Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Kdy užívat před jídlem ?

Datum vložení dotazu: 13.10.2024

Ptá se: Marfra

Dotaz

Kdy užívat Mulado Prolon
věk: 69 let výška: 172 cm váha: 80 kg

Odpověď

Mulado prolong se doporučuje užívat jednou denně s večeří pro lepší gastrointestinální snášenlivost.

Pro vysvětlení, užívání přípravku Mulado Prolong před jídlem není vhodné, protože může dojít ke zvýšení výskyt gastrointestinálních nežádoucích účinků, jako je bolest břicha, nadýmání, průjem, atd. Tableta "Prolong" což znamená, že má prodloužení účinek, je "konstruována" tak, aby se nerozpadla hned v žaludku - v něm pouze "plave na hladině" a uvolňuje se z ní postupně metformin, k čemuž dochází dále pak i v tenkém střevě. Výhodou tohoto typu tablet je velmi dobrá snášenlivost, ale podmínkou je však užití spolu s jídlem a dostatkem tekutiny.

S přátelským pozdravem

(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

705 dotazů

  • Dotaz

    DOBRY DEN MOZEM KOMBINOVAT MIROVIAN 1000 mg INVOKANA 100mg A GLICLAZIDE MR STADA 60mg

    Odpověď

    Vážený pane Ľubo, přeji dobrý den,

    tři léky, které užíváte je možné bez problémů užívat současně, nedochází ke klinicky významné lékové interakci, naopak uvedené léky si vzájemně posilují účinek. Měl byste být pouze opatrný s užíváním rostlinných přípravků s lékem Gliclazide MR Stada, protože mohou zvýšit jeho účinek (např. česnek, gymnema, dřišťál, kustovnice), nebo jej mohou snížit (třezalka, rdesno).

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, delši dobu mám nalačno hodnotu cukru kolem 5,8 -6. Poslední odběr vykázal hodnotu 6,6 a bylo mi doporučeno uživání léku Glucophage 750. Od března mám pocity unavy, závratí nadměrneho pocení, bolesti kloubů a svalů hlavně nohou, zápach potu.Provedena spousta vyšetrení bez nálezu. Teď cca 3 týdny vysazen lék na tlak Tezeo 40mg a Tulip 20mg na cholesterol. Je vhodné ten lek na cukr uživat? Děkuji Josef.

    Odpověď

    Milý Josefe, máte zjevně poruchu glukózové tolerance a možná i diabetes. K upřesnění by se musely stanovit glykémie po jídle nebo provést glukózový toleranční test.

    Prvním opatřením by mělo být nasazení diety s omezením sacharidů, mírně redukční a k tomu byste měl více dbát na dostatek fyzické aktivity. Metformin je rozhodně pro vás vhodný, ale nezbytně nutný není. Jenom nevím, proč vám jeho užívání vadí, je to prospěšný lék z více důvodů.

    O ostatních lécích se nemohu vyjadřovat. Tezeo jste zřejmě dostal na zvýšený krevní tlak a Tulip na zvýšenou hladinu LDL-cholesterolu. Možná, že vám kvůli nyní příliš nízkému tlaku lékař lék vysadil. Tulip vám možná vysadil proto, že jste udával slabost a bolesti svalů, což je ale poměrně vzácný nežádoucí efekt při jeho užívání.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Môžem súčasne užívať Jardiance 10mg a 1.0.0 Synjardy 5/1000 mg 1.0.1.+ inzulín Xultophy 16 jed .1.0.0.?

    Odpověď

    Milý Vlado, lék Jardiance obsahuje jako účinnou látku empagliflozin. Stejnou látku obsahuje i Synjardy, kde je ale empagliflozin zároveň v kombinaci s metforminem. Brát tedy oba léky zároveň nedává smysl (Jardiance + Synjardy).

    Přidat Xultophy je možné k oběma přípravkům.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, prosím o radu. Moje matka má 78 let a již dlouho má diabetes. V papírech má napsáno, esenciální primární hypertenze, DM II na IT, st-p stroke minor v levém karotickém povodí 12/21, stenosy ACI bilat. HTn. HLP sy, chr. ICHS, st.p dekompresi KT bilat. varixy DKK, st.p polypektomii MM, recid. TU s perforací MM 12ú2012-uroteliální CA nízkého maligního Bere tyto léky: Inzulínové injekce si píchá 4x denně Toujeo 300U/ML INj SOL PEP 3x1, 5ml Solostar dle rozpisu FIASP 100U/ML Inj SOL PEP 5x3 ml PEP dle rozpisu Pak užívá: Mulado 2x denně Prestarium 2x denně Trombex 1x denně Solifenacil 2x denně Omeprazol 2x denně Duspatalin to jsem nenašla jak má brát Zoletorv 1x denně Při bolesti zad si bere Zaldiar. Když jsem viděla, jak si po ranní dávce léků šla lehnout a pak byla v útlumu jako zfetovaná, tak si říkám, zda u ní nedochází k ovlivňování jedněch léku druhými. Bydlí v Karviné ale já žiji v Praze, takže úplně každý den se nevidíme. Dagmar

