Poradna

Pravidla poradny

Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

glukóza v séru po jídle

Datum vložení dotazu: 24.09.2021

Ptá se: Vladimir

Dotaz

Z blbosti jsem si vzal na snídani dva chleby s medem a šel na preventivní kontrolu. Glukóza v seru po jídle byla na úrovni 2,7. Ostatní hodnoty ok. S čím by to mohlo souviset? Diabetes nemám. Vladimír
věk: 63 let výška: 174 cm váha: 70 kg

Odpověď

Milý Vladimíre, opravdu to nebyl dobrý nápad dát si vydatnou snídani před kontrolním biochemickým vyšetřením. Výsledky se posuzují s ohledem na stav u zdravých osob (přičemž normální hodnoty zpravidla odpovídají tomu, co se zjišťuje u 95-97 % z nich). Podmínkou je ale, aby to bylo za standardních podmínek. To se týká zejména vyšetření krevních tuků (lipidů). Za nestandardních podmínek je vyšetření v podstatě bezcenné.

Glykémie po sacharidovém jídle (ve vašem případě odhaduji, že se jednalo tak o 100 g sacharidů) zpravidla stoupá. Nikoliv však příliš a brzy se vrací k normálním hodnotám. Někdy se ale stává, že někdo na stimulaci takovou vydatnou potravou reaguje tím, že sekrece inzulínu do určité míry přestřelí a hodnoty jsou pak na chvíli podnormální.

Vaše hodnota 2,7 mmol/l je ale už dost nízká, dokonce bych očekával, že budete mít určité příznaky hypoglykémie.

Napadají mě ve vašem případě 2 možnosti, respektive 3:

1. Opravdu vaše regulace glykémie přestřelila. U někoho to může znamenat poruchu, zvláště když se to opakuje, a to i při menším sacharidovém jídle.

2. Jedná se o laboratorní chybu

3. Jde o kombinaci obojího. Měl jste asi hodnotu opravdu nízkou, ale ne zase tolik. To já osobně považuji za nejpravděpodobnější.

Myslím, že pokud nemíváte zvláštní obtíže, nemusíte se tím až do příští preventivní kontroly zabývat. Příště ale přijďte k odběru na lačno od večera.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

495 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, asi před měsícem jsem si začala měřit cukr, měřím vždy ráno a pak 3-4x za den, pokud měřím po jídle tak vždy za 2 hodiny po jídle, většinou mám hodnoty po jídle mezi 6-8g/mol, tyto hodnoty mám občas i před jídlem a po ránu mám 6-7g/mol, je to v pořádku? Děkuji

  Odpověď

  Dobrý den,

  abych Vám mohla ideálně odpovědět na Vaši otázku potřebovala bych trochu více informací, ale mohu se alespoň pokusit.

  Pokud zatím nemáte diagnostikovaný diabetes mellitus (cukrovku), svědčí Vaše naměřené hodnoty pro možnost poruchy glukózového metabolismu. Bylo by proto vhodné stav dovyšetřit. Glukometry nejsou totiž úplně přesné a nelze jen podle nich stanovit (hlavně při hraničních hodnotách) diagnózu. Mělo by se začít stanovením glykémie nalačno ze žilní krve (možné provést cestou praktického lékaře odběr krve ráno nalačno). Pokud je ve dvou měřeních ranní lačná glykémie z žilní krve 7 mmol/l a více jedná se jednoznačně o diabetes mellitus. Glykémie 5,6-6,9 mmol/l se označují jako zvýšená koncentrace glukózy nalačno. Při těchto výsledcích je vhodné doplnit oGTT. Tento test je prováděn buď v laboratoři nebo v ordinaci diabetologa (v závislosti na zavedené praxi v místě bydliště). Při testu je důležitá hlavně glykémie 2hodiny po podání roztoku: hodnoty 7,8-11 mmol/l svědčí pro porušenou glukózovou toleranci. Hodnota přes 11mmol/l pro diagnózu diabetu.

  Pokud jste již diabetik, jsou cílové glykémie pro dospělé dle České diabetologické společnosti ráno nalačno 4-6,0 mmol/l a 2 hodiny po jídle  5-7,5mmol/l. U většiny diabetiků, ale lékař stanoví individuální cíle. Vaše kompenzace proto může být dostačující. Pokud byste byla diabetik pouze na dietě, tak bych zvažovala minimálně nasazení metforminu, který je dnes doporučován u všech diabetiků druhého typu.

