Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

776 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den. Je mi 52 let. Obvodní lékař mi doporučil po preventivní prohlídce v r.2020 dietu, vzhledem k mé váze 90kg k výšce 160cm. Hodnotu glykemie jsem měla 9,2. Zhubla jsem upravou stravy 10kg a protože jsem, z důvodu gynekologické operace, ulehla letos na jaře 4 měsíce na lůžko, váha mi stoupla. Proto jsem před 1,5 měsícem zahájila keto dietu. Váhu mám zpět na 80kg, ale když si zkouším měřit sama glykemii pujcenym glukomettem, hodnoty mívám ráno kolem 10 - 11. Žádné potíže necítím. Jen jsem musela začít používat, vzhledem k veku, brýle na čtení. Dnes v podvečer mi ale při vaření náhle přepadl pocit pálení levé ruky, který přetrvává až do nočních hodin. Mám se znepokojovat? Mam cukrovku? A co to pro mě může znamenat ta rizika? Děkuji za odpověď. Jitka
    věk: 52 let výška: 160 cm váha: 82 kg

    Odpověď

    Milá Jitko, vždycky je lepší se zbytečně moc neznepokojovat, a nenechat se strašit "po drátě" přes internet, ale přece jen byste měla být pečlivá a ostražitá. K tloušťce máte určitě sklony, a ty žádnou falešnou dietou neošidíte. Prostě musíte o hodně méně jíst a vydržet to. Je skoro jedno, jakou dietu k tomu použijete, třeba i tu ketodietu, ale podle mého názoru je nejzdravější dieta zcela normální, jenom prostě málo kalorické, tedy s malými porcemi. Máte evidentní diabetes a kromě dietu určitě potřebujete také nějakou léčbu v podobě tablet.

    Kdybych si dovolil žertovat, napadlo by mě, že náhlý pocit pálení v ruce, který vznikl při vaření, se objevil v důsledku toho, že jste se při vaření popálila :-). Pokud rukou normálně hýbete, normálně stojíte a normálně mluvíte, tak bych se ničeho závažnějšího neobával. Nicméně déle trvající diabetes, který není dobře léčený, vede často k diabetické polyneuropatii, která se může projevovat různými druhy pálení. Nejčastěji to ovšem bývá v nohách.

    Pořiďte si vlastní glukometr, měřte se na lačno i po jídle a snažte se mít glykémie na lačno do 7 a po jídle pod 10. Když to nepůjde snadno, snažte se dietu dodržovat lépe, no a když ani to nepomůže, budete asi potřebovat léčbu, nejspíše tabletami.

    Jídlo jídlo jídlo. Sám to také dobře znám. V televizi běží hezký pořad "Jste to, co jíte". A já tomu věřím. Nedávno byl pán, který si připravoval dietu k hubnutí dost překvapen, o kolik toho jí víc než potřebuje. A já docela také. Je to vtipný pořad a dost mě zaujal. Tak to prostě je. I když jsme třeba chudí, stále žijeme v nadbytku a zbytečně moc jíme.

     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Chci Vás poprosit abyste byl tak laskavý a pomohl mi pochopit proč jsem musela dostat cukrovku po 2x prodelaném covidu i když jsem byla 4x očkovaná a následně mi byl zjištěn letos v dubnu diabetes 2.stupně s glykovaným hemoglobinem 47 a glukoza nalačno 6.9 a po 2 hodinách 13.1 byl mi předepsán lék Metformin Teva XR, který beru v průběhu jídla nebo těsně po něm. Dodržuji přísnou dietu, nic nejím sladké nikdy jsem ani nejedla jenom trošku medu na tmavý chleb nemám ráda bíle pečivo nedělalo mi to dobře v květnu 26. mi byl odstraněn žlučník tudíž zatím musím držet i jaterní dietu - sono před měsícem dobré meřím si cukr jednou za týden večer končím s jídlem v 16 hodin protože chodím brzy spát takže je tam půst skoro 14 hodin a ráno jsem si změřila a byla jsem opět v šoku cukr 7,3 denně chodím na procházky - pul hodinové 3x měřím 158 a vážím 56 je mi 79 - brzy 80 , nejím žádne uzeniny nepiju alkohol jen vodu žiji jen pro diety už mne ani neteší takový život co tedy dělám špatně Moc a moc prosím o radu jak dál Viera
    věk: 79 let výška: 158 cm váha: 56 kg

    Odpověď

    Milá Viero, diabetes vašeho typu je dnes častá porucha, která u většiny lidí souvisí s nadváhou a malou aktivitou, ale může se objevit i u lidí štíhlých. Jak už to bývá, je častější vy vyšším věku. Cukrovku může vyvolat (spíše způsobit, že se dřímající vloha projeví) nebo zhoršit jiné proběhlé onemocnění, jako je např. Covid.

    Cukrovka 2. typu vzniká především při snížené citlivosti těla vůči působení inzulínu. Tělo se tomu brání tím, že tvoří inzulínu více a když už na to nestačí, projeví se diabetes. Protože vy jste spíše štíhlá a aktivní osoba, tak si myslím, že ve vašem případě máte určitý nedostatek inzulínu, který nestačí na to, abyste měla glykémie v normě. Cukr se do těla dostává nejen jídlem, ale také se zde tvoří a právě inzulín má nadbytečnou tvorbu tlumit. To se děje často v noci, kdy člověk nic nejí. Tak asi proto máte ráno stále mírně zvýšenou hodnotu.

    Lék Metformin pomáhá tuto produkci cukru v těle tlumit. Působí spíše dlouhodobě a není moc důležité, zda jej berete po jídle či před jídlem, glykémii po jídle příliš neovlivňuje. Možná by bylo dobré jej brát právě večer, nebo dvakrát denně. Také existuje více léků, které by vám váš lékař mohl případně přidat. Jinak ale si myslím, že vám hlavně trochu chybí inzulín, a ten tabletami nenahradíte. Proto se dost často používá jedna dávka dlouze působícího inzulínu, který se podává večer před spaním a jeho úkolem je zajistit dobrou glykémii ráno. Lidé se tomu často brání, ale celkem na tom nic není. Malé děti to zvládají bez problémů.

    Vy trochu berete svůj celkem lehký diabetes jako nějaký trest a nebo důsledek chyby, ale ono tomu tak není. Často je to prostě tím, že člověk je už starší a má k tomu určité vrozené vlohy. Hodnota glykovaného hemoglobinu 47 je celkem dobrá. Jaké máte glykémie po jídle, to nevím, bývá dobré se měřit častěji, někdy i po jídle za 2 hodiny, kdy by hodnota pokud možno neměla překračovat 10 mmol/l. Vyšší hodnoty pak ukazují, že byste měla jíst méně sacharidů, nebo pokud jich již nyní jíte spíše málo, tak přidat nějakou další léčbu.

    V dietě je nejdůležitější znát obsah sacharidů v potravinách. Obecně se sice doporučuje dieta taková, jakou popisujete, tedy spíše tmavé pečivo a podobně, ale mnohem důležitější je, kolik těch sacharidů je dohromady. Tmavým pečivem se nic nezachrání, pokud je ho hodně.

    Vzhledem k tomu, že dietu asi máte zdravou, tak bych se jejím složením příliš netrápil a jedl to, co vám chutná. Důležité je spíše množství sacharidů. Pro vás by mohlo stačit na celý den asi 150 g sacharidů. Pro vaši orientaci, jeden běžný krajíc chleba má asi 40 g sacharidů. V jednom jablku je asi podle velikosti 10 až 15 g sacharidů. Sacharidy jsou v těstovinách, rýži, bramborách, trochu i v zelenině. Mouka se přidává do omáček, asi 5 g sacharidů je i ve 100 ml bílého jogurtu.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý večer mám problémy srovnat cukr a do nemocnice nechci protože nesnáším lidi a mám problém srovnat hodnoty mám si píchat 3 inzuliny na 40 sacharidů protože se větší dávky bojím a Adria to fungovalo a mám pocit že nocni inzuli nefunguje jak má používám inzulin toujeo a píchat si 18 inzilinu a když jsem si navýšil nav20 j tak to nic nezměnilo v noci a pořád hodnoty celou noc okolo 17 ať 25 cukr a musím si pořád dopichovat dění inzulin fiasp v noci abych neměl tak hle vysoké v noci a problém je taky v tom že nechci do nemocnice že mi nevěřil nikdo v tom že si ten fiasp píchat na hodnotu cukr když mám třeba 5.0 cukr v krvi tak jsem si ho píchat značky po jídle na tu to hodnoty a všichni říkají že to dělám špatně že před jídlem a když jsem si ho píchat před jídle na hodnotu 5 píchat jsem si 3 inzuliny na 40 sacharidů sotva jsem dojel a měl jsem 1 hodinu nízké cukr na 3 až 2 tak jsem si ho začal píchat po jídle na hodnoty 4 až 5 po jídle 6 až 9 cukr před jídle a hned jedl a 10 cukr píchat si 3 a čekám 5 minut a fungovalo to a na 12 cukr 5 a čekám 5 minut a na 15 cukr 5 NB 6 inzulínu na 40 sacharidů a čekám 10 minut a mám i senzory a stěna taky problém vydrzi mi max 8 dní pak ukazují nesmysl třeba ukáže 8 a z krve mám 12 cukr a proto se to taky nedaří srovnat když začnou senzory blbnout si píchnu na něco co nemám ukáže to třeba 8 cukr píchnout si 3 inzuliny na 40 sacharidů jim hned a třeba mám ve skutečnosti 12 cukr a senzor ukáže těch 8 a já si vlastně píchání na 12 cukr 3 a jim hned a nevím o tom že mám 12 když to ukazuje 8 a pak mám kvůli tomu vysokej hodně a používám dexcom g6 a pokaždé ten 8 den takhle blbne a nejde ani kalibrovaná tak ho používám jenom 8 dní zbylé dva 2 nevím glukometre a měřím se glokometrem i když jsi du píchnout k jídlu protože potřebuji vědět reálnou hodnotu abych Di mohl píchnout a tak dál proto se mi nechce do nemocní Ce aby mi to srovnaly když mi v ničem nevěřili a dřív to fungovalo stim nočním tak nevím proč teď ne jestli ho mám ještě navýšit NB ne a senzory hrou dobrý až na to že blbnout u mě často a doktoři se také diví že stim mám tolik probkemu tak já sem stihli a mám ho na břiše a dělám kliky kobden 150 kliku vážím 64kg měřím 179 cm a senzor bych mohl mýt náruče ale vidím kvalitou zeho píchnout značky do svalů a klykum my vadí na rukou a na břiše taky trochu mám pocit že mě to omezuje v pohybu a aby fungoval tak se nesmím moc hejbat ale ještě to stim zkusím a jestli si my píchnout víc nočního a mám na sobě málo tukujak na rukou tak na břiše možná proto u Me blbnou tak často Bud si ho píchnout přímo do svalů NB do břicha kde mám taky málo tuku a cvičit chci protože mě to baví a tak dál děkuji a jenom jestli si mám píchnout víc nočního už rok NB 2 roky mám takhle špatně hodnoty před tím bylo docela v pohodě ale od doby co mi umřeli rodiče se mi to celé rozházelo před 2 rukama tak je to těžký si třeba dopichuji dění 8 NB 9 krát denně že mám všude modřiny boule od inzulínu jak mám málo tuku a nevím kam si už mám píchat stehna taky všude modřiny na břiše taky do paže ho nemůžu píchnout proto že bych zlomil tu jehlu o ten sval a musím bych si udělat kožní rasu a to ki dělá potíže i na břiše udělat kožní rasu tak už mě to hold nebaví tolikrát si píchat když to stejně nemá cenu a je to pořád vysoké tak jestli mám zvýšit nocni inzulin ale je to problém si píchat když všude mám modřiny a boule z toho píchání inzulínu si píchat i v noci ten dění pokaždé před spaním se mi začne navyšovat cukr a pořád si dopichuhi nespím moc kvůli tomu že si dopichuji skoro celou noc a cukr klesne třeba teprve ráno a noci jsou nejhorší a jak si dopichuji ten dění v noci tak se bojím spát kvůli nízkému cukr sice mám senzor ale nevěřím mu moc tak si kupují i proužky každém tejden se pre meriji glokometrem a senzor vydrzi náměstí tak 7 NB 8 dní ty zbylé 2 dny už ukazuje nesmysly třeba ukáže 6 mám z krve 12 NB ukáže 10 z krve mám 15 a když ho dám kalibrovaná tak to nejde pokaždé to začne ukazovat o 5 nižší hodnoty nz mám z krve tak to dělám takhle 8 dní ho používám a pre Metují si hlavně když jdu jist abych věděl reálnou hodnotu a pak zbylé ty dva dny a pak si dám novější senzor je to fajn sním ale složité tak jo děkuji zatím náhle děkuji předem za odpovědět hlavně jestli mám zvýšit ten nocni ale mám pocit že to nic nezměnilo mi nule když jsem si ho navýšil děkuji naschle Standa
    věk: 28 let výška: 169 cm váha: 65 kg

    Odpověď

    Milý Stando, moc se omlouvám, ale na váš složitý, velmi nesrozumitelný široce pojatý dotaz odpovědět neumím. Podle toho, co uvádíte, máte ale diabetes nedobře vyrovnaný.

    Proto vám moc doporučuji, abyste souhlasil s „edukačním“ pobytem v nemocnici, kde by se vám sestřičky a lékaři pokusili diabetes srovnat, zavést určitou pravidelnost a naučit vás nové poznatky o diabetu.

