Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

diabetes 1. typu a poruchy erekce

Datum vložení dotazu: 16.09.2022

Ptá se: Kristýna

Dotaz

Dobrý den, mému příteli před dvěma lety diagnostikovali cukrovku I. typu. Píchá si inzulín - Tresiba 48 jednotek a Lyumjev 444. Zároveň se léčí s vysokým krevním tlakem, na něj užívá Concor. Od té doby, co mu byla diagnostikována cukrovka, má problémy s erekcí a možná s tím související mnohem menší chuť na sex, vlastně téměř žádnou. Jeho paní doktorka mu řekla, že se to díky jeho nemoci bohužel stát může a že má tyto věci řešit s psychiatrem. Mě to opravdu trápí, snažím se být trpělivá, ale se sexem opravdu končit nechci a doufám, že se to dá ještě nějak řešit. Ne ale s psychiatrem. Moc děkuji za případné rady. Kristýna
věk: 45 let výška: 186 cm váha: 110 kg

Odpověď

Milá Kristýno,

příčin sníženého zájmu o sex je celá řada. Samozřejmě se na tom podílí celkový zdravotní stav a věk, to je pochopitelné. Váš přítel je ale celkem ještě mladý a jak uvádíte, má diabetes známý 2 roky. Nevím ale, o jaký typ se u něho jedná. Je pravděpodobně léčen 4 dávkami inzulínu a nebere žádná perorální antidialektika, z čehož usuzuji, že jde spíše o diabetes 1. typu. Také vůbec neuvádíte, jak dobře či špatně je jeho diabetes vyrovnaný.

Je také nutné rozlišovat pojmy "zájem o sex" a "obtíže, při provádění sexuálního styku", tedy u muže nejčastěji problémy s erekcí.

Snížený zájem je celkem normální pro osoby v pokročilém věku nebo osoby výrazně nemocné. Sám diabetes ale zájem většinou nesnižuje. Potíže s erekcí či dokončením sexuálního aktu mohou nastat při přechodném zhoršení zdravotního stavu, tedy např. v době, kdy diabetes ještě není správně léčen a organismus celkově není v pořádku. To by se ale mělo upravit po zahájení správné léčby, i když následně velmi záleží na tom, jak se pacient sám o sebe stará, sleduje glykémie a umí správně volit dávky potravin a inzulínu.

Během let trvání diabetu, většinou po mnoha letech, může se vyvinou tzv. diabetická polyneuropatie, která postihuje nejrůznější orgány v lidském těle, tedy také jinak velmi citlivou urogenitální soustavu. Kromě toho, někdy mohou být postiženy i pánevní cévy, které zásobují pohlavní orgány, a i to se může podílet. To je ale méně častý případ, respektive často hraje menší roli. Polyneuropatie samozřejmě vzniká dříve a je horší u osob se špatně vyrovnaným diabetem.

Konečně, během stárnutí se snižuje sekrece pohlavních hormonů (u mužů testosteronu), což je celkem normální proces, ale může to mít vliv na sexuální apetenci. U některých osob k tomu může docházet dříve a částečně k tomu přispívá i dlouho trvající diabetes.

Pokud není celkový zdravotní stav vašeho přítele nějak výrazně narušen a diabetes je alespoň "uspokojivě" vyrovnaný, tak si myslím, že opravdu mohou být ve hře faktory psychologické. Může třeba jít o to, že si v něčem úplně nerozumíte, nebo má váš přítel z něčeho obavy, případně se přímo bojí, že bude při sexuálním aktu neúspěšný, a tak se mu raději vyhýbá. Pokud by ale o sex měl zájem, měli byste o tom spolu mluvit. Vy byste mu sama mohla v mnohém vyjít vstříc, nějak mu pomoci a dodat mu sebedůvěru. Pomoci by mohly i léky, které jsou nyní dostupné a zlepšují erekci, případně nějaké pomůcky.

Já zejména doporučuji, abyste se o tom spolu dohodli. Pokud bude přítel souhlasit, bylo by nejlepší, kdyby se objednal do sexuální poradny (třeba i s vámi, pokud byste to dokázali). S sebou by ale měl mít výsledky vyšetření od svého diabetologa nebo internisty, který by popsal jeho zdravotní stav a kvalitu vyrovnání diabetu, aby sexuolog mohl vyloučit poruchu v této oblasti.

