Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a léky

722 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, užívám inzulín FIASP v inzulínové pumpě. 100 jednotek/ml - insulinum aspartum Již několik dní mám komplikace s vysokou hladinou cukru v krvi. Dnes to vyvrcholilo, kdy jsem si po obědě musel bodnout zhruba 30j inzulínu a stále se mi nechtěla vyrovnat hladina cukru v krvi, což bylo opravdu dost divné. Inzulín zkrátka vůbec nefungoval a začínalo mi být špatně. Když jsem došel z práce domů, tak jsem při výměně inzulínového zásobníku zjistil, že inzulín je v zásobníku ztuhlý jako gel, což mě děsí... Mohl bych poprosit o radu, čím by tohle mohlo být způsobeno? Mám se případně obracet na výrobce a žádat kompenzaci a nebo to nemá žádnou cenu? Prosím o radu, jak v této situaci postupovat. Děkuji. S pozdravem a přáním hezkého dne Ondřej 

    Odpověď

    Milý Ondřeji, na tento problém se mohu podívat ze svou hledisek:

    1. Inzulínová pumpa a její příslušenství jsou poměrně složité zařízení. Mají sice řadu bezpečnostních funkcí, jako jsou např. detekce ucpané kanyly nebo porucha chodu pumpy, ale i tak se mohou vyskytnout další poruchy, které je obtížné detekovat. Jde např. o reakci v místě vpichu kanyly, kdy se okolo jejího ústí v podkoží může hromadit zánětlivá infiltrace nebo třeba malé krvácení. To pak brání vstřebávání inzulínu. Může také výjimečně dojít k tzv. fibrilování inzulínu uvnitř hadičky, zvláště je-li používána delší dobu nebo tatáž hadička opakovaně. V celém setu také může být někde netěsnost, což může vést k úniku inzulínu, ale také k jeho kontaminaci. Proto jsou pacienti poučení, že při podezření na technický problém, kdy tělo nereaguje očekávaným způsobem na obvyklé dávky, se má vyměnit prostě celý set. Patří k tomu také vizuální kontrola inzulínu v ampulce a kontrola její exspirace. Mezi tím si člověk může pro jistotu podat určitou dávku inzulínu klasickým způsobem injekční stříkačkou a jehlou, aby se stav rychle upravil.
       
    2. Má-li člověk podezření na nekvalitní léčebný přípravek, v tomto případě inzulín, měl by se tento případ řešit. Nejprve je ale nutné vyloučit chyby, které mohly nastat na vaší straně, a to jsou zejména: používání příliš starého inzulínu, špatné skladování inzulínu (např. přechodné zmrznutí v ledničce, což se může snadno stát a když teplota opět poklesne, nemusí to být vůbec patrné), vystavení inzulínu příliš vysoké teplotě, což platí i pro inzulín v zásobníku pumpy. Pumpu ale člověk nosí na těle při teplotě až 37 st., a to by měl inzulín po dobu 3 dnů vydržet. Při nabírání inzulínu může člověk také použít kontaminovanou jehlu a v ampulce může dojít k množení bakterií (inzulín je ale pro tento případ částečně chráněn antibakteriální látkou). Gelovatění inzulínu v samotném zásobníku, tedy nikoliv v ampulce, vyvolává také podezření, že jste měl inzulín v zásobníku příliš dlouho nebo jste jej vystavil extrémně nízké či vysoké teplotě.

    Pokud toto všechno vyloučíte, je možné uvažovat o problému ve výrobě inzulínu. Ten se ale vyrábí ve velkých sériích a všechno dnes vykonávají téměř automaticky stroje, takže zpravidla celé šarže inzulínu mají stejné vlastnosti. Je proto velmi nepravděpodobné, že by byla z výroby vadná jediná ampulka. Proto pečlivě zkontrolujte vaše zbývající ampule a také jejích exspirační dobu. Ujistěte se, že jste je dobře skladoval a že ani nikdo jiný s nimi nemohl manipulovat. Potom můžete problém nahlásit svému ošetřujícímu lékaři či přímo na Státní ústav pro kontrolu léčiv. Přiznám se, že pak následuje velmi zdlouhavá procedura a pod čarou přiznávám, že pro lékaře je velmi časově náročná. Na druhé straně, pokud by taková hlášení byla častější, je to způsob, jak dosáhnout nápravy.