    Jenom je důležité, abyste se dostal na pracoviště, kde se opravdu diabetem systematicky zabývají a ve spolupráci s vámi vám dobře poradí. Vy byste tuto potřebu měl pochopit a odhodlat se ke snášenlivosti a trpělivosti. Jsem přesvědčen, že když se budou obě strany snažit, pomůže vám to.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Došel mi inzulín a nedovolal jsem se na diabetoložku . Kam jinam se mohu obrátit?
    věk: 81 let výška: 170 cm váha: 80 kg

    Odpověď

    Dojeďte na pohotovost a dejte si ho předepsat. Napřed tam ale zavolejte. Po dohodě by to mohl vyřídit i nějaký váš mladší příbuzný.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jakým způsobem se měří HbAc? Je možné ho změřit i v domácích podmínkách nebo je to pouze laboratorní záležitost? Děkuji za odpověď.
    věk: 68 let výška: 177 cm váha: 120 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    HbA1c (glykovaný hemoglobin)

    Nejprve je nutné si uvědomit, co vlastně glykovaný hemoglobin je. Pokusím se to alespoň zjednodušeně vysvětlit. Hemoglobin je z větší části protein (bílkovina) která je součástí červených krvinek. Někdy se mu zjednodušeně říká červené krevní barvivo. Tento protein zajišťuje přenos kyslíku červenými krvinkami. Glykace je děj, kdy se při vyšších hodnotách glykémie (hladinách cukru v krvi) váže jednoduchý cukru na bílkoviny. Čím vyšší hladiny cukru, tím je změněno více bílkovin. Tyto změny probíhají i na hemoglobinu. Díky tomu, že hemoglobin je v červených krvinkách a ty jsme schopni získat při odběru krve, využívá se stanovení množství glykovaného hemoglobinu (pozměněné bílkoviny hemoglobinu) k hodnocení, jak mohly být vysoké glykémie (hladiny cukru v krvi) v posledních měsících. Životnost červených krvinek je běžně kolem 100-120 dní, proto hodnoty vyjadřují, jak glykémie vypadaly pouze v posledních měsících.

    Základ stanovení se provádí kapalinovou chromatografií. Existují již specializované přístroje do ambulancí lékařů, kde se stanovuje HbA1c z kapky kapilární krve (z prstu),  ale standardem stále zůstává stanovení v laboratořích, které je podle mne i přesnější.

    Běžné stanovení doma se zatím neprovádí. Zda si může pacient zakoupit přístroje určené do ambulancí např. praktických lékařů, nedokážu říci. Možná to lze uskutečnit.

    Glykovaný hemoglobin však nemá cenu stanovovat častěji než 1x za 2-3 měsíce a pacient s diabetes mellitus by se měl doma zaměřit hlavně na kontrolu glykémií, které mu ukazují, jak vypadá aktuální stav.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a léky

533 dotazů

  • Dotaz

    Dobý den- nám diabetes 2.vážím 84/ v 158 chtela jsem napsat Ozempic. Lékařka mi řekla, že se nepíše už ani s platbou. Napsala mi léčbu formou injekci jednou týdně Rybelsus. Proč nenám nárok na Ozempic.píše mi to v papírech. Děkuji Eva
    věk: 66 let výška: 158 cm váha: 84 kg

    Odpověď

    Milá Evo, dostávají se ke mně hned dva dotazy, které si mírně protiřečí. V jednom uvádíte, že vám paní doktorka nechce předepsat lék Ozempic, a to ani pokud byste byla ochotna si za něj platit, v druhém zase že vám poskytuje pouze lék Trulicity, a to jen pokud si jej zaplatíte. Zmiňujete se také o léku Rybelsus, který má podobné účinky jako oba předchozí, ale používá se v tabletách (a ne jak uvádíte, že injekčně).

    Obecně mají všechny tyto nákladné léky svá preskripční omezení. Píšeme o nich na těchto stránkách dokola a dokola, protože lidé se pro extrémní reklamu domáhají zejména léku Ozempic, jehož užíváním se chlubí celá řada celebrit i bez diabetu a lék užívají proto, aby snížili svoji mírnou či někdy domnělou obezitu. Tím se stalo, že téměř všechen lék na trhu lidé skoupili, takže je ho momentálně nedostatek. V ČR jej tedy nemohou dostávat osoby, které nesplňují preskripční omezení a to ani v případě, že si jej chtějí platit v plném rozsahu.

    Současná podmínka pro plnou úhradu léku Ozempic v dávce 1 mg 1x týdně je tato:

    „Semaglutid (Ozempic) je hrazen v dávce maximálně 1,0 mg týdně v kombinaci s metforminem a/nebo sulfonylureou nebo v kombinaci s thiazolidindiony u pacientů, u nichž použití maximálních tolerovaných dávek zmíněných léčiv po dobu alespoň 3 měsíců společně s režimovými opatřeními nevedlo k uspokojivé kompenzaci diabetu definované jako hladina HbA1c nižší než 53 mmol/mol. Nedojde-li k prokazatelnému zlepšení kompenzace diabetu o 7 % či vyššímu poklesu hladiny HbA1c při kontrole po 6 měsících léčby, semaglutid není dále hrazen. V kombinaci s inzulinem nejsou léčivé přípravky s obsahem semaglutidu hrazeny. Z prostředků veřejného zdravotního pojištění je hrazeno pouze jedno předplněné pero obsahující 4 dávky po 1,0 mg semaglutidu na dobu 28 dnů. Dávkování nad 1,0 mg týdně není z prostředků veřejného zdravotního pojištění hrazeno.

    Z rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví není možné lék předepsat osobám, které toto omezení nesplňují, ale byly by ochotny si jej koupit v plné ceně.

    Podmínky plné úhrady léku Rybelsus (semaglutid v podobě tablet) jsou následující:

    „Semaglutid p. o. je hrazen v kombinaci s metforminem a/nebo sulfonylureou nebo v kombinaci s thiazolidindiony u pacientů, u nichž použití maximálních tolerovaných dávek zmíněných léčiv po dobu alespoň 3 měsíců společně s režimovými opatřeními nevedlo k uspokojivé kompenzaci diabetu definované jako hladina HbA1c nižší než 53 mmol/mol. Nedojde-li k prokazatelnému zlepšení kompenzace diabetu o 7 % či vyššímu poklesu hladiny HbA1c při kontrole po 6 měsících léčby, semaglutid není dále hrazen. V kombinaci s inzulinem nejsou léčivé přípravky s obsahem semaglutidu p. o. hrazeny. Z prostředků veřejného zdravotního pojištění je hrazena jedna tableta o síle 3 mg, nebo 7 mg, nebo 14 mg denně.“

    Podmínky úhrady pro Trulicity (dulaglutid) jsou:

    „Dulaglutid je hrazen v kombinaci s metforminem a/nebo sulfonylureou nebo v kombinaci s thiazolidindiony u pacientů, u nichž použití maximálních tolerovaných dávek zmíněných léčiv po dobu alespoň 3 měsíců společně s režimovými opatřeními nevedlo k uspokojivé kompenzaci diabetu definované jako hladina HbA1c nižší než 60 mmol/mol. Nedojde-li k prokazatelnému zlepšení kompenzace diabetu o 7 % či vyššímu poklesu hladiny HbA1c při kontrole po 6 měsících léčby, dulaglutid není dále hrazen. V kombinaci s inzulinem nejsou léčivé přípravky s obsahem dulaglutidu hrazeny.“

    Pokud tedy splňujete uvedené podmínky, můžete dostat všechny 3 léky úplně, nebo téměř bez doplatku. Ozempic za peníze nekoupíte, Trulicity a Rybelsus ano (alespoň se domnívám). Je k tomu potřeba předpis lékaře a váš souhlas, že dostáváte lék v rozporu se současnou indikací, pokud ji tedy nesplňujete.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jaký je rozdíl mezi Ryzodekem a Fiaspem. Milena
    věk: 70 let výška: 168 cm váha: 110 kg

    Odpověď

    Vážená paní Mileno, přeji dobrý den,

    insulin FIASP obsahuje krátkodobě působící insulin, který má odlišnou strukturu od lidského insulinu, což mu propůjčuje výhodné vlastnosti, zejména velmi rychlý nástup účinku a jeho krátké trvání, navíc k insulinu je přidán vitamin nikotinamid, který dále urychluje působení insulinu. Naproto tomu insulin RYZODEG obsahuje směs dvou insulinů. Jeden je totožný s insulinem FIASP nazáváme jej insulin aspart a má rychlý nástup účinku, druhý insulin je nazýván degludek a je pro něj charakteristicé velmi dlouhé působení. Kombinace obou insulinů (aspart a degludek) začíná působit rychle a velmi dlouho přetrvává (24 hodin). Optimální strategie léčby insulinem se může u pacienta stanovit právě proto, že jsou dostupné různé typy insulinů podle rychlosti nástupu jejich účinku a délce jeho trvání. Od toho se odvíjí počet denních dávek insulinu.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    došel mi novorapid,toujenu mám dostatek.mohu si ho píchat místo novorapidu (dočasně)
    věk: 77 let výška: 169 cm váha: 87 kg

    Odpověď

    Milý Václave, již jste asi předběžnou odpověď dostal. Novorapid je rychle působící inzulín a podává se před jídly. Za určitých okolností, kdy lidé nic nejedí, by v některých případech mohli jeho dávku vynechat. Lék Toujeo je velmi dlouho působící inzulín, déle neř 24 hod. Jeho podání před jídlem nemá žádný bezprostřední efekt, ale při opakovaném podání by vám mohl způsobit hypoglykémii, když by se v těle nahromadil.

    Nejlepším řešením je bezprostředně vynechat jídlo před vynechanou dávkou Novorapidu. Dále byste se měl hned vydat na pohotovost a nechat si předepsat svůj Novorapid a řádně jej užívat.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dorby den, dle vaseho doporuceni nechal jsem si urychlene udelat test - Mam aktualni vysetreni dnes, (viz priloha), glc 4.6m, B_Hba1c 35, S_Inzulin 4.7 mIU/L, coz ale podle vseho nejsou tak spatne hodnoty. Ale presto mam problem s glykemii po jidle ktera byva 10-15 mmlo/L, nerozumim proc, je to snad specialni typ diabetu ?
    věk: 50 let výška: 173 cm váha: 103 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    v poslední odpovědi (ze dne 13.9.2023)  jsem Vám doporučovala návrat k dietě, pohybu a rovněž lékům na cukrovku. Nechal jste si udělat testy, produkce inzulínu je v normě, rovněž tak glykémie nalačno a HbA1C. Nicméně máte vyšší glykémie po jídle. Vzestup glykémie po jídle může být prvním projevem, že slinivka netvoří v reakci na příjem cukrů tolik inzulínu, kolik by bylo potřeba.

    Nepíšete zda jste již začal užívat léky, které jste v minulosti užíval a které vedly k uspokojivé kompenzaci diabetu. Od vašeho dotazu uplynulo 10 dnů. Pokud jste skutečně začal držet dietu, hýbat se a užívat léky, je třeba vytrvat cca 3-4 týdny. Pokud poté při maximální dávce léku budete mít stále glykémii po jídle nad 10,0 mmol/l, je třeba navštívit vašeho lékaře a upravit léčbu.

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, užívám Betalox 50 a pan doktor mi přidal Carzap HCT 8/12,5, půlku tbl.denně. Ráno jsem si měřila cukr na lačno jsem měla 8,2 dvě hodiny po snídani 11. Před užíváním Carzapu jsem měla hodnoty do 8,2mmol/l. Carzap užívám 14dnů. Na cukrovku Stadamet 500mg. Může Carzap ovlivnit hladinu cukru? Nic jiného mě nenapadá, snažím se žít zdravě. Děkuji za odpověď. Marcela Š.
    věk: 61 let výška: 154 cm váha: 60 kg

    Odpověď

    Vážená paní Marcelo, přeji dobrý den,

    jak přípravek Betaloc, tak i přípravek Carzap HCl mohou ovlivňovat hladinu krevního cukru, každý z nich ale jiným způsobem. Betaloc působí snížení glykémie a vlastně může zesílit účinek léků užívaných na cukrovku, a to v závislosti na tom jaké přesně užíváte (ve Vašem případě Stadamet). Přípravek Carzap HCl zvyšuje glykémii, přičemž za tento účinek je odpovědný především hydrochlorothiazid, který přípravek obsahuje. Zvýšení glykémie je závislé na dávce hydrochlorotohiazidu, která u Vás je 12,5 mg, jedná se tedy o dávku nízkou, která u většiny pacientů nemá významnější vliv na glykémii. Zvýšení glykémie po jídle, které popisujete je ale poměrně veliké, hydrochlorothiazid v dávce, kterou užíváte, takové zvýšení obvykle nenavozuje, ale již jsem se o obdobným zvýšením, které uvádítě v minulosti setkal. Doporučil bych Vám poradit se s Vaším lékařem jak konkrétně situaci řešit. Někdy může alespoň částečně pomoci užití přípravku Carzap HCl cca 1 hodinu po jídle (aby se pomaleji vstřebával).

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie
  • Dotaz

    Dobry den, zajimalo by me, kdy je nejvhodnejsi doba pro mereni po jidle? Pri testu na OGTT jsem mela zvysenou treti hodnotu, tedy odber po dvou hodinach. V diabetolog.poradne me instruovali merit po dvou hodinach od konzumace. Bohuzel ale nachazim dost informaci, ze by se melo merit spise jednu hodinu po jidle. Co je tedy validni ukazatel v mem pripade? Dekuui
    věk: 32 let výška: 175 cm těhotenství: 30. týden

    Odpověď

    Dobrý den, 

    nejvhodnější je měřit glykémii ráno nalačno a pak 1 hodinu po hlavních jídlech (snídani, oběd, večeři). Norma je do 7,8 mmol/l. Je možné měřit i po 2 hodinách (norma do 6,7), ale toto měření by už nezachytilo výkyv glykémie po jídle. S pozdravem

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jsem ve 29. tt. Minulý týden jsem měla výsledky OGT testu, kde vyšla glykémie nlačno 5,3, po 1h 8,5 a po 2h 7,4 mmol/L. Na diabetologi jsem dostala glukometr a měřím si nyní 7x denně. Na lačno mi vychází vždy 5,6-5,8 mmol/L. Ani po úprave stravy a pohybu se ranní glykémmie vůbec nehýbe. Ostatní měřené hodnoty jsou v pořádku (po 2h po jídle 4,6-5,7 mmol/L. Je běžné aby byl na pouze na ranní glykémii předepsán okamžitě inzulin? Po 2 týdnech diety? Všechny ostatní výsledky mám naprosto v pořádku. Děkuji předem za odpověď, Lucka
    věk: 30 let výška: 180 cm váha: 130 kg těhotenství: 29. týden

    Odpověď

    Dobrý den, 

    jakékoliv vyšší glykémie během těhotenství mohou ovlivnit vývoj miminka, proto je nutné reagovat rychle na vyšší naměřené hodnoty a dlouho nevyčkávat. Některým maminkám pomáhá snížit ranní glykémii druhá večeře (cca ve 21-22 hod, kousek pečiva, ořechy apod). Pokud toto nestačí zahajujeme léčbu metforminem a poté případně přidáváme inzulín.

