Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a léky

763 dotazů

  • Dotaz

    Mohu užívat dohromady v jeden den? Zuzana
    věk: 70 let výška: 169 cm váha: 77 kg

    Odpověď

    Vážená paní Zuzano, přeji dobrý den

    Eliquis je léčivý přípravek, který se užívá 2 krát denně přibližně po 12 hodinách, zatímco Glucea je doplněk stravy, který má mírný hypoglykemizující účinek, ale nejedná se o lék. Glucea s přípravkem Eliquis nemá žádnou negativní lékovou interakci, současné užívání proto není problém.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Je možné po čase při zlepšení léky vysadit? Karel
    věk: 58 let výška: 185 cm váha: 95 kg

    Odpověď

    Milý Karle, kdysi mi při instalaci různých elektrických vymyšleností na chalupě (ještě než spadla) pomáhal jeden zkušený elektrikář v důchodu. Já byl dospívající chlapec. Stále jsem si vymýšlel různé špeky, jako třeba, aby se ve skříni rozsvítilo, když jsem ji otevřel, nebo aby se lampička nad postelí rozsvěcovala přímo z postele a tak podobně. Často jsem se ptával: „A nešlo by ještě tohle?, já bych to to chtěl udělat takhle!“

    A on my vykal a říkával mi: „Vy jste tady šéf, vy můžete co chcete, jak chcete“.

    Já o vás nevím vůbec nic, nenapsal jste jaké léky berete a jak jste na tom s diabetem. Ale s jistotou vám mohu říci: „Vysadit léky klidně můžete, vy jste svůj pán, vy můžete se sebou dělat co chcete, jak chcete.“ Je tu jenom otázka, zda to bude rozumné.

    Léky berete z nějakého důvodu a lékař si jej určitě nevymyslel. Diabetes se málo kdy sám od sebe zlepšuje, spíše se zhoršuje. Když se vám tedy podaří dosáhnout zlepšení, buďte rád a snažte si to udržet. Budete tím šetřit celé tělo i samotné buňky pankreatu, které tvoří inzulín a měly by co nejdéle vydržet a ne se „strhnout“. Vysazoval bych je pouze tehdy, pokud by vám hrozily příliš nízké glykémie.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám z krve diagnostikován prediabetes, lékařka mi doporučila léčbu GLP 1 agonistou, ale že bych si léčbu musela sama hradit - cca 3000,- měsíčně. Potřebuji léčbu? Není lepší, že jsem přišla včas a dá se lépe léčit, ale musím sama platit? Tak počkám, až budou výsledky vyšší a léčba mi bude hrazená? Myslela jsem, že prevence se podporuje a zde mi lékařka řekla opak. Taťána
    věk: 48 let výška: 172 cm váha: 75 kg

    Odpověď

    Milá Taťáno, máte jen mírnou nadváhu a možná jste dostatečně fyzicky aktivní. Jinak ale prevence, aby prediabetes nepřecházel do stádia diabetu, spočívá především ve snížení hmotnosti, dodržování zdravé a spíše méně kalorické stravy a v dostatku tělesného pohybu. Je také možné užívat lék metformin, který je v této indikaci osvědčený, ovšem spolu s režimovými opatřeními.

