Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

DM II., průběh glykemické křivky a cvičení

Datum vložení dotazu: 24.07.2023

Ptá se: Marek

Dotaz

Jsem tři roky léčený diabetik (nejprve Siofor, nyní Forxiga 10 mg a Glucophage 2 x 750 mg, kromě toho léčba hypertenze Tezefort 80/10 1/2 tablety a Indap 2,5 1/2 tobolky - musel jsem snížit, protože tlak už šel pod 100/70, Sortis 40 mg, nyní LDL = 0,9, a astmatu inhalačními kortikoidy). Na přelomu roku jsem neměl dobré výsledky (HbA1c = 66), po změně léčby se mi povedlo shodit 7 % váhy, nyní HbA1c = 44. Koupil jsem si glukometr na měření z kapilární krve, trochu s tím laboruji, a zjišťuji chování mojí glykemie. Ráno nalačno mám glykemii dlouhodobě v průměru kolem 6,2, ale nedaří se mi dostat k nižším "zdravým" hodnotám pod 5,6. Dnes jsem chtěl zjistit jakou budu mít "špičku" glykemie, trochu jsem zhřešil a vydatně pojedl první denní jídlo (tortila, opečená slanina, avokádo, borůvkový koláč, káva s mlékem). Za 1,5 hodiny glyk. 10,3. Za další hodinu jsem šel plavat 3/4 hodiny volný styl (tep cca 120 -140 podle fit pásku) a poté glykémie 4,7. Dále jsem odpozoroval, že když delší dobu nepiju iontové nápoje s draslíkem (dělám 2 x za týden z 0,2 g draselné soli + nějaká šťáva), glykemie se také zhoršuje, nemluvě o tom, že když mám hodnoty pod 4 mmol/l, stoupá mi tlak. Mé dotazy zní: 1. Proč se ráno nemůžu dostat dostat i při uplatňování diety na zdravé hodnoty? 2. Jsou nějaké rozdíly v hodnotách při měření glykemie glukometrem? 3. Z literatury vím, že zdravá glykemie 2 hodiny po jídle je do 7,8. V čem přesně je ale problém vyšší glykemie po jídle? Jak vlastně organismu škodí, řekněme 1,5 hodinový peak, vyšší než 7,8, třeba 1x nebo 3x za den (podle četnosti jídel)? 4. Jak velkou roli hraje správná hodnota draslíku pro glykemii? Děkuji velmi, přeji hezký den. M
věk: 50 let výška: 173 cm váha: 101 kg

Odpověď

Milý Marku, i když si zasloužíte uznání za to, že jste docela výrazně zhubnul, mějte na paměti, že stále máte výraznou nadváhu, která se zřejmě nejvíce podílí na hodnotách vašich glykémií. Můžete přidávat různé léky, ale kromě inzulínu žádný z nich nebude působit tak, aby překonal nadměrný příjem kalorií. Inzulín by to pravděpodobně zvládnul, ale za tu cenu, že byste nejspíš ještě dále přibíral na váze.

Takže jako první věc vám doporučuju vsadit na správnou dietu, zejména s omezením sacharidů, ve vašem případě klidně na 150 g denně. Když to porovnáte s vaším "testovacím" obědem, tak zjistíte, že by pro vás skoro stačil na celý den.

Léky, které užíváte jsou vhodně zvolené a vaše výsledky v podstatě jsou také nyní docela dobré. To ale neznamená, že byste toho měl sníst tolik, kolik vaše tělo, respektive vaše inzulínové sekrece ještě snese. Mnohem lepší by bylo se kaloricky dlouhodobě uskromnit a pokračovat v poměrně intenzivním pohybu, který uvádíte. A nyní odpovědi na vaše dotazy postupně:

1. Proč se vám nedaří dostat se ráno na úplně normální hodnoty glykémie? No, omlouvám se za trochu legrační odpověď, ale nejspíš proto, že máte diabetes. Diabetes 2. typu vzniká nepoměrem mezi vaší citlivostí vůči inzulínu a schopností vašeho těla produkovat inzulín. Nejlépe tělu tedy pomůžete, když snížíte potřebu inzulínu, a to tím, že budete méně jíst a více se pohybovat. Metformin a Forxiga vám k tomu pomohou, ale samy na to úplně stačit nemohou. To byste si asi musel píchat večerní inzulín, což by vám dovolilo více jíst, ale zase byste stěží potom zhubnul.

