Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a nadváha

99 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den. Jelikož mám postavu medvěda před zimním spánkem, měřím si pro jistotu průběžně hodnotu glykémie, jelikož maminka jí na stará kolena trpí. Většinou jsou výsledky dobré, maximálně hraniční, ale zažívám i výkyvy. Po alkoholu (jsem opravdu jen sváteční piják), mi jednou naběhhlo i 11. Starost mi dělá i vyšší hodnota na lačno. Ta bývá pravidelně přeš 6, což už je mimo normu. Dnes jsem se však již opravdu vylekal. Na lačno cukr 7. Dvě hodiny po snídani 9,8. Už jsem myslel, že se vydám k lékaři, ale schválně jsem si dal poměrně kalorický oběd, který jsem zapil sladkou limonádou a hodinu a půl po jídle byl cukr 6,7. Teď jsem před večeří a cukr je 5. Pokud se měřím náhodně v průběhu dne, nepřekročím zpravidla 6 -7, ale ty občasné výkyvy do vysokých hodnot a především ty ranní hodnoty mě straší. Dá se to nějak vysvětlit? Mám zároveň pocit, že pokud mám před sebou náročný den a tedy i stres, je to na ranních hodnotách vidět, ale nevím, zda to není nesmysl. Respektive vím, že dlouhodobě stres může ovlivnit hodnoty glykémie, ale příjde mi zvláštní, že by se rozdíl projevil ze dne na den a pak se to zase upravilo. Velice děkuji za jakoukoli radu.
    věk: 34 let výška: 199 cm váha: 148 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    dle hodnot na glukometru se nedá jednoznačně stanovit diagnóza diabetu, ale rozhodně lze vyslovit podezření. Jakákoliv hodnota glykémie nad 7 mmol/l (i na glukometru) vyjadřuje podezření minimálně na poruchu glukozového metabolismu (prediabetes) a tento stav by měl být ověřen kontrolou lačné glykémie ze žilní krve, případně oGTT. Tyto testy lze zařídit cestou Vašeho praktického lékaře. U Vás bych doporučovala obě tato vyšetření, pokud jste je nedávno neměl.

    Při “stresu” se v těle uvolňují hormony, jejichž následkem dochází ke zvýšení hladin glukózy (cukru v krvi). To je bohužel přirozenou reakcí těla, které se připravuje na větší potřebu energie. Dříve byste před někým prchal, nebo např. lovil mamuta :), dnes už většinou výdej energie při stresové situaci tak často neprobíhá, a tak cukr není rychle spálen.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Injekce Bayetta mi byla nahrazena injekcí Trulicity 1,5 mg. S předešlým preparátem jsem žádné problémy neměl, s novým snad jen ta únava. Jaromír
    věk: 68 let výška: 195 cm váha: 147 kg

    Odpověď

    Milý Jaromíre, vlastně nerozumím, nač se ptáte. Uvádíte, že s přípravkem Byetta jste neměl zvláštní problémy a s Trulicity také ne, až (snad) na únavu.

    Já se zaprvé trochu divím, kde jste přišel k léku Byetta, který se u nás moc nepoužíval a myslím, že ani není dostupný. Lék byl populární zvláště v USA, byl v podstatě prvním lékem z této nové skupiny a určitě byl kvalitní. Nyní se mnohem více používají léky, které se podávají jedenkrát denně, nebo dnes především ty, které se podávají jen jedenkrát týdně, jako např. Trulicity.

    Trulicity je určitě lék vynikající a podle mé zkušenosti únavu nepůsobí. Já bych spíš hledal jinou příčinu, což může být i nedostatečně vyrovnaný diabetes nebo opravdu výrazná nadváha.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    asi před třemi roky jsem se z vlstní blbosti-pohodlnosti přestala pohybovat , mezitím bylo několik pádů , používání "gramofonu", silná inkontinence, fr. hole a chodítko s kolečky, cukrovka delší dobu kolem 8 stupnů. Lékaři vše svalují na cukrovku, já si to nemyslím... Božena
    věk: 70 let výška: 175 cm váha: 100 kg

    Odpověď

    Milá Boženko,

    samozřejmě je důležité mít diabetes dobře vyrovnaný, protože tato nemoc téměř pravidelně nakonec vede k diabetické polyneuropatii, která nejen že působí nepříjemné potíže v podobě bolestí, ale vede také k porušené hybnosti, ke špatnému udržování rovnováhy a k riziku vzniku defektů na dolních končetinách.