    GLP-1 agonisté se v této indikaci nepoužívají, zejména nikoliv, pokud se nejedná o obézního pacienta. Pro samotné hubnutí u osoby bez diabetu mohou sice GLP-1 agonisté pomáhat, ale nejsou v této indikaci hrazené (asi nikde na světě) zdravotními pojišťovnami. Tyto léky jsou v současné době k podpoře hubnutí silně nadužívané, až to působí jejich nedostatek na trhu. Mají také svoje určité nežádoucí efekty,  a tak bych je zbytečně ani nepoužíval pro kosmetické účely, jak se často děje. Dieta a pohyb, to jsou věci, které nejlépe pomáhají…… a jsou zadarmo, nebo se s nimi dokonce ušetří. Pokud by si ale člověk přeci jenom přál dnes velmi moderní analoga GLP-1 užívat, musel by si je nejen zaplatit, ale také potvrdit u lékaře, že si je vědom jejich rizik a sám se rozhodl pro jejich užívání.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jakým lékem s co nejmenším vedlejším účinkem snížit cukr. Ráno hodnoty 8-9, přes den při pohybu 5,6. Dlouhodobý stoupl na 62. Beru Amaryl 3, ráno 1 tabletu, Večer půl tablety. Dnes mně předepsal ještě Lonamo. Amaryl snížil na půl ráno , půl večer. Mám z užívání dalšího Léku strach. Začínám mět ochablé svaly. Suchou, svědivou Pokožku. Nemocné ledviny někdy bolí. Není nějaký pro mně vhodný lék, i s doplatkem. Moc děkuji za odpověď. Marie
    věk: 68 let výška: 158 cm váha: 54 kg

    Odpověď

    Milá Marie, je těžké doporučovat léky na dálku, zvláště když uvádíte ještě další poruchy, např. nemocné ledviny.

    Vzhledem k tomu, že jste celkem štíhlá, není asi velký prostor k úpravě diety. Zcela nejspolehlivější, nejpřirozenější a bezpečný způsob léčení je ale pro vás nejspíše zařazení večerní dávky dlouze působícího inzulínu, např. Lantus, Toujeo nebo Tresiba. Je to jednoduché a kromě určitého rizika hypoglykémie při volbě špatných dávek bez vedlejších efektů.

    Jinak existují ještě i jiné léky, které by se mohly přidat, ale žádný z nich nenahradí inzulín, který vám zjevně chybí. Jeho nedostatek během noci neutlumí novotvorbu glukózy v játrech a proto glykémie stoupá. Asi by stačila malá dávka a technicky to je opravdu jednoduché.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda u nás není v současnosti nějaký nový lék na Diabetes 2. typu, klidně s doplatkem. Nově mi zjistili Diabetes. Je mi 61 let, jsem po 2x vyléčené rakovině dělohy a břicha. Od dětství trpím na opakované záněty močového měchýře, mám 2x rozšířenou močovou trubici, trpím inkontinencí, trvale beru lék Urovaxom a Betmigu. Po narkóze epiduralu mám ochrnuté nervy spodku močového měchýře, též zde mám něco spáleného po ozařování. Na cukrovku mi pan doktor zkusil dát lék Mulago prolong 1000 mg., ale jsem na něj pravděpodobně alergická, měla jsem po něm šok. Nyní beru 3 týdny lék Juzima. Ten mi problémy nedělá, ale hodnoty cukru, i po dietě, kterou se snažím držet, jsou 7- 9. Pan doktor zvažuje dát mi lék, působící na močový měchýř. Z toho mám velké obavy…… Četla jsem něco o léku Sitagliptin…Myslíte, že by se přidáním k Juzimě například, zlepšil její účinek a hodnoty cukru mohly u mě více poklesnout? Budu vděčná za každou radu. Děkuji Kateřina
    věk: 63 let výška: 172 cm váha: 101 kg

    Odpověď

    Milá Kateřino, diabetes se neléčí jen tak na slepo. Je nutné vědět, jaké máte glykémie, jaký glykovaný hemoglobin a jak vám stoupá glykémie po jídle.

    Mulado je lék obecně velmi vhodný, ale i když nevím, co pod pojmem "šok" máte na mysli, raději bych to znovu nezkoušel.

    Juzima je lék pro vás také vhodný, ale nemusí být dostatečný.

    Protože máte značnou nadváhu, zcela zásadní by pro vás bylo zhubnout. To by nejen zlepšilo vaše fyzické schopnosti, ale pravděpodobně by to srovnalo diabetes lépe, než různé tablety. Sama musíte zhodnotit, zda byste toho byla schopná. Samozřejmě byste potřebovala o tom podrobně poučit a nechat si vysvětlit pro vás vhodnou dietu.