  Pokud byste byla těhotná, tak Vámi naměřené glykémie budou rozhodně vysoké, protože s ohledem na potřebu ochrany vývoje plodu byly stanoveny mnohem přísnější cílové hodnoty. Glykémie nalačno pod 5,3 mmol/l a 2hodiny po jídle pod 6,7 mmol/l (1hodinu po jídle pod 7,8 mmol/l).

  Doufám, že Vám moje odpověď alespoň trochu pomohla.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  dobrý den, opakovaně mám ranní glykémii naměřenou domácím glukometrem okolo 6,2 až 6,7 a to přitom již nikdy nejím po 6 hodině. Přes den hodinu po jídle mám třeba 7,5 i méně. Při měření v laboratoři to vychází trochu méně než při domácím měření, třeba 6,1. Beru léky na vyšší cholesterol, jinak žádné další nemám. Jak mám tento stav upravit? Tento stav trvá již asi 6 let, při náhodném změření ráno vždy vyšší ranní glykémie, u lékaře se málokdy vejdu do požadovaných 5,6

  Odpověď

  Nejspíše se u Vás již jedná o prediabetes. Cože je stav, na který se ptá řada pacientů. Jedná se o vyšší glykémie nalačno, než je norma, ale ještě to není cukrovka. Důvodem bývá horší citlivost těla na inzulín, který vede k vzestupu ranního cukru nad normu. O cukrovku se jedná od ranní glykémie nad 7,0 mmol/l. I tento stav již doporučujeme sledovat a řešit. To znamená, že již nyní byste měla držet racionální stravu, vyhýbat se sladkostem a dbát o správnou hmotnost. Ve  vašem případě by bylo vhodné sundat 2-3kila.

  Kontrolu glykémie 1x za rok, v případě vzestupu nad 7,0 mmol/l  nebo HbA1C nad 45-50 mmol/mol, bych Vám již doporučovala zahájit léčbu.

  s pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, ráda bych se s Vámi poradila, zda mám svou situaci více řešit či ne. Je mi 28 let, váha ideální. Mám dceru 1,5 roku (kojená). Jako maličká jsem držela dietu, neboť jsem měla vysoký cholesterol (má sestra i bratr stejně tak). Na vysoký cholesterol mě upozorňovali lékaři i v dospělosti. Děda a babička cukrovka (obezita, dle lékařů omezit cukry a tuky). Děda zemřel na infarkt. Takřka každodenně se potýkám s nízkou hladinou cukru v krvi. I když pravidelně a vydatně snídám, cca po 2-3 hodinách začnu pociťovat slabost, třesou se mi ruce, nohy, pocit na omdlení…mívám většinou velký hlad, především chuť na sladké. V průběhu dne i opakovaně. Myslím, že jím poměrně pravidelně, zdravě, avšak sladké nevynechám žádný den. Poslední dny se mi i stalo, že jsem známý pocit slabosti pociťovala i ve chvílích, kdy jsem byla najedená. Myslíte, že mi pomůže, když ze svého života odbourám sladké? Myslím, že ho denně sním poměrně dost. Popř. doporučujete navštívit lékaře? Kristýna

  Odpověď

  Milá Kristýno, vlastně se ptáte na dvě věci.

  Cholesterol: Zdravým osobám i lidem s různými nemocemi doporučujeme obecně dietu s malým obsahem cholesterolu a tzv. nasycených mastných kyselin, které jsou obsaženy zejména v živočišném tuku. Další doporučení se ovšem odvíjejí od naměřených krevních hladin. Více než standardní racionální dietu s omezením živočišných tuků a cholesterolu bych vám mohl doporučit jen na základě podrobnějšího vyšetření. V úvahu je také nutná vzít možnost vrozené genetické poruchy, tzv. familiární (dědičné) hypercholesterolémie, která není v Čechách vzácná. V tom případě mívá zvýšenou hladinu cholesterolu v rodině více lidí, rodiče či prarodiče. Pokud se porucha řádně neléčí, bývá provázena časným rozvojem aterosklerózy, a proto je nutné tomu předcházet.

