Poradna

předoperační vyšetření, 6 mmol/l, je to cukrovka?

Ptá se: Marek

Dotaz

Dobrý den. Je mi 43let výška 188 cm a váha 103 kg. Při předoperačním vyšetření kolene mi byl zjištěn cukr na lačno 6 mmol/l. Paní doktorce se to nelíbilo a mně taky ne. Začal jsem držet dietu bez cukru a cca dva měsíce po operaci mně poslala na OGTT. Tam mi hned po prvním odběru naměřily 7,9 mmol/l na lačno a další testy již nedělali. Chci se zeptat, jak je možné, že i přes takovou dietu se mi cukr tak zvedl a zda to může být i přechodné z velkého stresu ohledně velikých dluhů, či z té operace, či z toho, že se teď momentálně moc nehýbu. A bude se tento test ještě pro jistotu opakovat? Velice děkuji za odpověd a přeji hezký den. Marek

Odpověď

Milý Marku, pokud naleznete trochu trpělivosti a času, podívejte se na naše příspěvky na webu věnované diabetu 2. typu. Dojde Vám, že to není nic podobného jako chřipka nebo naražená žebra. Je to určitý stav organismu, ke kterému jste se postupně během měsíců až let dopracoval a tělo už nezvládá pořádně zpracovat Váš příjem potravy. Jde to lépe, když jíte jen málo, protože na to ještě Vaše tělo stačí, ale jakmile se vrátíte k obvyklým porcím, situace bude zase stejná. Pomůže Vám také, když ty kalorie spálíte nějakým jiným způsobem, než že si je jen uložíte “na horší časy” kolem pasu, třeba jízdou na kole nebo plaváním, když Vás tedy teď bolí koleno. Ale to je také jen na chvíli. Zlepšit se to může, když promyšleně zlepšíte svůj životní styl. Budete opravdu jíst delší dobu méně kalorickou stravu, zhubnete alespoň na 90 kg, zcela vynecháte sladké pití, přestanete kouřit a pít alkoholické nápoje ve větší míře než čistě společenské. Chce to se k takové změně postupně rozhodnout, získat více informací a hlavně, vydržet to. Myslím ale, že Vás to posílí a pomůže Vám to řešit i Vaše ostatní problémy. A i to Vaše koleno mě pochválí, protože se mu uleví.

Bylo by také dobré si ověřit, zda při léčbě Vašeho kolene jste nedostával injekce do kolene, které obsahují kortikosteroidy, tedy léky, které kromě toho že uleví v koleně velmi často zvyšují glykémii.

Doporučuji Vám také pořídit si osobní glukometr a kontrolovat si občas glykémie na lačno a po jídle. Poznáte podle toho, zda se stav spíše zlepšuje nebo zhoršuje a podpoří Vás to v držení diety. Mohl byste také dostat nějaký lék na zlepšení, nejspíše metformin v dávce alespoň 2x 500 mg.

Nechci tím vším říci, že zvýšená glykémie je Vaše vina. Řada lidí k tomu má určité vlohy. Ale tím spíš se musí proti tomu bojovat. V opačném případě by se glykémie postupně zhoršovaly. Určitě by stálo také pořádně si kontrolovat krevní tlak a dát si vyšetřit hladinu krevních lipidů. Zvýšená hladina lipidů a hypertenze se s diabetem často pojí.

Snažte se nahradit kalorická jídla saláty a málo sladkým ovocem a podle možnosti se dostatečně pohybujte. Pokud se k problémům postavíte čelem, určitě se Vám podaří lépe řešit i ostatní problémy, jako jsou ty dluhy.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

 • Dotaz

  Dobrý den, prosím o radu - před 8 měsíci příteli (49let) diagnostikovali cukrovku 2. typu. Užívá Stadamet 3x denně a kladina velmi pomalu klesá . Je pořád unavený, bez elánu, skleslý a nemá chuť do života a ani na sex. Dříve to byl chlap plný optimismu, elánu, zapálený a sexuální život byl také v pořádku. Prosím o radu jak opět nalít elán do žil? Nemůže mu ten útlum způsobovat lék stadamet? Má požádat o jiný lék, případně jaký by jste doporučili? Nebo zda by nepomohl nějaký doplněk stravy? Děkuji za radu. Lenka

  Odpověď

  Milá Lenko, samozřejmě příčin může být více, o tom se nebudu rozepisovat. Budu se věnovat jen otázce diabetu.

