Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a životospráva

157 dotazů

  • Dotaz

    O kolik se da snizit hladina cukru v krvi za 2 mesice zdravym stylem zivota,stravou a pohybem, dekuji Josef
    věk: 36 let výška: 175 cm váha: 85 kg

    Odpověď

    Milý Josefe, na vaši velmi nepřesnou otázku nemohu dát přesnou odpověď. Mělo by vám stačit, když vás ujistím, že při skutečné úpravě diety a pravidelném dosti intenzivním cvičení se u většiny osob s diabetem výrazně zlepší metabolické ukazatele, takže dieta a cvičení opravdu mají smysl.

    Stejně tak by se mohl někdo ptát, jak moc se lepší ve skoku dalekém, když bude 2 měsíce trénovat. Pokud zatím skáče s batohem plným kamení na zádech, tak po jeho odložení se skutečně délka skoku hodně prodlouží. Jestli ale už nyní efektivně trénuje a žádný batoh s sebou netahá, tak se zlepší jen trochu.

    Zažil jsem případ, kdy starší paní celý víkend zavařovala meruňky a při tom svůj výtvor neustále ochutnávala. Potom byla přijata do nemocnice s akutními příznaky diabetu a velmi vysokou glykémií. Nasadili jsme příslušnou léčbu a několik dní jsme jí nejen nedávali žádné další meruňky, ale naopak stravu s omezením sacharidů. Projevy diabetu vymizely a glykémie klesla k normě.

    U lidí, kteří mají normální glukózovou toleranci, glykémie zpravidla nestoupá nad normální hodnoty, ani když toho snědí opravdu hodně. Zvýšená glykémie většinou již ukazuje, že kapacita vypořádat se s velkou sacharidovou zátěží je omezená.

    Tak to bude asi i s vámi. Jste si vědom, že příliš jíte a málo se pohybujete, a nyní vám zjistili zvýšenou glykémii. Věřím, že pokud splníte svoje předsevzetí, že se vaše glykémie mohou srovnat blízko k normálním hodnotám. Přesto ale, pokud znovu přiberete, budete hodně jíst a málo se pohybovat, glykémie znovu vystoupají.

    Zase jeden případ ze života: Muž vašeho věku měl glykémie na lačno kolem 7 a po jídle 12 – 14. Přiznával, že v posledních měsících se věnoval jen své sedavé práci, hodně jedl a přibral na váze. Vysvětlil jsem mu dietu a zahájil léčbu kombinovaným přípravkem. Při kontrole za 6 měsíců o několik kilogramů zhubnul, zlepšil svoji kondici a glykémie se při pokračující léčbě již blížili k normě. Přál si vysadit léky, ale to jsem mu nedoporučoval, aby mu zase glykémie nevystoupaly. Teprve po roce, to už zhubnul výrazně, mohl léčbu ukončit. Jen už nyní dobře ví, že pohyb je důležitý a zdravý a dieta také.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, v 1. těhotenství mi byl diagnostikován GD, bohužel následně po ukončení kojení diabetes 2.typu a aktuálně jsem opět těhotná, od počátku hlídaná na diabetologii. Dlouhodobě samozřejmě řeším chutě, kdy bych si čas od času ráda dala něco "dobrého", takto jsem si vyzkoušela nedávno low carb palačinky z ořechové mouky s ovocem, ale narazila jsem na 100% marmelády, které nejsou přislazované, ani v nich není přidaná ovocná šťáva. Nicméně jsem četla, že tepelně upravené ovoce není při GD vhodné. Můj dotaz tedy zní, zda je možné takovouto marmeládu při GD čas od času použít? Spotřebu na jednu porci vidím odhadem tak maximálně na 30 g - 50 g výrobku. Přikládám výživové hodnoty, kdy na 100 g výrobku je využito 100 g jahod a přidán je pouze pektin, jiné složky neobsahuje. Orientační hodnoty ve 100 g výrobku: Energie: 147 kJ Sacharidy: 6 g Z toho cukry: 5 g Bílkoviny: 0,79 g Tuky: 0,37 g Vláknina: 2 g (uvádím odkaz na daný výrobek, případně před zveřejněním smažte https://www.dzemykvasnicka.cz/nedoslazovane-dzemy/100--jahodovy-bez-pridaneho-cukru-275-g/)

