Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

864 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, pane profesore ráda bych se zeptala, jaký mám nárok za rok na úhradu proužků od VZP na měření glykémie. Diabetes 1. typu mně zjistili před rokem, v mých 67 letech, kdy jsem byla hospitalizována s akutní glykémií 49,6 mmol/l. Nyní užívám Humulin R 2-3-2 k hlavním jídlům, při větší odpolední svačině také beru 2(3) jednotky. Pan doktor říká, že mám v současném stavu nárok na 400 proužků za rok. Četla jsem ale, že při diabetu 1. typu až 1000 proužků. Poslední dobou jsem si měřila glykémii častěji (v lednu 67x) abych předešla případným komplikacím v budoucnu. Při množství 400 proužků za rok bych toto musela značně omezit, protože finanční možnosti mně nedovolují o tolik více kupovat. Děkuji moc za odpověď. Alena

    Odpověď

    Milá paní Aleno, nasměruji Vás na místo našich stránek, kde je pro Vás odpověď https://www.cukrovka.cz/pomucky-pro-diabetiky-hrazeni-zdravotnimi-pojistovnami

    Váš diabetolog by měl požádat revizního lékaře o schválení vyššího počtu proužků, jelikož jste léčena intenzifikovaným inzulínovým režimem.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Při hledání příčin PNP jsem byl poslán na OGTT. Hodnota na lačno 6.1 za 2hod 2.6 (celou dobu jsem se téměř nehýbal). Po snězení 1 chlebíčku a asi 1hod. u praktického lékaře odběr z prstu 6,6. Proč byla ta druhá hodnota tak nízká? Děkuji.
    věk: 65 let

    Odpověď

    Vážený pane, předně nevím, co je to PNP a proč se u vás glykemická křivka vyšetřovala. Mohu jen sdělit následující:

    Hodnota 6,1 mmol/l nalačno je lehce zvýšená. Může to být náhoda nebo to může svědčit pro porušenou glukózovou toleranci, nikoliv ještě pro diabetes. Vyšetření je ale nutné provést opakovaně, nejlépe po 8hodinovém lačnění přes noc.

    Hodnota 2,6 za 120 minut po glukózovém tolerančním testu je nízká a odpovídá hypoglykémii. K tomu může dojít u osob, které nadměrně reagují na podání sacharidů – inzulín přestřelí a glykémie klesá nadměrně. Vyskytuje se to také u osob po operaci žaludku, protože ten cukr pak vstřebávají příliš rychle. Další možnost je zvýšená funkce štítné žlázy. Nejčastější je ale ta zvýšená reakce na sladké. Bývá to ale spíš u mladších a štíhlých osob. Doporučuje se jim pak, aby nehltaly, jedly pomaleji a raději častěji, nebo aby se vyhýbaly přímo sladkému jídlu.

    Pro váš klid bych navrhoval, abyste si nechal změřit znovu glykémii nalačno a potom 1 hodinu po jídle – asi 50 g sacharidů, např. 2 rohlíky a bílý jogurt nebo něco podobného. Glykémie nalačno by měla být do 5,6. Po jídle nejlépe do 7. Není to oficiální test, ale je to jednoduché a k vyloučení vážnější poruchy to stačí. Také je možné nechat stanovit glykovaný hemoglobin. Nyní mi dochází, že pod zkratkou PNP asi myslíte polyneuropatii. Právě pro tu by se ten glykovaný hemoglobin měl vyšetřit. Hodnota do 42 mmol/mol vyloučí diabetes, hodnota nad 47 může již znamenat diabetes a být spojena s vývojem polyneuropatie, pokud by to trvalo déle.

    (v zastoupení odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jaký má vliv stres na hodnoty glykémie? Kdyby byl stres spouštěčem hyperglykemie, je možné že s poklesem stresu poklesne i glykemie? díky

    Odpověď

    Stres vždy zvyšuje glykémii. Je to poplachová reakce organizmu, ve které se zvyšuje produkce tzv. stresových hormonů, z nichž každý glykémii zvyšuje.

    Platí to o akutním i chronickém stresu (třeba zápal plic).

