Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

862 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, je možné absolvovat prvotní vyšetření ohledně možné cukrovky nebo jiných poruch metabolismu cukrů a tuků ve Vaší klinice IKEM ?? František
    věk: 48 let výška: 189 cm váha: 91 kg

    Odpověď

    Milý Františku, toto je typickou součástí preventivního vyšetření, které provádí obvodní lékař. Podle zjištěných nálezů pak případnou léčbu přímo provádí, nebo pacienta odesílá do specializovaných ambulancí.

    Institut klinické a experimentální medicíny je léčebně-výzkumné pracoviště, které se zabývá speciálními okruhy v oblasti transplantační, kardiovaskulární a diabetologické péče. V oblasti diabetu se jedná zejména o diagnostiku a léčbu komplikovaných případů syndromu diabetické nohy, transplantace pankreatu a Langerhansových ostrůvků, používání pokročilých technologických prostředků v léčbě diabetu 1. typu a studium nových postupů v oblasti léčby obezity. Lékaři ze všech oborů se mohou na IKEM obrátit, pokud se domnívají, že jejich pacienti by potřebovali některý z těchto postupů. Pro léčbu nekomplikovaných případů diabetu, které mohou být často i lépe léčeny na jiných pracovištích, nemá IKEM dostatečnou kapacitu.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, je mi 45 let, jsem zena. Byla jsem hospitalizována ohledne dušnosti a hypertenzi. Náhodne mi namerili rano 12 cukru. Doposud jsem cukrovku nemela. K snidani jsem vypila hrnek preslazeneho kakaa a po nejake dobe mi hned pichli a mela jsem 12. Odpoledne uz 11 a nyni 8.8. Myslite, ze by to mohl byt nejaky vykyv a nebo mam 100 diabetes. Dekuji za odpoved. Soňa Nejsem tehotna.
    věk: 45 let výška: 164 cm váha: 71 kg

    Odpověď

    Milá Soňo, pro vyslovení diagnózy diabetu mají lékaři určitá kritéria, která se opírají zejména o hodnoty glykémie. Pokud lékař zachytí alespoň 2x za sebou bez ohledu na dobu posledního jídla hodnotu glykémie nad 11 mmol/l, svědčí to již pro diabetes. Stejně tak se považuje za diabetes opakovaně zjištěná hodnota glykémie na lačno ráno nad 7,1 mmol/l. Ve sporných případech je možné vyšetřit glykemickou křivku.

    Zejména pokud jde o diabetes 2. typu, jsou rozdíly mezi vlohami pro cukrovku, porušenou glukózovou tolerancí, zjevným diabetem a špatně vyrovnaným diabetem velmi plynulé. Jedná se o postupně se zhoršující se poruchu, jejíž postup může pacient velmi často sám ovlivnit vhodným dietním a pohybovým režimem. Proto není tak zásadní, zda se ode dneška budete považovat za diabetičku a patřičně na to budete reagovat, nebo si řeknete, že jde zatím jen o lehkou poruchu a není nutné s tím nic dělat.

    Jinak mnoho dalších onemocnění, ať je to třeba horečnaté respirační onemocnění, hypertenze či nějakou srdeční poruchu, klade na lidské tělo zvýšené nároky, což se může projevit zhoršením diabetické vlohy. Když se potom tato porucha upraví, často se také upraví hodnoty glykémie, ale vloha k diabetu bohužel zůstává.

    Skutečně připouštím, že když vaše problémy s krevním tlakem a dušností odezní a vy budete dodržovat rozumnou dietu, mohou se vaše hodnoty glykémií opět vrátit do pásma normy či jen lehčí poruchy. Nicméně přesto vám doporučuji, abyste dbala na správnou životosprávu, nepřibírala na váze nebo i lehce zhubla a měla dostatek pohybu. Objednejte se pak ke svému obvodnímu lékaři na vyšetření glykémie na lačno. Bude-li hodnota nad 7,1 mmol/, již tomu bude možno říkat diabetes, i když se tím vlastně pro vás nic zásadního nezmění. K posouzení hraničních hodnot mezi 5,7 a 7 mmol/l na lačno můžete také podstoupit glykemickou křivku. Ta by pro vás mohla mít význam ten, že diagnóze diabetu by vás možná více motivovala k léčbě.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Když se najím, přijde hrozná bolest končetiny na levé noze.Od kolena dolů.Nemuzu na nohu ani šlápnout.Zruba za hodinu bolest odejde.Kdyz nejím celý den nic nebolí.Je potřeba nějaký vitamín?Nebo volat doktorce.Dekuju Marie
    věk: 38 let výška: 160 cm váha: 60 kg

    Odpověď

    Milá Marie, přiznám se, že na váš dotaz neumím příliš odpovědět. Asi by to chtělo více podrobností.