    S pozdravem  

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, jsem ve 28.tt a 7.9. jsem absolvovala test OGTT s pozitivnim vysledkem. Tedy druha hodnota neodpovidala tabulkam. Je nejaka sance na opakovani testu. Tento tyden jsem zazivala velky stres (maly sel poprve do skolky a moc se neadaptuje) dekuji
    těhotenství: 28. týden

    Odpověď

    Dobrý den, 

    test OGTT je samozřejmě možné opakovat. Musí se ale zopakovat celý - tj. ráno nalačno po minimálně 8 hodinovém lačnění, nejdříve se odebere krev nalačno, poté vypijete roztok glukózy a další odběry se dělají za 60 min a 120 min. Stres může glykémii mírně zvýšit, ale většinou  by to mělo ovlivnit výsledky OGTT. S pozdravem 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, Jsem v 18tt a beru glucophage XR už 1500mg a stále mi nesnižuje lačné hodnoty. Stále se pohybují kolem 5,8-6,4.začínala jsem na 500mg a po 4 dnech vždy navyšuje o 500mg (tehotenskou cukrovku jsem měla již v prvním těhotenství, ale tam mi stačila jen dieta.) Dietu dodržují, zkouším i druhé večeře , ale vůbec se to nehne. Sacharidy jim denne cca 150-200g. Je tu ještě nějaká šance, ze by mohl zabrat? Nebo se bude muset léčba změnit? Popřípadě jak se dále postupuje?
    věk: 31 let výška: 178 cm váha: 84 kg těhotenství: 18. týden

    Odpověď

    Dobrý den, 

    dávku metforminu (Glucophage XR) lze navýšit na 2000 mg. Metformin se užívá po jídle (po snídani a večeři), lze užívat i celou dávku večer po večeři. Pokud tato dávka nesníží ranní glykémii, přidává se k léčbě večerní bazální inzulín. Ten se aplikuje večer, vždy ve stejný čas, nezávisle na jídle. 

    S pozdravem 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, mam vysoke predevsim ranni hodnoty cukru. Od pani doktorky jsem dostala Glucophage 500 mg a pry si mam sama navysovat az do maxima 2000 mg. Po prvni tablete jsem mela ranni hodnotu 6,5 a dneska 5,8. Pred praskem jsem mivala kolem 6,1. Po jake dobe mam nasadit dalsi prasek? Jak poznam, ze prave uzivana davka je mala? A mohu pridavat rovnou po dalsim 500mg prasku, nebo po polovine? A kdyz budu brat prasku vice, treba opravdu casem ty 4 (abych mela 2000 mg), mam brat vsechny 4 najednou, nebo treba dva vecer a dva rano? Moc dekuji
    věk: 34 let těhotenství: 16. týden

    Odpověď

    Dobrý den, dávku Glucophage (metformin) zvyšujte cca po 3 dnech, tak aby ranní glykémie klesla pod 5,3 mmol/l. Začněte 1 tbl  po večeři, poté 2 tbl večeři, následně přidejte 1 tbl po snídani a pak 2 po snídani,  tj budete nakonec brát 2 tbl po snídani a 2 tbl po večeři.  Glucophage se užívá vždy až po jídle.  Pokud ani pak glykémie neklesne, přidává se do léčby inzulín. s pozdravem

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a komplikace

165 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den manžel bere léky na cukrovku. Zacalu však problém na který lékařka řekla že se s tím musí smířit. Týká se to mužského orgánů. Při každém močení neskutečně paleni. Jak říká má ho jak ve svěrací kazajce a je to dost bolestivé. Nechce však žít život s takovými bolestmi. Má to velký vliv na jeho psychiku. Neporadili byste prosím léky které nemají tyto vedlejší účinky? Doktorka se s ním o tom nemíní bavit. Dala mu najevo, že si za cukrovku může sám, tak ať trpí. 

    Užívá Jardiance 10 mg a Stadamet 1000 mg.
    Mirka

    věk: 54 let výška: 193 cm váha: 95 kg

    Odpověď

    Milá Mirko, dát konkrétní radu, jakým lékem nahradit Jardiance, není úplně snadné, protože neznám zdravotní stav vašeho muže, zejména jak dobře, či jak špatně má vyrovnaný diabetes. Má vysokou postavu, a tak jeho 95 kg vylučuje obezitu. Jak dodržuje životosprávu, to rovněž nevím.

    Velmi pravděpodobně je však ve špatném kontaktu se svojí lékařkou, nebo vás tak alespoň informuje. Příliš se mi nezdá, že by paní doktorka byla takový kruťas a navíc neposkytla potřebné informace, které mimochodem byste částečně nalezli i v příbalovém letáku u léku Jardiance.

    Jardiance patří do nyní velmi moderní a účinné skupiny léků, které zvyšují vylučování glukózy do moči. Za normálních okolností se cukr do konečné moči nedostává, protože profiltrované množství se v ledvinných kanálcích zpětně vstřebává do krve. Jak známo, u osob s diabetem se při vysoké glykémii glukóza do moči dostává, a to proto, že ledvinné kanálky nestačí všechnu glukózu zpětně vstřebat. Lék Jardiance toto zpětné vstřebávání tlumí, což znamená, že při zvýšené glykémii se glukóza dostává do moči ve zvýšené míře. To ve svém důsledku vede ke snižování glykémie. Lék má ovšem ještě další příznivé účinky, např. na kardiovaskulární systém a na ochranu ledvin. Je to lék velmi bezpečný, ale jeho hlavní nevýhodou je, že glukóza v moči se může stát dobrou výživou pro kvasinky či některé baktérie. To ostatně platí pro nedostatečně léčený diabetes obecně. Kvasinky milují skrytá místa v kožních řasách, jako je právě mužská předkožka. Kvasinkový zánět může působit svědění, bolení, ale také otok až zánětlivé jizvení předkožky a může být nutný zásah urologa. A mimochodem, kvasinky mohou trápit i ženy.

    Proto mají být všichni pacienti užívající tento lék poučeni o nutnosti zvýšené hygieny po močení, což zejména znamená u mužů pečlivě se „otřepat“ a usušit kouskem toaletního papíru tak, aby se žádná moč nedostala pod předkožku. Případně je možné tuto část opláchnout obyčejnou vodou a usušit. Pokud toto opatření nepostačuje, léčí se zánět předkožky antimykotiky, nejjednodušeji mastí Fungicidin, který je volně prodejný a levný. Když se pak zánět opakuje, je nutné léky z této skupiny nahradit jinými, např. tabletami, které stimulují sekreci inzulínu, nebo které působí komplexně, zpomalují vyprazdňování žaludku a vzestup glykémií a tlumí chuť k jídlu (tzv. analoga GLP-1 v injekční – 1x týdně – či tabletové podobě. Konečně, může být vhodné začít raději podávat inzulín, který funguje zaručeně. To ale musí posoudit lékař, který pacienta zná.

    No a pochopitelně – základem je správný dietní režim, zejména správně dávkované množství sacharidů. O tom, jak na to, se musí pacient naučit od dietní sestry, ale převážně sám, chce-li být dobře léčen. Lékař mu má poskytnout potřebné informace.

    Nyní tedy doporučuji: pokud není zánět na předkožce příliš závažný, je na prvním místě zavedení hygienických opatření, která jsem uvedl. Jen připomínám, že to nezahrnuje žádné „drhnutí“ ani mýdla, ale čistou vodu a osušení. Dále nasadit Fungicidin, nebo clotrimazol.  Pokud by, jak říkáte, zánět již vyvolával pocit „škrcení“ a zamezoval přetahování předkožky, je nutné navštívit urologa.

    Pokud toto nezabere, bude potřeba Jardiance nahradit jiným lékem po poradě s lékařem. Je jich řada. A také se musí váš muž umět s paní doktorkou dohodnout. Chce to snahu na obou stranách.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, je možné sehnat odborníka, který se vyzná v posttransplantačním diabetu a stravě a životním stylu? Pro konzultaci, diabetologa měnit nechceme. Manžel je po transplantaci ledviny a vlivem prednisonu mu byla diagnostikována cukrovka. Na dialýze měl cukr v normě. Poměrně dost zhubnul a nyní se z obezity dostal do pásma nadváhy. Vždy, i před nemocí, rád chodil na větší procházky. Nyní je rok po transplantaci a naráží na problém s pohybem - rychlý pád glykémií. Glykovaný hemoglobin má v hodnotě zdravého člověka (bývá kolem 36), vysoké glykémie má ráno (ráno bere imunosuprese). Jakmile se dá do pohybu (třeba 2 km chůze), tak je z 8 po jídle schopen spadnout na 3,5. Jde o to, že musí cukrovku pořád přejídat, což samozřejmě nechce. Navíc i s ohledem na ledvinu se snaží držet stravovací režim na uzdě. Ze strachu z hypoglykémií používá senzor, což je docela drahá záležitost. Píchá si novorapid 3 ráno a 3 k obědu (večeři ne, jelikož bere lék na tlak, který způsobuje hypoglykémie a není dle hodnot po večeři třeba), lantus si píchá večer 4. Ten si má dle zátěže snižovat - když to udělá, nevidí významnou změnu. Hlavně se to těžce plánuje, když nevíte, jestli další den bude počasí přát pohybu. Do zdravotních problémů spadl velmi rychle a bez předchozích náznaků, takže postupně sbíráme informace a učíme se s tím žít. Je mu 32, takže se hýbat samozřejmě chce a může. Snažíme se najít cestu, jak žít co nejvíce normálně. Upřímně nás cukrovka trápí více než ledvina. Děkuji za případné rady a přeji hezký den. Daniela
    věk: 32 let výška: 173 cm váha: 88 kg

    Odpověď

    Milá Danielo,

    tzv. „nově vzniklý diabetes po transplantaci“, anglicky pod zkratkou NODAT (new onset diabetes after transplantation), je poměrně častou komplikací transplantační léčby a jeho výskyt se udává v rozmezí asi 5 až 20%. Vzniká souhrou rizikových faktorů, které byly přítomny již před transplantací a samotnou transplantační léčbou. U řady osob, často starších a s nadváhou, existovala určitá porucha glukózového metabolismu již před transplantací, jenom se glukózová tolerance dostatečně nevyšetřila.

    Mezi samotné faktory transplantace patří asi na prvním místě imunosupresivní léčba, zejména některé léky, které se běžně používají. Tradičně jsou to na prvním místě kortikosteroidy: Ty se používají jednak k tzv. indukční léčbu při zahájení transplantace, kdy se kortikoidy dávají ve vysoké dávce, ale jen velmi krátkodobě. Dále se podávají v rámci udržovací léčby, a to nejčastěji Prednison. Díky tomu, že máme nyní k dispozici řadu dalších imunosupresivních léku, se Prednison podává v menších dávkách nebo se dokonce po určité době vysadí.  Prednison zejména snižuje citlivost tkání vůči působení inzulínu a vytváří tedy tzv. inzulínovou rezistenci. Díky tomu si člověk musí vytvářet v těle inzulínu více a když toho není schopen, objevuje se zvýšená glykémie.

    Další základní léky jsou ze skupiny tzv. inhibitorů kalcineurinu a mezi ně patří dnes nejvíce používaný takrolimus, někdy cyklosporin A. Takrolimus má více mechanismů působení na glukózový metabolismus, ale na prvním místě částečně brzdí tvorbu inzulínu v beta buňkách pankreatu. Je-li tedy inzulínu nedostatek, jeho chybění se ještě prohloubí a to se projeví zvýšenou glykémií.

    Určitý vliv na působení inzulínu mají i tzv. m-TOR inhibitory, z nichž se při transplantacích dnes používají sirolimus (neboli rapamycin) a everolimus.

    Při transplantační léčbě má nejdůležitější význam dobrá funkce transplantovaných orgánů. Důraz se proto klade na dobře zvolenou kombinaci imunosupresívních léků, která zabraňuje odhojování. Pokud ale transplantovaný orgán funguje dobře a nedochází k odhojování, je možné se soustředit na případný nežádoucí efekt v podobě diabetu. Dávky kortikoidů se je proto někdy možné používat jen velmi malé, např. 5 mg Prednisonu, či případně je někdy možné Prednison úplně vysadit. Hladiny takrolimu se monitorují a je možné používat jen nízké dávkování a a jako náhradu případně zvýšit dávky léků, které k diabetu nevedou (třeba mykofenolát mofetil či jiné). Tak vzniká imunosuprese „na míru“, při které, pokud pacient dobře spolupracuje, může diabetes dokonce ustoupit.

    Dalšími faktory, které souvisejí s transplantací, je samotný operační výkon, jehož stresující efekt ale zpravidla brzy odezní. Dalším faktorem je nedostatečná pohyblivost související s operací či případnými komplikacemi operace. S příznivým rozvojem funkce transplantovaného orgánu také někdy souvisí i větší chuť do života, což se u někoho projevuje také větší chutí k jídlu a sklonem k obezitě.

