Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Obecné

855 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den chtěl bych se zeptat proč jde cukru nahoru a dolů diabetes 1.typu nevím čím může být ráno před snídaně a poledne před obědem Děkuji za odpověď Vojtíšek
    věk: 49 let výška: 150 cm váha: 59 kg

    Odpověď

    Milá Hedviko/milý Vojtíšku (??),

    mám zato, že se vyptáváte na zcela základní věc u diabetu 1. typu. Vaše otázka ale naznačuje, že zatím nemáte ani základní poučení o tom, co to diabetes 1. typu je, jak vzniká, jak probíhá a jak se léčí.  Každý pacient, případně u malých dětí také každý rodič, potřebuje podrobné a postupné poučení, které je časově náročné a nelze je zvládnout během jediného setkání s lékařem a edukační sestrou.

    U diabetu 1. typu zpravidla úplně chybí hormon inzulín, který reguluje hladinu krevního cukru podle momentální potřeby. Pokud tento hormon chybí, je nutné jej podávat injekčně s ohledem na současnou glykémii, množství sacharidů, které se chystáte sníst a také s ohledem na aktivitu, ke které se chystáte. Pokud neučiníte odhad dávky inzulínu správně, bude glykémie nadměrně kolísat. Dokonalá nebude asi nikdy, ale s rostoucími znalostmi, zkušenostmi a uměním používat dostupné technologické prostředky se glykémie postupně vyrovnávají a blíží vytyčenému cíli. Ani tak ale není vždy zajištěna úplná trefa – vždy se může vyskytnout něco méně obvyklého, špatný odhad množství sacharidů, smolně píchnutá injekce inzulínu, nečekaná aktivita a naopak vynechání aktivity a podobně.

    Podrobněji bohužel odpovědět nemohu. Nelze jedním odstavcem nahradit systematickou postupnou edukaci pacienta. Prosím, vyžádejte si podrobné poučení od vašeho lékaře a edukační sestry.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Hezký den,byla mi diagnistakována cukrovka.Na lačno 6.1,po vypiti 75g glukózy 12.6.Lékařka doporučila pouze dietu.Při náhodném měření po jídle hodnoty do 9....při vynechání sladkého. Alw nedovedu si představit,že si v létě nedám aspoň 2 krát v týdnu 1 pivo a nikdy nic sladkeho.Nebylo by vhodné nasadit léčbu nebo je to takhle v pořádku.Podotýkám,že jsem štíhlá63kg,169 cm ,63 let.Děkuji za odpověď.S přáním hezkého dne Jaroslava
    věk: 64 let výška: 169 cm váha: 63 kg

    Odpověď

    Milá Jaroslavo, výsledek glukózového tolerančního testu již odpovídá diabetu, i když spíš lehčí formě. Protože jste opravdu hezky štíhlá, tak asi nemusíte držet žádnou příliš omezující dietu. Nejspíš ani příliš sladkého stejně nejíte, nebo když si něco sladkého dáte, tak nejspíš současně vynecháte ostatní jídlo.

    Sladké není u pacientů s diabetem vysloveně zakázané, zvláště když jsou jinak ukáznění a nemají sklon k nadváze. Jen to není praktické, protože po sladkém stoupá hladina krevního cukru mnohem rychleji a chcete-li být jinak dobře vykompenzovaná, měla byste přinejmenším omezit ostatní sacharidy. Jinými slovy, už tak by pro vás ke svíčkové na smetaně byly vhodné jen 2 knedlíky a už byste neměla jíst moučník a pít sladkou kávu. Mohla byste ale občas ty knedlíky vynechat a dát si místo nich dortík podle chuti, abyste si ho vychutnala. Ostatně, můžete si pořídit glukometr a sama si vyzkoušet, co to udělá.

    Hodně podobně je to i s pivem. Je v něm holt asi 25 g sacharidů v půllitru (Plzeň), tak je nutné s tím počítat a omezit se jinde (na chlebu, knedlících, sladkém ovoci). 

    Já bych vám tak na 3 týdny stejně pečlivou dietu s asi 180 g sacharidů na den doporučoval (můžete si najít vzor na našich stránkách včetně fotodokumentace). Pokud by glykémie na lačno nebyla pod 6 a po jídle za 2 hod. pod 8 mmol/l, tak bych vám určitou léčbu doporučoval. Pravděpodobně se ve vašem případě bude jednat o sníženou sekreci inzulínu spíš než o inzulínovou rezistenci. Tak byste se měla pokusit vystačit s menším množstvím jídla a pokud by to pro vás bylo opravdu málo, mohla byste potřebovat malou dávku inzulínu.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,jen se chci zeptat,zda může doktor diabetologie napsat pacientovi neschopenku. Děkuji za odpověď
    věk: 35 let výška: 175 cm váha: 125 kg těhotenství: 22. týden

    Odpověď

    dobrý den

    ano, lékař diabetologie může napsat pacientovi neschopenku, pokud to vyžaduje situace.

    s pozdravem

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den delší dobu mám lehce zvyseny cukr v krvi když se doma.merim glukomerem přijde mi to ok .ale.v krvi když jsem dneska šla kolem 9 h tak mi před chvílí přišli výsledky a opět 5,68 večeru jsem měla opékání buřt a před tím tvarohovou buchtu nevím zda mi tohle mohlo zvýšit a.pred spaním swm měla dvy chleby a pastiku .....bojím se aby to nebylo něco horšího třeba rakovina slinivky ale.pred 3 týdny sono bricha ok jen cysta malá.myslite že se nemusím strachovat? A že kdyby to bylo něco vaznejsiho je cukr mnohem vyšší mám strach Děkuji moc za odpověď...jinak měřím 158 a vážím kolem 63 pohyb vcelku mám normální. Děkuji Nikola
    věk: 31 let výška: 158 cm váha: 63 kg

    Odpověď

    Milá Nikolo, normální hodnota glykémie na lačno je do 5,6 mmol/l a do této normy se s malým přivřením oka vejdete. Žádné vyšetření není úplně přesné a také lidé nejsou všichni stejní. Já bych si tedy z výsledku žádnou hlavu nedělal. Jste mladá, menší postavy, zatím štíhlá. Zústaňte tedy štíhlá nadále, bude vám to nejen slušet, ale je to také dobrá prevence diabetu.

    Pokud vám to nedá, nechte si glykémii znovu změřit ráno v laboratoři po spolehlivém celonočním lačnění. Bude-li hodnota nad 5,6 mmol/l, mohla byste absolvovat glukózový toleranční test. Já si ale myslím, že je to zbytečné.
     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, cukr nizky nekdy vyskoci na 6 ale od leta dlouhy cukr 43 a jednou 48, myslite, ze je toto jiz potreba resit lekem, obvodni rikala neco o glucophage. Co kdyz nezacnu brat a dlouhy cukr bude stale vyssi a co kdyz ho budu brat a telo ho nepotrebuje? cvicim, jim zdrave, mela jsem tehotenskou cukrovku. Karla
    věk: 50 let výška: 171 cm váha: 77 kg

    Odpověď

    Milá Karlo, na podobné otázky odpovídám stále dokola, trošku se podívejte na naše již zodpovězené dotazy. Je prima být zdráv a mít normální glykémie, nebo ne?

    Pokud je to v našich silách a pokud nám osud nenalíčil těžší formu diabetu, proč se o to nepokusit?

    Vy máte evidentně riziko diabetu 2. typu, což se např. projevilo v průběhu vašeho těhotenství. Tento sklon se nebude během života sám od sebe zlepšovat, bude se naopak zhoršovat. Vy svým životním režimem můžete hodně přispět k tomu, abyste předešla rozvoji zjevného diabetu anebo to alespoň oddálila.

    Ve vašem případě považuji dodržování štíhlé linie (ke které vám asi ještě trochu chybí) zdravou stravou a pohybem za nejlepší způsob prevence. K tomu můžete a nemusíte navíc užívat metformin (Glucophage), který má řadu příznivých účinků. Podporuje efekt vašeho inzulínu, zlepšuje hladinu krevních tuků, snižuje námahu, kterou musejí vaše beta buňky vynakládat na produkci inzulínu, přispívá k prevenci obezity. Jeho případné vedlejší účinky jsou spíše vzácné a nebývají závažné a hlavně jejich prvotní gastrointestinální projevy v krátké době vymizí. Metformin, tedy jakožto osoba v riziku, spíše potřebujete, ale nutně ho brát nemusíte. Je to na vašem rozhodnutí, já se ale kloním spíše pro. Tělu to neublíží.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a léky

635 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den,chtěla bych se zeptat za jak dlouho začne působit inzulín na noc Toujeo ,začala jsem 1.3 2024 aplikovat inzulín 6j a postupně až 14j a pořád mám ráno glyk.pře 8-9,5 nevím proč? Nechce se mi zvyšovat dávku inzulinu.Jak funguje noční inzulín,když si ho píchnu ve 23 hodin a ráno v 6 mám vysokou glyk.Pohybu mám dost a dietu se snažím držet taky. Děkuji za odpověď i za to jak se diabetikům věnujete. Radka
    věk: 55 let výška: 172 cm váha: 76 kg

    Odpověď

    Milá Radko, insulin Toujeo působí velmi dlouze, déle než 24 hod. To vede k tomu, že při podávání jednou denně trvá několik dní, než se jeho hladina v těle ustálí. Je proto nutné vždy hodnotit výsledek změny dávky až po alespoň 4 dnech, potom je již efekt poměrně stabilní. Po týdenní léčbě se již dá říci, že Toujeo vlastně „nezačíná“ působit po podání injekce, ale působí stabilně celých 24 hodin a jeho hladina je v průběhu celé noci i dne vyrovnaná.

    Pokud tedy máte opakovaně např. ráno na lačno glykémie vyšší, než byste si přála a přitom jíte vyhovující množství sacharidů, tak je zřejmě vhodné dávku trochu zvýšit a čekat několik dní, než se opět hladiny ustálí. Hodnoty kolem 9 mmol/l na lačno jsou opravdu mírně zvýšené. Nemáte-li nadváhu a nejíte-li příliš sacharidů (odhadem více než 200 g/den při pečlivém počítání), je vhodné dávku ještě zvýšit třeba na 18 j. Dále uvidíte po několika dnech a případně dávku i potom ještě lehce zvýšíte, bude-li to třeba.

    Lékař vám tento inzulín nasadil proto, že usoudil, že vaše tělo není schopné tvořit dostatečné množství vlastního inzulínu. To není vaše vina, i když potřebu inzulínu můžete do určité míry snížit menším příjmem sacharidů a větší tělesnou aktivitou. Dávku je potřeba postupně určit takovou, která vám zajistí dobré ranní glykémie (a dobré glykémie i během dne před jídly), aniž by docházelo k hypoglykémiím.