    Je známo, že některá jídla mohou celkově podporovat zánětlivé reakce. Pokud byste tedy měla v těle nějaké zanícené ložisko, např. kloub, šlachu či sval, mohla by některá jídla zhoršovat potíže.

    Jinak ale je ale nárazová bolest končetin nejčastěji vyvolána nedostatečným prokrvením. Pokud jsou tepny v končetině zúžené, např. aterosklerózou, může bolest vyvolat fyzická zátěž, nejčastěji rychlá chůze.

    Něco podobného může být i po jídle, ale to zpravidla jsou v oblasti břišní, protože trávení vyžaduje větší prokrvení, a když je některá z břišních tepen postižená, vzniká bolest typicky po jídle.

    Některá ze složek jídla by také mohla vyvolat vazokonstrikci, tedy přechodné zúžení tepen. Bolest by se pak mohla objevit právě v oblasti, kde je některá z tepen zúžená.

    Myslím, že byste měla podstoupit vyšetření vašich končetin, nejprve např. u obvodního lékaře, který by vás mohl podle své úvahy odeslat k cévnímu specialistovi či ortopedovi (pokud by nalezl na vaší noze nějakou odlišnost).

    Zkuste pro začátek upravit svůj jídelníček a jíst raději málo a častěji.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu: doposud mne nebyl diagnostikován diabetes. Před měsícem mne laboratoř naměřila ze žilní krve hodnoty: na lačno 6,5 a dlouhý cukr hodnota 43. Nyní po měsíci jsem si glukometrem najednou naměřil glukózu v raním odběru na lačno 7,7. Při testu OGTT jsem naměřil hodnotu 7,5. Poslední jídlo mám cca v 17 hod. Před spaním cca ve 23 hod naměřím hodnotu 5,5. Tak si říkám je to dobré, ráno však naměřím opět hodnotu přes ( 7,2-7,7), kde se mne tam přes noc ten cukr vzal. Sdělená váha je spíše v muskulatúře. Děkuji velice za odpověď S pozdravem Josef
    věk: 75 let výška: 167 cm váha: 80 kg

    Odpověď

    dobrý den

    podle hodnot, které udáváte, se jedná o prediabetes. Tedy stav, který předchází vzniku cukrovky. Tento dotaz je velmi častý, je dobře, že se zajímáte včas, dokud nedošlo k rozvoji diabetu. Správným režimem se v některých případech dá cukrovce předejít, nebo její vznik oddálit. Někdy ale dojde ke zhoršení glykémie a je nutné přistoupit k léčbě.

    podrobně můžete studovat například na uvedených odkazech:

    https://www.cukrovka.cz/inzulin-a-inzulinova-rezistence

    https://www.cukrovka.cz/prevence

    https://www.cukrovka.cz/diagnostika

    Kromě toho najdete odpovědi na podobné otázky na https://www.cukrovka.cz/poradna?search=prediabetes.

    Ale zpět k vašemu dotazu.

    Důvodů pro vyšší glykémii nalačno u diabetiků, nebo u prediabetu, je nejčastěji větší příjem cukrů ve večerním období (nejen sladkostí, ale například ovoce, jogurty) pozdní večeře. Toto jak píšete ale není Váš případ.

    Pravděpodobnou příčinou proč máte vyšší glykémii nalačno je tzv.  inzulínová rezistence. To znamená, že tělo je hůře citlivé na svůj vlastní inzulín. Úkolem inzulínu je zejména během noci regulovat uvolňování zásobní glukózu z jater (mozek totiž potřebuje cukr i v noci, když nepřijímáme potravu) tak, aby glykémie nalačno byla kolem 5 mmol/l. Pokud inzulín nefunguje správně, dochází nejprve k vzestupu glykémie nalačno.  Během dne a po jídle vaše sekrece inzulínu postačuje k tomu, aby se glykémie nezvyšovala a často klesá do normálních hodnot. Tak jako u Vás.

