Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

GLP-1 - posouzení léčby

Datum vložení dotazu: 01.12.2021

Ptá se: Dalibor

Dotaz

Vážení.

Je mi 76 let, jsem vysoký 175 cm a 100 kg vážím. Asi 35 let se léčím s polycytemií vera, dále jsem léčen střídavými venepunkcemi (cca 3x roka). Mám diabetes II. stupně, léčím se asi 12 let, z počátku různými prášky, v poslední době si píchám inzulín. Humulín R7,00 hod 12 j, 13,00 hod. 12 j a  19,00 10 j. Abasaglar 22,00 hod. 12  j.

Dále uvádím prášky, které užívám:

Název

denně

Anopyrin

100 mg

0,5-0-0

Bigital

10 mg/10 mg

1-0-0

Cavinton

5 mg

0-0-1

Cynt

0,4

1-0-1

Diozen

500 mg

0-1-0

Ebrantil 60 Retard

60 mg

1-0-1

MicardisPlus

80/12,5mg

0,5-0-0

Milurit

300 mg

1-0-0/3

Novalgin

500 mg

Sortis

20 mg

0-0-1

Inzulín Humulin R

100IU/ml

12-12-10

Inzulín ABASAGLAR

100/ml

0-0-12

Dále trpím bolestí páteře a kloubů, mám diabetickou neuropatii, to mi znesnadňuje pohyb.

Stravuji se pravidelně, maso nesmažené, ze stravy jsem vyloučil moučná jídla a z větší části brambory ,jako přílohy volím zeleninu, luštěniny. Ráno vodu s citronem a 2 vejce na tvrdo Piji kávu (2x denně v 10 a 15 hod), oběd ve 13 hod., večeře v 17 hod. zelenina, pečené maso a pod. Mezi jídlem dopoledne i odpoledne ovoce (jablko, víno, meloun a pod. Mám věčný hlad okamžitě po jídle, nejsem schopen zhubnout. Alkohol nepiji, kouřit jsem přestal před dvěma roky, Vzhledem k bolesti páteře a kloubů mám minimální pohyb.

Můj zdr.stav se mi vůbec nelíbí, neustále přemýšlím o GLP 1, který by mi dle mého názoru určitě vyhovoval, s tím ale moje diabetoložka zásadně nesouhlasí.

Prosím proto o vaše stanovisko. Děkuji a zdravím. Dalibor 

věk: 76 let výška: 175 cm váha: 100 kg

Odpověď

Milý Dalibore,

Ve svém dotazu neuvádíte, jak dobře či jak špatně je váš diabetes vyrovnaný, tedy jak moc je žádoucí další změna terapie. Od toho se také odvíjí, jaké další léky byste mohl užívat. Vzhledem k vašim přidruženým onemocněním jsou navíc některé z nich málo vhodné. Vzhledem k polycytémii je podle mého názoru nutné dbát na to, aby vaše krev nebyla „příliš zahuštěná“. K tomu podstupujete ty venepunkce, pomáhá také ten Anopyrin. Dále je také vhodné dbát na dostatečný příjem tekutin, ale současně byste měl mít dobře kontrolovaný krevní tlak.

Dobré vyrovnání diabetu je velmi důležité. Vězte, že kromě volby správných dávek inzulínu je zcela zásadní dodržování diety a omezení sacharidů, což činíte. Je to, uznávám, velmi obtížné, ale funguje to kromě inzulínu lépe než všechny ostatní antidiabetické léky včetně analogů GLP-1. Ty mají jako jeden z mechanismů účinku také omezení chuti k jídlu, a o to vám zřejmě jde.

V současné době jsou ale tyto léky hrazené pojišťovnami jen při splnění určitých podmínek. Mezi ně patří nedostatečně vyrovnaný diabetes a dále užívání perorálního antidiabetika, které nemá dostatečný efekt. Takovým antidiabetikem bývá nejčastěji metformin, ale ten bych ve vašem případě nedoporučoval. Gliflozin by mohl být vhodný, ale měl bych trochu obavu z možného diuretického efektu s rizikem zahuštění při polycytémii.