    Pokud by vám potom glykémie stoupaly příliš po jídle, bylo by možná nutné přidat ještě jiný typ inzulínu podávaný krátce před jídly. To ale ve vašem případě zřejmě nebude nutné.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Můžu ozempic sem po.mozkove mrtvici Michal
    věk: 49 let výška: 175 cm váha: 150 kg

    Odpověď

    Milý Michale, stav po mozkové mrtvici není důvodem, abyste Ozempic nemohl užívat. Zároveň ale není jisté, zda je pro vás Ozempic vhodný. To musí posoudit váš lékař. Ozempic má svoje předepisovací omezení, aby byl hrazen ze zdravotního pojištění. Pokud nemáte diabetes, musel byste si jej kupovat.
     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Prosím pomaha lantus hubnout? Jedná kolegyně ho užívá píchá si ho večer, píchá si ho 3mesice a bojí se že bude pribirat, děkuji Lenka
    věk: 51 let výška: 168 cm váha: 73 kg

    Odpověď

    Milá Lenko, inzulín se používá tehdy, když je jeho vlastní sekrece nedostatečná. U osob s diabetem 2. typu se jedná často o nedostatečnost jen relativní, protože inzulín je málo efektivní. U osob s nadváhou je proto před nasazením inzulínu často lepší pokusit se zhubnout a tím snížit potřebu inzulínu, případně použít jiné neinzulínové léky. Nedaří-li se to, je inzulín nutný. Měl by se ale podávat v takové dávce, která nezvyšuje další potřebu jíst. Podávaný inzulín by měl pokud možno jen srovnat glykémii a nebýt důvodem k dalšímu jídlu z obavy z hypoglykémie.

    Po správně podávaném inzulínu se tedy netloustne (s výjimkou těžce nevyrovnaného diabetu s hubnutím, kdy po nasazení inzulínu dochází k úpravě hmotnosti). Jinak ale inzulín v žádném případě nepomáhá hubnutí, samozřejmě ani Lantus.

    Pokud ale mají lidé vysoké glykémie, protože příliš jedí, tak jim inzulín jen upraví glykémie a dovolí jíst ještě více, což je nesprávné.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, Lékař mi nove předepsal lek Jardiance na srdce - cukrovku nemám. Překvapuje mě velke množství vedlejsich účinků, ale nevím, jestli se to týká jen pacientů s cukrovkou, nebo i mně. Na co si dát při používání tohoto léků pozor a které vedlejší účinky mi realne hrozí. Jak je to s alkoholem ? Dále užívám Pradaxu, Lodos, Prestarium, Propanorm, Rosucard. Děkuji za odpověď. Jaroslava
    věk: 66 let výška: 176 cm váha: 120 kg

    Odpověď

    Vážená paní Jaroslavo, přeji dobrý den,

    léčivý přípravek Jardiance se nově využívá vedle léčby cukrovky 2. typu také k léčbě srdečního selhání, nebo k léčbě poruchy funkce ledvin. Pokud Vám byl tento lék předepsán "na srdce", tak to bude právě v indikaci srdeční selhání. Jardiance prokazetelně a významně (o 35 %) snižuje riziko zhoršování srdečního selhání a nutnosti hospitalizace pro jeho zhoršení. Řadě nežádoucích účinků, které jsou uvedeny v příbalové informaci lze jednoduše předcházet dodržováním správného pitného režimu, je velká chyba omezovat přijem tekutin, Jardiance totiž může vyvolávat častější nucení na močení. Při užívání Jardiance nevadí rozumný přijem alkoholických nápojů, např. 1-2 skleničky vína, pokud pacient při konzumaci alkoholu ovšem jí a není nalačno. Pití na prázdný žaludek by totiž mohlo vést ke vzniku poklesu hladiny glukózy (tzv. hypoglykemická příhoda). Zpočátku terapie je také potřeba zjistit reakci pacienta na Jardiance z hlediska jeho vlivu na hodnotu krevního tlaku, Jardiance totiž mírně snižuje krevní tlak, více ale u pacientů, kteří užívají léky ze skupiny antihypertenziv, což je Váš případ. Určitě by proto stálo za to si častěji měřit krevní tlak. V každém případě jsem přesvědčen, že užitek užívání přípravku Jardiance významně převažuje nad riziky nežádoucích účinků.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jak snižovat a čím snižovat vysokou hladinu cukru...potraviny,které mají vliv na snížení hladiny cukru .Nejsem typický cukrovkář,jsem po náročné operaci vnitřních orgánů z důvodu rakoviny,která neskončila...Píchám si 4x denně...Vážíval jsem 78 kg po opraci a chemu šla váha skoro o 20 kg dolů jsem bývalý sportovec,nekuřák nealkoholik jen malinko ted vůbec a jedli jsme doma málo maso spíše lehčí strava,miloval jsem sladké dia už nejím.rád peču sladím stéví a jinými dostupnými sladidly..S rakovinou se rvu mám tři děti a rád bych je všechny ještě vídal..Pěkný den přeje Milan
    věk: 62 let výška: 178 cm váha: 62 kg

    Odpověď

    Milý Milane, bohužel poskytujete příliš málo informací, abych vám mohl lépe odpovědět. Např. je velmi důležité vědět, zda se operace vašich vnitřních orgánů týkala také slinivky břišní, kde se vytváří inzulín.

    Takto mohu jenom konstatovat, že jste štíhlý a potřebujete pro zvládání nemoci správně jíst a k tomu mít dostatek injekčního inzulínu. Je potřeba začít si počítat množství sacharidů ve vaší dietě, mohl byste mít např. dietu s 200 g sacharidů, pro kterou byste si mohl najít návod na našich stránkách, včetně obrazové dokumentace.

    Dále je potřeba, abyste si monitoroval glykémie a správně volil dávky inzulínu. K tomu potřebujete kvalitní edukaci od lékaře a sestry, ale mnoho byste také nalezl na našich stránkách.

    Jinak potraviny, které by snižovaly hladinu glykémie, nejsou. Jsou jen takové, které obsahují málo sacharidů, a tak jsou pro diabetiky vhodnější. Ale i k ním potřebujete příslušnou dávku inzulínu.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie
  • Dotaz

    Dobrý den, ve 27tt mi po OGTT diagnostikovali těhotenskou cukrovku nicméně na diabetologii mě objednali až za téměř dva týdny. Sestřička mi radila, ať začnu držet dietu co nejdříve podle informací co najdu na internetu. Vyřadila jsem tedy sladké, výrazně omezila příjem sacharidů a snažím se nejíst nic mezi jídly. Jsou nějaké obecné rady, kterými se řídit než dostanu glukometr a přesnější informace? Např. mi není jasné jaké rozestupy mít mezi jídly a jestli to musí být každý den stejné. Také zda můžu jíst i mezi jídly, pokud potraviny neobsahují sacharidy (okurka,..) Může případně vadit, že jím sacharidů málo? Děkuji moc
    věk: 32 let výška: 164 cm váha: 85 kg těhotenství: 27. týden

    Odpověď

    Dobrý den, podrobné informace o dietě najdete na Dieta | cukrovka.

    Měla byste jíst pravidelně cca 5x denně do 200 g sach/den, intervaly mezi jídly by měly být ideálně 2-3 hodiny. Potraviny, které neobsahují sacharidy (vajíčka, okurka, kedlubna, salát, maso, plátek sýra...apod) může jíst i mezi jídly. Spodní hranice pro příjem sacharidů není, ale jezte tak, abyste neměla pocit hladu.

    S pozdravem 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Pekný deň, v 25tt mi vyšiel OGTT nalačno 5,22 a 2 hodiny po vypití 75g roztoku glukózy 12,55. Odbery boli zo žily a robil ich gynekológ. Dostala som ale nesprávne inštrukcie, jedla som cca 7h pred odbermi, zároveň som mala žuvačku, ráno Euthyrox 125 a bola som vo veľmi silnom strese (mám úzkostnú poruchu a veľmi som sa testu bála). Bola som odoslaná k diabetologičke. Tá mi urobila viacero testov. Výsledky boli: glykemia nalačno 3,4, glykemický profil: B_RWI 22 mmol/mol [29-42], B_RWD 4,16 % [4,8-6], inzulin bol 7,7 [2,6-24,9]. HOMA index inzulinovej rezistencie bol 1,2. HbA1c z prsta bol 4,8% (ešte u gynekológa). Výsledkov bolo ešte viac, neviem, čo všetko je relevantné. Každopádne to doktorka uzavrela tak, že tehotenskú cukrovku vylučuje. Mám však obavy, keďže OGTT dopadol tak zle, aj keď viem, že mohol vyjsť falošne pozitívne. Mimochodom, domáce merania počas 3 dní na diéte som mala v 90% prípadoch do 7,8 po hodine, väčšinou ešte menej, nalačno tiež v poriadku (max 5,2, aj to iba raz po zlom spánku). Nemám cukrovku v blízkej rodine, nie som obézna, vek 26r. Môžem prosím s kľudným svedomím jesť normálne (samozrejme zdravo) a nič nemerať? Mám obavy, diabetologička mi povedala, že už ku nej ísť nemusím. Vopred ďakujem za odpoveď.
    věk: 27 let výška: 169 cm váha: 82 kg těhotenství: 26. týden

    Odpověď

    Dobrý den, 

    jediný test, který spolehlivě prokáže těhotenskou cukrovku je OGTT. Tento test zjišťuje, jak dokážete zpracovat příjem většího množství sacharidů. OGTT se provádí ještě předtím než těhotenská cukrovka začně zvyšovat glykémie, to zn. že všechny ostatní testy, které Vám dělala Vaše lékařka, budou negativní. Pokud OGTT neproběhl podle standartních podmínek, měl by se zopakovat.  Glykémie 12,2  mmol/l ve 120. minutě testu je ale opravdu dost vysoká, zde bych o diagnóze nepochybovala a určitě Vás zařadila do sledování pro těhotenskou cukrovku. S pozdravem  

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý večer mám na Vás dotaz,může mít Štítná žláza vliv na cukr v těhotenství?? Respektivě zvýšené protilátky na štítné žláze? Já mám antiTpo 16,9.. dr mi rikala,že to je zvysene,ale zatím mě nechce někam posílat,ale já uvažuji,že se nechám někam poslat,mám strach..a teď otázka..může to mít vliv na cukr jako těhotenská cukrovka? Nebo to vliv nemá vůbec.. Ostatní hodnoty na štítné žláze mám FT4 - 16,4 THS - 0,48. Mám strach hlavně o miminko a jsem skoro v 18tt. Cukr si hlídám a snažím se dietu držet,ale překvapuje mě,že lacnou mám v normě a před den po jídle cukr také. Bříško neroste extra rychle ikdyz se jednání druhé těhotenství a váha také moje nelita nějak nahoru (46kg) Na krevních testech jsem měla zvýšený cukr 5,3. Děkuji moc .
    věk: 24 let výška: 158 cm váha: 50 kg těhotenství: 17. týden

    Odpověď

    Dobrý den, 

    zvýšené protilátky proti štítné žláze neovlivňují hladinu cukru. Ostatní hodnoty štítné žlázy máte v pořádku, stačí tedy pouze přidat jod 100 mg/den (jodid, těhotenské vitamíny). Za cca 4-6 týdnů by se měla laboratoř zkontrolovat.  

