Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

jaká je dieta-cukrovka 2 typu

Datum vložení dotazu: 04.09.2022

Ptá se: Marie

Dotaz

prosím o jídelníček užívám Trajenta-ráno, Amaryl-ráno,Stadamed při hlavním jídle taky 1 tbl.mimo to Furon-ráno,Letrox-ráno,Leprin-večer,Sorvasta-večer taky 1 tbl,Předem děkuji Kubalová.
věk: 76 let výška: 166 cm váha: 88 kg

Odpověď

Milá Marie,

není v mých silách vám individuálně vypisovat dietní doporučení. Měla byste si pořídit nějakou příručku pro pacienty s diabetem, kterou můžete získat ve zdravotnických nakladatelstvích. Především je potřeba, abyste měla představu o obsahu sacharidů v hlavních potravinách a věděla, co vlastně jíte.

Mnoho informací včetně vzorových diet najdete i na našich stránkách www.cukrovka.cz

Např. zde: https://www.cukrovka.cz/rozliseni-diet-dle-mnozstvi-sacharidu-ve-strave

Také by pro vás byla vhodná nějaká aplikace pro chytrý telefon, např. kalorické tabulky kterou si můžete volně stáhnout a potom bez přihlášení volně vyhledávat nejrůznější druhy potravin, u kterých zjistíte, jak jsou kalorické a kolik obsahují sacharidů.

Úplně pro bezprostřední použití vám také posílám jednoduchou tabulku, která ukazuje, jaké množství základních potravin obsahuje 10 g sacharidů:

1. 20 g pečiva
2. 1 knedlík, brambora (velikosti vejce)
3. 2 lžíce (rýže, bramborové kaše, těstovin)
4. 2 lžíce čočky
5. 3 lžíce fazolí, sóji
6. 1 lžíce mouky
7. 1 malé ovoce (pomeranč, jablko, banán)
8. 1 dcl sladké limonády
9. ¼ l mléka
10. jogurt bílý 100 g (nutno číst etikety)
11. 1 lžička marmelády, medu
12. kopeček zmrzliny (velikost Míša)

Vy byste při své nadváze měla jíst denně celkem asi 150 g sacharidů. Tím ale myslím všechny sacharidy, tedy i ty obsažené v ovoci a zelenině.

Velmi vám také doporučuji sjednat si pohovor s nutričním terapeutem (dietní sestrou), který vám vysvětlí, jakou dietu dodržovat a co to konkrétně obnáší.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Doplňující informace naší nutriční terapeutky Beáty Bohnerové:

Dobrý den Marie, 

nejvhodnější způsob, jak zjistit, co a kolik toho sníst, je si pár dnů vážit jídlo a počítat příjem kalorií. Díky tomu si uděláte představu, jak by měla být velká vaše porce jídla. 

Web a aplikace www.kaloricketabulky.cz je zdarma, má velmi širokou databázi potravin a uživatelsky je velmi příjemně jednoduchá. 

Pan profesor Saudek Vám doporučil příjem 150 g sacharidů, to zhruba odpovídá příjmu 6000 kJ. 

V tabulce níže máte rozpočítáno kolik energie (kJ), sacharidů, bílkovin a tuků byste měla přijmout v rámci celého dne. Berte to pouze orientačně, jsou to jen čísla. Nemusí to sedět na gramy, ale alespoň, aby to zhruba odpovídalo. 

Ani ta čísla nemusí sedět v rámci jednotlivých jídel. Je to tak orientačně pro vás (pro ulehčení), abyste měla v průběhu dne to počítání snazší - věděla, kolik a kdy toho asi máte na talíři mít - jinak bude vypadat oběd a jinak svačina.

Důležité jsou především celkové hodnoty na konci dne. Dobré je i jídlo plánovat den dopředu, aby vás přes den nezaskočilo chybějící jídlo. 

Je to jen dočasné řešení, dokud si gramáž nedostane do podvědomí. Věřím, že po pár týdnech už budete vědět co a jak sama. 

