Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Mám sladkost v ústech.

Datum vložení dotazu: 01.05.2022

Ptá se: Anna

Dotaz

Sladkost v ústech tři dny
věk: 73 let výška: 160 cm váha: 83 kg

Odpověď

Milá Aničko,

sladká chuť v ústech aniž byste jedla něco sladkého není spolehlivý příznak žádného konkrétního onemocnění, ale občas se vyskytuje. Pokud to není opravdu výrazné, asi bych to kromě běžné ústní hygieny nijak neřešil.

Sladká chuť v ústech někdy provází např. tato onemocnění:

Cukrovka, případně onemocnění štítné žlázy.

Neurologické poruchy, jako např. mozková mrtvice či epilepsie.

Virová onemocnění, která postihují mimo jiné čichový systém. Sem může patřit i Covid, který často působí poruchu čichu a chuti a může zachovat vnímání sladké chuti.

Infekce v krku a v nosních dutinách.

Těhotenství.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

672 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, lékař na diabetologii mě dál žadanku na podiatrickou mbulanci a poukaz na obuv. Podle jeho slov mohu ambulanci navštívit pouze v Hradci Králové a ve Zlíně. Poté mě vyhnal do čekárny pro pacienty. Nevím kde mohu uplatnit poukaz na tuto obuv. Obuv je vázána na toto vyšetření. Děkuji za pomoc.

  Odpověď

  Dobrý den,
  Děkuji za Váš dotaz. 
  Co se týká žádanky na vyšetření, ta není omezena na konkrétní města. Můžete navštívit jakoukoliv podiatrii. Možná šlo spíš o osobní doporučení na ambulance, se kterými pan doktor spolupracuje a má s nimi dobré zkušenosti.
  Poukaz na diabotu SHAPER lze uplatnit v kterékoliv z partnerských prodejen uvedených na webu: https://www.diabota.cz/jak-nakoupit
  Pokud ve Vašem okolí prodejnu nenajdete, je možné nakoupit také přes e-shop (včetně uplatnění poukazu). Postup je uveden taktéž v uvedeném odkaze. 
  Děkuji a přeji Vám hezký den.
  S pozdravem,

  SHAPER s.r.o.

  Ing. Hana Benešová

  projektová manažerka

  mobil: +420 727 818 120

  e-mail: hana.benesova@shaper.cz

  www.shaper.cz

  www.diabota.cz

  www.hasicskabota.cz

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jsem diabetik druhého typu, 3x inzulin + noční, dlouhý cukr 7.7 při poslední kontrole (docházím do IKEMu) a to je spíš lepší výsledek. Nejsem moc dobrý pacient. ;) Potíže žádné nepociťuji, můj zdravotní stav je od zjištění cukrovky 2004 víceméně neměnný. Podstoupil jsem dvě bariatrické operace. Plikace žaludku 2016, částečná jejunální diverze 2019. Měl jsem děsivou nadváhu asi 150 kg, i díky těmto operacím jsem zhubl na 118 kg. Pracuji v metru jako technik. Součástí mé práce je mimo jiné i vstup do prostoru kolejiště pod napětím. Denní, noční směny. Před nedávnem k nám do podniku přišla nová paní závodní doktorka. Přestože bez potíží vykonávám svou práci s cukrovkou už skoro 20 let, sdělila mi, že podle jakési vyhlášky mi nemůže podepsat, že jsem ze zdravotního hlediska práce schopen. Pár let před důchodem mne to docela zkrušilo. :) Existuje pro mne nějaká rada, kterak si svou práci uchovat? Oldřich

  Odpověď

  Milý Oldřichu, na vaši otázku je velmi těžké odpovědět. Usuzuji, že jste zaměstnancem  Dopravního podniku v Praze. Podle mých dosavadních zkušeností jsou podmínky pro zdravotní způsobilost pro práci v Dopravním podniku velmi dobře specifikované a obecně práce závodních lékařů v Dopravním podniku je na vysoké úrovni. Jejich posuzování zdravotní způsobilost pro výkon určitého povolání v Dopravním podniku se řídí

  1. vyhláškou, jejíž znění naleznete zde:

  Microsoft Word - 101-1995-uplnezneni 09-05-2017.doc (mdcr.cz)

  1. lékařskými zprávami odborných lékařů, ke kterým chodíte nebo kam jste doporučen. Ve vašem případě se jedná o vyjádření diabetologa, ale také případně dalších lékařů, zejména očního lékaře či případně neurologa (nevím, zda máte nějaké komplikace diabetu). důležité je posouzení zraku a sluchu.