    Pokud glykémie nalačno přesáhne (odběrem z laboratoře hodnotu 7,0 mmol/l, již se jedná o cukrovku)

    V léčbě se snažíme vylepšovat citlivost těla na inzulín. To obvykle pomůže. Snažíme se snížit váhu, pokud je přítomná nadváha (u Vás to ale není přítomno), citlivost na inzulín se také zlepšuje pravidelným tělesným pohybem. Tím myslím například 3x týdně 60 minut rychlé chůze. Pravidelně. Efekt čekejte za 2-3 měsíce. Pokud režim nestačí, používáme různé léky, které snižují inzulínovou rezistenci, některé z nich pak i redukují účinně hmotnost. O vhodnosti jejich užití se poraďte se svým lékařem

    s pozdravem

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Pred lety mi byla jednou Profesorkou Neurologie atestovana Polyneuropatie. Minuly tyden jsem navstivila jineho Neurologa a bylo mi receno, ze zadnou Polyneuropatii nemam, ze vysledky jsou v poradku. Co si mam myslet? Necitlivost dolnich koncetin mam nadale - muze to byt od Spinalkanalstenosy a od oboustranneho zuzeni Neuroforamina L3? Jana
    věk: 76 let výška: 174 cm váha: 101 kg

    Odpověď

    Milá Jano, vy především neuvádíte, zda máte či nemáte diabetes, či případně poruchu glukózové tolerance. Dlouho trvající diabetes je téměř vždy provázen lehčí či těžší formou polyneuropatie a přispívá k tomu i věk. Typickou známkou bývá oboustranná porucha, mírně či více porušená citlivost (které si člověk ani nemusí být vědom a pozná se až při cíleném vyšetření) a někdy různé potíže typu brnění či pálení. Jindy nestabilní poloha a porušen rovnováhy. Někdy jsou také poruchy hybnosti. Přesnější diagnóza se stanoví pomocí elektromyografie. 

    Charakter obtíží způsobený útlakem míšních kořenů (tedy "od zad") bývá většinou trochu jiný. Více dominují přímé bolesti, také nebývají potíže souměrné, často závisí na poloze, někdy odezní a znovu se objevují. Jinak ale obojí je časté a často se obě poruchy kombinují, takový už holt bývá vyšší věk. Nakonec není tolik důležité, jak se tomu říká, protože potíže od zad se chirurgicky řeší, jen když jsou opravdu výrazné a když se prokáže nález, který by stál za to operovat. Takže obecně platí společná doporučení:

    Snažte se cvičit a posilovat zádové svaly, nepřestávejte se pohybovat. Nezvedejte těžká břemena, zvláště ne v předklonu. Pokud máte diabetes, usilujte o jeho co nejlepší vyrovnání. A snažte se trochu zhubnout nebo aspoň nepřibírat. Noste dobré boty a dávejte pozor na otlaky, aby se díky snížené citlivosti nevytvořily defekty na nohách. Jinak léky se to moc léčit nedá, spíše se jen tlumí obtíže.
     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Píchá se inzulín. i když cukrovkář nechce a nebude jíst? Magda
    věk: 90 let výška: 160 cm váha: 75 kg

    Odpověď

    Milá Magdaléno,

    člověk potřebuje inzulín 24 hodin denně. Je naprosto nezbytný pro mnoho procesů v těle. Pacienti s diabetem 2. typu však mají často zachovanou vlastní sekreci inzulínu, která je ale nedostatečná a tělo je také na inzulín méně citlivé. Někteří tedy potřebují ke správnému vyrovnání cukrovky také inzulín injekční. Někdy jim stačí jedna injekce dlouhého inzulínu denně, jindy si kromě toho přidávají dávky rychle působícího inzulínu před jídly. Pokud tedy nehodlají jíst a mají cukrovku jinak vyrovnanou, nemusejí si v době jídla (které ale zcela vynechají) píchat ten rychlý inzulín.