  Velmi záleží na tom, jaký je celkový zdravotní stav vašeho přítele. Diabetes může být zjištěn až po dlouhém trvání nerozpoznané poruchy a může být různě závažný. V mnoha případech je provázen postupně narůstající obezitou, sníženou aktivitou, vyšším krevním tlakem, zvýšenou hladinou krevních tuků a mírně zvýšenou glykémií. Tento stav po určité době vede k celkové únavě, menší výkonnosti a mohou se postupně vytvářet chronické komplikace diabetu, jako jsou např. celková ateroskleróza, poškození ledvin a očí.

  Jiná varianta může spočívat v klesající schopnosti produkovat inzulín u osob, které nejsou obézní nebo jen mírně. Chronicky mírně zvýšená glykémie a nedostatek inzulínu mohou (podobně jako u diabetu 1. typu, ale v menší míře) vést rovněž k malé výkonnosti a únavě.

  Třetí variantou je, že zvýšená glykémie je skutečně zjištěna náhodně u pacienta, který se jinak cítí dobře. Celkové příznaky nejsou přítomny a nález je spíše určitým varováním, že pokud člověk nezmění zásadně životosprávu a nezařadí potřebnou léčbu, může se situace vyvíjet podobně, jako ve výše uvedených dvou příkladech.

  U vašeho přítele je tedy nutné určit, jak závažná je porucha metabolismu a jak dlouho před tím pravděpodobně probíhala. Je nutné znát hladinu glykovaného hemoglobinu a profil glykémií. Vhodné je také screeningově zjistit, zda jsou přítomny nějaké orgánové komplikace diabetu. To předpokládá kontrolu krevního tlaku, funkce ledvin a močového nálezu, orientační kardiologické vyšetření, vyšetření očního pozadí a orientační neurologické vyšetření. Pokud není dosaženo dobrého vyrovnání diabetu, je nutné přistoupit ke zlepšení – zintenzivnění léčby, a to především režimově. Je také nutno vyloučit, že se nejedná o jinou formu diabetu, např. pomalu probíhající diabetes 1. typu či diabetes provázející nějaké onemocnění pankreatu.

  Lék metformin (Stadamet) je vhodný u většiny případů diabetu 2. typu. K němu se podle potřeby může přidat řada dalších léků.

  Metformin může u některých osob vyvolávat určité subjektivní potíže, jako jsou tlak v žaludku, snížení chuti k jídlu, někdy průjmy. Postupně ale dochází většinou k adaptaci a snížení chuti k jídlu je v mnoha případech žádoucí. Mezi častější nežádoucí účinky metforminu rozhodně nepatří únava, deprese či změna nálady či nezájem o sex. Mnohem pravděpodobnější je, že diabetes není léčen dostatečně, metformin je naopak potřebný, ale k němu ještě další opatření.

  Rozhodně se vyplatí podrobnější interní vyšetření. Je také dobré o uvedených problémech otevřeně mluvit. Řada věcí se dá poměrně snadno řešit, včetně sexuálních problémů u celkem mladého člověka.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Som nový diabetik mám len diétu . Mám si merať hodnoty cukru 2x za týždeň. Neviem presne ako merať . Na lačno? Raňajky Aj pred jedlom aj po jedle? Potom zas obed pred a po?? Atd . Všetko v jeden deň. Som zúfalá :(

  Odpověď

  Dobrý den, pokud jste nový diabetik na terapii pouze dietou a Váš lékař Vám doporučil měření 2x týdně, většinou je tím myšlena 2x týdně glykémie ráno nalačno.

  Není asi ani na škodu 1 den před kontrolou u Vašeho diabetologa či praktika naměřit tak zvaný velký glykemický  profil (kontrola před snídaní, obědem, večeří, 2 hodiny po těchto hlavních jídlech a ve 22h), ale záleží na dohodě s Vaším lékařem. 

