Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

797 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den.Nikdy jsem neměl problém s cukrem.Obézní nejsem denně nachodím tak 12 km a 4 km na kole.Byl jsem na preventivní prohlídce a doktorka mi vzala krev naměřila mi 7.2 cukru.Ihned mi nasadila prášky Siofor Prolog 500 mg.Je to normální postup neměla mě poslat na další vyšetření.Podotýkám že před odběrem krve což bylo pondělí jsem měl pracovní sobotu i neděli ranní odpolední a pracuji v zemědělství u krav což je dost namáhavá práce.Minimim spánku tak 4 až 5 hodin mezi směnami .2 měsíce před odběrem jsem měl corona virus 3 týdny jsem byl na neschopence.S toho skoro 1 týden horečky.Doktorka mi řekla že zo nemá vliv.Dostal jsem glukometr a začal sladit Xilitolem.Po dobu měření mám průměrně 5.5 až 6.2.A to bez prášků. Milan
  věk: 57 let výška: 171 cm váha: 71 kg

  Odpověď

  Milý Milane, glykémie na lačno 7,2 mmol/l již odpovídá diabetu, nicméně jediná hodnota k tomu nepostačuje, mohlo jít klidně také o náhodný výkyv. Z obecného zdravotního hlediska je to více méně jedno - opravdu byste měl začít dodržovat zdravou dietu pro osoby s diabetem a s přiměřeným obsahem sacharidů s ohledem na váš věk, hmotnost a fyzickou zátěž. Já to odhaduji asi na 200 g sacharidů denně, což je asi o dost méně, než bývají lidé zvyklí. Je ovšem nutné naučit se sacharidy v dietě započítávat. Nasazení Sioforu v malé dávce je rovněž rozumné. Je to lék, který se s úspěchem používá k prevenci zhoršování glukózové toleranci a přechodu do stádia diabetu. Jeho vedlejší efekty jsou málo kdy závažnějšího charakteru, většinou jde o přechodné zažívací obtíže.

  Na naměřenou hodnotu opravdu mohl mít vliv prodělaný Covid-19 a také různé nepravidelnosti ve vašem denním režimu. To ovšem na věci nic moc nemění. Prostě asi opravdu máte náběh na diabetes nebo jej už podle současných kritérií máte. Bude jistě vhodné měření v laboratoři zopakovat při vašem pravidelném režimu, tedy ráno po celonočním lačnění. Bude-li hodnota pod 5,7 mmol/l (tedy ještě v normě), o zjevný diabetes by se zřejmě nejednalo. Ale že poruchu máte, to je pravděpodobné a jestli tomu říkáme prediabetes nebo diabetes, je v podstatě jedno.

  Diabetická dieta je obecně prospěšná každému, nemá žádné faktické nevýhody. Xylitol vám ale příliš nedoporučuji. Je to rovněž kalorické sladidlo, ke kterému se zpravidla přidávají ještě jiné sladivé látky. Nejlepší je prostě nesladit. Neznamená to, že byste obyčejný cukr vůbec nemohl, ale je nutné jej započítávat do množství denních sacharidů a nejíst jej, když nemáte normální glykémii. Může se hodit např. v průběhu fyzické zátěže či těžší práce, ale v malém množství.

  Poznámka redakce:

  dietu s 200 g sacharidů denně najede v záložce FOTOJÍDELNÍČKY zde: https://www.cukrovka.cz/fotojidelnicky

  nastavte si v Typu diety "6800 kj 200 g sacharidů" vyberte si zda chcete dietu "se svačinami, či bez svačin", nastavte si na kolik dnů chcete jídelníček připravit a klikněte na Generovat náhodně. Vytvoří se Vám jídelníček s denním obsahem sacharidů 200 g. Jednotlivá jídla si můžete dle další nabídky měnit podle Vaší chuti... a vždy to bude 200 g sacharidů na den.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den již 3 dny mám zvýšený cukr 9.7 ráno večer odpoledne.uzivam metformin ráno a večer 1 tabletu nyní se cukr nesnižuje dietu držím. Prosím o radu
  věk: 49 let výška: 164 cm váha: 74 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  moc se omlouvám, ale bojím se, že tento dotaz by měl být spíše mířen na Vašeho diabetologa (případně praktického lékaře - pokud Váš diabetes řídí on), protože s takto málo informacemi  +  neznalostí Vašeho celkového stavu se na tento dotaz odpovědět bohužel nedá.