Sexuolog by posoudil, do jaké míry se na problému podílejí faktory psychologické nebo jiné a dovedl by poradit a pomoci. Mohl by také vyšetřit hladinu testosteronu a v případě potřeby doporučit jeho podávání v léčebném přípravku. Kromě běžných léků typu viagra ale by mohl postupně navrhnout i jinou léčbu, která je dnes dostupná.

Když se ale s přítelem nedokážete o tom dohodnout, tak to bude trochu problém. Mohla byste sama vyzkoušet svoji vstřícnost a pochopení, ale pokud by to nešlo a dál nefungovalo, tak byste se musela rozhodnout, jak to budete dál snášet.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

175 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli přechozená 10 let borelióza, poté léčená,může mít za následky po několika letech zvýšený cukr v krvi. Helena

  Odpověď

  Milá Heleno,

  na boreliózu se toho často svádí příliš mnoho. Spousta lidí se s klíšťaty během života setkalo a mnozí mají pozitivní protilátky, aniž by prodělali boreliové onemocnění. Protože klouby bolí časem skoro každého, tak bych věřil skutečně jen přesvědčivým průkazům onemocnění.

  Navíc není známo, že by tato infekce působila diabetes, leda že by následné kloubní onemocnění bylo léčené kortikoidy, které k cukrovce přispívají.

  Já bych mnohem spíš sázel na nadváhu, která diabetes nebo náběh na něj vyvolává velmi často.

  Poznámka redakce:

  druhá fáze boreliózy se vyznačuje převážně těmito příznaky:

  brnění končetin, obrna lícního nervu, záněty různých nervů, bolesti hlavy, poruchy soustředění, otoky a bolesti kloubů, bolesti svalů zánět spojivek, postižení očního nervu a rozmazané vidění, zánět srdečního svalu, srdeční arytmie.

  Jestliže se borelióza neléčí včas, může po měsících, někdy až po létech od nákazy přejít do třetího stadia, kdy může docházet k trvalým změnám a poškozením některých orgánů. Jedná se o chronickou nervovou a kloubní formu, tj. nemocní mohou pociťovat brnění, či necitlivost rukou a nohou, trpí také poruchami paměti a spánku. Objevují se bolesti a otoky velkých kloubů, kolenních, ramenních, kyčelních, či loketních.

  Poruchy metabolismu ve vztahu k hladině krevního cukru jsme v literatuře nezaznamenali.

  Ve vztahu k nadváze doporučujeme nahlédnout do našich Fotojídelníčků zde: https://www.cukrovka.cz/fotojidelnicky

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, v poslední době se mi občas po aplikaci inzulínu objeví červená, krvavá tečka (nejčastěji v oblasti břicha), sem tam modřinka. Jsem DM typu 1, dobře kompenzovaná, diagnóza před 5 lety, poslední velké krevní testy v březnu v pořádku, používám 6mm jehličky. Mělo by mě to znepokojovat? Díky za odpověď. Petra

  Odpověď

  Milá Petro, zpravidla se nejedná o žádný vážnější problém. Je ale vhodné místa vpichu střídat a raději se vyhýbat místům, na kterých se vám zdá, že modřinky vznikají častěji. Je vhodné užívat tenké jehly, tedy např. 30G nebo 31G. Déka 6 mm, pokud se pícháte na doraz, je pro štíhlé osoby dostačující. Je nutné používat ostré jehly. Po několikátém použití se tupí a mohou mít dokonce na konci háček, který nemusí být prostým okem vidět. Také vám doporučuji po vstříknutí inzulínu počítat do 10 a pak teprve jehlu vytáhnout. Potom na místo vpichu na chviličku zatlačte (asi 15 vteřin), např. tamponkem, desinfekčním papírkem či v nejhorším čistým prstem. Tím vyčkáte, než se krev v cestě vpichu začne srážet, takže dále neteče z propíchnutých mikroskopických krevních kapilár v kůži.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, prosím o názor na souvislost “hraničních hodnot” cukru s kožními problémy - kokrétně s praskáním kůže na rukou a nohou. Manžel neúspěšně problém řeší po linii kožních ambulancí cca 2 roky, nikdo nehledá příčinu, Jeho otec diabetes s kompenzaci inzulínem cca od 40 let. Manžel cukr tzv. hraniční, dosud neléčený, při hladu třes až závrať. Děkuji Jitka

  Odpověď

  Milá Jitko, nevím přesně, čemu říkáte hraniční hodnoty krevního cukru, ale pokud tyto hodnoty ještě neodpovídají diabetu, tak mírně zvýšená glykémie nejspíše nebude mít souvislost s kožními problémy vašeho muže.

