Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a léky

667 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den.prosim stane se něco když na dva dny vynechám aplikaci inzulínu xultophy?aplikují 43jednotek.a mám potom začít zase hned s 43 j.? děkuji
    věk: 51 let výška: 163 cm váha: 95 kg

    Odpověď

    Milá Andreo, nerozumím tomu, proč byste měla lék na dva dny vynechávat. Jediným trochu pochopitelným důvodem je situace, kdy někam odcestujete a inzulín se zapomenete vzít s sebou. I v takovém případě byste si ale měla rychle opatřit nějakou náhradu v podobě podobně působícího inzulínu.

    Inzulín Xultophy se užívá téměř výhradně k léčbě diabetu 2. typu. Často tomu tak je u osob, které mají do určité míry zachovanou sekreci vlastního inzulínu. V tom případě pak záleží na tom, kolik vlastního inzulínu jim ještě zbývá. Pokud mají sekreci celkem dostatečnou a lék užívají jen ke zlepšení vyrovnání diabetu, může dojít jen k přechodnému zvýšení glykémií bez závažnější zdravotní poruchy. Po dobu vynechání inzulínu je vhodné alespoň redukovat celkový příjem sacharidů.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    dobrý den v 53 letech jsem den po kontrole na, dia pořádně prodelala cévní mozkovou příhodu cmp je prosím možné že glp1 ochrani pred další cmp děkuji Štěpánka
    věk: 54 let výška: 163 cm váha: 74 kg

    Odpověď

    Milá Štěpánko, na samotnou vaši otázku, zda léčba lékem ze skupiny analogů GLP-1 vede k prevenci centrálních mozkových příhod, vám odpovím celkem snadno. Ale podrobněji vám poradit je pro mne obtížné, protože uvádíte příliš málo a k tomu ještě nejasných informací.

    Léky ze skupiny analogů glukagonu podobeného peptidu 1 (GLP-1) s s úspěchem používají v léčbě diabetu 2. typu. Některé byly navíc také s úspěchem testovány při léčbě obezity. V rozsáhlejších studiích se také zjistilo, že mírně přispívají k nižšímu riziku kardiovaskulárních příhod a mírně přispívají k pomalejšímu průběhu diabetického onemocnění ledvin. Tyto efekty ale mohly být také zprostředkovány zlepšenou kompenzací diabetu a snížením tělesné hmotnosti a tím často i poklesem krevního tlaku. Jako prevence centrálních mozkových příhod se ale tyto léky samostatně neužívají, k tomu existují jiné léky.

    Výskyt centrální mozkové příhody ale vyžaduje zjištění její příčiny. Ta může být způsobena uzávěrem tepen nebo tepének v centrálním nervovém systému (krevní sraženinou, vmetkem či aterosklerotickým plátem), nebo krvácením. Mozková příhoda může být také jenom krátkodobá v trvání minut až desítek minut, kdy např. dojde ke spazmu tepénky nebo se drobná sraženina např. sama rozpustí. V každém případě je ale nutné provést následné neurologické vyšetření, většinou spolu s vyšetřením pomocí výpočetní tomografie, nebo magnetické rezonance mozku. Vyšetřuje se také průtok krve krkavicemi (krční tepny) pomocí ultrazvuku.

    Zatímco srážlivé příčiny se léči tzv. antikoagulační či antiagregační léčbou, v případě krvácení se tyto látky bezprostředně nepodávají. Důležité je také udržování krevního tlaku ve správném rozmezí.

    Je proto nutné, abyste probrala svoji příhodu s neurologem, možná se tak již stalo. Ten pak rozhodne o dalším vyšetřovacím postupu a prevenci toho, aby se příhoda neopakovala.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,užívala jsem Rybelsus3mg a pani doktorka mi nenavýšila po 3 měsících dávku na 7 mg a glyk.hem.mi vyskočil na 61 a místo toho,aby navýšila Rybelsus (bylo mi po něm špatně od žaludku)dr.mi napsala Trulicity 0,75 inj. Prosím Vás jen se chci zeptat Rybelsus je myslím si dobrý lék a Trulicity má stejné nežádoucí účinky na žaludek je to to samé? Moc děkuji za odpověď Radka
    věk: 54 let výška: 172 cm váha: 82 kg

    Odpověď

    Milá Radko, oba léky jsou z jedné skupiny s velmi podobným mechanismem účinku. Rybelsus se užívá pravidelně ústy a Trulicity se dává injekčně, za to alo pouze 1x za 14 dní. Když se užívá Ryblesus v plné dávce, může být podobně účinný jako Trulicity, ale podrobné srovnání nebylo provedeno. Určitě záleží na individuální reakci pacienta.

