Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a nadváha

99 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, chci se zeptat. Pracuji jako prodavačka. Hodně často mi není dobře. Jsem stále unavená. Inzulín si píchám čtyřikrát denně. A beru prášky na vysoký tlak, kyselinu močovou a cholesterol. Chtěla bych zažádat o invalidní důchod. Zvládám pracovat na částečný úvazek, víc není v mých silách. A to nejsem žádná fňukna. Cukrovku mám již 12 let. Děkuji za odpověď Helena
    věk: 42 let výška: 170 cm váha: 134 kg

    Odpověď

    Milá Heleno,

    velmi pravděpodobně je příčinou vašich potíží, tedy zejména únavy, velká obezita a nedostatečně vyrovnaný diabetes. Mohl bych vám napsat stručné doporučení, jak se pokusit s těmito problémy vypořádat, ale na to vy se neptáte a asi to víte. Dnes existují možnosti, jak s pomocí specialistů na obezitu skutečně zhubnout a jak zlepšit vyrovnání diabetu. Myslím, že kdyby se to podařilo, hodně by se vám ulevilo a měla byste lepší výhledy do budoucnosti.

    Nyní ale k tomu invalidnímu důchodu. Jeho přiznání velmi závisí na vašich objektivně zjištěných zdravotních potížích a překážkách v práci. Mohou to být např. kloubní potíže při nadváze, otoky, postižení kardiovaskulárního systému, vysoký krevní tlak a podobně. Tyto potíže musí podle skutečnosti vylíčit váš praktický lékař, který se při tom bude opírat o vyjádření dalších specialistů, ve vašem případě nejspíše diabetologa.

    Jednání o přiznání invalidního důchodu zahajuje pacient sám, a to tím, že se dostaví na Okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ), kde vyplní příslušný formulář žádosti. OSSZ  pak osloví příslušného lékaře či více lékařů, kteří vypracují příslušené posouzení. Podrobně se o tom dozvíte na stránkách OSSZ, kde je také další vysvětlení. To naleznete zde:

    https://www.cssz.cz/invalidni-duchod

    Ve vašem případě by se asi jednalo o invalidní důchod stupně 1, tedy omezení pracovní schopnosti o 35 – 49%. Velmi bude zaležet na objektivně zjištěném zdravotním nálezu. Pokud bude např. jako důležitá potíž konstatována obezita a špatně vyrovnaný diabetes, mohlo by ke zlepšení zdravotního stavu vést alespoň mírné zhubnutí a zlepšení vyrovnání diabetu. Mohla byste případně přechodně využívat možnost pracovní neschopnosti, dokud by se zlepšení nedostavilo. Také byste mohla dostat doporučení vykonávat pro vás nějakou méně namáhavou činnost, například bez nutnosti dlouhodobě stát, což může být např. pozice recepční, ostrahy či podobně. Samotné vypsání vašich lékařských diagnóz k přiznání důchodu nepostačuje. Je především nutné odborné vyjádření, jaké pracovní překážky z toho plynou. A také závisí na délce vašeho předchozího sociálního a zdravotního pojištění, to vy ale zřejmě podmínky splňujete.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám BMI 40 a kdo mi může lék předepsat? Zhubla jsem se o 15 kg a dále se nehnu! Chodila jsem do nutriční poradny, ale zlomili nade mnou hůl. Lék bych si samozřejmě platila, jak jsem se tu dočetla.
    věk: 64 let výška: 173 cm váha: 128 kg

    Odpověď

    Milá paní Mileno,

    na lék Ozempic se ptá mnoho čtenářů, a protože jsme podobné dotazy již zodpovídali, doporučuji podívat se zde:

    https://www.cukrovka.cz/poradna?search=ozempic

    (odpovídá redakce, )

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám velkou nadváhu, který z těchto produktů, nemám cukrovku.
    věk: 56 let výška: 168 cm váha: 99 kg

    Odpověď

    Milá Romano, pokud jste odhodlaná zhubnout, měla byste si vytvořit nějaký "hubnoucí" plán, nejspíše ve spolupráci s nutričním terapeutem nebo edukační sestrou. Při hubnutí mají zásadní význam správně zvolená dieta a vůle ji dodržovat. Léky jako Saxenda či Ozempic mají úlohu podpůrnou a bez patřičného odhodlání vám nepomohou, nebo jenom krátkodobě.

