Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

množství jídla před aplikací inzulínu

Datum vložení dotazu: 12.10.2022

Ptá se: Aleš

Dotaz

Kolik jídla musím pojíst abych si mohl aplikovat inzulín. Jedná se o mimořádnou situaci,třeba při cestování Aleš
věk: 68 let výška: 171 cm

Odpověď

Milý Aleši, vašemu dotazu nerozumím. Jídlo se většinou nejí proto, abychom si mohli aplikovat inzulín. Spíš naopak, inzulín si pacienti s diabetem musejí píchat proto, aby se mohli najíst.

Možná jste tedy svoji otázky myslel takto:

„Jsem osoba s diabetem a léčím se inzulínem. Používám večer jednu dávku dlouze působícího inzulínu a navíc před každým hlavním jídlem si dávám rychle působící inzulín. Jestliže nemohu dodržovat svůj pravidelný režim, například když cestuji, kolik si mám píchnout rychle působícího inzulínu, když se chci najíst mimo obvyklou dobu?“

Odpověď zní: Každý pacient by měl být řádně zacvičen ve volbě správné dávky inzulínu. Dávka záleží na tom,

 1. jaké množství sacharidů bude chystané jídlo obsahovat
 2. jaká je osobní citlivost pacienta k působení inzulínu (tedy kolik zpravidla potřebuje inzulínu na 10 g sacharidů v dietě)
 3. jakou má pacient aktuální glykémii (používá se k tomu odhad o kolik mu sníží glykémii 1 jednotka inzulínu)
 4. jakou činnost se chytá člověk dělat v následujících několika hodinách (při fyzické aktivitě glykémie klesá a je nutné s tím počítat při volbě dávky inzulínu)

Všechny tyto faktory jsou velmi individuální a pacient by měl být zacvičen v diabetologické ambulanci za spolupráce s edukační sestrou. Proto vám nemohu dát obecné doporučení. Protože ale asi nějakou přímou odpověď čekáte, tak většinou si pacienti (při hodnotě glykémie mezi 5 – 8 mmol/l) dávají před jídlem asi 1-2 j. inzulínu na každých 10 g sacharidů v jídle. Obézní pacienti či osoby s výraznou inzulínovou rezistencí však mohou potřebovat inzulínu více a naopak štíhlým a hodně pohyblivým lidem může stačit i méně.

Netuším ale přesně, kam vaše otázka mířila. Alespoň jsem se snažil.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a životospráva"

118 dotazů

 • Dotaz

  Jsem diabetik tipu 2 a mam otazku .....mám nadvahu ca.20 kg a chtel bych si koupit Ketodietu beru rano a vecer Metformin a vecer na noc picham inzulin tresiba 20 jednotek jestli by mi to neuškodilo.....kdyz si merim cukr tak mivam kolem 7-8 cukr.dekuji predem za radu. Jaroslav

  Odpověď

  Dobrý den Jaroslave, 

  píšete, že si chcete koupit ketodietu. Rozumím tomu tak, že chcete pít rozpustné nápoje.  Na stránkách firmy, která takové nápoje vyrábí, jsem zjistila, že na za den jejich strava obsahuje pouze 50g sacharidů. Obvykle se konzumuje 200 - 300 gramů sacharidů/ den. 

  Ketodieta je strava, která neobsahuje téměř sacharidy. Sacharidy ovlivňují cukr v krvi. Vy jste léčen inzulínem, který si aplikujete proto, aby vám pomáhal zkonzumované sacharidy v těle využívat. Pokud byste neměl příjem sacharidů a stále aplikoval stejné množství inzulínu jako doposud, bude vám hrozit hypoglykémie. Pokud se rozhodnete pro tuto stravu, je nutné množství inzulín snížit a vše konzultovat s vaším lékařem. 

  Já osobně nejsem zastáncem těchto diet. Je to pouze krátkodobé řešení problému. Přísná dieta jistě povede k rychlé redukci hmotnosti. 

  Jakmile přestane nápoje pít, nastane jojo efekt. 

  Ráda bych vám doporučila, abyste začal pozvolna. Začněte dodržovat pravidla racionální - zdravé stravy a navyšte pohybovou aktivitu - choďte do práce pěšky, choďte o zastávku dál, pořiďte si krokoměr..

  Vyřaďte alkohol, uzeniny, bílé pečivo, smažené jídlo, fastfoody. Zařaďte 500g zeleniny/ den, celozrnné výrobky, nízkotučné/ polotučné mléčné výrobky, ryby, kuřecí maso, krůtí máso,  libové vepřové a hovězí maso.  Zdravá redukce hmotnosti je max. 5 kg/ měsíc. 

  Cesta je delší, ale výsledek trvalejší. 

  Nápoje by šly používat třeba místo svačin, ale určitě bych je nedoporučila na celodenní výhradnou konzumaci - hlavně kvůli jojo efektu. 

