Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a léky

763 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den mám dotaz jsem zdravá nemám diabetes ale jsem obézní mohu se zeptat zda mohu jako zdravá brát Metformin děkuji za odpověď. Marie
    věk: 32 let výška: 154 cm váha: 90 kg

    Odpověď

    Milá Marie, metformin je lék velmi bezpečný a i zdraví jedinci jej mohou brát. Ale proč? Tento lék může u osob s pre-diabetem bojovat proti přechodu ve zjevný diabetes. Nebylo by lepší se víc zamyslet nad dietou a pohybem, třeba s pomocí nutričních specialistů, obezitologa nebo praktického lékaře?

    Doporučení redakce:

    Možná by Vás mohly zaujmout naše fotojídelníčky: https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Xarelto a hojeni defektu diabetická noha
    věk: 74 let výška: 174 cm váha: 98 kg

    Odpověď

    Milá Jiřino,

    Xarelto je  účinný lék, který snižuje krevní srážení a tím brání vzniku patologického srážení krve a případných embolií (vmetků) krevních sraženin do plicního řečiště, či do jiných orgánů, zejména mozku. Má svoje jasné indikace a kontraindikace. Rizikové je jeho použití zejména u osob s velkým rizikem krvácení, s aktivními vředy v zažívacím ústrojí apod. Na rozdíl od starších léků s podobným efektem se může brát ústy a nemusí se monitorovat jeho aktivita.

    Obecně je možné tento lék užívat u nekrvácejících diabetických defektů. Zde může navíc pomáhat předcházet vzniku žilní trombózy v končetinách.

    Pokud by však bylo potřeba defekt na noze operovat nebo provést rozsáhlé čištění rány, zpravidla se lék dočasně vysazuje, po dobu před výkonem se podává tzv. nízkomolekulární heparin injekčně do podkoží a v den výkonu se tato náhrada vynechá. Následující den se pak buď pokračuje v tom nízkomolekulárním heparinu podkožně, nebo se znovu zahájí léčba Xarelto. V každém případě o úpravě antikoagulační léčby v tomto případě rozhoduje chirurg nebo specialista v péči o syndrom diabetické nohy, který se může poradit s dalším specialistou, např. kardiologem, který Xarelto nasadil.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Rok užívám lék Jardiance ,který mi kardiolog předepsal po deseti letech léčby po selhání srdce. Nyní mi byla zjištěna cukrovka II.typu a nasazen Stadamet./diabetologovi jsem opomněla zmínit užívaný Jardiance,/. Mohu užívat oba léky? jak mám postupovat. Děkuji za radu. Eliška
    věk: 75 let výška: 162 cm váha: 68 kg

    Odpověď

    Vážená paní Eliško, přeji dobrý den,

    přípravek Jardiance, který již užíváte byl původně vyvinut na léčbu cukrovky, po nějaké době se zjistilo, že má velmi příznivý vliv u pacientů se srdečním selháním a u pacientů s poruchou funkce ledvin a začal být předepisován i u těchto pacientů. Kombinace přípravku Jardiance s přípravkem Stadamet je možná, ba dokonce výhodná, protože každý z přípravků působí jiným mechanismem, které se vzájemně doplňují. Diabetolog Vás jistě poučil o měření glykémie (hladiny glukózy v krvi), kombinace přípravků Jardiance a Stadamet je prokazatelně bezpečná, jediné co by mohlo hrát roli, že by jste užívala zbytečně vysokou dávku přípravku Stadamet. Předpokládám, že Vám byla předepsána dávka 500 mg, nejvýše 850 mg 2krát denně, což by mělo být v pořádku a bez významnějšího rizika hypoglykémie. Kombinace přípravků Jardiance a Stadamet v klinických studiích k hypoglykémii vedla jen opravdu vzácně. Že užíváte přípravek Jardiance sdělte svému diabetologovi při nejbližší kontrole.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Lantus si píchách ve 22h. 16j.. Jakou bych měl dát dávku při přechodu na Tresibu.Stejnou nebo vyšší? Nechápu proč má Tresiba účinnost 42hod.a musím si píchnout každých 24h.novou dávku. Bude předávkování. Jak tedy při nahromadění jednotek v těle působí.Děkuji.Otakar

    Odpověď

    Dobrý den,

    Lantus a Tresiba by teoreticky měly mít ekvivalentní =  stejnou dávku. Je ale dobré např. po týdnu od výměny inzulinu zhodnotit, zda dávka nechce ještě mírně doupravit.

