Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Cukrovka a léky
696 dotazů
-
po aplikaci inzulínu Novorapid, délka působení a sacharidy večer
(16.04.2020)
Dotaz
Dobrý den jsem Diabetik 2 typu na inzulínu 4 denně Novorapid Flexpen ráno 14 jednotek před obědem 10 jednotek před večeří 10 jednotek Noční Levemir 26 jednotek a Glucophage 500 na noc. Mám k vám dvě otázky? Dělá mi problém kolik sacharidů třeba dnes večer měl jsem Krajíček žitného chleba trojúhelník sýra a dva plátky šunky libové a 4 cherry rajčátka glykémie 6.1 za 2 půl hodiny 4,7 Co dělám špatně? Jak dlouho působí Novorapid po aplikování? 3- 5 h ? Polední si aplikují 11:30 a večerni 16:30 a ranní 7:00 je to takhle v pořádku? A poslední po aplikaci Novorapidu se musím najíst do 10 min nebo 20 min každý říká něco jiného nebo 30 min děkuji vám za odpověď. Davidvěk: 42 let váha: 137 kgOdpověď
Milý Davide, my lékaři se snažíme, abyste vy sám rozuměl složení jídla a uměl odhadovat potřebu inzulínu podle potřeby. Moc pomůže, když budete znát složení potravy trochu přesněji, alespoň budete vědět, kolik co má sacharidů. Existuje k tomu řada tabulek, do telefonu se dají stáhnout i kalorické tabulky, které jsou dost podrobné.
Délka působení inzulínu je dost individuální, ale pro NovoRapid je to až 6 hodin, ale maximum se odehraje do 2 hodin. Vy se musíte naučit zvolit takovou dávku, která vám neudělá hypoglykémii, ale zabrání po jídle vysokým hodnotám. Ostatně, děláte to docela dobře, trefit se úplně přesně je skoro nemožné. Kdybyste chtěl mít větší klid a udržovat dobré hodnoty, doporučoval bych vám senzor hodnot glukózy v podkoží - např. FreeStyle Libre. Není to složité a hodně by vám to pomohlo. Máte 4 denní dávky, tak byste to mohl dostat v potřebném množství bez doplatku.
Pokud byste měl ale hodnoty opakovaně nízké, mohl byste upravit i dávku dlouho působícího inzulínu.
Vašich hodnot glykémií moc neznám, ale ty, co uvádíte, jsou přece vynikající, tak asi nic špatně neděláte.
Jinak Novorapid začíná výrazněji působit asi za 30 minut. Záleží ale na tom, jakou máte glykémii. Kdybyste měl 10 mmol/l, tak by vám to za tu dobu asi nestačilo klesnout k normálu. Pokud byste měl 3,8 mmol/l, tak bych vám raději doporučil najíst se okamžitě po injekci, abyste neměl hypoglykémii.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
mám přestat užívat Diaprel?
(28.03.2020)
Dotaz
Mám váhu 63 kg při výšce 176 cm. Před 3 měsíci jsem měl 65 kg. Mám cukrovku 2. typu asi 20 roků. Beru 1tbl Diaprel Mr.Ranní cukr mám 4,7 až 5,3. Glykovaný hemoglobin 40
Nebylo by vhodné přestat užívat Diaprel? (Pochopitelně po předchozím schválení ošetř.lékařkou). Děkuji Stanislav
věk: 73 let váha: 63 kgOdpověď
Milý Stanislave, ještě by mě zajímalo, jak váš diabetes začal, zda jste měl tehdy nadváhu a zda jste byl dříve léčen ještě jinými lék. Také by mě zajímalo, zda diabetes má ještě někdo ve vaší rodině, např. rodiče, sourozenci či děti, případně zda netrpíte ještě nějakou dlouhodobou nemocí, např. onemocněním slinivky břišní.
Jinak je váš případ docela zajímavý. Možná by opravdu stálo zato zkusit přerušit ten Diaprel, když se budete dále sledovat.