    Saxenda je lék přímo určený pro podporu hubnutí. Není hrazena zdravotní pojišťovnou a je na předpis dostupná. Ozempic je u nás zatím schválený k používání jenom u pacientů s diabetem 2. typu a jsou-li splněna preskripční omezení, je pojišťovnami pně hrazený. Na hubnutí u osob bez diabetu nebo s diabetem, kdy nejsou splněny podmínky pro předpis, si jej lidé rovněž musejí sami hradit.

    Ozempic je nyní velmi populární, takže ho užívá spousta lidí i bez diabetu, kteří často navíc nejsou ani příliš obézní. To vedlo k tomu, že je značně nedostatkový a v ČR proto může být nyní předpisován jen pro osoby s diabetem. Podává se jen 1x týdně a v plné dávce je o něco účinnější než Saxenda. Bez pořádného vedení léčby obezity odborníkem a vaší velké vůle bude ale efekt Ozempicu nedostatečný.

     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat,jestli je pro mě Rybelsus vhodný.Je mi čtyřicet let.Cukrovku mají oba mí rodiče,já zatím ne.Beru Euthyrox 175 mg .Plavu,cvičím,jezdím na kole,hlídám si stravu,nicméně nedaří se mi zhubnout.Mohla bych tento lék užívat? Nehrozí jojoefekt,když ho pak vysadím?.Děkuji za odpověď.
    věk: 43 let výška: 169 cm váha: 95 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    Rybelsus zatím nemá v České republice indikaci k užívání na léčbu obezity. Pokud tedy nejste diabetik, teoreticky by Vám neměl být v rámci léčby čistě obezity předepsán. Netvrdím, že se situace v budoucnu nezmění a indikace nebude přidělena, ale zatím  - alespoň co vím, tak na léčbu obezity není u nás schválen. Současně neříkám, že by nemohl s obezitou pomoci.

    Ze stejné skupiny léků, ale aplikovaný injekčně, je na léčbu obezity schválený přípravek Saxenda. Oba léky patří do skupiny agonistů GLP-1 receptoru. Jedním z jejich účinků na hubnutí je zpomalování vyprazdňování žaludku, což zvyšuje pocit sytosti. Částečně zmírňuje i např. pocit “vlčího hladu” (jak ho nazývají moji pacienti). I tyto  efekty se však dá přejíst a léky nemusí u každého vést ke zhubnutí. Někdo celý účinek léků vnímá výrazně méně než ostatní.

    Jojo efekt hrozí u každého hubnutí. Součástí procesu hubnutí je i zvyknout si na menší porce, na jiný životní režim, nastavení… Pokud se po vysazení léků a ústupu účinku jedinec vrátí k původním návykům, tak samozřejmě může jojo efekt přijít rychle.

    poznámka redakce:

    podobný dotaz včetně odpovědi naleznete zde https://www.cukrovka.cz/poradna?search=rybelsus

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Lékař mi nenapíše Ozempic protože prý není k sehnání co tedy místo něj ? Helena
    věk: 60 let výška: 172 cm váha: 108 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    Ozempic má opravdu nyní dlouhodobější výpadek. Jako náhradu tohoto léku je možné zkusit např. tyto varianty.

    Rybelsus -  jedná se o tabletovou formu

    • Stejná látka jako v Ozempicu (semaglutide)
    • Nutné brát nalačno 30 minut před jídlem  -  zapít jen douškem vody
    • Pokud berete současně např. Euthyrox či Letrox je nutné vzít nejprve Rybelsus, po 30 minutách Euthyrox/Letrox a až za dalších 30 minut snídat

    Dá se zkusit i Trulicity

    • Stejná léková skupina jako Ozempic, ale jiná látka (dulaglutide).
    • Účinek by měl být podobný, ale u někoho může být o něco slabší nebo silnější
    • Kdo toleruje Ozempic nemusí nutně tolerovat Trulicity

    Samozřejmě se dá upravit medikace i jinak, ale to se musíte dohodnout s Vaším lékařem.