  Bohužel pojišťovna nehradí diabetikům na dietě proužky na měření glykémie, a tak si je musí v případě potřeby sami kupovat.

  Jednoduchý návod na to, jak měřit glykémii můžete najít zde.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová z diabetologické stanice a ambulance Interní kliniky Fakultní nemocnice v Motole)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, poslední dobou mám problém s vyšší hladinou glykemie, kolem 18 - 20, glykemii se mi nedaří příliš snížit. Mám pumpu a Glucophage. Je možné, že je to způsobené horkými dny, že tělo na inzulín hůř reaguje? Přijde mi, že právě v horkém počasí mám tyto problémy. Děkuji moc za odpověď. Martina

  Odpověď

  Milá Martino, ať již máte diabetes 2. typu (což je pravděpodobnější, když užíváte inzulín) nebo typ 1, používáte inzulínovou pumpu a tak to bude potřeba zvládnout s její pomocí.

  Souhlasím s vámi, že potřeba inzulínu se v horkém počasí může měnit, ať již to má jakoukoliv příčinu. Napadají mě tyto možnosti, počínaje těmi nejběžnějšími:

  1. Inzulín se v zásobníku a kanyle příliš zahřívá, může klesat jeho aktivita. Doporučuji plnit zásobník jen na tolik, kolik vám vystačí na 2 dny. Potom změňte kanylu i zásobník. Chraňte hadičku před přímým sluncem.

  2. V teplém počasí se více potíte, může to mít vliv na zánětlivou reakci v místě zavedení kanyly. Měňte kanylu důsledně každé 2 dny.

  3. V teplém počasí se méně pohybujete. Je také možné, že více jíte. Promyslete to a uberte množství jídla, zvláště sacharidového. Za horkých dnů vám určitě stačí méně. Zato více pijte nesladké nápoje.

  Tato opatření by měla stačit ke zlepšení. Pokud ale budou glykémie stále vysoké, zvyšte si dávky inzulínu, např. o 20%. Rozhodně pokud glykémie neklesne k normálním hodnotám, tak nejezte žádné sacharidové jídlo a potom neopomeňtě si dát bolus.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, předně děkuji moc za tuto poradnu, našla jsem zde hodně potřebných informací. Dcera je diabetik od svých 12 let, nyní jí je 26. Je celkem dobře kompenzována. glykovaný hemoglobin 50 Kvůli častému motání hlavy byla vyšetřena na Neurologii - mírná polyneuropatie a zároveň zjištěna posturální ortostatická tachykardie (POTS) - při změně ze sedu do stoje se jí změnil tep o 39 tepů Lékař jí zprávu poslal poštou, je tam pouze toto, a že medikace není nutná. Je pravda, že POTS je velmi častý u diabetu a může dceru nějak ohrozit v důsledku vzniku Kardiální neuropatie? Lékař při vyšetření akorát prohodil něco, že je to první fáze KAN? Dost mě to vyděsilo, jelikož jsem o kardiální neuropatii četla dost hroznou prognózu! A dcera je na takové věci dost mladá... Děkuji za názor. Irina

  Odpověď

  Milá Irino,

  Vaše dcera je mladá, diabetes u ní trvá 14 let a je velmi dobře vyrovnaný. Proto se nedomnívám, že skutečně má závažnější formu diabetického postižení nervů (neuropatie).

  Diabetická polyneuropatie má řadu forem. Nejběžnější je tzv. symetrická distální somatická neuropatie. Přeloženo do češtiny: postižení zejména dlouhých nervových vláken na končetinách, které zprostředkovávají jednak cítění (dotyk, tlak, vibrace, teplo apod.), jednak zajišťují hybnost a koordinaci svalstva. Tato forma se poměrně dobře diagnostikuje jednak podle obtíží pacienta, jednak podle vyšetření, která zjišťují citlivost končetin, nebo také složitějším způsobem se dá měřit rychlost vedení v nervech pomocí elektromyografie.

