Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a léky

644 dotazů

  • Dotaz

    Doporučení jiného léku pri diabetu 2.st.než je ozempic. Užívám při diabetu Stadamet a jsem ochotna lek hradit.

    Děkuji za odpověď Františka

    věk: 72 let výška: 165 cm váha: 95 kg

    Odpověď

    Milá paní Františko,

    na lék Ozempic se ptá mnoho čtenářů, a protože jsme podobné dotazy již zodpovídali, doporučuji podívat se zde:

    https://www.cukrovka.cz/poradna?search=ozempic

    (odpovídá redakce, )

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Píchám si teprve krátce večer Lantus a včera jsem zapomněl co dělat? Michal
    věk: 75 let výška: 182 cm váha: 130 kg

    Odpověď

    Milý Michale, osoby s diabetem 1. typu si často podávají inzulín ve 4 dávkách, přičemž právě inzulín Lantus se může podávat jako dlouze působící inzulín na noc, aby zajistil tzv. bazální dávku a zabránil vysoké glykémii v noci a příští den dopoledne. Ostatní dávky většinou představuje některý z rychle působících inzulínu a podává se před jídly. V takovém případě vynechání dávky na noc se jistě ráno projeví vysokou glykémií a bude vyžadovat např. zvýšit dávky inzulínu před jídly, nebo alespoň podání menší dávky Lantusu hned ráno.

    Pokud ale jste diabetik 2. typu a začal jste užívat 1 denní dávku inzulínu na noc, tak se pravděpodobně nic pozoruhodného při vynechání večerní dávky nepřihodí. Asi budete mít vyšší glykémie, což můžete vyrovnat omezením příjmu sacharidů a zvýšeným pohybem. V každém případě je vhodné si glykémii zkontrolovat.

     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chtěl bych se zeptat, bude nově vyvinutý inzulín ICODEC vhodný pro diabetiky 1 typu? Lukáš
    věk: 15 let výška: 171 cm váha: 59 kg

    Odpověď

    Vážený pane Lukáši, přeji dobrý den,

    máte pravdu studie fáze 3 (ONWARDS), které zkoumaly účinnost a bezpečnost insulinu icodec byly úspěšně dokončeny a byl v nich prokázán podobný bezpečnostní proflil insulinu icodec jako v případě insulinu glargin, při srovnatelné účinnosti (u diabetiků 1. i 2. typu). Rozdíl mezi těmito insuliny spočívá v tom, že zatímco insulin glargin se musí aplikovat každý den, tak insulin icodec se aplikuje jen jednou týdně, podobně jako jiný lék používaný pří léčbě diabetu - semaglutid. Ukončení studie fáze 3 však automaticky neznamená, že je lék registrován a lze jej používat v běžné léčebné praxi. Výrobce insulinu icodec teprve o registraci v EU, USA a Číně požádá a má se tak stát v nejbližší době, podle zprávy výrobce z prosince 2022 to bude v prvním pololetí roku 2023. Teprve po schválení a registraci bude lék uveden na trh. Avšak bude muset ještě projít procesem stanovení úhrady z prostředků veřejného zdravotního pojištění, aby jej mohli předepisovat lékaři. Uvidíme jak rychle tyto procesy budou probíhat. Nejsem ji jist, zda bude možné vše zvládnout do konce letošního roku, vyloučeno to však není. Pro úplnost doplním, že aktuálně probíhá klinická studie fáze 3 s dalším insulinem, který se aplikuje 1krát týdně (insulin efsitora alfa). Tato studie (QWINT) by měla být ukončena v květnu 2024.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Může mně obvodní lékař předepsat inzuliny, které mně předepisoval diabetolog?
    věk: 77 let výška: 175 cm váha: 100 kg

    Odpověď

    Milý Karle, inzulín může předepisovat jenom diabetolog, internista a endokrinolog.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý večer, píchám jednou týdně inzulín trulicity, každý večer Siofor Prolong 1000mg, a ještě 36 jednotek ve 21:00 inzulínu Toujeo. Dnes jsem si bohužel trulicity zapomněla ráno píchnout. Mohu dávku nahradit teď večer ? Nerada bych dostala třeba hypoglykémii. Děkuju Alena
    věk: 30 let výška: 173 cm váha: 96 kg

    Odpověď

    Milá Aleno, přípravek Trulicity neobsahuje inzulín, ale lék, který dlouhodobě tlumí chuť k jídlu, zlepšuje efekt inzulínu a částečně také podporuje vlastní sekreci inzulínu. Působí celý týden a posunutí dávky o jeden den není příliš závažné. Mnohem větší chyba by byla vynechat inzulín Toujeo, nebo si jej podat v jeden den dvakrát.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Užívání tablet COMPLEX 3 ACTIVE - Glucosamine,MSM,Chondroitin. Užívám Stadamet při léčbě cukrovky. Je možné užívat současně i výše uvedenou kloubní výživu COMPLEX 3 ACTIVE ?
    věk: 68 let výška: 174 cm váha: 80 kg

