Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a životospráva

158 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, před 20 lety těhotenské diabetes, před 2 lety na lačno z žilní krve praktická lékařka spokojená. Nyní současná glykémie z prstu ranní na lačno nad 6,6. Předkové měli diabetes 2. typu. Nyní vážím přes 90 kg, snažím se zhubnout, tzv. ketodietou, bez výraznější konzumace tuků. Ale mám hlad, stále konzumuji více zeleniny, tedy sacharidů, než bych měla, hubnutí jde velmi pomalu. Ketóza dle ketophan papírku - zfialoví lehce hlavně k večeru, zabarví se jasně po delším čase po ponoření. Jen jednou pozorování jasné zfialovění, ale večer. Rada bych docílila jasné ketózy, tedy snížení pocitu hladu a snazšího hubnutí. Nebrání mi v tom můj stav, tedy glykemie na lačno nad 6,6. Děkuji moc Jana
    věk: 53 let výška: 167 cm váha: 94 kg

    Odpověď

    Milá Jano, ženy, které měly diabetes v průběhu těhotenství, mají obecně větší sklon ke vzniku diabetu 2. typu. Riziko výrazně zvyšuje nadváha. Vy už nyní máte zvýšenou glykémii na lačno, a tak jestli se svou tělesnou hmotností něco neuděláte, velmi pravděpodobně se u vás diabetes znovu objeví.

    Neřeknu vám žádnou zvláštní moudrost, když vám připomenu, že ke zhubnutí je nutné především odhodlání a vytrvalost. Je potřeba si uvědomit proč a jak moc si opravdu přejete zhubnout, a co pro to jste ochotná udělat.

    Způsobů, jak hubnout, existuje velmi mnoho, ale všechny mají společnou jednu věc: je potřeba omezit kalorický příjem a zároveň zvýšit tělesnou aktivitu. Za nejpřirozenější způsob hubnutí považuji nastavení rozumné nízkokalorické diety s omezením jak sacharidů, tak tuků, s dostatečným obsahem vitamínů, vlákniny a také bílkovin – nikoli však v nadměrném množství. Tato dieta je obecně zdravá a přirozená a nepřináší vedlejší nežádoucí zdravotní efekty.

    Já osobně považuji všechny ostatní diety za trochu zcestné. Uznávám ale, že mohou být atraktivní a po předchozích neúspěších s jinými dietami více motivující. Nakonec, při obezitě je jakákoliv dieta, pokud se důsledně dodržuje, lepší než žádná. Takto pohlížím i na tzv. ketogenní dietu, i když si o ní myslím, že je spíše vhodná pro obézní jinak zdravé osoby než pro osoby s diabetem, zejména diabetem 1. typu. Mnohem sympatičtější je mi dieta tzv. nízkosacharidová, která už nenese takové kouzlo samotného názvu. O takové dietě se můžete dočíst třeba i na našich stránkách. I tak bych spíš doporučoval variantu označovanou pouze jako „s nízkých obsahem sacharidů", tedy asi 50 – 100 g denně. Jak se tam ale můžete dočíst, vůbec to neznamená, že člověk s omezenými sacharidy může pojídat ostatní složky potravy (tuk a bílkoviny) volně. Celkový kalorický příjem musí zůstat výrazně omezený, jinak to nebude mít správný efekt. Od žádné diety, kromě vysloveně škodlivé, a dá se skoro říci jedovaté, bych neočekával žádný zázračný efekt. Hnací silou není složení potravy, ale vaše vůle a vytrvalost.

    Já bych vám osobně doporučoval tento postup, který ostatně bude také testem vašeho odhodlání:

    *Domluvte si schůzku (možná i dálkový kontakt) s ověřeným nutričním terapeutem. Ten vám pomůže vypracovat jídelníček a poradí vám také, jak jej dodržovat. Nehledejte ale žádné léčitelské či pokoutní způsoby, volte opravdového standardního nutričního terapeuta bez vazby na jednu konkrétní dietu či „zaručený postup“, respektive nějaké pilulky či speciální složky stravy.