  Nervová tkáň je vůči působení dlouhodobě zvýšené hladiny krevního cukru nejcitlivější. Proto se určité poruchy objevují velmi často. Současně však nebývají příliš závažné. Teprve při velmi špatném vyrovnání diabetu a po více letech vznikají těžší formy, které jsou provázeny bolestmi, brněním a také poruchou citlivosti, což má význam zvláště na dolních končetinách, kde díky tomu mohou vznikat otlaky až vředy.

  Druhá celkem běžná forma neuropatie se označuje jako tzv. autonomní neuropatie. Ta postihuje tkáně a orgány, které přímo neovládáme vůlí, např. krevní cévy, srdeční sval, močový měchýř, žaludek či střevo.

  Autonomní neuropatie se velmi obtížně diagnostikuje a běžně se provádí jen vyšetření kardiovaskulárních reflexů. Při tom se sleduje elektrokardiografie (pravidelnost srdečních stahů) např. při nafukování balonku, při zmáčknutí rukou gumového kroužku, pří náhlém postavení. Typická u zdravých lidí je určitá nepravidelnost v souvislosti s dýcháním. Při autonomní neuropatii tato nepravidelnost často mizí.

  Určitý pozitivní nález je u pacientů s dlouho trvajícím diabetem celkem běžný a nemusí to mít ještě velký význam. Nevím přesně, co znamená zkratka KAN, ale asi je to kardiální autonomní neuropatie, tedy postižení autonomních nervů na srdci.

  Po rychlém postavení se zdravému člověku normálně zrychlí pulz a zvedne krevní tlak. To proto, že na základě čistě fyzikálních principů se trochu odkrví mozek. Aby mozek neměl ani na krátko nedostatek krevního zásobení, autonomní nervy zprostředkují zvýšení krevního tlaku a zrychlení pulzu. Při kardiální autonomní neuropatii bych tedy zejména očekával, že se tlak nezvýší dostatečně a pulz nezrychlí. To může mít za následek až krátkodobou poruchu vědomí a někdy kolaps, někdy přechodnou nevolnost. Tento jev se ale vyskytuje poměrně často u osob, které užívají některé léky proti zvýšenému krevnímu tlaku, při nedostatečném příjmu tekutin, při chudokrevnosti a také jako určitá celkem normální varianta častější u mladých velmi štíhlých žen jako funkční porucha, která nemá velký význam. Většinou pomůže, že se lidé zvedají opatrně, dost pijí a případně si dají kafe.

  Při náhlém zrychlení pulzu po postavení je důležité především vědět, z jaké hodnoty a na kolik a na jak dlouho se pulz zvýší. Pokud by se jednalo opravdu o výraznější odchylku, doporučoval bych především kardiologické vyšetření. Časté jsou různé vrozené poruchy vedení vzruchů, které se dají zjistit a většinou i léčit. To považuji za důležité. Na autonomní diabetickou neuropatii bych v tomto případě příliš nemyslel.

  Můj závěr tedy je: pokud uvedený stav dělá vaší dceři obtíže, měla by požádat především o podrobnější kardiologické vyšetření (kvalitní EKG, echokardiografie aj.). Pokud bude nález negativní, domníval bych se, že nejspíše půjde o variantu, která se občas vyskytuje. Dá se zlepšit tréninkem a lepším sledování příjmu tekutin. Je také třeba vyloučit koincidenci s případnou nízkou hodnotou glykémie.

  Po určité době trvání diabetu lze pečlivými testy prokázat určitý stupeň diabetické polyneuropatie. Zpravidla to ale u mladých a dobře léčených pacientů nemá žádný hlubší význam, než upozornění na pečlivou léčbu diabetu a prevenci otlaků na dolních končetinách a nošení kvalitní obuvi.  

  Kardiální autonomní neuropatie může být příčinou vzniku náhlé srdeční arytmie, ale to jen u osob s pokročilou formou a zpravidla v souvislosti s jiným srdečním onemocněním nebo při těžší hypoglykémii. Nepředpokládám, že toto riziko se týká vaší dcery.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!