    Pokud vám dosavadní dávka léku Rybelsus nedělala dobře, jak zjevně nebylo možné jeho dávku zvyšovat. Trulicity zatím dostáváte sníženou dávku oproti té, která se uvádí jako plná (1 mg). Budete-li jej dobře snášet a nebude-li efekt dostatečný, bude možné časem dávku zvýšit. Já si osobně nedovoluji porovnávat tyto dva léky, ale Trulicity je určitě dobrá volba. Při injekčním podání se do těla dostává 100 % podaného léku, zatímco při podání v podobě tablet se vstřebává jen  část. Zpravidla jsou injekčně podávané léky účinnější.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    mám diabeten 2,beru ráno a večer 1tableti vodoměr 12,5mg,1000mg , v poledne1tabletu stadamet.Rano si píchám 2,4 saxendy kterou kupují za 2800kč.Chtěl bych se zeptat zda by nebylo lepší přejít na jiný lék který by byl o dost levnější.Jsem 71 léty důchodce a invalidní, jsem špatně pohybliví.Děkuji za radu a odpověď.
    věk: 71 let výška: 179 cm váha: 112 kg

    Odpověď

    Je to někdy legrace, co ty slovní procesory natropí. Neškodí občas to po sobě přečíst, než nám to odešlete. Tak vy ráno a večer užíváte Vodoměr? Voda je drahá, a tak asi kontrolujete, kolik jste toho zase spotřeboval. Hádám, co jste tím Vodoměrem měl na mysli, snad Vildamet?

    Ve vašem případě, kdy máte diabetes i nadváhu, tak byste měl splňovat kritéria pro zvýšenou úhradu léků ze skupiny GLP-1 agonistů. Ovšem lék Saxenda se používá vysloveně na hubnutí a není hrazen ze zdravotního pojištění. Je to ale stejná látka, která je obsažena v antidiabetickém léku Victoza. Ta hrazena je. Podává se také 2x denně, ale plná dávka tohoto léku, která je hrazena, činí 1,2 mg denně.

    Mohl byste tedy přejít na tento, v podstatě stejný lék.

    Další možnost je užívat lék Trulicity. Působí podobně, ale podává se 1x týdně. A konečně je tu Ozempic, který se také podává 1x týdně a pro vás by měl být hrazen. Tohoto léku je ale momentálně nedostatek, a tak vám spíš doporučuji Trulicity. Záleží to ovšem na vašem diabetologovi - jen ten jej může předepsat. Naproti tomu Saxendu,  která je u nás určena jen pro indikaci hubnutí, mohou předepisovat i praktičtí a jiní lékaři. Lék je ale nutné kupovat.
     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Preco mi lekár nechce predpisat ozempic,?mam už 5brokov diabetes 2.a 80 kga cukor mi skáče,dakujem Alica
    věk: 60 let výška: 163 cm váha: 80 kg

    Odpověď

    Milá Alice, takové dotazy dostáváme opakovaně a je už skoro zbytečné na ně znovu a znovu odpovídat. Nejlepší bude, když se podíváte do naší poradny a zvolíte heslo „Ozempic“. Objeví se vám řada dotazů velmi podobných tomu vašemu, a to již s odpověďmi.

    Abych vás ale neodbyl úplně, zopakuji v současné době platné omezení pro úhradu léku:

    „Semaglutid je hrazen v dávce maximálně 1,0 mg týdně v kombinaci s metforminem a/nebo sulfonylureou nebo v kombinaci s thiazolidindiony u pacientů, u nichž použití maximálních tolerovaných dávek zmíněných léčiv po dobu alespoň 3 měsíců společně s režimovými opatřeními nevedlo k uspokojivé kompenzaci diabetu definované jako hladina HbA1c nižší než 53 mmol/mol. Nedojde-li k prokazatelnému zlepšení kompenzace diabetu o 7 % či vyššímu poklesu hladiny HbA1c při kontrole po 6 měsících léčby, semaglutid není dále hrazen. V kombinaci s inzulinem nejsou léčivé přípravky s obsahem semaglutidu hrazeny. Z prostředků veřejného zdravotního pojištění je hrazeno pouze jedno předplněné pero obsahující 4 dávky po 1,0 mg semaglutidu na dobu 28 dnů. Dávkování nad 1,0 mg týdně není z prostředků veřejného zdravotního pojištění hrazeno.“