Dále přikládám jednodenní vzor s našimi recepty. 

Vzorový jídelníček pro diabetiky 6000 kJ

(S - sacharidy, B - bílkoviny, T - tuky)

Celkový energetický příjem (CEP)

6000kJ/1428kcal

Sacharidy

50 %

176 gramů

Bílkoviny

20 %

70,5 gramů

Tuky

30 %

47 gramů

Rozložení jídel během dne

Jídlo

% z CEP

Množství energie

kJ/kcal

gramy

Snídaně

25

1500 / 357

44,5 S / 17,5 B / 11,5 T

Svačina

10

600  / 142,5

17,5 S / 7 B / 5 T

Oběd

30

1800 / 428,5

52 S / 21,5 B / 14 T

Svačina

10

600 / 142,5

17,5 S / 7 B / 5 T

Večeře

25

1500 / 357

44,5 S / 17,5 B / 11,5 T

Snídaně:

1 488 kJ    43gS    21gB   10,5gT

Chléb žitný

70 g

Žervé  

25g

Šunka vepřová dušená nejvyšší jakosti

20 g

eidam sýr 30 % tuku

17g

okurka salátová    

100 g

                                                                           

                           pitný režim:

voda čistá  

500ml

káva espresso  

150ml

mléko polotučné  do kávy  

100ml

                                       

Svačina:

                                                               639 kJ    18,5gS    8gB    5gT

Řecký jogurt bílý 0% tuku Milko

60 g

jablko červené

80  g

ořechy kešu

10 g

Skořice mletá

špetka

Oběd:

                        1 887 kJ    52gS    23gB    14,5gT    9,5gV

         https://www.cukrovka.cz/marinovany-kureci-steak-s-hranolky

kuřecí prsa syrová (bez kůže, bez kosti)

70 g

brambory vařené bez slupky

240 g

hořčice plnotučná

1 x lžička (10 g)

olej slunečnicový

1 x lžíce (10 ml)

zelenina čerstvá rajčata, okurka, ledový salát

200 g)

slunečnicová semínka

5 g

pitný režim:

voda čistá

500 ml

Odpolední svačina:

588 kj     18gS     6,5gB     4gT     4gV

knäckebrot

20 g

mandle neloupané

5  g

Tvaroh polotučný 3,8 % Pilos

20 g

rajče keříkové

100 g

Večeře:

1 518 kj     45gS     14,5gB     13,2gT     7gV

pikantní čočková polévka

Pikantní polévka z červené čočky | cukrovka

chléb žitný

1 x slabý krajíc (20 g)

pitný režim:

voda čistá

500 ml

(odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, ambulantní nutriční terapeutka ve společnosti ResTrial, Praha, diabetologie)

(odpovídá autor uveden v článku, )

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a životospráva"

158 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den,děkuji za odpověď,myslím že když beru stadamet,rozhodně to s pitím vína nebudu přehánět a celou láhev bych ani vypit neumela,ale zajímalo by mě co by se v takovém případě stalo,kdyby člověk opravdu vypil láhev vína,děkuji za odpověď,s pozdravem Anna

    Odpověď

    Vážená paní Anno, přeji dobrý den,

    nemáme k dispozici klinickou studii, která by řešila co by se stalo, kdyby pacient léčený metforminem vypil jednu láhev vína, tak vědecky se tato otázka nedá odpovědět. Víme ale s velmi vysokou pravděpodobností, že pití alkoholických nápojů u pacientů s diabetem vede ke zvýšení zdravotních rizik, zvýšením pravděpodobnosti výskytu nežádoucích účinků. Jedna sklenka vína je také spojena s rizikem, ale to je velmi malé. Vyšší příjem alkoholu může vyvolat hypoglykemickou příhodu a v případě terapie metforminem navíc dochází ke zvýšení rizika laktátové acidózy. Raději ani nepíši o neurotoxicitě alkoholu. Doporučuji Vám to experimentálně neověřovat.