    *Pořiďte si srozumitelné kalorické tabulky a poučte se o složení potravin, existují i aplikace např. v chytrém telefonu, např. www.kaloricketabulky.cz včetně verze premium, která je placená, ale vyplatí se. Obsahuje velmi mnoho účinných pomůcek.

    *Začněte pravidelně a bez výmluv cvičit, podle svých schopností, ale minimálně 30 minut každý (každý) den.

    Existují také některé léky, které by vám mohly pomoci. Např. v léčbě obezity se osvědčila některá analoga tzv. GLP-1. Tyto injekční léky (většinou 1x týdně) se používají v léčbě diabetu 2. typu a pro osoby s obezitou, ale bez diabetu nejsou hrazeny zdravotními pojišťovnami. Je tedy nutné si je zaplatit.

    Pro osoby, kterým se dlouhodobě nedaří zhubnout a mají už diabetes či riziko jeho vzniku, se může hodit i tzv. bariatrická léčba – chirurgický zákrok na zažívacím ústrojí. Efekt na hubnutí je téměř zaručený a nežádoucí efekty jsou přijatelné. I zde je ale třeba spolupráce se specializovanými lékaři.

    No, tohle všechno jste asi již věděla. Ale je to lepší než čekání na zázrak v podobě kouzelné diety. Ta nakonec přinese jenom zklamání a špek navíc.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, manžel má diabetes druhého typu. Píchá si 4x denně inzulín a tím si myslí, že už nemusí držet dietu. Pro stanovení jídelníčku je problém v tom, že má doporučeno jíst maso 1 x týdně (rakovina prostaty - odoperovaná), vařená zelenina z důvodu neudržení stolice po ozařování rakoviny prostaty také není vhodná, pečivo a čerstvé ovoce kvůli diabetu také nesedí. Co tedy jíst. Proto jedl všechno. Nastala situace, kdy tělo samo již nechtělo nic přijímat, snížil dávky inzulínu, ale co jíst. Lékaři to označil jako selhání organismu. Nyní mírně snížil příjem potravin hodnoty klesly z 12 - 15 na 4,5 - 8 mmol/l , snížil i dávky inzulínu, ale toto kolísání myslím není dobré. Potřebovali bychom doporučit jídelníček vyhovující všem onemocněním. Věk 75, invalidní - chůze do 50 m, váha 110 kg, možná jízda na kole s omezením (motá se, ale riskujeme), ještě by chtěl chvíli žít, myslím, že ale neví jak. Děkuji mnohokrát za vaši odpověď. Lenka 
    věk: 75 let výška: 173 cm váha: 110 kg

    Odpověď

    Dobrý den.

    Můj názor je tento:

    Váš manžel by si měl především udržovat glykémie v přijatelném rozmezí. To je sice individuální, ale doporučuji usilovat o hodnoty mezi 4 a 10 mmol/l, a to pokud možno i po jídle. U mnoha lidí to občas nevyjde, ale snaha by měla být. Občasný výkyv směrem nahoru nebude tolik vadit.

    K tomu je pochopitelně nutné se pravidelně měřit. Není to příliš obtížné, lze se po příslušném zaškolení píchat i do předloktí, kde to skoro není cítit. Já bych doporučoval frekvenci měření 5x denně. K tomu bude potřeba přikoupit nějaké proužky, ale stojí to za to.

    Doporučuji příklad jídelníčku, který je takový obecně použitelný. Váš manžel je silnější, měl by se tedy řídit dietou ve které je 150 g sacharidů denně. Najdete jej na našich stránkách v kapitole Rozlišení diet dle množství cukru ve stravě.