    Vy ale zřejmě nemáte zase diabetes tak rozladěný, takže to asi hlavní příčina nebude. Ale ať je tomu jak chce, nejdůležitější je pravidelná vytrvalá rehabilitace, která navíc musí být pro vás bezpečná. Nejde jen o to absolvovat nějaké procedury, mnohem důležitější je naučit se cvičit podle vašich možností a postupně zvyšovat svoje požadavky. Vyškolený fyzioterapeut by vás měl naučit cvičit a vy byste měla cvičit v podstatě v mírné podobě skoro po celý den a snažit se rozhýbat všechny svaly a klouby. Zázrak se sice nestane, ale je to jediná cesta. A určitě postupem času povede ke zlepšení. Jen to musíte provádět bezpečně, abyste jednak neupadla, ale také abyste si nevytvořila na nohách nebezpečné otlaky.

    Určitě by bylo dobré, kdyby vám v tom někdo pomáhal a ukazoval, jak se to má dělat, nebo kdybyste absolvovala nějaký rehabilitační pobyt v nemocnici či jiném zařízení, kde by se vám ale museli skutečně věnovat. Myslím také, že by stálo do toho trochu investovat, ať již sama nebo s pomocí příbuzných. Cvičením se ale dá dosáhnout mnoho. Jen to chce trpělivost a odbornou podporu.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, před dvěma týdny mi byl diagnostikován diabetes 2. typu s lékařkou jsem byl domluvený, že si dva týdny budu zapisovat co jím a ona mi pak poradí, co je dobře a co ne. Ihned jsem nastudoval co tak diabetik může a co ne a přešel na tuto stravu. Jsem si vědom některých dietních chyb, jako konzumace sladkého musli k snídani, smaženého řízku. Dnes jsem byl na zmíněné konzultaci, kam jsem šel s dobrou náladou, jelikož jsem se nahodil na pravidelnou stravu, zajel pitný režim, zlepšilo se mi zažívání a dokonce jsem shodil něco přes 1 kg, což při mé váze nic není, ale říkal jsem si pro začátek dobré. Bohužel z konzultace jsem odešel značně zklamaný a zpražený, to že mi byly vytknuty zmíněné chyby je v pořádku. Bylo mi však vytknuto, že piju kávu s cukrem, což také chápu, ale na můj dotaz čím sladit, protože umělá sladidla nejsou vhodná mi bylo sděleno, že ničím, že mohu pít jen neslazenou kávu či čaj. Dále mi bylo sděleno, že nesmím jíst brambory, rýži (jím nyní jen Basmati), tmavé celozrnné pečivo je prý také špatně a nesmím ho vůbec jíst. Špatně byla i kukuřice. Dále jsem se dozvěděl, že jíst po 18. hodině nesmím, což je v rozporu s mými časovými možnostmi, kdy kolem 18. hod nejdříve dojíždím z práce, tedy musel bych se stravovat cestou. Paní doktorka mi sdělila, že tedy mám jíst ve vlaku. Celé mi to tedy přijde takové podivné, zmíněné potraviny jsem opakovaně nalezl, že jsou doporučované, včetně tohoto webu, proto moc nerozumím absolutnímu zákazu těchto potravin a moc rád bych si tedy potvrdil či vyvrátil jak to tedy je. Dále prosím o radu jak je to s posledním jídlem večer, kdy současné trendy hovoří o tom, že si mám jídlo vychutnat v klidu. Naopak jíst ve vlaku mi v klidu moc nepřijde a spíše mi přijde stresující pro mě a především silně obtěžující pro spolucestující. Žádná dietní či jiná zdravotní omezení nemám. Děkuji moc za rady a přeji pěkný den. Ondra
    věk: 44 let výška: 175 cm váha: 135 kg

    Odpověď

    Milý Ondro, jste mladý, je vám 44 let. Jste velmi obézní a jak se dalo dost čekat, byla u vás zjištěna cukrovka.

    Ta cukrovka nevznikla jen tak sama od sebe. Velmi pravděpodobně sice máte vrozené vlohy, se kterými nic neuděláme, ale celá porucha se určitě vyvíjela léta, až se nyní projevila.

    Jediná možnost je, že vy tuto skutečnost pochopíte a nebudete hledat nějaké zázračné řešení spočívající v tom, že třeba slazené dortíky nahradíte tmavým chlebem. V tom to netkví. Problém je v tom, že dlouhodobě konzumujete příliš mnoho kalorií, což během let vedlo k nashromáždění obrovského množství tuku, a to nejen v podkoží, ale také ve slinivce břišní, kde se tvoří inzulín a také v játrech, která slouží jako hlavní metabolický orgán v těle. To nakonec vede ke špatné funkci beta buněk v pankreatu, které tvoří inzulín, také ke špatné funkci jater, která mají sníženou citlivost vůči inzulínu.