    S přátelským  pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,začala jsem brát jednou denně stadamet 500,mám ráda suché bílé víno,myslíte že už se s ním musím úplně rozloučit?děkuji Anicka

    Odpověď

    Vážená paní Anno, přeji dobrý den,

    pití alkoholických nápojů obecně zhoršuje kompenzaci diabetu, navíc pití alkoholických nápojů nalačno zvyšuje významným způsobem výskyt hypoglykemických příhod u diabetiků. Vše záleží na individuální toleranci a množství vypitého alkoholu.. Pokud si občas dáte malé množství vína (1-2 skleničky) spolu s dobrým jídlem, tak by se to dalo tolerovat. Vypít celou lahev bych ale rozhodně nedoporučoval.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    jak zjistím glykemický index čokolády na vaření 52% prodávané v Lidlu, od německého výrobce

    Odpověď

    Dobrý den, 

    tento údaj není povinné udávat na obalech potravin, na většině výrobků se s ním nesetkáme. Určitě vám stačí, najít si GI podobné čokolády, např. zde Chocolate, dark, 45- 59% cacao solids: Glycemic index, Glycemic Load and Nutrition facts (glycemic-index.net).

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Můžu prosím pít bílé suché víno když jsem začala brát 1 x denně Standamet? dekuji  Dana

    Odpověď

    Vážená paní Dano, přeji dobrý den,

    bílé suché víno pít můžete, ale musíte si přitom být vědoma, že jeho pití v závislosti na vypitém množství bude způsobovat výkyvy glykémie. Pokud by jste pila víno nalačno, hrozila by Vám hypoglykemická příhoda. Alkoholické nápoje také zvyšují riziko obávaného nežádoucího účinku metforminu (přípravek Stadamet), kterým je tzv. laktátová acidóza. U pacientů konzumujících alkoholické nápoje dlouhodobě pak může docházet také k hyperglykemickým příhodám. Při dobře kompenzovaném diabetu, bez poruchy funkce ledvin nebo jater, malé množství alkoholu (např. 1 sklenka vína) nemusí působit žádné problémy, pokud pacient alkoholický nápoj vypije spolu s jídlem nebo po jídle. Určitě platí, že pacienti s cukrovkou by se raději měli vyhýbat alkoholu, bez ohledu na to, zda jsou léčeni metforminem nebo nikoliv. Případné přerušení užívání metforminu např. z důvodu plánované oslavy a předpokládané konzumace alkoholických nápojů bych považoval za nesmírně špatný nápad.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den,prosim poradit odledně hubnutí.Mám cukrovku 2.typu.Vážím 64kg měřím 164cm a je mi 68 roků.Zhubnula jsem 4 kg jsem opravdu hodně hubená a ráda bych opět přibrala.Můžete mi prosim poradit s jídelníčkem. Děkuji Nada

    Odpověď

    Dobrý den Naďo, 

    neznám okolnosti toho, proč hubnete. Pokud jde, jak chápu, o nechtěný váhový úbytek, doporučila bych vám ihned návštěvu praktického lékaře. 

    Podle výpočtu máte ale stále optimální váhu - BMI 23,8. U seniorů  nad 70 let se považuje za podvýživu BMI menší než 22. Úbytek 4 kg = 6% hmotnosti/měsíc je také považován za rizikový. Rizikový je pokles hmotnosti 5% za měsíc nebo 10% za 3měsíce.

    Můžete zkusit zařadit potraviny bohaté na tuky a bílkoviny - tuky: oleje (obohacovat každé jídlo) ořechy, semínka, avokádo; bílkoviny: maso, mléko, máslo, rostlinné máslo, plnotučné mléčné výrobky - jogurty, sýry, kefíry, syrovátku, syrovátkový protein, vejce. 

    Popřípadě můžete zkusit zařadit sipping - klinická výživa, která obsahuje mnoho kalorií v malém množství, mají i verze pro diabetiky -  např. Nutrego či Nutridrink

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a životospráva"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!