  Tato vyhláška je poměrně složitá a bylo by dobré, kdyby vám vaše závodní lékařka vysvětlila, který konkrétní bod nesplňujete. Ona se v tom jistě dobře vyzná. Já usuzuji, že vzhledem k tomu, že nejste přímo řidič kolejového vozidla, tak se na vás nevztahuje vyloučení čistě pro diabetes. Z vašich lékařských zpráv může např. vyplývat, že míváte hypoglykémie, které špatně rozeznáváte, že máte výraznou poruchu zraku či poruchu sluchu nebo nějakou výraznější neurologickou poruchu. Je tedy potřeba zjistit, který důvod se týká vás. Dále, pokud nebudete s vyjádřením tohoto odborného lékaře souhlasit (tím myslím např. diabetologa či očního lékaře), obraťte se přímo na něho, zda do předložené zprávy udal správné údaje. Může jít třeba o vyjádření, že jste opakovaně prodělal těžkou hypoglykémii nebo že máte poruchu zraku či sluchu. Lékař musí zprávu vyhotovit pravdivě, ale třeba i vy jste mu mohl podat zkreslené či špatně pochopené informace.

  Vidím, že si svého povolání vážíte a hodně jste pro svoji pracovní způsobilost udělal. Kdyby přesto se ukázalo, že svoji pozici nemůžete dále vykonávat, musel by vás, myslím, Dopravní podnik převést na pozici jinou, pravděpodobně s tomto případě stejně placenou, případně by vám možná musel vyplatit odškodné, které nemusí být malé.

  Projednejte tedy bez nátlaku s vaší závodní lékařkou, v čem spočívá problém. Potom si vyžádejte od svého lékaře – specialisty (např. diabetologa) zprávu a prohlédněte si, zda údaje v ní odpovídají skutečnosti. Pokud nikoliv, tento lékař by vás měl znovu vyšetřit a uvést údaje, které odpovídají skutečnosti. Váš stav se také mohl změnit k lepšímu. Vynucovat si ovšem nepravdivé údaje nemůžete.

  Zcela mimo tuto diskusi jen doplňuji, že byste měl bez ohledu na toto vše dosáhnout lepšího vyrovnání diabetu. Měl byste dbát na dobrý krevní tlak, hladinu krevních tuků a na udržení snížené tělesné hmotnosti. To ne jenom kvůli práci, ale abyste si blížící se důchodovou dobu užil v přiměřeném zdraví.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat na diagnostiku inzulinové rezistence. Mám PCOS, začala jsem tedy hledat příčiny tohoto syndromu a inzulínová rezistence je č. 1.Proto jsem se rozhodla otestovat, ale z výsledků jsem zmatená. Z výsledků krve glukóza 4,6 mmol/l a inzulín 20,87 mU/L. Usoudila jsem, že jsem v pořádku, když inzulín byl stále v referenčních hodnotách laboratoře (do 25mU/L). Glukóza taktéž fyziologická. Nicméně narazila jsem na kalkulačku pro výpočet inzul.rezistence a po zadání zmíněných hodnot mi vyšla zcela jasně. Nevím, podle čeho se tedy řídit. Jestli z výpočtů podle kalkulačky (zda-li na to nějaká originální vůbec existuje) nebo podle toho, že jsem v referenčních hodnotách. Všechny ostatní krev.testy (HDL,triacelglyceroly,krev.tlak,obvod pasu do 88cm) v normě. Předem děkuji a hezký den.