    Odpověď

    Dobrý den,

    složení marmelády vypadá dobře 😉. Doporučila bych si určitě po její konzumaci zkontrolovat glykémii, abyste měla jistotu, že se Vám hladina nezvýšila. Pokud bude vše v normě, občas si ji dejte, ale s rozumem 🙂

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, čím je způsobeno, že když si večer s odstupem po večeři vezmu řádku čokolády, mám po ránu nižší hodnoty glykémie po měření glukoměrem než kdy jindy, např. 4,6 - 4,9; naopak při dodržování diety mám hodnoty vyšší, +- 6. Pája

    Odpověď

    Milá/ý Pájo, píšete toho o sobě příliš málo, než abych vám mohl rozumně odpovědět. Napadá mě leda, že vaše velká chuť na čokoládu s vámi dělá divy.

    Možná, že si pro ni při večeři necháváte místo v žaludku, a tak celkový počet sacharidů nepřekročíte.

    Čokoláda ale není žádné vysloveně zakázané jídlo, zejména ne pro osoby bez nadváhy.

    Vzhledem k tomu, že glykémie u pacientů s diabetem kolísají dost náhodně, musel/a byste k rozlousknutí této záhady provést vědecký experiment. Na základě statistického vyhodnocení byste pak s určitou pravděpodobností stanovil/a, zda se jedná o náhodu, nebo zda tomu tak skutečně je.

    Věřím, že by vám tento experiment vyhovoval, protože byste si k jeho provedení potřeboval/a každý druhý den pochutnat na čokoládě. Ale pozor. Člověk je ve svých pozorováních často zaujatý a jeho podvědomí dává přednost odpovědi, která je mu milejší. Proto byste ke správnému provedení potřeboval/a přinejmenším dozor nějakého „spoluviníka“.

    Já věřím, že budete rozumný/á a nebudete to s čokoládou přehánět.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    prosím ,mohu jíst melouna ?
    věk: 73 let výška: 164 cm váha: 70 kg

    Odpověď

    Melouna jíst můžete. 

    Počítejte s tím, že to bude podobné, jako když pijete sladkou limonádu.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, zajímalo by mě jestli kouření e cigaret ovlivňuje krevní cukr. Náplně do nich prý nějaký cukr obsahují. Myslím tím liquid. Děkuji za odpověď... Jakub

    Odpověď

    Milý Jakube, jen těžko si dovedu představit, že by se cukr rozpuštěný v malé ampulce a vstupující do těla cestou dýchacích cest, mohl jakkoliv zvyšovat hladinu krevního cukru. I kdyby snad ano, jeho množství by bylo zcela zanedbatelné. Spíše si myslím, že nasládlá vůně vdechovaného kouře je způsobena nějakými jiným aromatickými látkami, které se e-cigaret mohou přidávat.

    Většina e-cigaret obsahuje nikotin, podobně jako v normálních cigaretách. Kuřáci e-cigaret tak snáze přecházejí na tuto formu, protože jsou na nikotinu dlouhodobě závislý. Nikotin je rozhodně nezdravá látka, nicméně na rozdíl od e-cigaret obsahují normální cigaretu spoustu dalších škodlivých látek a karcinogenů, a tak navzdory tomu jsou e-cigarety mnohem méně škodlivé než cigarety tradiční.