    Jinak je ale v podstatě skoro jedno, co váš muž bude jíst, když to budou kvalitní potraviny a dodržíte přinejmenším ten obsah sacharidů. Ať jí zejména to, co mu chutná a co mu dělá dobře. Mohla by mu stačit 3 jídla denně, případně navíc malá svačina před spaním. K tomu je ale nutné dobře vyladit dávky inzulínu. Nelamte si tolik hlavu se složením potravy, nic se nemá přehánět, ale maso častěji než 1x týdně by jistě mohl.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Poznámka redakce:

    doporučujeme také podívat se na RECEPTY DIABETIKA v rubrice ŽIVOTOSPRÁVA

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, manžel má diabet 2.typu, ráno a večer bere léky, na noc ještě inzulin, je pro něj krabičková dieta vhodná? Děkuji za odpověď. Jana
    věk: 49 let výška: 175 cm váha: 100 kg

    Odpověď

    Vážená paní Jano,

    krabičková dieta, pokud je nutričně vhodně sestavená, může být i pro diabetika vhodná. Předpokládám, že se jedná o redukční krabičkovou dietu, která by měla Vašemu manželovi pomoci snížit hmotnost. Poté bych určitě volila takovou, která není příliš drastická. Nejlépe vybrat firmu s nutričními specialisty a domluvit se s nimi na osobní konzultaci.

    S přáním hezkého dne,

    (odpovídá Mgr. Petra Jandová, Sanatorium Bristol, Lázně Karlovy Vary)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, manžel má pouze 1/3 slinivky již asi 10 let. Dodržovali jsme dietu pankreatickou. Již od počátku měl cukrovku (užíval léky). Nyní mu cukr stoupl a p. doktorka uvažuje o inzulínu. Chci se zeptat jak spojit dietu pankreatickou s dietou diabetickou. Například jak řešit pečivo (slinivka - bílé pečivo, cukrovka - celozrnné). Dál můžete mi poradit jak se vyznat například v hodnotách rýže (např. rýže Basmati - na internetu jsou udávány jiné hodnoty než na balení rýže v obchodě). Můžete mi napsat popřípadě zaslat odkaz kde bych se v těchto údajích víc zorientovala. Je toho sice spoustu, ale s velkými rozdíly. Děkuji. Lenka
    věk: 59 let výška: 189 cm váha: 89 kg

    Odpověď

    Milá Lenko, pokud má váš manžel delší dobu skutečně jen 1/3 slinivky, není skutečně neobvyklé, že mu po letech nepostačuje inzulínová sekrece. V tomto případě je inzulín skutečně nejlepší volba, a to v jedné, nebo raději ve více dávkách. Podávání inzulínu bude šetřit zbytek jeho beta buněk, takže bude lepší naděje, že mu vydrží déle. Inzulínu bude asi stačit málo, ale je nutné se tomu věnovat, sledovat glykémie a příjem sacharidů a nechat si od diabetologa, nutričního terapeuta či dietní sestry připravit návrh. Pokud je aktivní, asi by pro něho byla vhodná dieta asi s 200 g sacharidů. Pokud se hýbe málo, mohlo by stačit 180 g denně rozděleno do 3 dávek, případně do více dávek, pokud mu to bude vyhovovat, ale není to nutné.

    Dieta diabetická se s dietou pankreatickou nijak zvlášť nevylučuje. Váš manžel může jíst dál to, na co byl zvyklý, jen by snad mohl trochu omezit množství sacharidů v dietě, pokud jich měl dříve hodně. Také nejsou vhodné sladké nápoje a sladké jídlo vůbec, leda že by je jedl skutečně s mírou.

