Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

prediabetes/diabetes 2. typu...?, obezita, neuropatie dolních končetin

Datum vložení dotazu: 08.01.2020

Ptá se: Marek

Dotaz

Dobrý den, nevím, jestli velmi podobný dotaz již skutečně někdo přede mnou nepoložil. Zaujala mě předcházející odpověď kolegovi, který má prediabetes. Jelikož jsem již dostatečně starý (43 let), velmi obézní (tzv. morbidní) a potýkám se poslední 3-4 roky s (mírnou, zhoršující se) neuropatií dolních končetin a defektem, tak první, co téměř každého napadne, je, že je to důsledkem cukrovky. V roce 2017 jsem byl prvně na diabetologii na poliklinice, měřili mi glykovaný hemoglobin, glukózu v krvi s výsledkem vyloučení diabetu, ale s diagnózou prediabetu, neboť zjistili (jednou) glykemii nalačno v kapilární krvi je 5,8 mmol/l. Později jsem měl též 5,8 mmol/l (před OGTT), poté 5,3 mmol/l. Poslali mě na OGTT, přesné hodnoty po 2 hodinách bohužel neznám, ale vyloučili cukrovku. V roce 2019 (tedy asi před půl rokem) nastala situace znovu, že má praktická lékařka na základě jednoho měření na lačno s hodnotou 6 mmol/l, mě poslala na OGTT do nemocnice. Výsledky: na lačno 5,7 mmol/l (na glukometru 5,5 mmol/l), po dvou hodinách 6,1 mmol/l. Nyní jsme se přehoupli do roku 2020 a z neurologie, kam jsem se objednal, a po 10 měsících konečně dostal na vyšetření, na základě měření 6,1 mmol/l, ovšem ne nalačno, mě opět odesílají na OGTT. Chtěl jsem se jednak zeptat, zda to má cenu, dále když píšete: "Prediabetes máme když: - glykemie nalačno při opakovaném měření v kapilární krvi je 5,6 – 6,9 mmol/l nebo v žilní plazmě 5,6 – 7,7 mmol/l (nuto pak udělat oGTT) - glykemie 2 hod po oGTT je 7,8 mmol/l – 11 mmol/l - glykovaný hemoglobin je v rozmezí 39 - 47 mmol/mol", tak jestli se ta kritéria mají chápat jako spojena spojkami a nebo spojkami nebo či jak se vůbec mají chápat. Mimochodem, oficiální hodnoty glykovaného hemoglobinu jsem měl v 39 mmol/mol (2017), 37 mmol/mol (březen 2019) a 39 mmol/mol (říjen 2019). Protože jsem udělal velice špatné zkušenosti s arogantním chováním zdravotních sester na dermatologii i oftalmologii, které mě hned klasifikovali jako diabetika, a to na základě prvního měření 5,8 mmol/l, tak jsem přivítal, že jsem dostal od praktické lékařky glukometr. Prováděl jsem loni měření, dokud mi stačily pásky a mám tedy podrobnější informace, které bohužel nikoho ze zdravotníků nezajímaly, i když jsem jim je chtěl ukázat (též vidím v odpovědích některých lékařů na Internetu, že jediné správné měření je ze žíly, a glukometr je k ničemu). Ale dobrá: průměr ze 38 měření je necelých 5,3 mmol/l nalačno a necelých 5,6 mmol/l 2 h po obědě, což je zřejmě v tolerovaném rozmezí. Nadto jen 5 hodnot nalačno je mimo správné rozmezí, i když je otázkou, jaké vlastně je, když z různých zdrojů (příbalový leták, WHO, laboratoře) vidím různé limity. Líbila se mi Vaše odpověď na kolegu z 18. 12. 2019 "Prediabetes na dietě". Je to správně, když si myslím, že jsem na tom podobně, tedy hlavně, že ve stresu, nemoci, po velkém jídle mohu mít hyperglykémii? Co mám dělat, abych neměl diabetes 2. typu? Ohledně diety mi připadá velice obtížné kombinovat dietu redukční, na (pre)diabetes a na hyperurikémii. Ohledně pohybu je mi s defektem spíš ordinován klid. Stres asi úplně nevyloučím. Děkuji za odpověď, jsem rád, že mohu klást dotaz někomu, kdo problematice rozumí.
věk: 43 let

Odpověď

Milý Marku, na vaši úpornou, ale z mého pohledu nedůležitou otázku, zda máte prediabetes či diabetes a zda si zasloužíte označení „diabetik“, vám odpovím k vašemu potěšení. Podle všeho diabetes zatím nemáte a nejste tedy diabetik. Aby se stanovila diagnóza prediabetu, by bylo asi třeba podrobnější vyšetření. Ale podle vašich údajů nejspíš nejste ani prediabetik, tedy alespoň pokud to posuzujeme podle dohodnuté lékařské klasifikace.

