Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Dávkování Metforminu
Datum vložení dotazu: 08.08.2024
Ptá se: Jan
Dotaz
Odpověď
Vážený pane Jane, přeji dobrý den,
mnohokrát děkuji za Váš dotaz, jsem vždy potěšen, když pacienti o své léčbě přemýšlejí, protože to přispívá ke zlepšení jejich zdravotního stavu. Metformin v lékové formě s prodlouženým/řízeným uvolňováním je možné užívat nalačno, během jídla i po jídle, oficiální doporučení výrobce je užívání po jídle. Užití nalačno může být u části pacientů vhodné, protože při podání nalačno dosahuje metformin v lékové formě XR nejvyšších koncentrací v krvi rychleji, průměrně za přibližně 5 hodin (s rozpětím 4-10 hodin), zatímco při podání po jídle (záleží na množství a tučnosti jídla) přibližně za 7 hodin (s rozpětím 5-12 hodin). Celková absorbce metforminu v této lékové formě je ale po jídle mírně vyšší. Merformin ve standardních lékových formách působí přibližně 6-8 hodin, v lékové formě s prodlouženým/řízeným uvolňováním je to významně déle než 12 hodin. Při užívání metforminu večer je smyslem jeho podávání především (vedle dalších mechanismů) zabránění syntézy nové glukózy z látek necukerné povahy a současně zabránení rozkladu glykogenu, což je "zásobárna" glukózy nacházející se v játrech. Při hladovění dochází jak ke zvýšení glukoneogeneze, tak i ke glykogenolýze. Podání mefrominu je proto racionální večer, proto prakticky nikdo v noci, když spí, nejí. Z mého pohledu farmakologa je optimální užívat metformin v lékové formě XR, tj. s prodlouženým/řízeným uvolňováním mezi 19-21 hodinou, v takovém případě by mělo být příznivé ovlivnění ranní glykémie největší. Pochopitelně ale díky tomu, že toto doporučení vychází z průměrných hodnot, nemusí nutně platit pro všechny pacienty. Pokud metformin dobře tolerujete nalačno, pak jej užívejte nalačno.
Ještě si dovolím vysvětlit co vlastně je myšleno pojmem jídlo. Klinické studie, které se s "jídlem" provádějí, používají vlastně jen takovou malou svačinku, kdy jídlo tvoří 1 toast bez másla, šálek obilovin a sklenice mléka nebo jiného vhodného nápoje. Rozhodně jídlem není myšleno knedlo-vepřo-zelo. Proto kdyby jste si vzal k metforminu např. malý krajíček celozrnného chleba s plátkem šunky rozhodně by to nebylo na škodu, protože celkové množství metforminu, které by se vstřebalo (především díky zpomalené činnosti střev) by bylo vyšší. Nezapomeňte také zapít metforminu dostatečným množstvím tekutiny (1 dl), optimálně vody.
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"
683 dotazů
-
Dávkování inzulinu k lékům na cukrovku
(10.09.2024)
Dotaz
Dobrý den, starám se o svoji matku, cukrovku má od 47 roků. Při kontrole 3.9.24 měla hodnotu 17 a ke stávajícím lékům Jentadueto 1-0-1 přidala paní Dr. ještě inzulin Ryzodeg 18-0-10. Při domácí kontrole měření 7.9. měla hodnotu 0,6. Nebylo jí dobře, vynechaly jsme tedy pero. V pondělí jsem šla za paní doktorkou pro radu. Řekla, že byla chyba zřejmě v měření, že má užívat vše jak naordinovala. Matka se už ale bojí inzulin píchat. Já ještě pracuji, dojíždím za ní denně, ale v noci je tam sama, v případě další nevolnosti by mohla být bez pomoci. Nerozumím proč má užívat tablety+ pero. Zda nelze zvýšit davku tablet nebo dát silnější nebo jen pero. Děkuji Vám za odpověď. JSOdpověď
Vážený pane, je velmi pravděpodobné, že léčba přípravkem Jentadueto nepostačovala, a tak se lékař rozhodl přidat inzulín. Vaše maminka není obézní a je dost pravděpodobné, že jí schází dostatečná sekrece inzulínu, kterou tablety nenahradí a zpřísnění diety není vhodné. Pokud se ale provádí léčba inzulínem, je přece jenom nutné více vědět, jaké jsou glykémie během dne a zda ta vysoká hodnota nebyla spíš náhoda.