    Trochu mu závidím, že se mu tak staráte o jeho jídlo. Pacient s diabetem by ovšem principy měl znát sám a měl by vědět, jaké je složení hlavních potravin a hlavně kolik obsahují sacharidů. Nejlépe je pořídit si k tomu nějaké vhodné tabulky, např. na internetu jsou volně ke stažení kalorické tabulky (pro chytrý telefon, www.kaloricketabulky.cz), kde je přesně u jednotlivých jídel uvedeno složení. Můžete si také zakoupit placenou verzi a budete to mít bez reklam. Jinak ale dietních příruček existuje více. Tabulky ale existují také v tištěné podobě, řada informací je i na našem webu v rubrice ŽIVOTOSPRÁVA.

    U rýže musíte samozřejmě rozlišovat, zda se jedná o rýži suchou bez obsahu vody nebo o rýži vařenou. Jinak ale ve složení významné rozdíly nebudou, v uvedených tabulkách najdete i konkrétní produkty, které se prodávají v našich obchodech, takže to můžete porovnat.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Je nutné po aplikaci nočního inzulínu dát jídlo?
    věk: 65 let

    Odpověď

    Pokud nočním inzulinem myslíte bazální inzuliny (např. Toujeo, Tresiba, Lantus, Abasagar, levemir, Insulatard, Humulin N...) není nutné po podání jíst. Jejich uvolňování a tím i působení by mělo být postupné  (po delší dobu) a nahrazuje základní produkci inzulinu, která se odehrává u zdravého člověka i když nejí.
     

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová z diabetologické stanice a ambulance Interní kliniky Fakultní nemocnice v Motole)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, po požití ovesných vloček s vodou, skořicí a třemi jahodami mi vyskočil cukr na 16,8. V čem se stala chyba? Šlo o fermentovanou ovesnou kaši.

    Odpověď

    Milá Renato, to samozřejmě závisí na okolnostech. Pokud si podáváte inzulín a dala jste si malou dávku, nebo již před tím byly glykémie vyšší, není to nic zvláštního. Ovesné vločky jsou sice vhodný zdroj sacharidů, protože obsahují také vlákninu a sacharidy se spíše pomaleji vstřebávají než z jiných sacharidy obsahujících potravin, nicméně obsahují převážně sacharidy, které se nakonec vstřebají a přemění na krevní cukr. Je nutné s tím počítat.

    Ovesné vločky se skládají asi ze 70 % ze sacharidů. Pokud jste si dala třeba 80 g suchých vloček, je to asi 56 g sacharidů, což je hodně. Pro pokrytí takového jídla inzulínem je potřeba značná dávka. U diabetika 2. typu se musí zvýšit glykémie také dost podstatně, i když si k tomu dáte léky.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Mám cca 2 roky zjištěný Diabetes 2. typu. Pracuji 12 h směny v nepřetržitém provozu - denní a noční. Nevím, jak si rozložit jídlo v den, kdy mám noční, nebo po noční. Nevím, kolik sacharidů denně mohu přijmout. Můj obvodní lékař mi neposkytl žádné informace ohledně stravování a k diabetologovi mě neposlal. Lucie

    věk: 49 let

    Odpověď

    Milá Lucie, jistě by pomohlo, kdybych věděl, jak závažnou formu diabetu máte a zda užíváte nějaké léky.

    Situace by ale byla složitější jen v případě, že byste byla léčena inzulínem. Inzulín má svůj profil působení, záleží na jeho typu a dávce. Když se podá před jídlem, je potřeba jídlo přijmout. Když se podává jako dlouhodobě působící inzulín, většinou také nějaké, i když často menší jídlo je třeba, aby nevznikla hypoglykémie. To je také důvod, proč zejména pacienti s diabetem 1. typu, kteří potřebují zpravidla 4 denní injekce inzulínu, mají mít pravidelnější režim a musejí jíst pravidelně.

    Pokud byste např. měla pouze doporučenou diabetickou dietu, tak by vlastně na tom moc nezáleželo. Pravidelnost se doporučuje proto, abyste předešla extrémům, tedy např. snědení velkého množství sacharidů najednou, nebo naopak dlouhodobé vynechání jídla, což by samo o sobě nevadilo, ale mohla byste pak dostat "vlčí" hlad a "vlčí" chuť, a dietu byste zbytečně porušovala.