    Předem upozorňuji ani Ozempic, ani Rybelsus, ani Trulicity nejsou v ČR indikovány a hrazeny pojišťovnou čistě jako léčba obezity. Pokud je Vaše indikace na cukrovku a současně to pomáhá s hubnutím, je vše v pořádku. Jediný lék ze skupiny agonistů GLP-1 receptorů (kam všechny tyto léky patří), který je schválen na léčbu obezity je Saxenda, která se dává injekcí 1x denně a tento lék si musí pacient sám hradit.

    Poznámka redakce:

    vše z naší poradny o Ozempicu https://www.cukrovka.cz/poradna?search=ozempic

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám dotaz ohledně denní dávky sacharidů, mám diabetes 1.typu, za posledních pár měsíců stále přibírám, je fakt, že moje stravování není pravidelné, ale chci s tím něco udělat. Prosím tedy o radu. Lucie 🙏
    věk: 44 let výška: 163 cm váha: 79 kg

    Odpověď

    Dobrý den Lucie, 

    podle vzorečku optimální hmotnosti, byste měla vážit kolem 60kg. Váš e. příjem na váhu 60kg by mohl být 1317 kcal bez faktoru pohybové aktivity, který nyní neznáme. Svůj faktor PA si najdete na internetu a pouze kcal tímto číslem vynásobíte. Poté si zkuste propočítat svůj reálný příjem energie několik dní třeba na www.kaloricketabulky.cz. Aby to mělo smysl, musíte zadávat opravdu vše a ve správném množství (gramy).  

    Poté si už dokážete sama udělat představu, jestli jíte hodně, o kolik energie přijímáte více, nežli byste měla? Pro optimální redukci hmotnosti se doporučuje ubrat asi 500 kcal z původního e.příjmu. 

    Tento výpočet BMR dle Harris-Benediktovy rovnice je jen hrubý odhad, který nezohledňuje vaše individuální potřeby. I vzhledem k vaší nemoci by bylo jistější navštívit nutričního terapeuta, nikoli ale výživového poradce, který nemá v kompetenci pracovat s DM1.  Některé diagnostické váhy jako např. Inbody dokáží BMR vypočítat mnohem přesněji, protože znají množství svalové hmoty. 

    Mnohdy se k redukci nemusí přistupovat takto složitě, stačí jednoduše omezit velikost porcí jídla, sladkosti, sladké nápoje, porce příloh, uzenin atd. Navýšit PA, kterou máme všichni vlivem moderní doby velmi nízkou. (např. sedavé zaměstnání) Ovšem takto na dálku je těžké soudit, kde v životosprávě děláte chybu.

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mohu požádat diabetologa místo stadamet 1000 o ozempic
    věk: 72 let výška: 164 cm váha: 95 kg

    Odpověď

    Milá Františko, na podobný dotaz jsme již opakovaně odpovídali, prosím zalistujte trochu našimi stránkami s dotazy pacientů, nebo klikněte na Poradnu a do kolonky Hledat v poradně zadejte slovo ozempic. Případně klikněte rovnou zde:

    https://www.cukrovka.cz/poradna?search=ozempic

    Znovu opakuji, že Ozempic má svoje indikační kritéria, aby mohl být hrazen pro pacienty s diabetem. Podmínkou je kromě diabetu také nedostatečné vyrovnání diabetu při dosavadní léčbě, dále zpravidla pokračování v dosavadní léčbě, ve vašem případě Stadametem. Jen pokud byste prokazatelně tento lék netolerovala, nepodává se s Ozempicem současně. Je to dobrý lék a k Ozempicu se hodí.

    Pokud někdo nesplňuje indikační kritéria pro léčbu Ozempicem s plným hrazením, mohl by si tento lék člověk nechat předepsat s tím, že si jej bude sám hradit. Ozempic je ale nyní nedostatkový, a tak momentálně zůstává v lékárnách vyhrazen jen pro osoby s diabetem 2. typu, kteří indikační kritéria splňují.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den mám cukrovku druhého typu. Léky obsahující metformin špatně snáším, úporné průjmy. Léky ,které jsem doposud užívala (Glyclada, Januvia) mi zvyšují hmotnost. Za jakých podmínek mi lék RYBELSUS uhradí pojišťovna ? Děkuji za odpověď. Dana
    věk: 36 let výška: 167 cm váha: 100 kg

    Odpověď

    Milá Dano, takto zní momentální preskripční omezení pro lék Rybelsus:

    „Semaglutid p. o. je hrazen v kombinaci s metforminem a/nebo sulfonylureou nebo v kombinaci s thiazolidindiony u pacientů, u nichž použití maximálních tolerovaných dávek zmíněných léčiv po dobu alespoň 3 měsíců společně s režimovými opatřeními nevedlo k uspokojivé kompenzaci diabetu definované jako hladina HbA1c nižší než 60 mmol/mol. Nedojde-li k prokazatelnému zlepšení kompenzace diabetu o 7 % či vyššímu poklesu hladiny HbA1c při kontrole po 6 měsících léčby, semaglutid není dále hrazen. V kombinaci s inzulinem nejsou léčivé přípravky s obsahem semaglutidu p. o. hrazeny. Z prostředků veřejného zdravotního pojištění je hrazena jedna tableta o síle 3 mg, nebo 7 mg, nebo 14 mg denně.“

    Z uvedeného lze vyvodit, že pokud uvedené léky opravdu a prokazatelně netolerujete, mohla byste lék Rybelsus užívat a měl by být hrazen.

    Osobně jsem se ale s nesnášenlivostí léku Janumet nesetkal a nesnášenlivost metforminu mnoho lidí přehání nebo nemají trpělivost začít s nižším dávkováním.

    Rybelsus je lék poměrně nákladný. Je prokazatelně účinný a nevede k vzestupu hmotnosti, i když efekt na hubnutí je podstatně nižší než u injekčních analogu GLP-1. Je to lék určitě dobrý, ale také určitě není účinnější než důsledně dodržovaná dieta s omezením kalorického příjmu. Při léčbě tímto lékem neočekávejte zázrak, ten by mohl nastat, jen pokud byste opravdu prostudovala principy diety a odhodlala se je důsledně dodržovat. Za zkoušku to stojí, ale lékař není povinen vám jej předepsat pouze na základě vašeho přání. Záleží také na tom, jak máte vyrovnaný diabetes. Rybelsus není lék určený ke snižování nadváhy u osob bez diabetu a není v této indikaci ani hrazen.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,je mi 48 let měřím 183cm před 4 měsíci mi zjistili steatozu jater a cukrovku 2 typu, glykemii jsem měl kolem 8 Doporučili mi upravit životosprávu i jídelníček díky tomu a sportu jsem zhodil ze 119kg na 89 kg , cítím se skvěle a cukrovka takě zmizela… ráno mám glykemii do 5,6 a po jídle mám vždy do 7,8 můj dotaz je ohledně steatózy jater někdy totiž když sním tři velké pocukrované povidlové buchty mi glykémie po 2 hodinách vylítne na 8,8 ale když sním i zmrzlinu tak někdy ne. Jak dlouho se játra zotavují po stetóze vím že mám pořad nadváhu kolem pasu jsem ze 125cm uhrál na 98cm. Maxmilián
    věk: 49 let výška: 183 cm váha: 89 kg

    Odpověď

    Milý Maxmiliáne, asi jste se dostal do nějaké krize, která vás dovedla až na těch 119 kg a k cukrovce. Nyní jste se tomu statečně postavil a já vám gratuluji. Udržet si ale do budoucna těžce vydobytý úspěch nebude jednoduché. Ta vloha k nadváze, ke ztučnění jater a k diabetu ve vás totiž nadále zůstává a pravděpodobně kdybyste nyní polevil, tak se vše objeví znovu.

    Měl byste tedy nastolit režim, který už pro vás nebude tak náročný, ale bude zahrnovat přiměřené omezení kalorického příjmu a pravidelný dostatečný pohyb. Z toho byste pak neměl slevit, i kdyby vám napekli sebelepší povidlové buchty. Jednu či 2 si můžete dát, ale je nutné s tím počítat a nejíst již nic dalšího. Nebo se to bude hodit na náročnější výlet jako svačina.

    Vaše nadváha, steatóza jater a diabetes spolu úzce souvisí a jsou nejspíše součástí tzv. syndromu inzulínové rezistence. Nejlepšími léky na to a současně prevencí dalšího zhoršování jsou omezení kalorického příjmu a tělesný pohyb. Je to sice náročné, ale zato je to přirozené a navíc se budete cítit dobře a budete i dobře vypadat.