Diabetes 2. typu totiž během života spíše mírně progreduje a vyskytuje se převážně u osob s obezitou. Vy jste ale naprosto štíhlý. A tak mě kromě diabetu 2. typu napadají ještě i jiné možnosti. Např. u pankreatogenního diabetu (diabetes vzniklý v důsledku onemocnění celé slinivky břišní) existuje většinou pomalu se rozvíjející porucha inzulínové sekrece, často u osob, které jsou štíhlé. Mohl byste také mít diabetes typu MODY. Mohlo by se jednat třeba o MODY 2, jenž se vyznačuje jen mírnou hyperglykémií a příliš neprogreduje. Nebo byste mohl mít MODY 3, již těžší formu diabetu, u které ale mohou fungovat přípravky obsahující deriváty sulfonylmočoviny. Jedním z nich je také gliclazid (Diaprel).
Je-li přítomen diabetes u štíhlé osoby, tak se může jednat také o formu diabetu 2. typu, kdy postupně klesá schopnost vytvářet inzulín, a ten se pak musí podávat injekčně.
Diaprel je lék, který zlepšuje sekreci inzulínu u diabetiků 2. typu, ale pouze do určité míry. Někdy začné selhávat, a pak začíná být vhodnější používat injekční inzulín. Jen případ MODY 3 může být vzácnou výjimkou. Diaprel může u některých těchto pacientů výrazně pomoci.
Vy máte vyrovnání diabetu velmi dobré. Proto bych asi nic zásadního neměnil. Diaprel byste mohl zkusit vysadit, pokud se budete pečlivě sledovat. Pokud byste ale dále hubl a měl hlad, navrhoval bych podávat inzulín. Asi by stačila jen malá dávka dlouze působícího přípravku, např. Tresiba 10 j. večer.
Jedině to hubnutí není v pořádku. Nabízí se, že hubnete proto, že držíte přísnou dietu, abyste měl dobré vyrovnání diabetu. V tom případě by bylo opravdu asi vhodné začít užívat inzulín. Pokud tomu tak ale není a vy máte např. nechutenství nebo průjmy, nebo vám celkově není dobře, budete potřebovat podrobné vyšetření.
Jinak diabetes typu MODY se dá definitivně rozpoznat jen genetickou analýzou ze vzorku krve, nebo alespoň analýzou u některého vašeho přímého příbuzného, u které byl MODY3 nebo jiný typ MODY prokázán.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
cukrovka II. typu, hodně léků, glykémie přes 20
(23.03.2020)
Dotaz
Je mi 65 let a řadu let se léčím s cukrovkou. Mám 172 cm a 117 kg a problémy s pohybem, většinu dne prospím. Před 2 měsíci jsem byla hosp. po zjištěných hodnot přes 20. Tam mi to stáhli na 10-12, ale nyní se pohybuji opět přes 20. Užívám inzulin a to: Fiasp 24-22-16 a Lantus 32-0-28. Kromě toho ještě cca 20 léků na srdce, tlak apod. Dříve se každé porušení objevilo v hodnocení, ale dnes při dodržování životosprávy mi hodnoty pořád kolísají. Děkuji za odpověď. Boženavěk: 66 letOdpověď
Milá Boženo, moje odpověď vás nepotěší. Zlepšit by to šlo jen zásadní změnou způsobu vašeho života, a to asi půjde těžko.
Máte určitě velmi narušenou účinnost inzulínu v těle. Působení inzulínu velmi zhoršuje obezita a malá pohyblivost. Jsem přesvědčen, že glykémie by se vám i bez zvýšení dávek inzulínu výrazně zlepšily, kdybyste velmi omezila jídlo a více se pohybovala. Pohybovat byste se mohla alespoň v rámci svých možností, tedy pokud možno chodila, třeba pomalu, ale dlouho, hýbala rukama, zvedala nohy apod. Po týdnu takového mírného hladovění by se určitě dostavil částečný efekt a později výrazné zlepšení.