Obezita je ale velkým rizikovým faktorem pro vznik diabetu. Nahromadění velkého množství tuku ale výrazně snižuje citlivost tkání vůči působení inzulínu. Tuk se hromadí nejprve v podkoží, ale potom prakticky všude, např. v játrech, mezi svalovými vlákny, bohužel i ve stěnách krevních cév a také ve tkáni pankreatu. Inzulín se snaží, aby se v krvi cirkulující tukové součásti někam uložily a tam zůstávaly, a to mu dává stále více práce, jak tuku přibývá. Buňky, které vytvářejí inzulín, se snaží, seč mohou. Někdo má od přírody těchto buněk hodně a dobře mu fungují, takže ani velká obezita u nich ke vzniku diabetu nevede. Ale všeho do času. I slinivka břišní je postupně zalita tukem, který poškozuje Langerhansovy ostrůvky, kde se inzulín tvoří. Neustálý boj je vyčerpává a mnohé v boji podlehnou. Obézní pacienti mají zpravidla o hodně vyšší krevní hladiny inzulínu oproti ostatním osobám, dokud na to slinivka stačí. Postupem čas se většinou stane, že se diabetes vyvine, i když existují výjimky. Nechci říct „čestné“, protože v tomto případě na tom příslušná osoba nemá žádnou zásluhu.

Když vás tedy lékaři a sestry vidí, okamžitě je napadne slovo „diabetik“, zvláště když máte polyneuropatii a neuropatické defekty na končetinách. Samozřejmě to od nich není hezké, měli by mít radost, že alespoň toto je v pořádku. Mně, ač mám také určitý stupeň nadváhy, by spíše uráželo označení „tlusťoch“ (možná i nevyslovené), zejména při vědomí, že o tom člověk dobře ví, snaží se s tím něco dělat, a ono je to obtížné a někdy se to zdá skoro nemožné.

Obezita úzce souvisí s velkým příjmem potravy a malou fyzickou aktivitou, ale to zdaleka není všechno! Vědci stále pátrají, proč velká obezita vzniká jenom u někoho a co vede k tomu, že sytý člověk dále jí, i když by mu celé tělo mělo signalizovat, že už má dost. Je to prostě porucha a někdy velmi závažná porucha. Může to souviset s vrozeným nastavením už někde v mozku, v porušeném metabolismu tukové tkáně, která nedostatečně signalizuje, že už jí je dost, dnes se dokonce mluví i o střevních bakteriích, které u někoho mají odlišené složení a také vysílají do těla jiné signály, než u šťastnějších lidí bez obezity. Všichni lidé a zdravotníci zejména by na vás měli hledět s pochopením, i když většinou jejich jedinou možností je stále opakovat: jezte méně, pohybujte se více. Tady prostě známé přísloví platí opačně: Hladový sytému nevěří. A přeneseno do vaší zkušenosti: štíhlá sestřička „tlusťochovi“ nevěří, tedy pokud není dostatečně vzdělaná a empatická.

Teď pár slov k vaší polyneuropatii. Zdaleka nejčastější forma polyneuropatie je diabetická. Její vznik je podmíněn zejména vysokými hodnotami glykémie, ale je to mnohem složitější. U obézních osob, velice často s diabetem a vysokými hladinami inzulínu, vzniká v nahromaděné tukové tkáni určitá, zdánlivě velmi lehká, forma zánětu. Zánětlivé buňky ale opět vysílají do těla různé signály a molekuly, a ty poškozují nervové buňky. Polyneuropatie proto může vznikat i u obézních osob, které přímo diabetes nemají, ale mají už výrazně sníženou citlivost vůči inzulínu. A to bude nejspíš váš případ, když vyloučím možnost poškození alkoholem, nějakými toxickými látkami, autoimunitou či nějakou formou vrozené neurologické poruchy. A co s tím? Však víte.

A nyní ještě rada na konec: Vy uvádíte, že jste již „dostatečně“ starý. Z mého pohledu jste ale spíše ještě „dostatečně“ mladý. Mladý na to, aby stálo za to s vaší těžkou obezitou něco zásadního udělat. Zlepšit a prodloužit vám život. Kdybyste pořádně zhubnul, netvořil by se vám defekt na noze, zlepšila by se neuropatie, snížilo by si riziko vzniku diabetu, ulevilo by se vašim kloubům, srdci a možná i duši. Měl byste navštívit specializované centrum, kde se obezitou zabývají a provádějí tzv. bariatrickou léčbu. Ta spočívá v chirurgickém zákroku na vašem zažívacím ústrojí, který vám pomůže zásadním způsobem zhubnout, např. o 30 kg za rok. Jste na to ještě dostatečně mladý a doufejme i dostatečně silný, silný svým odhodláním.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

1113 dotazů

  • Dotaz

    Dobey den...Mam diabetes 2 typu,uziva stadamet 1 tablety.....dlouhodobe mam ranni glykemii kolem 5,5. Nyni po mesicni nemoci(kasel,bolest v krku atd)....UZ 14 dni stoupla na 6-6,3...muze to zpusobit prodelana nemoc?