    Pokud tedy neberete na diabetes žádné léky, snažte se za 24 hod. sníst předepsané (malé) množství celkových sacharidů, např. 150 g, rozdělené do 2 - 3 jídel a je skoro jedno, kdy. 

    Pokud užíváte na diabetes tablety, může to být trochu již složitější. Zejména deriváty sulfonylmočoviny stimulují sekreci vašeho inzulínu a pokud byste je požila a nedala si odpovídající jídlo, mohlo by vám to vyvolat hypoglykémii. Takové léky bych tedy skutečně bral před jídlem a nikoli za každou cenu v pravidelnou denní dobu, případně bych raději doporučoval léky jiné.

    Většina ostatních léků působí spíše dlouhodobě, a tak byste je klidně mohla brát v pravidelných intervalech ráno, případně ráno a večer, bez ohledu na to, jakou máte směnu.

    Obecně je ale důležité, abyste rozuměla svojí dietě a to vám musí váš lékař, dietní sestra či dietní terapeut vysvětlit. Měla byste znát přibližné složení stravy a dodržovat doporučené množství sacharidů, které by u pacientů s diabetem 2. typu, zvláště při nadváze, být spíše nízké. O složení potravy se mnohé můžete dočíst i na našich stránkách v rubrice ŽIVOTOSPRÁVA.

    Problémem nočních služeb někdy je, že člověk dodržuje běžnou denní dietu. Když má pak ale noční službu, tak to nevydrží a jí další jídlo navíc. Bylo by tedy dobré, abyste v takovém případě něco během dne ubrala a schovala si to na noční svačinu, když to bez ní nevydržíte. 

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jaká dieta je třeba? Marcela
    věk: 0 let

    Odpověď

    Milá Marcelo, váš dotaz je opravdu strohý a mohl bych odpovědět podobným způsobem velmi stručným návodem dvěma, možná i jedním slovem, která by vystihovala podstatu věci. Asi tušíte, jaká slova by to mohla být.

    Dieta má být pochopitelně individuální a má odpovídat nejen vašemu zdravotnímu stavu stavu výživy, ale také vašim možnostem a schopnostem. Nejtěžší ze všeho je trpělivost a dietu dlouhodobě držet.

    Pokud máte nadváhu, tak zcela nejdůležitější pro vás bude snížit celkový příjem potravy. Měla byste se pokusit zhodnotit vaše stravovací návyky a pokusit se je změnit. Vynechat zejména jídlo tučné a na druhém místě jídlo sladké. Zcela určitě vynechejte jakékoliv slazené nápoje. Budete asi potřebovat probrat to podrobněji s dietní sestrou, respektive s nutričním terapeutem. I na našich stránkách najdete užitečné návody a recepty.

    Podrobněji vám nyní dietu vypisovat nemohu. Na toto téma existuje řada knih, hodně toho je na našich stránkách a samozřejmě na mnoha dalších místech na internetu.

    Vhodné bude, když si pořídíte osobní glukometr a budete si sama testovat hodnoty glykémie na lačno a po jídle. Jedná-li se u vás o první zjištění, mohla by v další léčbě dieta postačovat. Jde-li ale o problém dlouhodobý, budete asi potřebovat i nějaké léky.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Může diabetik 1. typu jist cukroví slazené datlovou pastou? Dana
    věk: 44 let

    Odpověď

    Milá Dano, přemýšlím, jak na vaši otázku odpovědět. Připadá mi to tak trochu, jako byste se ptala: „Může vlk sežrat babičku, Karkulku a k tomu ještě koláč a vypít lahev vína?“. No asi ano, když se o tom děti učí už od 3 let, i když ve skutečnosti to bylo asi tak, že nejprve vypil vlk to víno a ztratil soudnost, protože jinak by to bylo hodně i pro mě, a to jsem velký žrout.