    Jiná situace je ale u osob s diabetem 1. typu, kterým vlastní sekrece inzulínu zcela chybí. Podobná situace může být také u některých jiných osob s diabetem, kteří také prakticky nemají vlastní sekreci inzulínu. Ti si musejí nutně podávat inzulín pravidelně, tedy i když nejedí. Jenom si při vynechání jídla dávku inzulínu snižují.

    Protože o vás vůbec nic nevím, neodvažuji si vám radit ve vaší konkrétní situaci. Zřejmě ale máte diabetes 2. typu, a tak když opravdu třeba neobědváte, tak byste si před vynechaným jídlem inzulín asi podávat nemusela.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý deň chcem sa spýtať pri rannom meraní glykémie na lacno mam väčšie namerané hodnoty ako keď si ich zmieriam po jedle ako aj dnes ráno som mal 9 a po jedle 6.8 ako je to možné ďakujem mám diabetes 2 typ liečený tabletkami
    věk: 36 let výška: 190 cm váha: 114 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    důvodů pro vyšší glykémii nalačno u diabetiků může být více:

    1. nejčastěji je to strava. Větší příjem cukrů ve večerních hodinách (nejen sladkosti, ale např. ovoce, jogurty), pozdní večeře

    2. dalším důvodem je tzv.  inzulínová rezistence. To znamená, že tělo je hůře citlivé na svůj vlastní inzulín. Úkolem inzulínu je zejména během noci regulovat uvolňování zásobní glukózu z jater (mozek totiž potřebuje cukr i v noci, když nepřijímáme potravu) tak, aby glykémie nalačno byla kolem 5 mmol/l. Pokud inzulín nefunguje správně, dochází jako první k vzestupu glykémie nalačno.  Během dne a po jídle vaše sekrece inzulínu postačuje k tomu, aby se glykémie nezvyšovala, často klesá do normálních hladin. Tak jako u Vás.

    V léčbě se snažíme vylepšovat citlivost těla na inzulín. To vždy pomůže. Zde je nejdůležitější snižovat váhu. Obvykle redukce 10% výchozí váhy vede k poklesu glykémie nalačno. U Vás tedy minimálně 10 kg. Citlivost na inzulín se také zlepšuje pravidelným tělesným pohybem. Tím myslím například 3x týdně 60min rychlé chůze. Pravidelně. Efekt čekejte za 2-3 měsíce. Dále používáme řadu léků, které snižují inzulínovou rezistenci, některé z nich pak i redukují účinně hmotnost. O vhodnosti jejich užití se poraďte se svým lékařem

    s pozdravem

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, jsem diabetik 1.typu na inzulinove pumpe. Mam posledni pulrok problemy s kolisavou glykemii. Muze mi prechod vliv na glykemii? Jsou vhodne nejake doplnky stravy pro zmirneni? Dekuji
    věk: 49 let výška: 174 cm váha: 74 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    během menopauzy se mění hladiny hormonů v těle ženy - po menopauze se hladiny některých hormonů sníží (např.. estrogen a progesteron), jiné naopak stoupnou (folikulostimulační hormon...). V období samotné menopauzy, které může trvat i několik let, však dochází k přechodnému kolísání hladin některých hormonů (např. právě estrogenu). Toto kolísání může mít samozřejmě i vliv na glykémie a vyskytuje se do jisté míry u každé ženy. Stran doplňků stravy a vlivu na menopauzu Vám bohužel nepomohu, protože se to pohybuje mimo můj obor. Samozřejmě pokud celkové příznaky menopauzy jsou výrazné (např. návaly horka, poruchy spánku...) je možná i hormonální terapie, ale to je nutno prodiskutovat s gynekologem.

