Poradna

kontinuální měření glykémie (CGMS) u dítěte s DM1

Ptá se: Jan

Dotaz

Dobrý den, máme syna, 9 let, s 2 měsíce diagnostikovaným DM 1. typu. Zejména v průběhu dopoledne ve škole, nebo při sportu upadá do hypoglykémie (zhruba 1x - 2x denně). Řešíme to rychlým cukrem, respektive při delší sportovní aktivitě nápojem s Maltodextrinem. Chtěli bychom pro něj CGMS, abychom mohli lépe vypozorovat závislosti mezi jednotlivými denními aktivitami a hodnotami glykémie, a to pak lépe, nebo s předstihem řešit. Jaké jsou podmínky pro preskripci CGMS u dítěte? Děkuji.

Odpověď

Pro krátkodobé jednorázové nasazení CGM podmínky jistě splňujete. Je vhodné jej využít právě u pacientů s kolísáním glykémie nebo hypoglykémiemi.

Může se ale jednat o zaslepenou verzi, která však při správném zaznamenávání událostí (aktivity, stravy, inzulinu…) pomůže s vysledováním návaznosti na jednotlivé akce. Jeden senzor vydrží kolem 6-8 dnů. Stran nasazení krátkodobé CGM je vhodné se dohodnout s Vaším ošetřujícím diabetologem.

Pro předepsání dlouhodobé real time monitorace platí u dětí stejné podmínky jako u dospělých. U dětí do 18 let ale pojišťovna hradí větší podíl z celkových nákladů.

Podmínky předepsání

 1. Systém CGM je předepisován dětským pacientům s diabetes mellitus 1. typu
 2. kteří mají:
 1. Časté hypoglykémie (> 5% času stráveného v hypoglykemickém rozmezí - zjištěno předchozí krátkodobou monitorací)
 2. Syndrom porušeného vnímání hypoglykémie
 3. Labilní diabetes (kolísání glykémií)
 4. Závažné hypoglykémie (2 a více závažné hypoglykémie v průběhu posledních 12 měsíců)

Současně před prvním nasazením musí být prokazatelná dobrá spolupráce pacienta nebo rodiny a předchozí dokumentované měření glykémie alespoň 4x denně nejméně 4 týdny.

Indikace labilní diabetes a/nebo časté hypoglykémie musí být doloženy daty z předchozí krátkodobé kontinuální monitorace nebo stažením dat z glukometru.

Pojišťovna hradí u dětí:

 • Senzory na 256 dní v roce - u dětí mezi 7-18 lety věku 100% nákladů dostupné ekonomicky nejméně náročné varianty (pokud zvolíte variantu dražší rozdíl cen musíte uhradit sám/sama) na 144 dní. Zbývajících 112 dní (u dětí nad 7 let věku) je úhrada 75% ekonomicky nejméně náročné varianty
 • Výjimku v tomto případě tvoří pacienti se závažným syndromem nerozpoznané hypoglykémie (hypoglykémi doprovázené komaty 2 a vícekrát ročně), kdy monitorace vedla u pacienta k poklesu počtu hypoglykemických komat. V tomto případě je možné poslat žádost k reviznímu lékaři a při schválení je pojišťovna ochotna uhradit 75% nákladů ale na 365 dní v roce.
 • Vysílač pro CGM -  hradí 100% ekonomicky nejméně náročné varianty
 • Přijímač pro CGM - schvalován maximálně 1x za rok - 100% ekonomicky nejméně náročné varianty


Pokud u Vašeho syna dochází k opakovaným hypoglykémiím dopoledne ve škole a při aktivitě je vhodné konzultovat Vašeho diabetologa a dohodnout se kromě CGM na případné úpravě ranní dávky inzulinu, zařazení svačin… Dle podrobnějších informací by Vám měl být schopen Váš diabetolog poradit. V souvislosti se sportem je vhodné dodržovat několik kroků.

(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová z diabetologické stanice a ambulance Interní kliniky Fakultní nemocnice v Motole)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

 • Dotaz

  Dobrý den, mému příteli nedávno zjistili cukrovku, ale ještě to neni na inzulin, takže vlastně na to zatím nic nebere, prý když se to zhorší, má zajít znovu za paní doktorkou. Problém ale je ten jestli je možné, že mu ta cukrovka může ovlivňovat i chování? tím myslím, že někdy neni schopný semnou vést normální rozhovor, jak je takový "mimo" a pořád řiká jak je unavený a na to, že má zasebou normální půracovní den mi to nepříjde jako přiměřená únava. Mám pocit jako by semnou mluvil uplně opilý. Předem děkuji za odpověď. Michaela

  Odpověď

  Milá Michaelo, na celkovém stavu se lehce zvýšená glykémie zpravidla neprojeví. Mnoho lidí může chodit s nerozpoznanou nebe zanedbanou lehkou formou diabetu řadu let, aniž by se cítili nemocní.

