Poradna

Doporučení a pravidla poradny

Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

diabetes 2. typu a alkohol

Datum vložení dotazu: 05.05.2022

Ptá se: Petr

Dotaz

Dobry den, pred 2 mesici mi diagnostikovali diabetes (cukr v krvi 9.2), beru Glucophage XR. Zacal jsem cvicit, upravil stravu a vysadil alkohol. Za 2 mesice jsem zhubl 12 kg a cukr mi klesl na 5.2 na lacno a 32 ac1. Vim o vsech zasadach piti alkoholu behem diabetu a vim ze na Glucophage se nemuze pit (jenom pokud ho vysadim na den), vsude se pise a doktor take rekl max 1 sklenici vina. Chci se zeptat jestli je v poradku treba par piv, nebo michanych drinku (bez cukru atd). Treba jednou do mesice, dat si 4 drinky za vecer. S tim, ze se dodrzi zassady jako nepit nalacno atd. Petr
výška: 176 cm váha: 87 kg

Odpověď

Milý Petře,

na informaci o tom, že máte diabetes, jste zareagoval velmi správně. Nyní bude ale velmi důležité, abyste vytrval. A to jak v dietním omezení, tak v pravidelném každodenním cvičení, nebo jiné fyzické zátěži. Už to samo povede ke zlepšení vaší celkové kondice a výkonnosti. I když jste nepoznamenal svůj věk, myslím, že vám to pomůže i v jiných oblastech života. Určitá disciplína pomáhá dosahovat vašich cílů a přání a je příjemná i pro okolí. Proto si myslím, že ani excesy v pití alkoholu, které rozhodně nikdo nemůže označit jako zdraví prospěšné, vám ve skutečnosti neudělají radost.

Žádný lékař vám nemůže doporučovat, abyste pil alkohol. Ukazuje se, že i malé dávky narušují metabolismus a poškozují nervový systém. Navíc alkohol oslabuje sebeovládání, většinou vede k porušení i ostatních dietních předsevzetí a vede často i k vynechání té důležité pravidelné fyzické aktivity.

Lék metformin je zřejmě pro vás vhodný. Nemá se kombinovat s alkoholem, zejména proto, že by se tím mohly aktivovat jeho jinak velmi vzácné nežádoucí účinky, tzv. laktátová acidóza (kterou lze vyvolat i nadměrným požíváním alkoholu).

Já ale nejsem váš lékař, jen vám sděluji své názory a doporučení. Zda a jak je přijmete, závisí na vašem rozhodnutí a vůli. I já jsem si prakticky jist, že na požívání alkoholu není nic dobrého, tedy kromě toho, že je to někdy příjemné, člověk se uvolní a aniž by sáhnul k silnějším „drogám“, přijde na jiné myšlenky (nebo přijde o jiné myšlenky?) a pobaví se s kamarády. A tak ani já se nevyhýbám alkoholu ze zásady, ale spíš proto, aby se to nestalo pravidelným zvykem. Povolíte málo a lidé to pak interpretují tak, že pití alkoholu je vlastně prospěšné a sami si definují, co je to „málo“ a hranici libovolně posouvají.

Ze zdravotního hlediska není alkohol pro osoby s diabetem „zakázaný“. Malá dávka, jako např. 1 nebo 2 skleničky nesladkého vína jednou nebo dvakrát týdně asi nebudou škodlivé, pokud zůstanete při nich. Jakmile si ale vezmete víc, počítejte přinejmenším s tím, že skoro jistě porušíte i svoje jiné zásady a vlastně si pokazíte to, co jste tak hezky začal. Navíc pivo obsahuje hodně sacharidů, a tak 3 – 4 piva už s diabetem značně zamávají. U většiny lidí se ale jednorázový exces nijak nebezpečně neprojeví ani s metforminem, ale doporučovat vám to nemohu.