  Odpověď

  Dobrý den,

  problematika inzulínové resistence je velmi pěkně a podrobně popsána v jednom z předchozích dotazů. viz: https://www.cukrovka.cz/inzulin-a-inzulinova-rezistence. Při hodnocení možné inzulínové resistence se neřídíme jen hodnotou IRI (inzulín) ale vyhodnocujeme více faktorů. Navíc citlivost těla na inzulín může být proměnná. Syndrom PCOS bývá typický inzulínovou resistencí, ale ne vždy to platí pro všechny.  Jak sama dobře píšete, máte IRI i ostatní hodnoty v normě (pas, tuky, tlak). Vyšetřování inzulínové resistence pomocí tzv "Clampu", jak popisuje prof Saudek v odkazu na začátku mé odpovědi se provádí pouze pro výzkumné účely.  Co lze provádět v běžné laboratoři je tzv. CP (C peptid), tedy rovněž kontrolu produkce inzulínu. Osoby se syndromem inzulínové resistence mají hodnoty zvýšené nalačno i po zátěži jídlem.  Pro kontrolu si můžete nechat provést ještě tyto testy nalačno a 1 hodinu po vydatné snídani (100 g pečiva, máslo, sýr). Z hodnoty nalačno a reakce po jídle lze soudit na inzulínovou resistenci.

  Nicméně příčinu syndromu PCOS toto vyšetření neodhalí. Pokud se prokáže inzulínová resistence, doporučujeme léky k jejímu snížení, jako je Metformin.

  s pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, u mojí 10let staré dcery byla diagnostikována cukrovka 1.stupně. V rodině ji nemáme a neznáme příčinu. Dcera si začala píchat inzulin, je to 14dní. Je možné vyšetřit její slinivku, jak moc je poškozená? Je reálné se zabývat tím, že by přísnou dietou mohla funkci slinivky postupně obnovit? Slyšela jsem, že výzkum se tímto směrem ubírá. Je možné dceru do výzkumu zařadit? Mám ještě 16let starého syna, kterému jsme při porodu nechali odebrat kmenové buňky. Máme je uskladněné. Existuje léčba cukrovky s použitím kmenových buňěk od sourozence? Děti mají stejnou krevní skupinu. Děkuji za odpovědi. Kateřina

  Odpověď

  Milá Kateřino, v současné době neexistuje žádný ověřený způsob, jak by bylo možné zastavit průběh diabetu 1. typu, dokud je ještě alespoň částečně zachovaná vlastní inzulínová sekrece.

  Onemocnění prakticky vždy probíhá dlouho před zjištěním zvýšené glykémie. Projeví se zpravidla při nějaké zátěži, kdy již převážná část buněk produkujících inzulín je poškozena či zničena. Bohužel, tento proces pokračuje, takže postupně inzulínová produkce prakticky zanikne.  Příznivou zprávou ale je, že metody léčby diabetu inzulínem jsou dnes na vysoké úrovni a lidé s diabetem mohou prožít dlouhý a spokojený život, jen se vše musejí správně naučit a také to provádět.

  Do současné doby proběhla řada klinických studií, jejichž cílem bylo zejména zpomalit průběh nově zjištěného diabetu 1. typu s použitím různých intervenčních postupů zaměřených na imunitní systém. Některé z nich vykazovaly pozitivní efekt, to znamená lepší a delší zachování inzulínové sekrece oproti lidem, kteří byli v kontrolní skupině a lék nedostávali. Nicméně doposud žádný z těchto léků neměl tak dobrý efekt a nebyl natolik bezpečný, aby jeho použití bylo schváleno kontrolními orgány. Viz např. aktualita uvedená níže na našich stránkách:

  https://www.cukrovka.cz/je-mozne-predchazet-diabetu-1.-typu

  Nicméně, právě tato uvedená látka byla dále testována v USA a jako první ve skupině získala oprávnění k používání v tzv. stádiu diabetu 2 (prediabetu), kdy u osob ohrožených vznikem diabetu 1. typu se již objevují autoprotilátky, ale diabetes zatím nepropuknul. Ukázalo se, že podání teplizumabu skutečně riziko vzniku klinického diabetu snižuje a vznik onemocnění zpožďuje. Nicméně schválení v žádném případě neznamená, že by tato láka byla již běžně dostupná v USA, na tož pochopitelně v Evropě. Navíc je určena pro stádium, kdy dosud člověk nemá typický obraz diabetu a nepotřebuje ještě léčbu inzulínem.