2. Glukometry jsou dnes upraveny tak, aby jejich hodnoty co nejvíce odpovídaly hodnotám měřeným v laboratoři ze žilní krve, respektive z žilní krevní plazmy. Nicméně glukometry nemohou být zcela přesné a povoluje se určitá odchylka. Pro vás je zejména důležité sledovat trendy, zda glykémie stoupá či klesá v závislosti na tom, co jíte a jak se pohybujete. Přesnost glukometru můžete také otestovat kontrolními roztoky, které si ke každému typu glukometru můžete koupit v lékárně. Nicméně je to celkem zbytečné, pokud nemáte obavy z nějakých velkých rozdílů, třeba při zcela neudržovaném glukometru.

3. Každá zvýšená glykémie má určitý škodlivý význam a velmi záleží na tom, jak moc je zvýšená a jak dlouho zvýšení trvá. Nezáleží na tom, zda je to po jídle či na lačno. Nicméně mít glykémie zcela v normě (tedy do 5,6) i po jídle je skoro nemožné, a tak se toleruje hodnota do těch 7,8 mmol/l. Vy byste se tedy měl snažit, aby glykémie ani po jídle příliš nestoupala nad 7,8. Samozřejmě, v mnoha případech je to téměř nemožné. Důležité pak je, aby glykémie nestoupala příliš a hlavně, aby se pak vracela k nižším hodnotá třeba i déle po jídle. Ostatně, takovým dobrým ukazatelem, který není závislý na tom, zda se hodnoty glykémie zvyšují na lačno či po jídle, je glykovaný hemoglobin. Pokud máte nyní opravdu hodnotu 44 mmol/l, což je skoro norma, tak si můžete gratulovat a být spokojen.

3. Hypokalémie může mírně zhoršovat efekt inzulínu, ale v praxi to není podstatná věc. Mít hodnotu draslíku v normálním rozmezí je důležité především pro srdeční činnost. Myslím, že iontové nápoje nepotřebujete, nejste hutník pracující v nadměrně horkém prostředí ani vytrvalostní sportovec, který toho mnoho vypotí. Někdy se draslík doplňuje u osob léčených diuretiky. Ta se používají nejčastěji při léčbě srdeční nedostatečnosti a také jako doplněk při antihypertenzivní léčbě. Náhradu draslíku bych ale nechal na vašem lékaři, pokud opravdu prokáže nízké hodnoty.

poznámka redakce:

Z technických důvodů posíláme odpověď až nyní. Velice se omlouváme.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

865 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, je možné během jednoho měsíce dostat dlouhý cukr z hodnoty 63 třeba na 55? Děkuji PS

    Odpověď

    Milý Petře, možné to je. Hodnota glykovaného hemoglobinu odráží vyrovnání diabetu za poslední přibližně 3 měsíce. Je to dáno tím, že červené krvinky, které obsahují hemoglobin, mají průměrnou dobu života 3 měsíce, což znamená, že za 3 měsíce se v těle kompletně obmění. Z toho také plyne, že za dobu jednoho měsíce se jich obmění asi 1/3.

    Pokud by tedy došlo k výraznému zlepšení v léčbě diabetu, např. v důsledku nasazení inzulínu nebo po zavedení radikální diety, už po prvním měsíci se to může projevit na lepším výsledku glykovaného hemoglobinu. Když pak změna k lepšímu trvá dále, za 3 měsíce může být výsledek ještě výrazně lepší.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Nedaří se mi půl roku snížit gykemii. Dlouhodobý cukr 75. Krevní testy ukázaly nedostatek vit. D (ten beru dlouhodobě 5000 j.), nyní mám málo Hořčíku, Vápníku (počínající osteoporesa). Užívám doplňky stravy, ale ranní glykémie stoupla z 6,2 na 9,2 a gl. 2hod po jídle z 9,1 na 13.7. Doplňky minerálů obsahují cukr, nemohu najít ty správné. Celkově jsem tak unavená, že nemůžu vůbec fungovat. Některý den nemůžu vstát z postele a musím ležet. Bylo mi 65 let, ale jsem aktivní a pozitivní člověk. Moc prosím pomozte mi orientovat se v léčbě a správném doplnění minerálů. Děkuji. Milena