    Nabízí se ovšem otázka, zda samotný nikotin, který má v těle řadu účinků, může glykémii zvyšovat. Nalezl jsem jednu kvalitní publikaci z roku 2011, která vyšla v časopise Diabetes Care, která se této problematiky týká. Pro případné zájemce uvádím její celou citaci:

    Relationships of Cotinine and Self-Reported Cigarette Smoking With Hemoglobin A1c in the U.S.

    Carole Clair, Asaf Bitton, James B. Meigs, Nancy A. Rigotti

    Diabetes Care Oct 2011, 34 (10) 2250-2255; DOI: 10.2337/dc11-0710

    V této práci, která zjišťovala závislost glykovaného hemoglobinu na přítomnosti nikotinu (respektive látky, která se z něho v těle tvoří) u skupiny skoro 20 000 osob, které používali e-cigarety. Autoři zjistili, že nikotin v e-cigaretách prokazatelně zvyšuje hladinu glykovaného hemoglobinu. Toto zvýšení je ale jen malé, asi 5 % z celkové hodnoty. Je tedy pravděpodobné, že kouření e-cigaret s nikotinem přispívá lehce ke vzniku prediabetu či diabetu a lehce zhoršování diabetu. Je to tedy jeden z dalších nežádoucích efektů normálních i elektronických (s nikotinem) cigaret.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, při preventivní prohlídce mi byl zjištěn cukr v krvi - 7,8 , při oGTT testu první náběr 7,0, po dvou hodinách pokles na 4,0.Prosím o posouzení, vysvětlení a radu. Děkuji Helena
    věk: 65 let výška: 168 cm váha: 84 kg

    Odpověď

    Milá Heleno,

    hodnoty vaší glykémie na lačno již svědčí pro diabetes. Glykemická křivka ale pro vás dopadla dobře, tělo si umí s náloží cukru poradit a zvýšenou glykémii srovnat. Proto se domnívám, že ve vašem případě by hodně pomohla správná dieta a co nejvíce pohybu. Máte také značnou nadváhu a trochu zhubnout by prospělo také vaší kondici.

    Na našich stránkách naleznete mnoho podobných dotazů a odpovědí, ale také přehledných článků.

    Podle nich byste si mohla vypracovat vzorovou dietu i sama. Ale mohla byste také navštívit nutričního terapeuta, který by s vámi probral i vaše preference, abyste i nadále měla z jídla radost.

    Navrhuji pro vás pro začátek dietu s obsahem 120 až 150 g sacharidů denně. Započítat ale musíte všechny, tedy i ty v ovoci, zelenině, polívce, omáčkách atd. V praxi to znamená, že vlastně extra žádná sacharidová jídla nebudete jíst, nebo téměř nebudete. Např. minimum chleba, rýže, brambor, těstovin, knedlíků. No je toho hodně, je potřeba se na to podívat na našich stránkách nebo jinde. Měla byste to nahradit zeleninou a saláty. A cvičit nebo něco aktivně fyzicky dělat byste měla alespoň hodinu denně.

    Jsem přesvědčen, že tato opatření vám nakonec udělají radost a asi ani nebudete potřebovat žádné léky. Přesto byste se mohla vybavit osobním glukometrem a občas si glykémii změřit na lačno i po jídle.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den mám dotaz , ohledně té cukrovky kterou mi zjistili loni v nemocnici kde jsem ležela se zápalem plic, a jelikož beru tyto léky Furon ,Ephylin,Lokren , Sortis a na cukrovku Glycada a píchám si večer Lantus 8j. mám málo pohybu jelikož mám vrozenou vadu kyčlí a jsem už po několikáté po operaci chodím už 30let o francouzkých berlích a paní doktorka mi pořád vytýká že neběhám a necvičím aktivně ale nedá si vysvětlit že, mi to nejde jinak jsem na vozíku špatný pohyb , a tak bych chtěla prosím poradit jak snížit cukr v krvi ráno mívám 7-8 a večer to je 10-11 a to dodržují dietu a asi tam chybí ten pohyb to já vím ale nic s tím nenadělám, Děkuji za radu Vladislava
    věk: 68 let výška: 160 cm váha: 96 kg

    Odpověď

    Milá Vladislavo, váš problém je dost obtížný a bohužel nikoliv vzácný. Chápu, že se kvůli vašemu onemocnění kyčlí obtížně pohybujete, ale obezita vaši pohyblivost bohužel ještě dále zhoršuje.