    Ohledně těhotenské cukrovky - podle toho, co píšete máte vše dobře kompenzované, glykémie nalačno by měla být do 5,3, 1 hodinu po jídle do 7,8, glyk. Hgb do 40 mmol/mol. Nemějte obavy - dodržujte dietu (www.cukrovka.cz), pravidelně se hýbejte a pravidelně si kontrolujte hladinu cukru v krvi a vše bude v pořádku. S pozdravem

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, prošla jsem testem na těhotenskou cukrovku. Na první pokus jsem měla lačnou hodnotu 5,4 a na pidruhé 5,01 a další hodnoty po vypití glukózy 8,05 po hodine a 7,9 po dvou hodinách. Tedy dle výsledků cukrovku nemám. Ale nedá mi to a občas se změřím. Například dnes jsem měla lačnou hodnotu 5,0 a hodinu po snídani, kdy jsem si dala i kousek sladkého perníku 4,9. Je lepší se namátkově hlídat? A při jakých hodnotách zpozornět?
    věk: 36 let výška: 172 cm váha: 77 kg těhotenství: 26. týden

    Odpověď

    Dobrý den, v prvním trimestru jste měla screening na těhotenskou cukrovku negativní, měřit na glukometru se tedy nemusíte. Další část screeningu Vás čeká mezi 24.-28. týdnem těhotenství, budete odeslána na OGTT. Hodnoty glykémie by měly být nalačno do 5,3 mmol/l a 1 hodinu po jídle do 7,8 mmol/l. 

    S pozdravem  

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Krásný den,obracím se na Vás s dotazem,zda může být těhotenská cukrovka nebo zvýšený cukr v těhotenství z důvodu hladovění. Jedná se o moje druhé těhotenství,jako v prvním mi je dost zle,ranní nevolnosti mě nepustili ani po prvním trimestru. Momentálně jsem na konci 16tt a byla jsem poslána na kontrolní odběr cukru v krvi,protože první výsledky byly vysoké. Měla jsem cukr 5,7 . Nebudu lhát,nejedla jsem,nepila,bylo mi pořád zle a moje dr si myslí,že to bylo asi tím,tak mě poslala i tak na kontrolní odběr a výsledky stále zvýšené. Měla jsem 5,3 a jsem poslána na diabetologii. Abych řekla pravdu..moc nejím. Ať se snažím jak chci,tak i přes násilí do sebe nedostanu maso,uzeniny, salámy, polévky. Sním to,ale pak to buď letí ven nebo mi je zle a trávím u záchoda půlku dne,protože se mi strašně zvedá žaludek + mi k tomu začaly dost vadit mléčné výrobky. Před prvním těhotenstvím jsem s tím měla problém,ale pak vymizel a teď se opět vrátil. Po konzumaci nějaké mléčné potraviny mám silné křeče v břiše a není to nic příjemného. Takže moje strava během dne je dost chudá a to se snažím,ale buď mi to tělo nepřijme ( mléčné výrobky) a nebo to nechce jako napr.maso apod. Chci se zeptat,zda tohle vše může mít vliv na cukr. Od prvního odběru jsem téměř vyřadila sladké. Sladké limonády nepiju,protože mi to ani nechutná a piju jen čistou vodu. Až půjdu na diabetologii,vše jim o mých problémech řeknu,jen mám strach,když mi nasadí dietu,co budu jíst :D. Vadí mi k vajíčka,ta sem nejedla nějak vůbec a navíc mi také nedělají dobře,takže se toho dost bojím. Jen pro upřesnění moje váha před těhotenstvím byla 44kg a momentálně je 46,5kg. Váhu mám úplně stejnou jako v prvním těhotenství i se stejnou rychlostí přibírání. Mockrát děkuji za odpověď a přeji hezký den. S pozdravem Lucie J.
    věk: 24 let výška: 158 cm váha: 50 kg těhotenství: 16. týden

    Odpověď

    Dobrý den, 

    hodnota cukru v krvi (glykémie) může být ovlivněna řadou vlivů (jídlo, stres, nevyspání, pohyb...atd), ale u zdravé ženy by přesto všechno měla být glykémie v normě (nalačno do 5,1 mmol/l). Pokud není, měla byste být sledována na diabetologii. 

    Ohledně diety - diabetická dieta v těhotenství je založena na vynechání rychlých sacharidů (tedy všeho sladkého a potravin, které obsahují cukr jako omáčky, uzeniny apod), pomalé sacharidy můžete do 200g sach/den rozloženo na cca 5-6 porcí. Dietní doporučení najdete na Dietní doporučení | cukrovka. Pokud nyní máte těhotenské nevolnosti, jezte častěji, malé porce, to na co máte chuť, jen se vyhýbejte sladkému. 

    Nesnášenlivost mléčných výrobků - může se jednat o intoleranci laktózy nebo bílkoviny kravského mléka. Zkuste mléčné výrobky na nějaký čas vynechat a domluvte se svým praktickým lékařem na dalším vyšetření.

    S pozdravem  

    Poznámka redakce: posílám Vám zajímavý odkaz na poradnu, kde se probírá intolerance laktózy https://www.drmax.cz/zeptejte-se-lekarnika/co-delat-kdyz-mam-intoleranci-laktozy

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a komplikace

212 dotazů

  • Dotaz

    jdu na operaci kyčle (endoproteza) ivan
    věk: 62 let výška: 177 cm váha: 122 kg

    Odpověď

    Milý Ivane, během operačního zákroku může dojít na přechodnou dobu ke snížení funkce ledvin, případně i samotná celková anestezie může mít určitý vliv na výskyt nežádoucích efektů metforminu (což je Siofor). Riziko je velmi malé, ale přesto se pro jistotu metformin před operačními zákroky vysazuje, zpravidla tak 3 dny před výkonem. Vy máte sice dávku malou, ale přece jen je dobré lék vysadit, už jen proto, aby vám pak operaci neodmítli provést. Kolem operace budete určitě méně jíst, respektive určitou dobu jíst nebudete a to bude na váš diabetes a na vaši nadváhu působit lépe než metformin. Po operaci, jakmile začnete běžně jíst a pít, můžete lék zase začít užívat.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, dle vysledku ledvin kreatinin atd mam vse ok ale curam nad 2litry denne a to podle vych mediciny mohou byt oslabene ledviny. Nevim zda mam strevni chripku ale dnes me boli zaludek a je mi na zvraceni, bojim se aby to nebyla lakta acidoza. Dekuji Petra
    věk: 51 let výška: 170 cm váha: 77 kg

    Odpověď

    Milá Petro, tzv. laktátová acidóza způsobená metforminem je opravdu velmi vzácná a vyskytuje se zejména tehdy, když pacient tento lék užívá a při tom má závažné onemocnění ledvin se sníženou funkcí, závažnější formu srdeční nedostatečnosti nebo závažnější formu onemocnění jater, případně má jiný závažný stav, jako může být např. těžký úraz, šok apodobně.

    Vy máte normální hladinu kreatininu, alespoň to píšete. To prakticky vylučuje závažnější onemocnění ledvin, respektive jejich sníženou funkci. To, kolik močíte, není tak důležité, pokud se nejedná o nějaký extrém, např. močení pod 800 ml/den či nad 4 litry. Pokud vám není dobře a není to způsobeno zhoršeným vyrovnáním diabetu, tak můžete klidně Glucophage na pár dnů vysadit a méně jíst. Nebude to ale kvůli riziku laktátové acidózy, ale spíš, abyste ulehčila svému žaludku.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Neudělá Mito zánět močových cest.
    věk: 66 let výška: 176 cm váha: 91 kg

    Odpověď

    Vážený pane,

    píšete opravdu krásně, takže to chce dost fantazie, abych pochopil, co máte na mysli. Taková „svěcená prostata“, to zní hezky.

    Ale k věci: Forxiga zvyšuje vylučování cukru do moči. Nicméně, při špatně vyrovnaném diabetu se cukr do moči dostává i tak, jenom méně. Velká přítomnost cukru v moči skutečně zvyšuje riziko močových infekcí, protože cukr, to je živná půda pro bakterie a kvasinky. Kvasinky se kromě toho mohou usazovat i pod předkožkou, což může působit zánět.

    Pokud máte již lék nasazený, navrhuji, abyste jej vyzkoušel. Měl byste ale dbát o zvýšenou hygienu. Po každém močení je nutné se dostatečně „otřepat“, nejlépe opláchnout čistou vodou (bez mýdla) a osušit. Tím odstraníte zbytky moči obsahující cukr.

    Pokud by se opakované močové infekce u vás přesto objevily, lék byste musel vysadit a užívat jiný.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den. Uz delsi dobu me trapi zarudla predkozka a zalud. Nekdy je v klidu a nekdy se to vrati a je to opet zarudle. Taky mam bily jazyk. Po vycisteni jazyka ho mam porad bily a nekdy sucho v ustech. Mohlo by se jednat o cukrovku?
    věk: 21 let výška: 194 cm váha: 102 kg

    Odpověď

    Milý Samueli, jedním z příznaků nově vzniklého diabetu může být pocit sucha v ústech, povlak na jazyku a zánět předkožky na penisu. Bývá to způsobeno zpravidla značně zvýšenou glykémií a přítomností cukru v moči. V oblasti předkožky mohou ulpívat zbytky sladké moči, která je dobrou živnou půdou pro kvasinky, které tam mohou způsobovat zánět. Kvasinkový zánět může vzniknout i v ústech.

    Vy si ale jinak nestěžujete na nic, co by jinak mohlo provázek neléčenou cukrovku, jako např. na výrazné hubnutí, žízeň a nadměrné močení. Nepředpokládám tedy, že ve vašem případě je příčinou obtíží diabetes či zvýšená glykémie.