Řešením by mohlo být, že by váš lékař zdůvodnil, že zlepšení diabetu potřebujete, ale příslušná jiná antidiabetika pro vás nejsou vhodná. Ve vašem případě byste mohl místo inzulínu Abasaglar dostat v podstatě stejný inzulín, ke kterému je v jedné ampuli současně přidán analog GLP-1 lixisenatid. Přípravek se jmenuje Suliqua. Ten byste mohl zkusit, ale proti vůli vaší paní doktorky to není možné. Ta může mít další důvody, proč vám nechce vyhovět, které neznám. Ale vzhledem k vaší motivaci, přemýšlivosti a i vzhledem k vaší krevní chorobě by vám mohla vyhovět.  

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

630 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den,ráda bych se zeptala,jestli je vhodné brát Saxendu,pokud jsem měla karcinom štítné žlázy,tedy teď ji mám pryč.Také beru Euthyrox100, Brintelix 20,Lamotrix ,Rivotril,Atoris a Lokren....Mám BMI 37.Jsem z toho nešťastná,nemohu dýchat při sebemenším pohybu a mám velké bolesti kloubů.Předem děkuji za vaši odpověď. Zdenka

    Odpověď

    Vážená paní Zdenko, přeji dobrý den,

    neznám všechny okolnosti Vašeho zdravotního stavu, takže můj názor se opírá pouze o souběžně užívané léky. Přípravek Saxenda z hlediska ostatních užívaných léků můžete používat k redukci tělesné hmotnosti. Váš lékař ale musí posoudit, že nadváha není způsobena afunkcí štítné žlázy, ale vzhledem k tomu, že užíváte levothyroxin (Euthyrox) v obvyklé substituční dávce, tak patrně nikoliv. Po aplikaci přípravku Saxenda dochází ke zpomalení vyprazdňování žaludku a snížení jeho pohybů (tzv. peristaltiky). To má vliv na vstřebávání některých léků, z nichž užíváte Euthyrox a Atoris. Proto bych Vám doporučil tyto léky užívat nejméně 1 hodinu, raději ale 2 hodiny, před aplikací přípravku Saxenda, aby byl jejich účinek stejný jaký je v současnosti. Pokud byste tyto léky užila až po aplikaci přípravku Saxenda, jejich vstřebané množství by bylo menší a vstřebávání by trvalo déle. To by mohlo v případě přípravku Euthyrox vadit. Nezapomínejte také na to, že je zcela nezbytné zapíjet přípravek Euthyrox vodou, protože jiné nápoje, zejména čaj, černá káva nebo ovocné šťávy snižují míru jeho vstřebávání. Přeji Vám, abyste se snížením hmotnosti byla úspěšná, Saxenda nebo Ozempic Vám v tom mohou pomoci.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,beru stadamet 1000 večer,dlouhý cukr mám 47,doktorka mi nabídla Glucophage XR 1000 místo stadametu. Jaký rozdíl je mezi těmito léky? Milan

    Odpověď

    Vážený pane Milane, přeji dobrý den,

    z mého farmakologického hlediska musím uvést, že Vám Vaše paní doktorka učinila velmi dobrou nabídku. Přípravek Glucophage XR má významně lepší profil účinku, než standardní metformin, jako je např. Stadamed. Rozdílů je hned několik:

    a) Glucophage XR má dlouhodobější a vyrovnanější účinek, protože se účinná látka uvolňuje postupně a řízeným způsobem,

    b) Glucophage má menší výskyt nežádoucích účinků,

    c) Glucophage má menší riziko lékových interakcí pro jeho vstřebávání v tenkém střevě.

    "Dlouhý cukr" máte na velmi dobrých hodnotách, je docela možné, že lepší profil účinku přípravku Glucophage XR Vám jej ještě o malinko zlepší.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Ked zoberiem liek Siofor večer o 18stej mám cukor vkrvi 7,5 a ráno si zmeriam a mám tiež 7,5 mám polynuropatiu pre mňa je to veľa čo mám robiť. Milan

    Odpověď

    Dobrý den, Milane. Máte-li zájem mít diabetes lépe vyrovnaný, věnujte na prvním místě pozornost dietě. Ve vašem věku stačí člověku poměrně málo sacharidů v dietě, klidně jen 150 g, a to i když máte váhu v pořádku. Zvláště večer byste sacharidy už skoro jíst neměl. Je potřeba ale sacharidy započítat ze všech složek potravy.