    Diabetici 1. typu také mohou jíst skoro všechno. Určitě záleží také na tom, o co se jedná, ale ze všeho nejdůležitější je množství. Když si třeba dá nejprve oběd, který obsahuje asi 60 g sacharidů a k tomu potom zákusek slazený datlovou pastou, tak to může mít dohromady nějakých 120 g sacharidů, a to je opravdu hodně. To nemůže dopadnout dobře. To by si tak mohl dovolit nějaký vzrostlý chlap na cyklovýletě, aby pak neměl hypoglykémii, až bude stoupat do hor. Jinak to ale v běžných podmínkách diabetik nezvládne ani s extra dávkou inzulínu.

    Když by ale zákusek vypadal opravdu pěkně, až se sliny sbíhají, tak by se ho měl nejdříve pořádně prohlédnout a prozkoumat. Bude-li částečně z těsta s nějakým tučným krémem a navrch s tou datlovou pastou a nějakým ovocem a bude vážit tak 80 g, tak si může klidně připočítat takových nejméně 50 g sacharidů. Co s tím? Já bych mu doporučil, aby si nejprve změřil glykémii. Bude-li v pořádku, oběd bych s poděkováním odmítl a pochutnal bych si na tom zákusku. Když k tomu zvolí vhodnou dávku inzulínu, mělo by být všechno v pořádku.

    Datle jsou samy o sobě hodně sladké. Když se ale usuší tak, až z nich vznikne pasta, jedná se už převážně o cukr, částečně ovocný, částečně hroznový. Díval jsem se na to na internet. Našel jsem datlovou pastu, která se jmenuje „Bombus raw energy“. Prostě sacharidová bomba.  RAW food jinak znamená živá strava, někdy se také uvádí living foods. Tento pojem znamená, že potravina není tepelně, ani jinak chemicky upravována a zůstává ve své původní podobě, tedy živé nebo syrové.

    Klidně si ji ochutnejte nebo k něčemu přidejte v rámci sacharidového limitu. Pokud ale tento limit překročíte, glykémie vám poletí nahoru.

    Kdyby býval vlk Karkulku v lese zastavil, pěkně si s ní popovídal a požádal ji o kousek koláče, tak by mu nejspíš kousek odkrojila a možná by mu dala i loknout vína. Třeba by se i domluvili, že mu zase něco dobrého přinese, až bude v lese provádět svůj pravidelný jogging, aby neměl hypoglykémii. A tak by oba mohli být živi a zdrávi až dosud místo toho, aby mu pak myslivec rozpáral břicho, naplnil ho kamením a hodil do studny. 

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mému příteli včera pan doktor oznámil, že má cukrovku - hodnota 13. Prý ještě není potřeba, aby byl odeslán na diabetologii. Abych mu mohla přizpůsobit jídelníček, tak bych Vás chtěla poprosit o radu, jaké potraviny z jídelníčku úplně odebrat a jaké naopak přidat, a co lze případně požívat v omezeném množství. Pan doktor toho moc nesdělil a na internetu jsou rozporuplné názory, proto se obracím přímo na Vás. Příteli je 42 let, výška cca 190 cm, váha +/- 140 kg. Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den. S pozdravem Veronika 
    věk: 42 let

    Odpověď

    Milá Veroniko, jsou úkoly, které se plní snadno, a úkoly, které se plní hůře.