    Z léků by pro vás mohl být vhodný některých z analogů GLP-1, např. Ozempic nebo Trulicity, pro které byste splňovala preskripční kritéria při nesnášenlivosti metformin (Mulago) a nemusela doplácet. Tyto léky se podávají snadno 1x týdně injekčně. Pomáhají zhubnout, působí mírnou nechuť k jídlu a snižují glykémii. Nepůsobí na močový měchýř ani močové cesty.

    Poznámka redakce:

    můžete se podívat na naše Fotojídelníčky a zvolit si dietu s definovaným množstvím cukru na den. Je možné si ji nastavit se svačinami a bez svačin...

    odkaz je zde: https://www.cukrovka.cz/fotojidelnicky

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, jsem DM 2 kratce, na lacno jsem mela 12,3 mmol, dlouhodoby 79. Dostala jsem Siofor 750 mg k tomu drzim dietu, mam na to tabulky, kde si hlidam sacharidy atp. Merim si rano a vecer glukometrem, cisla jdou krasne dolu. Po tydnu jsem mela zvysit Siofor na dve tablety denne, coz jsem taky dodrzela, nicmene dnes rano namereno nalacno 3,6 a k veceru 2,7, malou svacinku jsem mela, posledni mereni bylo 2 hod po jidle, mam to takto brat dve tab.tyden, ale ja se obavam prave hypoglykemie..nebo mam nadale brat dve tab.po cely tyden?! Obavam se prave ze hypoglykemie. Dekuji za Vas cas.
    věk: 42 let výška: 182 cm váha: 115 kg

    Odpověď

    Lék Siofor je lék bezpečný, hypoglykémie obvykle nevyvolává. Takto nízká hladina je při léčbě sioforem velmi neobvyklá. Je potřeba zjistit, zda se skutečně jednalo o hypoglykémii. Je možné, že se jedná o technickou chybu při měření glukometrem. Pokud jste ale měla při změření projevy hypoglykémie (např slabost, hlad, pocení), pak jistě dávku léky nezvyšovat. Pokud opakované měření hypoglykémii neprokáže, postupovala bych podle doporučení vaší lékařky.

    s pozdravem

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám špatnou funkci ledvin a nejdříve jsem brala Siofor 1000,pak mi byla předepsána Januvia 100mg, ale posléze změněno na Zavivii 100mg. Nyní mi pan doktor na nefrologii řekl, že bych měla brát Zaxivie tak 1/4. Na to mi paní doktorka v dia poradně řekla, ať jsem jen na dietě. Tak nevím a prosím o radu. Cukr mám na dietě mezi 5,6 až 7.4 na lačno. Ivana
    věk: 68 let výška: 158 cm váha: 102 kg

    Odpověď

    Milá Ivano,

    lék Siofor se nedoporučuje podávat při výrazně snížené funkci ledvin, stejně tak lék Zaxivia. Při lehčí poruše je možné je oba podávat. Já ale nevím, jak na tom jste, a tak vám je raději nedoporučuji.

    Místo Zaxivie je možné bez omezení užívat velmi podobný lék, který se ovšem nevylučuje ledvinami, a tak je možné jej užívat i při nedostatečnosti ledvin. Tento lék se jmenuje Trajenta, ale jeho nevýhodou je, že není hrazen pojišťovnou a stojí až 870 Kč na měsíc. Není to ale lék zásadní a lze se bez něj obejít.

    Glykémie nemáte na lačno příliš vysoké a máte značnou nadváhu. Proto bych vám nejspíš doporučovat raději zpřísnit dietu a nebrat zatím žádné léky na diabetes.

