Výsledky vyhledávání v poradně
-
Porce dotazů týkajících se cukrovky
(07.10.2023)
Dotaz
Dobrý den, rád bych využil tuto poradnu pro zodpovězení několika otázek týkajících se cukrovky. Onemocnění se u mě projevilo zhruba ve 40 letech různými srdečními i zažívacími problémy. Do té doby jsem byl zdravý, štíhlý, sportující abstinent, nekuřák, co celý život dbal na správnou životosprávu. Cukrovku jsem si tedy nepřivodil konzumací sladkých, ani tučných jídel, či nadměrným kalorickým příjmem. Opakovaně jsem k lékaři chodil s arytmiemi (několikaminutové záchvaty fibrilace, extrasystoly opakující se několikrát za minutu třeba celý den, někdy i zcela chaotická srdeční frekvence). Zažívací obtíže se projevovaly stolicí mnohokrát denně (nejednalo se ale o průjem) a do toho nespecifickými špatnými pocity po jídle.
Prohlídky u lékaře vypadaly vždy stejně - EKG v pořádku, sono v pořádku, krevní testy v pořádku.
V době, kdy problémy začaly, jsem měl cukr též v normě - 5,2. Nejprve jsem na srdeční problémy reagoval zcela intuitivně, jak by to asi udělal každý člověk - vynechat sport a k jídlu něco výživného, aby se tělo zregenerovalo. Přesně to ale situaci ještě zhoršovalo, jen mi tehdy nebylo jasné proč. Později jsem vypozoroval, že po probuzení jsem byl zcela bez potíží (proto také ranní prohlídky u lékaře, navíc nalačno kvůli krevním testům, nikdy nic neodhalily) a také po sportu problémy se srdcem naopak záhadně mizely, což vůbec nesedělo se zkušenostmi lidí z okolí - známí s fibrilací naopak měli problémy s obyčejnou chůzí, natož aby uběhli 10 kilometrů. Zpět se symptomy vrátily, až když jsem se po tréninku najedl.
Potíže se postupně zhoršovaly. Přidaly se "adrenalinové záchvaty" (nevím, jak to nazvat správně), kdy běžné zvuky (např. praskání v podlaze nebo radiátoru) způsobovaly naprosto neadekvátní lekání s pocitem, že padám. V noci jsem se budil s velmi vysokým tlakem (skoro 200 systolický, tedy téměř dvojnásobným, než je můj normální tlak ráno po probuzení). Začalo mi též zůstávat jídlo v žaludku, takže ještě před následujícím jídlem jsem byl stále nafouknutý a nemohl jsem do sebe dostat další porci. Ztratil jsem cit v prstech na nohou a celá chodidla mi začala pálit, jako bych stál v horké vodě. Kromě toho jsem během jednoho měsíce zhubl 10 kg, ze štíhlých 70 kg na 60 kg - při výšce 180 cm. Jelikož mi díky sportování a aktivnímu životu stále zůstala svalová hmota, vypadalo to velmi nechutně - na vlastní oči jsem se v zrcadle mohl přesvědčit, proč se kosterním svalům říká příčně pruhované a též bych nikdy neřekl, že žíly mohou vyskákat i na stehnech a na břiše.
U lékaře se mnou nevěděli co, šel jsem na další kompletní krevní test, jehož závěrem bylo "vše v pořádku, jenom máte trochu vyšší cukr, tak si přijďte za měsíc na kontrolu". Hodnota 6,7 mi přišla dost divná, když jsem žil zdravě, ani jsem neměl představu, co ve stravování zlepšit, když jsem sladké nejedl a stravoval se dle obvyklých doporučení. Nicméně "trochu vyšší cukr" bylo to jediné, co jsem měl v tu chvíli ohledně problémů se srdcem a se zažíváním k dispozici, tak jsem zkusil vyměnit ovoce za zeleninu, v médiích doporučovaný počet 5 jídel denně zredukoval na 3 a důsledně jsem vynechal jídla, kde byl přidávaný cukr, co to udělá. Ačkoliv jsem si od toho nic nesliboval, výsledek se dostavil téměř okamžitě - následující noc jsem se nevzbudil s vysokým tlakem, přes den se nedostavila žádná fibrilace, na stolici jsem šel jen jednou denně. Po měsíci byl u lékaře cukr 4,5. Příčinou mých obtíží byla cukrovka, konkrétně její důsledky v podobě neuropatie.
Původně jsem chtěl jako první z dotazů v poradně položit otázku, proč dostane zdravě žijící štíhlý člověk cukrovku, to mi ale asi stejně nikdo neřekne - asi ze stejného důvodu, jako nekuřák rakovinu plic. Spíše by mě zajímalo, proč u mě vznikla tak rozsáhlá neuropatie již v začátcích, kdy byl cukr jen "mírně zvýšený" a u prvního vyšetření dokonce ještě v normě. V literatuře se uvádí, že tyto komplikace vzniknou až po mnoha letech nekompenzovaného diabetu.
Ačkoliv ty nejhorší příznaky neuropatie zmizely, zcela v pořádku jsem stále nebyl. Po nějaké době jsem si tedy pořídil glukometr a začal sledovat cukr v hodinových intervalech.
Ukázalo se, že ačkoliv je ranní glykémie v normě, přes den je to výrazně horší. Doporučení cukrovkářům, že mají jíst komplexní sacharidy namísto jednoduchých, se ukázalo zcela mylné a škodlivé - komplexní sacharidy měly horší průběh glykémie než jednoduché cukry. Po několika lžících suché rýže s komplexními sacharidy glykémie prolomí magickou hranici pro diabetes 11 během půl hodiny, zatímco po snězení jablka obsahujícího jednoduché cukry, se glykémie zastaví jen na 9. Stejně jako rýže se chová většina příloh - brambory, těstoviny, quinoa, pohanka, jáhly. Pro udržení rozumné glykémie (do 7 po jídle) bylo třeba už tak zdravý jídelníček změnit od základů. Pomocí glukometru jsem sledoval, jak se na hladině cukru projevují různá jídla v různých kombinacích. Též jsem pomocí glukometru a zkoumáním učebnic diabetologie a vědeckých studií zjišťoval, proč zdánlivě stejné jídlo, co sním mimo domov, zvedne cukr daleko víc, než jídlo, které si uvařím sám doma. Příčinu jsem v literatuře i pokusy s glukometrem nalezl v proteinech. Zatímco jídla mimo domov jsou obvykle ekonomicky pojatá (= méně masa, více příloh), sám jsem si o něco víc dopřával maso, vejce, či sojové výrobky. Právě u zmíněné soji do sebe vše zapadlo, když jsem četl studii o sojových bílkovinách a inzulinovém indexu potravin. Další pokus vědecký článek potvrdil - 50 g ovesných vloček zvedlo glykemii k 7, ale 50 g ovesných vloček s čajovou lžičkou syrovátkového proteinu snížilo glykemii na 3,7 (po hodině se zvýšila, ale stále zůstala pod 5,5). Začal jsem toho využívat a jedl jsem více tvarohu, sojových výrobků a do jídel si začal míchat proteinové prášky. Veškeré přílohy jsem z jídelníčku eliminoval.
Právě ohledně proteinů a inzulínového indexu chci položit dotaz. Kromě vědeckých studií a odborných rad doporučujících udržování glykemie co nejbližší normě jsem četl jiné vědecké studie a jiné odborné rady, které tvrdí, že inzulín snižující glykémii je naopak příčinou vzniku i zhoršování cukrovky, protože jeho vyšší koncentrace způsobuje prohlubování rezistence na něj, na což tělo reaguje jeho vyšší produkcí. Nadprodukce inzulínu způsobuje ještě vyšší rezistenci, přičemž tento zacyklený kruh k tomu navíc ničí slinivku, jež nakonec inzulín tvořit přestane. Takže jedny studie tvrdí - snižujte glukózu v krvi, glukóza škodí (přičemž jako jedno z řešení jsou zmiňovány léky, co stimulují slinivku, podobně jak činím já proteiny), jiné studie tvrdí opak - raději lehce vyšší cukr v krvi, pokud se to nepřežene, a výslovně uvádějí léky stimulující slinivku jako škodlivé z důvodu prohlubování inzulínové rezistence a urychlování cukrovky. Kde je tedy pravda? Já jdu momentálně cestou důsledného snižování glykémie proteiny (plus samozřejmě nízkosacharidová strava), neboť neuropatie mi vznikla už při ranní glykémii 5,2. Dělám ale dobře? Pokud si tím ničím slinivku, o to dřív skončím na inzulínu, což je "konečná". Kterýkoliv cukrovkář z okolí, co po létech prášků nafasoval inzulín, byl do roka a do dne na marách. Pravdou je, že se skutečně účinek bílkovin na glykémii u mě snižuje. Před rokem mi stačila čajová lžička do vloček, dnes stejný účinek nemá ani několik vrchovatých lžic syrovátkového proteinu. Cukrovka tedy postupuje i přes veškeré úsilí, byť glykémie nalačno je nad 5,5 a po jídle nad 7 výjimečně.
Též jsem si všiml, že zhoršování cukrovky probíhá nikoliv plynule, ale po skocích. Protože si glykémii měřím již rok každou hodinu, jsem schopen najít v záznamech přesné okamžiky, kdy zcela bez důvodu (např. nachlazení, neobvyklá fyzická či duševní činnost) po běžném nízkosacharidovém jídle glykémie vyskočila výrazně více než obvykle a několik dní se držela výš. Pak sice klesla, ale od té doby byla o něco horší už natrvalo i po každém jídle (stejném jako dřív), i ráno. Takovýchto skoků k horšímu jsem za dobu sledování prodělal již několik. Zatímco před časem byla výjimečná ranní glykémie nad 5, dnes je výjimečná pod 5 (stále ji ale většinou držím pod 5,5). Máte prosím nějaké vysvětlení, proč se cukrovka jednou za čas náhle zhorší doslova z minuty na minutu a nikoliv plynule, jak bych čekal?
Další dotaz je ohledně tuků. Abych udržel bez léků nízkou glykémii, musel jsem jako hlavní zdroj energie vyměnit sacharidy za tuky. Úplnou ketodietu sice nedržím (není to ani možné: vzhledem k vysoké fyzické aktivitě - vytrvalostní i silové sporty dvakrát či třikrát denně - potřebuji přijmout 12 000 - 16 000 kJ, takže i bez jakýchkoliv příloh se pod 150 g sacharidů denně nedostanu - nějaké sacharidy jsou ve většině jídel), ale tuky ve stravě převládají. Zajímalo by mě, co může způsobit strava s vysokým podílem tuků (okolo 50 % energie) dlouhodobě. Riziko zvýšení cholesterolu jsem vyloučil (k tomu se ještě dostaneme v dalším dotazu), ale neškodí např. žlučníku? Jaká mohou být další rizika? Veškeré studie keto- nebo jiných diet s vyšším obsahem tuků, na něž jsem narazil, byly vedeny pouze po dobu několika měsíců, nebo třeba rok či dva.
Při sledování glykémie jsem zaznamenal její růst po každém jídle. To je pochopitelné, i bílkoviny s tuky se nějakým způsobem na glukózu alespoň částečně přemění. Nicméně celkem dost (např. z 5,0 na 6,2) vyskočí pravidelně cukr i po vypití čisté vody (skutečně čisté z kohoutku). Máte pro to nějaké logické vysvětlení? Chybu měření vylučuji, růst glykémie po konzumaci čisté vody je 100% reprodukovatelný. Tento růst vede k tomu, že se snažím omezovat pití, což není dobře.
Ohledně občasné vyšší ranní glykémie - odhalil jsem, že nesouvisí s večerním jídlem. CGM ukazuje, že po večeři (18-19h) spadne cukr na určité minimum, načež plíživě přes celou noc roste, obvykle z rozsahu 5-6 do rozmezí 6-7. Někdy okolo čtvrté hodiny ranní (během spánku) dojde k náhlému propadu do pásma 4-5 a opět postupně roste (do probuzení a snídaně však vyšplhá už jen minimálně, ve všední dny je tedy ranní glykémie v normě téměř vždy, o víkendu, kdy spím déle, se většinou vejde pod 6). Někdy ale ke zmíněnému propadu nedojde (aniž by byl předchozí den a strava v něm něčím zvláštní) a to ráno se pak probudím s vyšší glykémií mimo normu. Tušíte, proč tělo někdy ranní čistku glukózy vynechá? Mohu něco udělat pro to, aby byl noční propad pravidelný a nebudil jsem se někdy s glykemií okolo 6, ale pod 5? Na ranní glykémii nemá vliv dokonce ani vynechání večeře - jediné, co ji ovlivňuje, je ranní propad, který buď přijde, nebo nepřijde.
Nejdůležitějším dotazem, který chci v poradně položit, je, jak vyléčit svoji neuropatii. Ty nejhorší projevy, jako zcela chaotická srdeční frekvence, chození na toaletu mnohokrát denně, neadekvátní lekání při běžných zvucích, či extrémní systolický tlak okolo 200, vymizely prakticky hned po zjištění cukrovky a vyřazení většiny sacharidů ze stravy. I nadále však zůstala řada neuropatických problémů: necitlivé prsty na nohou, při prochladnutí i na rukou, mravenčení a pálení chodidel, záškuby a svědění na povrchu celých nohou, kompletní impotence (nefunkční erekce i ejakulace), závratě při postavení se z leže, hromadění stravy v žaludku téměř do následujícího jídla, vysoký tlak po jídle (byť ne už 200/100) a velmi nepříjemné pocity v hrudníku, zejména po jídle - nikde a všude zároveň. Nejedná se o bolest, ale těžko vysvětlitelnou směs brnění, dušení a svědění prostupující trupem od žaludku až ke krku. Vyzkoušel jsem již všechno možné, ale nic na neuropatii nepomáhá - ani důsledné dlouhodobé hlídání glykémie, ani různé vitamínové směsi, ALA, kapseicin. Na impotenci jsou zcela neúčinné "modré pilulky", resp. jejich generika - možná fungují na stařeckou impotenci, ale neřeší, když je penis stejně necitlivý jako prsty na nohou.
Jak se dá neuropatie vyléčit? Sama zjevně s kompenzací cukrovky nezmizí, jak se občas píše, bude skutečně nezbytný nějaký lékařský zákrok. Necitlivé prsty na nohou mně nevadí, ani pálení chodidel není tak nesnesitelné, ale potřebuji vyléčit zejména ohnisko u žaludku, jehož mechanickým podrážděním (buď seděním na bobku nebo bohužel i naplněním žaludku po jídle, takže se tomu nedá vyhnout) se spustí zmíněné nepříjemné pocity procházející celým trupem, zasekne se jídlo v žaludku a vyskočí mi tlak. Když z nějakého důvodu trvá stimulace déle, může se spustit fibrilace (zmizí po změně polohy) a začnou se objevovat časté extrasystoly (několikrát do minuty). Všechny tyto projevy se po podráždění vyskytují současně, takže vznikají někde v jednom místě. Je možné oblast zničených nervů nějak odříznout, aby přestaly způsobovat zmíněné problémy, zejména ty spojené se srdcem? Jak se dá vyléčit neuropatií způsobená impotence? Ta se týká nejen mě, ale i partnerky, takže je její vyléčení skutečně důležité.
Další dotaz je na cholesterol. Jelikož glukometr umí měřit i jednotlivé složky cholesterolu, mohl jsem změřit, že z předcukrovkových 4,7 vzrostl kvůli cukrovce na 6,5. Informace z médií ohledně cholesterolu je taková, že je způsoben špatnou životosprávou a nadměrnou konzumací tuků. Byť jsem nikdy moc tuků nejedl, zejména ne živočišných, zareagoval jsem tedy jejich výraznou restrikcí a začal cholesterol měřit v několikadenních intervalech. Jaké bylo překvapení, když po vysazení tuků z potravy cholesterol naopak vyskočil nad 8. Po opětovném zařazení tuků do stravy se jeho hodnota vrátila do rozmezí 6-6,5. Tyto hodnoty zůstaly i po následném přechodu na nízkosacharidovou stravu, kdy přijímám 50-60 % energie z tuků (převážně rostlinných s vyřazením palmového a kokosového). Jednoznačně jsem tedy prokázal, že cholesterol s nízkotučnou dietou neklesá, ale naopak roste, a to výrazně. Vysoký příjem tuků cholesterol nadále nesnižuje, nepřímá úměrnost platí jen u nízkotučné stravy, pak je jeho úroveň víceméně konstantní. Zajímavé je, že o cukrovce se píše, že kromě cholesterolu zvedá ještě triglyceridy, v mém případě jsou však nízké - okolo 0,5-0,7, někdy i měřák TG ani nezjistí a skončí s hláškou LO. Vysoký je celkový a LDL cholesterol, HDL přibližně odpovídá hodnotám z doby před cukrovkou, kdy jsem měl cholesterol v normě. Byl jsem tedy postaven před volbu brát či nebrat léky. Jelikož nechvalně známé vedlejší účinky statinů se týkají právě těch osob, které žijí aktivně a provozují silové sporty, upřednostnil jsem vyšší kvalitu života před jeho délkou a rozhodl jsem se léky nebrat, abych k současným problémům s neuropatií ještě nepřidával bolesti, slabosti a křeče svalů. Stejně všechny studie i zkušenosti známých s příbuznými s cukrovkou shodně udávají okolo 20 let života od diagnózy, tak těch pár dalších let méně kvůli cholesterolu mě skutečně už nevytrhne - do osmdesáti tu nebudu tak jako tak. Přesto se chci zeptat, jaké jsou ještě další možnosti, jak cholesterol snížit. Strava neúčinkuje (masa jím minimum, uzeniny vůbec, červené maso tak dvakrát do roka, mléčné výrobky přiměřeně - a to skutečně přiměřeně, nikoliv "přiměřeně" jako v pohádce Byl jednou jeden král), pohybu mám dostatek. Co dál může cholesterol snížit? Nedávno jsem narazil na injekce Inklisiranu podávané dvakrát ročně. Bohužel korupce v oblasti farmaceutického průmyslu funguje spolehlivě, takže se dávají pouze ke statinům a nikoliv místo statinů. A dávka za 60 000 kč je mimo mé ekonomické možnosti, pokud bych se snažil k léku dostat mimo systém. Jaké jsou další možnosti?