  Glykémie můžete mít přechodně zvýšený např. při infektu (nachlazení) nebo velkém stresu.  Pak je otázkou, zda se předpokládá, že se nemoc či jiný stav během pár dní upraví, nebo se očekává jeho delší trvání.

  Dále je nutné znát, jaké jsou Vaše normální hodnoty cukru v krvi.

  Metformin se  vyskytuje v běžných tabletách nebo ve formě s prodlouženým uvolňováním, dále má různé gramáže. Podle současné formy a dávky by se možná dala ještě dávka metforminu navýšit (pokud nejste už na maximální dávce). Závisí i na tom zda jste v minulosti měla někdy při vyšších dávkách metforminu nežádoucí účinky, případně jakou máte funkci ledvin.

  Pokud jsou vyšší glykémie delší dobu, možná bude potřeba přidat další lék.

  Bohužel toto opravdu není možné vyřešit přes jednoduchý dotaz a je potřeba Váš stav probrat s lékařem, který Vás sleduje stran diabetu (ať již je to praktický lékař nebo diabetolog).

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Píchám si denně 3x /někdy 4x/ inzulín. Lékař chce ode mě vědět podle jaké vyhlášky mám nárok na 1500 proužku na rok. Marie
  věk: 81 let výška: 148 cm váha: 77 kg

  Odpověď

  Milá Marie.

  Pacientům s diabetem, kteří jsou léčeni tzv. intenzifikovaným inzulínovým režimem (3 a více injekcí inzulínu denně či inzulínová pumpa)

  je možné předepsat až 1 500 proužků ročně. Odkaz k tomu naleznete zde:

  https://www.vzp.cz/o-nas/tiskove-centrum/otazky-tydne/zdravotnicke-prostredky-pro-diabetiky

  Je na lékaři, aby posoudil, zda to je pro vás vhodné. Pokud se ale opravdu aktivně měříte a volíte si podle toho dávky inzulínu a upravujete dietu, tak je to možné.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den,večer jsem snědla 4 mandarinky,měla jsem velký hlad,když jsem přišla ve 22.hod.z práce a neuvědomila jsem si,že jdu ráno na odběr...můj cukr byl 7,4....mohly mě mandarinky ovlivnit? děkuji... Dana
  věk: 56 let výška: 172 cm váha: 99 kg

  Odpověď

  Milá Dano, glykémie se mají měřit za standardních podmínek, aby bylo možné výsledek interpretovat podle stanovených norem.

  Normy pro žádný mandarinkový test zatím stanoveny nebyly, ale přece jenom, pokud jste pak již nic nejedla a měla jen ty 4 mandarinky večer před spaním, tak glykémie 7,4 mmol/l již orientačně odpovídá diabetu. Ostatně, mandarinky bývají většinou jen málo sladké, některé jsou dokonce příjemně kyselé. Hodnotu tedy máte zvýšenou a měla byste si dávat pozor na dietu a snažit se zhubnout.

  Pokud vás zajímá, zda vaše hodnoty již jasně odpovídají diabetu či nikoliv, měla byste jít na vyšetření opravdu na lačno, případně podstoupit glukózový toleranční test.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Zdravím, měl bych dotaz. Jsem diabetik 1.tp na inzulínu. Moje obvodní doktorka mi tvrdí že diabetici nemohou dělat noční směny, není to hloupost? Když budu mít Stálou noční na 10h práce? Děkuji za odpověď a spoustu šťastných dnů. S pozdravem Honza.
  věk: 23 let výška: 168 cm váha: 60 kg

  Odpověď

  Milý Honzo, volba vhodného povolání je pro osoby s diabetem 1. typu důležitá. Dávkování inzulínu musí být přizpůsobeno dennímu i nočnímu režimu a důležitá je i pravidelnost v jídle a v tělesném pohybu. My se snažíme, aby osoba s diabetem mohla žít flexibilně. K tomu musí umět přizpůsobovat podávání inzulínu i jídel změnám režimu. Samozřejmě je to lehčí, když je režim pravidelný, protože tomu se člověk naučí lépe přizpůsobit.