  Glykémie: Těžko mluvit o nízkých hodnotách krevního cukru u kojící matky, aniž by se tyto nízké hodnoty nějak prokázaly. Měla byste tedy mít opakovaně změřenou glykémii, a to zejména ve chvíli, kdy míváte ony pocity slabosti. Není to zase tak vzácná věc. Nejčastěji  se jedná o přemrštěnou regulaci u osob, kterým se sacharidy a obzvláště přímo sladké jídlo rychle vstřebává ze zažívacího ústrojí a tím příliš stimuluje inzulínovou sekreci. Rozhodně vám tedy neschvaluji sladká jídla, zejména ne ve větším množství najednou. Spíše si to rozložte na více malých porcí. To většinou pomůže. Jinak ale ve většině případů se hypoglykémie neprokáží a jedná se spíše o jinou příčinu pocitů slabosti, včetně nízkého krevního tlaku, rozčilení aj. Prokázané hypoglykémie pak mohou mít řadu méně častých dalších příčin. Pokud se tedy hypoglykémie prokáží, zkusíte nejprve to dietní opatření, a pokud by to trvalo dále, bude nutné podrobnější vyšetření.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mám zvýšený cukr v krvi. Po Dobrý den nalačno mám cukr v krvi jak kdy 6,7 6,2 6,0. po držení diety jsem zhubla o 6 kg. jine příznaky nemám. cholesterol kyselina močová tlak vše v normě. Dlouhodoby cukr 49. Muzu met diabetes. dekuji Jana

  Odpověď

  Milá Jano,

  Diabetes mellitus 2. typu se zpravidla rozvíjí pomalu. Není to porucha, pro kterou platí, že když ji máme „potvrzenou“, jsme „nemocní“ a když se zátěžovým testem vyloučí, jsme „zdraví“ a nemusíme mít žádné obavy.

  Lékaři se prostě dohodli, že od určitého stupně poruchy se tomu už bude říkat diabetes.

  Vy máte opakovaně vyšší hodnoty glykémie na lačno, ale toto zvýšení ještě neodpovídá diabetu. Na druhé straně máte ale hodnotu glykovaného hemoglobinu 49 mmol/mol, a to již odpovídá diabetu. Glykovaný hemoglobin je dlouhodobý ukazatel a odráží hodnoty glykémií ať již na lačno či po jídle zhruba v posledních 2 – 3 měsících.

  Doporučuji vám tedy, abyste se chovala, tako byste diabetes měla. Zejména se snažte dále zhubnout, naučte se počítat sacharidy ve vaší dietě (doporučuji tak 150 g/den) a více se pohybujte. Glykémii si občas měřte vlastním glukometrem, a to nejen na lačno, ale i po jídle. Hodnoty by nikdy neměly stoupnout nad 11, ale mnohem lepší by bylo, kdybyste se držela po jídle do 9 mmol/l.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den , chci se zeptat , zda pojištovna může udělat vyjímku a hradit nové zuby jelikož mám problém z rozpadajícími se stoličky a věčný problém se zuby , mám pojištění Vzp i Aok v Německu jak postupovat a na koho se obrátit .Dost mě to omezuje ve stravě .Děkuji Jiří

  Odpověď

  Milý Jiří,

  podrobnosti o hrazení lékařské péče ze zdravotního pojištění zná vždy ten odborník, kterého se péče týká. V případě sledování a léčby pacientů s diabetem to jsou obvodní lékaři a diabetologové.

  Pokud jde o zubní (stomatologickou) péči, tak se to pochopitelně týká stomatologů a ti vám mohou dát odpověď. Zpravidla zdravotní pojišťovny hradí preventivní kontroly a nutná zubní ošetření včetně běžných plomb apod. Je možné, že v určité míře hradí i zubní protézy, ale jistě jen omezeně a ve zcela základním provedení, aby nebylo ohroženo vaše zdraví. Ze stránek Všeobecné zdravotní pojišťovny jsem zjistil toto:

  „Z protetických výrobků jsou plně hrazeny pryskyřičné korunky na přední zuby, celokovové korunky na zadní zuby, celkové snímatelné zubní náhrady a částečné snímatelné zubní náhrady s jednoduchými kotevními prvky“.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!