    Měl byste tedy nejspíše navštívit urologa, který by příčinu pálení předkožky objasnil. Může se jednat o zánět způsobený „nadměrným“ či nesprávným „používáním“, případně anatomickou odchylkou předkožky (nejčastěji zúžení), kdy se pod ní může hromadit maz a kapky moči a působit zánět. I v tomto případě se jedná často o infekci kvasinkovou a pomoci může např. mast Fungicidin, či účinná látka clotrimazol (v přípravcích jako Candibene, Canesten, Cotylena aj.) , které dostanete volně v lékárně. Upozorňuji, že kvasinkový zánět předkožky může mít i původ od partnerky a tudíž by i ona měla být léčena, aby se vám to nevrátilo. Jsou však i jiné možnosti, které by měl urolog posoudit.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Zhoršil se mi zrak na blízku i na dálku, mám vše rozmazané. Jsem od 5.3. na inzulínu přez den NovoRapid 10;10;10 jednotek a večer Toujeo 18 jednotě. Glykémie před jídlem 6,4-7-5,7 a po jídle 8,4-4,2-6,4. Před spaním 6,4. Karla
    věk: 60 let výška: 163 cm váha: 92 kg

    Odpověď

    Milá Karlo, možných příčin zhoršení zraku je více. Nejpravděpodobnější bude, že prostě potřebujete nové brýle, možná na blízko i na dálku.

    Popisuje se ovšem, že pokud je diabetes velmi špatně vyrovnaný a potom se rychle zlepší, mohou se změnit koncentrace solí v očních médiích a v oční čočce, takže přechodně má změněné vlastnosti a chvíli trvá, než se vnitřní prostředí v oku vyrovná. Ještě vzácněji se popisuje, že po nasazení inzulínu se z celkem neznámých důvodů aktivuje rozvoj diabetické retinopatie, ale na to bych opravdu nesázel.

    Nevím, jaké hodnoty glykémií jste mívala před nasazením inzulínu. Nyní je máte velmi dobré. Pokud jste před tím mívala hodnoty okolo 20, byla by to velká a rychlá změna, která by se přechodně mohla projevit zhoršenými vlastnostmi čočky. I tak bych ale čekal postupné zlepšení.

    V každém případě musíte co nejdříve navštívit očního lékaře, aby se příčina vysvětlila.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie
  • Dotaz

    Existuje nějaká metoda na měření glykémie v krvi bez vpichu. Nějaký druh přístroje - glukometru pro domácí měření?
    věk: 44 let výška: 160 cm váha: 57 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    pokud hledáte opravdu schválenou zdravotnickou pomůcku, tak se bojím, že úplně bez vpichu není v ČR zatím oficiálně nic. Některé hodinky a "náramky"  sice udávají schopnost měřit glykémie, ale že by už byly v ČR některé opravdu zdravotnicky schválené, tak o tom alespoň já nevím.

    Nejvíce -  s ohledem na počet vpichů -  se tomu blíží systémy CGM a Freestyle Libre. U nich po jednorázovém zavedení do podkoží a vytažení/odendání zavaděče zůstává v podkoží jen tenoučké vlákno. Životnost jednoho senzoru je u CGM 7-14 dní (dle typu), u Freestyle Libre  14 dní. Více informací můžete najít na příslušných odkazech.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Zdravím. Mám dotaz ohledně vysílače k senzoru Guardian 4. Je plně nabitý, před napojením jsem ho nechala 10x problikat. Ovšem po napojení nesvítí dlouze a nechce se propojit. Může být problém se zavedením senzoru? Nechci zbytečně píchat další. Děkuji za odpověď

    Odpověď

    Dobrý den,

    omlouvám se za pozdní odpověď -  asi již nevyřeším Váš akutní problém, přesto se pokusím alespoň dodatečně ještě zaslat odpověď.

    Pokud jsou problémy s propojením, můžete se o něj pokusit např. s odstupem 10 minut ještě jednou. Ideálně se přesunout do míst, kde bude menší vliv okolních zařízení. Pokud je vysílač nabitý a opakovaně se nedaří propojení samozřejmě může jít o chybu na úrovni senzoru -  ať již poruchu funkčnosti z výroby, či špatné zavedení. Pokud by problémy s vysílačem byly opakovaně, je možné se obrátit na Help Linku firmy Medtronic

    POZN. U pár pacientů se nám také vyskytla častější “chybovost senzorů”, která ale nakonec byla způsobena stářím vysílače. Po výměně vysílače najednou chybovost zázračně vymizela. Životnost vysílače Guardian 4 je oficiálně jen rok -  sice často funguje delší dobu, ale někdy poté vytváří chyby projevující se zkrácením životnosti nebo nefunkčností senzorů. Netvrdím samozřejmě, že je to tento případ.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, sice mám zatím jen prediabetes a začal jsem se změnami životosprávy, ale bylo mi doporučeno používat průběžně glukometr. Jenže jsem po celkem dlouhém studování nabídky a recenzí zjistil, že ač levné tak i drahé glukometry mají problém s přesností měření cukru - což je dost smutné, když je to to, co mají dělat. Jak zjistit co tedy zakoupit? Máte nějaké doporučení? Moc děkuji za odpověď
    věk: 54 let výška: 179 cm váha: 88 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    bohužel všechny glukometry mají povolenou odchylku: při glykémii < 5,6 mmol/l ∓ 0,83 mmol/l, při > 5,6 mmol/l ∓ 15 %.Některé mohou být asi o něco přesnější než jiné, ale bojím se, že tady těžko rozhodovat, jaký to je. Máte pravdu, že zde záleží koho se zeptáte.

    Výběr je opravdu široký a obtížný:

    Můžete kouknout zda vám vyhovuje velikost glukometru. Zda chcete větší paměť nebo ne. Jaký je přesný rozsah měření glukometru. Zda potřebujete funkce navíc -  jako možnost zadání jídla, aktivity… Některé glukometry jsou schopny měřit i ketolátky (což jako pacient s prediabetem asi nepotřebujete). Nebo jestli Vás v podstatě bude zajímat jen naměřená hodnota a víc nechcete.  

    Může Vás zajímat  jaký je způsob napájení (co používá za baterii nebo jak se dobíjí). Není špatné ani vědět jaký je kontrast obrazovky, aby jste výsledky dobře viděl. 

    Někdo vybírá i podle výrobce. Já mám zkušenost s glukometry Contour, Accu-check, Diamond, Freestyle, Wellion, Onetouch nebo např. Mylife, ale jistě i ostatní mohou být stejně dobré.

    Bohužel jasnou odpověď na Váš dotaz nemohu dát.

    Doporučení redakce:

    k prostudování doporučujeme i článek autorky odpovědi Není pumpa jako puma

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chci se zeptat jestli jsou nějaké informace, jestli se má Omnipod 5 dostat někdy do České republiky, poslední dotaz na tuto informaci zde byl před rokem, tak se ptám jenom jestli jsou o tom nějaké novinky. Rozhoduji se totiž o nové pumpě a přemýšlím, jestli počkat nebo jít rovnou do hadičkové pumpy. Raději bych ale bezhadičkovou, ale zde v republice je snad jenom jedna jediná dostupná a to Touchcare ale ta není zrovna moc doporučovaná.

    Odpověď

    Dobrý den,

    zatím tady stále Omnipod bohužel nemáme a nevím o tom, že by tu v blízké době měl být -  ale přiznávám, že nemusím o všech plánech rozhodně vědět. ČR je poměrně malý trh, a tak se k nám spousta věcí ani nedostane.

    U nás na trhu je nyní Vámi zmiňovaný systém TouchCare Nano. Samotná pumpička špatná není, ale u některých pacientů je větší nepřesnost senzorů (i v “továrním” režimu jsou potřeba 1-2 denní kalibrace). Tento systém je možné propojit do hybridní smyčky, kde může nepřesnost senzoru hrát roli a bojím se, že z toho vyplývá nespokojenost části pacientů. V ČR je k dostání i náplasťová pumpa Accu-Check Solo, ale ta nemá zatím možnost propojení se senzorem a nemůže tedy pracovat v hybridním systému.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, aplikovala jsem si senzor, proběhlo pár měření a přestal fungovat. Aplikace mi neustále píše "chyba senzoru". Nemohu si nijak změřit cukr. Mám si aplikovat nový senzor ?
    věk: 24 let výška: 158 cm váha: 50 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    hláška “chyba senzoru”  -  zde záleží i na typu senzoru, který máte. Např. u Freestyle Libre 2 může jít o přechodnou nemožnost měření. Má cenu zkusit načtení za 10 minut. Někdy může být dle informací na oficiálních anglických stránkách  interference s okolními elektromagnetickými vlnami. 

    Samozřejmě pokud by se hláška vyskytovala opakovaně a senzor se nerozjel po delší době ani po přesunutí se do jiného prostoru, změně polohy nebo změně Vaší aktivity, je potřeba senzor vyměnit. 

    Vhodné je následně zkontrolovat stav elektrody a místa vpichu a vyhodnotit, zda např. nedošlo k povytažení kanyly z podkoží, poškození senzoru…. Pokud by šlo čistě o technickou chybu senzoru (“prostě nevydržel dost dlouho”), je vhodné zkusit senzor reklamovat u výrobce, protože ať již si je hradíte sám, nebo je máte hrazeny pojišťovnou, nejsou senzory úplně levná záležitost.

    Více o různých významech “hlášek” je možné najít i v příručkách k použití jednotlivých typů senzorů.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie
  • Dotaz

    Dnes se mi dostala do rukou informace ohledně přípravku INSUNOL na cukrovku CNN PRIMA, kde na otázky kladené moderátorkou Pavlínou Wolfovou odpovídá lékař Milan Kubek. Jsou informace podané v článku pravdivé ? Před 3. měsíci mě byl nasazen lék BROTMI. Neměl jsem a nemám zatím žádné viditelné a citelné potíže. Po uvedeném léku se barva moče rapdně změnila. Je mě 75 let. Měření ráno nebo před jídlem 5 až 6,5 moll. po jídle víc jak 10 moll. Věřím přírodním produktům skořici, chromu, zinku, draslíku ap. Nevěřím tvrzení, že cukrovku nelze vyléčit. Milan
    věk: 75 let výška: 165 cm váha: 80 kg

    Odpověď

    Vážený pane Milane, přeji dobrý den,

    předně bych Vás chtěl nasměrovat na mojí odpověď na dotaz paní Ivy ze dne 28. 6. 2023. Na své odpovědi pro paní Ivu nemám co měnit. Pořad CNN News s panem doktorem Kubkem a paní Pavlínou Wolfovou jsem neviděl, takže nemohu posoudit jestli jsou odpovědi pravdivé. Co mohu posoudit je, že Státní ústav pro kontrolu léčiv zveřejnil internetové stránky s nelegálními nabídkami neschválených přípravků (můžete se podívat https://www.sukl.cz/leciva/webove-stranky-s-nelegalnimi-nabidkami-leciv), kde mezi neschválenými přípravky figuruje i Insunol. Pokud se rozhodnete tento přípravek užívat, je to vaše rozhodnutí a odpovědnost, podle mých zkušeností ale nic nenasvědčuje tomu, že by pro Vás mohl být prospěšný.