    Vyrovnání diabetu 2. typu velice závisí na tělesné konstituci. Je ale nutné si uvědomit, že tělesná hmotnost je vždy výslednicí příjmu a výdeje kalorií. Všechno, co je navíc, se velmi snadno ukládá do tukových zásob a ještě dále zhoršuje vyrovnání diabetu. Jediné, a to velmi obtížné řešení, se nabízí ve výrazném snížení kalorického příjmu ve vašem jídle. Namítnete, a asi správně, že už takto jíte poměrně málo. Jenomže bohužel je to stále více, než by vám stačilo.

    U mladších osob  je možné uvažovat o chirurgickém zásahu na zažívacím ústrojí, které by rychle vedlo ke zhubnutí a zlepšení ukazatelů diabetu. Operace by však nyní byla pro vás příliš riziková. Proto připadá v úvahu je další úprava diety a případně  nasazení některých léků na diabetes, které nezhoršují obezitu. Měla byste se objednat k nutričnímu terapeutovi (dietní sestře) a s jeho pomocí vypracovat modelový jídelníček. Určitě byste měla vynechávat jídla tučná a snížit celkové množství sacharidů v dietě na přibližně 120 g/den, což je poměrně málo. Naopak, téměř volně byste mohla dietně připravenou zeleninu. Bez spolupráce s nutričním specialistou se vám to však nepodaří. Je to bohužel fakt, že v dospělém či vyšším věku člověku stačí opravdu poměrně málo jídla, zvláště když se nemůže dostatečně pohybovat.

    Z léků by pro vám mohl být vhodný některý s přípravků tzv. analogů GLP-1. Ty zlepšují vyrovnání diabetu a zároveň snižují chuť k jídlu. Pro vás by to bylo možné vhodnější než inzulín. Podávají se také injekčně, a to 1x denně nebo i jenom 1x týdně.

    Dále byste mohla užívat, nebo alespoň zkusit některý s tzv. gliflozinů, a to v kombinaci lékem metformin. Tato kombinace zlepšuje účinnost vašeho vlastního inzulínu a navíc vede ke zvýšenému vylučování cukru močí. Rovněž tato kombinace spíše přispívá k hubnutí, na rozdíl od inzulínu a od léku Glyclada. Učinit tak ale může jen váš diabetolog, se kterým byste se měla poradit.

    Kromě toho vám doporučuji alespoň nějaký pohyb. Tedy např. jízda na vozíku v parku, cvičení trupem a rukama, pohyb nohou na lůžku.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, Před pár týdny mi byla naměřena v krevním rozboru vyšší glukóza 5,8 mmol/l (186 cm/92 kg/41 let). Což si sám sobě vykládám omezeným pohybem v rámci home officu přes zimu a mojí chutí dát si večerní pivko. Začal jsem se tedy více hlídat, sportovat, vylepšil stravu a pořídil glukometr a pozoruji hodnoty. Situace se po 14ti denním měření má tak, že hodnoty na lačno oscilují mezi 5,7-6,3 (tolerance měření +-0,47mmol/l), hodnoty 1 hod po obědě zcela v normě. Rád bych se poradil, jak správně postupovat při ranním měření glukózy na lačno. Nějaké rady jsem vyčetl a získal od kolegy, který je diabetik, ale chtěl bych radu odborníka. V současné době měřím chvilku po probuzení z první kapky krve. Kolega radil brát vzorek až z druhé kapky a být obezřetný na čistotu prstu. - Je vhodné test hned po probuzení či později, ale před snídaní? Chodím se ráno proběhnout a výsledky glukózy jsou následně o dost nižší. - Mám se testovat až z druhé kapky krve? - Je možné, aby ranní test při porovnání dvou měření vykazoval rozdílné hodnoty vlivem nepřesnosti (dnes třeba 5,9-6,3)? - Pokud začíná být mírně narušená glukózová tolerance (ranní hodnoty nad limitem), je tento stav možné zvrátit? S úctou Jan
    věk: 42 let výška: 186 cm váha: 92 kg