  Při diabetu bývají častější kvasinkové infekce, které ale bývají zejména v místech zapářky, tedy v podbřišku či v tříslech. V každém případě se ale vyplatí i mírně zvýšené glykémie léčit, zejména pohybem a sníženým kalorickým příjmem. Třes a závratě při pocitu hlady bývají nejčastěji určitou výmluvou pro to, aby člověk více jedl, což samozřejmě neplatí obecně. Ale s diabetem, který není dosud léčen žádnými léky, to určitě nesouvisí.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  JE MOŽNÁ BOLEST BRADAVEK U MUŽŮ?

  Odpověď

  Milý Jaroslave, nejsou žádné zprávy o tom, že by látka empagliflozin (účinná látka v léku Jardiance) působila bolest prsou či zvětšení prsní žlázy u mužů. Takové nežádoucí účinky nebyly hlášeny.

  Tyto bolesti mohou být při používání některých jiných léků, např. při hormonální terapii či podávání spironolaktonu (diuretikum), některých antidepresiv, cimetidinu (lék používaný při „pálení žáhy“), také při hormonálních poruchách. Jednostranné postižení může být způsobeno i novotvarem.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  V září 2018 mě byla diagnostikovaná roztroušená skleróza. Byl jsem 4 roky v programu a léčen léky. Nyní jen sledován a žádné léky v součastnosti na RS neberu. Pouze ze zvědavosti jsem asi před měsícem vyzkoušel glukometr u matky /ročník 1956/, která se s cukrovkou léčí /pouze práškama/, a ten mi naměřil dvě hodiny po jídle /chleba s máslem a kafe/ ráno v 10 hodin hodnotu 8 mmol/l. Pořídil jsem si glukometr pro osobní kontrolu a např včera v 18 hod jsem naměřil 11.3 mmol/l taky asi dně hodiny po posledním jídle /kafe a jablečný koláč/. Potom za hodinu 9,3 mmol/l. Ráno na lačno, kolem 6 hod ráno se moje hodnoty pohybují kolem 7 mmol/l s tím že naposledy jím večer kolem 18 hod většinou chleba s něčím. V roce 2018 jsem po diagnóze RS přestal kouřit, změnil co šlo v životním stylu, přestal pracovat noční směny ale taky jsem 13 kilo nabral na součastných 110. Moje otázka tedy zní, jestli se mám v mém případě o cukrovku více zajímat, případně nahlásit obvodnímu lékaři tyto věci a řešit to dále s odborným lékařem. Děkuji moc za odpověď a přeji hezký den. Milan

  Odpověď

  Zdravím Milane,

  podle vašich výsledků, i když pořízených za nestandardních podmínek, se dá říci, že máte diabetes. Je pravděpodobně dosti závislý na vašem příjmu sacharidů, které ve své dietě zmiňujete dost často, takže jich asi jíte zbytečně příliš. Kromě toho máte nadváhu, a ta je ke všemu ještě nejspíš na vzestupu.

  Dá se říci, že kromě antidiabetických léků je léčba roztroušené sklerózy dost podobná jako nefarmakologická léčba diabetu. Diabetes je navíc nemoc, která při delším trvání vede ke vzniku diabetické polyneuropatie. Kombinace obou onemocnění může být dost nepříznivá, pokud se diabetu nevěnujete patřičně.

  O svých glykémiích byste rozhodně svého lékaře měl informovat, ale také byste si z nich měl odvodit poučení. Měl byste určitě zase těch 10 kg shodit a to jak dietou, tak tělesným pohybem. Obojí bude určitě příznivé i pro roztroušenou sklerózu, protože pohyb podporuje tělesnou kondici a zlepšuje řadu metabolických pochodů v těle. Hrozbou roztroušené sklerózy je omezení hybnosti, a tak bych  udržování tělesné kondice velmi doporučoval.

  Omezení množstvích sacharidů v dietě je pro vás dalším důležitým opatřením. Měl byste si složení potravy prostudovat a začít byste mohl např. vzorovou dietou s 200 g sacharidů, kterou naleznete i na našich stránkách v odkazu https://www.cukrovka.cz/fotojidelnicky a bude si moci sám upravovat celkem zábavným způsobem své stravovací návyky. Naleznete zde i kvalitní vizuální orientaci.

  Myslím, že tato opatření by mohla bezprostředně pomoci, ale možná budou třeba i nějaké léky na diabetes. Měl by vám tedy být vyšetřen glykovaný hemoglobin, který by ukázal, jak je to u vás s glykémiemi z dlouhodobého (několikaměsíčního) pohledu.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!