    Pokud nemáte vysloveně velmi těžkou poruchu funkce ledvin (tzv. glomerulární filtrace GFR menší než 30 ml/min), mohly by pro vás být vhodné léky ze skupiny tzv. gliflozinů. Ty mají tu výhodu, že se vysloveně doporučují k léčbě řady onemocnění ledvin, takže kromě na diabetes jsou vhodné i ke zpomalování průběhu onemocnění ledvin. Jedná se např. o léky Forxiga či Jardiance. Zeptejte se na to svojí paní doktorky.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    I když si píchám TRULICITY mám glykémii často velmi vysokou - i 14. Dietní chyby nedělám.
    věk: 76 let výška: 165 cm váha: 102 kg

    Odpověď

    Lék Trulicity bývá účinný, ale ne vždy stačí k normalizaci glykémie. K posouzení vhodného způsobu léčby je zapotřebí více informací (ostatní nemoci, ostatní užívané léky, doba trvání cukrovky, výsledky z vašich posledních odběrů, vaše produkce inzulínu). Je mi tedy líto, ale konkrétní radu na jiné léky Vám není možné poskytnout. Obraťte se na vašeho lékaře, který předepisuje Trulicity aby Vám léčbu upravil. Cílové hodnoty nalačno jsou pro Vás cca mezi  6-7 mmol/l, po jídle pak 8-10 mmol/l.

    s pozdravem

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Došel mi inzulín Toujeo, k lékaři jdu za 2 dny. Jana
    věk: 76 let výška: 154 cm váha: 90 kg

    Odpověď

    Milá, Jano, neznám váš zdravotní stav ani další léky, zejména inzulín, které případně užíváte. Za těchto okolností je jediná správná odpověď:

    Kontaktujte interní oddělení nemocnice ve vaší blízkosti, nejlépe takové, v jehož areálu se nachází lékárna s pohotovostní službou. Vysvětlete situaci a vyžádejte si recept do pohotovostní lékárny (což vás bude stát 90 Kč). Bylo by dobré, kdyby vám s tím pomohl někdo mladší z rodiny, dítě či vnouče, nebo ochotný soused. Protože Toujeo funguje až 36 hodin, tak by se to mohlo začít řešit až zítra ráno (v neděli).

    Pokud mimo Toujeo užíváte ještě jiný inzulín, který ale působí krátce, můžete Toujeo nahradit malými opakovanými dávkami tohoto inzulínu, např. 2 j. podkožně každé 4 hodiny.

    Pokud máte jasný diabetes 2. typu s nadváhou, a tak tomu asi je, tak byste případně mohla jen nasadit přísnou dietu a počkat ty 2 dny. To si ale bez znalosti vašeho stavu neodvažuji navrhovat. Proto doporučuju tu první variantu. Za hloupost se holt platí. Ale bude to bezpečné a správné. A jsou horší věci.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, prosím vás, je v pořádku aplikovat léky Humulin i Lantus ve stejnou chvíli? Moc děkuji za odpověď.

    Odpověď

    Dobrý den

    inzulín Lantus se obvykle podává těsně před spaním tedy mezi  21-24 hod.  Je to proto, že jeho účinek trvá cca 12-16 hodin s maximem kolem 8-10 hodiny. Cílem je korekce ranní glykémie. Někdy lze podávat i ráno nebo 2x denně.

    Inzulín Humulin nepíšete v dotazu o jaký typ Humulinu se jedná, ale soudím Humulin R. To je inzulín, který se podává cca 30minut před jídlem, jeho efekt je na maximu cca za 1-3 hodiny a doznívá asi 4-5 hodin.

    Z výše uvedeného vyplývá, že nejčastěji se Humulin R podává 3x denně před hlavními jídly a inzulín Lantus před spaním. Pokud Vám lékař doporučí podávání inzulínu Lantus ráno, je možné jej podávat zároveň s Humulinem R před snídaní. Pokud byste chtěla podávat inzulín Lantus zároveň s inzulínem Humulin R k večeři, je riziko, že nebude ráno dotahovat a budou vyšší ranní glykémie.

    s pozdravem

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!