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Je mi 80 let. Při preventivních prohlídkách mám hodnotu cukru v pořádku... hodnoty glykémie jsou 5,17...5,9...5,4 Před měsícem mi byl odebrán i glykovaný hemoglobin pro větší únavu. Hodnota byla 52. Mám cukrovku? Děkuji Svášková Marta
    věk: 80 let

    Odpověď

    Milá paní Svášková, z toho co udáváte, se domnívám, že vám stoupají glykémie zejména po jídle a potom zase klesnou. Nejspíš bych vám doporučoval, abyste omezila množství sacharidů (chléb, brambory, těstoviny, pečivo, knedlíky apod.) v jídle a dávala si menší porce. Váš lékař by vám mohl vyšetřit glykémie nejen na lačno, ale také 1 hodinu po jídle (vzala byste si do ordinace svoji běžnou snídani). Pokud by glykémie byla nad 10 mmol/l, tak byste mohla dostat nějaký lék na snižování glykémie.

    (v zastoupení odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, je mi 46 let a diabetes mám 42 let 5 x denně na inzulinu. Mam nerozpoznatelné hypoglykémie velmi často i 2x denně. Byla by promne vhodná inzulinová pumpa Midimed 640 g s monitorováním glukózy? Děkuji předem Lechnerová
    věk: 46 let

    Odpověď

    Dobrý den, paní Lechnerová. Spolu s vaším diabetologem byste měla ověřit, že jste dobře edukovaná a vaše hypoglykémie nejsou způsobené nějakou chybou v dávkování inzulinu či v dietě. Bohužel platí, že časté hypoglykémie dále zhoršují rozpoznávání hypoglykémií a situace se může zhoršovat.

    Pokud se ale nejedná o zjevnou chybu v režimu, byla by pro vás uvedená pumpa se senzorem vhodná. Jen se musíte řádně vyškolit v jejím používání. Dá to docela dost práce, ale teprve po zaškolení je možné pumpu používat samostatně, abyste si hned zpočátku nezpůsobila nebezpečnou hypoglykémii (a pumpa by vám dál podávala inzulin).

    Musíte ale počítat s tím, že senzory k pumpě jsou poměrně drahé a je nutné se na jejich hrazení podílet. Nicméně tuto volbu silně doporučuji. Pumpa dokonce může dodávání inzulinu sama zastavit, pokud třeba během noci hrozí hypoglykémie. Je to výdobytek moderního výzkumu a pro pacienty vašeho typu je velmi vhodný. Jen je skutečně nutné se s ním naučit pracovat, pár týdnů to trvá, než se to naučíte.

    (v zastoupení odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chtěl bych se zeptat, mám ranní glykemii 8,3. Je to hodně, či je to ještě v normě. Jsem diabetik 2.stupně na dietě, děkuji za odpověď.

    Odpověď

    Dobrý den přeji, hodnota 8,3 mmol/l nalačno není optimální (v ideálním případě je dobré mít ranní glykémie v rozmezí 4-6 mmol/l), pokud se takovéto hodnoty u Vás vyskytují opakovaně, byla by pravděpodobně žádoucí farmakologická léčba, pokud jste diabetik 2. typu tak nejspíše ve formě tabletové.

    (v zastoupení odpovídá MUDr. Tomáš Edelsberger, Diabetologická ambulance, Krnov)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Jsem diabetik 17 let léčen převážně na dietě, až nyní cca. 6 měsíců na 1 x prášku Glukophage.. Mám výšku:181 cm a 102 kg. Sportuji. Chtěl bych se poradit o lečbě pomocí bariatrie. Zajímá mě hlavně: Kdy se implatuje do těla, resp. do střeva tenký rukáv, který se po roce opět vyndá. Píše o tom článek prof. Svačina. Tato operace se platí? Nebo na lze dosáhnout přes pojišťovnu? Dále by mne zajímalo obecně nejúčinější operace na diabet. Musím Vám ještě sdělit, že Mi je 60 let, a mám enormní zájem se této nemoci zbavit, nebo ji alespoň "normalizovat" do přijatelných mezí. A poslední dotaz: Začínám mít pálení v nohách (v jedné) hlavně ve dne, v noci zatím vůbec. Byl jsem v dubnu na EMG a zatím normální nalez. Přesto to bude otázka času. Je možné kdyby se pomocí bariatricke operace srovnala hladina cukru, že by to nemělo další devastující vliv na cévy, nervy? Děkuji za odpověď
    věk: 7 let

