Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

běžné emoce a cukrovka.

Datum vložení dotazu: 21.05.2024

Ptá se: Jiřina

Dotaz

Prosím o radu, i když tady je každá rada drahá. Jakákoliv běžná emoce, radost, hněv, vzrišení atd., čemuž se nemohu běžně v životě vyhnout, mi zvedá cukr v krvi. A to při svém diabetu II.stupně se snažím dodržovat všechna pravidla léčby. Čím mám proti zvyšování cukru bojovat? Moc děkuji za radu. se velmi snažím stravovat jaksepatří na diabetika. Máte, ŕos8m, pro mně nějakou radu, jak na to stoupání cukru vyzrát? Jiřina
věk: 85 let výška: 162 cm váha: 68 kg

Odpověď

Milá Jiřino, to, co uvádíte, říká velmi mnoho pacientů a vlastně tak začíná skoro každá návštěva u diabetologa a také mnohý dotaz zde na cukrovka.cz

Vyšší glykémie má vždy nějakou příčinu, za kterou člověk nemůže. Nejčastěji lidé uvádějí, že si přivodili nějakou pohmožděninu, pro kterou se nemohou pohybovat jako dříve a na druhém místě že prožívají v práci nebo doma nějakou stresovou situaci, která jim zvyšuje cukr.

Jenomže takový už je život, „něco“ se přihodí skoro vždycky a málokdo žije v takovém klidu, že ho nic nerozhodí. Proto bych to bral spíš jako normu, která nás provází celý život a když už se nic nepřihází, tak to už je většinou začátek věčného klidu tam někde...

Při zvládání diabetu je nutné se tomu prostě přizpůsobit a nevymlouvat se na to.

Vám ovšem nemohu vyčítat, že byste měla nadváhu nebo se málo pohybovala, asi se opravdu snažíte. Nevím, zda máte váš diabetes něčím léčený a jak moc vám kolísá, o tom nepíšete. Já předpokládám, že máte svoji kapacitu produkovat inzulín velmi sníženou, a tak stačí málo a hned je z toho hyperglykémie. Možná se v podstatě pohybujete celý den na hranici, kdy to ještě tělo stačí nějak samo vyrovnávat a pak stačí jen něco sníst a nebo skutečně se vzrušit, a hned glykémie stoupá. Pokud je toto kolísání malé, tak bych si z toho nic nedělal a věřil bych, že to žádnou větší škodu nenadělí. Pokud ale glykémie stoupají i nad 10 mmol/l, tak si myslím, že by pro vás byla vhodná malá dávka dlouze působícího inzulínu, který by „doplnil“ vaši selhávající vlastní sekreci. Není v tom opravdu žádná magie, jen je potřeba postupovat uvážlivě, abyste si nezpůsobila neočekávanou hypoglykémii. Měla byste to tedy projednat s svým lékařem a pokud byste třeba vyrážela ven, nebo vynechala jídlo, tak byste si měla glykémii ověřovat.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

880 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Zkusila jsem změření cukrovky vpichnutí jehlou od mého táty do prstu, protože on si tím měří cukrovku ale ne tak často. Dostala jsem strach, že se tím něco přenese, neviděla jsem tu jehlu, jestli byla nějak očištěná, dělal to táta. Mám strach, aby se přes tu jehlu do mé krve něco nepřeneslo.

  Odpověď

  Milá Míšo, každý pacient s diabetem by měl mít svoje vlastní zařízení pro vpich na odběr glykémie.

  Je také možné pouze použít novou lancetu, ale i tak je lepší „píchátko“ nikomu nepůjčovat. Ostatně, do prstu se dá píchnout i samotnou lancetou, jen musí být nová.

  Použitou jehlou se mohou do těla přenést různá onemocnění, např. hepatitida ale také případně AIDS. Samozřejmě jen pokud osoba, která jehlu před tím užívala, byla nakažená, což je dost výjimečné, ale v praxi možné. Nejčastěji se jedná o opakované použití jehel po někom, koho neznáte, což ale dělají většinou jen drogově závislí lidé, když si nejsou schopni opatřit jehly sterilní.

  Pokud jde o použití v rodině, tak je opravdu přenos nějakého onemocnění krajně nepravděpodobný. Stejně nepravděpodobný je přenos od přítele či známého, kterého znáte a víte, že žádnou chorobo netrpí. Možné to ale je, protože člověk nikdy nemůže vědět, zda je ta osoba opravdu zdráva.