    Odpověď

    Milá Mileno, špatně vyrovnaný diabetes je bohužel dost běžná věc a málo kdy to souvisí s metabolismem vápníku či hořčíku či s různými vitamíny včetně vitaminu D.

    Samotné doplňky vápníku či hořčíku se samozřejmě vyrábějí i v tabletách bez cukru, i když mohou mít sladkou chuť. I kdyby tomu tak nebylo, je v nich max. 0,5 až 1 g cukru a to by žádnou roli nehrálo.

    Na prvním místě vám doporučuji promyslet si vaši dietu, která by klidně mohla obsahovat jenom 150 g sacharidů denně. Dále nevím, zda je váš diabetes nějak léčen tabletami, ale možností je hodně. Důležitý je i pohyb, a to navzdory vaší únavě.

    Kromě toho je třeba vyloučit i nějaké jiné onemocnění, např. chudokrevnost. K tomu všemu je nutné lékařské vyšetření. Diabetes 2. typu má určitou tendenci se časem zhoršovat a je to dáno nejčastěji tím, že ubývá schopnost inzulínové sekrece a nebývá v tom často žádná chyba, respektive vina pacienta. Je proto nutné nastavit vhodnou dietu a vhodnou léčbu a sledovat glykémie. Užívat nadbytečné vitamíny či ionty nepomůže.

    Poznámka redakce:

    podívejte se na naše Fotojídelníčky, tam byste našla i doporučovanou dietu panem profesorem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den prosím vás mám dotaz..dělám na 2 směny ranní a noční. Mám diabetes 1 typu.. píchám si 4x za den inzulín.ale na nočních směnách jsem sám a přestávku taky nemám! Takže bych chtěl vědět zda můžu vykonávat práci na nočních směnách když jsem tam úplně sám! Děkuji za odpověď Michal mochnac

    Odpověď

    Dobrý den,

    na tohle neexistuje jednoduchá odpověď. 

    Pacient s diabetes mellitus 1. typu nemusí být nutně vyloučen z nočních směn, ale musí být samozřejmě splněny určité podmínky. 

    Záleží velice na tom jaký typ práce vykonáváte, do jaké rizikové kategorie Vaše zaměstnání spadá, jak vypadá Vaše kompenzace, zda míváte hypoglykémie, jak je rozpoznáváte -  při jaké hladině glukózy v krvi, zda používáte kontinuální senzor…

    Každé zaměstnání má mít vyhodnoceny rizikové faktory. Váš závodní lékař by měl vědět, že jste diabetik 1. typu a podle rizik s Vaší prací spojenou by měl při vstupní (případně průběžné -  pokud je Vaše práce vyžaduje) prohlídce požádat dle potřeby o vyjádření Vašeho diabetologa -  zda Vámi určenou práci můžete vykonávat.

    Je rozdíl, jestli jste podpora IT a máte dobré glykémie, nebo jste pracovník u stroje/zdravotník/letový dispečer…  I zde bude záviset na tom jakou máte kompenzaci, jak časté a závažné máte hypoglykémie…

    Přestávky musí zaměstnavatel ze zákona poskytovat.

    Určitě se poraďte se svým diabetologem, zda můžete Vaši práci vykonávat.