    Odpověď

    Milá Zoro,

    ano, prodělané infekční onemocnění může být příčinou přechodného zvýšení glykémie. To může trvat i několik týdnů, než se dáte úplně dohromady.

    Hodnoty ranní glykémie 6,0–6,3 mmol/l, které uvádíte, jsou navíc stále velmi dobré a samy o sobě nejsou důvodem k obavám. Pokud jste se během nemoci méně pohybovala a vynechala pravidelnou fyzickou zátěž (kterou jinak moc doporučuji), změnila stravovací režim nebo užívala některé léky (například kortikoidy), mohlo se to na zvýšení glykémie také podílet.

    Doporučil bych pokračovat v běžném měření. Pokud se budete postupně zotavovat, je pravděpodobné, že se glykémie během několika týdnů vrátí k Vašim obvyklým hodnotám. Pokud by však ranní glykémie dále stoupaly, opakovaně byly nad 7 mmol/l nebo by se zhoršil i glykovaný hemoglobin (HbA1c), bylo by vhodné poradit se s vaším diabetologem či praktickým lékařem.

    Doporučení redakce:
    Možná by Vás mohly zaujmout naše fotojídelníčky https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek, zadejte si do dialogových rámečků 150 g, 175 g, 200 g, nebo 250 g sacharidů na den, dále jestli chcete jídelníček se svačinami či bez, počet dnů v týdnu, pro které chcete jídelníček vytvořit a kde nepřekročíte zvolenou denní dávku sacharidů. Pokud vám nějaké jídlo nebude vyhovovat, myší si kliknete na přehled jídel a můžete je dle libosti měnit - ve výsledku ale bude vždy zvolená dávka sacharidů na den. Najedete-li myší na "Postup přípravy" objeví se rámeček s návodem, jak jídlo připravit a "fotojídelníčky jsou to proto, že když si budete dále klikat na obrázek jídla, bude se zvětšovat do maximální velkosti, aby bylo krásně vidět, motivovalo Vás a naladilo Vaše chuťové pohárky :-)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Prosím, jaký je uspokojivý glykovaný hemoglobin u seniorky s počínající demencí? Není schopna sama aplikovat inzulín, používat glukometr, zapomíná, zda jedla a co jedla, má nepravidelnou fyzickou aktivitu, nerozpozná hypoglykemii... Má nárok na senzor, pokud má zajištěnou péči rodiny 24 hodin denně? Rodina sleduje glykemii v mobilní aplikaci, aplikuje inzulín. Bez senzoru není možné zajistit bezpečnou péči, dříve časté nerozpoznané hypoglykemie hlavně v noci. Senzor zatím kupujeme sami. DM 1 Lada. Děkuji za odpověď.

    Odpověď

    Milá Jano,

    u starší pacientky s diabetem 1. typu a počínající demencí je hlavním cílem léčby bezpečnost a prevence hypoglykemií, nikoliv dosažení téměř normálních glykemií za každou cenu.

    U takové pacientky bych považoval za rozumný cíl HbA1c přibližně 58–70 mmol/mol, u některých pacientů s vyšším rizikem hypoglykemií i hodnoty mírně vyšší.

    Důležitější než samotný HbA1c je však minimální výskyt hypoglykemií, zejména nočních, dále omezení výkyvů glykémie a zachování přijatelné kvality života.

    Pokud pacientka nerozpozná hypoglykemii, není schopna sama měřit glykemii, není schopna samostatně aplikovat inzulín nebo má počínající demenci, pak považuji užívání kontinuální monitorace glukózy (CGM) z medicínského hlediska mimořádně přínosné. Možnost vzdáleného sledování rodinou navíc významně zvyšuje bezpečnost péče.

    Současná pravidla pro hrazení senzorů se v posledních letech postupně rozšiřovala a pacienti s diabetem 1. typu léčení intenzifikovaným inzulínovým režimem nebo inzulínovou pumpou mají zpravidla na CGM nárok. Přítomnost demence a závislost na péči rodiny jsou naopak velmi silné argumenty pro pokračování v monitoraci. Konečné posouzení však provádí ošetřující diabetolog podle aktuálních úhradových pravidel zdravotních pojišťoven. Např. osoby s diabetem 2. typu mohou mít senzor hrazený jenom v případě, že jsou léčeny minimálně 3 dávkami inzulínu, dodržují léčebný režim a spolupracují s lékařem.