    Pokud by toto nepomohlo, vzhledem k tomu, že jste osoba štíhlá, tak by byla asi nejvhodnější jedna dávka dlouze působícího inzulínu večer.

    Existují ještě další léky, které lze užívat ústně, ale myslím, že pokud by to omezení sacharidů nestačilo, inzulín by byl nejvhodnější. Nemusíte z toho mít žádnou větší obavu, je to jednoduché a přirozené. Člověk používá to, co mu prostě chybí.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    kdy zacne lek Forxiga ucinkovat od nasazeni lecby,beru ho zatim tyden

    Odpověď

    Vážená paní, přeji dobrý den,

    přípravek Forxiga obsahuje léčivou látku dapagliflozin, která má řadu příznivých účinků, které nastupují postupně. Nejrychleji nastupuje tzv. glykosurický účinek, k tomu dojde již po prvních dávkách, souběžně s tím dochází ke snížení glykémie a postupně také k mírnému snížení krevního tlaku. Po několika týdnech začně klesat hladina glykovaného hemoglobinu a po několika měsících terapie se začne projevovat ochranný vliv dapagliflozinu na srdeční sval a ledviny. Všechny tyto efekty se při pokračování terapie dále prohlubují a vliv na glykémii dosahuje maxima po přibližně 3 měsících terapie. Příznivý vliv na srdce a ledviny je zřejmý přibližně po 3 měsících a trend dalšího zlepšování je patrný dlouhodobě (déle než jeden rok). Pro dosažení optimálního účinku je nezbytné užívat dapagliflozin správně, tj. vždy v přibližně stejnou dobu buď vždy s jídlem nebo vždy nalačno. Tablety se nemají drtit nebo půlit a mají se zapít 1 sklenicí vody.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Vážený pane doktore, omlouvám se , že Vám píšu již po třetí k mému problému , polycyst. ledvin a cukrovky. Před 7.lety jsem byla operována na karcinom štítné žlázy s následným přeléčením radiojódem v Motole. Od té doby beru Letrox 150, chodím na pravidelné kontroly na endokrinologii v Kyjově. Asi rok po prodělaném covidu se v noci potím (3x za noc se celá převlékám). Zatím se nezjistila příčina. Asi měsíc mně paní doktorka snížila Letrox 150 na 125 a vynechat užívání v neděli. Pro zvýšený cholesterol jsem užívala statiny, které mně zvýšily kreatinkinázu a silné křeče vnitřní části stehen , skoro do omdlení. Teď mi p.dr. statiny vysadila a nově užívám Nustendi 180. Rozbor krve ukázal, že se mi zvyšuje kys. močová na 342,8 a močovina na 7,70. Ptám se , zda je vhodné tento lék Nustendi užívat vzhledem k mým nemocným ledvinám. Děkuji Vám moc za všechny zodpovězené dotazy. Anna

    Odpověď

    Milá Anno,

    lék Nustendi snižuju hladinu cholesterolu jiným způsobem než statiny. Je obvykle dobře snášen a je o něco méně efektivní než statiny. Může mírně zvyšovat hladinu kyseliny močové, močovinu nezvyšuje. Při onemocněních ledvin se může užívat, tedy i v případě polycystických ledvin. Je dobré hladinu kyseliny močové sledovat, vy ji ale máte prakticky ještě v normě.

    Je dost možné, že vaše epizody nočního pocení byly způsobeny příliš vysokou dávkou Letrox. Dávkování je velmi individuální, protože vstřebávání léku může být u různých osob různé. 150 mg je spíše vyšší dávka. Dávkování se dá také kontrolovat laboratorně (měření hladin thyreoidálních hormonů a tzv. hormonu TSH, který při nedostatku hormonů stoupá, při vysoké dávce klesá).

    Vy ovšem máte také dost velkou nadváhu. Dieta by také pomohla snížit hladinu cholesterolu.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!