    Tresiba má oproti Lantusu vyrovnanější uvolňování. Účinnost je u Tresiby udávána delší než 42 hodin (přesný čas se může lišit), ale podávání by mělo být 1x denně po 24 hodinách. Cílem je aby se postupně ustálila hladina Tresiby v krvi. Toto ustálení hladiny nastává po 2 -3 dnech. Při navyšování dávky inzulinu, proto nemá cenu navyšovat dávku každý den. Doporučuje se navýšení například po týdnu.  Výhoda Tresiby, jak jsem již zmiňovala, vyrovnanější hladiny bazálního inzulinu -  tím určité snížení rizika hypoglykémií. Nevýhoda -  po nasazení hned první den neuvidíte plný účinek inzulinu. Naopak při vysazení Vám inzulin ještě působí po více jak 24 hodinách. Snížení např. o 20% jednorázově po večerním nebo celodenním cvičení nemusí mít, díky “překrývajícímu” se působení (ustálení hladiny), tak výrazný efekt  jako např. u Lantusu.

    Doufám, že Vám moje odpověď alespoň trochu pomohla.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Kdy aplikovat inzulin novorapid.pri cukrovce 1.typu.
    věk: 61 let výška: 169 cm váha: 60 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    Novorapid se používá buď jako inzulin k jídlu nebo ke snížení glykémie (hladiny cukru v krvi), pokud je příliš vysoká. Před jídlem by měl být ideálně podáván alespoň 10 minut, protože chvíli trvá než se vstřebá. Pokud budete jíst jídlo, které se skládá hlavně z jednoduchých cukrů, nebo je už před jídlem vyšší glykémie, můžete Novorapid podat i 15minut před jídlem.

    Pokud je příliš vysoká glykemie, dá se Novorapid použít ke snížení hladiny cukru a to nezávisle na jídle. Jen pozor, pokud opakovaně dopichujete inzulin, měl by být mezi 2 podáními odstup (např. 1,5 až 2 hodiny). Cílem je vidět účinek 1. dávky než dopíchnete další.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den.Před deseti lety jsem prodělala selhání srdce. Celou dobu beru léky-Lozap.Betalog,Apourinoll.Digoxin,Furon,Verospiron. /Warfarin/-nyní Trombex,později ještě Sorvasta. Před rokem mi lékař předepsal Jardiance a neupozornil mě na vedlejší účinky. / Trpím i na nízký tlak/. Po několika měsících jsem postupně pozorovala časté močení a stálou žízen. Snažila jsem se to nevnímat. Ale bylo to velmi nepříjemné. Tak jsem si vyhledala na internetu,že tyhle příznaky souvisejí s cukrovkou. Zašla jsem k praktické lékařce a ta potvrdila z moči cukrovku II, typu. Na diabetologii mi byl předepsán lék Stadamet. Brala jsem ho dva dny a bylo mi špatně. Zašla jsem tedy k praktické a ta zjistila,že na cukrovku mám i užívaný lék Jardiance, který mi kardiolog napsal na srdce. Poté jsem zjistila,že po podrobném pročtení příbalového letáku,že Jardiance má vedlejší účinky-močení a žízen. Mám tedy dotazy. Lze užívat Jardiance i Stadamet na cukrovku současně bez vzájemného působení? Neměla bych Jardiance vzhledem k vedlejším nepříjemným účinkům a ohrožení ledvin vysadit? Jak postupně Jardiance vysadit a jaký to může mít dopad na srdce po roce užívání. Budu velmi vděčná za Váš názor, Děkuji za Vaši odpověď. Eliška.
    věk: 75 let výška: 162 cm váha: 69 kg

