Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a léky

647 dotazů

  • Dotaz

    Chci snížit cukr
    věk: 79 let výška: 153 cm váha: 73 kg

    Odpověď

    Lék Endiform už není na trhu. V minulosti se tak jmenovala kombinace střevního dezificiens kloroxinu se spasmolytikem oxyfenonem. 

    (odpovídá redakce, )

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Kdy bude možné diabetologem předepisovat ICODEC, když klinické testy byly ukončeny!
    věk: 74 let výška: 178 cm váha: 111 kg

    Odpověď

    Vážený pane Tomáši, přeji dobrý den,

    máte pravdu studie fáze 3 (ONWARDS), které zkoumaly účinnost a bezpečnost inzulinu icodec byly úspěšně dokončeny a byl v nich prokázán podobný bezpečnostní profil inzulinu icodec jako v případě inzulinu glargin, při srovnatelné účinnosti (u diabetiků 1. i 2. typu). Rozdíl mezi těmito inzuliny spočívá v tom, že zatímco inzulin glargin se musí aplikovat každý den, tak inzulin icodec se aplikuje jen jednou týdně, podobně jako jiný lék používaný pří léčbě diabetu - semaglutid. Ukončení studie fáze 3 však automaticky neznamená, že je lék registrován a lze jej používat v běžné léčebné praxi. Výrobce inzulinu icodec teprve o registraci v EU, USA a Číně požádá a má se tak stát v nejbližší době, podle zprávy výrobce z prosince 2022 to bude v prvním pololetí roku 2023. Teprve po schválení a registraci bude lék uveden na trh. Avšak bude muset ještě projít procesem stanovení úhrady z prostředků veřejného zdravotního pojištění, aby jej mohli předepisovat lékaři. Uvidíme jak rychle tyto procesy budou probíhat. Nejsem ji jist, zda bude možné vše zvládnout do konce letošního roku, vyloučeno to však není. Pro úplnost doplním, že aktuálně probíhá klinická studie fáze 3 s dalším inzulinem, který se aplikuje 1krát týdně (insulin efsitora alfa). Tato studie (QWINT) by měla být ukončena v květnu 2024.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám DM2. Je mi 77 let, 86kg, výš. 170cm a dlouhodobý cukr 50mol. Jaké prášky bych mohl užívat na na snížení glykémie a nadváhy. Mám vys.K.T Walsakombi 320/25, a reumatoidní artrosu, a anopirin na ředění , kys močová purinol. Bolesti prakticky všech kloubů. Děkuji moc za radu. Šimon
    věk: 77 let výška: 170 cm váha: 86 kg

    Odpověď

    Milý Šimone, léků na diabetes vašeho typu existuje řada. Zcela základním opatřením je razantní úprava diety, omezení kalorického příjmu a množství sacharidů v dietě. Pokud by toto nepostačovalo, nejvhodnější by pro vás byl lék metformin samotný či v kombinaci ještě s dalším lékem. Pro začátek by asi byl nejvhodnější metformin 2 x 500 až 2x 850 mg. Přípravků s metforminem je řada. Bez diety to ale nepůjde a žádný lék ji nenahradí.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chtěla jsem si vyzvednout inzulín do lékárny, před víkendem ať mám na svátky, jenomže mi bylo řečeno, že nejsou na skladě a budou až v úterý. Zkoušela jsem takhle asi tři čtyři lékárny a bohužel nikdo nemá. Jak mohu postupovat? Snažím se vymyslet jak to udělat, ale bohužel už mi došly nápady a inzulín ubývá a ubývá. Budu ráda za rady. Děkuji Tereza
    věk: 27 let výška: 157 cm váha: 59 kg

    Odpověď

    Milá Terezo,   váš problém se mi z mého pohledu zdá neobvyklý. Možná užíváte nějaký málo používaný inzulínový přípravek někde na odlehlém venkově, ale jinak je v lékárnách inzulín běžně dostupný. Pokud by byl dočasný výpadek nějakého typu, jistě by vám váš lékař navrhnul vhodnou náhradu. Inzulínových přípravků se v ČR používá hodně a zpravidla pro ně existují náhrady. Nemusí jít vždy o identickou látku, ale určitě lze vybrat tak, aby nebyla ohrožena vaše správná léčba. Kromě toho  bývají lékaři zpravidla včas upozorněni, že nějaký přípravek má výpadek. Oni jej pak nepředepisují a rovnou navrhnou pacientovi vhodnou náhradu. Není možné, že jste recept vybírala opožděně, třeba po 14 dnech od předepsání?