Obecně je vhodné podávání inzulínu zahajovat malými dávkami, zvláště u starších osob, pro které může být hypoglykémie nebezpečná. Inzulín Ryzodeg je kombinace velmi dlouze působícího inzulínu spolu s rychle působícím inzulínem. Dává se proto zpravidla před jídlem. Dávka 18-0-10 je pro začátek poměrně vysoká, tedy pokud vaše matka nezačínala dávkami nižšími a teprve postupně dospěly na toto doporučení.
Hodnota glykémie 0,7 je velmi nízká a trochu nepravděpodobná, ale protože vaše matka měla příznaky hypoglykémie, tak se určitě jednalo o hodnotu nízkou a nebezpečnou.
Velmi záleží na tom, jak se hodnoty pohybují během dne a jaká je hodnota glykovaného hemoglobinu. U starý osob, částečně odkázaných na pomoc druhých, zpravidla volíme méně přísné požadavky než u osob mladých. Předpokládám, že vaše lékařka měla důvod doporučit vámi udávaný způsob. Bylo by ale možné snížit dávky, např. pro začátek na polovinu, případně vynechat večerní inzulín, aby nemohla ta rychlá složka vyvolat hypoglykémii během noci.
Za úvahu stojí také použití senzoru. Vaše maminka by jej asi sama moc nepoužívala, ale vy byste jej mohl kontrolovat, dokonce i dálkově při napojení přes telefon na internet k vašemu telefonu. V tomto případě byste jej ale asi musel hradit (asi 1500 Kč na 14 dnů). I alespoň občasné nasazení senzoru by vám pomohlo posuzovat, jak diabetes probíhá a zda je inzulín nutný. Kromě toho by mohl senzor varovat, pokud by hrozila hypoglykémie.
Jinak podávání inzulínu a Jentadueto je celkem dobrá praxe. Možná by ale pro vaši matku postačoval i jen ten dlouze působí inzulín v jedné dávce (jmenuje se Tresiba).
-
žádná režimová opatření, jen lék - stačí to?
(09.09.2024)
Dotaz
Manzel nedodržuje žádnou dietu,spoléhá na lék Xiduo,dlouhý cukr ok i domácí měření ok je ten lék takový zázrak,že se nemusí omezovat?Odpověď
Milá Petro (podle emailu asi uvádíte spíš jméno svého muže Standy, ale asi jste Petra, že?),
Lék Xigduo je velmi dobrý, ale zázrak to není. Navíc je poměrně drahý. Váš manžel by si toho měl vážit a na dietu dbát. Většinou bez diety a ohledu na glykémie lék funguje tak perfektně jen v lehkých případech diabetu. Protože diabetes má tendenci se spíš zhoršovat, je dobré být opatrný, sledovat glykémie a na dietu dbát, už jen s ohledem na nadváhu.
Také samozřejmě nevím, jek dobré vyrovnání diabetu má. Má-li glykémie blízko normy, např. na lačno do 7 a po jídle do 10 mmol/l, glykovaný hemoglobin pod 47 mmol/mol, pak je to skutečně dobré. Možná, že kdyby za takových okolností opravdu držel dietu, tak by pak tento lék ani nepotřeboval.
Ale znovu: Xigduo je kombinace dvou velmi dobrých léků.
-
Ozempic - je možné začít silou 0,5 mg?