  Trochu komplikovaný je tento problém v nemocnici, kdy se např. sestra poraní nějakou jehlou, kterou někdo vyhodil do odpadu (což se ale nesmí). Potom neví, od koho jehla pochází a musí být opakovaně vyšetřena a sledována.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, uz x dni studuji a ctu vse okolo glykemie. Chapu tedy dobre, ze hodnoty rano by meli byt do 5,6, podobne i behem dne, kdyz je clovek mezi jidly. V prubehu, kdyz zacnete jist, by glykemie nemela prekrocit 7,8 ani behem hodiny, dvou? Jen kdyz si clovek da velkou sacharidovou naloz, muze to na chvilku vyskocit vic, ale urcite ne vic jak 10? Chapu to tedy dobre? Kdyz se provani ogtt, tak se nezjistuje, nestli clovek mel vic jak 7,8, ale je pro Vas dulezite, ze to za ty dve hodiny spadlo? To same, kdyz se dela ogtt u tehotnych, tam maji toleranci 9,9 do hodiny.. a kdyz si vezmu, ze kolikrat si clovek vezme dva zakusky a ma hned 75g sacharidu, takze i zdrave tehotne to muze vyskocit takto vysoko a to nevadi? Chapu, ze test je cista glukoza a nalacno, ale stejne toho clovek ve strave muze docilit celkem snadno. A posledni otazka, hodnota lacna, by se mela merit po probuzeni, dejme tomu, ze ma clovek 5,1..ale za dve hodiny, kdyz vstane, tak hodnota je treba 5,6. Takze opet jsme u toho, za jak dlouho se clovek dostane k lekari s bude odebrana krev. Ma se clovek ridit lacnou po probuzeni nebo i po 2h, co se hybete a jeste jste nesnidal. Opravdu by me zajimala nejaka krivka zdraveho cloveka behem dne. Moc dekuji!

  Odpověď

  Dobrý den,

  pochopil jste to a sepsal správně. Je normální, že i v krvi zdravého člověka cukr kolísá, může se měnit klidně v průběhu 15-30 minut. Důležité je, aby kolísání bylo malé, tedy nalačno po probuzení cca 4,5-5,6 a po jídle je to obvykle 6-8 mmol/l. Při větší náloži cukru se hodnoty i u zdravého mohou dotknout  9-10, ale velmi rychle dochází k poklesu. Aktuální hladinu cukru ovlivní nejvíce strava, ale i pohyb, stres, u žen hormonální hladiny.

  s pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mám diabet 2 typu. Při odběrech gly 7,8 a glyk.hem 48. Hodinu po jídle mám cca 8, ale ráno na lačno vždy 7,5-8. Moje doktorka v amb je spokojená, ale mně se to nezdá, proto bych prosil nezávislé stanovisko. Léky mám 2× aucreas 1000.

  Odpověď

  dobrý den

  vyšší lačná glykémie je problémem řady diabetiků. Nad ránem je totiž v krvi nejvyšší hladina hormonů, které snižují účinek inzulínu. Vyšší glykémie nalačno je obvykle projevem tzv. inzulinové rezistence. Tedy necitlivosti na inzulín. Ideální hladiny nalačno jsou pro Vás 5-7 mmol/l. Vy je máte trochu vyšší, nicméně dlouhý cukr máte v normě, je vidět že vyšší hladiny jsou u Vás jen krátce a na průměrný cukr nemají velký vliv. Je tedy velmi nízké riziko vzniku komplikací cukrovky, proto je Vaše lékařka spokojená.

  Cukr nalačno můžete zkusit snížit

  1. poslední večerní jídlo do 18 hod, poté pouze zelenina, jako přílohu k večeři cukry s nízkým glykemickým indexem (tmavé pečivo, luštěniny)

  2. pravidelný pohyb, tedy ideálně 2x týdně 60 minut chůze

  3. omezit tuky v potravě, zkusit zhubnout cca 5-6 kg

  4. dále používáme léky pro snížení ranní glykémie, toto je pak ale na diskuzi s Vaším lékařem

  s pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Navazuji na moji předchozí otázku. Měřila jsem se pár dní jen tak sama pro moji zvědavost. Hodnoty mám celou dobu dobré. Tedy, ze se doporucuje mit 2h po jidle 7,8. Jeden den: obed: 5,4 po hodine, 5,3 po dvou. Svacina: 5,8 po hodine, 5,2 po dvou. Vecere: pred: 4,7, hodina po 7,4 a po dvou 5,7. Lacne mi vysly: 5,2 5,4 5,1… tedy take v norme! Takze jsem se za celou dobu nedostala za hodinu na vic nez 7,8 a po dvou jsem mela nizke hodnoty. Ale! Jednou po velmi sacharidovem obede, jsem mela po hodine 8,7 a 8,3 ( mam dva stejne glukometry) a po dvou hodinach 7,8! Kleslo mi to az po 3 hodinach na cca 6. Je to bezne i zdraveho cloveka, ze se muze po velmi velke sacharidove porci glykemie zvednout nad doporucenych 7,8? Po dvou hodinach jsem to splnila, ale po hodine od jidla ne. Dekuji moc! 30let, 160cm, 59kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  jak jsem již zmiňovala v mé předchozí odpovědi, nikde nenajdete jednoznačnou odpověď na Váš dotaz. Veškeré hranice pro screening a diagnostiku prediabetu a diabetu jsou v podstatě stanoveny uměle, aby umožnily časný záchyt poruchy metabolismu glukózy a tím umožnily zavést časná režimová opatření, případně zahájit zavčas terapii. To by mělo pomoci  minimalizovat pravděpodobnost rozvoje diabetických komplikací. Jako varovná hodnota (pozitivní screening) je brána dle doporučení náhodná glykémie (tzn. kdykoliv během dne) z kapilární krve ≥ 7,0 mmol/l -  i při stanovení glukometrem. Pokud se vyskytují tyto hodnoty, je dle doporučení pro praktické lékaře ideální doplnit odběr lačné glykémie ze žilní krve (po 8 hodinách lačnění), případně rovnou provést oGTT. 