Poslední dotaz je na nějaké tipy, jak se stravovat v případech, kdy MUSÍM jíst vysokosacharidové jídlo. Tím nemám na mysli hostitele nutícího na návštěvě vánoční cukroví. Sladké jsem nejedl ani před cukrovkou a nemám problém lahůdky odmítnout. Jsou ale situace, kdy jiné jídlo prostě není - např. při cestování po Asii, kde zejména v horských oblastech je jediné stravování rýže s trochou zeleniny. Do řady zemí se vlastní jídlo dovážet ani nesmí, na třítýdenní trek zásoby táhnout stejně nejde a supermarkety s výběrem dietních jídel nebo proteinových izolátů v horských vesnicích zemí třetího světa nejsou. Jak nejlépe vyžít s rýží, která během pár minut zvedá glykémii nad 11? Je vhodnější se např. najíst jen jednou denně, aby k hyperglykémii došlo jen jednou? Nebo by bylo lepší uďobávat po půl hodině, aby nebyl tak velký peak, ale zase by byla glykémie celý den třeba 8?
Dotazů jsem položil hodně, ale budu rád za jejich odborné zodpovězení, nenašel jsem na ně odpovědi ani dlouhodobým pročítáním materiálů týkajících se nemoci. Děkuji Tom.
věk: 45 let výška: 180 cm váha: 65 kgOdpověď
Milý Tome, to jste nám tedy naložil dotazů!
Já se nemohu pustit do podrobného vysvětlování, ostatně byste se mnou ani nemusel souhlasit. Lékař se přece jenom musí opírat o určitá fakta, která si dává dohromady s potížemi pacienta. Ve vašem popisu je ale skutečných faktů poměrně málo.
Začnu samotnou glykémií: hodnoty, které udáváte, jsou většinou normální, nebo téměř normální. Není vůbec evidentní, že máte diabetes a potažmo je i málo pravděpodobné, že vaše potíže pramení z diabetu. Zejména komplikace diabetu se rozvíjejí poměrně dlouho (deset a více let) a bývají tím závažnější, čím vyšší bývají glykémie. Je sice pravda, že onemocnění může někdy, probíhat nerozpoznané, což se týká zejména diabetu 2. typu spojeného s inzulínovou rezistencí. Ale vy určitě inzulínovou rezistenci nemáte, jste štíhlý a o diabetu mluvíte asi 5 let. Neudáváte mnoho objektivních ukazatelů, pro mě by byl nejdůležitější glykovaný hemoglobin.
Dalším bodem je polyneuropatie: potíže, které líčíte, jsou slučitelné s diagnózou polyneuropatie. Nicméně, polyneuropatie má svoje diagnostická kritéria a dá se nějakým způsobem diagnostikovat. Např. pro diabetickou polyneuropatii jsou diagnostickými faktory: jasná anamnéza diabetu trvající delší dobu (to je důležité, protože pokud tomu tak není, je nutno pátrat po jiných příčinách polyneuropatie), objektivně prokazované poruchy dotykového, teplotního a vibračního čití, a elektromyografické vyšetření nervů a to jejich senzorických vláken (která vedou čití směrem k míše) i motorických vláken (která vedou vzruchy z míchy ke svalům). Žádné takové vyšetření jste nepodstoupil. Pokud by se polyneuropatie jasně prokázala, bylo by pak nutné také vyloučit jiné příčiny, např. různá metabolická onemocnění, ale případně i onemocnění centrálního nervového systému a případně psychické příčiny.
Dále se ptáte na léčbu zvýšené hladiny cholesterolu, ale neudáváte svoje hodnoty. Dnes jsou zcela zásadními léky statiny, které vy ale předem zatracujete. Jsou velmi dobře účinné u převážné většiny pacientů a jejich nežádoucí účinky jsou asi 10x méně časté, než se obecně udává. Jsou to jedny z mála léků, u kterých bylo prokázáno že jejich používání prodlužuje život. Je totiž rozšířený názor, že statiny vyvolávají bolesti a slabost svalů. Bolesti svalů a zad jsou ale prakticky nejčastější obtíže, se kterými lidé chodí k lékaři. Jejich příčin je mnoho. Ve většině případů to nejsou statiny, i když je jim to připisováno. Já vůbec neříkám, že tyto obtíže nemohou po statinech vzniknout, ale jsou ve skutečnosti poměrně vzácné a lze je většinou i laboratorně prokázat. Kdyby všechny osoby, které udávají slabost končetin, měly mít zvýšenou hladinu cholesterolu léčenou inklisiranem nebo jiným podobnými léky (ještě existují podobně drahé specifické protilátky), tak by naše zdravotnictví asi do roka zkrachovalo.
Dieta: já vám doporučuji normální zdravou dietu s dostatkem bílkovin, dávkou sacharidů asi 200 g (pokud opravdu hodně cvičíte na vytrvalost), s dostatkem zeleniny a omezením živočišných tuků. Pokud byste při takovéto dietě měl zvýšené glykémie, byla by asi vhodná nějaká léčba. Vy jste velmi štíhlý, a tak se domnívám, že byste mohl mít sníženou sekreci inzulínu po zátěži. Takové případy je nejlepší léčit malou dávkou inzulínu. Pokud je inzulínu nedostatek a dodává se správně, není nijak škodlivý, ale naopak pomáhá zásadním způsobem. U pacientů s nadváhou a inzulínovou rezistencí není příčinou diabetu nadbytek inzulínu, ale je to projev jeho nedostatečného působení a tělo se to snaží vynahradit. Zvýšená hladina inzulínu je potom důsledkem poruchy a nikoliv její příčinou.
Také se ptáte na někdy špatně vysvětlitelné kolísání glykémie, i když u vás je toto kolísání ve skutečnosti dost malé a koná se blízko normálních hodnot. Člověk prostě není stroj. Cukr se do těla dostává nejen v potravě, ale také se v těle tvoří. Např. ze zásobního glykogenu, ale také z bílkovin. Vše je propojené. Když jí člověk mnoho bílkovin, tak ty se používají nejen k růstu, ale také jako zdroj kalorií. Tím se ušetří na glukóze a ta pak může stoupat, i když jí člověk (s diabetem) sacharidů poměrně málo. Pokud diabetes nemá, inzulínu se tvoří dost a ten způsobí, že nadbytečné kalorie se pak mění v tuk. A pokud se ptáte na vhodnou formu sacharidů: při diabetu by se neměly pokud možno jíst tzv. volné sacharidy, např. ve sladkých nápojích, medu, sladkostech - a to proto, že zbytečně zvedají glykémii příliš rychle. Lepší jsou tzv. složené sacharidy, např. v pečivu a mnoha jiných jídlech. U nich je ale také velmi důležité, kolik jich je. Pokud byste jedl skutečně těch 200 g sacharidů denně, rozdělených např. do 3 denních dávek, bylo by skoro jedno, v jaké podobě byste je jedl, vyjma těch volných cukrů. Některé potraviny se ale tráví rychleji a mezi ně patří i rýže. Pokud si jí ale dáte normální dávku, tak je to celkem jedno. A k těm bílkovinám a tukům v jídle - ano, pokud jíte sacharidy současně s nimi, tak se sacharidy budou ve střevě štěpit pomaleji a bude se zpomalovat vzestup glykémie.
No omlouvám se. Uvedl jste toho příliš mnoho. Já vám doporučuji se trochu zklidnit, jíst normální zdravou stravu, pokud máte opravdu glykémie spíše blízko normy, tak ji tolik nepozorujte, nadále cvičte a snažte se méně vnímat ty neuropatické obtíže. Pokud vás to ale trápí hodně, potřebujete podrobnější neurologické vyšetření. Ostatně, to vaše dlouhodobé hubnutí, časté stolice a lehký diabetes by mohly být také projevy chronické pankreatitidy, onemocnění, které může být provázeno sníženou sekrecí inzulínu a později potřebou jeho podávání.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Vliv na potenci
(21.08.2023)
Dotaz
Má lék vliv na mužskou potenci.
Používám: Synjardy 5mg/1000mg , Orcal neo 10 mg , Atenolol al 25 mg , Corvapro 20mg , Stacyl 100mg , Repaglinide accord 2mg , Novapio 30 mg , Tritace 10mg , Glyclada 60mg
Jiří
výška: 174 cm váha: 82 kgOdpověď
Vážený pane Jiří, přeji dobrý den,
poruchy potence mohou některé léky u části pacientů skutečně vyvolat, podobně je ale mohou vyvolat i některá onemocnění, proto nelze jednoduše oddělit příčiny vzniku poruchy potence. Z léků, které užíváte bývají s poruchami potence spojovány beta-blokátory, kalciové blokátory i ACE-inhibitory. Konkrétně užíváte beta-blokátor atenolol, obecně je ale výskyt poruch potence při užívání beta-blokátorů nízký, protože postihuje jednotky % léčených pacientů. Užíváte také kalciový blokátor amlodipin (přípravek Orcal NEO), u kterého je výskyt tohoto nežádoucího účinku o málo vyšší než v případě atenololu. Konečně užíváte také ACE-inhibitor ramipril (přípravek Tritace), jehož užívání může vyvolat poruchy potence v podobné frekvenci jako amlodipin. Na druhou stranu atenolol užíváte v opravdu nízké dávce, 25 mg denně, což je třetina obvyklé terapeutické dávky. Poruchy potence ve smyslu poruch erekce může způsobit i pioglitazon (přípravek Novapio), pokud je kombinován s metforminem. Tento nežádoucí účinek postihuje 1-10 % pacientů, kteří se pioglitazonem léčí. Odpovědět na otázku, který lék by mohl potíže způsobovat komplikuje fakt, že se na vzniku poruch potence významně podílí vysoký krevní tlak i diabetes 2. typu. Doporučoval bych Vám vše probrat s Vaším diabetologem, který může zvážit případné změny terapie, nebo Vám může předepsat léky, které by pomohly poruchy potence překonat.
S přátelským pozdravem(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
nefunkční erekce
(05.07.2023)
Dotaz
Dobrý den, mám od Vánoc minulého roku problémy s erekcí, nedokáži jí myslí nahodit, musím ručně dráždit, a poté nejde udržet, jen někdy za dlouhou dobu, ráno se dostaví jen někdy a to vyjímečně, partnerku jsem neměl a nemám, ale chtěl bych, proto chci tento problém řešit, mám pumpu 780G, průměrná hodnota za poslední 3 měsíce je 11,3, a glykovaný hemoglobin 63 HbA1c [mmol/mol], mluvil jsem s doktorem a říkal, že by to z toho mohlo být, je mi 20 let, dělám si nádstavbu na střední škole, kde je to dost velký stres, 5 let jsem dost často koukal na porno, ale poslední rok jsem ho neviděl, a ani už do budoucna nechci, mluvil jsem s babičkou, která je psychiatr a ta říkala, že je to z toho stresu a z toho, že jsem sám, glykémie se v poslední době snažím stabilizovat na nižší, kde by mohl být problém? děkuji Janvěk: 0 let výška: 175 cm váha: 60 kgOdpověď
Milý Jane, je vám 20 let, ale neuvedl jste, jak dlouho již máte diabetes. Ten je rozhodně v poslední době dost nevyrovnaný, průměrná glykémie 13 je opravdu strašné číslo, i když glykovaný hemoglobin 62 mmol/mol zas tak špatný výsledek není. Já vám rozhodně doporučuji na léčbě diabetu silně zapracovat a případně si vyžádat opakovanou edukaci, abyste ze systému pumpy G680 dokázal něco vytěžit, a ne ji jen tak používat, ať si to dělá, jak chce.
Navzdory tomu si myslím, že špatně vyrovnaný diabetes u vás není hlavní příčinou. Myslím, že svoji potenci nemusíte tak moc testovat, ona k tomu ta partnerka je opravdu potřebná a situace s ní může být úplně jiná. Bude ale dobře, až si nějakou najdete, když před ní nebudete diabetes tajit a bude mít možnost Vaši glykémii také kontrolovat a posoudit, zda vám nehrozí hypoglykémie, nebo zda nejste v oblasti moc vysoké glykémie. Partnerka by vás měla mít ráda i s vaší pumpou a měla by pochopit, že určité potíže to přinést může. S milou a vstřícnou osobou to snadno překonáte.
Diabetes u mladých osob může působit poruchu potence v případě, kdy je opravdu velmi špatně vyrovnaný, což snad váš případ není. U osob, kdy špatně léčený diabetes trvá déle, se může vyvinout tzv autonomní neuropatie, která postihuje i pohlavní orgány, ale to také váš případ nebude. Vy se potřebujete uklidnit, přestat se tolik testovat a najít si partnerku a případně se hned nehroutit, když to zrovna nevyjde. Teprve kdyby to opakovaně opravdu nešlo, stálo by za to navštívit urologa, nebo sexuologa.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
diabetes 1. typu a poruchy erekce
(16.09.2022)
Dotaz
Dobrý den, mému příteli před dvěma lety diagnostikovali cukrovku I. typu. Píchá si inzulín - Tresiba 48 jednotek a Lyumjev 444. Zároveň se léčí s vysokým krevním tlakem, na něj užívá Concor. Od té doby, co mu byla diagnostikována cukrovka, má problémy s erekcí a možná s tím související mnohem menší chuť na sex, vlastně téměř žádnou. Jeho paní doktorka mu řekla, že se to díky jeho nemoci bohužel stát může a že má tyto věci řešit s psychiatrem. Mě to opravdu trápí, snažím se být trpělivá, ale se sexem opravdu končit nechci a doufám, že se to dá ještě nějak řešit. Ne ale s psychiatrem. Moc děkuji za případné rady. Kristýnavěk: 45 let výška: 186 cm váha: 110 kgOdpověď
Milá Kristýno,
příčin sníženého zájmu o sex je celá řada. Samozřejmě se na tom podílí celkový zdravotní stav a věk, to je pochopitelné. Váš přítel je ale celkem ještě mladý a jak uvádíte, má diabetes známý 2 roky. Nevím ale, o jaký typ se u něho jedná. Je pravděpodobně léčen 4 dávkami inzulínu a nebere žádná perorální antidialektika, z čehož usuzuji, že jde spíše o diabetes 1. typu. Také vůbec neuvádíte, jak dobře či špatně je jeho diabetes vyrovnaný.
Je také nutné rozlišovat pojmy "zájem o sex" a "obtíže, při provádění sexuálního styku", tedy u muže nejčastěji problémy s erekcí.
Snížený zájem je celkem normální pro osoby v pokročilém věku nebo osoby výrazně nemocné. Sám diabetes ale zájem většinou nesnižuje. Potíže s erekcí či dokončením sexuálního aktu mohou nastat při přechodném zhoršení zdravotního stavu, tedy např. v době, kdy diabetes ještě není správně léčen a organismus celkově není v pořádku. To by se ale mělo upravit po zahájení správné léčby, i když následně velmi záleží na tom, jak se pacient sám o sebe stará, sleduje glykémie a umí správně volit dávky potravin a inzulínu.
Během let trvání diabetu, většinou po mnoha letech, může se vyvinou tzv. diabetická polyneuropatie, která postihuje nejrůznější orgány v lidském těle, tedy také jinak velmi citlivou urogenitální soustavu. Kromě toho, někdy mohou být postiženy i pánevní cévy, které zásobují pohlavní orgány, a i to se může podílet. To je ale méně častý případ, respektive často hraje menší roli. Polyneuropatie samozřejmě vzniká dříve a je horší u osob se špatně vyrovnaným diabetem.
Konečně, během stárnutí se snižuje sekrece pohlavních hormonů (u mužů testosteronu), což je celkem normální proces, ale může to mít vliv na sexuální apetenci. U některých osob k tomu může docházet dříve a částečně k tomu přispívá i dlouho trvající diabetes.
Pokud není celkový zdravotní stav vašeho přítele nějak výrazně narušen a diabetes je alespoň "uspokojivě" vyrovnaný, tak si myslím, že opravdu mohou být ve hře faktory psychologické. Může třeba jít o to, že si v něčem úplně nerozumíte, nebo má váš přítel z něčeho obavy, případně se přímo bojí, že bude při sexuálním aktu neúspěšný, a tak se mu raději vyhýbá. Pokud by ale o sex měl zájem, měli byste o tom spolu mluvit. Vy byste mu sama mohla v mnohém vyjít vstříc, nějak mu pomoci a dodat mu sebedůvěru. Pomoci by mohly i léky, které jsou nyní dostupné a zlepšují erekci, případně nějaké pomůcky.
Já zejména doporučuji, abyste se o tom spolu dohodli. Pokud bude přítel souhlasit, bylo by nejlepší, kdyby se objednal do sexuální poradny (třeba i s vámi, pokud byste to dokázali). S sebou by ale měl mít výsledky vyšetření od svého diabetologa nebo internisty, který by popsal jeho zdravotní stav a kvalitu vyrovnání diabetu, aby sexuolog mohl vyloučit poruchu v této oblasti.