20 léků je opravdu mnoho a asi některé mohou být i nadbytečné, nebo alespoň nejsou nutné. To s vámi ale může probrat jen váš ošetřující lékař. Ke zlepšení vyrovnání diabetu byste asi měla brát metformin. Pro léčbu diabetu by se ale na druhé straně mohly přidat ještě další léky, které také mohou zlepšovat účinnost inzulínu. Např. místo inzulínu Lantus byste mohlá mít lék Suliqua, který v jedné injekci obsahuje stejný inzulín jako Lantus, ale k tomu ještě další látku, která také zlepšuje glykémie a pomáhá hubnutí. Jsou také ještě další léky na cukrovku, které by vám mohly pomoci, ale to musíte opravdu projednat se svým lékařem. Ale úplným základem je málo jídla.
Pokud výrazně neomezíte jídlo (i když možná máte dojem, že už nyní jíte málo), tak nezbyde než jen zvyšovat dávky inzulínu, a to není moc dobře.
Tak já vám moc přeji, aby brzy přišlo skutečné jaro, aby pominula ta epidemie a abyste mohla chodit co nejvíc ven a hýbat se.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
ranná hyperglykémia, posúdenie metabolickej kompenzácie, SARS CoV2
(20.03.2020)
Dotaz
Mám takmer 80 r..Už od r. 1990 som mal glykémiu nalačno mierne cez 6,0 mmol/l.Od r.2007 som v dispenzárnej starostlivosti klinickej dia ambulancie-porucha glukózovej tolerancie.Ranná aj postprandiálna glykémia bola 6 - 8. V r.2014 -2017 nastal ich vzostup napriek PAD / príloha 1 a 2 /.Výrazné zlepšenie priniesol Vokanamet. Žiaľ po roku užívania spôsobil cystitídu / Klebsiella pneu.../a ATB liečbu/ Suprax/.Bol nahradený Glibometom. Vyvolal však nepredvidateľnú glykémiu až hypoglykémiu.Preto od 4.3 užívam Diaprel MR 60 g / 1-0-1/+Januvia100/1-0-0. V porovnaní s Vokanamet sú hodnoty glykémie vyššie / príloha 3/. Za problém považujem hyperglykémiu nalačno,ktorá napriek rôznym PAD je 8 - 10 .Od ranného merania,napriek aktivite , cvičení,bez príjmu potravy stúpne min. o 1 stupeň.Potom pri vhodných PAD celý deň6.3 -9.3.Bolo mi vysvetlené že ide o Somogyiho či Dawn efekt.Pri nočnom meraní / 03/ sú hodnoty 6.3-7.6/ príloha 2/. Otázkou je možnosť a spôsob úpravy rannej glykémie,resp. závažnosť stavu.Prosím aj o vyjadrenie či na základe zdravotného stavu a veku / príloha 4 /sú moje výsledky metabolickej kompenzácie prijateľné aj vo vzťahu k SARS CoV2. Považujem tiež prijateľnejší Vokanamet, ako vplyv Januvie na pankreas a kĺby. Jánvěk: 79 letOdpověď
Milý Jáne, vy mi nekladete otázku, ale žádáte zhodnocení celého léčebného postupu. To je ale na dálku a bez znalostí dalších podrobností opravdu složité.
Protože moji odpověď bude možná číst více lidí a nevím, zda si budou moci prohlédnout také vaše přílohy, úvodem to trochu zrekapituluji:
Je vám 80 let, mate diabetes asi od roku 2000 a vyzkoušel jste různé léky. Nejlépe vám vyhovovala kombinace Vokanamet (kanagliflozin s metforminem), ale prodělal jste při tom těžký zánět močového měchýře, tak byl tento lék zase vysazen. Nyní máte, pokud tomu dobře rozumím, Januvii a Diaprel. Kromě toho máte střední nadváhu. Glykovaný hemoglobin máte 50 mmol/mol, což je celkem dobrý výsledek. Nejste spokojen s hodnotami ranní glykémie, jež jsou mezi 8 a 10 mmol/l.
Pro léčbu diabetu existuje řada možností, které všechny mohou být celkem dobré, když se použijí správně. Pokud by váš diabetes byl spojen s malou sekrecí inzulínu, považoval bych za vhodné zařadit jednu dávku inzulínu, nejlépe večer. Chybějící inzulín se dá těžko nahradit něčím jiným. Usuzoval bych, že vám inzulín chybí, kdybyste měl vyšší glykémie a přitom držel přísnou dietu s malým obsahem sacharidů, např. 120 g denně a méně. Jenomže vy máte nadváhu, a tak určitě máte výraznou rezervu v dietě.