    Odpověď

    Vážená paní Aleno, přeji dobrý den,

    metformin, který je obsažen v přípravku Stadamet můžete užívat s kombinací glukosaminu, chondroitinu a methylsulfonylmethan (MSM) bez rizika lékové interakce.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, slyšela jsem o injekci saxenda. Ale také, že pokud máte poruchu štítné žlázy, nesmí se. Mě v roce 2009 vzali levý lalok ŠŽ a od té doby beru letrox 50. Mohu saxendu? Mám opravdu nadváhu.
    věk: 38 let výška: 149 cm váha: 72 kg

    Odpověď

    Milá paní,

    Lék Saxenda se používá u širokého okruhu pacientů jako podpůrný lék pro účinné hubnutí. Jeho tzv. kontraindikace, to znamnená stavy, kdy se nesmí používat, jsou poměrně omezené a udává se zejména imunologická přecitlivělost vůči tomuto léku, nebo jeho součástem. V tzv. souhrnu klinických informací o léku, které jsou pro lékaře závazné, je ohledně onemocnění štítné žlázy uvedeno následující:

    „ V klinických hodnoceních u diabetu mellitu 2. typu byly hlášeny nežádoucí účinky na štítnou žlázu, jako například struma, a to zvláště u pacientů s již dříve existujícím onemocněním štítné žlázy. Liraglutid proto musí být u pacientů s onemocněním štítné žlázy používán s opatrností.“

    Pokud tedy nemáte pokračující onemocnění štítné žlázy (tím nemyslím její funkční nedostatečnost po částečném odstranění žlázy), Saxendu užívat můžete. Měla byste o tom ale informovat lékaře, který vás z hlediska štítné žlázy sleduje. Po nějaké době užívání by měl zkontrolovat váš klinický stav a vyšetřit štítnou žlázu přinejmenším pohmatem, možná i ultrazvukem.

    Přípomínám, že do souhrnu údajů o léku se udávají prakticky všechny pozorované nežádoucí efekty v klinických studiích, které byly pozorovány u velkých souborů pacientů. Toto upozornění tedy není důvodem lék nepodávat, ale jen výzvou k určité bdělosti.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám dlouhý cukr 44-45-46-71-46-54 Píchám inzulín . Mám předepsán Mulado prolong. Dočetl jsem se že se může objevit po tomto léku zánět jater. Mám strach to užívat. Pavel
    věk: 67 let výška: 176 cm váha: 128 kg

    Odpověď

    Milý Pavle, zajímalo by mě, kde jste se to dočetl. Ono když člověk hledá, tak dnes najde na internetu prakticky všechno. Jen si musí umět vybrat. Zejména se snadno nalézá to, co člověk si sám přeje nalézt a na opačná tvrzení nebere zřetel.

    Matformin (Mulado) je lék velmi bezpečný, který užívá mnoho milionů lidí. Určitě někdo z nich měl zánět jater, ale tento lék rozhodně nepatří mezi rizikové látky. Naopak, používá se dokonce i v léčbě jaterních onemocnění, např. ztučnění jater, které diabetes často provází.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jak se vysoký tlak snáší se saxendou? Simona
    věk: 51 let výška: 168 cm váha: 81 kg

    Odpověď

    Vážená paní Simono, přeji dobrý den,

    na Vaší otázku je možné s trochou nadsázky odpovědět, že se vysoký krevní tlak s přípravkem Saxenda nemají rádi. Abych to vysvětlil: změny, které v poměrně krátké době navodí aplikace přípravku Saxenda vedou u pacientů k poklesu krevního tlaku. V klinických studiích bylo snížení krevního tlaku významně vyšší po aplikaci přípravku Saxenda ve srovnání s pacienty, kteří si aplikovali placebo. Pokles krevního tlaku je tak jedním z velmi důležitých účinků přípravků Saxenda, protože je pokles krevního tlaku spojen se snížením kardiovaskulárního rizika a výskytu velkých kardiovaskulárních příhod o 13 %, což lze považovat za velmi příjemný bonus terapie. Z klinických studií také vyplývá, že pokles krevního tlaku není doprovázen projevy přílišného snížení krevního tlaku (tzv. hypotenzí).

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Of 7.11.2022 jsem vedena u sveho obvodniho lekare s cukrovkou 2.stupne.Uzivam glucophage X-RAY 500mg. Me hod toy byly 7,9, pak 6,2 a posledne v dubnu lentos.roku 6,64.Mohla bych prerusit uzivani leku, kdybych dodrzovala dietu? Jen jeste chci dotat, ze jsem uz 2krat mela emboli plaice a to v roce 2018 a v roce 2020- uzivam Pradaxu a na cholesterol Rosucard 1o mg, Detralex 2 tabl.denne.Dekuji za odpověď. Naděžda
    věk: 73 let výška: 163 cm váha: 77 kg

    Odpověď

    Milá Naděždo, vždycky se divím, proč se lidé tolik brání metforminu (Glucophage). Je to lék vhodný a velmi bezpečný, používá se i při lehkých poruchách glukózové tolerance, většinou jako základní lék, a to s dalšími pozitivními účinky. Dávku máte velmi nízkou, tak si myslím, že by se nic nestalo, kdybyste jej vysadila. Ale ještě lepší by asi bylo dávku lehce zvýšit a užívat jej dál, aby se vám glukózová tolerance pokud možno nezhoršovala. Máte jen velmi mírnou nadváhu, ale pokud byste lék vysazovala, musela byste dietu určitě zpřísnit.
     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!