(09.09.2024)
Dotaz
Dobry den, je mozno zacit Ozempic na 0.5 .Vynechat 4 tydenni davku 0.25mg . Mam velkou toleranci na leky apod. Nejsem diabetic, je to z d duvodu hubnuti. Dekuji AdélaOdpověď
Vážená paní Adélo, přeji dobrý den,
myslím, že vynechání aplikace dávky 0,25 mg není úplně dobrý nápad. Když pominu, že je to v rozporu s doporučením výrobce, který postupné zvyšování dávky ověřil v klinických studiích a uvádí jej v SPC i příbalové informaci jako jediný správný postup, je třeba se zamyslet z jakého důvodu takové opatření výrobce doporučuje. Semaglutid (účinná složka léku Ozempic) totiž zpomaluje pohyby žaludku a tenkého střeva a odesílá do mozku falešné signály o pocitu nasycení dříve než by tomu bylo bez semaglutidu. Doprovodným jevem účinku semaglutidu jsou nežádoucí účinky, které s jeho popsaným účinkem přímo souvisejí: nevolnost ( > 10 % pacientů), průjem ( > 10 % pacientů), zvracení ( > 1-10 % pacientů). Výskyt těchto nežádoucích účinků je závislý na aplikované dávce (nevolnost: kolem 5 % při dávce 0,25 mg, 17 % při dávce 0,5 mg a 20 % při dávce 1 mg). Vynechání nejnižší dávky může vést ke zvýšení rizika těchto nežádoucích účinků, protože jejich výskyt je nejčastější na začátku aplikace. U 4-5 % pacientů je z důvodu těchto nežádoucích účinků nezbytné aplikaci ukončit. Z uvedených důvodů Vám vynechání dávky 0,25 mg nedoporučuji, buďte trpělivá, aplikace semaglutidu je poměrně značný zásah do procesu trávení, nechte své tělo pozvolna přivyknout na účinek semaglutidu, myslím, že se to vyplatí.
S přátelským pozdravem
-
DIABETES A LÉKY, INZULINY A METFORMIN
(07.09.2024)
Dotaz
Dobrý den. Žena 63 let, 83/166. Už 30 let válčím s diabetem, daří se mi udržovat glyk. hemoglobin mezi 40 - 44. Beru metformin 500 ráno u snídaně a večer u večeře, píchám si Xultophy 26 j. k snídani a před jídly Fiasp cca 6 - 5 - 4 j. Ráno bývám okolo 7, po jidlech cca do 7- 9. Po snídani (30 g sacharidů) vždy moc rychle stoupne glykemie k 10 - 11 a pak klesá za 3 hodiny až k hypo, pokud nesním rychle třeba jablko. Dotaz zní, jestli bych mohla brát metformin (normalní nebo prodloužený) k jídlu (lepší využití) v chytřejší hodiny, aby tam byl vliv na to ráno. A dále jestli bych se nemohla vrátit k osvědčenému Levemiru 2x denně 12+ 12j. a píchat jiný přípravek GLP- 1 ráno zvlášť, ale s úhradou pojišťovny. Velice děkuji MedaOdpověď
Milá Medo, myslím, že vaše kombinace léků není špatná a z vašich výsledků je vidět, že to děláte dobře. Hodnoty glykovaného hemoglobinu máte téměř v normě.
Za takových okolností se při inzulínové léčbě stává, že se vyskytují hypoglykémie. Pokud jsou velmi lehké, tak je nutné to považovat za určitou daň tomu, že máte jinak tak dobré vyrovnání. Pokud vám to ale dělá obtíže nebo dokonce se jedná o vážnější hypoglykémie pod 3 mmol/l, je nutné s tím něco udělat.
- Stálo by za to ověřit, zda máte ještě zachovanou svoji vlastní sekreci inzulínu. To by se dalo ověřit stanovením hladiny C-peptidu, což je běžné vyšetření. Pokud by byla hodnota blízká nule nebo velmi nízká, nemělo by asi moc smysl dávat Metformin. Jinak ale je metformin vhodný. Lék ovšem působí poměrně pomalu a dlouho, a tak moc nezáleží na tom, kdy ho berete. Myslím, že vaše schéma je dobré.
- Xultophy obsahuje inzulín degludec, který působí velmi velmi vyrovnaně a dlouze – déle než 24 hod. Je to lék velmi dobrý a asi zcela vytlačí Levemir, který se asi brzy přestane vyrábět. Je ale nutné dobře zvolit dávku a případné změny hodnotit nejdříve po 5 dnech, protože degludec účinkuje velmi dlouho. Kromě toho Xultophy obsahuje také liraglutid, který může být při vaší mírné obezitě vhodný.