Asi bych vám doporučil jako základní lék metformin. Buď samostatně, nebo v kombinaci v jedné tabletě s jinou látkou, jak je tomu např. v lécích,k které jste již bral, např. Janumet, Vokanamet či řada jiných. Dávku metforminu bych u vás volil asi 2x 850 mg. K němu byste mohl zkusit jednu denní dávku inzulínu, např. Lantus nebo Tresiba, a to večer před spaním. Rozhodně by bylo dobré začít s malou dávkou, např. 10 jednotek, aby vám to nepůsobilo hypoglykémie. Pokud by dávka nestačila k zajištění ranních glykémií mezi 5-8 mmol/l, mohla by se dávka vždy po týdnu tak o 2 j. zvyšovat. Tato kombinace by mohla pro vás stačit a byla by nejpřirozenější. Pokud byste se inzulínu hodně bránil (jediný reálný důvod k tomu by ale mohla být snížená schopnosti si inzulín spolehlivě a přesně píchat, porušená koordinace rukou či porušený zrak), tak byste také znovu mohl zkusit ten Vokanamet. Jen byste měl k tomu dostatečně pít a dodržovat speciální hygienu intimních partií podle poučení lékařem. Pokud by se znovu opakovala močová infekce, tak by se ale asi ten Vokanamet nehodil.
Samozřejmě velmi důležitá je dieta. Pokud by se vám podařilo zhubnout alespoň pod 100 kg (tedy o 5 kg), určitě by se vám diabetes zlepšil. Měl byste denně jíst tak asi 150 g sacharidů, což je asi méně, než v současnosti jíte. K tomu je ale potřebné opravdu znát složení potravy.
Jinak jsou ale výsledky ohledně vyrovnání diabetu celkem dobré a mohl byste být spokojen. Pokud možno byste neměl mít hypoglykémie, protože ty mohou být ve vašem věku nebezpečné. Já bych vám doporučil nejraději ten metformin 2x 850 mg a k tomu malou dávku inzulínu na noc. Samozřejmě bude fajn, když si budete několikrát denně měřit glykémie či případně zkusíte senzor hodnot glukózy v podkoží - zařízení FreeStyle Libre. Pokud ale nejste léčen inzulínem, tak byste si tento senzor musel pravděpodobně hradit sám (asi žijete na Slovensku a já nevím, jaké tam jsou podmínky pro úhradu pojišťovnou). Jinak je to ale skvělá věc.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
Trulicity - rozhozené hodnoty cukru
(20.03.2020)
Dotaz
Dobry den, Mela bych otazku k pripravku Trulicity 1,5 mg s pripravkem Siofor 1000g ktery je uzivany rano a vecer. Trulicity jednou tyden. Pred zacitim uzivani teto kombinace byla lecba nastavena na varinatu Synjardy (1rano a 1 vecer) + Glyclada (1rano). Cukr se stale drzel v norme bohuzel dochazelo k zhorsovsni tzv. dlouheho cukru proto doslo ku zmene lecby na vyse zminene. Jedna se o meho otce, ktery dodrzuje stravu, jeho vaha je 95 kg a meri 175 cm vek 54 let. Bohuzel kombinace novych leku rozhazela hodnoty cukru a i prez snahu dodrzovani stravy jsou hodnoty na urovni po jidle 10, pred jidlem 9, potom 12 po jidle. Bohuzel lecba, ktera drzele hodnoty dole, neni uz proplacena pojistovnou, protoze nema nadvahu a nespada do teto kategorie uhrady pojistovny. Pani doktorka se snazi hledat reseni, tatino schudl jeste dalsi dve kila ale leky nezabiraji. Nevime ci jeste nejaky cas pockat, nebo treba resit zmenu. Pride nam to cele divne. Dekuji za odpoved Vlastavěk: 55 letOdpověď
Milá Vlasto, já kombinaci léku Trulicity a Sioforu považuji za dobrou a měla by fungovat. Samozřejmě bez pořádné diety to nepůjde. Váš otec by se měl řádně poučit o složení stravy a měl by mít předepsaný vzorový jídelníček. Ostatně, je to dospělý muž v aktivním věku, tak by se do toho měl opřít. Dieta a pohyb jsou totiž základem skoro u všech diabetiků, kteří zatím nepotřebují inzulín. Když to neudělá on, tak alespoň vy mu kupte srozumitelnou knihu o složení potravin, aby si uměl sestavit jídelníček např. s 200 g sacharidů denně, případně kdyby měl glykémie stále vyšší, tak jen se 175 g denně. Také by mohl navštívit nutričního terapeuta, ale to by musel sám chtít a nenechávat to na dceři.