    Odpověď

    Dobrý den vážený pane Lubomíre, děkujeme za dotaz, dovoluji si Vám místo odpovědi poslat dva odkazy, které snad zodpoví Vaše otázky:

    1. je stránka VZP, která popisuje podmínky úhrady bariatrické operace zdravotní pojišťovnou

    https://www.vzp.cz/tiskove-centrum/otazky-tydne/vzp-hradi-operace-ktere-pomohou-lidem-zhubnout-musi-k-nim-byt-ale-vazny-duvod

    2. je stránka Obezitologické společnosti, kde jsou uvedena centra provádějící tyto výkony, na které se lze obrátit pro detailnější informace

    http://www.obesitas.cz/?pg=pracoviste

    (v zastoupení odpovídá MUDr. Tomáš Edelsberger, Diabetologická ambulance, Krnov)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat na příčiny vzniku angiosklerozy na očním pozadí. Jsem diabetička 2. typu léčena sioforem dva roky, při kontrolách TK v normě, cholesterol 5,2, při očním vyšetření mi byla zjištěna angioskleroza očních cév I-II gr a doporučena kompenzace tlaku a cholesterolu, ovšem při měření TK mám do hodnoty 130/80, takže nerozumím co způsobilo nález na očním pozadí, jestli je angioskleroza zapříčiněna zvýšeným TK a ten mám v normě, děkuji za odpověď.

    Odpověď

    Kornatění tepen (angioskleróza) je závažné degenerativní, dlouhodobě probíhající onemocnění, způsobené ukládáním tzv. aterogeních látek, především lipidů, sacharidů, krevních buněk, fibrózních tkání a vápníku, ve stěně tepny. Proces probíhá po mnoho let. Mezi rizikové faktory rozvoje angiosclerózy patří zvýšený krevní tlak a diabetes mellitus.

    Změny na cévách mohou stanovení diagnózy arteriální hypertenze předcházet.

    (v zastoupení odpovídá MUDr. Marie Česká Burdová z Oční kliniky dětí a dospělých 2. LF UK a FN Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jsem diabetička II typu léčena Sioforem dva roky. Nyni mi na očním pozadí byla zjištěna angioskleróza I-II gr, Tk mám 135/85, je možné, že už při těchto hodnotách došlo ke změně na cévách? Cholesterol mám 5,2. Děkuji za odpověď.

    Odpověď

    Arteriální hypertenze je chronické onemocnění zpočátku s němým průběhem. Dlouhodobé zvýšení krevního tlaku, pokud není systematicky a správně léčeno, vede k urychlení kornatění cév (angioskleróza). Cévní změny viditelné při vyšetření očního pozadí jsou obvykle patrné již v okamžiku stanovení diagnózy arteriální hypertenze. Oční lékař může být první, kdo vysloví podezření na zvýšení krevního tlaku nebo nedostatečně léčenou arteriální hypertenzi pro patrné změny na očním pozadí.

    (v zastoupení odpovídá MUDr. Marie Česká Burdová z Oční kliniky dětí a dospělých 2. LF UK a FN Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    mám cukrovku 2.typu 17 let.Užívám léky.Hodnoty mám 6.1 na lačno, po jídle max. do 8,Hb1c 55.Stačí léky nebo mám už mít inzulin.
    věk: 64 let

    Odpověď

    Dotaz obsahuje málo informací k rozhodnutí o způsobu léčby. Hodnota glykovaného hemoglobinu HbA1c obecně již není v požadovaných rozmezích (do 53 mmol/mol). Vyšší hodnoty <60 mmol/mol je možné považovat za uspokojivé pouze u pacientů s vysokým kardiovaskulárním rizikem. Dále v dotazu není uvedeno, zda má nemocný pozdní diabetické komplikace a jaké perorální antidiabetika (PAD, léky na cukrovku) užívá. Inzulin se obvykle přidává k monoterapii či ke kombinaci PAD, ale zpravidla se doporučuje léčba inzulinem tehdy, pokud není uspokojivá kompenzace při dvojkombinaci či trojkombinaci PAD. Někdy stačí ke zlepšení kompenzace úprava diety a fyzické zátěže. Jistě dobře poradí ošetřující diabetologický tým, který má o pacientovi s diabetem všechny informace.

    (v zastoupení odpovídá MUDr. Alena Adamíková, Ph.D. koordinátorka Diabetologického centra Krajské nemocnice T. Bati, a.s., Zlín)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!