    Pro začátek nebude tak složité, abyste se zacvičila v přípravě vhodných potravin. Stačí, když si zapamatujete základní opatření, a sice: aby toho bylo málo. Skutečně základním dietním opatření u diabetu 2. typu je méně jíst. Protože ale lidé jedí rádi a někteří velmi rádi, tak vzniká celá věda dietní kuchyně, jejímž cílem je vyvolat v jedlíkovi pocit, že se pořádně najedl, ale přitom se ve skutečnosti jedná o jídlo málo kalorické, kterého v klidu může sníst hodně. Prvním krokem tedy je seznámit se trochu se složením potravin. Jídla hodně kalorická by se měla pokud možno zcela vynechat. Jedná se především o jídla tučná, o tučné maso, uzeniny, omáčky a různé krémy. Dalším bodem je vynechání jídel, která obsahují volný cukr. Zejména se jedná o potraviny přislazené. Naprosto zásadně je nutné vynechat sladké nápoje. A dalším poznatkem je, že zelenina obecně neobsahuje tuk, má málo sacharidů a je poměrně objemná, takže vyvolává pocit plného žaludku. Takže hurá do salátů a různých forem zeleniny.

    Vy byste tedy měla prostudovat alespoň základní tabulky, některé jsou i na našem webu. Dále byste si měla opatřit nějaké vzorové jídelníčky pro osoby s diabetem a zvolit takovou, která obsahuje doporučený obsah sacharidů a celkových kalorií. Váš přítel má notnou nadváhu a projevil se u něj diabetes. Tak by měl mít dietu s maximálně 200 g sacharidů a maximálně 1800 kcal/den. V prodeji je řada příruček, existují pěkné informace na našem webu, ale ještě lepší by bylo navštívit dietní sestru či dietního terapeuta. A tady končí ta lehká část mých doporučení. Protože až doposud jsem hovořil o vás. Měla byste…, přečtěte si… naučte se… uvařte …

    Ale ono se to netýká vás, ale vašeho přítele. Co bude platné, když mu připravíte kopu salátu a budete zvládat násobilku a sčítání sacharidů v dietě podle tabulek. To on se musí naučit počítat a mít silnou vůli a to on musí chtít něco s tím udělat.  Když ve 40 letech má 140 kg, tak to v 50 bude mít 160 a nevím nevím, jestli se s ním budete ještě chtít „chodit“, když už skoro nebude schopen chůze.

    Myslím si tedy, že by to měl být on, kdo si ty tabulky nastuduje a také on, kdo vás případně požádá, ať mu podle nich něco dobrého připravíte.

    Vrátím se ale ještě k vašemu dotazu: Pro diabetiky ve skutečnosti je jen minimum jídel skutečně zakázaných. Opravdový nesmysl je pít sladké nápoje a to včetně piva, které obsahuje hodně sacharidů. Jinak je to skutečně otázka množství. Myslím, že pokud by váš přítel nyní omezil celkové množství jídla na ½, tak se to určitě projeví. Glykémie se upraví a on zhubne. Otázka diabetu se tím asi na trvalo neupraví, protože často se jedná o postupující poruchu, ale zhubnutí je to, co mu lze nejlépe doporučit.

    Mohl by také užívat některé léky, které by glykémii snižovaly. Ale cílem není udržet si stávající nadváhu a mít dobré glykémie. Léky bych přidával až později, pokud by zhubnutí nestačilo anebo, pokud by se ukázalo, že držet dietu a zhubnout není váš přítel schopen.

    Také by stálo zato se informovat o možnostech tzv. bariatrické léčby, což jsou zákroky na zažívacím ústrojí, které vedou k hubnutí a léčbě diabetu. O tom bych ale uvažoval opravdu až poté, co by ostatní prostředky selhávaly.

    Pokud jde o „rozporuplné“ informace na internetu: myslím, že většina se shoduje v tom, že zásadní je zhubnout. Existují různé diety a téměř všechny mohou být dobré. Já bych vám navrhoval navštívit portál www.stob.cz   Je zde mnoho dobrých rad a také nabídka přímé pomoci. Jedná se o zaručeně osvědčené postupy, i když samozřejmě nelehké (ty lehké ignorujte, jsou to reklamní lži). Ale opět: podívat by se na to měl váš přítel. Vy za něho dietu držet nemůžete.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!