    V případě nouze můžete např. zatelefonovat na nějaké interní pracoviště větší nemocnice, kde se léčí pacienti s diabetem. Lékař ve službě by vám navrhnul možnou náhradu. Pokud by se nejednalo s specialistu na diabetes, potřebné informace by vám zjistil a zavolal vám.

    Přihodit se taková situace může. Rozhodně ale nechci touto radou motivovat nedostatečně pečlivé diabetiky, aby takto postupovali častěji. Existují takoví, kteří k žádnému diabetologovi soustavně nechodí a vždy volají jinému a žádají okamžitou pomoc. Tím ale rozhodně nemyslím vás. Jen spíš varuji před takovýmto nezodpovědným postupem, protože to bývá zpravidla provázeno velmi špatným vyrovnáním diabetu.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý, den moc zdravím. Stále čtu o léků ozepmic. jsem diabetik 2 . Váha 76kg výška 166. věk 53 let. dlouhý cukr 56 ranni glykemický kolem 13 léčba metformin 500 mg trajenta jedenkrát denně. moderní léky mi lékař zamítá probírám přes břicho i přes dietu a pohyb jsem zoufala. lek dpdtavaji lidé bez diabetu na hubnutí já na cukrovku nemám nárok ho dostat ani když si ho chci sama zaplatit. mám také vysoký kt a cholesterol. Prosím proč je mi moderní léčba odpirana oba rodiče zemřeli na kardiovaskulární onemocnění. Mám obavu ze se ani já vyššího věku nedoziju. Přitom léky existují ale; já se k nim nedostanu. Mají je lidé na hubnutí. Děkuji za odpověď. Štěpánka
    věk: 54 let výška: 156 cm váha: 76 kg

    Odpověď

    Milá Štěpánko,  přípravků na léčbu diabetu 2. typu je dostatek a lze je také různě kombinovat. Žádný z nich (kromě inzulínu) ale nefunguje tak dobře, jako vhodně zvolená a správně dodržovaná dieta a pohybová opatření. Teprve za nimi kulhají různé léky. Ale kulhají úspěšně, protože na rozdíl od diety dělají radost svým výrobcům. A pacienti je mají rádi, zvláště ty dočasně nedostupné, protože si představují, že jim pomohou nahradit jejich vůli a úsilí.

    Tzv. analoga GLP-1 (glukagonu podobného peptidu 1), mezi které patří i Ozempic, jsou v posledních několika letech velmi populární a mají také velmi silnou mediální podporu. Je pravda, že působí příznivě a řada lidí při jejich užívání zhubne, o tom nepochybuji. Ale existují i jiné účinné léky, a to nemluvím o té už zmíněné dietě, bez které si i ten slavný Ozempic vyláme zuby.

    Poptávka po léku Ozempic je momentálně tak velká, že jej výrobce nestačí celosvětově vyrábět v dostatečné míře. Tento nedostatek ale jistě brzy pomine, stejně jako sláva Ozempicu, protože „v potrubí“ se už chystají další podobné a možná ještě „lepší“ léky, a pacienti mají vždy rádi to nejnovější.

    Ozempic, stejně jako jemu podobné a nyní dostupné léky (např. Trulicity) lze vydat pouze na lékařský předpis. Pro jejich plnou úhradu jsou stanovené určité podmínky, mezi něž patří diabetes 2. typu nedostatečně vyrovnaný základními léky spolu s dietou. Nepatří sem obezita u osob bez diabetu.