    Jak jsem již uvedl, potransplantační diabetes se někdy spontánně upravuje. Stává se tak zejména u osob, které se pravidelně aktivně pohybují a dodržují doporučenou tělesnou hmotnost a u kterých je zároveň možné upravit imunosupresivní léčbu tak, aby léky s potenciálním diabetogenním efektem se používaly spíše v nízkých dávkách. Nebo je alespoň možné místo inzulínu používat jen perorální antidiabetika. Upozorňuji, že pod fyzickou aktivitou se zde rozumí pravidelná každodenní a na počasí nezávislá aktivita. Může to být např. rychlejší chůze, domácí cvičení či míčové sporty. Uvádí se minimálně 30 min. denně, ale z mého pohledu to je málo.

    Základní pomůckou pro kontrolu diabetu jsou dnes kontinuální senzory hladiny glukózy v podkoží. S nimi je důležité se naučit pracovat a nejednat zbrkle. Váš muž takový senzor používá. Dávky inzulínu má podle vašich údajů velmi malé a výsledky glykémií jsou převážně v dobrém rozmezí. Je tedy dost možné, že v případě cvičení či výletu bude možné dávky inzulínu, zejména krátce působícího, vynechávat. Do toho se ale na dálku neodvažuji zasahovat, ale vše tomu nasvědčuje. Jen je nutné naučit se počítat množství sacharidů v jídle a nepřekračovat jejich doporučené množství v dietě. Jinak já osobně o žádném léku „na krevní tlak“, o kterém píšete, nevím. Možná se spíše jednalo o hypoglykémii, která se současně kombinovala s nízkým krevním tlakem, což může být nepříjemné.

    I kdyby vašemu muži potransplantační diabetes zůstal, dá se s tím celkem dobře žít. Jen je nutné se naučit dobře pracovat s dávkami jídla, inzulínu a s výsledky glukózového senzoru. Já si ale myslím, že v případě vašeho muže se vše může ještě urovnat. Starost jeho manželky mu trochu závidím, ale přece jenom si myslím, že na tom bude muset zapracovat on sám. Péče o diabetes se deleguje na někoho jiného velmi obtížně. Funguje to málo a někdy je to dokonce kontraproduktivní. Váš muž by se měl o diabetu více vzdělat a ujmout se iniciativy.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mohu použít na znisanou ránu na kotníku aole vera. Jiří
    věk: 72 let výška: 170 cm váha: 108 kg

    Odpověď

    Milý Jiří, zhnisaná rána v kotníku u pacienta s déle trvajícím diabetem značí závažný problém, ke kterému je nutné přistupovat komplexně. Léčba musí probíhat pod kontrolou specialisty v podiatrii (péči o nohy) a chirurga. Podiatričtí pracovníci zpravidla spadají pod diabetologická centra.

    Já tedy předpokládám, že se jedná o závažnější „vřed“, nikoliv o běžnou odřeninu. Ale i ta může být u pacienta s diabetem riziková.

    První, co se provádí, je pečlivé očištění rány tak, aby byly odstraněny všechny neživotné součásti a případný hnis. Toto čištění je nutné pravidelně opakovat. Je-li neživotná část rozsáhlejší, je někdy nutné část tkáně kompletně odstranit a to již spadá do kompetence chirurga.

    Druhé důležité opatření spočívá v odlehčení končetiny, abyste nešlapal na postižená místa, abyste pohyboval končetinou co nejméně (tím se infekce šíří).

    Dalším bodem je ověření, že je končetina dostatečně prokrvena. K tomu mohou v podiatrické či cévní ambulanci proběhnout různá vyšetření, např. ultrazvukem. Někdy je vhodná arteriografie, tedy rentgenologické ověření průchodnosti cév. Je-li některá tepna závažně zúžená, je nutné se pokusit ji „rozšířit“, k čemuž existuje několik radiologických nebo chirurgických možností.

    Konečně, je potřeba mikrobiologicky vyšetřit ránu a je-li to vhodné, podávat antibiotickou léčbu. Ta se u závažnějších infekcí často provádí nitrožilně. Má být pokud možno cílená, tedy podle výsledků mikrobiologického vyšetření.

    Jak vidíte, nezmiňuji zde žádnou domácí podpůrnou léčbu, žádné masti ani extrakty. Ty naopak mohou vyvolávat obtíže a přispívat k šíření infekce. Po očištění se může na ránu přikládat různé obvazové krytí s obsahem desinfekčních látek, ale vše musí být sterilní a ověřené k tomuto použití.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, cca 2 tyzdne citim bolest v dolnej casti chrbta, v pravo. Bolest nie je vyrazna, citim ju skor ked sedim, lezim. Ine tazkosti nepocitujem. Cca od zaciatku jula som zacala viacej chodit (rychla chodza) a upravila som stravu, chcela som trochu schudnut. Ked som bola u lekara s touto bolestou chrbta vysetril mi moc, kde som mala bielkoviny na tri kiziky, cukor +, ketony+. Nasledne mi zobral krv z prsta, kde mi vysiel cukor 7,3 (bola som cca 3 hodiny po ranajkach). Dalej ma poslal na sono brucha. A zobral krv zo zily na glykovny hemoglobin. Cakam na vysledky. Len som sa chcela spytat ci to vyzera na cukrovku? V rodine cukrovku nemame. Vopred dakujem za odpoved. Ž, 38 rokov. Elena
    výška: 174 cm váha: 62 kg

    Odpověď

    Milá Eleno, vy potřebujete pořádné vyšetření, a to jak páteře tak zbytku těla. Cukr v moči na jeden křížek být nemá a může ukazovat na cukrovku. Hodnota glykémie 7,3 za 3 hodiny po jídle je lehce zvýšená, ale není to výsledek pro diagnózu diabetu dostatečný. Přítomnost bílkoviny v moči na 3 křížky může být nález velmi závažný a může svědčit pro závažné onemocnění ledvin.

    Nevím, jak jste byla dosud léčena. Např. obstřiky s obsahem kortikoidů mohou zvyšovat glykémii,  používání některých léků proti bolesti může vyvolávat onemocnění ledvin.

    Nyní je potřeba provést laboratorní vyšetření ráno na lačno, a to přinejmenším:

    moč chemicky, moč kvantitativně na přítomnost bílkoviny, moč kultivačně

    Kreatinin, urea, C-reaktivní protein, celková bílkovina

    Glykovaný hemoglobin

    Dále je nutné vyšetřit krevní tlak, vyloučit přítomnost otoků.

    Vhodné je ultrazvukové vyšetření ledvin.

    Pokud vaše bolesti zad budou pokračovat, je nutno vzít v úvahu, že mohou také pocházet i od ledvin. Dále může být potřeba vyšetřit vaši bederní páteř nějako podrobnější metodou – CT nebo MR. To ale předbíhám..

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Špatně píchnutý inzulín, noční mám 44 tresibu a omylem jsem si píchla 44 denní, co mám dělat? Děkuji Jitka
    věk: 37 let výška: 175 cm váha: 84 kg

    Odpověď

    Milá Jitko, už jste dostala odpověď (viz níže), která vám pomůže zvládnout to období několika hodin, dokud bude působit nadměrná dávka krátce působícího inzulínu. Nejdůležitější je měřit si glykémie a mít u sebe sladký nápoj, kdyby glykémie šla nebezpečně dolů. Je ale potřeba, abyste si také podala tu vynechanou Tresibu. Působí asi 36 hodin, takže doporučuji podat její běžnou dávku dnes ráno, vynechat by se neměla a večer také a pokračovat, jak jste byla zvyklá.
    Prof. Saudek

    Bohužel jsem se dostal k Vašemu dotazu až nyní. Není kdo by s lékařů tak pozdě odpověděl. Nicméně, nevím který denní inzulín a kolik si ho pícháte, ale hrozí Vám hypoglykémie. Mějte připravený koncentrovaný roztok cukru a snažte se vyrovnávat ten rychlý pokles cukru v krvi, měřte se, ale asi znáte  počínající pocity hypoglykémie. Případně volejte při silných mdlobách, kdy cukr nepomáhá, pohotovost, aby Vám dali glukózu nitrožilně, či píchli glukagon (pokud ho doma nemáte pro každý případ náhlé hypoglykémie). Jen doufám, že nejste doma sama… Držím palce ať to dobře dopadne.

    Důležitý odkaz https://www.cukrovka.cz/hypoglykemie
    Rostislav Šimek

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie
  • Dotaz

    Dobrý den, mám dotaz ohledně hodnot, nastavení “cílových hodnot” mám nastaveno 3,9 - 10,0 mmol/l a výsledek je za 90 dní 94-95%. Tedy se chci zeptat, zda ten výsledek je “normální” nebo zda si mám horní hranici snížit. V té souvislosti se chci zeptat, co si mám představit pod pojmem “velké výkyvy” měřené glykémie. Hodnotu >10 mám opravdu sporadicky, hodnotu HbA1c mívám 36 až maximálně 39. Děkuji
    věk: 72 let výška: 172 cm váha: 98 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    základní cílové rozmezí pro dospělé pacienty je opravdu mezi 3,9-10 mmol/l. Přísnější kritéria mají samozřejmě těhotné ženy. Naopak mírnější cíle jsou u křehkých starších pacientů.

    Základní cíl pro dospělé pacienty je 

    > 70% time in range = čas v cíli (mezi 3,9-10 mmol/l) -  ideálně je samozřejmě více jak 80% 

    současně by mělo být:

    < 25% času nad 10 mmol/l

    < 5% nad 13,9 mmol/l

    < 4% pod 3,9 mmol/l

    < 1% pod 1,0 mmol/l

    Tato kritéria byla původně určena hlavně pro diabetiky 1. typu, ale dají se využít i u dospělých diabetiků 2. typu -  i když u nich někteří lékaři doporučují více jak 80% time in range. Je vždy nutné stav hodnotit individuálně (u každého jedince) s ohledem na terapii, trvání diabetu, ostatní onemocnění…

    Samozřejmě čím lepší time in range, tím lépe, protože se snižuje riziko komplikací diabetu.

    94-95% v cíli za 90 dní je skvělá hodnota. Stejně tak HbA1c 36-39 mmol/mol je výborný výsledek. 

    Právě glykovaný hemoglobin (HbA1c) může být ovlivněn kolísáním glykémie. Pokud má například někdo hodně závažných hypoglykémií a pak vybíhá s hodnotami cukru naopak zase hodně vysoko, může glykovaný hemoglobin být relativně nízký. Kompenzace diabetu se pak “falešně” zdá dobrá. Výkyvy glykémie ale stále poškozují buňky a působí komplikace diabetu.  Zde nám napoví time in range (čas v cíli), který v těchto případech bude nízký + bude vysoké procento času vysokých a nízkých glykémií. U Vás čas v cíli ukazuje, že kolísání glykémie nebude výrazné. K zhodnocení kolísání glykémie lze využít i hodnoty variability glykémií, které často senzory ukazují -  buď přímo jako variabilitu glykémie nebo jako směrodatnou odchylku.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám DM 1. typu na inzulínové pumpě Tandem t:slim + Dexcom G6. Po snídani mi pravidelně stoupá glykémie od cca 6,00-7,00 mmol/l na 12-13,00 mmol/l. Sacharidy mám spočítané správně. V osobním profilu nastaveno od 05:00: sacharidový poměr 1:11, korekční faktor 1:2,0, bazál 0,6. Můžu se zeptat, jak upravit nastavení osobního profilu, aby glykémie po snídani tak nestoupala. Jsem na Lyumjevu, který si píchám cca 5-10,minut před snídaní. V jiné části dne s vyšší glykémií nemám problém. Můj diabetik mi na tuto otázku nedokázal odpovědět. Děkuji. Romana
    výška: 170 cm váha: 58 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    předpokládám, že využíváte hybridní systém - uzavřenou smyčku, když máte t:slimX2 se senzory.

    Ideální by samozřejmě bylo vidět Vaše data na senzoru a přesné nastavení pumpy po celý den, ale zkusím aspoň trochu poradit i nyní.

    Pokud je stoupání jen po jídle a není po delší dobu, nemusíme pravděpodobně měnit dávku bazálního inzulinu -  pokud zrovna v tomto úseku nemáte nastaven bazální inzulin hodně nízko oproti ostatním hodinám a zbytku dne.

    Pokud stoupání nastává i při normální glykémii nebude zde tak výrazný vliv korekčního faktoru -  ten má hlavně vliv na to, jak pumpa počítá o kolik 1j sníží glykémii. Korekční faktor je dobré upravit, když pumpa obtížně bojuje se snižováním již vysoké glykémie…

    Pokud je stoupání čistě po jídle při původně normální glykémii může být na vině inzulin-sacharidový poměr, množství sacharidů nebo doba podání bolusu před jídlem. Pokud jste přepočítala množství sacharidů, tak ho vynecháme. 

    Snídaně bývá problémový úsek, protože v rámci běžného denního rytmu těla se nad ránem uvolňují v těle hormony, které zhoršují citlivost na inzulin, případně i mírně zvyšují glykémii. Současně může být ráno i pomalejší vstřebávání inzulinu. Někdo má i sacharidovější snídaně (s větším množstvím cukru nebo jednoduššími cukry)než zbytek jídel během dne. Pomalejší vstřebávání inzulinu se projevuje prudším nárůstem glykémie po snídani (na senzoru jde křivka prudčeji nahoru než obvykle). V tomto případě je možné zkusit podat bolus před jídly např. o 5 minut dříve než jste zvyklá.

    To co nám zbývá vyzkoušet je nastavení inzulin-sacharidové poměru. Pokud po snídani rostou glykémie hodně nahoru, je možné od 5 hodin např. do 10 hodin (podle toho jak máte rozdělené nastavení během dne a jak snídáte) snížit inzulin-sacharidový poměr. Pokud chcete více inzulinu, poměr snižujete. Můžete zkusit snížení např. na 1:9g. To znamená, že pumpa Vám např na 40g sacharidů místo původních 3,6j inzulinu nabídne 4,4j. Pokud by glykémie poté hodně padala je možné upravit poměr na 1:10g. Pokud by naopak úprava nestačila, je možné zkusit 1:8 (zde na 40g pumpa při normální glykémii nabídne 5j).