  Když je někdo hodně pečlivý, umí to a je dobře motivovaný, dokáže žít i v dost nepravidelném režimu, zvláště když k tomu má kontinuální senzory a velmi často inzulínovou pumpu. Někdo to ale nezvládá a může mít díky nepravidelnému režimu špatně vyrovnaný diabetes. To je z dlouhodobého hlediska závažné a některé osoby by se proto nepravidelnostem měli vyhýbat.

  Pokud vám na určitém povolání velmi záleží, budete mít motivaci naučit se to zvládat. Budete se ale muset snažit a brát to vážně.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, prosím proč mám zhruba asi týden zvýšený cukr na lačno 6.2 nebo 6.1mmol/l . Beru léky Mulado 1 tabletu večer pojidle asi měsíc a prvních 14dnu jsem měla hodnoty na lačno 5.2, 5.3, 5.5mmo/l/. Nejim nic sladkého,ani nepiju slazene nápoje, jen čistou vodu nebo čaj nebo kávu a to sladím jen umělým sladidlem. Snažím se jíst hodně zeleniny, zitne pečivo. Zhubla jsem něco přes 4 kila. Děkuji za odpověď Žaneta.
  věk: 41 let výška: 152 cm váha: 60 kg

  Odpověď

  Milá Žaneto, vím toho o vás příliš málo na to, abych vám mohl přesněji odpovědět. Možností je řada.

  1. Jste mladá a nejste obézní, a tak bez více znalostí o vás nemohu s jistotou předpokládat, že byste měla náběh na diabetes 2. typu. Na ten se užívá metformin (tedy např. Mulado). Vaše dávka je ovšem malá. Velmi důležitou úlohu hraje dieta, zejména množství sacharidů (žitné pečivo možná zvyšuje glykémii pomaleji, než pečivo pšeničné, ale sacharidů obsahuje stejně. Velmi záleží na množství sacharidů ve všech podobách. Možná jste dříve takto dietně nejedla, málo se pohybovala a měla nadváhu. Nevím. Hodnoty ale posuzujte spíše z dlouhodobého hlediska, zatím se nejedná o velké rozdíly.

  2. Teoreticky by se mohlo jednat o pomalu začínající diabetes 1. typu, kdy ještě inzulínová sekrece celkem funguje. Je to velmi málo pravděpodobné, ale možné to je.

  3. Můžete mít některou s geneticky podložených forem diabetu, např. typ MODY 2. Ten mívá ale většinou více členů v rodině. Je to porucha celkem vzácná a málo pravděpodobná. Projevuje se mírně zvýšenou glykémií. Porucha na rozdíl od diabetu 1 i 2. typu ale neprogreduje, takže mírně zvýšené glykémie jsou celý život, ale nezhoršuje se to.

  4. Můžete mít nějaké další riziko pro vznik diabetu, např. syndrom polycystických ovarií, případně můžete užívat nějaké léky, které zhoršují glukózovou toleranci.

  Nejvíc se ale kloním k možnosti 1. Dbejte tedy na dietu (snížení množství sacharidů) a na tělesný pohyb. 

  V každém případě vaše glykémie jsou celkem blízko normě. Držte tedy lépe dietu s omezením sacharidů (všech, i těch v tmavém pečivu, bramborách, rýži atd. atd. Měla byste ale mít glykémii změřenou na lačno za standardních podmínek ve standardní laboratoři. Stálo by za to znát hodnotu glykovaného hemoglobin.