    Pokud tedy váš lékař usoudí, že by pro vás některý analog GLP-1 byl vhodný, může vám jej předepsat. Pokud by se domníval, že jej nepotřebujete, ale že po něm velmi toužíte, mohl by vám jej předepsat s tím, že si jej budete muset sama hradit. Samozřejmě ale musí hledět také na bezpečnostní hledisko, které je nutné posoudit u každého pacienta individuálně. Ani GLP-1 analoga totiž nejsou prosty nežádoucích efektů.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mohu snížit dávku Stadamet 500 mg, na 250 mg - půlila bych, potíže mám asi měsíc. Jarmila
    věk: 74 let výška: 162 cm váha: 92 kg

    Odpověď

    Milá Jarmilo, já předpokládám, že váš lékař měl k nasazení léku Siofor (metformin) rozumný důvod. Asi míváte zvýšené glykémie během dne, nebo máte vyšší hodnotu glykovaného hemoglobinu. V každém případě dávka Sioforu 500 mg 1x denně je velmi nízká. Kromě toho se udává, že po metforminu (siofor) se hypoglykémie nevyskytují a pokud ano, spočívá jejich příčina v jiných lécích. Vy ale asi žádný jiný lék na diabetes neberete.

    Pokud tedy máte opravdu ráno hodnoty glykémie v normě (3,8 je dolní hranice normy), tak skutečně asi momentálně Siofor nepotřebujete. Můžete ho tedy na nějakou dobu vysadit a uvidíte. Nezapomínejte ale, že základem léčby diabetu je dieta, zvláště u osob s nadváhou.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, asi 4 roky mám diabetes ll., užívám Metformin 500mg tbl.1-0-0 a Rosucard 20 mg 1-0-0. Lačné glykémie 4,5-5,5. B_ghbA1c 42,0. Vzhledem k mé hmotnosti mi byla nabídnuta ke zvážení terapie GLP analogem pro obezitu. Prosím o Váš názor, který lék by byl v mém případě vhodný (Ozempic nebo nějaký z dalších možností ). Děkuji Bohumila
    věk: 72 let výška: 163 cm váha: 96 kg

    Odpověď

    Milá Bohumilo,diabetes máte nyní dobře vyrovnaný a ještě máte bohatou rezervu v možnostech léčby. Na prvním místě bych doporučoval zvýšit dávku metforminu alespoň na 2x 500 mg. Jinak analog GLP-1 by mohl podpořit vaši snahu ke zhubnutí, ale bez výrazného úsilí a vůle fungovat na zhubnutí nebude. Ozempic je určitě vhodný, stejně jako např. lék Trulicity, který bude nyní lépe dostupný. Podle současných pravidel by ale nemusely být uvedené léky pro vás plně hrazeny ze zdravotního pojištění, protože vaše vyrovnání diabetu je dobré i při stávající léčbě. Pokud vám lékař lék nabízí, je to určitě vhodná možnost, ale zázrak bez výrazného osobního nasazení čekat nemůžete.
     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Pokud je diabetik 1. typu léčen výhradně analogovými inzulíny, pak zcela vymizí z jeho organismu lidský inzulín. Novější výzkumné práce dokazují, že lidský inzulín hraje důležitou roli nejenom v metabolismu glukosy, ale i při jiných důležitých procesech (dokonce i v činnosti mozku), při kterých nemusí být vždy zastupitelný inzulínovými analogy, jejichž molekula je odlišná. Můj dotaz zní, zda totální absence lidského inzulínu nemůže z tohoto hlediska způsobit v dlouhodobějším časovém horizontu nějaké zdravotní komplikace, o kterých možná zatím nevíme. odkaz na jednu z publikací https://www.researchgate.net/…ier Zajímalo by mě, zda se tomuto aspektu věnuje v klinické medicíně nějaká pozornost. Medikací první volby u diabetu 1. typu jsou dnes výhradně analoga. Vítězslav
    věk: 67 let výška: 178 cm váha: 78 kg

    Odpověď

    Milý Vítězslave,

    musím přiznat, že jste mě svojí otázkou dostal. Na vaši otázku dokážu odpovědět pouze tak, že nové lékové přípravky jsou čím dál tím více testovány, než se objeví na farmaceutickém trhu. Jejich účinky se testují nejprve na buněčné úrovni, potom u experimentálních zvířat a teprve poměrně za dlouho také u člověka, přičemž u člověka probíhá testování ve 4 fázích, z nichž teprve ta poslední je sledování v širším měřítku u větších skupin osob. Závažné vedlejší účinky by proto neměly uniknout, ale pochopitelně se to stát může.