  Na druhé straně, někdy je mírně zvýšená glykémie ukazatelem nějakého jiného onemocnění nebo současně podávané léčby a únava může pak souviset spíše s tímto jiným onemocněním.

  To ovšem neznamená, že jen mírně zvýšená glykémie si nezaslouží pozornost. Z dlouhodobého hlediska porucha zvyšuje riziko zejména aterosklerózy a někdy i vzniku pozdních komplikací diabetu. To vše se však vyvíjí až po řadě let.

  Mírně zvýšenou glykémií a únavou se může projevovat jen časné stádium diabetu 1. typu, kdy už člověku začíná chybět inzulín a spíše než vyšší glykémie se projevuje již nedobře fungující metabolismus. O to se ale zřejmě nejedná. Jedním z prvních projevů by také bylo hubnutí.

  Hledejte tedy spíše jinou příčinu únavy.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, já, 24 let, 180cm, 90kg, aktivní. Pravidelně jsem si vždy měřil hodnotu cukru v krvi, naposledy zhruba před půl rokem, hodnoty v rozmezí 4-5 mmol. Poslední týdny jsem ale vždy v noci měl celkem velkou žízeň a přes den byl unavený (možno také současným nachlazením a fyz. a psych. vyčerpáním díky studiu VŠ). Včera jsem v 21hod. snědl dva krajíce chleba s paštikou a nějaké uzeniny. Kolem 1 ráno jsem si naměřil 6.0 mmol a v 6.30 ráno jsem naměřil 6.1 mmol. Poté odpoledne v 17hod. už hodnotu 5.5 mmol. Mezi ranním měřením a odpoledním jsem měl kefír, hrst ořechů a proteinový nápoj. Dají se první dvě hodnoty brát jako již určitou indispozici buněk slinivky a přítomnost prediabetu? Dá se vzít v potaz, že jsem celý víkend "prochlastal", a mělo to vliv na zmiňované pondělní/úterní měření? Jsem informovaný, ale nevím, zda takový výkyv jako byl propitý víkend + značná fyz. únava, má vliv ještě na hladinu cukru v pondělí/úterý? Děkuji. Mirek

  Odpověď

  Milí Mirku, není zcela běžné, aby si mladí a zdraví studenti monitorovali doma glykémie. Napadá mě tedy, že možná má někdo v rodině diabetes a vy se pro jistotu občas měříte, abyste se uklidnil. Nebo jste už někdy snad měl nějakou poruchu glukózové tolerance, uvažuji.

  V prvé řadě musím upozornit, že osobní glukometry jsou určené pro monitorování glykémií pacientů s diabetem. Oni již vědí, že mají diabetes, a pomocí měření si kontrolují léčbu. Diabetici léčení pouze dietou méně často, pacienti s diabetem 2. typu pokud možno co nejčastěji, 4x i vícekrát denně. Upravují si podle toho množství sacharidů ve stravě a také dávky inzulínu.

  Osobní glukometr není speciálně určen pro zdravé osoby. Přípustná odchylka měření se pohybuje v oblasti normálních hodnot plus minus asi 1,2 mmol/l. Je-li tedy ještě normální hodnota na lačno 5,6 mmol/l, neznamená zjištění hodnoty 6,8 mmol/l, že se jedná o diabetes. Pokud by taková hodnota byla zjištěna opakovaně, měl by se člověk dostavit k lékaři a dát se přeměřit za standardních podmínek na profesionálním přístroji. Hodnota 6,0 mmol/na lačno by již svědčila pro poruchu glukózové tolerance.

  Pokud by člověk chtěl mít klid, objednal by se na glukózový toleranční test po požití 75 g glukózy v čaji. Rozhodující by byla hodnota za 120 minut po vypití toho čaje. Normální i patologické hodnoty glykémie najdete na našem webu v rubrice PREVENCE/DIAGNOSTIKA/LÉČBA.

  Nijak vám vaše excesy s alkoholem nedoporučuji. Nicméně z hlediska vysoké glykémie by asi víc vadilo, kdybyste víkend propil se sladkou kolou nebo Becherovkou.

  Podle vašeho líčení zatím pro diabetes nic nesvědčí. Určitě ale máte nadváhu a jste velmi mladý. Neměl byste dále nabírat na váze, a když už někdy jdete na flám, tak byste pak neměl pokračovat, ale spíš si jít zasportovat.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jaká by měla být hodnota glykémie hodinu po jídle a po aplikaci inzulínu. Děkuji

  Odpověď

  Dobrý den,

  diskuze, zda měřit glykémii po jídle 1 nebo 2 hodiny, je mezi jednotlivými diabetology a diabetiky letitá. Závislost je v tomto případě i na typu užívaného inzulinu.