    Odpověď

    Vážená paní Dagmar, přeji dobrý den,

    Vaše maminka užívá celkem 10 léků, což je v jejím věku vcelku obvyklé. Léky, které užívá vzájemně mohou interagovat. Naprostá většina lékových interakcí je klinicky nezávažná, avšak kombinace omeprazolu s lékem Trombex může být klinicky významná, protože při současném užívání obou léků může dojít ke snížení účinku léku Trombex. Celkový interakční index, tj. celkové zatížení lékovými interakcemi, činí 23,13, což je zvýšená hodnota svědčící o potřebě konzultace léčby. Doporučoval bych proto terapii zkonzultovat s předepisujícím lékařem, konkrétně s tím, který předepsal lék Trombex. Nemusí mu totiž být známo, že Vaše maminka současně užívá omeprazol. Navíc lék na bolest Zaldiar může způsobit, pokud je podáván současně s insulinem, snížení glykémie (hladiny krevního cukru) a mohl by tak být příčinou únavy a řady dalších symptomů. Maminka by také mohla ve Fakultní nemocnici v Ostravě navštívit oddělení klinické farmakologie či pracoviště klinické farmacie, kdy by se jí určitě dostalo pomoci s její medikací.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Syn diabetik DM1 užívá 18 j inzulínu semglee a 3x denně 6 j Humulin R.glykemie celý den kolem 18- 20 . Toto trvá 3 měsíce ,dia lekarka tvrdí že se to upraví ,,myslím si že je to špatná volba inzulínu,můžete mi prosím poradit ?syn Downův syndrom epilepsie,vysoký tlak Miloš

    Odpověď

    Vážený Miloši,

    radit na dálku, jak léčit diabetes 1. typu u osoby s Downovým syndromem je pro mě obtížné. Nemám s tím zatím osobní zkušenosti. Určitě velmi záleží na tom, do jaké míry je váš syn schopen a ochoten dodržovat správný dietní a pohybový režim a do jaké míry potřebuje pomoc další osoby, asi od vás. Také je dobré vědět, zda připadají v úvahu nějaké neočekávané reakce nebo nápady, nebo zda syn spíše inklinuje k pravidelnému režimu bez neočekávaných nápadů nebo případně zbrklých řešení. Syn má, jak už to bývá, mírnou nadváhu a asi má dobrou chuť k jídlu. Je potřeba vědět, jak jí odolává, když má zvýšenou glykémii, ale také jak reaguje na případnou hypoglykémii.

    Inzulín Semglee působí asi 18 hod. a často je nutné jej podávat ve dvou denních dávkách. Podává-li se před spaním, jeho hlavním úkolem je zabránit vysokým hodnotám ráno, ale přitom nepůsobit noční hypoglykémii. Humulin R je běžný rychle působící inzulín.

    Oba přípravky inzulínu jsou kvalitní a je nepravděpodobné, že by speciálně na vašeho syna působily nedostatečně. Záleží zejména na správném dávkování a dodržování dietního a pohybového režimu. Na druhou stranu, možností je dnes hodně, ale od výměny bych příliš neočekával. Existují přípravky inzulínu, které působí podstatně déle než Semglee (např. Tresiba působí 36 hod. a více), nebo naopak o něco rychleji než Humulin R, např. Novorapid či Fiasp.

    Jsou-li glykémie vysoké ráno, je potřeba zvýšit dávku Semglee večer a omezit večerní příjem sacharidů. Jsou-li glykémie vysoké po jídle, je nutné dávat větší dávky Humulinu R nebo omezovat množství sacharidů v jídlech.

    Měl byste mít k dispozici vzorovou dietu, která by mohla obsahovat např. 200 g sacharidů v 3 až 5 denních porcích. Pokud by syn měl hlad, mohl by jíst trochu více bílkovin (např. masa, tvarohu, neslazených jogurtů) a zejména nesladké zeleniny. Je ale nutné počítat i se sacharidy v zelenině, ovoci, polívkách, v jogurtu apod.

    Kromě určité pravidelnosti by se pro vašeho syna určitě hodil kontinuální senzor hladiny krevního cukru v podkoží. Možná, že jej má. Na něm je možné vidět v každém okamžiku, zda glykémie stoupá či klesá a reagovat podle toho. Určitou možnost by mohlo představovat použití inzulínové pumpy spolu se senzorem. Moderní pumpy jsou schopné částečně samy reagovat na vzestup glykémie, kdy inzulín přidávají, nebo naopak zpomalují či zastavují, když glykémie nebezpečně klesá.

    Obecně jsou taková zařízení vhodná pro osoby silně motivované a disciplinované. Na druhé straně existují také studie, které ukazují, že i u osob, které svoji léčbu diabetu zvládají špatně, představují přínos. Většinou navodí jasné zlepšení.

    Nevýhodami takového řešení jsou ale:

    1. zbrklé osoby mohou reagovat nepřiměřeně, takže ukvapeně reagují na naměřené hodnoty a mohou si tím způsobit hypoglykémii
    2. zařízení je nutné dobře nastavit a sledovat. Do pumpy je nutné zavádět náplně s inzulínem, je nutné zapojit tenkou jehlu s kanylou, kterou se inzulín podává, je nutné upevnit senzor a dávat pozor, aby se omylem nevytrhnul, protože je nákladný.

    Pokud by váš syn byl spíše klidný a disciplinovaný, mohl by tento systém s vaší pomocí fungovat. Výsledky by nemusely být perfektní, ale pravděpodobně by došlo ke zlepšení. Pumpa by se nastavila na určitou rychlost, před jídly by si váš syn dával pumpou bolusové dávky podobně, jako to řeší s rychle působícím inzulínem a o určité „doladění“ by se už pumpa částečně starala sama: přidávala, když by glykémie byly vysoko, ubírala, když by směřovaly příliš nízko. Zodpovědná osoba by ale musela kontrolovat, že pumpa, kanyla i senzor jsou v pořádku. Případ pacienta s inzulínovou pumpou a Downovým syndromem neznám, ale v literatuře jsem takový případ našel.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!