    Aby mohla inzulínová analoga působit, musí se dostat do cílových tkání. Některá nová analoga se cíleně vyvíjejí tak, aby působily více či méně v určitých tkáních, ale máte pravdu, že jejich efekt se testuje velmi obtížně ve tkáních, kde působení inzulínu není zjevné. Např. pro činnost mozku není inzulín potřebný, ale mozkové buňky mají inzulínové receptory a nějakým způsobem tam inzulín působit může. Např. jak ukazujete ve svém dotazu, inzulin detemir (Levemir) neprochází tzv. hematoencefalickou bariérou (nedostává se do mozku). Nebyly zjištěny žádné nežádoucí efekty s tím spojené a naopak se připouští, že Levemir vede na rozdíl od jiných typů inzulínu méně k obezitě, protože možná neaktivuje určité receptory v mozku, které vyvolávají chuť k jídlu. Stejně tak se stále hledají nová analoga, která by působila třeba více v játrech či tukové tkáni a méně vyvolávaly hypoglykémie.

    Že to může mít nějaké vedlejší efekty, je asi možné. Na druhé straně, u všech nových přípravku jsou před uvolněním na trh nežádoucí efekty pečlivě sledovány. Proto si myslím, že by se závažnější neočekávané vedlejší účinky neměly objevovat, nebo by měly být včas rozpoznány. Pokoušel jsem se najít o této problematice více informací, ale příliš jsem neuspěl. Tak díky za inspiraci, zeptám se dalších odborníků.
     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Indikace
    věk: 61 let výška: 173 cm váha: 106 kg

    Odpověď

    Milý Karle, očekáváte možná obsáhlejší odpověď, ale přitom se ani na nic neptáte... Mohl bych vám to vrátit v podobě následující odpovědi: „Diabetes“  :-)

    Ozempic patří mezi tzv. „Analoga glucagon-like peptidu-1 (GLP-1)“, o kterých byste se dočetl i na našich stránkách např. zde:

    https://www.cukrovka.cz/moderni-lecba-cukrovky-2.-typu-aneb-agoniste-receptoru-glp-1-strucne-a-jasne

    a na tomto testu si pak můžete vyzkoušet, zda jste četl pozorně:

    https://www.cukrovka.cz/glp-1-agoniste-a-jejich-aplikace-1x-denne

    Ozempic je vhodný zejména pro léčbu diabetu 2. typu provázeného nadváhou. Zlepšuje fungování inzulínu, snižuje pocity hladu, zpomaluje vyprazdňování žaludku a vede k hubnutí. Ozempic je možné také používat u osob s nadváhou i bez diabetu. V této indikace ale není hrazen zdravotními pojišťovnami.

    poznámka redakce:

    Indikace:

    1. Diabetes mellitus 2. typu; používá se v kombinaci s metforminem, pioglitazonem, glifloziny, deriváty sulfonylurey nebo s inzulinem, příp. i v monoterapii (při kontraindikaci nebo intoleranci metforminu).

    2. Obezita u pacientů s BMI ≥ 30 kg/m2, případně nadváha u pacientů s BMI 27-30 kg/m2 a přítomností rizikových faktorů (např. prediabetes, diabetes 2. typu, dyslipidémie, hypertenze nebo jiné kardiovaskulární onemocnění, obstrukční spánková apnoe); používá se vždy ve spojení s nízkoenergetickou dietou a kognitivně behaviorální modifikací stravovacích a pohybových návyků.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Prosím o radu. Ve 22.00 si aplikuji inzulin Tresiba. Mám řešit změnu doby aplikace vzhledem k posunu času když jde o dlouhodobě působící inzulin? Magda
    věk: 65 let výška: 163 cm váha: 97 kg

    Odpověď

    Milá Magdaléno,

    inzulín Tresiba působí velmi dlouho, skoro 2 dny. Posun času injekce plus či minus 2 hodiny prakticky nehraje roli.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!