    Doufám, že Vám tato odpověď alespoň trochu pomůže. Bohužel bez přesných znalostí a možnosti zhodnocení záznamu z pumpy a senzoru, nejsem schopná poradit více.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám podezření na cukrovku, a tak jsem si koupil Diaphan. Při testování se barva obou částí viditelně změnila, ale zcela minimálně. Ptám se zda je možné mít v moči minimální množství cukru a ketonů a nemít cukrovku. Případně jak velký na ten Diaphan spoleh.
    věk: 46 let výška: 182 cm váha: 95 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    k přesnosti proužků Diaphan jako takových se opravdu nemohu vyjádřit, ale veškeré stanovení proužky je semikvantitativní (např. na barevné stupnici, bez přesných čísel a fyzikálních nebo chemických jednotek) a proto není přesné a při hraničních výsledcích obtížně hodnotitelné. Proužky v moči současně nejsou současně schopné stanovit kyselinu beta-hydroxymáselnou, která je ale nejčastěji zastoupenou ketolátkou. Ketolátky v moči mohou být i u zdravých jedinců např. při hubnutí, hladovění, po velké námaze. Mohou se objevit v moči i např. při močové infekci nebo onemocnění ledvin. Ketolátky se zvýšeně tvoří většinou u pacientů s diabetes mellitus 1. typu, kdy je problém s celkovým množstvím inzulinu v krvi (hlavně pokud se jedná o nediagnostikovaný diabetes). U pacientů s diabetes mellitus 2. typu (pokud již není vyčerpána sekrece inzulinu), by se ketolátky ve velkém množství neměly běžně produkovat.

    Glukóza se do moči dostává až při překročení tzv. renálního prahu pro glukózu, což je u zdravého nediabetika kolem glykémie 10 mmol/l. Při poškození buněk ledvinných kanálků je glukóza do moče vylučována už při nižších hodnotách.

    Každopádně proužky na moč nejsou vhodným diagnostickým postupem při podezření na diabetes ať již 1. nebo 2. typu. Ani jasně negativní test z moči na glukózu a ketolátky by diabetes nevyloučil. Mohou být využity např. pro diabetiky 1. typu při kontrole ketolátek při naměřené vysoké glykémii v krvi, ale pro diagnostiku diabetu jsou nevhodné. 

    Pokud máte podezření na diabetes, je vhodné dojít k praktickému lékaři a domluvit se s ním na odběr lačné glykémie a dle výsledku případně odeslání na oGTT. Tato dvě vyšetření Vám teprve mohou jednoznačně odpovědět.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, Chtěl bych se zeptat jestli hodnota 9.2 mmol/l ráno před snídaní je OK? Začal jsem používat glukometr doma. Rád bych nějaké informace ohledně limitu cukru v krvi u zdravého člověka. Abych věděl kdy je třeba vyhledat popřípadě odborné lékaře přes cukrovku. Děkuji
    věk: 34 let výška: 172 cm váha: 73 kg

    Odpověď

    Onemocnění cukrovkou se diagnostikuje různými způsoby a je potvrzeno:

    1. jestliže JSOU přítomny klinické příznaky a zjištěním náhodné glykémie vyšší než 11 mmol/l, nebo stanovení glykémie nalačno s kapilární krve větší než 7 mmol/l (z žilní plazmy 7,8 mmol/l)

    2. jestliže NEJSOU přítomny klinické příznaky a stanovení glykémie nalačno s kapilární krve je větší než 7 mmol/l (z žilní krve 7,8 mmol/l)

    3. zjištěním hladiny krevního cukru nad 11 mmol/l za 2 hodiny po provedení oGTT (glukózového tolerančního testu)

    4. Hodnota glykovaného hemoglobinu HbA1c  je vyšší než 47 mmol/mol

    SHRNUTÍ:
     

    Diagnóza cukrovky je vyloučena když:

    glykémie nalačno při opakovaném měření v kapilární krvi nepřesahuje 5,6 mmol/l
    - náhodná 
    glykemie v kapilární krvi je menší 7,0 mmol/l
      nebo v žilní plazmě menší než 7,8 mmol/l
    glykemie 2 hod po oGTT je menší než 7,8 mmol/l
    - glykovaný hemoglobin je do 39 mmol/mol

    Prediabetes máme když:

    glykemie nalačno při opakovaném měření v kapilární krvi je 5,6 – 6,9 mmol/l
      
    nebo v žilní plazmě 5,6 – 7,7 mmol/l (nuto pak udělat oGTT)
    glykemie 2 hod po oGTT je 7,8 mmol/l – 11 mmol/l
    - glykovaný hemoglobin je v rozmezí 39 - 47 mmol/mol

    Diagnóza cukrovky je potvrzena když

    glykemie nalačno při opakovaném měření v kapilární krvi je větší nebo rovna 7,0 mmol/l
      nebo v žilní plazmě 7,8 mmo/l  (nutno ověřit 2x)
    je náhodná glykemie, či 2 hod po oGTT větší než 11 mmol/l
    - glykovaný hemoglobin je  ≥ 47 mmol/mol


    poznámka:

    je však třeba upozornit, že měření glukometrem, může být zatíženo chybou, viz jeden příklad z naší poradny: https://www.cukrovka.cz/poradna?search=odchylka

    (odpovídá redakce, )

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Uchování test.prouzku v míst.mame 28
    věk: 61 let výška: 160 cm váha: 70 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    proužky by měly být uchovávány v suchu, chladnu a měly by být chráněné před slunečním zářením. Díky požadavku na sucho není vhodné je umisťovat do chladničky.

    Informace o doporučené skladovací teplotě se lehce liší u jednotlivých typů proužků

    např. proužky od firmy Acchu-check mají uváděnou teplotu 2-30°C

    FORA Diamond mají skladovací teplotu 2-32°C

    OneTouch Verio 5-30°C

    Lehce odlišné budou pravděpodobně i hodnoty pro další typy proužků. Většinou se ale doporučené skladovací teploty pohybovaly přibližně do 30°C.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie
  • Dotaz

    Dobrý den, mám začínající diabetes 2. typu, koupila jsem si berberin jako doplněk na snížení cukru v krvi a snížení trochu zvýšeného cholesterolu. Nevyznám se jednak v dávkování, píší 1 tabletu 500 denně, ale na netu jsem našla, že dávkování je účinné v rozmezí 2 až 3 denně. Na to bych se tedy chtěla zeptat a ještě, jaký přípravek s berberinem je vhodný z toho množství, co je na trhu. Moc Vám děkuji. Magda
    věk: 44 let výška: 164 cm váha: 90 kg

    Odpověď

    Vážená paní Magdo, přeji dobrý den,

    myslím, že jste se rozhodla správně, když jste si vybrala berberin na zlepšení kompenzace cukrovky, protože berberin vedle snižování glykémie a glykovaného hemoglobinu také snižuje LDL-cholesterol a krevní tlak. Účinná dávka je obvykle 500 mg 2krát denně. Doporučoval bych užívání zahájit dávkou 500 mg ráno a po 3-4 dnech při dobré toleranci bych dávku zvýšil na 500 mg ráno a večer. Vyšší dávky užívejte jen po předchozím souhlasu lékaře. Vybíral bych berberin, který je obsažen z extraktu z dřišťálu osinatého (Berberis aristata).

    Je nezbytné si uvědomit, že berberin je účinný přípravek má vedle pozitivních vlastností také některé lékové interakce, protože může ovlivnit osud jiných současně užívaných léků. O tom se můžete poradit v lékárně, např. v rámci konzultací, které řada lékáren bezplatně poskytuje a v některých řetězcích se na konzultaci můžete objednat cestou jejich webových stránek. Uvedu jen některé příklady léků, jejichž účinnost a bezpečnost může berberin ovlivnit: digoxin, dabigatran-etexilát, dextromethorfan, glimepirid, losartan, metoprolol, tamoxifen.

    S přátelským pozdravem

    poznámka redakce:

    poradenství na téma interakce poskytuje řetězec BENU lékáren
    https://www.benu.cz/poradenstvi#toc-on-line-lekove-interakce

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Doporučil by jste užívat INSUNOL vedle metforminu, případně jen Insunol?
    věk: 87 let výška: 163 cm váha: 71 kg

    Odpověď

    Vzhledem k tomu, že jsme se přípravkem Insunol již v jednom dotazu podrobně zabývali, posíláme Vám na něj odkaz https://www.cukrovka.cz/poradna/insunol-2.

    (odpovídá redakce, )

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Můžu užívat mettformin a diamizin gurmar dohromady a můžu vysadit mettformin. Martin
    výška: 175 cm váha: 110 kg

    Odpověď

    Vážený pane Martine, přeji dobrý den,

    Diamizin Gurmar má opravdu impozantní reklamu. Jedná se o doplněk stravy, který obsahuje extrakt z gymnemy lesní s 25 % gymnemových kyselin, tj. látek, které jsou nositeli hypoglykemického účinku. Metformin je registrovaný léčivý přípravek, který má vědecké důkazy, které prokazují snížení výskytu komplikací diabetu a snížení úmrtnosti u pacientů, kteří jej v příslušných studiích užívali. Metformin takovou reklamu jako Diamizin Gurmar mít nesmí, protože se jedná o registrovaný lék pouze na lékařský předpis. Diamizin Gurmar nenahrazuje a ani nemůže nahradit metformin, může ale být použit ke zlepšení účinku metforminu, hladinu krevního cukru nepochybně snižuje. Pokud budete Diamizin Gurmar užívat měl by jste tuto informaci sdělit svému diabetologovi, možná bude vhodné snížit dávku metforminu. Případným ukončením užívání metforminu by jste se připravil o prospěch, který jeho užívání přináší. Ještě si dovolím ekonomické porovnání metformin 150 tablet po 500 má cenu 255,27 Kč a je plně hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění, 150 tobolek Diamizin Gurmar má cenu 489,- Kč a není hrazen.

    Moje doporučení je užívat dále metformin, pokud jej hůře snášíte požádejte svého lékaře o možnost užívat metformin ve formě retardovaných tablet, které mají lepší toleranci. Nezapomínejte na to, že cukrovka je onemocnění, jejíž komplikace se projevují po 10 i více letech, zvláště pak při nesprávném léčení.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Chcem sa opýtať ak berieme Atorvastatin a súčasne aj Siofor 500 g 1-0-1 môžem užívať aj Glucea ? Ďakujem
    věk: 69 let výška: 174 cm váha: 100 kg

    Odpověď

    Vážený pane Ladislave, přeji dobrý den,

    ptáte se, zda můžete současně užívat atorvastatin, metformin (přípravek Siofor) a doplněk stravy Gluea, který obsahuje extrakt z listů morušovníku a extrakt z gymnemy lesní. K tomu musím uvést, že z dosud publikovaných předklinických a klinických studií může extrakt z gymenmy zvýšit účinek metforminu (to je jistě důvod proč jej hodláte užívat), to je ale bohužel spojeno s mírným rizikem rozvoje hypoglykémie. Doplněk stravy Glucea tak může zvýšit účinek přípravku Siofor (v klinických studií u lidí vedlo podávání kombinace k průměrnému poklesu glykémie o 14 % a ke snížení glykovaného hemoglobinu o 10 %. Pacientům, kteří chtějí užívat doplněk stravy s extraktem z rostlin, který prokazatelně může snižovat glykémii proto doporučuji poradit se s lékařem, který jediný dokáže posoudit, zda je možné současné užívání bez potřeby změny dávky antidiabetik. Ze znalostí, které v současné době máme vyplývá, že doplněk stravy Glucea nemá negativní vliv na osud atorvastatinu ani na jeho účinek. Z mého pohledu současnému užívání nic nebrání, přesto doporučuji dotázat se lékaře, který by měl vědět, že jeho pacient užívá rostlinné přípravky snižující hladinu glukózy v krvi.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý deň, mamina má cukrovku a za rok a pol výrazne schudla, lebo si dáva veľký pozor na stravu, a to aj vtedy, keď má energetický výdaj. Pritom ani predtým nemala nadváhu. Chcel by som jej poradiť, nakúpiť niečo na experimentovanie a keď som narazil na fruktózu, tak sa pri nej píše, že nie je ideálna, pretože prispieva k obezite a ďalším nedobrým následkom. Moja otázka je, či fruktóza (prijatá pravidelne počas práce v záhrade, upratovaní a pod.) má negatívne účinky aj pre vyslovene chudého diabetika a či by ste na rýchle napravenie príliš nízkej hladiny cukru v krvi radili radšej potraviny s fruktózou alebo potraviny čo sa dajú kúpiť ako DIA. Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď! Robert

    Odpověď

    Milý Róberte, fruktóza je běžná součást mnoha potravin, zejména ovoce. Chutná sladce podobně jako hroznový cukr (běžný cukr) a je rovněž kalorická. Při stejné dávce vyjádřené v gramech zvyšuje o něco méně glykémii, protože se po vstřebání ze střeva metabolizuje jenom z části na glukózu (krevní cukr), ale v podstatě má přibližně stejnou výživovou hodnotu a pro diabetika je nutné ji započítávat do celkového příjmu sacharidů.

    Proto slazení jídel pomocí fruktózy nedoporučuju, je to přibližně stejně zatěžující jako běžný cukr.

    Mnohem lepší je přijímat fruktózu ve formě ovoce, ale i zde musejí být diabetici opatrní, započítávat množství sacharidů, nejíst mnoho sladkého ovoce naráz a je lepší dávat přednost méně sladkému ovoci.

    Vy ve svém dotazu o své mamině prakticky nic nepíšete, jen to, že je štíhlá. Nevím ani, jak je léčená a podle vašeho popisu může mít diabetes 1. typu a užívat inzulín.