    Po menopauze by mělo dojít ke stabilizaci hormonálních hladin, ale často během krátké doby od menopauzy dochází ke změnám ve složení tělesné hmoty -  úbytek svalové masy, nárůst tukové hmoty, řídnutí kostí.... To samozřejmě citlivosti na inzulin a glykémiím nepomáhá. U žen v tomto věku je proto potřeba dávat pozor na příjem stravy, pohyb a režimová opatření.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám ji 20 roků. Pravidelně se mi cukr zvedá. V posledních testech mám testech mám výsledek 6,5 až do 21,1 mmol. Beru předepsaný inzulín Fiasp 10-10-10 a Tresiba ráno 26. Shodou okolností asj vracený po zemřelém partnerovi a pesimismu doktorky mám dotaz. Můžu si užívat nebo bojovat pro co nejdelší život pokud to jde čím a jak. Alois
    věk: 79 let výška: 180 cm váha: 86 kg

    Odpověď

    Milý Aloisi, píšete trochu jako Pýthie Delfská když věští, takže vám úplně nerozumím. Svoji věštbu Pýthie vzkazovala tak, aby se dala vyložit různým způsobem. V každém případě ale píšete, že se vám zhoršilo vyrovnání diabetu a že si pícháte 4x denně inzulín. A zřejmě byste si navzdory tomu ještě rád užíval života, ostatně tak, jako my všichni.

    Ačkoliv vám je 79 let, určitě byste se naučil používat senzor glykémií, který ukazuje hodnoty v podkoží. Můžete se kdykoliv podívat na monitor a vidíte naměřenou hodnotu a také trend, zda vám glykémie stoupají či klesají. V důsledku toho je snazší pochopit, zda jíte sacharidů příliš mnoho, či naopak málo, nebo zda si podáváte příliš nízké dávky inzulínu před jídlem. Taky si budete moci včas uvědomit, zda vám případně hrozí hypoglykémie. Takový senzor se jmenuje FreeStyle Libre a váš diabetolog vám ho může předepsat. Rozhodně to je vynikající věc, jen se s ní nesmí zacházet zbrkle a příliš ukvapeně reagovat na naměřené hodnoty.

    Jinak jste asi skoro plně závislý na injekčním inzulínu, a proto musíte opravdu správně volit dávky a správně si odměřovat množství sacharidů v jídle. To je velmi individuální a je třeba se to naučit. Pokud má člověk zachovanou nějakou vlastní sekreci inzulínu, tak ta mu glykémie dolaďuje a jde to snáz. Takhle se ale musíte řídit naměřenými hodnotami a svým rozumem.

    Pokud se ptáte, zda si můžete „užívat života“ nebo naopak „bojovat pro co nejdelší život“, tak vám odpovím slovy Johanna Wolfganga Goetha: „Jen pak jsi hoden svobody a žití, když rveš se o ně den co den“.

    Takový je prostě život s diabetem. Člověk se o jeho vyrovnání musí starat neustále, pořád musí udržovat rovnováhu mezi dávkou inzulínu a jídlem. Ale když se to naučí a dělá to, tak je potom hoden pěkného, zdravého a dlouhého života. Ten vám moc přeju a držím palce.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    bmi mám přes 30, diabetička mi předepisuje tento lék ,vlékarně se mě pokažde ptaji proč platim tak moc tj.polovinu inj.picham ještě normalni inz-humalog,večer toieto,z léku ezen, poradte Jana
    věk: 77 let výška: 161 cm váha: 85 kg

    Odpověď

    Vážená paní Jano, přeji dobrý den,

    na Vaší otázku by správně měl odpovědět někdo ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv, což je instituce, která stanovuje ceny a úhrady léčiv. Právě rozdíl mezi úhradou a cenou je Váš doplatek. Lék Ozempic existuje v celkem 3 různých silách, přičemž každá z těch sil má dvě různé úhrady. První nižší úhrada je určena pro pacienty s cukrovkou 2. typu, druhá vyšší úhrada je pak určeny pro diabetiky nedostatečně kompenzované na léčbě perorálními antidiabetiky, kteří mají současně BMI 35 nebo vyšší nebo pro diabetiky nedostatečně kompenzované na léčbě kombinace bazálního insulinu s jedním peorálním antidiabetikem. Výše doplatku je při první nižší úhradě 879,71 Kč a při druhé vyšší úhradě pouze 137,20 Kč. Doporučuji Vám proto zeptat se Vaší paní doktorky nebo pana doktora jestli nesplňujete podmínky pro tzv. "jednu další zvýšenou úhradu", potom by jste doplácela mnohem méně.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!