Sexuolog by posoudil, do jaké míry se na problému podílejí faktory psychologické nebo jiné a dovedl by poradit a pomoci. Mohl by také vyšetřit hladinu testosteronu a v případě potřeby doporučit jeho podávání v léčebném přípravku. Kromě běžných léků typu viagra ale by mohl postupně navrhnout i jinou léčbu, která je dnes dostupná.
Když se ale s přítelem nedokážete o tom dohodnout, tak to bude trochu problém. Mohla byste sama vyzkoušet svoji vstřícnost a pochopení, ale pokud by to nešlo a dál nefungovalo, tak byste se musela rozhodnout, jak to budete dál snášet.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
cukrovka a těžké nohy
(10.05.2021)
Dotaz
Dobry den, mam dotaz pritelovi zjistili cukrovku 2 typu v lednu po prodelani kovidu. Picha si inzulin pani doktorka mu rekla ze az se cukr ustali dostane prasky. Ted posledni mesic si to drzi kolem 7 nekdy má i 5.5. Ma ale problem ze se mu špatně prokrvuji nohy a ruce. V noci ma i krece v nohách.Nechal se vyšetřit a ma narušené nervy. Prestane ho to bolet? V noci kolikrát vubec nespi. A taky ma problem s erekcí. Zlepsi se to nekdy? Dekuji Michaelavěk: 35 let výška: 180 cm váha: 83 kgOdpověď
Milá Michaelo, váš přítel má pravděpodobně diabetes trvající poměrně krátkou dobu. Cévní a neurologické komplikace diabetu se vyvíjejí řadu let, a tak je nepravděpodobné, že by u něho byly již vyvinuté. Únava, slabost, neurologické obtíže i porucha erekce mohou provázet nově zjištěný diabetes v důsledků nevyrovnaného metabolismu, ale to se zpravidla poměrně rychle upraví po zaveden správné léčby.
Je ale také možné, že váš přítel měl diabetickou poruchu již delší dobu, ale nevěděl o tom. Porucha se často pojí s nadváhou (diabetes 2. typu) a průběh komplikací zhoršuje také příjem alkoholu a kouření. Váš přítel ale nemá nadváhu.
Bylo by dobré, kdyby přítel přistupoval ke svému onemocnění aktivně. Je potřeba dodržovat vhodnou dietu a pravidelně si měřit glykémie na lačno i po jídle. Pokud by se dal vyloučit diabetes 1. typu a glykémie byly opravdu blízko normy, mohl by se pokusit dávky inzulínu snižovat a užívat antidiabetické léky v tabletách. Důležité ale je, aby měl diabetes opravdu dobře vyrovnaný. Pak by se dalo očekávat, že jeho problémy postupně ustoupí.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
bolest nohou, erekce
(02.03.2021)
Dotaz
Dobrý den, zjistili mi cukrovku 2 stupně. Picham si inzulin. Mam hrozné bolesti nohou a problém s erekci. Existujou na to doplňky stravy ktere zaberou? Zdenekvěk: 35 let výška: 176 cm váha: 82 kgOdpověď
Milý Zdeňku, moc toho o vás nevím, jen to, že je vám asi 39 let a nejste obézní. Protože jste hned dostal inzulín, nemohu si být zcela jistý, jaký typ diabetu máte.
Nyní vám doporučuji, abyste se intenzivně zapojil do srovnání cukrovky, naučil si monitorovat glykémie, rozuměl dietě. Celou situaci bych hodnotil až potom. Myslím, že pokud jste o diabetu dosud nevěděl a on možná trval už déle, tak se vám hodně rozhodil metabolismus a tělo obecně špatně funguje. Za takových 6 týdnů až dva měsíce by se ale věci měly srovnat, snad i vaše potence.
Nevím, zda jsou vaše bolesti vyvolané diabetickou polyneuropatií. To by přicházelo v úvahu, pokud u vás diabetes třeba i v lehčí formě trval již dlouho, spíše léta, a vy jste s tím nic nedělal. Pokud je ale diabetes opravdu nový, tak bych ještě pátral po jiných příčinách bolesti.
Na bolest by vám lékař mohl předepsat léky obsahující účinnou látku pregabalin, které se na diabetickou polyneuropatii s úspěchem používají. Na zlepšení potence, respektive dosažení a udržení erekce, existují celkem osvědčené léky obsahující účinné látky jako je sildenafil, či dlohodoběji účinný tadalafil, které Vám může předepsat ošetřující lékař. Asi by vám pomohly, nicméně nejprve byste měl opravdu zlepšit vyrovnání diabetu a požádat partnerku o chvíli trpělivosti, než se dáte do pořádku.
Potravinové doplňky vám asi moc nepomohou, ale ani neuškodí.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
erekce při inzulínu
(05.01.2021)
Dotaz
Je možná porucha erekce při užíváni 1x denně inzulín a i po užití tablet na podporu erekce není výsledný efekt..., který byl před užíváním inzulínu asi 2 měsíce. Děkuji.věk: 70 let výška: 177 cm váha: 103 kgOdpověď
Milý Jaroslave, dříve než vám odpovím přímo na váš dotaz, doporučuji vám podívat se na naše předchozí odpovědi na podobný dotaz ZDE.
Inzulín je v podstatě přirozená látka a nevyvolává poruchy erekce. Spíše naopak, u osob, které mají diabetes špatně vyrovnaný a inzulín potřebují, tak jeho správné podávání za určitou dobu poruchu spíše zlepšuje. Já se spíš domnívám, že váš diabetes se postupně delší dobu horšil, a to se mohlo projevit na celkovém zhoršení vašeho zdravotního stavu s důsledky i na erekci. Nyní poruchu připisujete inzulínu, ale bez něj by to bylo možná spíš horší.Inzulín ale také může způsobit hypoglykémii, a při ní je erekce prakticky nemožná Doporučuji vám proto, abyste si dobře kontroloval glykémie a případně jste se změřil také před plánovaným dobrodružstvím. Pokud by hodnota byla třeba pod 5,6 mmol/l či případně byste očekával další pokles, tak vám doporučuji napřed sníst malé množství sacharidů nebo 150 ml pomerančového džusu, aby vám to hypoglykémie nepokazila.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
prediabetes a léky, ovlivnění erekce
(15.10.2020)
Dotaz
Přeji hezký den, V roce 2019 mi byl diagnostikován prediabetes a nasazena léčba Glucophage XR. Chtěl bych se zeptat, jestli tyto léky můžou ovlivňovat erekci. Ta se postupně velmi zhoršuje :(.věk: 54 let výška: 176 cm váha: 82 kgOdpověď
Milý tazateli!
Přiložil jste ke svému dotazu také dost podrobné celkové vyšetření a já si dovolím zopakovat nejdůležitější závěry:
Je vám 54 let, máte normální postavu, nejste obézní. Zcela chybí údaj o kouření, věřím, že nekouříte. Fyzicky se cítíte celkem dobře a vaším hlavním problémem je porucha erekce. Jakého stupně tato porucha je, neuvádíte. V minulosti jste podstoupil operaci tříselné kýly a máte zjištěnou hydrokélu (vodní kýlu) chámovodu u jednoho varlete.
Vyšetření ukázalo na rizikové faktory vzniku aterosklerózy, a sice zvýšenou hladinu cholesterolu a spíše lehkou poruchu glukózové tolerance, nikoli však diabetes. Nebyla zjištěna žádná závažná cévní zúžení, ale byly zjištěny určité známky aterosklerózy. Orientačně máte normální hormonální profil, včetně hladiny testosteronu. Podle vyjádření urologa příčina vaší poruchy s erekcí je ale nejspíše cévního původu, i když průkaz podán nebyl. Takovým průkazem cévního původu poruchy erekce by mohlo být zobrazení pánevních tepen se zaměřením na tepny zásobující pohlavní ústrojí.
Přítomnost autonomní neuropatie ani případné senzitivní neuropatie nebyly testovány. Uvádím to proto, že i při poruchách glukózové tolerance může být přítomna polyneuropatie odpovídající diabetické polyneuropatie, a při ní se poruchy erekce mohou vyskytovat. Rovněž nebyla provedena pánevní arteriografie. Ta by pro průkaz cévní příčiny poruchy erekce byla nutná, pokud by ordinující specialista uvažoval o možnosti cévní operace v této oblasti.
Vy se ale zejména ptáte, zda může vaši poruchu zhoršovat metformin (Glucophage XR). Moje odpověď zní, že je to velmi nepravděpodobné. Naopak, porucha erekce může být způsobena poruchou glukózové tolerance při dlouhém trvání, kvůli které byl metformin (Glucophage) nasazen. Z dlouhodobého hlediska by tedy měl působit spíše příznivě. Poruchy erekce mohou působit některé léky užívané na vysoký krevní tlak, vy ale podle všeho takové léky neužíváte a krevní tlak máte blízko normy.
Já bych vám doporučoval následující (mluvím nikoliv o vašem prediabetu, ale o erektilní dysfunkci):
- Znovu bych se poradil s urologem a také se sexuologem. Zejména je třeba zvážit, zda na poruchu nemohou mít vliv místní příčiny, čímž myslím následky operace tříselných kýl, přítomnost hydrokély na chámovodu či případně porucha v oblasti prostaty, která slouží také jako opora při erekci.
- Urolog by mohl vyzkoušet jiné přípravky na podporu erekce, které vám nebudou tolik vyvolávat nežádoucí účinky, o kterých je ve zprávě zmínka
- Sexuolog by mohl přispět k tomu, abyste se v přístupu k vaší poruše uklidnil, pokusil se odstranit stresující faktory a případně abyste s partnerkou volili vhodný postup. Zmírnění obav ze selhání by určitě hodně pomohlo, protože stres může erekci pokazit i u zcela zdravých mladých lidí. Je to ale úkol i pro vaši partnerku, a pokud se ho ta nechce zhostit tak, aby vám v klidu pomohla, bude to v každém případě těžké.
- Existují celkem spolehlivé, ale náročnější postupy, pro dosahování erekce. Jednak existují určité technické pomůcky, ale také možnost místní šetrné injekce, která zpravidla zabere ke spokojenosti pacienta. Tím se ale zabývají přímo sexuologové nebo urologové a mohou vám to vysvětlit či doporučit a naučit vás to.
- Usoudí-li specialisté uvedení v bodu 1, že příčina je opravdu cévní (zúžení tepen zásobujících pohlavní ústrojí), může přicházet v úvahu cévní rekonstrukce. Tu provádějí buď specializované cévní chirurgové nebo také případně radiologové. Bylo by ale k tomu nutné provést cílenou angiografii, aby lékaři věděli, zda je intervence možná a v jakém přesně místě.
- Zde se ale vracím zase na začátek. Žijte zdravě, jezte dietně, sportujte, nekuřte. Projednejte v maximálním možném klidu vše s partnerkou. Její pochopení je zcela zásadní. Použijte doporučený přípravek na poruchu erekce, např. sildenafil 100 mg či jiný, jednu hodinu před. A zkuste to znovu a hlavně v klidu.
Jako lékař i jako chlap vám držím palce.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
cukrovka a erekce
(12.03.2020)
Dotaz
Mám cukr a mám problém se ztopořením, nefunguje, zkusil jsem prášky... ani to nepomohlo clain když jdu nato jednou a ani to pořádně není tvrdý, moc se tím trápím a rád bych se zeptal, zda jsou volně prodejné prášky na erekci pro cukráře... děkuji JanOdpověď
Milý Jane, o tomto problému je potřeba promluvit si se svým lékařem, např. diabetologem. Ten na rozdíl ode mne bude vědět, kolik vám je let, jak dlouho máte diabetes a jak jej máte vyrovnaný nebo nevyrovnaný.
Tato porucha není vzácná a někdy ani není vyvolána nějakou nemocí, ale spíše pocity nebo osobními problémy. Čím víc si z toho člověk dělá problém, tím to bývá horší a složitější. A samozřejmě velmi záleží na partnerce, která vám může hodně pomoci. Určitě by pomohlo, kdybyste to nebrali jako tragédii, trochu se nad tím pobavili a možná i zasmáli, případně to zkusili jinak.
Za poruchou erekce může stát porucha krevního zásobení, jako např. zúžení pánevních tepen. To se může vyskytovat při delším trvání diabetu, zvláště špatně vyrovnaném, a speciálně u kuřáků. Není ale ale zase tak časté, a tak se nejspíše jedná o poruchu inervace - tedy projev diabetické neuropatie. Ta bývá naopak poměrně častá a erekci zhoršuje. Na intimních místech může být porušena citlivost, takže nedochází tolik ke vzrušení při různých dotycích a podobně.
Erekci mohou také zhoršovat některé léky používané na léčbu vysokého krevního tlaku. To je potřeba u všech jednotlivých léků probrat s lékařem a případně ty, u nichž to bývá častější, nahradit nějakou jinou léčbou.
Protože toho o vás vím velmi málo, dám vám jen několik málo obecných rad.
1. I když se to druhému lehko řekne, měl byste se snažit uklidnit a nebrat to příliš vážně. Když to prostě nevyjde, tak to nevyjde. Naopak, pokud předem budete mít strach, že se to nepovede, znervózní vás to natolik, že se to ještě zhorší.
2. Bylo by dobré, kdyby vaše žena nepovažovala vaši erekci za projev hrdinství a kdovíjaké mužství. Mohla by vám v tom pomoci různými způsoby a mít přitom trpělivost. Ne ale s každou partnerkou je možné o tom otevřeně mluvit. Některá jen řekne, že když to nejde, tak to nejde a ať toho tedy necháte.
3. Měli byste k tomu mít oba klid a neměli byste být vyrušováni např. dětmi, televizí, telefony a podobně. Také byste měl mít s pořádku diabetes.
4. Od obvodního lékaře, internisty, diabetologa či sexuologa byste mohl dostat na předpis nějaký z moderních léků na podporu erekce typu Viagry. Měl byste také vědět, jak lék užívat. Obecně byste jej měl užít tak asi 45 až 60 minut před možným pohlavním stykem. Je ale těžké si být jist, že vaše družka o to bude skutečně stát. Lepší by bylo, kdybyste se na tom shodli, abyste ten lék nebral zbytečně. Léky typu Viagry většinou fungují. Nejsou ale určeny pro nejtěžší formy poruchy erekce, zejména ty, které jsou způsobené zúžením pánevních cév. Pokud "to jde alespoň trochu", dodá vám takový lék větší pocit jistoty a klidu, a to k tomu velmi potřebujete. Pokud byste vy nebo partnerka přitom řešili nějaké jiné společné problémy, tak se to zřejmě nepovede.
5. Pokud by vám opakovaně ani vyšší dávka těchto léků nepomohla, měl byste se poradit se sexuologem nebo s urologem. Ti by vám mohli doproručit určité mechanické prostředky, které napomáhají erekci nebo pomáhají ji udržet lépe. Také byste se mohl odhodlat sám nebo i s partnerkou navštívit sexshop. Je asi velmi těžké překonat stud, já jsem tam osobně nikdy nebyl, ale mrzí mě to. Mám jednu pacientku, která tam pracovala a občas mi o tom vyprávěla. Myslím, že hodně lidem pomohla a dobře jim poradila.
6. Nakonec existují ještě složitější prostředky. Např. operace pánevních cév nebo injekce přímo do penisu před stykem. Tím se zabývají urologové. Zejména ty injekce velmi dobře pomáhají i v komplikovaných případech. A vůbec to není tak složité, jak by si většina lidí mohla myslet.
Osobně bych moc nevěřil různým prostředkům, které doporučují různé reklamy, dokonce i v televizi. Zpravidla se jedná o nedostatečně vyzkoušené přípravky, které se označují jako doplňky stravy. Moc bych se s nimi nezdržoval a neplatil za ně. Léky uvedené v bodě 4 jsou ozkoušené a fungují ve většině případů.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
špatná erekce
(16.01.2020)
Dotaz
Dobrý den, mám diabetes 1. typu a poslední dobou mám problémy s erekcí, což mě i moji partnerku celkem závažně omezuje. Glykémie mám vyšší zhruba od 8 do 15 mmol/l a můj životní styl taky není zrovna nejlepší, občas si nějaké to pivo, nebo panáka dám. V poslední době jsem konzumaci alkoholu výrazně omezil, ale právě po alkoholu v poslední době to vždy šlo jak mělo. Jinak vše dodržuji, pravidelně si inzulin aplikuji a zdravě taky jím, na kontroly taky pravidelně chodím. Můj doktor mi na to řekl, ze to je nejspíš psychikou, ale to si já nemyslím. Problém trvá asi 3 měsíce, nikdy předtím jsem takový problém neměl a začínám z toho být opravdu nervózní. Protože jsem mladý, sportuji v dobré fyzické kondici jsem taky, nemocný bývám jednou do roka a žádné jiné komplikace nemám. A léky na podporu erekce v tak mladém věku jíst nechci. Chtěl bych Vás poprosit o radu z čeho to muže být, případně jak problém řešit. Děkuji Marekvěk: 20 letOdpověď
Milý Marku, nemohu vám odpovědět přesně, protože znám jen málo okolností. Pokud ale budou vaše obtíže pokračovat, určitě navštivte sexuologa. Ten vaše problémy probere podrobně a bude vám moci poradit.