    Obecně osobám s diabetem 1. typu bez obezity doporučuji užívat prakticky normální dietu, která je vhodná pro i pro všechny zdravé osoby, které chtějí zůstat štíhlé a být fit. Je to strava v průměru asi s 200 g sacharidů celkem a je výhodné vyhýbat se vysloveně sladkým jídlům, protože ta příliš rychle zvyšují glykémii a pokud se mají vejít do denního rozpočtu sacharidů, tak jsou poměrně objemově malá a člověk se pořádně nenají. Součástí takového jídelníčku je i ovoce a tím pádem i ta fruktóza. Tu bych rozhodně navíc nepřidával, respektive bych se volně přidané fruktóze a vlastně všem ostatním cukerným náhradám vyhýbal.

    Chcete-li v rámci zpestření jídla pro svoji maminu - diabetičku - něco udělat, tak se spíše soustřeďte na kvalitu potravin, výběr dobrého masa a dobré zeleniny a ovoce, na dobré sýry a podobně. Především je ale důležité udržování glykémií ve správném rozmezí. K tomu je potřeba monitorovat si glykémie, znát složení potravin, které jíte a podle toho si správně upravovat léčbu. Ostatně, dobrou a vyváženou stravu vhodnou pro osobu s diabetem bych doporučoval i všem zdravým osobám a tedy i vám. Jídlo může v rozumné míře obsahovat i trochu sladkých potravin, ale je nutné s tím počítat, umět si udržet dobrou glykémii a dávat pozor na tloustnutí. Pokud by to bylo např. při delší fyzické zátěži, v podstatě se může nějaké menší dobré sladké jídlo i hodit. 

    Poznámka redakce:

    Fruktóza nebo glukóza? zajímavý článek Doc. Jiřího Bráta na stránkách stobklub.cz osvětlí co je co.

    informace k hypoglykémii naleznete zde: https://www.cukrovka.cz/hypoglykemie-4

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a pohyb

16 dotazů

  • Dotaz

    Jsem ro v remisi po rakovině( lymfom) BMI 35.6. Je pro mě vhodný lěky Ozempic?

    Mám cukrovku 2 typu. Janka

    věk: 65 let výška: 158 cm váha: 86 kg

    Odpověď

    Milá Janko, lék Ozempic má svoje preskripční omezení, a tím jsou zejména diabetes 2. typu s obezitou a dále nedostatečný efekt jiných základních léků na léčbu diabetu. Je tedy dost možné, že vy preskripční omezení splňujete a váš lékař vám jej může předepsat.

    Ozempic po léčbě pro lymfom můžete užívat. Bude dobré, když zhubnete, a k tomu vám Ozempic může pomoci. Jenom vám nedoporučuji nějakou vysloveně drastickou hubnoucí dietu, abyste se po léčbě pro ten lymfom dobře zotavila. Snížit kalorický příjem byste ale rozhodně měla.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Prosim vas zacal som cvicit pred mavam cca 7-8 m/l (a to vzdy hodinu pred cvicenim zjem nieco) po cviceni cca 4 mol/l.pic lantus iba rano 20j.,+ Mettogamu 3× denne da stym nieco robit.? Roman
    věk: 43 let výška: 176 cm váha: 80 kg

    Odpověď

    Milý Romane, kdykoliv nějaká osoba s diabetem žádá poradu, jak by se měla nejlépe léčit, musí mít lékař k dispozici alespoň základní údaje. Vám je 43 let, nemáte výraznější nadváhu a užíváte pravděpodobně 1 injekci inzulínu Lantus ráno. Nevím ale vůbec, jak dlouho diabetes máte, jak byl zjištěn, jaké jste měl glykémie, jaký máte glykovaný hemoglobin, jak se stravujete a zda nemáte nějaké další přidružené onemocnění.

    Ve vašem případě by se klidně mohlo jednat o pomalu se vyvíjející diabetes 1. typu, nebo také o diabetes 2. typu, který ovšem není spojen s obezitou, ale vyžaduje podávání inzulínu.

    Z vašeho mailu také není jasné, na co se vlastně ptáte a co vám vadí. Glykémie máte před jídlem a před cvičením mírně zvýšené a během cvičení vám klesnou na normální hodnotu. V podstatě byste tedy měl být spokojen a měl byste z toho pochopit, že fyzická aktivita vám dělá dobře. Možná byste ji neměl vykonávat tolik nárazově, ale spíš se více pohybovat během celého dne (např. opakovaně kratší pochůzky větším tempem, či procvičování těla), ale ani to nárazové cvičení byste neměl vynechat. Pokud si pícháte inzulín a cvičíte déle a usilovně, např. déle než 60 minut, je dost možné, že vám glykémie může klesnout i pod normální hodnoty. V takovém případě byste mohl dávku inzulínu mírně snížit (to pak ale nesmíte ustat s tou pravidelnou fyzickou aktivitou), nebo vprostřed cvičení sníst nějaké sacharidy, jako např. krajíček chleba, nebo při usilovném cvičení i něco sladkého, např. tatranku. Systematická fyzická námaha ale nakonec vede skoro vždy ke zlepšení vyrovnání diabetu, což by asi vyžadovalo snížit dávku inzulínu a možná i časem jeho vysazení. To ale nemohu posoudit bez pořádného vyšetření.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jsem diabetik neuropatie můžu mít v zaměstnání zdr.obuv?vyžadují botasky a mě bolí nohy z nich
    věk: 59 let výška: 164 cm váha: 72 kg

    Odpověď

    Dotaz není nějak více specifikován, tak usuzuji na základě zkušeností a odhaduji, že může jít o jeden z následujících případů.

    V některých zaměstnáních je vyžadována speciální pracovní obuv, která má různé ochranné prvky – špička, která chrání prsty, když na ně spadne něco těžkého; planžeta proti propíchnutí podešve; ESD; apod.

    Pokud zaměstnavatel má takovéto normy na bezpečnost práce, pak je třeba je dodržet. Na trhu je však dostatek značek pracovní obuvi, mezi kterými se dají najít i pohodlné a široké boty. Například i my v naší sekci pracovní obuvi nabízíme pracovní obuv výrobce ARTRA, která má dostatečný prostor pro prsty. Pokud by ani to nestačilo, nabízíme pracovní obuv německého výrobce STEITZ SECURA, která se dá pro každou velikost dodat ve 4 různých šířích. Pokud by i to bylo málo, pak jsme schopní nabídnout i zdravotní úpravu na takové obuvi.

    Zaměstnavatel také může mít požadavky na vzhled obuvi – stejnokroje, apod. I tam by se ale dalo najít na trhu něco, co by odpovídalo požadavkům.

    SHAPER s.r.o.

    Ing. Hana Benešová
    projektová manažerka
    mobil: +420 727 818 120
    e-mail: hana.benesova@shaper.cz
    www.shaper.cz
    www.diabota.cz
    www.hasicskabota.cz

    (odpovídá SHAPER, )

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, je mi 42 let, jsem diabetikem 17 let, začínal jsem na actrapidu a insulatardu. Později jsem dostal místo insulatardu levemir. Celý život jsem sportoval, ráno chodil běhat 2-3 krát týdně, ve středu na fotbal a v pátek na florbal. Před sportem jsem se vždy více najedl a dal méně jednotek actrapidu. Ovšem před vánocemi 2022 jsem si nechtěně ráno aplikoval 2x 19 jedn. dávku actrapidu k snídani, dávkování jsem měl 19-18-14 a 22 levemir. Dostal jsem se z toho svépomocí, ale zůstal ve mě dost hrůzný zážitek vč. starosti o děti, které vypravuji do školy, od té doby byly hladiny cukru hodně rozlítané, nestabilní jsem je měl vždy, ale chovalo se to přinejmenším nestandardně. Nicméně nějak se to začalo urovnvávat, nikdy nebývám nemocný, ale v únoru jsem onemocněl a nechal jsem to zajít dost daleko na ibalginech, až jsem nakonec musel si vzít antibiotika, které jsem měl snad po 10 letech. Současně mi také dosloužilo doplňovací pero na Actrapid i Levemir, které jsem vyměnil a od té doby začaly neočekávané propady hladin cukru. Výkyvy nahoru dolů. Hodinu po obědě jsem musel se docpávat jídlem. Nešlo se srovnat. Všimnul jsem si, že pero na inzulín špatně cvaká, tak jsem zkusil prohodit náplň do druhého a bylo to lepší. Ale stejně se to nechovalo jako dříve a výkyvy do hyperglikemíí a strmé propady dolů byly velmi často. Toto vše vygradovalo o velikonocích, kdy už se přidaly žaludeční a střevní potíže a celkově jsem se z toho doslova sesypal a přivodil jsi evidentně panickou ataku a lehčí deprese. Následovaly vyšetření, konzultace diabetologie, obvodní lékař. Prokleply mne od hlavy k patě a nic neshledali, žádné změny vlivem diabetu. Dostal jsem senzory Libre. Snížil jsem dávkování nakonec po různých testech na 16-16-10 a 18 levemir. A domluvili jsme se s diabetoložkou na změnu inzulínů, z čehož jsem měl ještě větší vítr. Potřeboval jsem se hlavně uklidnit a tak řádově před 3-4 týdny jsem přešel na Toujeo a Fiasp, byla to pro mě další obrovská psychická zátěž a je. Přechod bylo pro mne hladovění snížení dávek jídla. Od velikonoc jsem vynechal veškerý alkohol, kafe, černý čaj, piji pouze vodu a bylinkové čaje k snídani. Snídám krajíc chleba, oběd polívka a hlavní jídlo, knedlíky nejím spíše brambory, občas těstoviny občas rýži a svačiny jen když musím a nechci mít hypoglikemii a večeře jsou dva krajíce chleba. Začal jsem 20 jednotkami Toujea v 20:00, ovšem v půli noci se hladina začala zvedat a tak po dohodě s diabetoložkou jsme přidali jednotku na 21. Ovšem problém je ráno. Ráno se mi začínají uvolňovat zásobní cukry a to jak kdy, někdy kolem půl šesté, většinou kolem půl sedmé a hladina velmi rychle stoupá. Bohužel je to pokaždé různě proto raní dávka fiaspu je zatím různá podle situace, ovšem pospat si ráno nemůžu. Během dopoledne se srovnám, někdy s dopichem fiaspu. Oběd 16 jednotek, většinou mě vrátí zpět do cílové hladiny. Večer 12 fiaspu, při stejné dávce jídla se to pořád chová různě, ale jde to. Od velikonoc jsem úplně přestal sportovat, ze strachu z hypoglikemíí. Rád bych to zpět. Ovšem nyní i při sebemenší aktivitě, jako vykoupání se v bazénu se synem cca 15 min. kdy se nechám spíše unášet proudem, nebo hraní cukr káva limonáda čaj rum bum, postavení stanu apod. mi cukry prudce klesají a musím se dojídat, dříve jsem se dojedl a dalo to pokoj ovšem tady se to vrací jako bumerank zpět do nízkých hladin mimo možnost aktivity, nutno dodat, že se to děje v době dávno po 2 hodinách od fiaspu, ostatně cukr mi klesá i bez fyzické aktivity v době mimo fiasp a někdy i na 3h razantněji. Takže jsem v pasti. Noc a spíše ráno by si zasloužilo přidat Bazálního inzulínu, ale přes den je zřejmě bazálního inzulínu moc. Z gauče a v mé kancelářské práci to vcelku jde, přibývá dnů kdy se to chová jak má, ale žít se nedá. Ztratil jsem 10 Kg. Jednoznačně méně jídla, začež jsem rád, ale také úbytek svalstva. Nemůžu si hrát se svými dětmi, nemůžu jít na výlet, nemůžu jet na dovolenou, nevím jaké je pro mne řešení. Zatížení sportem mi nyní připadá jako úplné scifi, hlavně toujeou je ve mě 26 hodin a nemůžu si ho upravit dle aktivity. Četl jsem si o uzavřených okruzích, ale ty, které mají smysl jsou zatím pouze ve fázi testování... Prosím o jakoukoliv radu, která mne vrátí do života. Děkuji
    věk: 42 let výška: 186 cm váha: 95 kg

    Odpověď

    Milý Radku, přemýšlím, co vás po 17 let trvání diabetu vyvedlo tolik z míry. Člověk samozřejmě není stroj, od kterého, když se o něj staráme stále stejně, vyžadujeme od něho stejné věci a dáváme mu stejné palivo, můžeme očekávat, že bude fungovat také pořád stejně.

    Ale přece jenom i v biologii platí určitá pravidla, kterým musíme porozumět a chovat se podle nich, aby tělo dobře fungovalo.

    U zdravého člověka probíhá regulace hladiny krevního cukru automaticky aniž bychom to vůbec registrovali. U pacienta s diabetem 1. typu je ale řídící systém zcela narušen. Máme sice k dispozici velmi kvalitní možnosti, jak podávat inzulín, ale řídící úlohu místo samotných beta buněk pankreatu přebírá náš rozum, který je někdy nerozumný, někdy krátký a někdy je naše tělo „líné“ rozum dostatečně poslouchat.

    Na druhé straně, máme nyní k dispozici úžasné možnosti monitorování glykémií, jen je velmi důležité naučit se informace správně používat. I k tomu máme nyní další vynikající pomůcky, a to jsou inzulínové pumpy, které mohou dokonce přímo spolupracovat se senzorem glykémií a dávkování inzulínu samy poloautomaticky „dolaďovat“. Takové systémy již zdaleka nejsou ve fázi testování, ale naopak již výrazně pomáhají motivovaným diabetikům v každodenním životě, vedou ke zlepšení vyrovnání diabetu a ke snížení počtu a závažnosti hypoglykémií.

    Vy musíte nejprve vybřednout ze „začarovaného kruhu“, do kterého jste se sám dostal. Jste mladý, jak uvádíte, nemáte vyvinuté závažnější komplikace diabetu, jste ochotný sportovat. Zřejmě i vhodnou dietu jste ochoten správně dodržovat.