  Lépe bez dalších informací odpovědět nemohu.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, je mi 42 let, měřím 178 cm, vážím 79-80 kg, nekouřím, alkohol jen víno nebo pivo, tvrdý alkohol vůbec, mám sedavé zaměstnání (pohyb minimální, téměř žádný), v posledních 3 měsících jsem měl zvýšené neřesti, tj. hodně brambůrek u televize v čase do půlnoci, plus mlsání cukrovinek, i víno, a slazení cukrem nadmíru. Nyní po preventivní prohlídce mi z krevních laboratorních testů zjistili zvýšený cukr nalačno 6,15 (3,88 - 5,60). Lékařka mi sdělila, že hodnota 6,15 je riziková. proto další týden provedla další test na cukr z kapky krve + test dlouhého cukru. Výsledek nalačno byl horší, tj. 7.0 a dlouhý cukr 49. Nasadila mi léky Glucophage 500 mg s dávkováním 1x denně večer, dále mi doporučila změnit stravování a omezit cukr, dále chodit na procházky a pohybovat se. Chci se zeptat, co mám dělat dále? Mám panikařit? Lze to napravit? Po převážení cukru v čaji jsem zjistil neuvěřitelných 13 g cukru na 2,5dl. Okamžitě měním dávkování cukru na 4-5 g na 2,5dl. Brambůrky škrtám úplně a do jídelníčku vrátím i pálivější jídla, dále škrtám hranolky, omezím brambory, dále přidám pohyb a začnu cvičit. Další můj dotaz zní: Co je myšleno „nalačno“? V obou případech jsem měl poslední jídlo ve 21:00 a testy další den v 8:00. Někde jsem se dočetl, že když se jde na testy nalačno, měl by být poslední příjem jídla předchozí den nejpozději v 17:00 až 18:00. Při výsledku 7.0 testu na cukr bylo poslední jídlo předchozí den ve 21:00h, je to také špatně? Doma jsem si udělal také test o další 1,5 hodinu později (stále nalačno) a výsledek byl 5,9. Děkuji za případné rady, moc mi to pomůže. Vlastimil
  věk: 42 let výška: 178 cm váha: 80 kg

  Odpověď

  Milý Vlastimile, vy se zároveň ptáte i odpovídáte. Jenom to asi neberete příliš vážně.

  Napřed vyjmenujete, co všechno děláte nesprávně a hned potom odpovídáte, že byste to dělat neměl. Ano, neměl. Jenomže opravdu neměl.

  Žádné omezení cukru. Prostě cukr vůbec nepoužívejte. Jenom vám to zvyšuje glykémii a cholesterol a tloustne se po tom. Pokud jde o ostatní sacharidy, i ty byste měl omezit a měl byste vědět, kolik sacharidů jednotlivá jídla obsahují. Slané brambůrky jsou vysušené, a tak na objem obsahují sacharidů hodně, ale jinak je to podobné, jako s bramborami v jiné podobě. I ty byste měl omezit.

  Pokud jde o ta čísla, není potřeba být takový puntičkář. Glykémie na lačno 7 už prakticky odpovídá diabetu a glykovaný hemoglobin 49 už ukazuje na diabetes. Jestli ale budou hodnoty o nějakou desetinu vyšší či nižší není tak důležité. Opravdu byste si měl nastudovat dietu a dodržovat jí.

  Glykémie na lačno se měří ráno po celonočním lačnění, tedy poslední jídlo k večeři, zpravidla tak v 19 hod.

  Poznámka redakce:

  podívejte se na rubriku FOTOJÍDELNÍČKY

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Prevence proti cukru mám 6,9
  věk: 65 let výška: 160 cm váha: 87 kg

  Odpověď

  dobrý den

  hladina glykémie 6,9 mmol/l je pouze jeden střípek ze skládačky, kterou lékař řeší, když se rozhoduje, zda Vám předepíše léky či nikoliv.

  Tedy berte prosím moji odpověď jako obecnou, protože nemám více informací (vyhodnocujeme hladinu tuků, hormonů štítné žlázy, parametr HbA1C, vaše ostatní choroby, rodinnou anamnézu, kouříte či nekouříte....)

  1. určitě je čas na dietu diabetickou s omezením cukrů, bylo vy rovněž vhodné redukovat cca 8-10kg,

  2. Pravidelným pohybem můžete výrazně zapracovat nejen na snižování hmotnosti, ale i na zlepšení hladiny glykémie

  3.Pokud jsou ostatní laboratorní parametry v normě, není třeba zahajovat léčbu léky na cukrovku, neboť se nejspíše jedná o poruchu glukózové tolerance nalačno a nechte si hladinu cukru nalačno zkontrolovat za 6 měsíců.