Pokud jste, jak říkáte, mladý, a nemáte žádné další závažné onemocnění, tak ze všeho nejspíš budu souhlasit s vaším panem doktorem. Psychika hraje roli už jen proto, že se na věc příliš soustředíte a máte z ní obavy, a to samo o sobě už stačí k tomu, aby to někdy nešlo. Možná by na zkoušku nejprve stálo za to, abyste si dali s partnerkou chvilku pauzu, třeba 2 či 3 týdny, dopřávali si jiné radosti, a až se na sebe budete hodně těšit, tak to zase zkusit. Ten alkohol se v menší míře může hodit právě k tomu, že to nebudete brát tak vážně. Pokud si s partnerkou rozumíte, může to být zábava, i když se to nepovede hned podle vašich představ, a určitě bude také záležet na ní, jak si s vámi poradí. Pokud i ona se na vás bude příliš soustředit, hodnotit to jako nějaký výkon, a brát to příliš vážně, tak to může ve vás budit obavu, která vše pokazí. Jen málokdo v tomto ohledu funguje jako stromeček. S problémy se i v mladším věku setká prakticky každý, tak se to musí brát.
Z hlediska diabetu určitě není dobře, když nemáte dobré dlouhodobé výsledky. Před sexem navíc určitě stojí za to zkontrolovat si glykémii, abyste ji určitě neměl v oblasti hypoglykémie, nebo aby to nehrozilo. Hypoglykémie vede k vyplavení adrenalinu, a ten by to určitě pokazil.
Pokud situace ve vás vyvolává trému, tak bych se vůbec nebránil tomu vyzkoušet některý z léků podobných známé Viagře. Dodalo by vám to víc klidu, a když byste zjistil, že to zase jde dobře, tak byste se uklidnil a lék byste k tomu už nepotřeboval. Myslím, že by vám nijak neuškodil.
Dlouho trvající diabetes, zvláště nedostatečně vyrovnaný, vede často k projevům diabetické polyneuropatie. Ta se může projevovat i v sexuální oblasti. Já si ale nemyslím, že je to váš případ. Spíš jen to vědomí může pro vás být určitým motivem, abyste se o svůj diabetes staral co nejlépe a myslel na budoucnost.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)
-
erekce a cukrovka
(31.03.2017)
Dotaz
Může mít cukrovka vliv na erekci?Odpověď
Poruchy erekce jsou typickou komplikací cukrovky. Projevují se obvykle jako důsledek porušení cévního zásobení kavernózních těles penisu anebo postižení nervů, které zabezpečují správnou erekci. Pokud se tento problém vyskytne, je nutné ho projednat s lékařem, protože je to vlastně příznak poškození celého organizmu.
Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Obecné
984 dotazů
-
Hodnoty na glukometru
(21.06.2025)
Dotaz
Dobrý večer, prosím Vás, jak rozumět hodnotám na glukometru, když třeba se mění naměřené hodnoty klidně během minut? Je to vůbec možné a jakým hodnotám věřit? Když třeba naměřím jednou 2,7 a během třeba půl hodiny 3,7, nebo naopak po jídle třeba naměřím 6,9 a během 15 minut mám najednou třeba 5,8 apod.. Co takové skoky znamenají a jak jim rozumět a jaké vůbec mám brát v potaz? Mockrát děkuji.věk: 31 let výška: 161 cm váha: 50 kgOdpověď
Milá Andreo, opravdu mnohokrát jsme zde již zdůrazňovali, že osobní glukometry neslouží k přesné diagnostice diabetu, ale pro monitorování léčby u osob s diabetem. Vím, že jste u nás už několik dotazů pokládala, ale souvislost si nemohu pamatovat. Zde neuvádíte ani věk, ani hmotnost, ani to, zda máte diabetes či jste něčím léčena.
Každý glukometr má uvedenou deklarovanou přesnost měření, kterou lze ověřit testovacím roztokem, jenž je pro určitý týp glukometru většinou dostupný v lékárně nebo jej lze objednat. Každopádně při hodnotách okolo 5 mmol/l může mít většina glukometrů odchylku až +1 či - 1 mmol/l.
Za 30 minut se může glykémie měnit i bez jídla a léčebného zásahu, protože glukóza se v těle tvoří i spotřebovává. Nízké hodnoty se u zdravého člověka objevují zřídka, a pokud ano, tak se většinou rychle samy upravují. Takže vámi uváděné rozdíly jsou možné, a to ani nepočítám s možnou chybou měření.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Hladina glukozy
(21.06.2025)
Dotaz
Dobrý den, pořídila jsem si freestyle libre 2, abych měla přehled po jakém jidle mi nejvíc stoupá glykemie. U dr na lačno 5,8, dlouhodobý 38. Teď na senzoru mi vyleze glykemie po jidle (krajic chleba,zelenina a kaca)klidně i na 11 ale za 1hod mám třeba 7 a za 2hod jsem na 5. Je to tak v pořádku? Hodinu po jidle mám cukr v pořádku ale hned po jidle to jde rychle nahoruOdpověď
Dobrý den,
u plně zdravého jedince by po běžném jídle glykémie k 11 mmol/l stoupat neměla. Předpokládám, ale, že jste diabetik, nebo máte prediabetes. Pokud ne - tak doporučuji doplnění oGTT jako základního diagnostického testu na diabetes. Protože glykémie k 11 mmol/l by zde svědčily již pro poruchu metabolismu glukózy - ať již na úrovni prediabetu nebo diabetu. Je pravda že již glykémie nalačno 5,8 mmol/l by byla v pásmu prediabetu.
Pokud máte diabetes, tak se glykémie k 11mmol/l může dostat. Pokud byste byla na inzulinu, tento rychlý vzestup a pokles by svědčily proto, že dávka inzulinu je dostatečná (nebo dokonce o něco vyšší než je potřeba - to by záviselo na glykémii před jídlem), ale že potřebujete píchat inzulin o něco dříve. Pokud jste jen na prášcích tak je vidět, že tělo na vzestup glykémie reaguje a je schopné vytvořit inzulin ke snížení glykémie, jen už nedokáže reagovat tak rychle. Zde by mělo být základem upravení dietních opatření - zkusit se vyvarovat bílému pečivu a volit spíše potraviny s nižším glykemickýcm indexem (GI). Ty jsou obecně u diabetiků preferovány. Gl vyjadřuje, jak rychle potraviny zvyšují hladinu glukózy, po jejich snězení. Čím je index vyšší, tím glykémie stoupá rychleji. GI je možné najít na internetu - např. na stránkách STOB - https://www.stob.cz/cs/glykemicky-index-tabulky. GI není dán jen potravinou samotnou, ale i jejím zpracováním - čím více zpracované (jak mletím, tak například smažením…), tím vyšší glykemický index. Proto například bramborová kaše nebo hranolky mají vyšší glykemický index než vařené brambory.
Pokud se ptáte, zda jsou vaše hodnoty v pořádku. Ideální je nemít takto vysoké glykémie, ale velice záleží i na tom kolik času nakonec strávíte ve vysokých glykémiích - což je možné díky zmiňovanému senzoru zjistit.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
diabetická dieta a příspěvek na ni
(17.06.2025)
Dotaz
Od roku 1996 mám DM II.typu. Jaká je výše příspěvku na dietu,nikdy jsem nežádala. Insulin 5x denně.věk: 73 let výška: 165 cm váha: 85 kgOdpověď
Dobrý den,
diabetik může získat příspěvek na dietu buď jako příspěvek na živobytí od Úřadu práce nebo na sociálním odboru v místě bydliště.
Některé zdravotní pojišťovny rovněž přispívají z fondu prevence.
Výše příspěvku závisí na příjmech, jejichž doložení je potřeba. Dále v diabetologické ambulanci dostanete potvrzení o typu diabetu a nutnosti dodržovat dietu
Je tedy na Vás, abyste vyrazila na pojišťovnu, nebo na sociální úřad a zeptala se na podmínky pro příspěvek.
s pozdravem(odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)
-
Glykémie nalačno doma vs. krevní testy + sacharidy omezení kvůli glykemii a následné nežadoucí hubnutí
(15.06.2025)
Dotaz
Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou a dotazem skrze rozvoj cukrovky. Ráda bych se zeptala na jednu věc. Jak a proč zacházet s tím, pokud osobně jsem opakovaně doma naměřila glykémie nalačno hodnoty jako prediabetes či dokonce diabetik 2. typu - opakovaně po týdenním měření klidně až k 7 a přes den i po jídle až klidně k 10. Vždy ale jen pomocí domácího glukometru. Nicméně každý rok chodím jako samoplátce také na kompletní krevní testy a nechávám si měřit zároveň i glyk.hemoglobin z klasické žilní krve či glykémie právě z žil a ty jsou vždy v normě - glyk.hemoglobin v rozmezí 30-34 a glykemie jednou byla na hraně, ale max. do 5,5. Zároveň ale jsem hodně hubená a aktuálně naopak než hubnout se potřebuji přibrat. Zároveň ale již přes 10 let se stravuji výhradně zdravě - myšleno BEZ sladkostí, jednoduchým cukrů a hlavně již stabilně přes 5 let i formou tzv. přerušovaného půstu, čili dodržuji veškerá opatření, co se doporučují lidem právě skrze vyšší glykemie + i samozřejmě vždy jsem byla velmi aktivní a pohyb je součástí mého každého dne,ačkoliv nyní,kvůli přibírání jsem ho musela omezit. Jak v tomto opačném případě postupovat? Slyšela jsem názory, že pokud je člověk hubený a zároveň absolutně jeho strava je ukázková (žádné nekvalitní zpracované potraviny, sacharidy výlučně jen kompletní, žádné cukry ani sladkosti apod..) + navíc i POTŘEBUJE přibrat, tak ty hodnoty mohou být zkreslené a nemám to řešit a nikdy mi lékaři neřekli, že bych měla se znepokojovat, protože ty hlavní - krevní testy a hodnoty,byly vždy v normě a navíc jsem právě ve fázi přibírání a zároven nežiji nezdravě , tak se tím vůbec nemám znepokojovat. Jak bych se ale měla, dle vás, lékařů přímo z oblasti dia, stravovat, když potřebuje jíst opravdu hodně abych nabrala na hmotnosti, což je naprosto v mém případě základní, abych NEOMEZOVALA ani sacharidy, neboť když jsem je zkusila kvůli té glykémii omezit, tak jsem začala ještě víc hubnout, což je nepřípustné, ačkoliv jsem třeba jedla naopak více tuků (tzv. low carb dietu), tak po osobních zkušeností právě s různými směry, jakmile omezím sacharidy, ba i jen pod 200g/den, ačkoliv zvýším tuky a bílkoviny, tak hubnu jak blázen.... Takže jak se mám k tomu postavit? Další jen otázka, prosím Vás, jak to je s povinností OGTT testu. Tím, že nejím přes 10 let vůbec sladké a nepiji slazené nápoje a sebemenší sladkosti mi dělají zle a ani je nepozřu, tak představa vypití glukozy se mi dělá zle a vím, že bych to ani nedokázala, protože mám problém i se sladším ovocem a obecně ovoce čisté samotné ani nesním, jak jsem si na cukr odvykla, (sním ovoce jen v omezeném množství a jen v kombinaci se zeleninou či bílkovinou) tak je opravdu povinností jej absolvovat, nebo mohu být i bez něj? Do budoucna totiž plánujeme rodinu a miminko. Mockrát děkuji za ochotné odpovědi. Jinak doplnění - v rodině cukrovku máme: -otec - aktuálně v 55 letech diagnostikována DM 2. typu - matka - těhotenská cukrovka v 21 letech - následně již nic - babička z matčiny strany - v 72 letech - prediabetes - děda z otcovy strany - již nežije, ale od 50 let léčen léky na DM 2 -prababička z matčiny strany - nežije , ale od 50 let DM 2věk: 31 let výška: 161 cmOdpověď
Milá Andreo, uvádíte, že se stravujete zdravě, jíte poměrně málo sacharidů a volné cukry téměř vůbec, dostatečně se pohybujete. Bohužel ale neuvádíte svoji váhu, jen píšete že hubnete a chtěla byste přibrat.
Já vám doporučuju, abyste se objednala i jako samoplátce na vyšetření k praktickému lékaři a vyžádala si vyšetření glykémie ráno na lačno (od večeře již nic nejíst). Kromě toho by se měl znovu vyšetřit glykovaný hemoglobin. Následně byste si v klidu snědla svoji snídani, která by měla obsahovat také nějaké sacharidy, např. 80 až 100 g chleba (jeden krajíc) a k tomu třeba bílý jogurt nebo něco podobného. Po 2 hod. byste se dostavila na opětovné změření glykémie – s odesláním do standardní laboratoře.
Podle výsledků by se celkem dobře dal vyloučit či diagnostikovat diabetes, případně porucha glukózové tolerance.
Bude-li glykémie na lačno do 5,6 mmol/l, po jídle do 10 mmol/l a glykovaný hemoglobin v normě, tak byste mohla diabetes klidně pustit z hlavy.
Budou-li ale výsledky zvýšené a vy kromě toho hubnete, i když nechcete, např. pod 50 kg, budete potřebovat podrobnější vyšetření, např. stanovení autoprotilátek charakteristických pro diabetes 1. typu.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Glucophage xr 1000mg
(13.06.2025)
Dotaz
Beru Glucophage xr 1000mg1 večer. Ráno je stále glyjrmie8 přes den v normě. Jak tu ranni glykemii snížit?věk: 75 let výška: 160 cm váha: 69 kgOdpověď
Milá Miloslavo, pokud vám přes den glykémie nestoupá příliš nad těch 8 mmol/l, tak buďte spokojená. Pokud někdo má ráno 8 a po snídani nad 12, tak bych něco dalšího doporučoval, ale takhle je to celkem v pořádku.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Cukrovka a léky
778 dotazů
-
Ozempik- hradí pojišťovna?
(21.06.2025)
Dotaz
Dobrý den jsem muž mám morbidní obezitu tipů 3 Cukrovku tipů 2.Chtel sem se zeptat zda mi pojišťovna VZP proplatit nakou částku děkuji Bledývěk: 53 let výška: 168 cm váha: 140 kgOdpověď
Dobrý den,
pojišťovna proplácí lék Ozempic pouze diabetikům, kteří splní podmínky dané pojišťovnou. Je to hmotnost, toto splníte. Dále je to ještě stav kompenzace diabetu (tedy parametr HbA1C nad 60 mmol/mol) a léčba cukrovky minimálně dvěma léky, při čemž toto nevede k dostatečné kompenzaci diabetu. Protože nepíšete jak jste léčen a jaké máte výsledky, doporučuji Vám konzultovat svého diabetologa, který Vám řekne, zda Vám lék pojišťovna může hradit nebo ne.
Doporučení redakce:
Když si zadáte do rámečku HLEDAT v Poradně klíčové slovo Ozempic, naleznete spoustu zajímavých dotazů na toto téma a mnoho užitečných odpovědí.
(odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)
-
Dobrý den, p. Doktorka mi chce napsat metformin. Gi jsem měla 6 a dlouhodobý 43.
(17.06.2025)
Dotaz
Nevím, zda je to nutné?věk: 68 let výška: 160 cm váha: 98 kgOdpověď
Milá Zdeňko, máte lehkou poruchu glukózové tolerance. Ta při obezitě a nedostatečně přísné dietě může snadno přejít do zjevného diabetu a metformin může přispět k tomu, že se diabetes nevyvine nebo oddálí. Zároveň může trochu pomáhat hubnutí.
Já vám na prvním místě doporučuji omezení kalorického příjmu a více pohybu. Ale to se lehce řekne a hůř dlouhodobě dodržuji. Metformin vám neuškodí a může pomoci.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
vhodnost léku
(14.06.2025)
Dotaz
dobrý den,mám cukrovku 2st. kolem 7.Dostal jsem JARDIANCE,po tom mi bývalo špatně,pak JUZINA. Nyní po kontrole na nefrologii kreatinin 190,nasazen FORXIDA,Není mi po tom dobře,přesvědčují mě že to berou všichni a nejsou nežad,účinky. Opravdu už nevím. V r. 2022 jsem měl menší plicní embl. a dvakrát dializa.Od té doby samý problém. Ten kreatinin je tři roky stejný,říkají že přijdu o ledviny.děkujivěk: 71 let výška: 196 cm váha: 110 kgOdpověď
Milý Vlastimile, i když neznám vaše kompletní vyšetření, domnívám se, že máte poměrně pokročilé diabetické onemocnění ledvin, které skutečně může dospět do konečného selhání ledvin. Proto je velmi důležité, abyste byl léčen tak, aby vaše onemocnění ledvin co nejméně postupovalo.
Pravděpodobně vám to vaši lékaři vysvětlili, ale mezi základní opatření se řadí:
- Udržování krevního tlaku co nejblíže normálním hodnotám, tedy nejlépe v rozmezí 110/70 – 130/90
- Užíval léky, které mohou postup onemocnění ledvin zpomalovat. Patří mezi ně jak Jardiance, tak Forxiga. Po těchto lécích opravu udává málo kdo nevolnost. Mezi možné vedlejší účinky patří u mužů kvasinkové záněty předkožky, který leze předcházet vhodnou hygienou. Oba léky zvyšují vylučování cukru do moči (čímž také přispívají k vyrovnání diabetu).
- Mít dobře vyrovnaný diabetes, což celkem máte.
- Mít hladiny krevních tuků v normě či blízko normy
- Pravidelně vynakládat přiměřenou fyzickou zátěž, např. pravidelné delší vycházky.