    Lék Brotmin, který Vám byl předepsán, obsahuje metformin. Píšete, že věříte přírodním produktům, ale právě metformin je odvozen od podobných látek, které se vyskytují v rostlině Galega officinalis (jestřebina lékařská), liší se od nich tím, že je významně účinnější a významně méně toxický. Jedná se o bílou látku, která se v organismu neodbourává a ve formě jakou jí pacient užívá se vylučuje do moči. Protože je bílá, nedovedu si představit, že by vedla k zabarvení moči. Na závěr píšete, že nevěříte tvrzení, že cukrovku nelze vyléčit. Rozhodně nelze cukrovku vyléčit skořicí, chromem, zinkem nebo draslíkem. Lze ale provést transplantaci slinivky nebo Langenharsových ostrůvků, což vede k vyléčení cukrovky 1. typu. Přináší to ale jiné problémy spočívající v nutnosti užívat léky potlačující imunitu a také transplantace jistě není snadný výkon bez rizika.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jak dlouho trvaji účinky zázvoru v těle? Mám diabetes 1.typu Láďa.
    věk: 58 let výška: 171 cm váha: 58 kg

    Odpověď

    Vážení, přeji dobrý den,

    jak dlouho trvají účinky zázvoru v těle přesně sdělit nemohu, protože takové věci dosud nebyly zkoumány. Víme ale jak dlouho působí některé látky, které jsou v zázvoru obsaženy seskviterpeny (zingiberin, shoagol), ale také látka, která je známá z pepře (piperin).  Seskviterpeny jsou látky nerozpustné ve vodě dobře rozpustné v tucích, snadno se proto vstřebávají. Shoagol je palčivější než piperin a o něco méně palčivý než kapsaicin obsažený v červených papričkách, proto shoagol dává zázvoru mírně palčivou chuť. Zázvor ovlivňuje vstřebávání některých léků. Tento jeho účinek je krátkodobý a trvá kolem 2-3 hodin. Zázvor také snižuje glykémii, tento účinek je dán celkovým působením zázvoru, které trvá přibližně 12 hodin.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Můžou užívat diabetici 2.stupne doplněk stravy MemoComplex? Václava
    věk: 65 let výška: 165 cm váha: 87 kg

    Odpověď

    Vážená paní Václavo, přeji dobrý den,

    doplněk stravy MemoComplex mohou diabetici 2. typu užívat. Složení tohoto doplňku stravy je komplexní a obsahuje hned tři složky, které by mohly poskytovat lékovou interakci s některými léky, které se užívají při terapii diabetu (antidiabetika). Z tohoto hlediska lze očekávat lékové interakce od extraktu z pepře a od kurkuminu. Z důvodu opatrnosti, protože takové lékové interakce dosud nikdo nezkoumat bych doporučoval užít nejprve léky na cukrovku a nejdříve za 2 hodiny doplněk stravy MemoComplex. Pokud by se některá antidiabetika užila současně s doplňkem stravy MemoComplex mohlo by dojít ke zvýšení jejich účinku a ke vzniku hypoglykemické příhody. To se týká především antidiabetik ze skupiny derivátů sulfonylurey, u kterých je také schopnost vyvolávat hypoglykemické příhody nejsilnější.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Diabetes2 doplněk stravy Vlasimo
    věk: 74 let výška: 160 cm váha: 73 kg

    Odpověď

    předpokládáme, že je to Vlasimo se složení uvedeným na https://www.vlasimo.cz/slozeni/ 

    Vážená paní Ivano, přeji dobrý den,

    doplněk stravy Vlasimo nemá podle jeho složení žádné klinicky významné lékové interakce. Jeho složení mi ale trochu připomíná pohádku o pejskovi a kočičce jak pekli dort, což ale nevylučuje, že může pomáhat při růstu a pevnosti vlasů. Přeji Vám, aby užívání bylo úspěšné.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, ráda bych se zeptala na účinky Řeckého sena v tobolkách při gdm. Mám pocit, že pokud užiji cca 2-3 tobolky denně, odrazí se to na lepších lačných hodnotách. Pomáhá Pískavice zabránit tomu, aby se zkonzumovaný cukr dostal k miminku? Děkuji Marcela
    věk: 34 let výška: 165 cm váha: 64 kg těhotenství: 21. týden

    Odpověď

    Dobrý den, paní Marcelo,

    nepíšete, jakým způsobem Vám bylo doporučeno glykémie kompenzovat (GDM dieta, metformin, inzulin). Nevím, jak závažným GDM trpíte, nicméně mohu říct, že použití bylinné terapie v GDM je v podmínkách ČR vědecky nepopsané. Relevantní a spolehlivá data neexistují. Pískavice řecké seno má v mnoha studiích popsány nepříznivé účinky na plod a proto její užívání nedoporučuji. Odkázala bych Vás na doporučení diabetologa.
    S pozdravem 

    (odpovídá PharmDr. Alice Sychrová, Ph.D., Farmaceutická fakulta Masarykova univerzita Ústav přírodních léčiv)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a pohyb

17 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den,jsem diabetik 2.Měřím 174cm a vážím 64 kg chtěl bych trochu přibrat...Je vhodné po každém jídle mit nějaký pohyb(hodinvá procházka) Jde mně o snížení cukru ale současně abych nehubnul.Chtěl bych najít nějaký kompromis.Děkuji za odpověd
    věk: 63 let výška: 174 cm váha: 64 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    Váš dotaz je pro diabetika 2. typu rozhodně neobvyklý, protože náš problém bývá většinou opačný. Nevím o Vás další informace, jako jsou výsledky odběrů, kompenzace diabetu, typ terapie…, takže mohu radit jen obecně.

    Pokud jste hubený diabetik 2. typu -  je vhodné zkontrolovat i jednou za čas sekreci inzulinu, což ale možná Váš diabetolog již provedl. Dále záleží na typu terapie, protože některá léčba působí spíše nárůst hmotnosti, některá může naopak pomoci s hubnutím. Důležitá je i kompenzace diabetu. Pokud se opakovaně vyskytují glykémie nad 10 mmol/l, je viditelně problém s přesunem glukózy do buněk a může docházet již ke ztrátám cukru (a tím i energie) do moči. 

    Pravidelný pohyb je opravdu potřebný a to nejen pro diabetiky 2. typu, ale pro všechny. Doporučuje se minimálně 150 minut aktivity týdně - rozdělené do úseku po minimálně 30 minutách, ale i to mi přijde někdy docela málo. Nemluvím o extrémní zátěži, ale o právě Vámi zmiňovaném běžném pohybu. Jeho omezení jistě není žádoucí. Předpokládám, že Vaším cílem je sice přibrat, ale také celkově zlepšit kondici a stav a ne se jen obalit tukem na břiše. Proto pohyb budete potřebovat.  Pokud jste schopen mít po každém jídle hodinovou procházku, nemělo by to být na škodu  -  rozhodně to pomůže s kompenzací diabetu, udržení kardiovaskulární kondice a stavbě svalové hmoty. Samozřejmě ale s ohledem na aktivitu musíte i úměrně jíst.

    Při radách pro hubnutí doporučuji často kalorické tabulky ať jako aplikaci, internetové stránky nebo jiné tabulky s hodnotami kalorií pro jídlo a aktivity. Ty bych doporučila použít i zde. Spočítat kolik by měl být Váš běžný denní příjem energie (kolik Vaše tělo potřebuje vůbec pro základní život). Poté nesmíte zapomenout započítat aktivitu. Buď orientačně jako způsob života - sedavý, lehce až …extrémně aktivní nebo můžete zadávat a počítat výdej energie klidně podle času jednotlivých typů pohybu (60 minut chůze, 40 minut na kole…). Zde bude pro Vás jasný pokyn -  Váš příjem energie by měl převýšit výdej. Další důležitou složkou bude složení potravy. Protože jste diabetik a nechcete jen přibrat tuky, musíte se zaměřit i na dostatečný příjem bílkovin, který je často zanedbáván. U zdravých jedinců (bez poškození ledvin) je doporučován 1-1,5 g bílkovin na kilogram hmotnosti jedince na den (s úpravou dle aktivity a toho jaký je Váš cíl -  přibrat, nabrat svalovou hmotu…). Při onemocněních ledvin je bohužel nutné dávat na příjem bílkovin pozor, protože zde naopak hodně vysoký příjem bílkovin může ledviny více poškozovat. Je nutno myslet i na dostatečný příjem vlákniny, vitamínů. Kalorické tabulky Vám i umožní zjistit kolik mají potraviny sacharidů (cukrů).

    Tyto rady jsou velice základní a možná Vám přijdou nedostatečné, ale tak jako hubnutí, tak i přibírání (alespoň to rozumné) není jednoduchá věc. Více Vám může pomoci i nutriční terapeut, ke kterému Vás může poslat Váš ošetřující diabetolog.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jsem ro v remisi po rakovině( lymfom) BMI 35.6. Je pro mě vhodný lěky Ozempic?

    Mám cukrovku 2 typu. Janka

    věk: 65 let výška: 158 cm váha: 86 kg

    Odpověď

    Milá Janko, lék Ozempic má svoje preskripční omezení, a tím jsou zejména diabetes 2. typu s obezitou a dále nedostatečný efekt jiných základních léků na léčbu diabetu. Je tedy dost možné, že vy preskripční omezení splňujete a váš lékař vám jej může předepsat.

    Ozempic po léčbě pro lymfom můžete užívat. Bude dobré, když zhubnete, a k tomu vám Ozempic může pomoci. Jenom vám nedoporučuji nějakou vysloveně drastickou hubnoucí dietu, abyste se po léčbě pro ten lymfom dobře zotavila. Snížit kalorický příjem byste ale rozhodně měla.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Prosim vas zacal som cvicit pred mavam cca 7-8 m/l (a to vzdy hodinu pred cvicenim zjem nieco) po cviceni cca 4 mol/l.pic lantus iba rano 20j.,+ Mettogamu 3× denne da stym nieco robit.? Roman
    věk: 43 let výška: 176 cm váha: 80 kg

    Odpověď

    Milý Romane, kdykoliv nějaká osoba s diabetem žádá poradu, jak by se měla nejlépe léčit, musí mít lékař k dispozici alespoň základní údaje. Vám je 43 let, nemáte výraznější nadváhu a užíváte pravděpodobně 1 injekci inzulínu Lantus ráno. Nevím ale vůbec, jak dlouho diabetes máte, jak byl zjištěn, jaké jste měl glykémie, jaký máte glykovaný hemoglobin, jak se stravujete a zda nemáte nějaké další přidružené onemocnění.