    Odpověď

    Milý Jane, udělal jste správné rozhodnutí. Tělesný pohyb a přiměřená rozumná dieta s omezením zbytečných kalorií je to nejlepší, co můžete dělat, nejen, abyste se udržel fit, ale také, abyste předcházel vzniku diabetu.

    Hodnota glykémie ráno 5,8 mmol/l je lezce zvýšená, a pokud bych si byl jist přesností měření vašeho glukometru, i hodnoty mezi 5,7-6,3 mmol/l jsou lehce zvýšené. Máte tedy pravděpodobně určitý náběh k tomu, aby se u vás postupem času rozvinula porušená glukózová tolerance a případně později i diabetes, pokud tomu nebudete předcházet.

    Směrodatná glykémie na lačno se má měřit po celonočním lačnění a je už jedno, zda je to hned po probuzení či později. Hodnota by měla být prováděna v zavedené laboratoři. Osobní glukometry jsou vhodné zejména pro dlouhodobé sledování, abyste věděl, zda se stav zlepšuje či zhoršuje. Nejsou určeny ke stanovování diagnózy diabetu. Určité kolísání při měření ze stejného vzorku krve je u glukometrů přípustné, ale nic na světě není úplně přesné, ani měření v laboratoři.

    Uzavřel bych to opravdu tak, že máte „zvýšené hodnoty glykémie na lačno“, což značí lehký stupeň poruchy. Budete-li tedy usilovat o to, abyste přístroj nějak ošidil, např. měřit se až po ranním běhání, tak uděláte něco pro své zdraví, ale na věci to jinak moc nezmění. Glykémie prostě nemá být zvýšená, a to ani v 5 hod. ráno, ani v 6 hodin ráno, ani v 8 hod. ráno, pokud se měříte na lačno.

    Myslím si ale, že ve vašem případě se jedná spíše o výstražné hodnoty, na které jste reagoval správně. Určitě nejste obézní, ale shodit nějaké to kilo by se hodilo a pravidelné cvičení jakbysmet, i kdybyste měl glykémie zcela v normě. Nijak se tím nestresujte, a když už máte glukometr, tak se s ním 1x za měsíc změřte, nejlépe ráno před snídaní a 1 hod. po jídle.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    chtěla bych zhubnout a nedaří se je pravda že mám málo pohybu jak je covid 19 bojím se aby sem nic nechytla tak chodím ven když musím jídelníček nemám ale chtěla bych naký si nastavit příští týden jdu na 2 vakcínu covid 19 tak bych už mola ven bez strachu že se nakazím mám krátce rotopet tak skoším jezdit co mám udělat poradíte mi prosím děkuji hezky večer Petra 
    věk: 43 let výška: 167 cm váha: 101 kg

    Odpověď

    Dobrý den Petro, 

    je skvělé, že si uvědomujete, že máte méně pohybu a snažíte se jezdit na rotopedu. Pro začátek by stačilo i 15 minut mírným tempem, prostě tolik, na kolik se budete cítit. Dále bych navrhovala skloubit rotoped s chůzí, pořiďte si krokoměr, je to velmi motivující překonávat sebe samu. 