Já se osobně domnívám, že podmínky pro předepisování Trulicity a Synjardy jsou stejné. Nadváhu váš otec má, jen ne zas tak moc velkou. Navrhuji tedy zůstat zatím u té nové kombinace, jen opravdu dodržovat dietu s omezením sacharidů. Účinek Trulicity se rozvíjí postupně.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
velmi výrazná únava po užití léku Trulicity
(20.03.2020)
Dotaz
Dobrý den, moje maminka (76) dostala lék Trulicity na základě toho, že přes užívání perorálních léků jí glykémie neklesala (cca 8-10). Po podání první injekce zhruba za 3 dny začala mít velké střevní potíže, nauseu, ale především obrovskou únavu a slabost. Po konzultaci s internistkou nám bylo doporučeno zkusit ještě další dávku, což jsme učinili. Stav se bohužel nelepší, bylo by vhodnější lék zcela vynechat? Děkuji za odpověď. Pavlavěk: 0 letOdpověď
Dobrý den. Lék Trulicity je pečlivě odzkoušen a většina pacientů jej snáší dobře. Nežádoucí účinky, zejména nevolnost či zvracení jsou důvodem k ukončení léčby asi ve 2 – 4% případů. Léčba se začíná nižším dávkováním (injekce po 0,75 mg) a později je možné dávku zvýšit na 1,5 mg 1 x týdně.
Nyní bude záležet na tom, jak moc ten nežádoucí efekt mamince vadí. U většiny pacientů se totiž tolerance postupně zlepší a dobře se projeví účinek. Mírná nechuť k jídlu může být naopak žádoucí. Rovněž se ujistěte, že používáte lék s nižší dávkou (0,75 mg). Pokud ale budou zažívací obtíže trvat, je možné vyzkoušet jiné možnosti. Určitě velmi dobře působí, když se v dietě výrazně sníží množství sacharidů a také celkové kalorie. Pak by třeba ani nemusel být lék Trulicity nutný.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
Poznámka redakce:
posíláme Vám odkazy na zajímavé články týkající se tématu, tedy přípravku dulaglutid (Trulicity)
Projekt cukrovka jinak
Moderní léčba cukrovky 2. typu aneb agonisté receptorů GLP-1 stručně a jasně
Aplikace GLP-1 agonistů -
Inzulín
(11.03.2020)
Dotaz
Dobrý den mám teď cukr 8 píchá stejný jednotky 14 i když cukr lepší, Davidvěk: 42 letOdpověď
Milý Davide, přece jen vám je 42 let a jste tedy zralý muž. Měl byste se umět zeptat takovým způsobem, abych mohl jasně pochopit, na co se vlastně ptáte. Četl jste to po sobě? Já se mohu jen dohadovat, jaký vlastně máte problém.
Budu tedy hádat, že se jedná o toto:
Dostal jste předepsaný inzulín, protože jste měl příliš vysoké glykémie. Nyní se hodnoty zlepšily a vy byste chtěl vědět, zda máte pokračovat ve stejném dávkování inzulínu. Je to tak?