Lék Forxiga vám silně doporučuji. Měl byste to s ním zkusit a třeba ho brát s jídlem či po jídle. Pokud by opravdu vyvolával nevolnost, tak byste jej užívat nemohl, ale já bych spíše hledal jiné příčiny nevolnosti.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
hladina cukru
(03.06.2025)
Dotaz
Dobrý den. Mám 73 roků, glukóza 7,0mmol/l. Beru 0-0-1 a B_HbA1c-IFCC mám 51nmol/mol. Beru 0-0-1 Glucophage 500. Taky beru na ředění krve Xarelto 15mg. Je nezbytné zvyšovat denní dávku Glucophage? Když mám cukr 6,5, tak už se cítím zpomalený. Chodím 2x týdně do posilovny a hraji v kapele, takže pohybu mám dostvěk: 73 let výška: 179 cm váha: 96 kgOdpověď
Milý Ivane, lék Glucophage se většinou toleruje velmi dobře, jen občas lidé udávají zažívací obtíže. Útlum není obvyklý. Vy navíc máte velmi nízkou dávku. Doporučuji vám ho brát dále a je-li potřeba, tak i ve vyšší dávce.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Xultophy - závažné vedlejší účinky?
(27.05.2025)
Dotaz
Dobrý den, aktuálně jsem čerstvě s DM II léčen inzulínem Xultophy. V příbalovém letáku není ani zmínka o riziku vzniku karcinomu štítné žlázy. Oč větší překvapení, že u anglické verze léku je toto varování uvedeno dokonce i na krabičce. → zde: Liraglutid, jedna ze složek XULTOPHY 100/3.6, způsobuje nádory C-buněk štítné žlázy při klinicky relevantních expozicích u obou pohlaví potkanů i myší. Není známo, zda XULTOPHY 100/3.6 způsobuje nádory C-buněk štítné žlázy, včetně medulárního karcinomu štítné žlázy (MTC), u lidí, protože význam C-buněk štítné žlázy vyvolaných liraglutidem pro člověka nebyl stanoven. Moc rád bych se zeptal na váš názor. Přiznám se, že jsem z toho zneklidněn a nejsem si jistý, jak/či za daných okolností v léčbě pokračovat. Děkuji David.věk: 55 let výška: 187 cm váha: 106 kgOdpověď
Vážený pane Davide, přeji dobrý den,
děkuji Vám za Váš dotaz a za důvěru, se kterou se na mě obracíte. Chápu, že informace uvedené v anglické dokumentaci k přípravku Xultophy mohou vyvolat znepokojení, zvláště pokud nejsou v české verzi příbalového letáku explicitně uvedeny.
Dovolte mi k tomu několik objasnění:
Jednou ze složek přípravku Xultophy je liraglutid – analog GLP-1 (glukagon-like peptidu 1), který je ve své podstatě hormonální látkou napodobující přirozené působení inzulínu. Ve studiích na hlodavcích (zejména potkanech a myších) byl zaznamenán výskyt nádorů z tzv. C-buněk štítné žlázy při dlouhodobé aplikaci liraglutidu ve vysokých dávkách.
Tyto nálezy vedly k preventivnímu varování v některých jazykových verzích příbalových informací (zejména v USA), přestože: nebyla prokázána přímá souvislost mezi liraglutidem a nádory štítné žlázy u lidí. Mechanismus vzniku těchto nádorů u hlodavců se ukazuje být specifický pro tento živočišný druh, tedy hlodavce – lidské C-buňky nereagují na GLP-1 stejným způsobem jako ty zvířecí.
Současné odborné stanovisko Evropské lékové agentury (EMA), stejně jako dalších regulačních autorit je takové, že považují liraglutid za bezpečný při schváleném použití, a varování týkající se medulárního karcinomu štítné žlázy (MTC) u lidí není dosud podloženo klinickými daty. U pacientů bez osobní nebo rodinné anamnézy medulárního karcinomu štítné žlázy nebo tzv. MEN 2 syndromu (mnohočetná endokrinní neoplazie typu 2) není důvod léčbu ukončovat. Důvody proč takové stanovisko regulační orgány vydávají vychází z klinické studie LEADER, ve které byly zařazeni pacienti léčení liraglutidem po dobu až 5 let. Pacientů bylo celkem 9 340, tedy poměrně velké množství. Za celou dobu sledování nebyl pozorován žádný případ MTC, ale ani zvýšení hladiny kalcitoninu, což je pro MTC charakteristické. Pokud by jste si chtěl sám udělat obrázek o kvalitě důkazů uvádím odkaz na databázi americké národní lékařské knihovny, kde naleznete text článku: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29279300/. 7 let před publikováním tohoto článku, byly zveřejněny výsledky sledování hladiny kalcitoninu u více než 5 000 pacientů léčených liraglutidem. Na základě zjištěných dat výzkumníci konstatovali: "Tato data nepodporují vliv aktivace receptoru GLP-1 na hladiny CT v séru u lidí a naznačují, že zjištění dříve hlášená u hlodavců se nemusí vztahovat na člověka.". Také v tomto případě uvádím odkaz: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21209033/
Co doporučuji:
Pokračujte v léčbě, pokud je dobře tolerována a má pozitivní účinky na hladinu glykémie.
Pokud přesto máte obavy, je možné konzultovat věc se svým ošetřujícím diabetologem nebo endokrinologem. Požádat o základní ultrazvukové vyšetření štítné žlázy, případně stanovení kalcitoninu, pokud je podezření na C-buněčný proces (v praxi velmi vzácný).
Rizika vždy hodnotíme ve vztahu k přínosům léčby – a v případě přípravku Xultophy jsou přínosy (účinná kontrola glykémie, snížení rizika hypoglykémie a možný kardiovaskulární benefit) u drtivé většiny pacientů výrazně vyšší než teoretická rizika.
S přátelským pozdravem(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
Cukrovka a těhotenství
394 dotazů
-
Vyšší ranní glykémie v těhotenství
(20.06.2025)
Dotaz
Dobrý den, Při odběrech v prvním trimestru jsem měla hodnoty glykémie na lačno 5.3 a poté 5.5, byla jdem tedy odeslána na diabetologii. I přes dietu mi lačné hodnoty neklesly pod požadovaných 5.1. Byla mi nasazena léčba Glucophage 500 mg 1 tableta večer, ale lačná glykémie se stále drží okolo 5.5 na glukometru. Hodinu po jídle mám hodnoty do 6, avšak po večeři mám okolo 4.7. Dietu dodržuji, zkoušela jsem druhou večeři se sacharidu, bez sacharidů, ale lačná glykémie nechce klesat. Nyní jsem ve 20tt. Lačná glykémie ze žíly před otěhotněním 5.4. Nyní glykovaný hemoglobin 33, výška 172 cm, váha 88 kg. Je můj stav opravdu vážný pro plod jak mě lékařka straší? Děkuji za odpověď.věk: 33 let výška: 172 cm váha: 88 kg těhotenství: 20. týdenOdpověď
Dobrý den,
opakované vyšší glykémie nalačno než 5,3 mmol/l mohou ovlivňovat vývoj miminka. Pokud glykémie neklesnou při dietních opatření, je nutné užívat léky (metformin, nebo případně inzulín). Vaše glykémie nejsou dramatické, ale určitě byste měla být sledována a glykémie by měly být pod 5,3 mmol/l. Zdravím
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
Zpožděný odběr lačné glykémie
(17.06.2025)
Dotaz
Dobrý den, byla jsem dvakrát na OGTT. V obou případech byla naměřena zvýšená ranní glykémie 5,21 a 5,39. Nicméně jsem se dočetla, že pozdější odběr lačné glykémie může vést k falešně pozitivním výsledkům. V obou případech byla krev odebrána až po 2 hodinách od probuzení (kvůli přípravě a předání prvního dítěte do školky). Lačnění bylo dodrženo, po probuzení jsem pila pouze čistou vodu. U zdravého člověka může údajně po 2 hodinách od probuzení dojít k nárůstu glykémie až o 0,5. Což by v mém případě mohli klidně znamenat hodnoty 4,7 a 4,9. Zároveň jsem vždy velmi nervózní z odběru, což by mohlo mít také menší vliv na zvýšení. Co si o tom prosím myslíte? Vzhledem k tomu, kolik faktorů může mít vliv na lačnou glykémii, mám velkou nedůvěru k určení diagnózy pouze na základě těchto hodnot. Děkuji.věk: 30 let výška: 170 cm váha: 70 kg těhotenství: 28. týdenOdpověď
Dobrý den, u zdravé ženy by hladina glykémie nalačno neměla být vyšší než 5,1 mmol/l. Regulace glykémie by měla zvládnout stres, hladovění, nevyspání i další faktory. Pokud je glykémie nalačno již vyšší, není regulace glykémie dostatečná a rozvíjí se cukrovka. Doporučení pro screening těhotenské cukrovky jsou závazná. Maximálně si můžete doplnit OGTT. Ale aby byla vyloučena těhotenská cukrovka, musela byste mít při OGTT glykémii nalačno pod 5,1 mmol/l. Odběr ihned po probuzení není možné zajistit, to byste musela spát v odběrovém centru 😉.
S pozdravem
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
Zhoršení glykemie
(13.06.2025)
Dotaz
Dobrý den, jsem 38+6 s GD korigovaným dietou. Poslední 2 dny mám velmi zvýšené hodnoty lačna 5,5 a 5,7 a po jídle 8,1. Až do ted jsem nemela s hodnotami problem a ani jsem nepochybila v dietě. Nicméně od pondělí nespim, dcera má neštovice a vychází mi spánek zhruba na 2 hodiny denne, dnes začla u mě teplota. Muže být toto zhoršení spojené s tím? Muj lékař bude v ordinaci až 17.6. Moc děkujivěk: 30 let výška: 168 cm váha: 86 kg těhotenství: 38. týdenOdpověď
Dobrý den,
nemoc a nedostatek spánku mohou zvýšit glykémie. Pokud by však glykémie přetrvávaly stále vyšší více než 2-3 dny, kontaktujte svého lékaře. Bude nutné třeba i na přechodnou dobu nasadit léky (metformin nebo inzulín).
S pozdravem(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
Glykovaný hemoglobin
(10.06.2025)
Dotaz
Dobrý den, mohu prosím poprosit o radu,zda hodnoty glykovaného hemoglobinu 32 a 34 (v 37.tydnu těhotenství) jsou v pořádku? Na prvním screeningu glykemie nalačno 5,12 (tudíž vedena jako gestační diabetes). Děkujivýška: 159 cmOdpověď
Dobrý den,
ano Vaše hodnoty glykovaného hemoglobinu jsou v normě. Norma je do 40 mmol/mol. Moc zdravím
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
-
Těhotenská cukrovka?
(06.06.2025)
Dotaz
Dobrý den, ráda bych se zeptala na Vás názor, jak mám postupovat. V první těhotenství jsem měla cukrovku. Nyní ve druhém jsem podstoupila test ale byl negativní. Každopádně mi to nedalo a zkoušela jsem si preventivně měřit hodnotu na lačno. Kdy mi již po 2x vyšlo více jak 5,1 (konkrétně 5,1). I v minulém těhotenství jsem měla problém spíše s hodnotou na lačno. Jsem ve 32 týdnu. Měla bych to řešit mimo to že začnu s dietou jakou jsem dodržovala při prvním těhotenství? Dekujivěk: 38 let výška: 160 cm váha: 79 kg těhotenství: 32. týdenOdpověď
Dobrý den,
při měření na glukometru je hodnota do 5,3 mmol/l v normě. Těhotenská cukrovka se z 95% objevuje v dalším těhotenství znovu. Doporučovala bych dietu raději dodržovat, občas se změřit na glukometru a příp. kontaktovat Vašeho diabetologa.
Zdravím
(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)
Cukrovka a komplikace
307 dotazů
-
Zexitor a vypadávání vlasů
(13.06.2025)
Dotaz
Dobrý den, beru léky na ŠŽ,vysoký krevní tlak,na vysoký cholesterol,diabetes 2 nyní mi diabetolog přidal zexitor 500, 1.týden 1 tab,2.týden2 tab.,3.týden 3 tab a 4.týden 4 tab. četla jsem nežadoucí účinky,výpadek vlasů,už jich tak mám málo díky ŠŽ,myslíte že bych měla zkusit něco jiného? Monikavěk: 47 let výška: 159 cm váha: 86 kgOdpověď
Vážená paní Moniko, přeji dobrý den,
léčivý přípravek Zexitor 500 není spojován s vypadáváním vlasů. Tento nežádoucí účinek dokonce není součástí souhrnu údajů o přípravku ani příbalové informace. Výrobce jej v těchto oficiálních dokumentech neuvádí. V odborné literatuře lze nalézt několik publikovaných případů pacientů, u kterých při terapii metforminem, což je účinná látka přípravku Zexitor 500, bylo zaznamenáno vypadávání vlasů, ale tito pacienti užívali současně také jiné léky. Jinými slovy vypadávání vlastů při terapii mefrominem je patrně možné, ale jedná se o mimořádně vzácný nežádoucí účinek. V případě metforminu se v odborné literatuře tak trochu spekuluje, že by důvodem vypadávání vlasu mohl být nedostatek vitaminu B12, který může navodit dlouhodobé podávání metforminu. Já osobně považuji za významné spíše to, že metformin dokáže bránit vypadávání vlasů, které může být způsobeno převahou mužských pohlavních hormonů nad ženskými. Metformin má totiž schopnost změnit poměry těchto hormonů a potlačením vlivu tzv. androgenů (tj. mužských pohlavních hormonů) vždy vede ke zvýšení hustoty vlasů i jejich kvality. Pokud Vám vypadávají vlasy již nyní bylo by dobré provést laboratorní vyšetření (hladina vitaminu B12, TSH, androgenů). Podle mého názoru vše nasvědčuje tomu, že terapie metforminem je spíše spojena se zastavením vypadávání vlasů.
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
Reakce na lék Stadamet 500mg
(10.06.2025)
Dotaz
Dobrý den, prosím o informaci zda Stadamet může vyvolat extrémní vypadávání vlasů. Evavěk: 66 let výška: 172 cm váha: 69 kgOdpověď
Vážená paní Evo, přeji dobrý den,
vypadávání vlasů může být nežádoucím účinkem mnoha léků, jen málokdy se jedná o extrémní závažnost, jak uvádíte. Metformin společnosti Stada obchodovaný pod názvem Stadamet nemá nežádoucí účinek vypadávání vlasů uvedený v SPC, což ale neznamnená, že by k takovému nežádoucímu účinku nemohlo dojít. Podíval jsem se proto do databáze nežádoucích účinků FDA. Metformin má v této databázi hlášených více než 58 tisíc nežádoucích účinků, ale žádný z nich není vypadávání vlasů. Vlasů se týkají jiné nežádoucí účinky, jako je abnormální růst, změna barvy vlasů, zarůstání vlasů, změna textury vlasů a hypertrichóza (tedy zvýšení růstu vlasů). Poslední nežádoucí účinek mě zaujal a tak jsem se podíval, zda se růstem vlasů zabývají také vědci z americké národní lékařské knihovny. Tam jsem ke svému překvapení objevil studii provedenou u zvířat, ve které aplikovali krém s metforminem, přičemž zjistili, že dochází ke zvýšení počtu vlasových folikulů a hustoty ochlupení laboratorních potkanů.
Vypadávání vlasů je velmi nepříjemný nežádoucí účinek, proto Vám doporučuji se obrátit na zkušeného dermatologa. Je možné, že u Vás se na vypadávání vlasů podílí methotmin, ale je to málo pravděpodobné, protože by to byl první případ, který se mi podařilo najít. Je možné, že užíváte i jiné léky, nebo že jste změnila stravovací návyky nebo máte zvýšenou stresovou zátěž. Vypadávání vlasů může mít mnoho příčin, je známo, že je věkem podmíněné, a že postihuje muže i ženy, obvykle ve vyšším věku. Tradiční léky na obnovu vlasů, jako je minoxidil, mají omezení, jako je podráždění kůže a hypertrichóza. Metformin je antidiabetikum, které může podpořit regeneraci vlasových folikulů prostřednictvím zvýšení indukce tvorby nových vlasových folikulů. Jen pro úplnost uvádím, že některá jiná antidiabetika mohou způsobit vypadávání vlasů jako nežádoucí účinek.
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
Nepřiměřená dlouho trvající hypoglykémie u diabetika 1. typu
(01.06.2025)
Dotaz
Dobrý den, mám 25 let diabetes 1. typu, vždy jsem víceméně dobře zvládal kompenzaci, zatím nemám chronické potíže. V poslední době pozoruji, že na vyrovnání glykémie po jídle potřebuji zhruba o třetinu méně inzulínu než dříve. Někdy mívám hypoglykémie, na jejichž zvládnutí potřebují opravdu velké množství sacharidů, 60g i více. Tyto hypoglykémie nemají příčinu ve špatném nastavení jídla a inzulínu, dříve jsem se s tím nesetkával. Martinvěk: 69 let výška: 175 cm váha: 75 kgOdpověď
Milý Martine, s délkou trvání diabetu 1. typu se často zhoršuje přirozená ochrana organizmu před hypoglykémií. Ta je u diabetu narušena tím, že když je inzulín jednou v těle, tak už tam prostě je, zatímco u zdravého člověka se při klesající hodnotě glykémie okamžitě zarazí produkce inzulínu.
Při diabetu 1. typu chybějí v ostrůvcích beta buňky, které produkují inzulín a také přímo kontrují alfa buňky, které udržují „ve střehu“. Alfa buňky produkují glukagon, který glykémii naopak zvyšuje. U diabetu 1. typu jsou sice alfa buňky přítomné, ale reagují méně a časem se to dále zhoršuje.
Takže na obranu proti hypoglykémii zbývá už jenom jeden hormon, a to je adrenalin. Ten nejen glykémii zvyšuje, ale jeho vyplavení také vyvolává příznaky hypoglykémie, takže člověk ji hned rozpozná a reaguje tím, že se nají.
Bohužel, i ten adrenalin se časem opožďuje a viní se z toho autonomní neuropatie vyvolaná diabetem při dlouhém trvání. To může vést až k tomu, že si člověk hypoglykémii uvědomí až opravdu pozdě při nízké hodnotě, která může být i nebezpečná.