Myslím že to, jak se k mému doporučení ohledně alkoholu postavíte, bude hodně souviset i s vaší ostatní odhodlaností léčit si správně diabetes a udržovat se fit.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a životospráva"

95 dotazů

 • Dotaz

  Nejvhodnější strava

  Odpověď

  Dobrý den Renato, 

  bohužel bych potřebovala mnohem více informací ohledně vašeho zdravotního a nutričního stavu. Ovšem pokud je to tak, jak píšete, určitě vám nepomůžu takto online. Vaše diagnóza si potřebuje dlouhodobou péči klinického nutričního terapeuta nebo spíše lékaře nutricionisty*. Jistě takového najdete u vás v nemocnici nebo v seznamu nutričních terapeutů. Seznam ambulancí - Česká asociace nutričních terapeutů (cant.cz)

  Nejvhodnější strava bude strava s omezením tuků. především přepalovaných. to znamená vyřadit smažená jídla, tuky přidávat do hotového pokrmu. Omezit živočišné tuky - uzeniny, sádlo, konzervy v oleji atd.. Je nutné konzumovat dostatek bílkovin a sacharidů bohatých na vlákninu. Jíst pravidelně a velmi často malé porce, aby se veškeré živiny měly šanci vstřebat. Užívat veškeré léky tak, jak doporučil lékař. 

  *Nutricionista je lékař, který absolvováním specifického kurzu získal funkční licenci České lékařské komory F016 v oboru Umělá výživa a metabolická péče. Tuto licenci uděluje ČLK na základě vyjádření Společnosti klinické výživy a intenzivní metabolické péče ČLS JEP, která posoudí odbornou způsobilost lékaře a absolvování potřebných specializačních kurzů. Lékař nutricionista je pak oprávněn pacientům předepisovat enterální a parenterální výživu a vykazovat s tím spojené výkony pro úhradu pojišťovnou.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, od poloviny prosince tedy cca 4 měsíce praktikuji přerušovaný půst 8/16. První jídlo jím cca mezi 13 - 14 hodinou. Z jídelníčku jsem také téměř vyřadil tučná masa, uzeniny, ... Zařadil více zeleniny, luštěnin, soji, ... Při preventivní prohlídce mi po odběrech vyšla vyšší hladina cukru a s tím podezření na začínající cukrovku 2. typu. Může být toto způsobeno tím, že mám konzumaci posunutou až na odpoledne a večer? Může mi v tomto případě přerušovaný půst vadit? Rád bych tento způsob stravování držel i nadále, protože mi pomohl zredukovat hmotnost cca o 8 kg. Děkuji Michal

  Odpověď

  Dobrý den Michale, 

  osobně si nemyslím, že jste zhubl díky přerušovanému půstu. Zhubl jste díky tomu, že jste omezil svůj energetický příjem - jak píšete, vyřadil jste tučná masa a uzeniny a zařadil do svého jídelníčku mnoho zeleniny a luštěnin. Velmi vám gratuluji k úspěchu, máte za sebou skvělý kus práce. Přerušovaný půst je pro vás zřejmě něco, na co jste slyšel a díky čemu jste se do hubnutí pustit. Teď už znáte zásady redukce hmotnosti a mohl byste se pomalu vrátit k pravidelnému režimu. Bylo by to vhodnější, avšak nemyslím si, že je to zcela nezbytně nutné (za předpokladu, že přerušovaný půst dodržujete správně). Pokud by vás tento krok měl demotivovat, pak by to byl krok zpátky. 

  U cukrovky 2. typy se doporučuje pravidelná strava alespoň 3x denně. Pravidelná snídaně, oběd a večeře  pomohou rozložit přijaté sacharidy do 3 jídel denně. To napomáhá rovnoměrnému vstřebávání sacharidů a rovnoměrnému zvyšování cukru v krvi. Jídlo večer těsně před spaním by mohlo cukrovce vadit, doporučuje se naposled jíst 2 hod před spánkem.