  Studie s podobnými léky či s jiným postupy probíhají a i my připravujeme takovou studii s použitím tzv. anit-T-lymfocytárního globulínu. Cesta k povolení této studie bude ale ještě pracná a pak teprve bude následovat doba testování. Zahrnuta bude pochopitelně také skupina, která aktivní lék nedostane a bude sloužit pro vědecké porovnání. Výsledek ovšem je pochopitelně nejistý, takže slibovat nic není možné.

  Vy byste mohla vznést dotaz na dětském oddělení v Praze v Motole, kde se zabývají léčbou dětských diabetiků a rovněž se podílejí na řešení vlastních či mezinárodních studií. Mohla byste se zeptat, zda v současné době nějaká studie vhodná i pro vaše dítě u nich neprobíhá. Jen upozorňuje, že slovo „studie“ znamená, že efekt studovaného léku není zdaleka zaručen a že prakticky vždy je nutné smířit se s tím, že určitá osoba může být zařazena do kontrolní skupiny. O tom, do které skupiny je účastník zařazen, rozhoduje náhoda (náhodný los). Jen tak je totiž možné zajistit nezaujaté hodnocení výsledků.

  V současné době také neexistuje metoda, s jejíž pomocí by bylo možná připravit inzulín produkující buňky v laboratoři a bezpečně je transplantovat dětem. Metody s vyvíjejí a vycházejí zejména z tzv. embryonálních kmenových buněk, nikoliv tedy z buněk krvetvorných či z buněk pupečníkové krve, když takové snahy také existují.

  Momentálně neexistuje žádná možnost využití buněk pupečníkové krve pro pacienty s diabetem a je málo pravděpodobné, že by se něco takového uplatnilo. Navíc sourozenec pacienta nese řadu podobných znaků jako pacient a tím pádem i tyto buňky mohou být z hlediska rizika vzniku diabetu nevhodné. Kromě toho, málo která banka pupečníkové krve skladuje odebranou krev v náležité kvalitě a kvantitě. Naproti tomu existuje národní banka pupečníkové krve, kde jak odběr tak skladování a kontrola kvality probíhá velmi dobře. Vzorky z této banky ovšem nejsou určeny pro léčbu konkrétní osoby, ale celosvětově se nabízejí pro léčbu krevních onemocnění. Hledá si přitom příjemce s téměř dokonalou shodou – v takovém případě mohou u nádorových onemocnění zachraňovat život. Dárcovství je ale věc dobrovolná a slouží pro jiné nepříbuzné a dárci neznámé osoby. Kvalita uskladnění je vysoká a mnohem nákladnější než v komerčních bankách pupečníkové krve. Dárcovství v národní bance je bezplatné, ale u komerčních bank tomu tak není.

  Posílám vám další zajímavé odkazy z našeho webu.

  https://www.cukrovka.cz/pokrok-v-lecbe-diabetu-kmenovymi-bunkami

  https://www.cukrovka.cz/co-by-mohlo-zajimat-kazdeho-diabetika

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den dneska byla maminka u doktora pro výsledky z krve a je v pořádku ale má prý malinké krevní nádory?nevíte co by to mohlo být?bere léky na tlak a cukrovku.dekuji Demeter

  Odpověď

  Milý Martine,

  nádorů vycházejících z krvetvorných orgánů existuje velmi mnoho druhů a jejich závažnost je rozdílná, ale většinou spíš velká. Pojem „malinké krevní nádory“ žádný lékař neužívá a tak vám ani nemohu vysvětlit, co tím kdo mínil. Je úkolem lékaře pacienta poučit o jeho onemocnění, případně to vysvětlit jeho příbuznému. Z každého lékařského vyšetření by také měl existovat buď písemný či elektronický zápis. Vaše maminka o něj může požádat a dát vám jej přečíst. Pak bude teprve možné něco vysvětlovat.

  Já si si spíš myslím, že se jedná o nějaké nedorozumění. Možná, že lékař měl na mysli malé kožní útvary tvořené ze zmnožených a různě stočených krevních cév, kterým se říká kožní hemangiomy. Ve většině případů jsou nezávažné a nijak se jejich výskyt neřeší. Ale to jenom spekuluji. Lépe odpovědět za zcela nepřesnou otázku nemohu.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!