Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Ryžová kaše

Datum vložení dotazu: 02.09.2022

Ptá se: Hedvika

Dotaz

Dobrý den chtěl bych se zeptat jeslí může ryžová kaše Děkuji za odpověď Vojtíšek
věk: 47 let výška: 155 cm váha: 53 kg

Odpověď

Dobrý den, abych pravdu řekl, nevím z vašeho dotazu, zda se mám obracet na Hedviku či na Vojtíška a na co se vlastně ptáte. Asi nějaký šotek ještě upravil text, takže se tam píše také něco o jeslích, kde se rýžová kaše možná občas podává.

Vyjdu z toho, že naše poradna se věnuje pacientům s diabetem, takže asi Hedvika nebo Vojtíšek má diabetes a chce vědět, zda rýžová kaše je vhodná potravina pro osobu s diabetem. Pokusím se tedy odpovědět na tuto otázku.

Rýže v suchém stavu obsahuje asi z 80% sacharidy. Abychom tedy dobře odhadli, jaké množství sacharidů bude hotové jídlo obsahovat, je dobré vědět, jaké množství rýže pro přípravu kaše použijeme.  Vezmete-li si např. 100 g suché rýže, bude v ní asi 80 g sacharidů. K přípravě použijeme mléko, které má asi 4 g sacharidů ve 100 ml. Navíc, většina lidí si rýžovou kaši sladí, a to buď přímo cukrem nebo nějakou marmeládou. Proto si myslím, že ze 100 g rýže se nakonec připraví velký talíř kaše s téměř 100 g sacharidů, což je porce pro jednoho hladového mladíka nebo 2 dospělé osoby. Není to tedy jídlo příliš vhodné jako hlavní potravina (třeba oběd) pro diabetika. Pokud ji někdo s diabetem má rád, měl by si ji dát jako dezert v malém množství a započítat si ji do denních příjmu sacharidů. Uvedu příklad: K obědu plátek masa se zeleninou, 1 brambora (celkem asi 15 g sacharidů) a k tomu 150 ml rýžové kaše lehce ochucenou ovocnou marmeládou (asi 40-50 g sacharidů celkem). Celý oběd pak bude obsahovat asi 60-65 g sacharidů, což je pro dospělou osobu s diabetem dost a dost.

Můj závěr: Rýžová kaše není pro osobu s diabetem, zvláště 2. typu, příliš vhodné jídlo. Pokud si ho někdo dá, musí v jídle omezit další sacharidy a nikoliv to brát navíc k ostatnímu jídlu. A množství by mělo být malé - malý talířek či necelý hrneček.

Jinak to ale jídlo škodlivé není, pouze pokud by se jím chtěl člověk najíst pořádně, spotřeboval by nadměrné množství sacharidů, a to není dobře. 

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a životospráva"

113 dotazů

 • Dotaz

  Jsem diabeti t.2 a rad piju vyvarenou vodu z brambor ktere i trochu solim manzelka hubuje Ze voda z brambor obsahuje škrob ktery neni dobry pro diabetika t.2 poradite mi ? Jaroslav

  Odpověď

  Dobrý den Jaroslave, 

  bohužel vám nejsem schopna přesně říci, kolik gramů sacharidů obsahuje vývar z brambor. Vaše manželka má ale pravdu. Opravdu tento vývar bude obsahovat škrob, tedy sacharidy. Zajisté bude mít i benefity jako vitamíny a minerální látky. Otázkou ale je, kolik jich ve vývaru zbyde po delší době varu. 

  Zakazovat vám to nechci, ale zkuste si jednoduché testy. Měřte si glykémii před a po požití tohoto vývaru. Pokud bude vaše glykémie vyšší více než o 2 

  mmol/l za 1,5 hodiny až 2 hodiny, není pro vás konzumace vývaru vhodná.

  Dále mě napadá zaměnit  vývar z brambor za vývar z topinambur. Topinambury obsahují z větší části sacharid inulin, který je pro člověka nestravitelný, tedy nezvyšuje glykémii. 

  Neznám váš důvod, proč bramborový vývar pijete. Já sama v tom nevidím žádné zázračné benefity. Brambory jsou zajisté skvělá potravina a pro jejich vysoký obsah vitamínu C se je doporučuje konzumovat každý den. Ohledně zdravotního přínosu konzumace vývaru z brambor jsem v odborné literatuře nenašla žádnou zmínku. Samotné brambory vám ale doporučuji velmi. 