Nevím, zda máte na mysli jednu denní injekci, třeba večer, a to 14 j., nebo zda myslíte 14 j. před každým jídlem. Ať je to jak chce, hodnoty se zlepšily, ale nejsou ještě v normě. Proto inzulín rozhodně zatím nesnižujte. Musíte ale lépe pochopit, proč ale inzulín vlastně berete a jak se má inzulín správně používat. Je nutné vždy přihlížet k vašim glykémiím, množství jídla a také k tělesné aktivitě. Dávku inzulínu byste se měl naučit přizpůsobovat podle aktuální potřeby.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
inzulín + nově Jardiance a výskyt ketonů v moči
(04.03.2020)
Dotaz
Dobrý den Jsem diabetik kterému se netvoří vlastní inzulín, čili jsem na inzulínu. Ačkoliv jsem se vždy snažila, glykémie jsem měla kolem 9-12 mmol/l s občasnými výkyvy ať už směrem nahoru, nebo dolů směrem k hypoglykémii s hodnotami kolem 4 mmol/l. Před 3 měsíci mi moje lékařka předepsala Jardiance a já se dostala na hodnoty kolem 6 více méně stabilních a i pocitově jsem se cítila podstatně lépe. Ale... objevilo se mi značné množství ketonů v moči cca ++ až +++. Nerozumím tomu, co je špatně, a hlavně nevím, co s tím. Všude se píše o nízkých, nebo hodně vysokých glykemiích a ketonech a jak to řešit, ale co se mnou? Jak to řešit, když glykemky jsou kolem 6 a jídelníček stejný jako dřív? Nikavěk: 48 letOdpověď
Milá Niko, předpokládám podle vašeho popisu, že jste tedy diabetik 1. typu, kterému se opravdu netvoří vlastní inzulín a nikoliv diabetik 2. typu, u něhož postupně také dochází k zániku inzulínové sekrece.
Jardiance je lék, který účinkuje zejména tak, že zvyšuje vylučování krevního cukru do moči. Jak asi víte, při vyšší glykémii (zpravidla nad 10) se glukóza dostává do moči. Lék Jardiance způsobuje, že ledviny začínají propouštět cukr do moče i při nižších hodnotách glykémie. Tím se částečně snižuje hladina glykémie. Udává se, že za den takto může člověk ztratit až 70 g cukru (v závislosti na tom, jak moc mívá glykémii zvýšenou). Tím tento lék také mírně podporuje hubnutí.
Jardiance je přípravek určený původně především pro pacienty s diabetem 2. typu. Ti mají často nadváhu. Většinou ale mají zachovanou vlastní sekreci inzulínu, jenomže ten jim nedostatečně funguje.
Nově se začínají tyto léky užívat s opatrností také u diabetiků 1. typu, a to u těch, u kterých se nedaří dosáhnout dobrého vyrovnání glykémií správným dávkováním inzulínu a správnou dietou. Používá se to spíše u těch, kteří mají zároveň nadváhu.
Důležité je ale vědět, že inzulín je látka pro život nezbytná. Pokud v těle chybí, dochází k rozvratu metabolismu, který se mimo jiné projevuje přítomností ketolátek v krvi a v moči. Pokud by si tedy diabetik 1. typu přestal aplikovat inzulín, velmi rychle by se v moči objevily ketolátky jako ukazatel chybění inzulínu. Ketolátky se u těchto osob objevují i tehdy, když si pacient vzhledem k tělesné potřebě aplikuje málo inzulínu.
Při chybění inzulínu se pochopitelně také zvyšuje hodnota glykémie. Glykémii je ale možné do určité míry snížit také tím, že člověk velmi málo jí, hodně se pohybuje - a nebo, když zvýšené množství krevního cukru dostává z těla jiným způsobem než normálním zpracováním (látkovou přeměnou). Jedna z možností je tedy i odstranění nadbytečné glukózy do moči. Glykémie poklesne a pacient si v důsledku toho sníží dávky inzulínu. To je celkem správný postup, ale pokud dávky sníží příliš, je inzulínu v těle už příliš málo k tomu, aby se zabránilo nadměrné tvorbě ketolátek.