    Ve vašem případě by se klidně mohlo jednat o pomalu se vyvíjející diabetes 1. typu, nebo také o diabetes 2. typu, který ovšem není spojen s obezitou, ale vyžaduje podávání inzulínu.

    Z vašeho mailu také není jasné, na co se vlastně ptáte a co vám vadí. Glykémie máte před jídlem a před cvičením mírně zvýšené a během cvičení vám klesnou na normální hodnotu. V podstatě byste tedy měl být spokojen a měl byste z toho pochopit, že fyzická aktivita vám dělá dobře. Možná byste ji neměl vykonávat tolik nárazově, ale spíš se více pohybovat během celého dne (např. opakovaně kratší pochůzky větším tempem, či procvičování těla), ale ani to nárazové cvičení byste neměl vynechat. Pokud si pícháte inzulín a cvičíte déle a usilovně, např. déle než 60 minut, je dost možné, že vám glykémie může klesnout i pod normální hodnoty. V takovém případě byste mohl dávku inzulínu mírně snížit (to pak ale nesmíte ustat s tou pravidelnou fyzickou aktivitou), nebo vprostřed cvičení sníst nějaké sacharidy, jako např. krajíček chleba, nebo při usilovném cvičení i něco sladkého, např. tatranku. Systematická fyzická námaha ale nakonec vede skoro vždy ke zlepšení vyrovnání diabetu, což by asi vyžadovalo snížit dávku inzulínu a možná i časem jeho vysazení. To ale nemohu posoudit bez pořádného vyšetření.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jsem diabetik neuropatie můžu mít v zaměstnání zdr.obuv?vyžadují botasky a mě bolí nohy z nich
    věk: 59 let výška: 164 cm váha: 72 kg

    Odpověď

    Dotaz není nějak více specifikován, tak usuzuji na základě zkušeností a odhaduji, že může jít o jeden z následujících případů.

    V některých zaměstnáních je vyžadována speciální pracovní obuv, která má různé ochranné prvky – špička, která chrání prsty, když na ně spadne něco těžkého; planžeta proti propíchnutí podešve; ESD; apod.

    Pokud zaměstnavatel má takovéto normy na bezpečnost práce, pak je třeba je dodržet. Na trhu je však dostatek značek pracovní obuvi, mezi kterými se dají najít i pohodlné a široké boty. Například i my v naší sekci pracovní obuvi nabízíme pracovní obuv výrobce ARTRA, která má dostatečný prostor pro prsty. Pokud by ani to nestačilo, nabízíme pracovní obuv německého výrobce STEITZ SECURA, která se dá pro každou velikost dodat ve 4 různých šířích. Pokud by i to bylo málo, pak jsme schopní nabídnout i zdravotní úpravu na takové obuvi.

    Zaměstnavatel také může mít požadavky na vzhled obuvi – stejnokroje, apod. I tam by se ale dalo najít na trhu něco, co by odpovídalo požadavkům.

    SHAPER s.r.o.

    Ing. Hana Benešová
    projektová manažerka
    mobil: +420 727 818 120
    e-mail: hana.benesova@shaper.cz
    www.shaper.cz
    www.diabota.cz
    www.hasicskabota.cz

    (odpovídá SHAPER, )

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, je mi 42 let, jsem diabetikem 17 let, začínal jsem na actrapidu a insulatardu. Později jsem dostal místo insulatardu levemir. Celý život jsem sportoval, ráno chodil běhat 2-3 krát týdně, ve středu na fotbal a v pátek na florbal. Před sportem jsem se vždy více najedl a dal méně jednotek actrapidu. Ovšem před vánocemi 2022 jsem si nechtěně ráno aplikoval 2x 19 jedn. dávku actrapidu k snídani, dávkování jsem měl 19-18-14 a 22 levemir. Dostal jsem se z toho svépomocí, ale zůstal ve mě dost hrůzný zážitek vč. starosti o děti, které vypravuji do školy, od té doby byly hladiny cukru hodně rozlítané, nestabilní jsem je měl vždy, ale chovalo se to přinejmenším nestandardně. Nicméně nějak se to začalo urovnvávat, nikdy nebývám nemocný, ale v únoru jsem onemocněl a nechal jsem to zajít dost daleko na ibalginech, až jsem nakonec musel si vzít antibiotika, které jsem měl snad po 10 letech. Současně mi také dosloužilo doplňovací pero na Actrapid i Levemir, které jsem vyměnil a od té doby začaly neočekávané propady hladin cukru. Výkyvy nahoru dolů. Hodinu po obědě jsem musel se docpávat jídlem. Nešlo se srovnat. Všimnul jsem si, že pero na inzulín špatně cvaká, tak jsem zkusil prohodit náplň do druhého a bylo to lepší. Ale stejně se to nechovalo jako dříve a výkyvy do hyperglikemíí a strmé propady dolů byly velmi často. Toto vše vygradovalo o velikonocích, kdy už se přidaly žaludeční a střevní potíže a celkově jsem se z toho doslova sesypal a přivodil jsi evidentně panickou ataku a lehčí deprese. Následovaly vyšetření, konzultace diabetologie, obvodní lékař. Prokleply mne od hlavy k patě a nic neshledali, žádné změny vlivem diabetu. Dostal jsem senzory Libre. Snížil jsem dávkování nakonec po různých testech na 16-16-10 a 18 levemir. A domluvili jsme se s diabetoložkou na změnu inzulínů, z čehož jsem měl ještě větší vítr. Potřeboval jsem se hlavně uklidnit a tak řádově před 3-4 týdny jsem přešel na Toujeo a Fiasp, byla to pro mě další obrovská psychická zátěž a je. Přechod bylo pro mne hladovění snížení dávek jídla. Od velikonoc jsem vynechal veškerý alkohol, kafe, černý čaj, piji pouze vodu a bylinkové čaje k snídani. Snídám krajíc chleba, oběd polívka a hlavní jídlo, knedlíky nejím spíše brambory, občas těstoviny občas rýži a svačiny jen když musím a nechci mít hypoglikemii a večeře jsou dva krajíce chleba. Začal jsem 20 jednotkami Toujea v 20:00, ovšem v půli noci se hladina začala zvedat a tak po dohodě s diabetoložkou jsme přidali jednotku na 21. Ovšem problém je ráno. Ráno se mi začínají uvolňovat zásobní cukry a to jak kdy, někdy kolem půl šesté, většinou kolem půl sedmé a hladina velmi rychle stoupá. Bohužel je to pokaždé různě proto raní dávka fiaspu je zatím různá podle situace, ovšem pospat si ráno nemůžu. Během dopoledne se srovnám, někdy s dopichem fiaspu. Oběd 16 jednotek, většinou mě vrátí zpět do cílové hladiny. Večer 12 fiaspu, při stejné dávce jídla se to pořád chová různě, ale jde to. Od velikonoc jsem úplně přestal sportovat, ze strachu z hypoglikemíí. Rád bych to zpět. Ovšem nyní i při sebemenší aktivitě, jako vykoupání se v bazénu se synem cca 15 min. kdy se nechám spíše unášet proudem, nebo hraní cukr káva limonáda čaj rum bum, postavení stanu apod. mi cukry prudce klesají a musím se dojídat, dříve jsem se dojedl a dalo to pokoj ovšem tady se to vrací jako bumerank zpět do nízkých hladin mimo možnost aktivity, nutno dodat, že se to děje v době dávno po 2 hodinách od fiaspu, ostatně cukr mi klesá i bez fyzické aktivity v době mimo fiasp a někdy i na 3h razantněji. Takže jsem v pasti. Noc a spíše ráno by si zasloužilo přidat Bazálního inzulínu, ale přes den je zřejmě bazálního inzulínu moc. Z gauče a v mé kancelářské práci to vcelku jde, přibývá dnů kdy se to chová jak má, ale žít se nedá. Ztratil jsem 10 Kg. Jednoznačně méně jídla, začež jsem rád, ale také úbytek svalstva. Nemůžu si hrát se svými dětmi, nemůžu jít na výlet, nemůžu jet na dovolenou, nevím jaké je pro mne řešení. Zatížení sportem mi nyní připadá jako úplné scifi, hlavně toujeou je ve mě 26 hodin a nemůžu si ho upravit dle aktivity. Četl jsem si o uzavřených okruzích, ale ty, které mají smysl jsou zatím pouze ve fázi testování... Prosím o jakoukoliv radu, která mne vrátí do života. Děkuji
    věk: 42 let výška: 186 cm váha: 95 kg

    Odpověď

    Milý Radku, přemýšlím, co vás po 17 let trvání diabetu vyvedlo tolik z míry. Člověk samozřejmě není stroj, od kterého, když se o něj staráme stále stejně, vyžadujeme od něho stejné věci a dáváme mu stejné palivo, můžeme očekávat, že bude fungovat také pořád stejně.

    Ale přece jenom i v biologii platí určitá pravidla, kterým musíme porozumět a chovat se podle nich, aby tělo dobře fungovalo.

    U zdravého člověka probíhá regulace hladiny krevního cukru automaticky aniž bychom to vůbec registrovali. U pacienta s diabetem 1. typu je ale řídící systém zcela narušen. Máme sice k dispozici velmi kvalitní možnosti, jak podávat inzulín, ale řídící úlohu místo samotných beta buněk pankreatu přebírá náš rozum, který je někdy nerozumný, někdy krátký a někdy je naše tělo „líné“ rozum dostatečně poslouchat.

    Na druhé straně, máme nyní k dispozici úžasné možnosti monitorování glykémií, jen je velmi důležité naučit se informace správně používat. I k tomu máme nyní další vynikající pomůcky, a to jsou inzulínové pumpy, které mohou dokonce přímo spolupracovat se senzorem glykémií a dávkování inzulínu samy poloautomaticky „dolaďovat“. Takové systémy již zdaleka nejsou ve fázi testování, ale naopak již výrazně pomáhají motivovaným diabetikům v každodenním životě, vedou ke zlepšení vyrovnání diabetu a ke snížení počtu a závažnosti hypoglykémií.

    Vy musíte nejprve vybřednout ze „začarovaného kruhu“, do kterého jste se sám dostal. Jste mladý, jak uvádíte, nemáte vyvinuté závažnější komplikace diabetu, jste ochotný sportovat. Zřejmě i vhodnou dietu jste ochoten správně dodržovat.

    Navrhuji vám, abyste si vytvořil určitý modelový denní program, který zatím budete dodržovat. Není samozřejmě nutné, abyste dělal pořád to samé, ale je potřeba, abyste vstával v určitou hodinu, rozvrhnul si příjem potravy podle svých preferencí, např. do 3 nebo 4 denních jídel, naplánoval si dobu a intenzitu fyzické zátěže (opět nejlépe několikrát denně) a znal složení svých jídel, zejména s ohledem na množství sacharidů. Jak uvádíte, měl jste určitě nadváhu a trochu ji máte dosud. Tak byste rozhodně neměl přibírat, možná i trochu ještě zhubnout.