  Brambory

  Mezi základní látky bramborové hlízy patří voda, škrob, cukry, vláknina, tuk a minerální látky. Dále vitaminy, alkaloidy, organické kyseliny, polyfenoly aj. 

  Škrob je nejvýznamnější složkou hlízy a v bramborách je obsažen ze 17 % (závisí to ale na odrůdách)

  Uvádí se, že u oloupaných brambor, uchovávaných pod vodou, dochází ke zvýšení obsahu vitaminu C. Ztráty při vaření činí asi 5 ± 30 %. 

  Nejzdravější pro konzumaci jsou brambory vařené v páře, ty si uchovají nejvíce mikronutrientů a ze všech tepelných úprav zvyšují nejméně cukr v krvi. Tento jev je ale často individuální, opět sit o můžete potvrdit vlastním testováním viz. výše

  více si o bramborách můžete přečíst v mém článku zde:

  Sacharidové přílohy II. | O cukrovce

  Detail dotazu
 • Dotaz

  prosím o jídelníček užívám Trajenta-ráno, Amaryl-ráno,Stadamed při hlavním jídle taky 1 tbl.mimo to Furon-ráno,Letrox-ráno,Leprin-večer,Sorvasta-večer taky 1 tbl,Předem děkuji Kubalová.

  Odpověď

  Milá Marie,

  není v mých silách vám individuálně vypisovat dietní doporučení. Měla byste si pořídit nějakou příručku pro pacienty s diabetem, kterou můžete získat ve zdravotnických nakladatelstvích. Především je potřeba, abyste měla představu o obsahu sacharidů v hlavních potravinách a věděla, co vlastně jíte.

  Mnoho informací včetně vzorových diet najdete i na našich stránkách www.cukrovka.cz

  Např. zde: https://www.cukrovka.cz/rozliseni-diet-dle-mnozstvi-sacharidu-ve-strave

  Také by pro vás byla vhodná nějaká aplikace pro chytrý telefon, např. kalorické tabulky kterou si můžete volně stáhnout a potom bez přihlášení volně vyhledávat nejrůznější druhy potravin, u kterých zjistíte, jak jsou kalorické a kolik obsahují sacharidů.

  Úplně pro bezprostřední použití vám také posílám jednoduchou tabulku, která ukazuje, jaké množství základních potravin obsahuje 10 g sacharidů:

  1. 20 g pečiva
  2. 1 knedlík, brambora (velikosti vejce)
  3. 2 lžíce (rýže, bramborové kaše, těstovin)
  4. 2 lžíce čočky
  5. 3 lžíce fazolí, sóji
  6. 1 lžíce mouky
  7. 1 malé ovoce (pomeranč, jablko, banán)
  8. 1 dcl sladké limonády
  9. ¼ l mléka
  10. jogurt bílý 100 g (nutno číst etikety)
  11. 1 lžička marmelády, medu
  12. kopeček zmrzliny (velikost Míša)

  Vy byste při své nadváze měla jíst denně celkem asi 150 g sacharidů. Tím ale myslím všechny sacharidy, tedy i ty obsažené v ovoci a zelenině.

  Velmi vám také doporučuji sjednat si pohovor s nutričním terapeutem (dietní sestrou), který vám vysvětlí, jakou dietu dodržovat a co to konkrétně obnáší.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Doplňující informace naší nutriční terapeutky Beáty Bohnerové:

  Dobrý den Marie, 

  nejvhodnější způsob, jak zjistit, co a kolik toho sníst, je si pár dnů vážit jídlo a počítat příjem kalorií. Díky tomu si uděláte představu, jak by měla být velká vaše porce jídla. 

  Web a aplikace www.kaloricketabulky.cz je zdarma, má velmi širokou databázi potravin a uživatelsky je velmi příjemně jednoduchá. 

  Pan profesor Saudek Vám doporučil příjem 150 g sacharidů, to zhruba odpovídá příjmu 6000 kJ. 

  V tabulce níže máte rozpočítáno kolik energie (kJ), sacharidů, bílkovin a tuků byste měla přijmout v rámci celého dne. Berte to pouze orientačně, jsou to jen čísla. Nemusí to sedět na gramy, ale alespoň, aby to zhruba odpovídalo. 

  Ani ta čísla nemusí sedět v rámci jednotlivých jídel. Je to tak orientačně pro vás (pro ulehčení), abyste měla v průběhu dne to počítání snazší - věděla, kolik a kdy toho asi máte na talíři mít - jinak bude vypadat oběd a jinak svačina.