  Preventivní prohlídka bohužel pro vás nepřišla zrovna ve správný čas. Právě teď jste v okamžiku, kdybyste jistě chtěl již sklízet ovoce z těžce odvedené práce a místo toho řešíte novou diagnózu. Vydržte. Jste na správné cestě, jak svému tělu pomoci. Navíc si představte, jak by vaše výsledky vypadaly, kdybyste těch 8 kg ještě nezhubnul. 

  Každému novému diabetikovi 2. typu se nejprve doporučuje mírná redukce hmotnosti a to až o 5-10% z původní váhy. Tedy pokračujte dál ve vašem snažení a přeji hodně pevné vůle.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Můžete doporučit horkovzdušnou fritézu k přípravě smažených jídel. Příklad: sýra? Karel

  Odpověď

  Dobrý den Karle, 

  sama horkovzdušnou fritézu mám a za celou rodinu musím říci, že na ni nedáme dopustit. Příprava jídla je v tom velmi jednoduchá, rychlá a nízkotučná. 

  Samozřejmě to nemůžu říct celoplošně, že jsou dobré všechny horkovzdušné fritézy, mám vyzkoušený jen ten jeden typ od Tefalu. 

  Smažený sýr v horkovzdušné fritéze bude jistě méně kaloričtější než klasický sýr smažený v oleji, ale pořád bude obsahovat tuk v závislosti na tom, jak tučný sýr si vyberete. Tedy i takový hermelín smažený v horkovzdušné fritéze bude obsahovat minimálně 1650kJ a 34 g tuku. To je stejné množství tuku, jako kdybyste snědl 450g restovaných kuřecích prsou. Tedy stále to není vhodné jídlo pro každodenní konzumaci, ale spíše příležitostná pochoutka. 

  Detail dotazu
 • Dotaz

  V jakých potravinách je nejvíc sacharidů? Chci zhubnout a nevím co vynechat ze stravy. Nemohu sportovat. Děkuji Eva

  Odpověď

  Dobrý den, 

  pro začátečníky je vhodné ze začátku monitorovat svůj aktuální příjem (před dietou) třeba 3 dny např. na stránkách www.kaloricketabulky.cz a poté snížit  svůj příjem energie o 1500 - 2000 kJ. Nutné je ale také dodržovat troj poměr živin - doporučený příjem živin je cca 20 % bílkovin, 30 % tuku a 50 % sacharidů.  

  Sacharidy dělíme na jednoduché a složené. Jednoduché sacharidy zvyšují cukr v krvi rychle a nemají příliš vysokou sytící schopnost. Je to ovoce, mléčné výrobky a sladké cukry - tedy sušenky, čokolády, ale i med, cukr, sirupy, sladké pití atd.  Ovoce i mléčné výrobky jsou zdravé, proto je nezakazujeme, ale omezujeme jejich množství. Ovoce se doporučuje asi v množství 100 g na den. Mléčné výrobky se doporučuje konzumovat v přirozeném stavu - nedoslazované. Ale protože přirozeně obsahují jednoduchý cukr laktózou, mohou také neslazené mléčné výrobky i mléko zvyšovat cukr v krvi. 

  Složené sacharidy - pečivo a přílohy ve stravě potřebujeme, pouze omezujeme jejich množství, ale nevyřazujeme je zcela. Nejméně sacharidů obsahují luštěniny a brambory. Poté rýže, těstoviny, bramborový knedlík a konečně houskový knedlík. 

  Pokud máme při snížených porcích hlad nebo chceme žít ještě zdravěji, zaměníme tyto přílohy za přílohy, které obsahují více vlákniny. Tedy upřednostníme luštěniny, vařené brambory, pohanku, bulgur, rýži natural, těstoviny semolínové, těstoviny z luštěnin, kuskus celozrnný, celozrnnou mouku, špaldovou mouku, žitnou mouku, chléb celozrnný, chléb žitný. 

  více najdete v mém článku zde: 

  Sacharidové přílohy | O cukrovce

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a životospráva"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny

Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!