Poradna

Je Ryzodeg silnější než Lantus?

Datum vložení dotazu: 25.08.2021

Ptá se: Miroslav

Dotaz

píchal jsem ráno20j Lantus. tabl. Synjardy 850, večer Synjardy 1000. Pro dlouhý cukr 62 změna :850 zrušen včetně Lantusu a nahrazen Ryzodeg 20j - byla hypog 3,9 vzal jsem čokoládu a 2hod.po obědě bylo16,5 Doktorka má dovolenou a tak chci zkusit místo 20j píchat 18j Je Ryzodeg silnější? Miroslav
věk: 81 let výška: 162 cm váha: 62 kg

Odpověď

Milý Miroslave, pro správnou léčbu diabetu je vhodné dosahovat glykémií blízko normy. Za těchto okolností se nelze vždy vyhnout riziku hypoglykémie. Ty by ale neměli být časté a rozhodně ne závažné, zvláště u starších osob.

Inzulín Lantus působí asi 20 hodin, a to celkem rovnoměrně s malým maximem mezi asi 2 a 6 hodinami po podání.

Inzulín Ryzodeg je kombinovaný. Obashuje ze 70% velmi dlouze působící inzulín degludec, který účinkuje mnohem déle než Lantus a nemá žádné maximum působení. Dále obsahuje z 30% inzulín aspart, který naopak působí rychle. Začíná účinkovat již asi po 15 minutách, maximum má asi za 1 hodinu a přestává působit asi za 4 až 5 hod. Ryzodeg zabraňuje vysoským hodnotám glykémie po snídani (což vy jste měl). Zároveň není nutné používat dvě oddělené injekce rychlého a pomalého inzulínu.

Vy jste na inzulín Ryzodeg asi nebyl připravený, takže se vyskytla hypoglykémie. Pokud jste měl užívat 20 jednotek, dostal jste tedy 6 j. inzulínu rychlého a 16 j. inzulínu pomalého.

Navrhuji, abyste to ještě znovu vyzkoušel, nezapomněl se hned nasnídat. Pokud by byla glykémie opět příliš nízká, bylo by lepší se vrátit k původnímu Lantusu. Další možnosti jsou: nadále si píchat ultradlouhý inzulín degludec (jmenuje se Tresiba) a pokud to bude potřeba, dávat si ráno současně ještě inzulín aspart (Novorapid) jiným perem, ale v malé dávce. Nyní jste měl 6 jednotek, tak by např. mohly stačit jen jednotky 3.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

271 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den. Mám třetí rok prediabetes. Dnes jsem byl opět na kontrole a výsledky z laboratoře na lačno 6,80 a dlouhodobý 42. Užívám 1x denně Siofor 500. Při otázce zda nenavýšit dávkování, mi paní diabetoložka řekla, že až při přechodu na diabetes! Je to opravdu tak? Děkuji za odpověď. Marek

  Odpověď

  Milý Marku, člověku je mnoho věcí dáno do vínku, ale mnoho věcí můžete ovlivnit sám. Ve vašem případě představují nejdůležitější preventivní opatření dieta a dostatek pohybu. Je to určitě důležitější než metformin (tedy Siofor). Chcete-li tedy předcházet přechodu do stádia diabetu, jezte málo a jezte zdravě. Kromě toho se co nejvíce pohybujte, choďte ven, sportujte. A to i v případě, že nemáte nadváhu, nebo jen lehkou.

  Metformin je lék, který pomáhá zpomalovat přechod od prediabetu k diabetu a jeho dávkování sahá od 500 mg do 2000 mg denně, u pacientů s diabetem 2. typu nově až 3000 mg. Není tedy žádný důvod, proč byste nemohl užívat např. Siofor 1000 mg nebo 2x 500 mg. Jde o lék bezpečný s ověřenou účinnosti (která je ale rozhodně menší než efekt vážně pojaté dietní a pohybové léčby).

  I tak je ale možné, že vám bude postupem času klesat schopnost produkovat inzulín a možná se u vás diabetes rozvine. To píšu hlavně proto, abyste se nevinil, že jste se před diabetem neochránil, nebo abyste ta dietní opatření nedováděl až do extrému.

  poznámka redakce

  zajímavé odkazy k tématu:

  https://www.cukrovka.cz/glykovany-hemoglobin-cilove-hodnoty

  https://www.cukrovka.cz/diagnostika

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Hezky den, dostala jsem nove misto Lantusu inzulin Toujeo, se stejnym davkovanim, jako Lantus, prý to davkuje jen třetinu té davky

  Kde bych nasla nějaké informace o Toujeo inzulinu, mam brát stejné dávkování jako Lantus, 18jednotek,prý to nadávkuje jen třetinu dávky, děkuji Irena

  Odpověď

  Milá Ireno, všechna inzulínová pera jsou upravena tak, aby počet jednotek, které před podáním navolíte, skutečně odpovídal dávce inzulínu, kterou si chcete podat. Pacient nemusí nic přepočítávat.