    Je tedy především potřeba, abyste zhubnul. To znamená snížil příjem kalorií v jídle, a to dost podstatně. K tomu byste se měl také co nejvíce pohybovat, abyste byl fyzicky fit a aby se zlepšila účinnost vašeho inzulínu v těle. Základem je ale omezení kalorií. Z mého pohledu není nyní tolik podstatné, jakým způsobem kalorie omezíte. Samozřejmě je nejlepší, když budete jíst zdravou vyváženou stravu, ale především je nutné, aby jí bylo málo, respektive aby byla málo kalorická.

    Vy jste dosud asi na dietu vůbec nehleděl, a tak si myslím, že pokud jste v prvních 14 dnech přece jen přistoupil ke změně, tak si z hlediska psychologického zasloužíte pochvalu. Žádný zázrak z hlediska vaší hmotnosti ani výsledků bych po 14 dnech neočekával, je to dlouhodobý úkol a efekt bych posuzoval tak po 6 měsících. Je to pro vás tak náročné, že bych vám skutečně doporučoval spojit se s nutričním terapeutem nebo specialistou na léčbu obezity, protože potřebujete především získat motivaci a chuť jít do toho. Věřit tomu. Slibovat si od toho něco pozitivního do budoucnosti. A to s vámi pořídit během krátké návštěvy u lékaře nelze.

    Já souhlasím s paní doktorkou, že nelze jenom vyměnit vysloveně nezdravé potraviny za potraviny tzv. zdravé. Celozrnný chléb sám o sobě není nijak zvlášť zdravý, ale je mnohem vhodnější, než potraviny s přidávaným cukrem či různým způsobem upravované. Zdravé je jíst malé porce celozrnného chleba či ve vašem případě jej klidně na nějakou dobu vynechat a spokojit se se sacharidy, které jsou obsaženy v zelenině a ovoci. To je ale moc velká změna, a tak vás spíš skutečně chválím za pozitivní začátek. Nakonec to vyjde skoro nastejno, jestli byste denně snědl jeden dortík místo krajíce chleba. Jen toho musí být málo. Je také skoro jedno, kolikrát denně jíte, i když pro udržení morálky se doporučují nejvíce 3 denní jídla a po večeři už pokud možno nic nekonzumovat. Jestli je to pro vás ale důležité, jezte večeři až v klidu doma. Jen si ji dobře odměřte, ať vás pokud možno trochu uspokojí. Musí tedy obsahovat zejména téměř nekalorickou zeleninu a k tomu trochu bílkovinné stravy bez zbytečného tuku.

    Až se trochu vypořádáte se zahájením zdravějšího způsobu života, mohly by pro vás být vhodné také některé léky používané k léčbě diabetu a zároveň k hubnutí. Mohl byste také v budoucnu uvažovat o tzv. bariatrické léčbě, což je v podstatě chirurgický zákrok na zažívacím ústrojí, který zpravidla vede k dlouhodobému zhubnutí.

    Pro nyní byste si mohl cvičně zkusit sestavit jídelníček s použitím naší aplikace, a to zde: FOTOJÍDELNÍČKY

    Mohl byste si vybrat např. dietu se 150 g sacharidů, což je ale asi vzhledem k vašim zvykům dost málo. Ale stačit by vám to mělo, protože máte v sobě zásobu alespoň na 1 rok. Hlad byste měl řešit hlávkovým salátem, paprikami, rajčaty, kedlubnami, květákem. Snadné to není, potřebuje to především „přesmyknutím“ v hlavě. A k tomu pouhé pokárání nestačí, nebo vás to možná dokonce demotivuje.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Dosud jsem měla cukr do 8 mml. Před měsícem jsem si po pádu zlomila ruku a od té doby mám po měření i 19 mml. Může být to zvýšení i následkem úrazu, Jakože je to pro tělo stres. Zdenka
    věk: 66 let výška: 166 cm váha: 130 kg

    Odpověď

    Milá Zdeňko, již dříve jste měla diabetes 2. typu, což znamená, že vaše tělo se nedokázalo vypořádat s vysokým krevním cukrem ani za běžných okolností. Nevím, jak obtížnou zlomeninu jste utrpěla, ale pravděpodobně jste omezila tělesný pohyb a možná jste i začala víc jíst. Úraz určitě představuje okolnost, kdy se zhoršuje citlivost těla vůči působení inzulínu, ale zpravidla se to dá překonat, pokud člověk může být brzy znovu fyzicky aktivní. Jinak ale stačí jen malá změna, aby se "ještě uspokojivě" vyrovnaná cukrovka změnila v cukrovku velmi nevyrovnanou.