Jaké vám tedy doporučuji řešení: Musíte pravidelně aplikovat inzulín. U diabetiků 1. typu se inzulín podává jednak v základní dávce dlouze působícího inzulínu a dále ve 3 či více dávkách rychle působícího inzulínu. Jinou možností je také inzulínová pumpa. K inzulínu je pochopitelně nutné pravidelně jíst a tím zajistit správnou souhru inzulínu a jídla. Když to člověk dělá správně, má dobré glykémie, jí přiměřeně, a v těle se mu nadbytečně netvoří ketolátky. Ty potom buď v moči nejsou, nebo při delším odstupu od jídla jsou nejvýše na úrovní jednoho +. K tomu je možné používat také lék Jardiance. Pokud by ale byly ketolátky vysoké jako u vás, měla by se Jardiance alespoň přechodně vysadit a měly by se upravit správně dávky inzulínu tak, aby inzulín v těle nechyběl. Obecně ale se Jardiance u diabetiků 1. typu dává spíš skutečně výjimečně, když pacient vyrovnání diabetu pomocí správného dávkování inzulínu a diety nezvládá. A je třeba přitom zvýšeně dbát na riziko ketoacidózy.
Ketolátky na úrovni ++ či +++ se u diabetiků 2. typu zpravidla nevyskytují. Pokud ano, znamená to, že skutečně pacientovi dochází vlastní inzulín a bude tedy potřebovat inzulín injekční. Pokud ani po nasazení inzulínu ketolátky z moči nevymizí, asi i tady by se léčba lékem Jaradiance měla přerušit.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
rozdíl mezi inzulíny Levemir a Tresiba
(02.03.2020)
Dotaz
Dobrý den, můžete mi prosím poradit, jaký je rozdíl mezi inzulíny Levemir a Tresiba (obojí 100 jednotek/ml)? Tedy zejména jak je to s jejich časem účinků (jak dlouho působí v organismu, jaký mají náběh...)? Pan doktor mi totiž změnil původní Levemir za Tresibu a já se teď nemůžu "srovnat" s glykémií. Navíc se mi teď zvyšují (narůstají) glykémie v době od cca 2-3 hodin v noci na "neuvěřitelných" cca 8-10 mmol/l před snídaní. Glykémie před spaním je cca 5-6 mmol/l, pak je to také v pohodě a v noci mezi 2-3 hod. se opět glykémie navyšují... Liborvěk: 54 letOdpověď
Milý Libore, v obou případech se jedná o tzv. dlouze působící analoga lidského inzulínu. Analog inzulínu je takový přípravek, jehož struktura téměř úplně odpovídá struktuře přirozeného inzulínu, ale úmyslně je částečně pozměněna. Přirozený inzulín se skládá z 51 stavebních jednotek – tzv. aminokyselin. Analoga mají úmyslně 1 až 3 aminokyseliny zaměněné za jiné.
V případě jak Levemiru tak Tresiby je navíc navázána na molekulu inzulínu ještě další součást. V případě Levemiru je to tzv. kyselina myristová, v případě Tresiby kyselina hexadekanová.
Přirozený inzulín účinkuje při podkožním podání poměrně rychle. Nejprve se celkem rychle vstřebává z podkoží do krve, a jakmile se dostane do krve, částečně se navazuje na cílové tkáně a částečně je velmi rychle rozkládán.
Jak Levemir tak Tresiba se z podkoží vstřebávají do krve pomalu. Kromě toho ale navíc nejsou v krvi rychle degradovány, zejména proto, že se váží na albumin a tím se chrání před rozkladem.
V obou případech se jedná o velmi důmyslné léky, které byly dlouho testované k tomu, aby opravdu účinkovaly dlouho a zejména pravidelně a předvídatelně.
Inzulín Levemir (detemir) účinkuje asi 24 hod., ale u některých osob o něco méně, takže se někdy podává ve 2 denních dávkách.
Inzulín Tresiba (degludec) účinkuje podstatně déle, až 2 dny. Z tohoto důvodu se na začátku léčby tzv. kumuluje. To znamená, že při stejné dávce 1 x denně se jeho koncentrace asi po dobu 3 dnů postupně zvyšují, než je dosaženo ustáleného stavu. Jinými slovy, v době, kdy si pacient dává již další injekci, stále ještě působí část inzulínu z dávky předešlé.
Pokud tedy zahajujeme léčbu stejnou dávkou Levemiru jako Tresiby, zdá se, že Levemir účinkuje více. To se ale po 3 až 4 dnech zcela vyrovná.