  Glykémie 1 hodinu po jídle bývá samozřejmě o něco vyšší než po 2 hodinách, ale pro základní orientaci se ve většině doporučení používá pouze jedna hodnota (pokud nejde o gestační diabetes, viz níže).

  Diabetologická společnost uvádí:

  pro děti cílovou glykémii                      - za 2 hod po jídle         4-10 mmol/

  pro dospělé s diabetem 1. typu            - za 2 hod po jídle         5-7,5 mmol/l,

  je nutné si ale uvědomit, že neexistuje jedna cílová hodnota. U každého diabetika je nutno stanovit individuální cílové glykémie.

  Současně je glykémie po jídle závislá na glykémii před jídlem.

  Glykémie po jídle by neměla (při správně podané dávce inzulinu na přijaté množství sacharidů) narůst o více než 1,5 mmol/l (max. 2 mmol/l). Před dalším hlavním jídlem by se měla glykémie dostat na přibližně původní hodnoty.

  Příklad Před obědem je glykémie 6,3 mmol/l, za 2 hodiny po jídle 7,1, před večeří 5,8 mmol/l

  = Dobře pokryté množství sacharidů v jídle (nutno brát v potaz určitou chybu glukometru):

  • Pokud je nárůst po jídle výraznější než 2 mmol/l a hyperglykémie přetrvává i před večeří, podané množství inzulinu bylo pravděpodobně  na snědené množství sacharidů nedostatečné. Je potřeba příště na stejnou stravu (množství sacharidů) podat více inzulinu.
  • Pokud je nárůst po jídle výraznější než 2mmol/l, ale před večeří se dostává glykémie na původní hodnoty nebo dokonce klesá, je nutné se zamyslet zda je inzulin podáván včas, případně se pokusit zvolit potraviny s nižším glykemickým indexem.
  • Pokud po jídle glykémie klesá, případně neroste ale před následujícím jídlem je již jasný pokles, je vhodné napříště dávku prandiálního inzulinu snížit. Na požité množství sacharidů bylo pravděpodobně podaného inzulinu příliš. (Současně je nutno vyloučit vliv například aktivity, která následovala hned po jídle, nebo vliv bazálního inzulinu..., ale to bychom už zabíhali úplně jinam)

  Pokud je před jídlem hyperglykémie, může být cílem kromě pokrytí sacharidů současně i snížení glykémie. Následkem započítání korekce k podanému prandiálnímu inzulinu může glykémie po jídle stagnovat případně klesat.

  Příklad Před snídaní je glykémie 13mmol/l -  bylo aplikováno 8j inzulinu (6j na pokrytí plánovaného příjmu sacharidů + 2j jako korekce hyperglykémie). Za 2h po jídle byla glykémie 12,1mmol/l, před obědem už 9,2mmol/l.

  • Ideálně by chtěl mít tento diabetik před jídlem např. pod 7mmol/l, proto v této situaci napříště korekci může zvýšit.

  U většiny typů diabetu jsou cílové hodnoty glykémie individuální dle jednotlivých pacientů. Zde se liší gestační diabetes, kde jsou cílové hodnoty pevně dané:

  • 1h po jídle do 7,8 mmol/l  - 1h po konci jídla
  • 2h po jídle do 6,7 mmol/l

  Jak vidíte. Na zdánlivě jednoduchou otázku neexistuje jednoduchá odpověď a proto doufám, že jsem Vám alespoň trochu pomohla.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová z diabetologické stanice a ambulance Interní kliniky Fakultní nemocnice v Motole)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, pokud mam v krvi koncentraci cukru 5,5mmol/l a zhruba 5 litrů krve? Předem děkuji a prosím o co nejrychlejší odpověď. Valentýna

  Odpověď

  Milá Valentýno, doufám, že odpovídáme dost rychle, přece jen také máme určitý denní program a už nejsme tak zběhlí v násobilce.

  Představte si větší tabletu glukózy, která váží 5 g asi jedna velká kostka cukru. Asi si to umíte představit. Kdybyste ji naráz snědla, asi byste měla přeslazenou pusu, ale zvládla byste to.

  Ta glukóza v tabletě se pochopitelně skládá z jednotlivých molekul glukózy. Ty jsou naprosto nepatrné a ani v žádném mikroskopu je není možno vidět. Je jich strašně moc. Je mnohem snazší si představit těch 5 gramů, všichni pak víme, o čem mluvíme.

  Pro chemické reakce je ale důležité, jaký je to celkový počet molekul, protože každá molekula chemicky reaguje nebo se štěpí nebo proniká ze zažívacího ústrojí jednotlivě a není tak důležité, kolik to váží, ale kolik je to jednotlivých částic.