  Pokud mám odpověď přímo na Váš dotaz. Ano, myslím si, že glykémie i u zdravého jedince se může dostat nad 7,8 mmol/l, pokud mu dáte dostatečnou sacharidovou zátěž. Rozhodně si ale nemyslím, že bychom se měli stravovat tak, abychom se nad tyto hodnoty opakovaně dostávali. Opakované vyšší hodnoty glykémie v podstatě znamenají zvýšené riziko, že bude glukóza již negativně působit na tělo.

  Podle Vašich výsledků bych nemyslela přímo na diabetes, ale prediabetes z těchto hodnot vyloučit nedokážu. Zde by bylo ideální se dohodnout s Vaším praktickým lékařem, zda nenaplánovat již zmiňované oGTT. U prediabetu případně platí, stejně jako pro celou populaci, že bychom se měli zdravě stravovat a pravidelně hýbat.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli i zdravým lidem může glykémie vzrůst nad uvedený údaj 7,8. Tedy, je možné, když si zdravý člověk dá zrovna nezdravou nálož, velká porce ( rýže, maso v těstíčku, sojová omáčka slazená medem), tedy dost glykemická nálož, že po hodině může glukometr ukázat 8,7. Po 2 hodinách 7,8-7,9. Po 3 hodinách už hodnota přirozeně klesla na 6. Jde mi tedy o to, jestli i u zdravého člověka může glykémie stoupnout takhle “vysoko”, ale po těch 2 hodinách by měla být po jídle do 7,8.? Nebo nesmí nikdy stoupnout nad 7,8.? Pár dní jsem se ze zvědavosti testovala, žádný jiný důvod k tomu nemám, jen zvědavost. Lačná 5,1-5,4. Po jídle po hodině max.7,8 po dvou hodinách to vždy kleslo 5,8-7,4. Jen toto jídlo,viz.výše semnou zamávalo a hodnota 8,7 mě po hodině celkem překvapila. Děkuji

  Odpověď

  Dobrý den,

  tento dotaz je hodně problematický. Prostudovala jsem doporučení České diabetologické společnosti (ČDS) a doporučení pro všeobecné praktické lékaře. Právě do rukou praktických lékařů nejčastěji patří časné zachycení diabetu a prediabetu. 

  Omlouvám se, jestli jsem byla v jiných dotazech nepřesná nebo informace byly částečně zavádějící.

  Glykémie nad 7 mmol/l (teoreticky i nad 7,8 mmol/l) se může vyskytnout i u zdravého jedince, pokud si dá velkou sacharidovou nálož (jídlo s velkým množstvím cukrů -  jak jednoduchých, tak složených). 

  Podle doporučení ČDS je pozitivní screening pro poruchu glukozového metabolismu, pokud je náhodná glykémie z kapilární krve ≥ 7,0 mmol/l (i při stanovení glukometrem) nebo náhodná glykémie ≥ 7,8 mmol/l při odběru ze žíly. Bojím se, že pokud bychom podle těchto hodnot rovnou řekly, že tito jedinci mají prediabetes nebo diabetes, tak by tam spadala většina dospělé populace.

  Doporučení pro všeobecné praktické lékaře proto říká, že by měl být následně doplněn odběr lačné glykémie ze žilní krve (po 8 hodinách lačnění), případně rovnou provedeno oGTT. Tyto odběry mají potvrdit nebo vyloučit diabetes, případně prediabetes. Protože měření ani na glukometru ani ze žilní krve nejsou stoprocentně přesná a výsledky mohou být ovlivněny dalšími faktory (nemoc, stres…)  ideální je mít pro jasnou diagnózu alespoň 2 pozitivní nezávislá měření. Např. kontrola lačné glykémie ve 2 různé dny nebo pozitivní screening a současně vysoká měření lačné glykémie.

  Hodnoty přes 7 mmol/l i 7,8 mmol/l se tedy u zdravého jedince vyskytnout mohou, ale měly by vést k zvýšené pozornosti. Pokud jste nedávno neprošla kontrolou u praktického lékaře za účelem vyloučení diabetu, bylo by ideální se dohodnout s Vaším praktikem, zda nenaplánovat např. oGTT.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!