    Navrhuji vám, abyste si vytvořil určitý modelový denní program, který zatím budete dodržovat. Není samozřejmě nutné, abyste dělal pořád to samé, ale je potřeba, abyste vstával v určitou hodinu, rozvrhnul si příjem potravy podle svých preferencí, např. do 3 nebo 4 denních jídel, naplánoval si dobu a intenzitu fyzické zátěže (opět nejlépe několikrát denně) a znal složení svých jídel, zejména s ohledem na množství sacharidů. Jak uvádíte, měl jste určitě nadváhu a trochu ji máte dosud. Tak byste rozhodně neměl přibírat, možná i trochu ještě zhubnout.

    Fyzické aktivitě byste se měl věnovat každý den, přičemž se nemusí jednat jenom o běhání či fotbal, ale třeba o  procházky či vyprovázení dětí do školy apod. Ale pohybovat byste se měl alespoň hodinu denně, spíš více, a to alespoň trochu i v zaměstnání. Jako vzor byste mohl zvolit dietu asi s 220 g sacharidů celkem, je ale nutné tomu znovu věnovat pozornost a naučit se to z kalorických tabulek, od dietních sester či např. i z našich stránek.

    Používejte nadále svůj senzor a kontrolujte jeho údaje minimálně 12x denně, raději i více. Trvá to vždy asi 30 vteřin a je důležité vědět, zda glykémie stoupá či klesá, jak moc stoupá po jídle, zda neklesá příliš při sportu a podobně. Podle zjištěných hodnot se náležitě chovejte – to samozřejmě není jednoduché a je třeba se to naučit, nic nepřehánět a nepřekombinovávat, myslet dopředu. Existují k tomu edukační programy a ty by vám měl doporučit váš diabetolog. Např. na stránkách www.ikem.cz můžete najít pod hlavičkou Centra diabetologie vynikající stručné edukační materiály, jak správně senzor používat a jak na něj reagovat, ale také jak upravovat dávky inzulínu při sportu apod.

    Nyní používáte 4 dávky inzulínu. Toujeo působí déle než 24 hod. a mělo by vám zaručit zejména dobré glykémie během noci a ráno, a to bez nočních hypoglykémií. Pokud máte ráno glykémie vysoké, měla by se dávka pravděpodobně mírně zvýšit, tedy pokud zbytečně nejíte večer sacharidy navíc. Během dne by pak mělo Toujeo poskytovat základní dávku inzulínu tak, abyste neměl hyperglykémii i když nic nejíte, nebo naopak hypoglykémie když nic nejíte. Ale to už můžete sám opatrně dolaďovat tím, že buď něco malého sníte navíc, nebo že jídlo uberete, či se budete více pohybovat.

    Vaše dávky Fiaspu jsou poměrně vysoké. Je to možná tím, že jíte příliš mnoho sacharidů. Když se potom ještě spletete a dáte si dávku 2x, tak je hypoglykémie opravdu pravděpodobná. Před jídlem volte dávku vždy podle množství sacharidů a podle aktuální glykémie. Pokud je glykémie zvýšená, omezte množství sacharidů, případně sacharidové jídlo odložte. A když chcete potom sportovat, určitě si dávku při dobré glykémii snižte a během sportu se kontrolujte.

    Ale na soukromý kurs diabetologie tady nemám prostor. Musíte se prostě rozhodnout pro větší pečlivost a také si vyžádejte odbornou „reedukaci“. Inzulínová pumpa by byla určitě vynikající další krok a polouzavřený okruh krok následující. Zlepšení ale můžete dosáhnout i s inzulínovými pery. Jen do toho nevkládejte magii, ale raději přesnost, odpovědnost a pečlivost.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jsem diabetik 73 let,nemám skoro žáný pohyb protože nemohu chodit.Trápím se tím.Jak potom mohu snížit cukr? Ivana
    věk: 73 let výška: 170 cm váha: 132 kg

    Odpověď

    Milá Ivano, určitou formu pohybu je možné vykonávat téměř za všech okolností. Pro vás by bylo dobré kontaktovat odborné rehabilitační pracoviště, které by vám v tomto směru poradilo. Cvičit lze i na lůžku, ale existují také různé cvičící pomůcky. Důležitá je zejména motivace a vůle.

    Pro pokles hmotnosti ale cvičení nemá tak veliký efekt, jak zásadní úprava diety. Vím, je to nesmírně obtížně, protože je navíc pravděpodobné, že i tak vy mnoho nejíte, ale nehubnete. Nicméně máte na sobě obrovské energetické zásoby a ty se dají postupně čerpat a nedoplňovat. I v tomto směru byste potřebovala odborné vedení.

    Pro léčbu diabetu s obezitou jsou vhodné některé přípravky, které možná už ale užíváte. Např. léky typu Ozempic, které jsou sice momentálně lehce nedostatkové, ale pro vás by byly potřebné. Kombinovat by se daly s některým lékem ze skupiny gliflozinů (je jich více), které také spíše napomáhají hubnutí.

    Pokud jde o pohyb, navrhuju vám např. zcela podle individuálních možností cvičit vždy 10 minut každou hodinu, třeba jen tak, že zvedáte v leže končetiny, snažíte se postavit, zvedáte lehké závaží a podobně. Měla byste ale cestou svého obvodního lékaře najít cestu ke správnému nutričnímu pracovníkovi a rehabilitačnímu odborníkovi, kteří by postupovali koordinovaně a zároveň vás i psychicky posilovali.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie
  • Dotaz

    Dobrý den chtěl bych se zeptat dnes byl u babička návštěva dnes vařila houbová omáčka s knedlíkem jestli můžu diabetetička moje maminka Miroslav
    věk: 48 let výška: 155 cm váha: 60 kg

    Odpověď

    Milý pane Miroslave, z textu vašeho dotazu není úplně jasné, zda má diabetes vaše babička a nebo vy. Ať je to ovšem jak chce, taková houbová omáčka s knedlíkem může být zatraceně dobrá.

    Houby sice v sobě nemají žádné sacharidy, které by zvyšovaly hodnotu krevního cukru, ale knedlíky ano. Do samotné omáčky se většinou také přidává mouka a ta rovněž sacharidy obsahuje. Naopak v takovém jídle nemusí být žádné maso ani zelenina – složky, které rovněž téměř neobsahují sacharidy.

    Houbová omáčka s knedlíky je tedy jídlo, které určitě osoby s diabetem jíst mohou. Je ale velmi důležité, jaké množství toho snědí. Pokud bych vyšel s údajů o váze a výšce, kterou uvádíte (nevím, zda jde o vás nebo o babičku, ale podle věku spíš o vás), tak k takovému objedu byste měl sníst řekněme asi maximálně 60 g sacharidů. Tomu odpovídá asi 6 menších knedlíků – viz tabulka níže. Protože ale k tomu určitě patří hutná omáčka zahuštěná moukou, tak by to mohlo být tak 4 – 6 knedlíků maximálně. A k tomu už opravdu nic, co obsahuje sacharidy, včetně např. piva, ovoce, dezertu atd.

    Tedy na takovou houbovou omáčku od babičky bych řekl s mírnou závistí „dobrou chuť“, ale držte své chutě na uzdě a jezte přiměřeně.

    Co všechno obsahuje 10 g sacharidů=1 tzv. „chlebová jednotka“.

    1.            20 g pečiva

    2.            1 knedlík, brambora (velikosti vejce)

    3.            2 lžíce (rýže, bramborové kaše, těstovin)

    4.            2 lžíce čočky

    5.            3 lžíce fazolí, sóji

    6.            1 lžíce mouky

    7.            1 malé ovoce (pomeranč, jablko, banán)

    8.            1 dcl sladké limonády

    9.            ¼ l mléka

    10.          jogurt bílý 100 g (nutno číst etikety)

    11.          1 lžička marmelády, medu

    12.          kopeček zmrzliny (velikost Míša)

    Poznámka redakce:

    - pro zdravé recepty můžete čerpat inspiraci zde: https://www.cukrovka.cz/recepty-diabetika

    - anebo poněkud přísněji, spíše už pro diabetické pacienty, kteří vědí kolik cukru denně si mohou dovolit, zde: https://www.cukrovka.cz/fotojidelnicky

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, objevila mě informace, že napr. brambory vařené ve slupce konzumované druhý den, tedy schlazené a pak ohřáté, jsou lepší pro diabetiky, protože sacharidy se proměnili v rezistentni škrob... Nikde jsem ale nenašla výživové hodnoty takto upravených brambor, rýže či těstovin. Mám určenou hranici-hodnotu denní dávky od paní doktorky 150 g sacharidů. Je informace o rezistentnim škrobu vědecká? a kde mohu ověřit hodnoty v takto upravených jidlech? Děkuji a zdravím. Alena
    věk: 63 let výška: 172 cm váha: 83 kg

    Odpověď

    Dobrý den Aleno,

    rezistetní škrob není žádná novinka. Nutriční hodnota škrobu souvisí se strukturou molekuly a s modifikací upravující biologickou dostupnost – mechanickou, tepelnou nebo chemickou. Podle úrovně stravitelnosti může být škrob rozdělen do tří kategorií: rychle stravitelný škrob (rapidly digestible starch – RDS), pomalu stravitelný škrob (slowly digestible starch – SDS) a rezistentní škrob (resistant starch – RS)7. RDS úzce souvisí s glykemickým indexem, u kterého se předpokládá, že zvyšuje pravděpodobnost vzniku cukrovky a prediabetu, kardiovaskulárních chorob a obezity.

    Rezistentní škrob (RS) je definován jako suma škrobu a produktů degradace škrobu, které se neabsorbují v tenkém střevě zdravého jedince, ale mohou být částečně fermentovány mikrobiotou tlustého střeva. Rezistentní škrob tak vykazuje vlastnosti vlákniny a řadíme ho mezi nevyužitelné sacharidy. Průměrný příjem rezistentního škrobu v dietě západního světa se uvádí kolem 5 g (rozmezí hodnot 3,4-9,4 g/d). Většina škrobu je konzumována v tepelně upravených potravinách, kde je škrob plně zmazovatělý a snadno stravitelný. Snížená stravitelnost konzumovaného škrobu je ovlivněna řadou vnitřních a vnějších faktorů (např. typ a složení potraviny, povaha a zdroj škrobu, způsob zpracování potravin, postupy přípravy a servírování pokrmů, fyziologie jednotlivce a další). Obsah RS se může měnit během skladování potravin, např. v horkých vařených bramborách je 5 % RS a ve vychladlých uvařených bramborách až 10 % RS. Záleží na odrůdě brambor a podmínkách přípravy vařených brambor.

    Během tepelného zpracování potravin a skladování může docházet ke snížení obsahu RS nebo naopak ke zvýšení obsahu RS. Tepelná úprava (vaření, pečení, restování) a ochlazení banánů, rýže, fazolí a brambor vedlo ke zvýšení obsahu rezistentního škrobu. Po opakovaném ohřátí a ochlazení těchto potravin (banány, brambory, luštěniny) se obsah RS snižoval. Delší doba a nižší teplota pečení chleba a pečiva měla vliv na zvýšení obsahu RS ve světlém pšeničném chlebu.

    Více si o rezistetním škrobu můžete nastudovat např. v odborném článku volně přístupném zde:

    Zobrazit Rezistentní a pomalu stravitelný škrob (chemicke-listy.cz)

    REZISTENTNI_SKROB-2020-4-F.Slukova_et_al_Rezistentni_skrob__final___uprava_MS_bez_tabulek_.pdf (muni.cz)

    Ohledně toho, zda zchlazené brambory  opravdu zvyšují cukr v krvi méně nemám žádné podložené informace, na které bych vás mohla odkázat, data uvedená výše to ale předpokládají. 

    Nicméně, jednoduché řešení je na dosah ruky. Zkuste si uvařit dvě stejná jídla, stejné množství. Jedno bude obsahovat čerstvě uvařené brambory a druhé brambory zchlazené. Změřte si glykémii před jídlem a po jídle. Snažte se vytvořit podobné vstupní podmínky (stejná denní doba, stejný pitný režim, stejná pohybová aktivita). Podle toho, jak významný bude rozdíl v lačné glykémii a glykémii po jídle si můžete udělat závěr sama.  Poté uvidíte, zda se vám vyplatí si přílohy tímto způsobem chystat = časová náročnost přípravy jídel vs. rozdíl v glykémiích.  

    Pokud na to chcete jít méně vědecky a složitě, stačí vám vědět, že nejvíce rezistentního škrobu obsahují potraviny s vysokým obsahem vlákniny - luštěniny, celozrnné produkty atd. Tyto potraviny všeobecně vyvolávají nižší odezvu glykémie a také mají nižší energetickou hodnotu. Jejich seznam je v článku výše. Prakticky je to totožné s doporučením racionální stravy, která by měla obsahovat potraviny bohaté  na vlákninu. 

    Obsah rezistentního škrobu je vysoký zejména v luštěninách a škrobech izolovaných z nich (tab. I z druhého odkazu). Po tepelném zpracování obsah rezistentního škrobu u luštěnin s vysokým obsahem rezistentního škrobu klesá, naopak u luštěnin s nižším obsahem rezistentního škrobu dochází k vysokému nárůstu po tepelné úpravě (např. u fazolu obecného až na 32,3 % suš.)

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Chci zhubnout, mám omezenou hybnost, beru kortikoidy, nejím moc maso a nechutná mi jídlo-jím velmi nepravidelně, do jídla se nudím. M!m rádá ovoce a zeleninu, tvaroh, sýry, luštěniny.....nejím krůtí, zvéřiinu, králíka, celkově málo masa. Děkuji. Šárka
    věk: 59 let výška: 162 cm váha: 150 kg

    Odpověď

    Milá Šárko, váš údaj o nechutenství je přeci jenom trochu v rozporu s vaší nadváhou. U diabetu 2. typu rozhodně není důvod se do jídla nutit. Vaše dieta svým složením není nijak závadná, je ale důležité, abyste nekonzumovala příliš velké množství sacharidů. Vám by mělo stačit dost málo, např. 120, maximálně 150 g sacharidů denně. To se ovšem velmi snadno překročí např. ve sladkém ovoci.