  Pokud bude nalačno nad 7,0mmol/l, obvykle již přistupujeme k léčbě.

  s pozdravem

  Poznámka redakce:

  doporučujeme se podívat na https://www.cukrovka.cz/fotojidelnicky na našich stránkách a rozhodnout se pro některou z diet s definovanou dávkou sacharidů na den.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jsem po těhotenské cukrovce( od porodu je to 10 měsíců). Měla jsem jen dietu. Měřím 160 cm a važím 48 kg. po porodu jsem měla hodnoty cukru 4,5 a pak dále, co měsíc si chodím na odběry pro jistotu. Porod jsem měla ve 34.tt pro rozjetý hellp syndrom ( již po 4.). Co mě zajímá... jeden měsíc mám glykemii v normě, i když vyšší( 5,3 , 5,4) než jsem myvala před těhotenstvím( 4,9 , 5,00). Naposledy v červenci jsem měla 5,07..... no a teď v srpnu 5,4 a na začátku listopadu 5,62... už jsem z toho špatná... držím nízkosacharidovou dietu. Beru chrom v tabletách. Piju 3l vody denně. Mám 3 kluky a ted 10 mesicni holcicku, ketrou krmím v noci po 2 hodinách(takže spánek nic moc), do toho jedeme domací vzdělávani s klukama... pořád v jednom kole. DALO BY SE ŘÍCI PERMANENTNĚ V NĚJAKÝM STRESU( i když tu glykemii na to nechci svádět)... teď ty poslední odběry vyšly 5,62... vsechny deti jsem měla doma s angínou.. s malou jsem v noci běhala na odsávání nosu. Já jsem se tedy necítila nemocně... ale již den po odběru mě začala bolet hlava a dutiny a tak se necítím uplne dobře. Může tady to vše kolem dokola ovlivnovat glykemii a nebo prostě se mám smířit s tím, že i když jsem hubená a jím zdravě a dodržuji vše zdravě, že i tak to směřuje k cukrovce? A vtipné je, že doma na glukometru mám před odběrem hodnotu 4,3 a v laborce pak vyjde taková hrůza.. nechápu to a už nevím, co jíst, aby mi ten cukr klesl.A ještě jsem zjistila, že na odběry mohu jedině mimo menstruaci( ani ne těsně před ani po), protože to se mi ten cukr taky zvedá. A při měření hodinu po jídle mám hodnoty 4,8 - 5,0.. Prosím poradíte co s tím, co mám dělat, nebo naopak nedělat? Ještě jsem měla odebraný kortizol a ten vyšel 640nmol/l.... může to ovlivnit glykemii? Děkuji Pavla
  výška: 160 cm váha: 50 kg

  Odpověď

  Milá Pavlo, vidím, že starostí máte opravdu dost. Určitě si zasloužíte, aby vám s tím pomáhal také ten, s kým ty děti máte.

  Já vám mohu poradit jen jedno: nyní diabetes nemáte, nemáte nejspíš ani poruchu glukózové tolerance. Jste velmi štíhlá a pohybu máte až až. Tak se na jednu starost vykašlete, a to na úzkostlivé sledování svojí diabetické vlohy. Změřte se jednou za měsíc, třeba ráno na lačno a 2 hodiny po jídle, a pokud glykémie po jídle nebude opakovaně nad 9 nebo glykémie na lačno nad 6, tak nic neřešte. Pijte kolik máte chuť, na chrom se také vykašlete a jezte stejně zdravě jako to přejete svým dětem, tělocvik vám raději radit nebudu, abych jednu neschytal. A nakonec k vaší předposlední větě, co byste měla dělat: najít si také denně chvilku pro sebe a dělat si, co chcete.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, ranní glykémie mám 5,9-6,5, 3 hod. po jídle i 8... Dlouhodobý cukr 39 - co s tím?
  věk: 56 let výška: 152 cm váha: 60 kg

  Odpověď

  Milá Martino, máte poruchu glukózové tolerance, ne moc závažnou. I když jste štíhlá, dodržujte v dietě omezení sacharidů na 150 g denně. Můžete se podívat na naše diety, podle toho si učiníte představu, jak jíst.

  Dále vám doporučuji pravidelný denní pohyb, nejlépe alespoň 30 minut denně se zadýcháním. Jinak stačí občasná kontrola glykémie, zatím asi 1x měsíčně

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!