- Hypoglykémiím po jídle je možné předejít např. větším rozložením sacharidů v jídle – sníst je na dvě porce. Také dost záleží na tom, o jaké sacharidy jde. Některé se vstřebávají rychleji. 30 g sacharidů je poměrně málo, i když vzhledem k vaší váze nedoporučuji to zvyšovat. Mohla byste si vzít např. velmi malou porci chleba a za 30 min. kousek ovoce nebo trochu jogurtu, kde sacharidy také jsou.
- Dnes většina podobně léčených osob užívá senzor glykémií. Velmi pomáhá předcházet hypoglykémiím. Máte jej?
-
2. typ a předepsání inzulínu?
(26.08.2024)
Dotaz
Dobrý den, dnes mi byl diagnostikován diabetes typu 2 a předepsán inzulín Novomix 6 jednotek před snídaní a 6 před večeří. Denní hodnoty se mi pohybují mezi 7-12 mmol a dlouhodobý cukr vyšel 48 mmol. Na lačno mívám cca 7,8 mmol. Chtěla bych znát další názor, proč dle Vás lékař předepsal inzulín ačkoliv se jedná o 2. typ? Moc studií či názorů kromě negativních názorů jsem nenašla. Bojím se, že mi to přivodí více potíží, než užitku a váhám, zda nemám změnit lékaře. Více než rok dodržuji diabetickou dietu a cvičím, mám pouze problém se shozením posledních kg a bojím se, abych nezačala znovu nabírat na váze díky inzulínu. Děkuji Veronika.Odpověď
Milá Veroniko,
abych vám mohl lépe poradit, potřeboval bych znát více podrobností o průběhu vašeho diabetu.
Je vám 28 let a nejste přímo obézní. Na druhé straně jste v posledních měsících zřejmě dost zhubla a dříve jste asi obézní byla.
Diabetes 2. typu se v poslední době objevuje častěji i u mladších osob, ale obyčejně je spojen s výraznou obezitou. Tito lidé mají často nadprodukci vlastního inzulínu, který jim ale nepostačuje, a proto se objeví zvýšená glykémie. Zpravidla se u nich opravdu postupuje tak, že se doporučí výrazně zhubnout a hodně se hýbat a k tomu většinou jen tablety, nebo některé nové injekční přípravky, které ale nejsou inzulín, jenom podporují jeho funkci a dávají se zpravidla 1x týdně.
Když ale vlastní sekrece inzulínu není dostatečná, používá se i u diabetu 2. typu někdy inzulín.
Ve vašem případě existuje několik možností, které nedokážu jen tak od stolu odlišit:
- Jedná se opravdu o diabetes 2. typu, ale nefungují u vás dostatečně tablety a je zjevné, že vám váš vlastní inzulín nestačí. V tom případě váš lékař postupuje správně. Bude se snažit, abyste měla co nejmenší dávky inzulínu tak, abyste měla dobré glykémie, cítila se dobře a nepřibírala na váze. Tato možnost je nejpravděpodobnější.
- Teoreticky se může jednat o pomalu se rozvíjející diabetes 1. typu, který vznikl u osoby s nadváhou. V tomto případě vám bude postupně, asi pomalu, ubývat sekrece inzulín a vy jej budete nutně potřebovat. V tomto případě lze očekávat, že potřeba inzulínu se bude časem zvyšovat. Diagnózu je možné potvrdit zjištěním autoprotilátek v krvi (anit-GAD, anti-IA2, anti-ZnT8). Pokud by to tak byla, připadalo by v úvahu i zařazení do některé klinické studie zaměřené na časné stádium tohoto typu diabetu, např.: https://www.cukrovka.cz/byl-u-vas-prave-zjisten-diabetes-1.-typu-nabizime-moznost-ucastnit-se-klinicke-studie . Je ale dost možné, že váš lékař tato vyšetření provedl a byla negativní.
- Existují i jiné typy diabetu, z nichž některé jsou silně dědičné, takže onemocnění má více členů v rodině různého věku. Léčba se podovádí podle potřeby tak, aby glykémie byly v pořádku, tedy často i inzulínem. Přesná diagnostika je obtížná, protože je nutné provést molekulárně biologické potvrzení.
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!