Člověk by tohle všechno měl pochopit a uvědomit si, že je to hodně v jeho rukách. K dispozici jsou nyní naštěstí senzory hladiny glukózy v podkoží, které pacienta včas varují. Kromě toho mohou být přímo napojené na inzulínovou pumpu, která dnes dokáže infúzi inzulínu zpomalit či úplně na nějakou dobu zastavit.
I s použitím této technologie je to ale problém. Člověk musí být mnohem více opatrný a musí pokud možno hypoglykémiím předcházet. Je totiž známo, že každá další hypoglykémie poruchu dále zhoršuje a naopak se vnímání hypoglykémie zlepšuje, když je člověk dlouhodobě téměř bez hypoglykémií.
Potřeba inzulínu u osob ve starším věku bez obezity často klesá. Potřebu inzulínu také snižuje pokročilé onemocnění ledvin.
Co tedy můžete dělat:
Rozhodně trvale používejte senzory a zvažte užívání pumpy – je ovšem nutná dobrá edukace. Vývoj glykémií pečlivě sledujte a snažte se hypoglykémiím předcházet příjmem malého množství sacharidů při klesající hodnotě nebo vypitím malého množství např. džusu. Monitor senzoru si nastavte tak, aby vás před hrozící hypoglykémií včas varoval. Opatrný buďte zejména při fyzické aktivitě a včas si dejte malou dávku sacharidů.
A konečně: pro jistotu noste při sobě Glukagen hypokit, který je určen pro poučené blízké osoby, aby jej mohly použít v případě vaší těžké hypoglykémie, kdybyste si sám již nedokázal pomoci.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Trpím CHOPN,2-3 stupeň, astma 2-3 stupeň a diabetem 2. typu
(01.06.2025)
Dotaz
Užívam inzulín humalog KwikPen,Toujeo noční a k tomu mi lékař naaordinoval siofor prolong 100mg a Pioglitazon Actavis 30mg. Jenomže po užíti těchto medikamentů mívam velmi často silné astmatické záchvaty a musí mi být aplikovány kortikoidy abych mohl vůbec existovat. Chtěl bych vědět zda záchvaty nespouští Siofor.Děkují.věk: 68 let výška: 187 cm váha: 167 kgOdpověď
Vážený pane Jane, přeji dobrý den
děkuji za Váš dotaz a důvěru, se kterou se na mě obracíte. Z Vašeho sdělení vyplývá, že užíváte kombinovanou léčbu diabetu 2. typu, konkrétně: inzulin prandiální (Humalog), bazální inzulin (Toujeo), metformin s prodlouženým uvolňováním (Siofor prolong 1000 mg) a pioglitazon (Actavis 30 mg). Uvádíte výskyt opakovaných a závažných astmatických záchvatů po nasazení metforminu a pioglitazonu, přičemž stav si opakovaně vyžádal podání kortikoidů. Tento vývoj je samozřejmě velmi znepokojivý, a je správné jej řešit.
Metformin (účinná látka přípravku Siofor prolong) má velmi příznivý bezpečnostní profil a bývá většinou velmi dobře snášen, ale velmi vzácně může vyvolat nežádoucí účinky, včetně nežádoucích účinků v oblasti dýchacích cest. Byl např. popsán případ pacienta s astmatickým záchvatem (Insulin/metformin/ramipril. Reactions Weekly 1978, 212 (2023). https://doi.org/10.1007/s40278-023-47579-x), který může být spuštěn hypersenzitivní reakcí nebo nespecifickým podrážděním bronchů. Pokud se záchvaty začaly objevovat po nasazení Sioforu a dříve jste takové potíže nemíval, nelze souvislost vyloučit. Rozhodně by bylo vhodné léčbu metforminem přechodně přerušit a zhodnotit, zda záchvaty ustoupí – ovšem výhradně po domluvě s Vaším ošetřujícím diabetologem. Naopak, některé studie naznačují, že metformin může mít pozitivní vliv na kontrolu astmatu. Např. studie publikovaná v časopise JAMA Internal Medicine zjistila, že užívání metforminu bylo spojeno s nižším rizikem astmatických záchvatů u pacientů s diabetem 2. typu a současně s astmatem.
Pioglitazon je derivát thiazolidindionu a působí protizánětlivě, ale v literatuře nejsou známy přímé souvislosti s vyvoláním astmatických záchvatů. Může však zadržovat v těle tekutiny, což v ojedinělých případech zhoršuje dechové obtíže u pacientů se srdečním nebo plicním onemocněním.
Doporučuji Vám obrátit se na svého diabetologa/diabetoložku, jedině ten/ta může rozhodnout o změně terapie, nebo její úpravě. Rozhodně by nebylo dobré užívat léky, které způsobují zhoršení dušnosti vyžadující podání glukokortikoidů, už jen proto, že glukokortikoidy zhoršují kompenzaci diabetu.
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
Špatně píchnutý inzulin
(23.05.2025)
Dotaz
Co se stane když jsem si píchla Tresiba 28 jednotek ráno a večervěk: 46 let výška: 160 cm váha: 72 kgOdpověď
Milá Petro, odpověď může být dost individuální. Lék Tresiba účinkuje déle než 24 hod. a tak po dobu asi 2 dnů můžete mít sklon k nízkým glykémiím a měla byste si na to dát pozor a glykémie sledovat.
U člověka, který je dobře citlivý na působení inzulínu by to mohlo vyvolávat i těžší hypoglykémii. U vás spíš předpokládám, že máte typ 2 a citlivost sníženou. Tak si myslím, že to nebude žádné drama. Ale pro jistotu byste si měla glykémie sledovat a mít u sebe něco sladkého.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Cukrovka a technologie
92 dotazů
-
Poškodí magnetoterapie ramene senzor FreeStyle Libre 2?
(14.06.2025)
Dotaz
Poškodí magnetoterapie ramene senzor FreeStyle Libre 2?věk: 64 letOdpověď
Dobrý den,
nejsem schopna odpovědět přesně na Váš dotaz. Dle informací od výrobce: Systém musí být odstraněn před zobrazováním magnetickou rezonancí (MRI), počítačovou tomografií (CT) nebo vysokofrekvenčním elektrickým teplem (diatermie). Vliv MRI, CT nebo diatermie na výkon systému nebyl hodnocen. Expozice může poškodit senzor a může ovlivnit správnou funkci zařízení, což by mohlo způsobit nesprávné hodnoty.
Myslím, že magnetoterapii přímo také nikdo netestoval. Pokud by měla být na rameno končetiny, kde je senzor upevněn, tak si myslím, že by k ovlivnění funkce senzoru dojít mohlo. Vliv při použití na druhou končetinu bude záležet na tom, jaký přístroj je používán a kam až dosahuje magnetické pole při používání.
Přesnější informace by mohl teoreticky poskytnout výrobce senzorů - je možné se případně obrátit na jejich help linku - kontakty lze nalézt na stránkách: https://www.freestylelibre.cz/
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
Bolusový kalkulator
(11.06.2025)
Dotaz
Dobrý den,mám dotaz na aplikaci bolusový kalkulator.Existuje aplikace i pro uživatele inzulínu na perech nebo je jen pro pumpy?Popřípadě jak se aplikace jmenuje?Chtěla bych ji využívat a nemohu žádný kalkulátor najít.Dekujivěk: 43 let výška: 160 cm váha: 71 kgOdpověď
Aplikace "my life" umožňuje využívání bolusového kalkulátoru i když nemáte inzulinovou pumpu - zvolíte zde terapii MDI. Aplikace mySugr má také bolusový kalkulátor, ale u ní si nejsem jista, zda se nedostal v posledních aktualizacích do placené části - musela byste vyzkoušet. Na google play je možné teoreticky najít ještě několik kalkulátorů (několik pod názve Bolus calc), ale ty osobně vyzkoušené nemám, takže nedokáži více říci.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
Oyikey nano jehličky
(09.06.2025)
Dotaz
Dobrý den funguje tento lék nebo ke to podvod,píší že to je vyrobeno v ČR.věk: 35 let výška: 156 cm váha: 135 kgOdpověď
Rozhodně to není mezi schválenými zdravotnickými přípravky v ČR - způsob aplikace je zvláštní. Na stránkách prodejců neuvádějí ani o jaký údajný GLP-1 analog by se mělo jednat, případně o jaké dávky se jedná. Ceny za schválené přípravky s účinnou dávkou GLP-1 analog (na hubnutí) se pohybují v jiných rovinách. Současně všechny stránky kde se dají tyto přípravky objednat jsou zahraniční servery nejisté povahy.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
Nárok na Freestyle Libre
(09.06.2025)
Dotaz
Mám nárok na Freestyle Libre - jsem diabetik 2.typu na inzulinu 4x denně + autoimunitní zánět štítné žlázy?věk: 72 let výška: 161 cm váha: 87 kgOdpověď
Dobrý den,
v této chvíli nárok na úhradu Freestyle Libre nemáte, ale je možné že bude v dohledné době schválena vyhláška upravující předepisování senzorů Freestyle Libre u pacientů s DM 2. typu na intenzifikovaném inzulinovém režimu (několika injecích inzulinu denně).
Pokud pícháte inzulin několikrát denně, musíte upravovat dávkování dle jídla, máte větší kolísání glykémií nebo například častější hypoglykémie je možné poslat žádost o schválení CGM (kontinuální monitorace). Žádost vyplňuje ošetřující diabetolog. Musí ji schválit revizní lékař. Mělo by být doloženo, že se pravidelně měříte - ideálně 4x denně a proto pro Vás bude senzor přínosem. Může pomoci jednorázová profesionální monitorace (= Nasazení senzoru na týden až 14 dní, které může provést diabetolog u pacienta až 3x ročně, pokud má podezření na problémy s kompenzací cukrovky.) Na této monitoraci pak lze jasně prokázat kolísání glykémie nebo větší výskyt nízkých glykémií. Samozřejmě žádost o schválení senzoru může být revizním lékařem zamítnuta, ale pokud máte problémy s kolísáním glykémií nebo kompenzací diabetu, tak to má cenu zkusit.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
měření cukru bez krve?
(26.05.2025)
Dotaz
opravdu ukazuje kys.močovou i cukr v krvi? Jiřívěk: 71 let výška: 170 cm váha: 77 kgOdpověď
Milý Jiří, bohužel neuvádíte svůj zdroj informace a ani neuvádíte jméně zařízení, o kterém někdo tvrdí, že měří hladinu krevního cukru a kyseliny močové neinvazivně (bez odběru krve či bez zavedení senzoru do podkoží). Nepravdivých inzerátů se ale na sítí vyskytuje hodně a týkají se i měření glykémie.
Mohu vám s klidem odpovědět, že nic takového v současné době není k dispozici. Asi víte, že senzory hladiny krevního cukru v podkoží jsou běžně používané a jsou pro osoby s diabetem velmi užitečné. Senzor se zavádí do podkoží pomocí tenké jehly a je potřeba jej vyměňovat každých 7 až 14 dnů. Pro zcela neinvazivní použití se testují přístroje na principu spektroskopie v oblasti infra-červené oblasti světla (near-infrared spectroscopy) a na principu fotoakustiky. Zatím nefungují dostatečně.
Pro kyselinu močovou nic takového zatím neexistuje.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Cukrovka a doplňky stravy
121 dotazů
-
Anacaps a inzulin
(27.05.2025)
Dotaz
Dobrý den, píchám si inzulin (DM1), TouJeo, Humalog ... ale to je asi jedno. Lze brát lék Anacaps? Má v kontraindikacích antidiabetika ... což moc nechápu, vzhledem ke složení ... potřeboval bych ho brát kvůli poškozenému prstu (nehtu) ... Děkujivěk: 40 let výška: 187 cm váha: 97 kgOdpověď
Vážený pane Aleši, přeji dobrý den,
pokud si aplikujete insulin a současně užíváte Anacaps, tak Vás mohu ubezpečit, že Vám žádné riziko nehrozí, přesto by jste měl být opatrný a vysvětlím proč. Předně Anacaps není léčivý přípravek, ale doplněk stravy, Obsahuje vitaminy, železo, zinek a extrakty ze tří rostlin Ostropestřece, Netíku a Borůvky. Poslední dvě rostliny mají schopnost snižovat hladinu cukru v krvi, tzv. glykémii. Nelze vyloučit, že když začnete užívat Anacaps, budete mít nižší glykémii. Protože si ale aplikujete insulin, tak si jistě glykémii měříte glukometrem. Lékař Vás patrně také poučil co máte dělat, když je glykémie nižší než obvykle. Podle glykémie je možné upravit dávku insulinu nebo přijem cukru. Riziko, že by došlo k významné hypoglykémii je ale malé, protože obsah uvedených rostlin není vysoký. Je to podobné jako v živodě, když sníte borůvky, také mohou snížit glykémii a myslím, že se toho nebojíte. Hlavně dál měřte glykémii a případně lékaři sdělte, že doplněk stravy Anacaps užíváte. Jeho výrobce uvádí v příbalové informaci upozornění: "Není vhodné pro těhotné nebo kojící ženy, pro pacienty užívající antidiabetika a pro pacienty s onemocněními, která vedou k abnormálnímu hromadění železa v organismu.". Toto upozornění ale nepředstavuje kontraindikaci. U diabetiků představuje opatrnost, kterou projevíte právě měřením glykémie.
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
Kombinace léku metformin a doplňku stravy Dialos
(07.05.2025)
Dotaz
Užívám dlouhodobě lék Metformin. Mohu k němu brát doplněk stravy Dialos, nebo nelze tyto dva produkty kombinovat?věk: 71 let výška: 177 cm váha: 112 kgOdpověď
Vážený pane Tomáši, přeji dobrý den,
užívání léku Metformin s doplňkem stravy Dialos je možné a není spojeno se zvýšením rizik, naopak doplněk stravy Dialos by mohl napomoci zlepšení kompenzace diabetu. Je dobré si ale uvědomit, že v obou případech dochází při užívání ke snížení hladiny krevního cukru, tzv. glykémie. To ale může vést ke zvýšení účinku Metforminu. V tomto konkrétním případě naštěstí nehrozí riziko tzv. symptomatické hypoglykémie. Podle mých zkušeností je lepší sdělit užívání doplňku stravy ošetřující diabetoložce nebo diabetologovi, aby věděli, že užíváte doplněk stravy, ve kterém je např. kurkumin. Důvodem je, že kurkumin poskytuje lékovou interakci se statiny, což jsou léky, které diabetici poměrně často užívají na snížení hladiny cholesterolu. Další složka doplňku stravy Dialos - skořice - zase zpomaluje odbourávání nikotinu, takže, pokud jste kuřák, mohou se objevit nežádoucí účinky nikotinu.
S přátelským pozdravem(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
zacala som brat medfogamma500, doteraz som brala bio chrom diabetes 2 krat denne,
(15.04.2025)
Dotaz
mozem nadalej brat biochrom diabetes, hladina cukru 2 roky pohybuje na cisle 8 - 8,25věk: 81 let výška: 163 cm váha: 72 kgOdpověď
Milá Etelo, Medfogamma je osvědčený lék používaný na léčbu diabetu 2. typu. Dávkuje se zpravidla alespoň 2x 500 mg, ale dávku je možné až zdvojnásobit.
Naproti tomu Biochrom je pouze potravinový doplněk, který sice můžete klidně užívat dále, ale jeho efekt nebyl dostatečně ověřen v klinických studiích. Je to výtažek z kvasnic, který obsahuje navíc chrom.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Diabetes 2. typu a sportovní suplementace
(10.04.2025)
Dotaz
Dobrý den, na cukrovku 2. typu užívám Metformin a forxigu. Proto že sportuji a chodím do posilovny, chtěl bych začít suplementovat Kreatin. Je to ok? Děkuji Petrvěk: 61 let výška: 178 cm váha: 85 kgOdpověď
Vážený pane Petře, přeji dobrý den,
je vynikající pokud sportujete, protože taková aktivita snižuje riziko dlouhodobých komplikací diabetu 2. typu. Píšete, že užíváte metformin. Nevím sice v jaké dávce jej užíváte a zda používáte retardovanou formu, ale vím, že mefromin a kreatin (a jeho metabolický produkt kreatinin) mají stejnou cestu vylučování z organismu. Tou jsou transportní systémy organických kationtů, mezi něž obě látky patří, OCT2 a MATE1. Vysoké dávky kreatinu by mohly zpomalit vylučování metforminu a vést k jeho zadržování v těle, což by se mohlo projevit ve formě různých nežádoucích účinků metforminu. Otázkou, která Vás patrně zajímá, je co jsou to vysoké dávky. Podle mého názoru se jedná o dávky nad 5 g denně. Dávky kreatinu nižší než 5 g denně patrně nepředstavují riziko, pokud máte normální funkci ledvin, což předpokládám. Metformin se má přednostně užívat večer, předpokládám, že cvičíte odpoledne, pokud budete užívat kreatin ve dvou dílčích dávkách behem dně, měla by být odstup mezi užitím kreatinu a metforminu alespoň 2 hodiny. Dávky kreatinu nad 5 g denně již nepovažuji za bezpečné ve spojením s užíváním metforminu a nedoporučil bych je.
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
Může člověk použivat kreatin
(05.04.2025)
Dotaz
Dobrý den chtěl bych se zeptat mohu používat kreatin pokud jsem diabetik a nemám štitnou žlazu ?věk: 44 let výška: 167 cm váha: 91 kgOdpověď
Omlouváme se za pozdní odpověď.