  Samozřejmě podmínkou je, že pro příslušné pero používáte inzulín, který je pro toto pero určen. Dnes ovšem jsou k dispozici převážně pouze pera s inzulínovou náplní pevně zabudovanou z výroby, takže záměna není možná.

  Rozdíl mezi inzulínem Lantus a inzulínem Toujeo spočívá ve dvou věcech:

  1. V inzulínovém peru Toujeo je léková forma inzulínu upravena tak, že se inzulín z místa podání vstřebává pomaleji. Toujeo proto účinkuje déle než Lantus a  působení je více vyrovnané během dne.
  2. Inzulín obsažený v přípravku Toujeo je 3x více koncentrovaný než v přípravku Lantus. Pro vaši představu to znamená, že zatímco v Lantusu obsahuje 1 ml celkem 100 jednotek, u Toujeo je to 300 jednotek.  Pokud si tedy máte podat 18 jednotek, navolíte prostě 18 jednotek, ať již používáte Lantus či Toujeo. Rozdíl bude v tom, že množství tekutiny bude v případě inzulínu Toujeo menší, což může být mimo jiné příjemné zejména pro osoby, které si dávají velké dávky, protože „velká injekce“ by mohla více bolet. Inzulínové pero Toujeo vám také vydrží déle, protože obsahuje dohromady více inzulínu, tedy pro delší dobu používání.

  Jenom ještě připomínám, že u obou per se doporučuje nejprve navolit 1 jednotku inzulínu, pero otočit jehlou nahoru a dát tuto malou dávku do vzduchu. Tím se jednak přesvědčíte, že pero dobře funguje, ale také odstraníte případný vzduch obsažený v jehle.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  dobrý den mám cukrovku 2 typu nasazen metfomin 1000 3 denně a vůbec nezabíra ranní hodnoty 14-15 a to je prakticky celý den. A prakticky bez jídla.Exitují jiné léky krom izulínu. S k terého mám strah měl s otce na inzulinu takže už delší dobu vynechávám kontroly. v jidle si myslím že již ubrat nejde a snažím hodně pohybovat děkuji, Ondřej

  Odpověď

  Milý Ondřeji, přece jen když se ptáte na tak závažnou věc, měl byste poskytnou více informací. Při rozhodování je zejména důležité vědět, zda máte již diabetes zjištěný delší dobu, zda jste byl původně obézní a jakou formu diabetu měl či má váš otec.

  Rozhodně byste neměl mít strach i inzulínu, ale spíš ze špatně léčené cukrovky. Inzulín je přirozená látka, kterou tělo nutně potřebuje, a když v těle chybí, tak se musí dodávat injekčně. Nežádoucí efekty má jen tehdy, jestliže se podává nesprávně či nedbale.

  Metformin se užívá pro léčbu diabetu, a to zejména těch forem, kdy převažuje inzulínová rezistence (tj. malá účinnost inzulínu v těle). Pokud inzulín v těle chybí, tak jej v žádném případě nemůže nahradit.

  Dávka 3x 1000 mg je opravdu maximální. Pokud toto nepostačuje, existuje řada dalších možností. Záleží ale velmi na typu diabetu, a to i v rámci diabetu 2. typu. U některých osob je inzulínu nedostatek, a tak pomůže stimulovat jeho vlastní produkci. Spíše se to ale týká osob s výraznější nadváhou. Protože vy již nyní držíte přísnou dietu a nejste obézní, tak se domnívám, že vám inzulín chybí. Pokud byste dostal další tablety do kombinace (např. některý z gliflozinů, které zvyšují vylučování cukru močí) nebo derivát sulfonylmočoviny (které stimulují sekreci inzulínu), mohlo by to možná fungovat nějakou dobu. Pokud ale máte takto vysoké hodnoty na lačno, předpokládám, že po jídlo to bude ještě mnohem vyšší. Proto si myslím, že opravdu potřebujete naučit se pořádně monitorovat glykémie a podávat si inzulín.

  Mohla by se zpočátku zkusit jedna denní dávka na noc dlouze působícího přípravku.  Inzulín sám o sobě vám nepřinese žádné nežádoucí efekty, jedině možná hypoglykémii, pokud byste podával nepřiměřeně vysoké dávky, nebo opomíjel jídlo. Pokud by došlo k výraznému zlepšení, mohl by se v budoucnu klidně opět nahradit tabletami. Proto vám jej silně doporučuji.

  Je ale naprosto nezbytné poradit se s diabetologem a nastudovat si něco o diabetu obecně, kupříkladu z našich stránek cukrovka.cz, ale také lépe hodnotit svoji vlastní zdravotní situaci.