    Nevím, jaké užíváte léky na diabetes, ale pro vás by mohly být vhodné takové, které patří mezi tzv. analoga GLP-1, jež mohou výrazně redukovat chuť k jídlu a pomáhají hubnutí. To ale musíte probrat se svým lékařem, protože tyto léky jsou jenom na lékařský předpis a mají svoje preskripční omezení. Vy byste je ale asi splňovala.
     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den syn se léčí s cukrovkou typu 1 chtěla bych se zeptat jak dlouho po jídle by měl mít vysoky cukr před jídlem má třeba 7,8 a hodinu a půl po jídle má třeba 15 měla bych mu dát korekční dávku nebo čekat má intervaly v jídle dvě a půl hodiny po dvou hodinách už má zase normální hladinu moc děkuji Nela
    věk: 31 let výška: 158 cm váha: 62 kg

    Odpověď

    Milá Nelo, takové problémy je nejlepší řešit s vaším ošetrujícím dětským diabetologem, abychom neradili každý jinak.

    Správně by glykémie po jídle neměla příliš stoupat vůbec, tedy optimálně ne přes 10 mmol/l. Vysoké hodnotě lze předcházet těmito možnostmi:

    - podat inzulín o něco dříve před jídlem, pokud tedy není glykémie již před jídlem nízká, např. pod 5 mmol/l)

    - lehce snížit množství sacharidů v dietě nebo se lépe vyhnout takovým sacharidům, které se vstřebávají rychle, tedy zejména volným cukrům

    - lehce zvýšit dávku inzulínu před jídlem

    Pokud glykémie nakonec sama klesne (asi vlivem dlouze působícího inzulínu nebo vlivem pohybu), tak bych korekční dávku inzulínu nedával, protože by to mohlo vyvolat hypoglykémii. Spíš bych ten inzulín aplikoval dříve a dal větší pozor na množství a druh sacharidů.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Je možné, že mám lepší a nižší hodnoty když nedodržuji rozestup mezi jidly? Snažím se to samozřejmě držet, ale parkrat se mi stalo, ze jsem se najedla a půl hodiny poté jsem musela napr. dojist po synovi. Hodnoty měření pak byly překvapivě nižší. Čekala bych spis vyšší když člověk přidal jídlo… nevíte jak to je? A druhy dotaz - občas se nestihnu najíst do půl hodiny od probuzení a ulítne mi to třeba na hodinu až hodinu a půl a pak mám hodnoty vyšší, je to tím, ze jsem po probuzení dlouho bez jidla? Myslela jsem ze naopak si pak tělo cukr vstřebá rychleji když je hladové…
    těhotenství: 28. týden

    Odpověď

    Dobrý den,

    bojím se, že jasná odpověď ode mne nepřijde. 

    U vzestupů po jídlech záleží hodně na mnoha faktorech.

    Co přesně jste jedla, kolik to mělo sacharidů, tuků, bílkovin, vlákniny. Jaký glykemický index mají snědené potraviny (jak rychle uvolňují cukry). Kolik stravy bylo, jak rychle trávíte, jaká byla předtím aktivita… To vše bohužel ovlivňuje rychlost vstřebávání sacharidů, uvolňování inzulinu ve vašem těle a následné zpracování sacharidů…. U každého to může být hodně individuální (každý má tělo nastaveno jinak) a proto nejsme nikdy schopni odhadnout, jak to u koho bude přesně fungovat a i u jednoho jedince může být jednou reakce odlišná než podruhé, přestože byste řekla, že jste jedla to samé a podmínky byly stejné.

    Stran nárůstu ráno, pokud jste bez jídla. 

    Stát se to určitě může -  vliv zde může být opět více faktorů -  např. ráno uvolňované hormony jako kortizol a somatotropní hormon, jež zvyšují glykémii Dále vstávání a hlad mohou vyvolávat “stres” a uvolňované stresové hormony mají jako jeden ze svých základních cílů zvýšení hladiny cukru v krvi. Hladovění jako takové může vyvolat  odpověď těla, která vede k uvolňování “zásobního cukru” do oběhu, aby měly buňky z čeho pracovat a “nehladověly” -  to samozřejmě má i souvislost se zmiňovaným stresovými hormony. Samozřejmě na stavu by se mohly podílet i další procesy, protože tělo je neuvěřitelně složitý komplex.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a nadváha

61 dotazů

  • Dotaz

    Může inz.Toujeo 300..aplikuji večer 14j  způsobit pocit napeti v prsou pocit jako když mám kojit..užívám teprve 1mesic..jinak užívám synjardy 2 krát d

    věk: 67 let výška: 160 cm váha: 72 kg

    Odpověď

    Milý tazateli,

    ptáte se, zda může inzulín Toujeo působit napětí v prsou, ale v záhlaví dotazu uvádíte “přibírání na váze“. Tak nevím, co vás přesně trápí.

    Toujeo obecně nemůže vyvolávat napětí v prsních žlázách, tedy pominu-li fakt, že v medicíně je možné skoro všechno a že když pámbů dopustí i motyka spustí. Je tedy nutné hledat jinou příčinu.

    Nejčastěji se jedná o vedlejší efekt některých dalších léků, zejména hormonů nebo léků. Uvádím častější příklady: spironolakton, ketokonazol, tea tree olej, metronidazol, omeprazol,amiodaron, metyldopa, statiny, drigy (alkohol, marihuana, amfetaminy aj.), androgeny, estrogeny a jiné hormony, psychofarmaka). Je nutné všechny léky, které užíváte, probrat s lékařem.

    Další příčinou bývají hormonální poruchy – zde pomůže endokrinolog.

    Může jít také o zánět nebo novotvar.

    Pokud byste si ale stěžovala spíše na to přibírání na váze, tak tomu inzulín skutečně může napomáhat, když se podává zbytečně nebo v příliš vysoké dávce. Protože v takovém případě pomůže lépe omezení kalorického příjmu. Nicméně Toujeo užíváte 1 měsíc a v malé dávce. Tak si dovoluji i tento efekt spíše vyloučit.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jsem diabetička 2.typu 12let. Před 3 mesici mi pan doktor změnil noční inzulin TouJeo na Xuitophy, abych zhubla. Bohužel jsem za 3 mesice pribrala 14kg. Jsem nateklá. Pan doktor mi zvýšil davky léků na odvodnění. Jinak užívám Novorapid 3x 25 jedn. a 50 jednotek nočního Xultophy. Ráda bych se zeptala, jestli užívání denního inzulinu je správný, stále 25jedn.. Je mi totiž špatně / namerím si pod 5/ a zhoršil se mi zrak. Existuje nějaká tabulka kolik si píchat jednotek po nameření glykemie. Děkuji za odpověď. Marie
    věk: 59 let výška: 168 cm váha: 128 kg

    Odpověď

    Milá Marie, máte velikou nadváhu a užíváte velmi vysoké dávky inzulínu. Takové dávky se užívají, když má pacient vysoké glykémie, plnou dávku tabletových léků na diabetes a inzulin v nízkých dávkách nemá dostatečný efekt.

    Mnohem efektivnější by pro vás bylo velmi podstatně snížit kalorický příjem a v rámci možností se dostatečně pohybovat, a to alespoň chůzí.

    Vysoké dávky inzulínu asi dostáváte proto, protože míváte po jídle vysoké glykémie. Ty potom srážíte dávkami inzulínu, ten pomáhá nadbytečné živiny v těle ukládat ve formě tuku a vy dále tloustnete.

    Dávky inzulínu se proto v takovém případě volí tak, aby byly co možná nejnižší a vy přitom neměla hodnoty příliš vysoké. Bývá to ale často těžká dohoda s pacientem, který přeci jenom jí příliš a tudíž mu glykémie stoupají. Chtělo by to tedy zásadní odhodlání jíst méně kalorickou stravu a také méně sacharidů v dietě, třeba je i omezit jen na malé množství, jako je např. 120 g za den. To by ale znamenalo prakticky nejíst přílohy a mít jen sacharidy v zelenině a ovoci, protože sacharidy jsou také v jogurtech, v omáčkách, trovhu i v sýrech atd.

    Efekt by se asi nedostavil hned, možná by to trvalo i několik týdnů, ale většinou to funguje.

    Pokud byste neměla vysloveně vysoké glykémie, např. nad 15 po jídle, mohla byste dávky inzulínu postupně snižovat a nejspíš byste začala tím inzulínem před jídly. Jen byste opravdu musela omezit ty sacharidy a pohybovat se.

    Inzulín Xultophy je lék kombinovaný a obsahuje v sobě kromě inzulínu také lék liraglutid, který snižuje chuť k jídlu a ve velkých dávkách může vyvolávat i nevolnost, takže opravdu pomáhá k hubnutí. Nicméně nesmí být současně hodnota glykémie příliš nízká, aby vás to nenutilo více jíst.

    Možná by tedy pro vás bylo potom lepší léky užívat odděleně, abyste mohla snížit dávku toho dlouze působícího inzulínu v Xultophy, ale přitom měla dostatečnou dávku té druhé složky. Ta jde podávat odděleně v jiném přípravku.

    Já s vámi souhlasím, že byste za předpokladu pravidelných kontrol glykémií měla zkusit snižovat dávky inzulínu, ale také současně i dávky jídla. Často se stává, že čím více se dávky inzulínu zvyšují, tím méně funguje a současně tím více se tloustne. Myslím, že by bylo vhodné se o to pokusit a případně přidat některé další léky na diabetes ve formě tablet. To ale musíte probrat s vaším lékařem a také s ním probrat vaše odhodlání jíst méně.

     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Je mi 60 let mam jiz18 cukrovku 2.typu.BMI mám 33,boli mě záda i klouby v praci stojim a nedari se mi zhubnout.Pani doktorka mně nechce předepsat rybelsus, leda že si ho zaplatim.Má pravdu?Předtim jsem brala 1000 mettforminu.Ještě beru leky na tlak tezeo a .bisoprolol. Děkuji
    věk: 60 let výška: 163 cm váha: 85 kg

    Odpověď

    Milá Hano, předpisy pro úhradu antidiabetických léků se dosti mění, nicméně na velmi podobný dotaz jsem na našem webu nedávno odpovídal a myslím, že odpověď stále platí. Naleznete ji zde:

    https://www.cukrovka.cz/poradna/uhrada-leku-rybelsus

    Domnívám se tedy, že byste podmínky pro hrazení mohla splnit a nemusela byste jej kupovat.

    Paní doktorka ovšem může také přihlížet v rámci vaší spolupráci i k jiným okolnostem. Rybelsus je lék dobrý, ale nikoliv zázračný. Bez vaší velké osobní snahy dodržovat určitá pravidla v životosprávě, nebude dostatečně fungovat, a to ani na diabetes, ani na hubnutí.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám cukrovku 2 typu ( stresovou)neberu žádné léky ani inzilin.Bmi 28 takže mi to asi lékařka nepredepise .Diety držím a nejde váha dolů.Pred 5 lety mi vyoperovali ženské reprodukční orgány a nechali vejcovody.Hormonalne jsem ale stejně nevyrovnaná a má to vliv nejen na sukrovku,ale i na váhu.Jine doplňky stravy mne jen odvodní.Mwla bych šanci získat recept od svého lékaře, když BMI je nižší nežli vaše povolené 30 a víc? Jitka
    věk: 54 let výška: 154 cm váha: 75 kg

    Odpověď

    Milá Jitko, kladete velmi častý dotaz. Ozempic je nyní velmi populární lék. Užívá jej mnoho známých osob bez diabetu, které ani nejsou obézní, a dělají mu nepřímo reklamu. Je to lék, který účinně pomáhá léčit diabetes 2. typu a při velké osobní snaze také pomáhá snižovat nadváhu. Stále ale není jasné, jak dlouho se má vlastně podávat. U řady lidí, které potom léčbu ukončí, váha zase začne stoupat. Prostě bez vůle a přesvědčení to nejde.

    Díky celosvětovému zájmu je nyní léku nedostatek. Mnoho lidí i bez diabetu jsou ochotni si lék sami kupovat a zásoby vykoupí. V ČR proto nyní nelze lék předepsat osobám bez diabetu 2. typu, které navíc musejí splňovat další indikační kritéria, ke kterým patří obezita a nedostatečně léčený diabetes při použití jiných běžných léků.

    Zakoupit na lékařský předpis lze lék Saxenda, který je z podobné lékové skupiny a je určen k podpoře hubnutí jak u diabetiků tak u osob bez diabetu. Lék není hrazen zdravotními pojišťovnami. Na předpis je také možné dostat lék Rybelsus, který se užívá v tabletách a jde v podstatě o stejnou látku, jako je Ozempic. Tento lék byste pravděpodobně mohla od své lékařky dostat a byl by pojišťovnou hrazen. Podobný efekt jako Ozempic má lék Trulicity, který je injekční a je určen na léčbu diabetu 2. typu. Možná by vám jej paní doktorka předepsala. Léku není nedostatek, ale má také preskripční omezení jako Ozempic.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Je vhodny ozenpic pro diabetes typu jedna? Lucie
    věk: 41 let výška: 164 cm váha: 83 kg

    Odpověď

    Milá Lucie, Ozempic není v ČR registrován pro použití u osob s diabetem 1. typu. Principiálně by ale se souhlasem pacienta a za předpokladu plné hrazení jeho ceny pacientem mohl být použit pro podporu hubnutí. V žádném případě ale nepředstavuje jakoukoliv náhradu léčby inzulínem u osob s diabetem 1. typu!

    Obecně bych to považoval spíše za krajní záležitost, když by jiné pokusy o hubnutí selhávaly a dovolil bych si to použít jen u dobře poučené osoby s diabetem 1. typu a obezitou, aby nehrozil rozvoj ketoacidózy při nedostatku inzulínu.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!