    Je ovšem také potřeba, aby lékař, který vás zná, usoudil, že lék je pro vás vhodný. Např. lék nenahradí zjevnou nekázeň pacienta a v současné době není možné jej předpisovat osobám bez diabetu 2. typu, ani kdyby si jej chtěli sami hradit.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda se dá Novorapid Flexpen nahradit jiným inzulinem. Děkuji za odpověď.
    věk: 88 let výška: 146 cm váha: 73 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    podobný účinek (jak nástupem a dobou působení, tak dávkováním) jako Novorapid má Humalog a Apidra. Z nových generací krátkých analogových inzulinů se dá použít i Fiasp -  ten má oproti Novorapidu trochu rychlejší nástup stačí podávat kolem 5minut před jídlem, ale dávka by měla být podobná. Dá se využít i Lyumjev -  ten má také rychlejší nástup než Novorapid, podání kolem 5minut před jídlem. Současně má i o něco kratší dobu působení. Pokud by se dělala záměna Novorapid na Lyumjev, tak se začíná také stejnou dávkou. Takže možností výměny inzulinu je několik

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,asi 2roky se chodím léčit na cukrovku 2.typu,ale výsledek nikde.Vystřídal jsem několik léků(sitagliptin,jardiance),ale cukr se nesnižuje(9-14),dlouhý až do 70,s posledním lékem jazeta mám problémy s polykáním a se zduřeným hrdlem a pořád musím užívat 2x denně glycladu a nechápu proč,když nemá účinek.Už mám obavy o další komplikace.Můžete poradit?Je to normální? Zdeněk
    věk: 75 let výška: 170 cm váha: 75 kg

    Odpověď

    Milý Zdeňku, diabetes má mnoho podob a existuje široká řada možností. Uplatňují se zejména 2 poruchy, a to porušená citlivost tkání v těle vůči působení inzulínu a současně porucha tvorby inzulínu, kterého se v těle netvoří dostatek k tomu, aby vynahradil jeho snížené působení.  Tak je tomu zejména u diabetu 2. typu. Diabetes 1. typu je odlišný v tom, že tam chybí schopnost produkovat inzulín zcela, takže člověk je úplně závislý na inzulínu injekčním.

    Ale i u diabetu 2. typu může být tvorba inzulínu nedostatečná natolik, že je nutné jej podávat injekčně. Existují také případy, kdy se sice nejedná o typický diabetes 1. typu (což je autoimunitní onemocnění), ale přesto je výrazně postižena tvorba inzulínu, a to např. v důsledku onemocnění celé slinivky břišní, které postihuje i tu část, kde se tvoří inzulín.

    Vy nemáte nadváhu a nefungují u vás dostatečně léky, které se u diabetu 2. typu používají. Proto se domnívám, že máte nedostatečnou sekreci inzulínu a nejspíše jej potřebujete dostávat v injekční podobě. Ve vašem případě bych např. pokračoval v podávání léku Jardiance a nasadil zatím inzulín v jedné večerní dávce. Např. přípravek inzulínu Tresiba, který působí déle než 24 hod. Mohl byste začít např. dávkou 12 j. večer, přičemž by se dávkování překontrolovalo podle efektu asi po týdnu a postupně by se upravovalo. Pokud možno byste měl mít potom ranní glykémie mezi 5 a 6 mmol/l, a to bez hypoglykémií (příliš nízkých hodnot).

    Samozřejmě je velmi vhodné, abyste si glykémie pravidelně monitoroval. Toto všechno by vám měl vysvětlit váš lékař.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Při aplikaci trulicity a cosyrel u mi připadá,že cosyrel neplní blokaci arytmie.mam ji pravidelně od cca 13 hodin až do večera.dopoledne v klidu. Pavel
    věk: 53 let váha: 103 kg