    Odpověď

    Vážená paní Eliško, přeji dobrý den,

    popisujete příběh, který často pozoruji a který spočívá v tom, že se u pacienta zahájí terapie novým lékem aniž by se promyslelo, zda je vhodné pokračovat v dosavadní terapii v užívaných dávkách a hlavně aniž by se pacient, v tomto případě Vy, podrobně poučil o smyslu léčby a jejím očekávaném průběhu. Lék Jardiance, který Vám, byl předepsán, byl původně vyvinut k léčbě cukrovky 2. typu, před několika lety se potvrdilo, že užívání tohoto léků velmi významně zlepšuje srdeční selhání a zcela nedávno se ukázalo, že zlepšuje i poškozenou funkci ledvin. Ve Vašem případě by rozhodně stálo za to zamyslet se nad skladbou užívaných léčiv a jejich dávkami tak, aby jste netrpěla kolísáním krevního tlaku, zejména jeho náhlým snížením. Bez znalostí dalších parametrů jako jsou dávky, hodnota Vašeho krevního tlaku, glykémie nalačno a glykovaného hemoglobinu je obtížné se konkrétně vyjadřovat, v každém případě platí, že užíváte hned 5 léků, které snižují krevní tlak (Lozap, Betaloc, Furon, Verospiron a Jardiance). Je proto vhodné se obrátit na svého kardiologa a požádat jej, aby se Váš problém s nedobrou snášenlivostí léčby pokusil napravit.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Kde mohu Ozemtic koupit bez receptu?
    věk: 48 let výška: 159 cm váha: 65 kg

    Odpověď

    Jedině v lékárně. Podívejte se prosím na předchozí dotaz https://www.cukrovka.cz/poradna/ozempic-muze-predepsat-prakticky-lekar, případně si zadejte do "Hledat v poradně" slovo Ozempic...

    (odpovídá redakce, )

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Muže praktická lékařka , která mě léčí na diabetes 2.typu předepsat ozempic? Děkuji
    věk: 73 let výška: 164 cm váha: 90 kg

    Odpověď

    Vážená paní Aleno, přeji dobrý den,

    odpověď není tak jednoduchá. Důvodem je skutečnost, že přípravek Ozempic má dvě různé úhrady.

    Praktická lékařka Vám může Ozempic předepsat, pokud splňujete tzv. podmínky úhrady: "Semaglutid je hrazen v dávce maximálně 1,0 mg týdně v kombinaci s metforminem a/nebo sulfonylureou nebo v kombinaci s thiazolidindiony u pacientů, u nichž použití maximálních tolerovaných dávek zmíněných léčiv po dobu alespoň 3 měsíců společně s režimovými opatřeními nevedlo k uspokojivé kompenzaci diabetu definované jako hladina HbA1c nižší než 53 mmol/mol. Nedojde-li k prokazatelnému zlepšení kompenzace diabetu o 7 % či vyššímu poklesu hladiny HbA1c při kontrole po 6 měsících léčby, semaglutid není dále hrazen. V kombinaci s inzulinem nejsou léčivé přípravky s obsahem semaglutidu hrazeny. Z prostředků veřejného zdravotního pojištění je hrazeno pouze jedno předplněné pero obsahující 4 dávky po 1,0 mg semaglutidu na dobu 28 dnů. Dávkování nad 1,0 mg týdně není z prostředků veřejného zdravotního pojištění hrazeno.". Pokud uvedené podínky úhrady nesplňujete, pak je možný předpis pouze s Vaší plnou úhradou. Pojištovny v takovém případě hradí Ozempic pouze v tzv. základní úhradě. 

    Diabetolog pak může Ozempic předepsat na účet pojišťovny v tzv. zvýšené úhradě, opět za splnění podmínek úhrady: "Semaglutid je ve zvýšené úhradě hrazen: 1) v dávce maximálně 1,0 mg týdně v kombinaci s metforminem a sulfonylureou u pacientů, u kterých není při podávání maximálních tolerovaných dávek perorálních přípravků (včetně gliptinu nebo thiazolidindionu) po dobu alespoň 3 měsíců dosaženo dostatečné kontroly diabetu definované jako hladina HbA1c nižší než 60 mmol/mol a zároveň při obezitě II. a vyššího stupně definované jako BMI nad 35. Nedojde-li k prokazatelnému zlepšení kompenzace diabetu a 10 % či vyššímu poklesu hladiny HbA1c bez současného vzestupu tělesné hmotnosti po 6 měsících léčby, není semaglutid dále hrazen. 2) v kombinaci s bazálním analogem inzulinu u diabetiků 2. typu se zachovalou sekrecí inzulinu, u nichž použití kombinace alespoň jednoho perorálního antidiabetika s bazálním analogem inzulinu (inzulin detemir, inzulin glargin, inzulin degludek) v denní dávce alespoň 20 U po dobu alespoň 3 měsíců společně s režimovými opatřeními nevedlo k uspokojivé kompenzaci diabetu definované hladinou HbA1c nižší než 60 mmol/mol. Nedojde-li k prokazatelnému zlepšení kompenzace diabetu 2. typu o 10 % či vyššímu poklesu hladiny HbA1c bez současného vzestupu tělesné hmotnosti při kontrole po 6 měsících léčby, volná kombinace semaglutidu s bazálním analogem inzulinu není dále hrazena. Z prostředků veřejného zdravotního pojištění je hrazeno pouze jedno předplněné pero obsahující 4 dávky po 1,0 mg semaglutidu na dobu 28 dnů. Dávkování nad 1,0 mg týdně není z prostředků veřejného zdravotního pojištění hrazeno.". Diabetolog může písemně pověřit i praktickou lékařku.