    Fyzické aktivitě byste se měl věnovat každý den, přičemž se nemusí jednat jenom o běhání či fotbal, ale třeba o  procházky či vyprovázení dětí do školy apod. Ale pohybovat byste se měl alespoň hodinu denně, spíš více, a to alespoň trochu i v zaměstnání. Jako vzor byste mohl zvolit dietu asi s 220 g sacharidů celkem, je ale nutné tomu znovu věnovat pozornost a naučit se to z kalorických tabulek, od dietních sester či např. i z našich stránek.

    Používejte nadále svůj senzor a kontrolujte jeho údaje minimálně 12x denně, raději i více. Trvá to vždy asi 30 vteřin a je důležité vědět, zda glykémie stoupá či klesá, jak moc stoupá po jídle, zda neklesá příliš při sportu a podobně. Podle zjištěných hodnot se náležitě chovejte – to samozřejmě není jednoduché a je třeba se to naučit, nic nepřehánět a nepřekombinovávat, myslet dopředu. Existují k tomu edukační programy a ty by vám měl doporučit váš diabetolog. Např. na stránkách www.ikem.cz můžete najít pod hlavičkou Centra diabetologie vynikající stručné edukační materiály, jak správně senzor používat a jak na něj reagovat, ale také jak upravovat dávky inzulínu při sportu apod.

    Nyní používáte 4 dávky inzulínu. Toujeo působí déle než 24 hod. a mělo by vám zaručit zejména dobré glykémie během noci a ráno, a to bez nočních hypoglykémií. Pokud máte ráno glykémie vysoké, měla by se dávka pravděpodobně mírně zvýšit, tedy pokud zbytečně nejíte večer sacharidy navíc. Během dne by pak mělo Toujeo poskytovat základní dávku inzulínu tak, abyste neměl hyperglykémii i když nic nejíte, nebo naopak hypoglykémie když nic nejíte. Ale to už můžete sám opatrně dolaďovat tím, že buď něco malého sníte navíc, nebo že jídlo uberete, či se budete více pohybovat.

    Vaše dávky Fiaspu jsou poměrně vysoké. Je to možná tím, že jíte příliš mnoho sacharidů. Když se potom ještě spletete a dáte si dávku 2x, tak je hypoglykémie opravdu pravděpodobná. Před jídlem volte dávku vždy podle množství sacharidů a podle aktuální glykémie. Pokud je glykémie zvýšená, omezte množství sacharidů, případně sacharidové jídlo odložte. A když chcete potom sportovat, určitě si dávku při dobré glykémii snižte a během sportu se kontrolujte.

    Ale na soukromý kurs diabetologie tady nemám prostor. Musíte se prostě rozhodnout pro větší pečlivost a také si vyžádejte odbornou „reedukaci“. Inzulínová pumpa by byla určitě vynikající další krok a polouzavřený okruh krok následující. Zlepšení ale můžete dosáhnout i s inzulínovými pery. Jen do toho nevkládejte magii, ale raději přesnost, odpovědnost a pečlivost.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie
  • Dotaz

    Můžu prosím pít bílé suché víno když jsem začala brát 1 x denně Standamet? dekuji  Dana
    věk: 57 let výška: 172 cm váha: 99 kg

    Odpověď

    Vážená paní Dano, přeji dobrý den,

    bílé suché víno pít můžete, ale musíte si přitom být vědoma, že jeho pití v závislosti na vypitém množství bude způsobovat výkyvy glykémie. Pokud by jste pila víno nalačno, hrozila by Vám hypoglykemická příhoda. Alkoholické nápoje také zvyšují riziko obávaného nežádoucího účinku metforminu (přípravek Stadamet), kterým je tzv. laktátová acidóza. U pacientů konzumujících alkoholické nápoje dlouhodobě pak může docházet také k hyperglykemickým příhodám. Při dobře kompenzovaném diabetu, bez poruchy funkce ledvin nebo jater, malé množství alkoholu (např. 1 sklenka vína) nemusí působit žádné problémy, pokud pacient alkoholický nápoj vypije spolu s jídlem nebo po jídle. Určitě platí, že pacienti s cukrovkou by se raději měli vyhýbat alkoholu, bez ohledu na to, zda jsou léčeni metforminem nebo nikoliv. Případné přerušení užívání metforminu např. z důvodu plánované oslavy a předpokládané konzumace alkoholických nápojů bych považoval za nesmírně špatný nápad.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den,prosim poradit odledně hubnutí.Mám cukrovku 2.typu.Vážím 64kg měřím 164cm a je mi 68 roků.Zhubnula jsem 4 kg jsem opravdu hodně hubená a ráda bych opět přibrala.Můžete mi prosim poradit s jídelníčkem. Děkuji Nada
    výška: 164 cm váha: 64 kg

    Odpověď

    Dobrý den Naďo, 

    neznám okolnosti toho, proč hubnete. Pokud jde, jak chápu, o nechtěný váhový úbytek, doporučila bych vám ihned návštěvu praktického lékaře. 

    Podle výpočtu máte ale stále optimální váhu - BMI 23,8. U seniorů  nad 70 let se považuje za podvýživu BMI menší než 22. Úbytek 4 kg = 6% hmotnosti/měsíc je také považován za rizikový. Rizikový je pokles hmotnosti 5% za měsíc nebo 10% za 3měsíce.

    Můžete zkusit zařadit potraviny bohaté na tuky a bílkoviny - tuky: oleje (obohacovat každé jídlo) ořechy, semínka, avokádo; bílkoviny: maso, mléko, máslo, rostlinné máslo, plnotučné mléčné výrobky - jogurty, sýry, kefíry, syrovátku, syrovátkový protein, vejce. 

    Popřípadě můžete zkusit zařadit sipping - klinická výživa, která obsahuje mnoho kalorií v malém množství, mají i verze pro diabetiky -  např. Nutrego či Nutridrink

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    dobry den , jak se mam poradit s kebabem kdyz mam cukrovku ? mam ji par mesicu a netusim jak mam spocitat kebab talir
    věk: 19 let váha: 85 kg

    Odpověď

    Dobrý den, 

    bohužel vám neumím odpovědět. Těžko vám mohu říct množství sacharidů,  protože všude je složení kebabu jiné. Jiné potraviny, jiné jejich množství. 

    Váhy porcí v kebabu jsem našla např. zde váhy porcí.xlsx (mirokebab.cz) 

    PŘIBLIŽNĚ podle kalorických tabulek obsahuje 150g pouze kuřecího masa - kebab 7gS, zelenina se nepočítá, 30g dressingu cca 3gS, hranolky 150g = 52,5gS, pita chléb 80g = 42gS. 

    Asi bych se přikláněla si oblíbený talíř přivést domů, pečlivě zvážit každou surovinu - maso, hranolky, chléb, zeleninu, dresing -  zvlášť a zadat si to jako "oblíbené jídlo"  do www.kaloricketabulky.cz. Popřípadě se zeptat přímo v oblibenem stánku na velikost porcí. 

    Poté se již můžete na vypočítané sacharidy spolehnout mnohem více, než když to budete odhadovat podle oka. 

    Dále bych se přikláněla (pokud máte pumpu) zadat rozložený bolus, který se používá na tuko- proteinové jednotky =TPJ

    tzn. že cukr v krvi nezvyšují pouze sacharidy, ale i potraviny s vysokým množstvím bílkovin a tuků cca až 2 hodiny po jídle. Základní vzoreček pro výpočet tukoproteinových jednotek je: 100 kcal tuků a bílkovin = 10 g sacharidu (1 VJ).

    Hezký návod najdete třeba zde: 

    Zapocitavani_tuku_a_bilkovin.pdf (fnkv.cz)

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, můžu jako diabetik pít čaj oslazen Diachrom, ten červený? Mohu pít Poděbradka Prolinie? A ve vícero článcích jsem četl, že Coca- Cola Zero. Tak je možné pít v minimálním množství. Ale vždyť, je bez cukru. Bez kofeinu. A jako umělé sladidla jsou určeny, především pro diabetiky. Už jen, že takto to prezentují lékárny. A to je třeba ten Diachrom, který jsem zmínil. Děkuji za odpověď.
    věk: 51 let výška: 185 cm váha: 110 kg

    Odpověď

    Dobrý den, všechna náhradní sladidla (NS), která jsou v ČR dostupná, jsou pro lidské zdraví neškodná. Nezvyšují cukr v krvi, proto je lze zařazovat při onemocnění DM. Problém ale je v tom, že každé NS má jinou DDD (denní doporučenou dávku). A to je třeba si hlídat. 

    Proto je třeba takové nápoje a potraviny s NS konzumovat omezeně. 

    Navíc se ukazuje, že kvůli sladké chuti z NS, jsou lidí více mlsní.  - Čím méně sladíme, tím méně jsme na sladkou chuť senzitivní, tím více ji potřebujeme. Stejně jako sůl - čím více solíme, tím více soli potřebujeme. Stejně jako tuk  - čím tučnější stravu máme, tím méně nám chutná strava na tuky chudá. 

    Já osobně nejsem proti tekutinám s NS - při příležitostné konzumaci - oslava, restaurace atd. Ale např.  láhev (1,5 litru) každý den ochucené minerálky mi vhodná nepřijde.  Mnohem vhodnější je zvykat si na prostou chuť vody. 

    Doporučení redakce: 

    https://www.cukrovka.cz/jak-na-pitny-rezim-pri-cukrovce

    https://www.cukrovka.cz/nahradni-sladidla

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, uvádíte zde informaci, že si můžeme vybrat jeden ze čtyř jídelníčku. Prosím kde je najdu? Irena
    věk: 55 let výška: 158 cm váha: 85 kg

    Odpověď

    Milá Ireno,

    Váš zájem o naše jídelníčky nás moc těší. Dalo to práci jídelníčky sestavit, naštěstí je o ně velký zájem, takže se naše práce vyplatila. Podívejte se prosím zde: https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek jsou tam 4 kategorie jídelníčků dle TYPU DIETY, charakterizované denním příjmem sacharidů. Vyberte si, zda chcete dietu bez svačin = 3 jídla denně, nebo se svačinami = 5 jídel denně a nakonec doporučuji vybrat počet dnů, na který si přejete jídelníček vytvořit. Klikněte pak na tlačítko Generovat náhodně a jídelníčky se Vám vytvoří automaticky. Kdyby Vám nějaká jídla nevyhovovala, můžete si je v jídelníčku interaktivně měnit a přitom vždy zachováte TYP DIETY, který jste si na začátku vybrala.