    Já se osobně domnívám, že nejčastěji dochází k nějaké zjevné či neobjasněné chybě na straně uživatele. Zejména, pokud by inzulín ze stejné ampule na vás při výměně setu účinkoval již normálně.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    mám velmi špatné hodnoty cukru v krvi, neustále se zvyšuje, dnes na lačno 9,9 současně dlouhodobě užívám kortikoidy (hydrokortizon, euthyrox, injekce Sustanon) Břetislav
    věk: 65 let výška: 193 cm váha: 111 kg

    Odpověď

    Milý Břetislave, protože o svém zdravotním stavu uvádíte příliš málo informací, je obtížné na vaši otázku cíleně odpovědět.

    1. Tzv. kortikosteroidy se v medicíně používají poměrně hodně, a to pro jejich protizánětlivé účinky. Užívají se při alergických onemocněních, při transplantaci orgánů a tkání, a také k potlačení autoimunitních onemocnění. V ortopedii se někdy užívají obstřiky s kortikoidy, které tlumí místní zánět a otok, a tím pomáhají.

    V těchto indikacích se většinou používají ve vyšších, či vysokých dávkách a přinášejí riziko vedlejších účinků. Mezi ně patří snížení citlivosti tkání vůči působení inzulinu. Tělo se tomu brání zvýšenou sekrecí inzulínu, a když toho není schopno, může dojít ke zvyšování glykémií. Jedná se pak o poruchu velmi podobnou diabetu 2. typu. Stejně tak u osob s již známým diabetem 2. typu se jejich porucha zhoršuje a glykémie mají tendenci stoupat.

    V praxi se snažíme u pacientů s diabetem, či s rizikem rozvoje diabetu kortikosteroidy nepodávat (nahradit je jinými léky), nebo používat pokud možno nižší dávkování. Často je ale jejich podávání nutné. V takovém případě postupujeme stejně, jako obecně u diabetu 2. typu. Tedy usilujeme o zlepšení dietou, pohybem a tabletami na snížení glykémie nebo inzulínem.

    1. Kortizol je přirozený kortikosteroid, který se tvoří v kůře nadledvin a je pro život nezbytný. Existují onemocnění nadledvinek, které vedou ke ztrátě schopnosti kortizol vytvářet. V takovém případě musí být tento hormon nahrazován tabletami (nejčastěji Hydrocortisonem) nebo injekcemi. Je nutné vědět, že tento hormon je životně nezbytný, a když se podává v dávkování, které odpovídá přirozené sekreci, tak nemá nežádoucí efekt na glukózovou toleranci.

    V jaké z těchto dvou možností se nacházíte vy, nevím. Užíváte ještě Euthyrox, což je lék, který nahrazuje chybějící sekreci dalších hormonu, a to tyroxinu, který se tvoří ve štítné žláze. Dále jste léčen dalším hormonem, a to testosteronem, který je obsažen v léku Sustanon. Mohu tedy nepřímo usuzovat, že můžete mít onemocnění, které postihuje více žláz s vnitřní sekrecí najednou. Je možné, že jsou ve vašem případě postiženy i beta buňky pankreatu, kde se tvoří inzulín. Pokud by tomu tak bylo, tak byste byl spíše ohrožen diabetem 1. a nikoliv 2. typu a případně byste potřeboval léčbu inzulínem.

    Z uvedeného tedy vyplývá: berete-li kortikoidy pro léčbu jiného onemocnění než postižení nadledvinek, je potřeba posoudit, zda léčbu skutečně potřebujete, a pokud ano, je nutné tomu přizpůsobit léčbu vašeho diabetu. Pokud ale berete hydrokortison jako náhradu nedostatečné sekrece kortizolu, nemusíte se jeho diabetogenního efektu obávat. V dávkách odpovídajících přirozené sekreci metabolismus glukózy nezhoršuje.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, na začátku těhotenství mi byla diagnostikovaná těhotenská cukrovka na základě opakovaných odběrů v gyn. ambulanci (hodnoty 5,42 a 5,35), tudíž jsem byla přesměrovaná do diabetické poradny. Všechny hodnoty mám s dietou již v pořádku, akorát lačná hodnota se stále pohybuje přes limit, nepomohlo ani zařazení druhé střídmé večeře, tudíž mi byl v poradně předepsán lék Stadamet 850 mg. Všude jsem četla, že tento lék se na gestační diabetes předepisuje až po 24. týdnu těhotenství, já se v současné době nacházím v týdnu 9. Je bezpečné jej užívat takhle ze začátku? A v jakých dávkách a jak často? Lékárnice i paní doktorka mi podaly trošku jiné informace a já bohužel nemohu paní doktorku kontaktovat, jelikož má dovolenou a zároveň nechci se začátkem užívání léku otálet. Předem mockrát děkuji. S pozdravem Lucie 
    věk: 33 let výška: 175 cm váha: 95 kg těhotenství: 9. týden