    Pro Vaší informaci je cena nejslabší síly přípravku Ozempic 2 593,74 Kč, základní úhrada činí 121,42 Kč (započitatelný doplatek činí 1 196,54 Kč). Zvýšená úhrada přípravku Ozempic činí 1 012,63 Kč (započitatelný doplatek činí 305,96 Kč). Toto balení "vystačí" na měsíc terapie.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, užívám rok Saxendu max.dávka 1,8 (u vyšší dávky je mi zle), úbytek 16kg. I přes dietní stravu mi víc zhubnout nejde. Potřebuji zhubnout ještě 15 kg.Chtěla bych zkusit Ozempic. Jakou dávkou bych měla začít a kdy si píchnout první dávku Ozempicu po denním užívání Saxendy? Myslím kolik dnů mám vynechat Saxendu, než si píchnu Ozempic. Eliška
    věk: 55 let výška: 173 cm váha: 93 kg

    Odpověď

    Vážená paní Eliško, přeji dobrý den,

    dávce 1,8 mg liraglutidu (přípravek Saxenda) denně, tj. 12,6 mg liraglutidu za týden, odpovídá dávka 1 mg semaglutidu (přípravek Ozempic nebo Wegovy). Při přechodu z přípravku Saxenda na přípravek Wegovy nebo Ozempic je možné aplikovat první injekci přípravku Wegovy nebo Ozempic již za 24 hodin po poslední injekci přípravku Saxenda. Použitá dávka přípravku Wegovy nebo Ozempic by měla být ta nejnižší, tj. 0,25 mg s tím, že se ale aplikuje 1krát za týden. Tuto dávku lze zvyšovat v závislosti na toleranci a účinnosti v intervalu 4 týdnů v případě, že bude aplikován přípravek Wegovy (ten má schválenou indikaci snížení tělesné hmotnosti) z 0,25 mg na 0,5 mg, poté na 1 mg a na 1,7 mg až na nejvyšší dávku 2,4 mg. Dávky vyšší než 2,4 mg 1krát týdně se nedoporučují. V případě, že by byl použit přípravek Ozempic (ten má schválenou indikaci léčby diabetu 2. typu, obsahuje totožnou léčivou látku), pak upozorňuji, že tento přípravek nemá injekce obsahující 1,7 mg ani 2,4 mg a jeho dávkování by muselo být 0,25 mg, poté 0,5 mg, následně 1 mg a nejvyšší dávka 2 mg vždy 1krát týdně s intervalem zvyšování dávky 4 týdny.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, při preventivní kontrole mně byla zjištěna vyšší hodnota cukru na lačno 6,2.Při absolvování glukózového testu ráno 6,9 a po 2 hodinách 12.U praktického lékaře opětovný odběr z kapilární krve odpoledne cca 3 po jídle 7,2 a dlouhodobý 44.Je nutné brát výše uvedený lék 1x denně a současně předepsán i lék na cholesterol (hodnoty 3,17) Sorvasta 10mg ? Děkuji za odpověď.
    věk: 61 let výška: 163 cm váha: 78 kg

    Odpověď

    Dobrý den

    podle nejnovějších doporučení pro léčbu cukrovky, se zahajuje léčba lékem Metformin (ve vašem případě pod názvem Stadamet) hned po zjištění diagnózy. Tento lék zlepšuje citlivost těla na inzulín a do budoucna snižuje riziko zhoršení cukrovky. Stejně je to s léčbou vyššího cholesterolu. Ani cukr ani cholesterol nebolí, oboje se ale podílí na urychlování procesu aterosklerózy a jsou zodpovědné za vyšší výskyt postižení cév u diabetiků. Pro pacienty s diabetem proto platí nižší cílová hladina LDL cholesterolu (pod 1,8 mmol/l). Lékař Vám tedy doporučil léčbu podle nejnovějších standardů v rámci prevence postižené cév (jako je např. srdeční infarkt či mrtvice). Léčba bývá celoživotní.

    s pozdravem

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!