    Odpověď

    Vážený pane Pavle, přeji dobrý den,

    velmi děkuji za Váš dotaz, protože je z mého odborného hlediska nesmírně zajímavý. Léková interakce mezi přípravky TRULICITY a COSYREL dosud nebyla popsána, odpověď by tedy mohla být poměrně jednoduchá: k lékové interakci nedochází. Tak jednoduché to ale není. Přípravek TRULICITY ovlivňuje motilitu žaludku a tenkého střeva a obecně tak může mít vliv na vstřebávání léků. K tomu se výrobce přípravku vyjadřuje v příbalové informaci takto: "Trulicity může zpomalit vyprazdňování žaludku, a tím může ovlivnit ostatní léky, informujte proto svého lékaře, lékárníka nebo zdravotní sestru o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat.". Proto se správně ptáte. Jak jsem již uvedl, žádná studie lékové interakce s přípravkem COSYREL nebyla provedena. Z jiných studií provedených s přípravkem TRULICUTY vyplývá, že k malým změnám v osudu léků při jejich kombinaci s přípravkem TRULICITY může dojít. Průměrné hodnoty takových změn jsou sice malé, ale nejsou u všech pacientů stejné. Říkáme tomu rozptyl změn, a ten může u velmi malé části pacientů způsobit odlišný účinek dalšího léku. Uvedu to na příkladu. Kombinace přípravku TRULICITY s lékem na bolest paracetamolem vedla ke snížení koncentrací paracetamolu v krvi průměrně o 36 %, ale rozptyl údajů byl 30-41 %, pokud bylo hodnoceno 90 % všech pacientů, přičemž rozptyl byl ještě větší, pokud byli hodnoceni všichni pacienti. Každý pacient totiž nereaguje zcela stejně. Řešení tohoho typu lékové interakce je poměrně jednoduché a známe jej z léků, které jsou přípravku TRULICITY podobné. Postačí druhý lék užít odděleně od přípravku TRULICITY, a to před jeho aplikací. V různých studiích se ukázalo, že podání takového léku 2 hodiny před aplikací vedlo k tomu, že k ovlivnění osudu druhého léku prakticky vůbec nedošlo. Doufám, že Vám takový postup pomůže.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, 5 měsíců si píchám Saxendu v dávce 1.2-1,8 jednotek, zpocatku jsem zhubla 2 kg velice rychle, ale hubnutí se zastavilo. Chtěla bych přejít na Ozempic (i kvůli aplikaci 1x týdne). Jakou dávkou ozempicu začít? Děkuji. Tamara
    věk: 43 let výška: 165 cm váha: 75 kg

    Odpověď

    Milá Tamaro, napřed odpovím z čistě odborného hlediska: Léčba přípravkem Ozempic se zahajuje nízkou dávkou, která se postupně podle efektu a tolerance zvyšuje na 1 mg denně. Důvodem je snaha nevyvolat výrazný nežádoucí efekt spočívající v nevolnosti, která by mohla pacienta od další léčby odradit. Postupně dochází k adaptaci a nevolnost nevzniká, nebo je jen mírná a v podstatě žádoucí kvůli hubnutí. Pokud používáte lék podobný, a to v plné dávce, mohla byste klidně začít rovnou plnou dávkou 1 mg 1x týdně.

    Druhý aspekt odpovědi: Ozempic lze nyní v ČR předepsat pouze pacientům s diabetem 2. typu, kteří jsou obézní a nemají dostatečně vyrovnaný diabetes. Léku je momentálně nedostatek a není povoleno jej vydávat bez receptu, ani když by si jej člověk v plné ceně zaplatil. O tom, zda máte či nemáte diabetes nepíšete. Kromě toho nejste ani vysloveně obézní.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Po jaké době se dostaví účinky léku Siofor 500 o zahájení léčby. Užívám 1 tabletu večer, děkuji. Josef
    věk: 69 let výška: 173 cm váha: 72 kg

    Odpověď

    Milý Josefe, metformin je stále základním lékem pro léčbu diabetu 2. typu. Má více příznivých účinků, které vedou ke snížení hladiny krevního cukru, ale za základní mechanismus se považuje snížení produkce krevního cukru v játrech, které se uplatňuje nejvíce během noci, kdy nejíme. Metformin ale působí na ostatní tkáně citlivé vůči působení inzulínu a zlepšuje efekt inzulínu např. ve svalech a ve střevě. Pravděpodobně rovněž ovlivňuje střevní mikroflóru, což také může zlepšovat glukózovou toleranci.

    Metformin není látka, jejíž požití by bezprostředně vedlo k poklesu glykémie a nepůsobí hypoglykémii. Jeho efekt se rozvíjí pomalu během několika dnů a výsledek léčby je vhodné posuzovat ne dříve než za 1 měsíc. Působení ale závisí na dávce, a tu vy máte značně nízkou. Je ovšem dobré začínat takto, protože si člověk na lék postupně zvyká a lépe jej snáší po stránce zažívací.

    Pokud tedy nemáte vysloveně dekompenzovaný diabetes s glykémiemi opakovaně nad 10 mmol/l, počkejte na efekt asi tak 1 měsíc. Nezapomínejte ovšem, že metformin může jen pomáhat zvládat vaši poruchu, nemůže ale vyrovnávat excesy v dietě. Dodržování diety s omezením množství sacharidů na doporučenou úroveň je nezbytné. A samozřejmě pomáhá pravidelný pohyb.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!