    Odpověď

    Dobrý den, podle dosavadních dat je podání metforminu bezpečné po celou dobu těhotenství. V dřívějších doporučených postupech bylo uvedeno jeho použití až po 24. týdnu těhotenství, ale to se již změnilo a podle nových doporučeních je použití metforminu bezpečné po celou dobu těhotenství. Max dávku v těhotenství doporučujeme 2000 mg, rozdělenou do dvou dávek - tj. 1000 mg ráno a večer po jídle. S pozdravem  

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    beru 40 dní Mulado prolong 1 tbl večer a glykemie je stále beze změny 8 ráno
    věk: 73 let výška: 161 cm váha: 69 kg

    Odpověď

    Milá Miloslavo, glykémie 8,0 na lačno ráno je zvýšená a odpovídá diabetu, není ale nijak kritická. Mulado (metformin) je spolehlivý a bezpečný lék vhodný pro většinu pacientů s diabetem 2. typu. Nemá ale žádný dramatický efekt. Kromě glykémie upravuje mírně i hladinu krevních tuků a zlepšuje metabolismus. Jeho dávkování je ale v rozmezí 500 - 2000 mg, někdy dokonce 3000 mg. Vy tedy máte velmi nízkou dávku. Ke zlepšení bych vám na prvním místě doporučoval pořádně spočítat množství sacharidů, které během celého dne sníte. I když jste štíhlá, bylo by pro vás vhodné jíst asi 150 g denně a k tomu byste jistě potřebovala dietní poučení. Našla byste ho i na našich stránkách věnovaných dietě, kde si můžete takový modelový jídelníček sama vytvořit. Dieta je podle mého názoru významnější faktor, než tabletová antidiabetika, včetně těch nejmodernějších. Jinak je ale možné dávku Mulado zvýšit přinejmenším na 2x 500 mg a případně přidat některý z dalších léků. Připomínám také, že glykémie na lačno je jen jeden z údajů, je nutné také vědět, jak je tomu během dne a po jídle. Měla byste si glykémie sama sledovat, abyste si učinila lepší obraz jak se chovat a co jíst, pokud chcete mít glykémie v pořádku.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Prosim mam předepsany rybelsus 14 mg ...dale.beru metformin 1 0 1 ..gliclazid 3 mg 1 o 1 ...nevim zda mam snižit prijem leku metformin z duvidu silnĕjšiho rybelsus 14mg. . Hana
    věk: 70 let výška: 175 cm váha: 96 kg

    Odpověď

    Milá Hanko, nepíšete nic o tom, jak (ne)vyrovnaný máte diabetes. Asi ne moc dobře, když vám lékař přidává další lék. Rybelsus se ale s metforminem dobře kombinuje, metformin nevysazujte. Příčinou obtíží ale bude nejspíš "obvod pasu", a proto se zamyslete především nad tím. Je to ale mnohem náročnější, než přibrat další lék, to je mi jasné. Lék Rybelsus, ale i metformin, chuť k jídlu snižují a pomáhají.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    mohla bych požádat lékařka o OZEMPIC? Nyní používám Tresiba. Daniela
    věk: 79 let výška: 163 cm váha: 99 kg

    Odpověď

    Milá Danielo, na stejný dotaz jsme na našich stránkách opakovaně odpovídali, takže novým vypisováním bych se jenom opakoval.

    Prosím, podívejte se např. zde:

    https://www.cukrovka.cz/poradna/mam-diabetes-2.-typu-a-chtela-bych-lek-ozempic

    Dotazů jsme na toto téma již odpověděli více, tak si je trochu prolistujte.