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, bohužel jsem vlivem nedostatku pohybu a špatné stravy za poslední 3 roky přibrala asi 25 kg. Kvůli různým zdravotním potížím (teploty, únava, závratě, post covid..) pravidelně navštěvuji lékaře a bylo mi řečeno, že mám prediabetes (listopad 2021 glukóza 6,73, duben 2022 6,78). Vyřadila jsem veškeré sladké nápoje, piju vodu, sladké ani slané pochutiny nejím vůbec. Jím pouze, když mám hlad, ne chuť. Hodně zeleniny, luštěnin, obiloviny, netučné sýry atd., maso nejím. Bohužel stále nemám moc pohybu, byla mi totiž zjištěna sinusová tachykardie (začala jsem brát betablokátor) a mívám pocity na omdlení, které znemožňují výrazný pohyb. Od dubna jsem zhubla 8 kg (z 93 na 85). Rychleji se mi nedaří. Chci se zeptat - stačí rozumný jídelníček sám o sobě k odvrácení diagnózy diabetu, případně časem i vymizení prediabetu? Nebo je třeba hubnout rychleji? Na další kontrolu jdu v lednu. Děkuji Michaela

  Odpověď

  Milá Michaelo, je vám 27 let, máte výraznou nadváhu a již nyní zvýšenou glykémii na lačno. Jste tedy v poměrně velkém ohrožení budoucího diabetu. Je pravda, že diabetu nelze předcházet ve všech případech, protože někdo k tomu prostě má sklony. Ale jinak lze vývoj podstatným způsobem ovlivnit.

  Vy byste rozhodně měla výrazným způsobem zhubnout, jíst zdravou nízko kalorickou stravu a věnovat se pohybu. Uvádíte řadu zdravotních potíží, které vám asi brání intenzivní fyzické zátěži, ale to neznamená, že se nemůžete pohybovat méně intenzivně, ale za to déle. Pro vás je důležitý výhled do budoucna, a proto nezáleží tolik na tom, jak rychle se vám to podaří, ale vývoj by měl být systematický a směřovat k podstatnému omezení hmotnosti. Velmi by vám pomohlo, kdybyste spolupracovala s nějakým nutričním terapeutem, který by vám vysvětlil, jak si upravovat jídelníček, ale zejména by vás dokázal povzbudit a posilovat vaši vůli. Rozhodně bude lepší, když budete hubnout jenom pomalu, ale zato vytrvale a systematicky.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mám ráda např. štrůdl, nebo nějaký moučník, sušenku a třeba kousek čokolády. Je proto jisté, že mám cukrovku ? Děkuji za odpověď. Lenka

  Odpověď

  Milá Lenko, ano, je naprosto jisté, že máte cukrovku. Protože v České republice žije asi 9 000 000 lidí, kteří mají také rádi dobře vypečený štrůdl z kyselých jablek, nejlépe prokládaný vlašskými ořechy a rozinkami. Voní to, křupe to, dělá to dobře v žaludku. Ale nic naplat, všichni mají cukrovku. Přinejmenším takovou maličkou, kterou by vytáhla i myška a dědeček by nemusel volat na pomoc babičku,  vnučku, pejska, kočku a myšku. Tahleta maličká řepička (řepa cukrová neboli cukrovka) byla pak zpracována na několik lžiček cukru, které si hned celá rodina přidala do závinu, když jim nestačil přirozený cukr z vypečených jablíček.

  Já ale doufám, že také jen žertujete. Jste štíhlá a pokud máte jinak normální glykémie, můžete si s klidem porci štrůdlu, či dvě dát a cukrovky se nemusíte bát. Ostatně i zavedení diabetici, pokud vědí kdy a kolik, si mohou štrůdl udělat. Protože jablka jsou sladká již sama o sobě, ani to nemusejí přislazovat, i tak to bude dobré, pokud to umějí správně upéct. A já mám rád štrůdl tažený, ale ten dá moc práce a dělá ho už jen málokdo.

  poznámka redakce:

  Milá Lenko,

  nejlepší by bylo, kdybyste si nechala změřit hladinu krevního cukru buď u svého lékaře, nebo v některé z lékáren BENU. Podívejte se na naše stránky https://www.cukrovka.cz/diagnostika

  a také na aktualitu https://www.cukrovka.cz/mereni-glykovaneho-hemoglobinu-v-lekarne

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dlouhodobě běru Mettformin 500 2x denně.Poslední dobou mi cukr vystoupal na 12-16 ráno.Dnes mi došly léky.Stane se něco závažného, když je teď 3 dny nebudu brát?Děkuji za odpověď. Marta

  Odpověď

  Milá Marto, glykémie máte již nyní ráno, asi na lačno, vysoké. Je pravděpodobné, že glykémie vám dále stoupne po jídle.

  Metformin je dobrý lék pro léčbu diabetu 2. typu, ale stejně jako většina ostatních látek, vyjma inzulínu, nemá zcela zásadní, respektive bezprostředně dramatický, vliv na hodnoty glykémie. Myslím, že pokud nebudete lék několik dnů užívat, nic závažného se nestane.

  Pokud se ale spokojíte se špatně vyrovnaným diabetem, může to mít zdravotní následky. Doporučuji proto, abyste nyní pečlivě zvažovala, co jíte a kolik je to sacharidů. Rozhodně byste měla množství sacharidů již teď omezit, zvláště když nebudete užívat Metformin. Dieta může mít větší efekt, než jeho užívání. Později se potom poraďte, co kromě diety bude potřeba pro zlepšení diabetu udělat. Asi vám přidají ještě nějaký další lék.

  Nyní tedy zejména méně jezte, zvláště méně sacharidů. Pít neslazené nápoje však můžete, ty neomezujte.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a životospráva"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!