  Koncentrace glukózy v krvi se dříve u nás udávala v jednotkách mg/100 ml. Normální hodnota byla asi 100 mg/100 ml, což jinými slovy znamená, že ve 100 ml krve je obsaženo 100 mg glukózy.

  Dnes se používají jednotky mmol/l (milimoly glukózy v 1 l) a vyjadřuje to počet jednotlivých molekul v 1 litru krve. Jeden milimol je tisícina molu a je to obrovské číslo. 1 milimol odpovídá 602 214 200 000 000 000 000 jednotlivých molekul.

  Protože i jednotlivé molekuly mají svoji hmotnost (i když zcela nepatrnou), dá se množství milimolů přepočítat na gramy.

  Platí, že koncentrace glukózy v mmol/l se dá přepočítat na mg/100 ml a to podle následující (zaokrouhlené) rovnice:

  Koncentrace glukózy v mg/100 ml = koncentrace glukózy v mmol/l x 18

  a obráceně

  Koncentrace glukózy v mmol/l = koncentrace glukózy v mg/100 ml : 18

  Hodnotě 5,5 mmol/l tedy odpovídá 5,5 x 18 mg/100 ml, což je zaokrouhleně 100 mg/100 ml. Ve 100 ml krve tedy bude 100 mg glukózy. V 1 litru bude 10x více, což je 1 gram. V 5 litrech krve tedy bude 5 gramů glukózy. A to je to, na co jste se ptala.

  Asi se vám to zdá málo. Glukóza v krvi se ale rychle pohybuje, metabolizuje se a odchází do tkání a současně se tvoří nová a další se vstřebává ze zažívacího ústrojí.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

   

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Od roku 2009 mám diabetes typu 2 v současné době cukr převládá třikrát. Žiji v Praze. Mám pojištění VZP. Prosím, napište mi o operaci pro léčbu diabetu. Na které klinice můžete operaci provést a jaké podmínky je třeba zaplatit. Since 2009, I have type 2 diabetes at the moment, sugar prevails 3 times. I live in Prague. I have VZP insurance. David

  Odpověď

  Milý Davide, není lehké odpovědět na vaši otázku, protože nevím, jaký druh operace máte na mysli. Obecně se diabetes 2. typu neléčí chirurgicky. Základem léčby vhodná dieta spolu s dostatečným pohybovým režimem. K dispozici je také celá řada léků, takže v každého pacienta je zpravidla možné nalézt ten nejvhodnější nebo kombinaci léků.

  Pokud je diabetes provázen těžkou obezitou a pokusy o zhubnutí selhávají, je možné uvažovat o tzv. bariatrické léčbě. Jejím principem je zmenšení velikosti žaludku či vytvoření zkratu v zažívacím ústrojí. Potrava pak míjí některé úseky a to vede ke zhubnutím. Společně s tím se často zlepší take diabetes. Existuje řada možných chirurgických postupů a pro pacienta se volí ten, který mu může přinést nejlepší výsledky. To záleží na stupni obezity, zdravotním stavu a také na očekávané schopnosti pacienta spolupracovat s lékaři po operaci.

  Nedávno se rozšířily zprávy o méně invazivních postupech, které se provádějí pouze endoskopicky. Jsou méně invazivní a mají menší rizika. Jejich přínos pro pacienty však nebyl zatím ověřen, a tak není možné je obecně doporučovat. Provádějí se zatím jen v rámci studií.

  Bariatrická chirurgie se v Praze provádí například zde:

  OB klinika a.s., Pod Krejcárkem 975 130 00 Praha 3 – Žižkov-Praha 3, 255 725 110. Určitě by vám tam poradili.


  Dear David, it is not easy to answer your question as I don't know what kind of surgery you have in mind. Typically, type 2 diabetes is not treated by surgery. The cornerstone of therapy is diet together with the right exercise regimen. There is also a wide variety of drugs so that it is now possible to choose the right combination for almost every patient.

  If type 2 diabetes is accompanied by significant obesity and diet treatment fails, so called bariatric surgery may be considered. The principle is reduction of the size of the stomach or a by-pass of some parts of the digestive tract. This usually leads to a weight loss and improvement of diabetes. There are several possible kinds of surgical approaches and the most suitable one should be chosen according to the severity of obesity and according to expected cooperation with the patient.

  Currently, several new less invasive approaches are being tested in clinical studies. They usually include an easier endoscopic intervention only. However, their benefit for the patients has not been confirmed yet.

  Bariatric surgery in Prague may be considered eg. at:

  OB klinika a.s., Pod Krejcárkem 975 130 00 Praha 3 – Žižkov-Praha 3, 255 725 110. I am sure they would gladly answer your questions.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!