Na toto téma jsme již odpovídali, doporučujeme se podívat na tento odkaz:
https://www.cukrovka.cz/poradna/diabetes-2.-typu-a-sportovni-suplementace
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
Cukrovka a pohyb
23 dotazů
-
Zvýšený cukr po tréninku závodního plavání
(06.05.2025)
Dotaz
Dobrý den, naše 13 letá dcera má vždy zvýšený cukr po tréninku plavání, oběd má ve 13:30 přibližně 40 -50 g uhlohydrátů, žádný insulin, doba tréninku 60 až 90 minut, závodní plavání, cukr po tréninku 4 až 7 pravidelně, 20 minut později cukr 13 a stoupající tendence, dáváme insulin a vše se relativně rychle upraví, co může zapříčinit tak rychlé zvýšení, adrenalin, játra, stresový hormon, resistence nebo chybějící insulin k obědu? Pokud aplikujeme pouze 25% obvyklé inzulínové dávky s obědem během plavání jde rychle dolu a má časté delší přestávky. Prosím o radu. Děkuji RVvěk: 14 let výška: 162 cm váha: 50 kgOdpověď
Milá Karolíno, správné dávkování inzulínu a jídla při náročnějším sportu je nutné vždy individuálně vyladit a znát více podrobností.
Dcera asi dostává také dlouze působící inzulín, nebo používá inzulínovou pumpu. Zcela bez inzulínu být nemůže ani na poměrně krátkou dobu, a tak předpokládám, že během plavání na ni působí inzulín, který v těle přetrvává od poslední aplikace. Prevence hypoglykémie je pro ni asi zásadní, a proto před sportem požije těch 40 až 50 g sacharidů. Během fyzické zátěže jí glykémie nestoupá vlivem spalování sacharidů ve svalech a také vlivem působení přetrvávajícího inzulínu. Po cvičení ale již asi uplynula příliš dlouhá doba od poslední aplikace inzulínu a v těle není dostatečná zásoba v podkoží. To se může projevit vzestupem glykémie.
Je proto nutné po cvičení co nejdříve znát glykémii a co nejdříve obnovit podávání inzulínu, případně s použitím mírné „nárazové“ dávky, která jeho určitý deficit vyrovná.
Je to ale jen můj názor. Možností je více. Asi je správné, že inzulín na krátkou dobu vynecháte, ale pak je nutné co nejdříve jej znovu podat.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Úprava dávky inzulinu před posilováním a po
(19.04.2025)
Dotaz
Dobrý Den Cely život sportuji od svých 8 let dělám bojové sporty a od svých 14 k tomu i cvičím před 3 roky mi diagnostikovali DM2 Dlouho Jsem nepotřeboval inzulin a kompenzoval Jsem to jen tvrdými tréninky a přísnou dietou po 3 letech mi byl naordinovan inzulín a neumím vůbec s tím pracovat úplně mi to rozhodlo tělo režim tréninky a nevím co s tím necítím se vůbec dobře rozhodlo mi to i glykemie po ránu. Poradili byste mi jak to dělat s inzulinem před a po tréninku? Beru 3xdenně 4jednotky fiasp Při tréninku když zvednu něco těžkého mi to vyletí třeba na 12,13,14 a po 20 30min to zase docela rychle padá vůbec si s tím nevím rady. Byl bych vděčný za jakoukoliv radu a pomoc. Obecne se doporučuje snížit dávky inzulínu o 25-50% před a po tréninku jen ze to mam obavy ze to buď vyletí a nebo když si dam 4 jednoty ze to bude rychle klesat. Je pro mě strašně těžké uzpůsobit tomu jídlo protože tréninky jsou fakt těžký a když si uberu dávku nevím kolik jídla si mám dát. Mockrát děkuji a hezký Den, Ragnarvěk: 29 let výška: 185 cm váha: 69 kgOdpověď
Milý Ragnare,
předpokládám, že ve vašem případě se jedná o diabetes 1. a nikoliv 2. typu jak píšete, neboť diabetes 2. typu je u takto mladých osob poměrně vzácný, většinou nevyžaduje léčbu inzulínem a navíc bývá u takto mladých osob provázen obezitou, což zjevně váš případ není.
Předpokládám, že užíváte 4 dávky inzulínu, nebo možná máte inzulínovou pumpu. Dost možná užíváte kontinuální senzor hladiny glukózy v podkoží, který vám stále ukazuje změny glykémií a vydává varovná znamení při nebezpečném poklesu či vzestupu. To všechno se pro sportování velmi hodí, jen možná s určitým omezením zrovna pro kontaktní sporty, jako je (asi) bojové umění. Tam se lidé o sebe různě otírají a mlátí a muže dojít k odpadnutí senzoru. Ať to již máte či nikoliv, silně to všem doporučuji, neboť to zlepšuje vyrovnání diabetu a pomáhá to předcházet vzniku pozdních komplikací.
Intenzifikovaná léčba inzulínem však vyžaduje podrobné zacvičení a je nemožné to zde v několika větách zvládnout. Existují také praktická doporučení, jak nakládat s inzulínovou léčbou při aktivním sportu. Základní informace vám ve stručnosti posílám v odkazu ze stránek Centra diabetologie IKEM. Najde je v příloze, ale i další užitečná poučení najdete na stránkách www.ikem.cz pod Centrem diabetologie a edukačními materiály (https://www.ikem.cz/cs/fyzicka-aktivita/a-3903/). Tento návod je velmi praktický a užitečný. Po jeho nastudování byste pak mohl další podrobnosti probrat se svým lékařem.
Před delším sportem bývá vhodné dávku inzulínu snížit. Někdy se stává, že po zahájení intenzivního sportu glykémie přechodně stoupne, a to vlivem stresu. Vy jste ale trénovaný a zvyklý, takže si myslím, že to nebude váš případ. Spíše mě napadá, že si snížíte dávku inzulínu a k tomu se preventivně najíte, a proto vám glykémie nejprve stoupne. Důležité je především předejít hypoglykémii, a proto bych přechodné a mírné zvýšení tolik neprožíval. V průběhu cvičení to určitě klesne.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Diabetes 2. typu a sport
(10.04.2025)
Dotaz
Dobrý den, jak mám po intenzivním a delšíím sportovním výkonu (např. MTB 3 hodiny) zajistit doplnění glykogenu v těle? Bez diabetu se doporučuje mix bílkoviny a "rychlé cukry". Jak je to v případě diabetiků (kompenzovaných Metforminem a Forxigou) Děkuji Petrvěk: 61 let výška: 178 cm váha: 85 kgOdpověď
Milý Petře, píšete, že máte diabetes 2. typu a jste léčen tabletami, které sice snižují zvýšenou glykémii, ale zpravidla nepůsobí hypoglykémii.
Při intenzivním a dlouhém sportování že zejména náročné správně upravit podávání inzulínu, protože často hrozí hypoglykémie. Vy ale asi inzulín neužíváte.
Vy máte hmotnost celkem přiměřenou nebo jen lehce zvýšenou. Nicméně, pokud by vám sport přispěl k hubnutí, tak by to příliš nevadilo. Proto bych se nesnažil cpát do sebe zbytečné kalorie, které sice možná trochu pomohou zvýšit výkon, ale nebude to příliš zdravé.
Za nejlepší bych považoval dát si normální svačinu, a to dříve, než dojde k vašemu „vyčerpání“. Podle hodnoty glykémie bych volil množství sacharidů v této svačině, někdy by to mohly být i nějaké sušenky nebo něco podobného, protože na kole to řada lidí „vyjezdí“. Během 3hodinové jízdy by takové svačiny mohly být i 2. Je to celkem přirozené a nebylo by nutné si složitě připravovat nějaké speciální nápoje.
Osoby, které si podávají inzulín, jeho dávku před intenzivním sportem snižují a buď si také volí ty malé svačiny, nebo upíjejí sladký nápoj, např. džus nebo jiný sladký nápoj, aby neměly hypoglykémii. Jíž na hranu, jako to dělají závodníci, bych vám při vašem věku a diabetu 2. typu nedoporučoval. Cílem je udržovat se fit a ne se „zničit“. Hlavně je dobré cvičit pravidelně a často.
V principu je možné stejně jako zdraví lidé si brát ty energetické a iontová nápoje. Jen by člověk měl znát svoje glykémie a nevypít toho mnoho při zvýšené glykémii. Záleží na gustu, zda se chcete cítit jako vrcholový sportovec. Já bych to bral spíš víc sportovně a připustil si, že nemusím jít do krajností.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Po sportovni aktivite mam vysokou glikěii i o cca 4 jednoky
(22.10.2024)
Dotaz
Jsem diabetik 2.typu, 73 let. Pri sportovni zatezi jizde na kole cca 3-4x tydne, s vetsim prevysenim terenu cca 1,5 hod mi stoupne glykemie i o cca 3 jednotky, mimo to provozuji denne cca 10 km svizne chuze i casto jeste po jizde na kole. Jsem zvykla na pravidelny pohyb celorocne tj. kolo chuze lyze. Mam vyssi ranni glykemie, denni hodnoty po jidle cca 8-9. Po jizde na kole jsem mela i 12,4, coz me hodne prekvapilo. Pry to nemam resit, ale myslim, zemi to zhorsuje vysledky dlouheho cukru. Jak na to? Dekuji Stanislavavěk: 72 let výška: 162 cm váha: 69 kgOdpověď
Milá Stanislavo,
pohyb obecně zlepšuje průběh diabetu 2. typu. Vede k lepší účinnosti inzulínu, ale zlepšuje i stav kardiovaskulárního ústrojí. Tento efekt má zejména pohyb vytrvalejší, tady takový, jaký provádíte vy. Proto vám jej nadále doporučuji.
Někdy u osob, které jsou málo trénované a cvičí jen krátkodobě a nárazově skutečně může glykémie stoupat jako projev určitého stresu, který pro ně cvičení představuje. Vy ale jste "sportovkyně", a tak bych to u vás neočekával.
Pochopitelně velmi záleží na tom, zda před fyzickou zátěží jíte sacharidy a kolik jich jíte. Je také možné, že vám prostě chybí dostatek inzulínu. Tomu trochu nasvědčuje fakt, že nemáte nadváhu. I v tomto případě cvičení pomáhá, ale pokud je inzulínu opravdu málo, cvičením ani tabletami jej nenahradíte. To by ale musel posoudit váš diabetolog - nevím, jaké léky užíváte a jak se stravujete. Možná by pro vás byla vhodná malá dávka inzulínu, zatím 1x denně. To ale na dálku posoudit nemohu.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Test fyzicke aktivity a vliv na glykemii
(17.04.2024)
Dotaz
Dobry den, jsem celozivotne nemocny s diabetem a po normalnim jidle mivam vzdy glukozu pres 10 mmol/l. Nyni jsem udelal test po komzumaci celozrne tycinky muesli hmotnost 60kg a potom jsem sel pesky domu rychlou chuzi cca 4km/hod celkem 60 minut. Nic jineho jsem nejedl od rana. Bylo 15h pri konzumaci te muesli tycinky. Glykemii jsem meril v 16h, tedy hodinu po konzumaci, a bylo namereno 6.5mmol/l. Je to normalni hodnota nebo ne ? Dekauji s pozdramvěk: 46 let váha: 80 kgOdpověď
Dobrý den,
glykémie 6,5 mmol/l může být v této situaci úplně normální. Záleží i na tom kolik jste měl glykémii před tyčinkou. Tyčinka může dle své velikosti a složení mezi 20-40 g sacharidů. Běžný oběd klidně kolem 50-80g sacharidů - podle toho, jaké množství a co jíte.
Běžně při anaerobní aktivitě (kam u většinou chůze spadá) glykémie (hladiny glukózy v krvi) klesá. Při chůzi se tedy mohla část cukru, který jste snědl spálit. Hladina glykémie 6,5 mmol/l může tedy být úplně normální. Rozhodně se nejedná ani o hypoglykémii (nízkou hladinu cukru v krvi) ani o hyperglykémii (vysokou hladinu cukru v krvi).
Poznámka redakce:
omlouváme se za opožděnou reakci
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
Cukrovka a životospráva
206 dotazů
-
Môže diabetik Ii jesť po infarkte zavinace,slede kyslé.
(20.06.2025)
Dotaz
Môžem jesť,kyslé ryby, zavináč,sledea tu calamadu v nich Dušanvěk: 64 let výška: 177 cm váha: 106 kgOdpověď
Milý Dušane, diabetik i po infarktu myokardu může jíst zavináče. Je to celkem zdravá strava a téměř to neobsahuje sacharidy. Dobrou chuť.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Vysoká glykémie a tuky ve stravě vs. sacharidy
(19.06.2025)
Dotaz
Dobrý den. Ráda bych se zeptala, jestli ovlivňuje vzniku cukrovky 2. typu, prediabetu či inzulinové rezistence i konzumace tuků, nebo tato nemoc včetně zmíněných přídružení, ovlivňuji jen sacharidy, respektive cukry? Mezi lidmi laiky je cukrovka zkrátka nemoc, kterou ovliňují jen a pouze jednoduché cukry a jejich nadmíra a dokonce se na kompenzace doporučují vždy diety s omezením sacharidů a naopak i někdy dokonce nízkosacharidové/vysokotukové až keto stravování, kdy se prakticky vymění sacharidy za tuky. Nicméně je toto prokazatelné a skutečně příjem tuků nevede ke vzniku cukrovky? Proč by se pak doporučovalo diabetikům i celkově omezování tuků ve stravě? Popravdě Já osobně mám též zkušenosti s tím, že naopak se zlepšily glykémie po omezení tuků než právě sacharidů. Nezáleží spíše pak na genetice? Upřímně mám v okolí právě lidi, u kterých se projevila ve stáří cukrovka 2. typu spíše po vysokotučných konzumaci potravin a to i právě tím, že nadváha a obezita u nich vznikla spíše po konzumaci tučných a mastných jídel a potravin, než po vyšších sacharidech a cukrech. Jak to tedy přesně je? Mockrát děkuji za ochotné odpovědi.věk: 31 let výška: 161 cmOdpověď
Milá Andreo,
diabetes 2. typu je z velké části vyvolán sníženou citlivostí tkání na inzulín. Tuto sníženou citlivost velmi podněcuje obezita a konzumace kalorické stravy a dále ztučnění orgánů, zejména jater a pankreatu. Dochází ale také k poruše sekrece inzulínu, která může nejprve odolávat a teprve když na to nestačí, tak se objeví diabetes.
Inzulín má v těle hodně účinků a výrazně se uplatňuje v metabolismu tuků.
Samotná konzumace tuku sice nezvyšuje bezprostředně glykémii, ale ve svém důsledku ano. Při diabetu je nutné na prvním místě kontrolovat příjem sacharidů, protože ty zvyšují glykémii bezprostředně (a záhy se z části mění na tuk), ale nejúčinnější léčbou diabetu 2. typu je nízkokalorická dieta, pokud trvá dostatečně dlouho. Tuky jsou mnohem kaloričtější než sacharidy. Je také pravda, že pokus se sacharidy promíchají s „tukem“, tak se snad o něco pomaleji vstřebávají.
Je trochu paradoxem, že při velkém omezení sacharidů se používá „vysokotuková dieta“, což do určité míry zvrátí metabolismus nefyziologickým směrem a může to vést k hubnutí. Dlouhodobě je určitě nevhodná a já ji příliš nedoporučuji ani krátkodobě. Velký příjem tuků má různé nepříznivé účinky, zejména na rozvoj aterosklerózy.
Nejlepší je celkové přiměřené omezení kalorického příjmu s dostatkem vlákniny, sníženým obsahem sacharidů (150 – 200 g/den, u obézních i méně), přiměřeným příjmem bílkovin a s velkým omezením živočišných tuků.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Zlepšení glykémie na rostlinné stravě - není do paradox?
(18.06.2025)
Dotaz
Dobrý večer, ráda bych se zeptala na Váš osobní názor, respektive i podělila o zkušenost, které moc nerozumím. Vím, že glykemii ovlivnují hlavně sacharidy, nicméně nikoliv jen jednoduché cukry (to je pochopitelné), avšak i kompletní sacharidy, ačkoliv mohou být z kvalitních zdrojů jako jsou celozrnné obiloviny, luštěniny, zelenina a střídmé ovoce, ořechy či i semena obsahují určitý množství sacharidů. Nicméně i sacharidy obsahují mléčné výrobky - složené z laktozy (mléčného cukru). Vím, že pokles glykemie a úprava vyšších hodnot je doporučováno právě konzumace omezený (snížené množství sacharidů) + i pohyb. Já jsem toto vždy dodržovala. Stravovala se výhradně výše zmíněnou stravou + hodně sportovala a ačkoliv nikdy jsem neměla diagnostikovanou cukrovku, ani nic jiného k tomu, tak jsem si sama ze zvědavosti občas měřila sama v domácích podmínkách (glukometrem) hladiny glykémie (samomonitoring). Před 2-3 letedy mi hodnoty ale vykazovaly extrémní hodnoty až takové,které spadají do prediabetu či dokonce už i hodnoty u diabetiků 2. typu. Například lačná glykemie byly klidně až přes 7, po jídle za hodinu až dvou klidně k 9-10, a dokonce mi stoupaly přes den i po pohybu. Nicméně po osobních zkušenostech, nebot jsem měla období v minulosti, kdy jsem se stravovala výhradně rostlinnou stravou (vegansky) jsem takové hodnoty neměla. Aktuálně právě i z osobních důvodu jsem před půl rokem znovu začala jíst čistě rostlinnou stravu bez živočišných potravin a cítim se dobře (vždy mi rostlinná strava prospívala). Omezila jsem i sport (ne pohyb, ale cílený sport a cvičení) a jen pro sebe jsem si po cca1,5-2 letech opět změřila sama hodnoty glykémie po tomto období a opět na rostlinné stravě a byla jsem překvapena, že najednou veškeré hodnoty jsou naprosto krásné jako u zdravého člověka. Lačná glykemie 5.1 a po jídle 1,5-2 hodiny max. 7.1. Jediné co mne překvapilo, jak je možné, že po jídle jsem měla tedy 7.1 a během půl hodiny mi klesla na 5.9 - je to možné? Čím to je? A poslední dotaz právě k té stravě. Jak to je možné, že na rostlinné stravě,která ale je extremně bohatá na ty kompletní sacharidy,které opravdu ale neomezuji a jím převažně právě sacharidová jídla, tak mám paradoxně lepší a výrazně se mi glykémie zlepšily, než na živočišné stravě, která měla sacharidy střídmější? Nemůže glykemie ovlivnit i třeba skladba tuků a bílkovin? Není možné, že i Já osobně a mé tělo stravu čistě rostlinnou může zpracovávat lépe? Moc vám děkuji za možnou odpověd.věk: 31 let výška: 161 cmOdpověď
Milá Noemi, spolehlivě vám nemohu odpovědět z více důvodů, ale zejména proto, že jste svá pozorování neprováděla za dostatečně kontrolovaných podmínek, abych si mohl být jistý, že to tak opravdu bylo.