    Vaše „soukromé studium“ vztahů mezi zmrzlinou a povidlovými buchtami je ale trochu znepokojující. Tedy v tom smyslu znepokojující, že vám myšlenky na takové věci nejdou z hlavy a téměř si žádají další experimenty. Jak už jsem uvedl, ani jedno z toho není pro vás „zakázané“, ale mělo by to být opravdu s mírou, a to spíše s malou mírou. Obojí je sladké a tučné a pro tělo v podstatě zbytečné. Nechte si to tedy na ty náročnější výlety a zda to budou buchty nebo zmrzlina, to ať posuzují vyšší sféry.

    Poznámka od paní doktorky Bartáškové:

    Hodnoty glykémie, které měříte, jsou v mezích normy. Je tam jak sám popisujete jedna hodnota vyšší a to ty české povidlové buchty.

    O cukrovku se ve Vašem případě nejedná. Až hodnoty nad 11,0 mmol/l za 2 hodiny po zátěži 75 g glukózy je mez pro cukrovku. Toto ale platí pro vyšetření v laboratoři. Naměřené hodnoty použijte jako vodítko pro zlepšení vašich stravovacích zvyklostí. 3 buchty obsahují opravdu hodně cukru (podle velikosti buchet cca 100 g cukru) a i zdravé slinivce to chvíli trvalo, než Vás dostala do normálu.

    Závěr: snažte se dodržovat racionální stravu, snížíte tak zátěž slinivky a také snižujete riziko vzniku cukrovky. Další vyšetřování nyní podstupovat nemusíte.

    Takže buchta jen jedna

    s pozdravem

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mam DM I.TYP 4x denne inzulin - potrebujem schudnut a nedarí sa mi. Prečo Ozempic nemozem pri mojej DM...? Anna
    věk: 63 let

    Odpověď

    Milá Anno,

    lék Ozempic patří mezi tzv. analoga glukagonu podobného peptidu 1 (GLP-1) a byl vyvinut k léčbě diabetu 2. typu. Zlepšuje účinnost inzulínu, a to zejména u osob s inzulínovou rezistencí. Přispívá také k hubnutí, což je pro snížení inzulínové rezistence důležité. Inzulínová rezistence je základním znakem diabetu 2. typu (nikoliv diabetu 1. typu).

    Ozempic se v poslední době stal velmi populárním, protože skutečně pomáhá hubnutí tím, že navozuje menší chuť k jídlu a někdy i nevolnost po jídle. Proto jej začalo používat mnoho lidí i bez diabetu, a to v České republice v režimu tzv. „off label“, tedy v jiné indikaci, než která je pro použití tohoto léku schválena. Užívat tento lék tedy bylo možné i u pacientů bez diabetu, či případně u obézních pacientů s diabetem 1. typu. Za těchto okolností ale museli jednak vyjádřit svůj souhlas s použitím tohoto léku „off label“, a dále museli si lék sami hradit v plné míře.

    Popularita léků ale vedla v poslední době k vyčerpání současných výrobních kapacit, takže lék nebyl dostupný ani pro vhodné diabetiky 2. typu (i ti mají určitá omezení indikace, např. musejí užívat více jiných léků, které jim nefungují dostatečně, jejich diabetes musí být nevyrovnaný a musejí být obézní). Proto byl volný prodej léku zatím v ČR zastaven, možná se to časem zlepší. I tak ale byste si musela lék hradit, stojí asi 2 700 Kč měsíčně.

    Upozorňuji, že Ozempic není žádný zázrak a nenahrazuje odhodlání pacienta hubnout a dodržovat dietu.

    Momentálně je k dispozici jiný analog GLP-1, který je i v ČR schválen pro použití k hubnutí u obézních osob. Jde o lék Saxenda. Podává se injekčně 1x denně podkože a funguje také, i když snad o něco méně než Ozempic. Léčba na týden stojí asi 3 000 Kč a lék není hrazen zdravotními pojišťovnami. Stejný lék je také používán k léčbě diabetu pod názvem Victoza, jen obsah léku v jedné injekci je menší. Victoza je hrazena zdravotními pojišťovnamy pro pacienty s diabetm 2. typu, kteří splňují índikační kritéria.

    Pokud tedy máte silný zájem o hubnutí s podporou analoga GLP-1, doporučuji vám vyžádat si od vašeho lékaře lék Saxenda. Až to půjde, budete moci přejít na lék Ozempic. V každém případě si budete muset léčbu sama hradit.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!