    Přeji příjemnou zábavu s našimi jídelníčky, které jsme nazvali Fotojídelníčky, jelikož, když si vícekrát klinknete, dostanete se stále hlouběji až k reálnému vyobrazení Vašeho jídla přes celou obrazovku.

    Pokud byste nechtěla dodržovat tak "přísnou" dietu z Fotojídelníčků, máme ještě jeden typ diety v záložce https://www.cukrovka.cz/recepty-diabetika.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Rostislav Šimek, Panax Co, s.r.o. Praha)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Cukrovka a nadváha

93 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, lékař mi zjistil diabet typu2, jsem po operaci srdce(dvojitý bajpass) je šance získat tento lék na předpis lékaře Dekuji Jana
    věk: 65 let výška: 168 cm váha: 92 kg

    Odpověď

    Milá Jano, tzv. analoga GLP-1 mají u nás v ČR svoje omezení, aby mohla být předepisována a plně hrazena zdravotními pojišťovnami. Především jsou hrazeny u diabetiků 2. typu, u kterých léčba jinými běžnějšími léky (zejména metforminem) není dostatečně efektivní. Druhou podmínkou také je, že diabetes není dostatečně dobře vyrovnaný a jeho léčba by měla být zintenzivněna.

    Nevím, zda vy užíváte na diabetes nějaké léky a zda je váš diabetes dobře vyrovnaný, případně není. To, že jste po operaci srdečních cév by nemělo vadit. Abyste zhubla je naopak velmi vhodné. Analoga GLP-1 však u nás nejsou hrazena pro samotný účel hubnutí. To znamená, že osoby, které nemají diabetes, případně mají diabetes velmi dobře vyrovnaný a chtějí zhubnout, si tento lék musejí zaplatit. 

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, chtel bych se zeptat, rad bych zhubnul ze svych 88kg na idealne 78-80. Cvicim pravidelne avsak i pravidelne jim, hlavne vecer a sladke bohuzel, takze sice mi pohyb prospiva mentalne ale vaha se nehybe. Cukrovku nemam ale snazim se ziskat informace ohledne ozempicu. Je mozne ze by lek mohl pomoci dat dolu kila ? Vopred dekuji za odpoved. Jakub
    věk: 35 let výška: 189 cm váha: 88 kg

    Odpověď

    Milý Jakube, v ČR se registrován pro účely hubnutí jeden přípravek ze skupiny tzv. GLP-1 analogů, a to Saxenda. Tento lék se používá k léčbě diabetu 2. typu, ale je možné jej předepsat také jinak zdravé osobě, která chce hubnout. Dávkování je o něco vyšší, než se běžně požívá v léčbě diabetu. Lék prokazatelně pomáhá hubnout většině osob, která nepůsobí kontraproduktivně, tj. nekazí efekt nadměrným jídlem. Lék se podává 1x denně podkožní injekcí a stojí asi 3 000 Kč. na jeden měsíc.

    V léčbě diabetu se používají i jiné přípravky z této lékové skupiny. V ČR připadá v úvahu zejména Ozempic. Ten ale není v ČR čistě pro hubnutí registrován. Lékař jej může předepsat i osobě bez diabetu (+ další kritéria pro nasazení), ale příslušná osoba musí podepsat, že bere na vědomí, že se jedná o nasazení mimo schválenou indikaci v ČR. Jinak v zahraničí se lék pro tyto účely prodává. Např. přípravek Vegowy obsahuje stejnou látku jako Ozempic, jenom dávkování je vyšší. U nás ale tento přípravek není dostupný.

    Po Ozempicu je stále velká poptávka, takže přechodně jej nebylo možné osobám bez diabetu předepisovat, ale nyní je lék prý již dostupný. Je ovšem nutné za něj platit, a to opět asi 3 000 Kč na jeden měsíc.

    Oba léky by vám mohly pomoci hubnout, nicméně pokud nejste odhodlán držet pořádnou dietu, bude to efekt jen dočasný. Musíte si uvědomit, proč chcete zhubnout a co pro to jste ochoten udělat. Protože opravdu nejste obézní, myslím, že je trochu zbytečné na svém těle experimentovat a bylo by lepší v sobě sebrat silnější motivaci. Všechno je to o množství jídla, respektive jeho kalorické hodnotě Ozempic i Saxenda snižují chuť jídlu a vyvolávají méně či více nevolnost.

    Doporučení redakce: 

    podívejte se na naše Fotojídelníčky, kde si můžete zvolit přesně definované množství cukru na den...

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Mám dotaz . Před rokem jsem skončil na JIP kvůli hyperglykemie - hodnota 90 mmol/l. V nemocnici jsem byl více jak 2 týdny na JIP + 14 dni na interně. Pak jsem začal používat inzulin před jídlem a noční. Dříve jsem se léčil s diabetes 2. stupně jenom tablety. Teď po roce paní doktorka mi odstavila inzulin přes den, před jídlem. Mám jenom noční (30 jednotek). Používám 2x denně Xigduo 1000mg. Moje tělesna váha klesla ze 150 na 118 kg. Mám každodenně pohyb, posilovnu. Snažím se dále shodit váhu a dodržovat dietu. Poslední dlouhodobý cukr jsem měl 36. Teď pan doktor (praktický) poslal mě na vyšetření slinivky. Hodnoty cukru mám 6,0 mmol/l nalačno a kolem 7,5 -2 hod. po jídle. Je možné, že přestanu také užívat noční inzulin? Jednou, když jsem si zapomněl použit inzulin před spaním, ranní hodnota glykemie byla ještě menši než před užíváním (5,5 mmol/l). Paní diabetoložka mi řekla, že to může souviset s nějakým syndromem a noční inzulin mi nedoporučila odstavit. Své paní doktorce důvěřuji, ale zajímá mě, jestli se to může stát? Pro mě zázrakem je i to, že po tak závažným stavu jsem mohl přejit z denního inzulinu na jiné léky. Moc děkuji za váš názor. S pozdravem Piotr
    věk: 53 let výška: 175 cm váha: 120 kg

    Odpověď

    Milý Petře, za svoje vlohy ke vzniku diabetu člověk nemůže a není hezké mu to vyčítat. Na druhé straně, pokud člověk takové vlohy má, měl by proti nim bojovat. Zejména by měl mít trvale dostatek pohybu a relativně málo jíst, jakkoliv je to obtížné.

    Vy jste ale byl, podle toho, jak to líčíte, případ, kdy se člověk opravdu "projí" až k diabetu.

    Později jste to pochopil a velmi statečně jste s k tomu postavil. Zhubnul jste a začal se více pohybovat. Diabetes se náramně zlepšil.

    Nyní je důležité v tomto úsilí pokračovat. Váš vlastní inzulín v tom těžkém období už na vaše jídlo nestačil, a to propukl diabetes. Nyní se to zlepšilo a stačí vám jen jedna noční dávka inzulínu, která vás chrání zejména během noci, aby glykémie k ránu nestoupala.

    Myslím si, že pokud si budete glykémie řádně monitorovat, dalo by se zkusit postupně dávku inzulínu na noc snižovat. Ne proto, že bychom vás chtěli ušetřit té injekce  (nic na tom není), ale aby se ještě lépe podpořilo hubnutí. Rozhodně se ale musíte dohodnout s vaším lékařem. Že by vysazení inzulínu samo o sobě snižovalo glykémii, to není možné. Ale může být, že váš vlastní inzulín se po zhubnutí "vzmužil" a už vašem tělu stačí sám. Pamatujte jen ale na to, že musíte jíst opravdu málo kalorickou stravu a máte se pohybovat. Postupujte ale pomalu a kontrolujte si glykémie.

    Doporučení redakce: Podívejte se na náš nový projekt Fotojídelníčky https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek, kde je možné si v Typu diety vybrat množství sacharidů denně, dietu si zvolit se svačinami (5 jídel denně, nebo bez svačin (3 jídla denně). Klikněte pak na Generovat náhodně a dietní jídelníček je na světě. Jídla v něm lze samozřejmě měnit dle Vaší chuti s tím, že množství sacharidů, které jste si v Typu diety zvolil, zůstává zachováno.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jsem lékařka, mám diabetes mell. ll. typu, selhání ledvin a jsem obézní. Saxenda pomáhala tak 2 měsíce, teď mám pocit, že už mě nepomáhá. Bylo by v mém případě vhodné přejít na Ozempic? Děkuji, Eva.
    věk: 75 let výška: 156 cm váha: 86 kg

    Odpověď

    Milá paní doktorko Evo,

    Ozempic je v podpoře hubnutí účinnější než Saxenda. Záleží ovšem na dávce. V zahraničí se používá vyšší dávka semaglutidu než je v Ozempicu a asi to působí ještě více. Já bych ovšem ve vašem případě nesahal k extrémům. Nevím také, do jaké míry vám obezita dělá obtíže. Pokud máte selhání ledvin, tak asi jste léčena dialýzou nebo brzy budete. Já bych vám doporučoval s nutričním terapeutem vypracovat individuální dietu, která by obsahovala všechny pro vás důležité látky a měla omezené sacharidy, které postačují v malé míře. Žádoucí by bylo trochu zhubnout a udržovat dobré vyrovnání diabetu, dobrý krevní tlak a přijatelné hodnoty krevních tuků. Pokud se nepřipravujete k transplantační léčbě, což asi nikoliv, tak si myslím, že dramatické hubnutí pro vás nebude úplně vhodné, spíš takové pomalé, rozumné. S Ozempicem bych začínal v nízké dávce a možná to ani nezvyšoval do té plné. Rozhodně bych vám ale doporučoval spolupracovat s nutričním specialistou, určitě by vám také pomohl motivačně.

    Návrh redakce: doporučujeme podívat se na náš nový projekt Fotojídelníčky https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek, kde je možné si v Typu diety vybrat množství sacharidů denně, dietu si zvolit se svačinami (5 jídel denně, nebo bez svačin (3 jídla denně). Klikněte pak na Generovat náhodně a inspirace je na světě:-)

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, diabetoložka mi doporučila léčbu inj. Saxenda. Nyní diabetes na léčbě 1-0-1 Eucreas 50/1000mg. dl. cukr 42. BMI 28,7. Je léčba vhodná? Zhubnout se mi dlouhodobě nedaří. Obávám se možných nežádoucích účinků. Markéta
    věk: 44 let výška: 174 cm váha: 87 kg

    Odpověď

    Milá Markéto, a dlouhodobých nežádoucích účinků obezity se nebojíte?

    Nežádoucí účinky Saxendy jsou velmi vzácné, když mezi ně nebudu počítat nevolnost a snížení chuti k jídlu, protože to jsou vlastně účinky žádoucí. Je potřeba začínat s dávkami pomalu, aby vás případná nevolnost neodradila. Tělo si postupně zvykne a dávku je pak možné zvyšovat.

    Doporučení redakce: https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!