Píšete sice o „extrémních“ hodnotách glykémie, ale extrémní hodnoty jsou opravdu zcela jiné. Vaše nálezy se ještě klidně vejdou do „normálu“.
Pro monitorování léčby se může glykémie stanovovat kdykoliv a uživatel samozřejmě musí přihlížet k okolnostem. U osoby s diabetem léčené inzulínem např. doporučujeme, aby glykémie neklesala pod normální hodnoty (pod cca 3,8 mmol/l) a po jídle pokud možno nestoupala nad 10 mmol/l. Zajímá nás také průměrná glykémie, protože pokud někdo bude sice trvale v níže uvedeném rozmezí, ale glykémie se bude držet okolo 9 mmol/l, tak to také není dobré.
Glukometr ale není určen pro monitorování glykémií u zdravých osob, protože ty mají hodnoty v normě či blízko normy a osobní glukometr není dostatečně přesný, aby spolehlivě zachytil menší odchylky.
Při posuzování toho, zda někdo má či nemá diabetes (když jsou hodnoty jen hraniční či blízko horního limitu), je nutné glykémii měřit za standardních podmínek. Na lačno znamená ráno po celonočním půstu. Spolehlivé „normy“ po zátěži jsou také známy pouze u orálního glukózového tolerančního testu při měření laboratorním přístrojem.
Vy byste tedy mohla podstoupit měření v laboratoři na lačno a případně po orálním glukózovém testu, ale podle mého názoru je to pro vás zbytečné. Máte normální hodnoty a momentálně se nemusíte měřit a můžete dodržovat jakoukoliv zdravou dietu s přiměřeným množstvím sacharidů.
Pokud jde o váš dotaz ohledně rostlinné stravy a nižších hodnot glykémií, tak mi moje znalosti dovolují odpovědět takto:
Rostlinná strava obsahuje hodně vlákniny. Ta zpomaluje štěpení sacharidů ve střevě a zpomaluje také jejich vstřebávání do krevního oběhu. To se obecně považuje za zdravé a může to být důvodem, proč glykémie pak stoupají méně.
Kromě toho existují práce, že větší příjem živočišných bílkovin a tuků snižuje citlivost tkání vůči inzulínu. Platí to zejména u osob s tzv. inzulínovou rezistencí, která ještě nemusí vyvolávat diabetes, ale je pravidelně přítomna u osob s diabetem 2. typu. Omezení zejména živočišných tuků a nezvýšený (nad normální doporučení ) příjem bílkovin se proto doporučují. Správná dieta pak může vést k zlepšení citlivosti vůči inzulínu a ke zlepšení glukózové tolerance. Existují také studie, že tzv. vegani mají spíše lepší citlivost vůči inzulínu a také pokud osoby s diabetem 2. typu přejdou na převážně vegetariánskou stravu, často zhubnou a také se jím zlepší efekt inzulínu. Je ale potřeba zdůraznit, že takovéto studie byly provedeny u osob, které předtím žádnou pořádnou dietu nedržely. Podle mého názoru by podobný efekt mohla mít také standardní strava s omezením kalorického příjmu, ve které by bylo málo živočišných tuků, přiměřeně nezvýšený příjem bílkovin (asi 1 g/kg) a omezené množství sacharidů mezi 150 a 250 g denně.
A moje závěry:
- Příliš se sledujete
- Pokud vám veganská strava vyhovuje, pokračujte v ní. Jen je nutné se radit s odborníky, abyste měla skutečně zajištěný dostatečný příjem bílkovin, minerálních látek a vitamínů, a také dostatek času a peněz, abyste si takovouto stravu v našich zeměpisných podmínkách dokázala za přiměřenu cenu obstarat. Takováto dieta ale není nezbytná, v prevenci diabetu by vám posloužila i dieta podobná, která by obsahovala také přiměřené množství živočišných bílkovin, případně malé množství živočišných tuků ze zdravých zdrojů.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Jaký jídelníček pro štíhlé sportovce?
(31.05.2025)
Dotaz
Dobrý den, prosím o radu, jak se vypořádat s jídelníčkem pro aktivní a štíhlé osoby. Začal jsem mít zdravotní problémy, které se po mnoha letech ukázaly mít příčinu v hyperglykémii. Velmi dlouho lékaři nevěděli, co se mnou, dokud se neudělaly krevní testy na dvě stránky A4 s jediným problémem - glukóza v pásmu prediabetes. Kromě zvýšeného cukru nalačno se ukázaly i špičky po jídle (zejména rýže, těstoviny, pečivo a brambory - tedy žádné dorty nebo čokoláda) 12-14 mmol/l, které už do dalšího jídla, ani do rána nestačily spadnout pod 5,5 mmol/l. Celoživotně jsem byl štíhlý, sportující a zdravě se stravující, proto takovýto závěr nikdo nečekal. Redukcí sacharidů jsem vyřešil krevní cukr tak, že jsem se dostal do zdravých hodnot i na lačno i jsem eliminoval vysoké špičky po jídle. Omezení sacharidů ale bylo za cenu zvýšení příjmu tuků. Důsledkem byl skok v cholesterolu - z původně normálních hodnot celkový okolo 9, z toho LDL cca 6 (TG pouze 0,45). V různých studiích se uvádí, že štíhlí lidé na ketodietě jsou tzv. lean mass hyper-responders a cholesterol jim takto vyskočí, narozdíl od obézních. U mě to tak skutečně je. Na vašem webu je jídelníček zjevně navržen pro cukrovkáře s nadváhou. Jaké ale doporučujete stravování pro pohybově aktivní štíhlé pacienty? - denně 4 000 - 5 000 kcal, aby nedocházelo k hubnutí a ztrátě svalové hmoty - sacharidů tolik, aby nebyla vysoká glykemie ani po jídle, ani nalačno - tuků tolik, aby nebyl zvýšený cholesterol - proteinů tolik, aby dlouhodobě nebyly poškozovány ledviny (zde jsem našel limit nikoliv procentuální z příjmu, ale váhový - max. 2 g / kg váhy, tedy v mém případě max. 130 g denně) Z mé strany přidávám další podmínky pro sestavení životosprávy: - žádné prášky ani na cukr a už vůbec ne na cholesterol - žádné omezování sportu nebo manuální práce za účelem snížení kalorického příjmu - prosím nezavádět čtvrtou živinu alkohol na doplnění potřebných kalorií - zdravotní důsledky by byly výrazně horší než hyperglykémie či vysoký cholesterol Ať počítám, jak počítám, vždy mi něco nevychází, pokud se mají dodržet obecně doporučované poměry živin - v hodně aktivních dnech, kdy se nezastavím, to vychází i na půl kilogramu sacharidů denně, což se výrazně projeví na glykémii. Zadal jsem stejný úkol i umělé inteligenci - a i ta selhala: obdržel jsem sice krásný elaborát s rozpisem jednotlivých složek stravy a vysvětlením, proč jsou hodnoty takové, jaké jsou. Měl jednu vadu - procenta po sečtení nedávala 100 %. AI je možná dobrá v sepisování reportů, ale ne v matematice :-) Jak si s návrhem jídelníčku, který nemá za cíl zhubnout, ale udržet váhu bez vedlejších zdravotních důsledků u aktivních lidí, poradí živý odborník?věk: 49 let výška: 180 cm váha: 65 kgOdpověď
Dobrý den,
děkuji za velmi podnětný dotaz – je z něj vidět, že se snažíte situaci důkladně pochopit a že vás téma skutečně zajímá. A zároveň je znát, že se v tom množství informací začínáte ztrácet, což je naprosto pochopitelné – i pro odborníka jde o komplexní problematiku.
Vaše situace vyžaduje individuální přístup, protože se jedná o kombinaci porušené glukózové tolerance, vysokého energetického výdeje, štíhlé postavy a nově i dyslipidémie. Takový stav se skutečně nedá řešit univerzálním jídelníčkem z webu – i když třeba fotojídelníček, který zmiňujete, není určen výhradně pro obézní osoby, ale je postaven na běžných nutričních doporučeních, nikoliv na nízkosacharidovém modelu. Pokud tedy nemáte žádnou farmakologickou podporu, je pochopitelné, že by vám při takovém režimu glykémie stoupaly.
Váš popis postprandiálních glykémií 12–14 mmol/l a jejich pomalý pokles je natolik výrazný, že bych doporučila provést další dovyšetření u diabetologa – například OGTT, autoprotilátky, C-peptid, a především nasazení senzoru (CGM), alespoň na pár týdnů. Ten může velmi přesně odhalit nejen reakce na konkrétní jídla, ale i skryté noční hyperglykémie či nesprávné kompenzace, které z běžného glukometru nevyčtete.
Zvláště u štíhlých, aktivních osob s takto vysokými glykémiemi je nutné vyloučit časnou formu diabetu 1. typu, LADA, případně jiné atypické formy diabetu, které by zcela změnily doporučení ohledně stravy i pohybu.
Abych vám mohla dát přesnější odpověď, potřebovala bych znát vaši zdravotní dokumentaci, anamnézu, výsledky laboratorních testů v čase, jídelní záznamy i glykémie v kontextu – jinak hrozí, že se dostaneme k chybným závěrům. Proto bych vám doporučila obrátit se na kombinaci zkušeného diabetologa a nutričního terapeuta, kteří vám pomohou nastavit takový režim, který bude udržitelný, funkční – a hlavně bezpečný. U nás jste vítaný.
Přeji vám, ať se vám daří situaci stabilizovat – a pokud se rozhodnete pro odbornou spolupráci, věřím, že najdete cestu, která vám bude dávat smysl.
(odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)
-
Kyselé uhorky, vo flaši.
(23.05.2025)
Dotaz
Pri cukrovke a cholesterolu možno jesť kyselé uhorky ?věk: 74 let výška: 171 cm váha: 88 kgOdpověď
Dobrý den, Heleno,
kyselé okurky lze zakoupit nebo doma vyrobit s umělým sladidlem a poté se jejich konzumace nemusíte vzhledem k diabetu obávat.
S pozdravem,
(odpovídá Mgr. Nikola Homzová, Nemocnice Mělník, nutriční terapie)
Cukrovka a nadváha
210 dotazů
-
Ozempic
(25.06.2025)
Dotaz
Dobrý den. Doktor mi předepsal ozempic 1mg na hubnuti. Nevím kolikatkou mám začít. Četla jsem o to děsivé recenze. Můžete mi napsat mail prosím? Děkujivěk: 51 let výška: 168 cm váha: 102 kgOdpověď
Doporučení redakce:
Když si zadáte do rámečku HLEDAT v Poradně klíčové slovo Ozempic, naleznete spoustu zajímavých dotazů na toto téma a mnoho užitečných odpovědí.
(odpovídá redakce, )
-
Mounjaro,pltba BMnad5
(24.06.2025)
Dotaz
Mám 150kg,/168cm. Nemám cukrovku,je mi 65let,stále velmi pracuji. Prosím,hradí pojišťovna nějak MOUNJARO pacientům nad BM5? Děkuji Květavěk: 65 let výška: 168 cm váha: 150 kgOdpověď
Vážená paní Květo,
máte zřejmě na mysli BMI 53,14... což je BMI odpovídající vašim tělesným parametrům
- BMI 30 a více se považuje za obezitu.
- BMI 40 a více považujeme za morbidní obezitu (těžká obezita)
Doporučujeme podívat se na již zodpovězený dotaz
https://www.cukrovka.cz/poradna?search=mounjaro
Když si zadáte do rámečku HLEDAT v naší Poradně klíčové slovo Mounjaro, naleznete spoustu zajímavých dotazů na toto téma a mnoho užitečných odpovědí.
(odpovídá redakce, )
-
Od října 2024 si píchám Mounjaro
(18.06.2025)
Dotaz
Začínal jsem na 2,5mg. Bohužel účinek je malý (jen 10kg za celou dobu) Nyní jsem na dávce 12,5mg a 3 měsíce na zhruba stejné váze. Mám ještě zvýšit dávku na konečných 15mg anebo raději ukončit aplikaci.věk: 56 let výška: 196 cm váha: 170 kgOdpověď
Dobrý den,
úbytek hmotnosti 10kg za 8 měsíců není tak malý, ale chápu, že můžete mít s ohledem na celkovou cenu větší očekávání. Obecně je doporučováno, hubnout kolem 0,5kg za týden - aby byl stav dlouhodobě udržitelný a současně jedinec nepřicházel o velké množství svalové hmoty.
Hlavním efektem Mounjara je snížení chuti k jídlu, zpomalení vyprazdňování žaludku a tím zvýšení pocitu sytosti - lék samotný nespaluje podkožní tuk (i když by může mít pozitivní vliv na změnu složení tuku - snížení procenta viscerálního = orgánového tuku, který je více nebezpečný). Zda má smysl navýšení dávky na 15 mg záleží na efektu Mounjara u Vás - pokud máte pocit snížení chuti k jídlu a dávka 12,5 mg pomáhá, tak navýšení na 15 mg může ještě o trochu efekt zvýšit. Pokud nevidíte žádný efekt (působení), tak už navýšení na 15 mg asi tolik nepomůže. Je ale otázkou, jestli úplně vysazovat - to opravdu záleží, jestli jste cítil nějaký přínos (efekt).
Léky na hubnutí Vám mohou pomoci snížit chuť k jídlu a tím ovlivnit množství přijatých potravin. Důležité je ale zařadit i pohyb, protože právě svalová hmota se podílí výrazně na celkovém metabolismu (spalování energie). Zároveň pohyb při hubnutí je nezbytný, aby se snížil úbytek svalové hmoty při sníženém příjmu jídla (Protože tělo při nízkém příjmu kalorií začne kromě tuku "jíst" i svalovou hmotu). Chápu, že pohyb může ze zdravotních důvodů pro mnohé obtížný, ale je třeba zkusit zařadit alespoň nějaký - dle možností jedince - chůze, plavání, rehabilitační cvičení...
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
Mounjaro a pankreatitida - doplnění po nasazení
(13.06.2025)
Dotaz
Dobrý den, pro někoho, kdo váhá. Boty do hor jsem si nekoupil a investoval do MJ v aplikaci 5 mg s tím, že užíváním od 02/25 do dnešní doby a od této doby redukováno o 12 kg na 89 kg, Hb1ac hodnota klesla ze 47 na 36 mmol/l, inzulinbolus do 12 j/den, bazál 12 j den + Zexitor. Sacharidy v denní dávce do 180 gr. Zakoupen e-Bike kvůli tlaku, který ovšem klesl na průměr cca 120/80. Závěr tedy je? Že Mounjaro neuškodilo a s ohledem na vše okolo DM 2 přiznávám, že cena odpovídá účinkům a z toho plynoucím pocitům ve zlepšení tělesné schránky a psychické pohody. “Horalům” zdar, i když podtext nicku byl jiný, směřoval k tzv, skupině jedinců s označením Kilimounjaro a nebyl v přímé souvislousti s výstupem do hor. Pokud pomůže v rozhodování mějte stejný nástup a pocity. Hezký víkend.věk: 55 let výška: 181 cm váha: 89 kgOdpověď
Milý Horolezče, mluvíte sice trochu v jinotajích a skrývačkách, ale snad tomu rozumím dobře a mohu vám gratulovat, že tak hezky hubnete. Jen se připravte, že to dlouhodobě nebude tak snadné a bez pořádné vůle k dalšímu výstupu to nepůjde.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Píchám si mounjaro
(10.06.2025)
Dotaz
Po první injekci již pátý den nepozoruji žádnou změnu. Pociťuji hlad a chutě. Změní se to po druhé injekci?věk: 72 let výška: 161 cm váha: 77 kgOdpověď
Dobrý den,
účinek injekcí na snížení chuti k jídlu, tzv GLP-1 analog se projevuje postupně. Tak jak se navyšuje dávka. Obvykle se plný efekt rozjíždí do 4-8 týdnů. U většiny pacientů se ale nějaké příznaky projeví hned, tedy v průběhu 2-3 dnů po první aplikaci.
Z mých zkušeností ale vidím, že někteří jsou tzv. nonrespondeři. To znamená, že lék u nich nemá ten efekt, který je očekáván. Je možné, že máte menší odpověď na účinnou látku a efekt se dostaví až při vyšších dávkách. Radila bych vyčkat, jaký účinek budou mít vyšší dávky. Je ale možné, že bude menší, než jste očekával (a).
s pozdravem
(odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!