  Důležité jsou především celkové hodnoty na konci dne. Dobré je i jídlo plánovat den dopředu, aby vás přes den nezaskočilo chybějící jídlo. 

  Je to jen dočasné řešení, dokud si gramáž nedostane do podvědomí. Věřím, že po pár týdnech už budete vědět co a jak sama. 

  Dále přikládám jednodenní vzor s našimi recepty. 

  Vzorový jídelníček pro diabetiky 6000 kJ

  (S - sacharidy, B - bílkoviny, T - tuky)

  Celkový energetický příjem (CEP)

  6000kJ/1428kcal

  Sacharidy

  50 %

  176 gramů

  Bílkoviny

  20 %

  70,5 gramů

  Tuky

  30 %

  47 gramů

  Rozložení jídel během dne

  Jídlo

  % z CEP

  Množství energie

  kJ/kcal

  gramy

  Snídaně

  25

  1500 / 357

  44,5 S / 17,5 B / 11,5 T

  Svačina

  10

  600  / 142,5

  17,5 S / 7 B / 5 T

  Oběd

  30

  1800 / 428,5

  52 S / 21,5 B / 14 T

  Svačina

  10

  600 / 142,5

  17,5 S / 7 B / 5 T

  Večeře

  25

  1500 / 357

  44,5 S / 17,5 B / 11,5 T

  Snídaně:

  1 488 kJ    43gS    21gB   10,5gT

  Chléb žitný

  70 g

  Žervé  

  25g

  Šunka vepřová dušená nejvyšší jakosti

  20 g

  eidam sýr 30 % tuku

  17g

  okurka salátová    

  100 g

                                                                             

                             pitný režim:

  voda čistá  

  500ml

  káva espresso  

  150ml

  mléko polotučné  do kávy  

  100ml

                                         

  Svačina:

                                                                 639 kJ    18,5gS    8gB    5gT

  Řecký jogurt bílý 0% tuku Milko

  60 g

  jablko červené

  80  g

  ořechy kešu

  10 g

  Skořice mletá

  špetka

  Oběd:

                          1 887 kJ    52gS    23gB    14,5gT    9,5gV

           https://www.cukrovka.cz/marinovany-kureci-steak-s-hranolky

  kuřecí prsa syrová (bez kůže, bez kosti)

  70 g

  brambory vařené bez slupky

  240 g

  hořčice plnotučná

  1 x lžička (10 g)

  olej slunečnicový

  1 x lžíce (10 ml)

  zelenina čerstvá rajčata, okurka, ledový salát

  200 g)

  slunečnicová semínka

  5 g

  pitný režim:

  voda čistá

  500 ml

  Odpolední svačina:

  588 kj     18gS     6,5gB     4gT     4gV

  knäckebrot

  20 g

  mandle neloupané

  5  g

  Tvaroh polotučný 3,8 % Pilos

  20 g

  rajče keříkové

  100 g

  Večeře:

  1 518 kj     45gS     14,5gB     13,2gT     7gV

  pikantní čočková polévka

  Pikantní polévka z červené čočky | cukrovka

  chléb žitný

  1 x slabý krajíc (20 g)

  pitný režim:

  voda čistá

  500 ml

  (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, ambulantní nutriční terapeutka ve společnosti ResTrial, Praha, diabetologie)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, navazuji na svůj dotaz z výše zmíněného dne, zároveň mockrát děkuji za odpověď. Jak jsem psala, léčím se neuroleptikem a antidepresivy a byla mi zjištěna hradina glukózy v krvi nalačno 7.3. Od té doby jsem byla na OGTT, doplňuji jeho výsledky, které mi při předchozím dotazu nebyly známy: nalačno 7.0, po 120 minutách 7.2 nmol/l. Kontrolní vyšetření 21. července (cca 2 měsíce po OGTT), glukóza nalačno 5.1, B_HbA1c-IFCC metoda 37.0 nmol/mol. Kotrolní vyšetření proběhlo po cca měsíční nařízené dietě, kterou jsem ale nezvládla dodržovat úplně. Lékař mi žádné léky nenasadil, řekl, že je to v pořádku, že o diabetes nejde. Od té doby jsem dietu moc nedržela, protože jsem kvůli psychické nemoci ve velkém stresu, nicméně výsledky z domácího měření glukometrem byly podobné, jako když jsem ji držela. To znamená ráno nalačno mezi 4.5 až 7 (i při dietě jsem mívala 7, a to obvykle když jsem nic špatného nejedla, naopak když ano, mívala jsem hodnoty v pořádku), přes den většinou přes 4 nebo přes 5. Nyní jsem ale dostala před 6 dny záchvat od žlučových cest, který už jsem dlouho neměla (od 23 let nemám žlučník), vzala si algifen, a začalo úporné svědění celého těla a časté noční močení, což trvá dodnes. Řídila jsem se dietou po záchvatu žluč., to znamená jedla jsem suché rohlíky, kaše, v noci jsem se moc nevyspala a dnes ráno jsem po včerejšku, kdy jsem také zvracela dvakrát, jsem si naměřila na glukometru 10.2, což jsem nikdy neměla ani hodinu po jídle. Chci se tedy zeptat, co to všechno znamená a jak mám dále postupovat. Ještě připojuji, že na začátku května jsem měla váhu 96 kg, nyní mám 87, což je samozřejmě na mou výšku stále hrozné, ale zhubla jsem a dál hubnu díky venlafaxinu, antidepresivu, který má takto korigující funkci vůči neuroleptiku. Ještě doplním, že jsem tentokrát připravena vzdát se svých stravovacích návyků (někdy jím sladké na psychiku), jenom s přípravou pravidelnou jídel do zaměstnání atd. to není úplně ideální protože bydlím na zaměstanecké ubytovně. Také do práce vstávám dost brzy ráno, a bývám tam někdy více než 8 hodin. Ještě se chci zeptat, četla jsem nějaký odborný článek, kde bylo napsáno, že po vysazení atypických antipsychotik, cukrovka často vymizí, nicméně u mě asi vysazení nepřipadá v úvahu. Mockrát Vám děkuji.

  Odpověď

  Milá Magdaléno,

  opravdu, zjevný diabetes zřejmě nemáte, jenom když jíte hodně sacharidů, tak vám glykémie stoupá až do diabetických hodnot.

  Moc vám doporučuji, abyste si stanovila nějaká vlastní pravidla, která budete dodržovat a bude vás bavit je dodržovat (bude to vaší osobní ctí a budete na sebe hrdá, když je dodržíte). Mělo by to zahrnovat pravidelný tělesný pohyb a dodržení určité diety, při které nebudete tloustnout a spíše trochu shodíte. Měla byste upustit od pojídání sacharidů „na psychiku“, to vám stejně nijak nepomůže, jen na sebe budete mít zlost. Raději si na psychiku pořizujte zeleninu, i když je drahá. Pro prevenci a léčbu diabetu 2. typu je dieta to nejdůležitější, lepší než různé léky.

  Je pravda, že různé léky s antidepresivními účinky mají negativní vliv na působení inzulínu. Proto má člověk tyto léky užívat, jen když je to opravdu nutné, to znamená, aby neměl skutečnou depresi. Dnes je užívání různých léků „na psychiku“ velmi rozšířené a někdy zbytečné. Na druhé straně, nikomu bych nepřál opravdovou depresi. Na tu vhodné léky zabírají a jsou velmi užitečné. O tom je ale lépe hovořit s psychiatrem.

  Důležité je zajistit si jiné lepší uspokojení, než je jídlo. Může to být sport, procházky s jinými lidmi, nebo pejskem, učení, kultura a spousta jiných věcí.

  Rohlíky a chleba jsou pro vás v dietě jen zbytečná výplň. V podstatě je k ničemu nepotřebujete než k tomu, abyste si něčím vyplnila žaludek, a to je zbytečné.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  S DM I. typu se léčím 52 let. 30 let s insulinovou pumpou, pak 5 let bez ní a dnes opět insulinová pumpa. Nemohu najít množství sacharidů v méně obvyklých potravinách, které bych ráda konzumovala. Např. fazole mungo, jáhly, vařená kukuřice, slzovka a pod. Kde bych to mohla najít? Děkuji Daniela,

  Odpověď

  Dobrý den Danielo, 

  dle mého názoru je nejjednodušší cesta stáhnout si aplikaci do telefonu s názvem Kalorické tabulky. Díky tomu budete mít potřebné informace vždy při ruce.

  Aplikace je zdarma, je přehledná a databáze potravin velmi široká. 

  Pokud by vám tato aplikace nevyhovavala, existují ještě další nutriční aplikace a software jako např. Nutripro, Beetfit, Nutriservis atd. 

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a životospráva"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!