    Na jídelníčku můžete zapracovat i Vy, nebo si najděte ve svém regionu nutričního terapeuta. Seznam najdete zde: Seznam ambulancí - Česká asociace nutričních terapeutů (cant.cz)

    Těžko vám mohu radit takto na dálku s minimem informací o vás a vašem stravování. Ze začátku byste si mohla  pár dní psát na papír veškeré jídlo a pití, které sníte a vypijete.  Když to pak člověk uvidí černé na bílém, základní chyby pozná jistě sám. I díky pouhému zapisování můžete hubnout. Když to budete dělat poctivě, lépe si uvědomíte, že např. mlsáte nebo jíte z nudy. Někoho to psaní i odradí k mlsání -  aby tu svoji neřest nemusel zapsat... 

    Když si budete zapisovat i časy jídel, odhalíte i chyby v denním režimu, jako např. chybějící snídaně či večerní přejídání tzv." vlčí hlad". 

     Ještě lépe byste si mohla zapisovat jídelníček na www.kaloricketabulky.cz - je to zdarma a rovnou uvidíte, jaký obsah energie daná potravina má. Díky tomu zjistíte, které vaše oblíbené mlsky jsou nejvíce kalorické a je třeba je omezit. 

    Dále platí stále opakující se pravidlo. 

    Konzumovat zeleninu (cca 400g), ovoce cca (100g denně). Zařadit celozrnné či žitné pečivo a další přílohy, které obsahují vysoký podíl vlákniny.  Jíst libové maso a pouze uzeniny s vysokým obsahem masa. Konzumovat neslazené mléčné výrobky jako jogurty a kefírové nápoje. Omezit sladkosti, slané mlsání, slazené nápoje, alkohol, uzeniny, tučné maso, pšeničné pečivo  atd.

    Pít dostatek neslazených tekutin a mít kvalitní spánek. 

    To vše je ale velmi těžké ze dne na den změnit, a proto to mnoho lidí nevydrží a postupně se vrací ke svým původním zvyklostem. A nastane jojo efekt.

    Takovou zásadní změnu je třeba dělat postupně, aby tento nápor psychicky zvládli. A proto je velmi vhodné využít služeb nutričního terapeuta.

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, ambulantní nutriční terapeutka)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jak se mam stravovat a přitom zhubnout 10% telesne vahy? Marcela
    věk: 64 let výška: 164 cm

    Odpověď

    Dobrý den Marcelo, 

    vaše otázka je velmi stručná a široká, proto na ní nejde uspokojivě odpovědět.  Pokud trpíte nadváhou či obezitou, převládá ve vašem životě energetický příjem nad jeho výdejem. Je třeba posunou ručičky vah na opačnou stranu. To znamená redukovat příjem zbytečných "prázdných" kalorií a zvýšit pohybovou aktivitu. 

    Ze začátku byste si mohla  pár dní psát na papír veškeré jídlo a pití, které strčíte do úst. Když to pak člověk uvidí černé na bílém, základní chyby pozná jistě sám.  Ještě lépe byste si mohla zapisovat na www.kaloricketabulky.cz - je to zdarma a rovnou uvidíte, jaky obsah energie daná potravina má. Díky tomu zjistíte, které vaše oblíbené mlsky jsou nejvíce kalorické. 

    Dále platí stále opakující se pravidlo. ¨

    Konzumovat zeleninu (cca 400g), ovoce cca (100g denně). Zařadit celozrnné či žitné pečivo a další přílohy, které obsahují vysoký podíl vlákniny.  Jíst libové maso a pouze uzeniny s vysokým obsahem masa. Konzumovat neslazené mléčné výrobky jako jogurty a kefírkové napoje. Omezit sladkosti, slané mlsání, slazené nápoje, alkohol, uzeniny, tučné maso, pšeničné pečivo  atd.

    To vše je ale velmi težké ze dne na den změnit, a proto to mnoho lidí nevydrží a postupně se vrací ke svým původním zvyklostem. A nastane jojo efekt.

    Takovou zásadní změnu je třeba dělat postupně, abych tento nápor psychicky zvládli. I s tím vám nejlépe pomůže nutriční terapeut.

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, ambulantní nutriční terapeutka)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!