    Vy rozhodně musíte zpřísnit dietu a je-li to možné, více se pohybovat. Nebude-li to stačit, což možná nebude, bude potřeba užívat odpovídající léky. Vzhledem k tomu, že vážíte 130 kg, bylo by lepší, aby se to obešlo bez inzulínu. Ostatní léky ale bez pořádné diety dostatečně fungovat nebudou. Trochu si ale myslím, že diabetes nebyl dobře vyrovnaný ani dříve, jenom jste se asi tolik nesledovala.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den jen se zeptám sem řidič Kamionů 41 let každý den ráno na lačno si měřím cukr hladina cukru mám mezi 5,8 až 6,0 jsem v normě děkuji pěkně za informaci. David
    věk: 41 let výška: 180 cm váha: 130 kg

    Odpověď

    Milý Davide, vaše měření, pokud je na ně spoleh, odpovídají porušené glukózové toleranci. Tato porucha se většinou, pokud se s tím něco zásadnějšího nedělá, postupně většinou vyvíjí do zjevného diabetu.

    Přiznávám, že mohu mít velmi zkreslené představy o životě řidičů kamionů, ale já osobně toto povolání považuju z hlediska zdravotního za velmi rizikové, zejména pak z hlediska pravděpodobnosti vzniku diabetu a kardiovaskulárních onemocnění.

    Vím, že řidič tvrdý chleba má, jak se to zpívá, ale většina řidičů by s tím mohla něco preventivně dělat.

    Kamioňáci absolvují předlouhé štreky za volantem. Občas zastaví, aby se vyčůrali, dali si svačinu a zakouřili si, podle mého pozorování většina jich kouří. Potom zase sednou za volant, nemají skoro žádný pohyb a v horším případě ujídají nedietní jídlo, někteří i za jízdy kouří. Když mají delší přestávku, tak odpočívají většinou v leže a jedí ne příliš zdravé jídla, která se nabízejí v motorestech. Většina je obézní a je to i váš případ.

    Omlouvám se za takto asi zkreslený pohled. Myslím si ale, že aby riziko tohoto povolání řidič vyrovnal, měl by na pravidelných zastávkách absolvovat alespoň 15 minut nějaké náročnější fyzické námahy a jídlo by měl mít odpovídající sedavému povolání, tedy hlavně zeleninu a méně sladké ovoce a k tomu jen přiměřené porce bílkovin s malým obsahem živočišných tuků. Tedy pokud možno žádné knedlo zelo vepřo nebo burgery s tučnýma a přepálenýma hranolkama. Asi by si měl kamioňák s sebou vozit nějaké cvičící náčiní a skutečně myslet na svoji kondici a linii.

    Pokud se mě tedy ptáte: tak máte počínající poruchu, která by se časem mohla vyvinout do zjevného diabetu. Proto vám doporučuji věnovat se během dlouhých cest pravidelnému cvičení o přestávkách, jíst opravdu dietně a nekouřit. Tím byste omezil alespoň toto zdravotní riziko, když už máte ten tvrdý způsob života daný provozem na silnici, špatnými řidiči kolem vás a nedostatkem pohybu. Jste mladý a je to pro vás důležité.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den za rok jsem shubla 35 kg a už to moc nejde. Nemám diagnózu DM, mám i tak možnost dostat předpis na ozempic. I přes úbytek mám stále obezitu ,III.stupne. dekuji Olga
    věk: 44 let výška: 165 cm váha: 127 kg

    Odpověď

    Milá Olgo, opravdu vám gratuluju k vašemu úspěchu. Takto se daří většinou zhubnout jen pomocí tzv. bariatrické léčby, při které se dělá určitý chirurgický zákrok na zažívacím ústrojí. Nyní bude velmi těžké a důležité úspěch udržet a případně dál pokračovat. Velmi doporučuji, abyste o další hubnutí usilovala ve spolupráci se speciálně zaměřeným zdravotnickým pracovištěm. Vzhledem k vašemu věku bariatrická léčba připadá reálně v úvahu. Její výhodou je, že má zpravidla dlouhodobý efekt.

    Lék Ozempic je nyní na hubnutí velmi populární. Tak populární, že jeho celosvětové zásoby spotřebovaly do značné míry osoby s obezitou či nadváhou, kteří nemají diabetes, pro jehož léčbu byl lék vyvinut.

    V České republice nyní platí, že lék je možné předepsat jen osobám s diabetem 2. typu, které splňují ještě další kritéria. Osoby bez diabetu s obezitou si jej mohly donedávna kupovat, ale vzhledem k nedostatku léku tato možnost momentálně u nás není.