    Možná také by pro vás byl vhodný přípravek  Xultophy. Je to kombinace vašeho současného inzulínu Tresiba spolu s lékem liraglutidem v jednom peru k podkožní aplikaci. Liraglutid působí podobně jako Ozempic, ale musí se podávat denně, stejně jako váš inzulín. Jde ale o přípravek kombinovaný, takže byste v podstatě trefovala dvě mouchy jednou ranou.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Pichnul jsem si omylem ozempic 2x. Co se stane?
    věk: 73 let výška: 186 cm váha: 148 kg

    Odpověď

    Milý Honzo,

    Ozempic se dodává v různě silném dávkování, nejčastěji 0,5 a 1 mg v jedné dávce. Běžná udržovací dávka je 1 mg 1x týdně. Hlavním nežádoucím efektem Ozempicu bývá nevolnost, výjimečně zvracení. Svým způsobem to je do jisté míry žádoucí efekt, protože tento lék by měl vést k omezení množství jídla a k hubnutí. Lidé si ale na podávání Ozempicu postupně zvykají, takže nevolnost většinou postupně odezní a stojí za to mírné či střední příznaky překonat.

    Pokud jste si dal Ozempic 2x po sobě, můžete nejspíš očekávat zmíněnou nevolnost, která bude postupně ustupovat. Jiných problémů bych se neobával.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Zapomněla jsem si vzít na dovolenou v Egyptě dost léku Mulado Prolong.Užívám 1x denně, chybí mi 4 tablety.Je to hodně nebezpečné? Darja
    věk: 68 let výška: 175 cm váha: 101 kg

    Odpověď

    Milá Darjo, lék Mulado působí dlouhodobě a přechodné vynechání nebude hrát důležitou roli. Můžete to vynahradit dostatkem pohybu a dietnější stravou, např. omezením sacharidů a dostatkem zeleniny.

     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Prosím Vás chtěla bych se zeptat. Beru lék Exemestan již 5 rok, dále Letrox a nyní jsem dostala lék na cukrovku Stadamet 500. Mohou se tyto léky nějak navzájem ovlivňovat?Např jestli třeba nebude snížený účinek Exemestanu diky léků na cukrovku? Děkuji Jana
    věk: 55 let výška: 168 cm váha: 65 kg

    Odpověď

    Vážená paní Jano, přeji dobrý den,

    léky Exemestan, Letrox a Metformin je možné užívat najednou aniž by jejich podávání vedlo k nepříznivé lékové interakci. Pro Vás je významné zejména to, že při zkoumání současného podávání těchto léků nebylo zjištěno, že by si vzájemně nepříznivě ovlivňovaly účinnost, a to nejen v případě exemestanu, ale i v případě hormonu štítné žlázy Letroxu.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, užívám 1 tabletu Glucophage 1000 denne večer. Je mi 76 let , 85 kg, 181 cm. Ranni glykemie do 6,5 mmol/l, dve hodiny po jídle cca 7,2-7,4 mmol/l. Každý den mam silné ranni průjmy, do 10 hod prakticky nemohu opustit domov. Chodím cca 5 km rychlou chůzí denně, cvičím. Průjmy jsem měl i při 500 Glucophage Prosím o názor, jaká by byla nejvhodnější náhrada Glucophage. Dekuji Vám.
    věk: 76 let výška: 181 cm váha: 85 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    nevím jestli jste zkoušel i variantu Glucophage XR 500 mg s užívám během jídla. Pokud ale i tato forma (označení XR) glucophage u Vás způsobuje průjmy, není nutné tuto léčbu užívat.

    Možností je více, finálně je ale nutné rozhodnout s vaším lékařem, protože při výběru posuzujeme zda máte nějaké komplikace diabetu, zda máte cévní nebo ledvinové onemocnění, jaké jsou vaše laboratorní výsledky stavu kompenzace diabetu.

    Nabízí se

    1. léky tzv. glifloziny (zástupce např. Jardiance, Forxiga, Invokanna). Jedná se o velmi vhodnou a bezpečnou léčbu, chránící navíc Vaše cévy a ledviny. Lék vylučuje cukr do moči, lehce se po něm hubne,

    2. léky tzv. gliptiny (zástupce např. Januvia, Trajenta, Galvus). Tato léčba je s minimem nežádoucích účinků, opět velmi bezpečná, s minimálním rizikem hypoglykémie,

    3. léky tzv. GLP-1 analoga. Velmi moderní účinná léčba, spojená s váhovým úbytkem. Navozuje pocit sytosti, vede k většímu váhovému úbytku. Z počátku spojena také s rizikem zažívacích nežádoucích účinků, 

    4. lék pioglitazon. Riziko otoků, doporučen individuálně podle vašich laboratorních výsledků,

    5. inzulín, ten je ale pro Vás ne zcela vhodný.

    Vidíte, že možností je řada, proberte na kontrole se svým lékařem, abyste vybrali lék na míru.

    s pozdravem

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!