    Detail dotazu
  • Dotaz

    Datum Hodnota 19.3. 5.6 % 11.4. 7.1 % 18.4. 5.6 % 24.4. 6.5 % Dobrý den, Od zjištění cukravky se snažím… Kromě jiného i monitorováním parametrů měřením v lékárnách jako samoplátce, žiju na Slovensku, proto uvádím jednotky používané zde pro glykovaný hemoglobin. Ze 4 měření jsem dostala v průběhu dvou měsíců rozličné hodnoty, z toho nejvyšší, 7.1 při odběru v ambulanci, obě hodnoty 5.6 naměřeny v lékárně Farmaceutické fakulty, hodnota 6,5 % v lékárně Dr.Max. Hodnota v 12/2023 (ještě před svátkami ! :) po odběru u lékařky byla 6.2 %. Nevím si rady s těmi - pro mně různými výsledkami, poradíte mi, prosím? Děkuji

    Odpověď

    Milá Aleno, to je trampota!

    U nás se hladina glykovaného hemoglobinu udává v mmol/mol a normální hodnota je do 40.

    Pokud by se tato hodnota přepočítala na procenta, odpovídalo by to 4 %.

    Navzdory mezinárodnímu doporučení se v mnoha zemích uvádí hodnota glykovaného hemoglobinu sice v procentech (%), ale je to provedeno podle jiné kalibrace a normální hodnota je přibližně do 5,8 %. Já si myslím, že tak je tomu i na Slovensku.

    Tedy vaši poslední hodnotu 5,6 % bych označil za vynikající, 7,1 již za podstatně horší, 6,5% za celkem dobrou.

    Nevím ale s jistotou, jaká je na Slovensku norma - jaká kalibrace se používá.

    Já vám zejména doporučuji si pořídit běžný glukometr a řídit se podle glykémií. Ani po jídle byste, pokud možno, neměla mít hodnoty nad 10 mmol/l. Cíle jsou ale individuální. Vždy vycházíme z toho, jakou formu diabetu pacient má a jak moc je schopný se o svůj diabetes starat, Glykovaný hemoglobin má smysl měřit nejméně v tříměsíčních intervalech, častější měření je zbytečné. Myslím ale, že v ordinaci by vám ho minimálně 2x ročně bezplatně změřili.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, provádím sem tam měření cukru v krvi, jelikož máme v rodině nejednoho cukrovkáře + jsem měl za poslední rok vyšší hodnoty cukru na lačno při krevních testech (okolo 6mmol/l). Nevím, jak se v tom úplně vyznat. Za tento týden: Ráno mám nalačno hladinu kolo 5,9-7,6 mmol/l Ihned po snídani okolo 7mmol/l Dvě hodiny po snídani pořád 7mmol/ A třetí hodinu po snídani mi hladina spadne na 3,5-4,3mmol/l (pokud kontroly byla i velmi náhlá a silná únava a ztráta zájmu o cokoliv) Toto se prakticky po každém jídle (snídaně, oběd , večeře) opakuje až na to, že dvě hodiny po jídle před spaním mívám hladinu průměrně 8,7 mmol/l Jednou v týdnu jsem měl uprostřed noci (4h před budíkem po 3h spánku) hodinu 14mmol/l a ráno to zase spadlo na "standardních" 6,7mmol/l. Je mi 21 let Vážím 85kg Měřím 170 cm Sedavé zaměstnání s častým fyzickým pohybem a s průměrně aktivním životním stylem. Avšak se potýkám s větším obsahem tuku v oblasti břicha. Jsou tyto hodnoty ještě v normě i v rámci různého kolísání, či už bych se měl začít bát o začínají předcukrovku? Předem děkuji za radu. Lucas

    Odpověď

    Milý Lucasi, docela by stálo zato vědět, jaký typ diabetu se ve vaší rodině vyskytuje. Opakované hodnoty glykémie na lačno vyšší než 7 mmol/l již odpovídají diabetu, a tak pokud by to byla pravda (přesné měření), mohlo by se jednat o počínající stádium zjevného diabetu 1. typu, o projev diabetu 2. typu či případně o některou ze vzácných dědičných forem diabetu tzv. typu MODY.

    Navrhuji vám tedy, abyste si dal vyšetřit glykémii na lačno ve standardní laboratoři. Kromě toho byste nejspíše měl podstoupit glukózový toleranční test. Lékař by také měl zhodnotit, jaké formy diabetu se ve vaší rodině vyskytují a do jaké míry jsou dědičné.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!