    Existuje lék ze stejné lékové skupiny s názvem Saxenda. Ten kupovat možné je. Navíc tento lék je u nás schválen pro léčbu obezity, zatímco Ozempic není. Při jeho předpisu osobám bez diabetu musel dříve lékař potvrdit, že pacient je o tom uvědoměn a že si to přeje.

    Myslím si ale, že Ozempic není dlouhodobým řešením obezity. Po určité době často přestává na hubnutí dostatečně fungovat. Je nutné si kompletně přenastavit životní režim, k čemuž je často nutná spolupráce s psychologem a nutričním pracovníkem.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Rok jsem si plchala ozempic 0,25.Zhubla jsem 13 kg. Lékařka mi zvedla dávku na 0,5. Cukr mám do 5,5 ale váha se nesnižuje. Měřím 170 cm, váhu mám 101kg.Nepřibírám,ale nehubnu. Denně chodím v průměru 5000 kroku s holema.
    věk: 75 let výška: 170 cm váha: 101 kg

    Odpověď

    Milá Zdeňko, především vás chválím za to, že jste tak úspěšně zhubla a i když momentálně dál nehubnete, alespoň si váhu držíte.

    Ozempic nejen zlepšuje vyrovnání diabetu, ale mnoha osobám také pomáhá hubnout, a to především tím, že omezuje jejich zájem o jidlo a při větších porcích vede k zažívacím problémům, takže pacienta tak trochu „vychovává“. Jinak ale efekt hubnutí spočívá jen a jen v tom, že člověk méně jí, žádná jiná kouzla se v těle s energií nedějí.

    Mohla byste tedy přispět k dalšímu hubnutí tím, že byste dále omezila kalorický příjem, ale já vím, to se lehce posílá po drátech na internetu, než dosáhne každodenním životě.

    Máte ale nyní nejnižší možnou dávku Ozempicu, která se většinou používá při zavádění léčby, aby jeho působení na zažívání pacienty neodradilo a postupně si zvykli. Mohla byste tedy dostávat lék o síle 0,5 mg či případně 1 mg, jak to dlouhodobě užívá většina takto léčených lidí.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, mam DM2T, beru Glucophage 2x1000 mg vecer. Moje hmotnost byla do 95 kg (vyska 177 cm, vek 52 let), za posledni pulrok jsem pribral asi 7 kg a rani glykemie stoupla na 9. Glykovany hemoglobin stoupl ze 45 na 55. Muze mi predepsat diabetolog Ozempic nebo Rybelsus nebo jiny pripravek s GLP? Co je vhodnejsi pro me? Dekuji. Robert
    věk: 52 let výška: 177 cm váha: 101 kg

    Odpověď

    Milý Roberte, odpovídám už po sté: dieta, dieta, dieta.

    Ozempic by vám mohl pomoci, stejně tak Rybelsus. Tyto léky mají svoje preskripční omezení, ale to vy zřejmě splňujete. Jsou to především nadváha a dále nedostatečné vyrovnání diabetu při léčbě jinými léky. Uvedené léky byste tedy užívat mohl, ale bez vaší součinnosti nebudou fungovat dostatečně.

    poznámka redakce:

    na toto téma jsem již mnohokrát odpovídali, doporučujeme podívat se zde:

    https://www.cukrovka.cz/poradna?search=ozempic

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, začala jsem aplikovat Apidru, tezce si drzim váhu cca 7 let,nebudu po apidře přibírat jako před sedmi lety z jiného inzulinu. Děkuji Libuše.
    věk: 67 let výška: 159 cm váha: 90 kg

    Odpověď

    Milá Libuše, pokud zpřísnění dietního doporučení nepostačovalo ke zlepšení glykémií, nebo jste prostě nebyla schopna jej dodržovat, tak vám lékař ke snížení glykémií doporučil inzulín. Jeho úkolem bude snížit glykémie blíže k normálním hodnotám a nikoliv zbytečně pokrývat jídlo navíc, které si díky podávání inzulínu budete moci dovolit dopřát, aniž by vám příliš stoupala glykémie.

    Pokud vám tedy byla Apidra doporučena, užívejte ji před jídly, ale pokud možno v co nejmenším množství, jen aby vám příliš nestoupaly glykémie. Nadále držte dietu a rozhodně zbytečně nejezte jenom proto, že jste si aplikovala inzulín. Je-li inzulím dobře dávkován, obezitu nepůsobí. Problém je, že hodně lidí se pak bojí hypoglykémie a jí zbytečně moc. To pak je lepší inzulín snížit nebo vysadit, nebo brát jiné léky.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!