Tresiba se někdy označuje jako tzv. ultra dlouho působící inzulín. Při zavedené léčbě je jeho účinek velmi vyrovnaný a předvídatelný. Zdá se tedy, že je to ideální bazální inzulín, s jehož pomocí může být zajištěna stabilní základní hladina inzulínu v krvi (bez poklesů a vzestupů během dne). V tomto ohledu je u mnoha pacientů výhodnější než Levemir. Jen je potřeba najít správnou dávku.
Vy máte ale glykémie celkem dobré, takže není důvod se příliš znepokojovat. Pokud se vám glykémie ale zdají příliš vysoké, je možné dávku inzulínu třeba o 10 až 15% zvýšit a čekat, až se hladiny ustálí (po 3-4 dnech změněného dávkování). Každému pacientovi může vyhovovat lépe jiný inzulín nebo kombinace inzulínu. Podle dosud provedených studií se právě Tresiba vyznačuje velkou pravidelností v účinku, která je spojena s menším rizikem neočekávaných hypoglykémií.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
Je Fiasp správná volba?
(26.02.2020)
Dotaz
Dobrý den, pane docente. Po 20ti letech mi doktorka sebrala HUMALOG a Lantus, se kterým jsem měla krásný gklykosiláč 5,4. Chtěla ho ještě lepší a napsala mi Fiasp. Je to pro mě tragédie. Za prvé si připadám jako autista, kterýmu překopali celej svět, protože TULEJO si musím píchat s večeří, místo v obvyklých 22h. A s Fiaspem jíte hned, a já 20 let čekám 15 min před jídlem. Po jídle mám stále vysoké glykemie. cca 13. Když přidám jen nepatrné množství jednotek Fiasp,1 nebo 2 (vždy jím hned) mám už v polovině jídla těžkou hypoglykemii. (3 a méně) Zvyšovala jsem dávku Tulejo, bez zvýšení Fiaspu, bez výsledku. Fiasp píchám 5 -6 jednotek s jídlem, a Tulejo 14 s večeří. Poté mám extrémní hypoglygemii, takže Toulejo píchám až 2h po večeři. Vše má za výsledek to, že glykosiláč mám teď 7 .. fakt bomba. Jak mám doktorce říct, že jsem nešťastná, a chci zpátky svůj Humalog, když si lékaři myslí, že tohle je podle nich pro mě to nejlepší? Jako třešnička na dortu, mám za dva měsíce 5 kilo( !!!) nahoře, který jsem tak poctivě hubla předchozích 8 mesíců. To vše s konstantím měřením s free style libre. Hypotheroza je v normě. Jiné komplikace nemám, kromě faktu, že jsem z toho nešťastná a ve stresu. Prosím poraďte, nebo doporučte jinou kombinaci inzulínu? Chci humalog zpět! nebo něco podobného. Nenávidím Fiasp.Odpověď
Milá Dagmaro, existuje anglické úsloví "Nezastavuj dobře běžícího koně". Pokud vám předchozí kombinace vyhovovala, tak nevidím moc důvod, proč se k ní nevrátit. Každý rozumný lékař to pochopí, jen musíte paní doktorku slušně požádat. Každému může vyhovovat lépe něco jiného.
Já osobně si Lantusu cením a za Toujeo jej nahrazuji jen pacientů, kteří mají vysoké dávky.
Toujeo má účinkovat o něco déle, takže by ani nemělo záležet na tom, zda si ho podáte před večeří, či až na noc. Ale šedivá je teorie a zelený je strom života.
Já se domnívám, že obě kombinace mohou být dobré. To, co máte nyní, by mohlo být pro někoho více flexibilní a nemusela byste tak přesně dodržovat čas jídel. Ale opět, pokud vám minulá kombinace vyhovovala lépe, vraťte se k ní. Nyní existuje více možností, jaký inzulín si vybrat. Jsem toho názoru, že se všemi se při dobrém načasování dá dosáhnout velmi dobrých výsledků. Ale vaše dřívější kombinace byla dobrá, vraťte se tedy k ní.
Podobně rychle jako Humalog působí např. Novorapid.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!