    Poznámka redakce:

    posíláme zajímavý odkaz k tématu https://www.cukrovka.cz/poradna/senzor-u-diabetika-ii.stupne

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den.Mam dlouhodobě asi 10let hodnoty v krvi 7-8,na co mám dát největší pozor aby nedocházelo ke zhoršení. Děkuji

    Odpověď

    Milý Milane,

    hodnoty glykémie 7–8 mmol/l po dobu 10 let svědčí o poměrně stabilním průběhu diabetu. Aby nedocházelo ke zhoršování, je nejdůležitější udržovat dobrou kompenzaci cukrovky, alespoň trochu zhubnout, kontrolovat krevní tlak, hladinu cholesterolu a nekouřit. To jsou obecná doporučení v podstatě pro každého. Měl byste ale vědět, že i mírně zvýšené hodnoty glykémie mohou zdravotní stav zhoršovat.

    Doporučil bych pravidelné kontroly dlouhodobého cukru (HbA1c), každoroční vyšetření očního pozadí, funkce ledvin a kontrolu citlivosti nohou. Důležitý je také dostatek pohybu a snaha o udržení přiměřené tělesné hmotnosti. Při výšce 179 cm a hmotnosti 110 kg by i mírné snížení hmotnosti mohlo mít příznivý vliv na další průběh onemocnění

    Doporučení redakce:
    Možná by Vás mohly zaujmout naše fotojídelníčky https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek, zadejte si do dialogových rámečků 150 g, 175 g, 200 g, nebo 250 g sacharidů na den, dále jestli chcete jídelníček se svačinami či bez, počet dnů v týdnu, pro které chcete jídelníček vytvořit, klikněte na "Generovat náhodně" a vytvoří se Vám pestrý jídelníček, kde nepřekročíte zvolenou denní dávku sacharidů. Pokud vám nějaké jídlo nebude vyhovovat, myší si kliknete na přehled jídel a můžete je dle libosti měnit - ve výsledku ale bude vždy zvolená dávka sacharidů na den. Najedete-li myší na "Postup přípravy" objeví se rámeček s návodem, jak jídlo připravit a "fotojídelníčky jsou to proto, že když si budete dále klikat na obrázek jídla, bude se zvětšovat do maximální velkosti, aby bylo krásně vidět, motivovalo Vás a naladilo Vaše chuťové pohárky :-)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Musím přerušit na 1 týden braní Ozempicu, beru 1ml týdně. Stane se něco? Cukrovku nemám.

    Odpověď

    Dobrý den,

    jednorázové vynechání jedné týdenní dávky Ozempicu obvykle nepředstavuje závažný problém. Účinná látka semaglutid se z organismu odbourává pomalu a její účinek přetrvává i po vynechání jedné dávky.

    Protože však nepíšete, z jakého důvodu Ozempic užíváte, a zároveň uvádíte, že nemáte cukrovku, nelze odpovědět zcela přesně. Při Vaší výšce 162 cm a hmotnosti 56 kg se navíc nejedná o nadváhu.

    Doporučuji proto řídit se pokyny lékaře, který Vám léčbu předepsal. Pokud upřesníte důvod užívání Ozempicu a důvod týdenního přerušení léčby, bude možné odpovědět konkrétněji.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Měl jsem přiznaky na diabetes, volano do diabetologicke ambulance,,,, druhy den navštěva po jidle 2 hod naměřeno 5.2,,pry nemam cukrovku,,vecer měřeno 5.3,,,,rano na lacno 6.4,,,po jidle 2 hod 8.3 po 3 hod 6.7,,,

    Odpověď

    Milý Josefe, nepopisujete, jaké příznaky vás přivedly k názoru, že máte cukrovku. Možná to byla velká žízeň možná neúmyslné hubnutí ( i dyž máte spíš nadváhu). Základním znakem diabetu je zvýšená hodnota glykémie, a to nebylo u vás zjištěno ani po jídle. Připadá tedy ještě v úvahu, že můžete mít poruchu glukózové tolerance, což by se dalo poznat při standardním glukózovém tolerančním testu. To by ale samo o sobě nevysvětlovalo žádné příznaky spojované s diabetem a myslím, že není jasný důvod tento test nyní podstupovat.

    Asi jste se mýlil. Pokud se vaše pocity upravily, nechal bych to být. Pokud potíže trvají dále, bude nutné širší vyšetření.
     

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!