tzv. MEN 2 syndromu (mnohočetná endokrinní neoplazie typu 2) není důvod léčbu ukončovat. Důvody proč takové stanovisko regulační orgány vydávají vychází z klinické studie LEADER, ve které byly zařazeni pacienti léčení liraglutidem po dobu až 5 let. Pacientů bylo celkem 9 340, tedy poměrně velké množství. Za celou dobu sledování nebyl pozorován žádný případ MTC, ale ani zvýšení hladiny kalcitoninu, což je pro MTC charakteristické. Pokud by jste si chtěl sám udělat obrázek o kvalitě důkazů uvádím odkaz na databázi americké národní lékařské knihovny, kde naleznete text článku: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29279300/. 7 let před publikováním tohoto článku, byly zveřejněny výsledky sledování hladiny kalcitoninu u více než 5 000 pacientů léčených liraglutidem. Na základě zjištěných dat výzkumníci konstatovali: "Tato data nepodporují vliv aktivace receptoru GLP-1 na hladiny CT v séru u lidí a naznačují, že zjištění dříve hlášená u hlodavců se nemusí vztahovat na člověka.". Také v tomto případě uvádím odkaz: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21209033/

    Co doporučuji:

    Pokračujte v léčbě, pokud je dobře tolerována a má pozitivní účinky na hladinu glykémie.

    Pokud přesto máte obavy, je možné konzultovat věc se svým ošetřujícím diabetologem nebo endokrinologem. Požádat o základní ultrazvukové vyšetření štítné žlázy, případně stanovení kalcitoninu, pokud je podezření na C-buněčný proces (v praxi velmi vzácný).

    Rizika vždy hodnotíme ve vztahu k přínosům léčby – a v případě přípravku Xultophy jsou přínosy (účinná kontrola glykémie, snížení rizika hypoglykémie a možný kardiovaskulární benefit) u drtivé většiny pacientů výrazně vyšší než teoretická rizika.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!