  Pokud budete diabetes nadále zanedbávat, dočkáte se určitě nejen bezprostředních, ale také dlouhodobých komplikací, které budou jen těžko ustupovat. A naopak, pokud dobře porozumíte problému a budete se správně léčit, pozdní komplikace se vám vyhnou a budete dlouhodobě zdráv.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, již delší dobu užívám postupně léky Siofor, Metformin a nyní Glukophade 750 XR. S užíváním jsem měla, a dosud mám, vždy spojené potíže zažívacího traktu - křeče v břiše a časté průjmy. Nyní, již cca 14 dní, se přidaly bolesti žaludku a pocit nevolnosti s následným zvracením. Glukophage beru při snídani a při večeři a vždy do 3 hodin po spolknutí se dostaví výše uvedené potíže. Jsou potíže se žaludkem také následkem nesnášenlivosti tohoto léku? Lze lék Glukophage nahradit jiným lékem, který není na bázi metforminu ? Děkuji moc za odpověď.

  Odpověď

  Lék metformin (je obsažen v preparátu Siofor, Metformin i Glucophage) je velmi užitečným pomocníkem v léčbě cukrovky, ale bohužel je někdy spojen s nežádoucím účinky v oblasti zažívání (průjmy, křeče v břiše). Pokud máte tyto potíže, snažíme se obvykle najít takovou dávku, kterou tělo bude tolerovat. Nyní bych Vám doporučila dávku snížit na jednu tabletu denně (ideálně večer po večeři) a vydržet cca 2 týdny, zda si tělo zvykne. Pokud nebudete ani tuto dávku tedy 750mg 1x denně tolerovat, je potřeba dojít na diabetologii, lék lze nahradit jiným preparátem bez těchto nepříjemným nežádoucích účinků.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jsem pacient IKEMu, 6 let po transplantaci jater a ledviny. Mám diabet II.typu, beru inzulín Třesína(noc) a Fiasp (den). Jako doplněk jsem bral ráno a večer lék Jentadueto. Při poslední návštěvě mi ošetřující lékařka Jentadueto odebrala. Teď sice nemám často stav nižší než 3,0 ale mnohem častěji stav 15 až 20. Trpím průjmy a dušností. Moje kompletní dokumentace je dostupná přes Mudr. Št.Vitko. Lze léčbu nějak upravit? Děkuji za odpověď.

  Odpověď

  Milý Stanislave, nic si nedělejte z toho, že váš slovní procesor upravil název inzulínu Tresiba na „Třesína“. Já si zase musím dávat pozor, aby neměnil jméno inzulínu Lantus na „Pan Rus“.

  To už více vadí hodnoty vašich glykémií, když jdou dost často nad 10 a jak uvádíte, někdy až na 20 mmol/l.

  Podle vašich údajů máte ale poměrně vysokou nadváhu a asi se můžete jen málo pohybovat. Zřejmě je vaše tělo málo citlivé na inzulín, což je dáno právě nadváhou, nedostatkem pohybu a částečně asi také léky, které ovšem musíte užívat.

  Lék Jentadueto obsahuje dvě složky: 1. metformin, který má zlepšovat působení inzulín, ale nemůže se podávat při výrazně snížené funkci ledvin, což je asi důvod, proč lékař u vás podávání tohoto léku přerušil; 2. linagliptin , který stimuluje sekreci vašeho vlastního inzulínu a může se podávat i při snížené funkci ledvin.

  Ve vašem případě by bylo podle mého názoru nejdůležitější snížit celkový kalorický příjem a zejména omezit množství sacharidů v dietě. V podstatě by vám postačovalo 120 až 150 g denně, což je poměrně málo. Sacharidy jsou obsaženy totiž nejen v pečivu a nejrůznějších přílohách, ale také v ovoci, v některé zelenině, v zavářkách do polévky a omáčet atd. atd. Vy byste to ovšem měl zhruba znát a být již zkušený v této oblasti. Uznávám ale, že dodržovat redukční dietu je velmi obtížné a řada lidí to nezvládne. Nicméně určitě by se zlepšila účinnost jak vašeho vlastního tak i injekčního inzulínu.

  Doporučuji vám také pohyb, a to v podstatě jakýkoliv, kterého jste schopen a který vás alespoň trochu baví, a to od pomalé chůze po nejrůznější formy sportu, které jsou pro vás bezpečné.

  Dále je nutné upravovat dávky jídla a inzulínu podle aktuálních hodnot glykémie. Rozhodně nemá cenu jíst sacharidová jídla ve chvíli, kdy máte zvýšenou glykémii. Tu je nejprve nutno snížit, ať již lačněním či podáváním inzulínu.

  Mohl byste být také léčen dalšími léky, např. tán linagliptinem (lék Trajenta), nebo i některými léky, které napomáhají hubnutí a zlepšují účinnost inzulínu. Pro vás by asi byl vhodný přípravek Xultophy, což je v podstatě váš dosavadní inzulín Třesína (žertuji, Tresiba), ke kterému je ve stejné ampuli přidán lék liraglutid, který je vhodné pro obézní diabetiky 2. typu. Mohl byste jím Tresibu nahradit.

  Upozorňuji ale, že pokud by se podařilo uskutečnit dietní opatření, pravděpodobně by to mělo lepší účinek, než další léky. Jinak ale o změně léčby musí rozhodnout váš hlavní lékař, případně po poradě s diabetologem.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!