Poradna

prípravok SugaNorm slúži iba na vytiahnutie peňazí od dôverčivých diabetikov

Datum vložení dotazu: 07.12.2019

Ptá se: Ing. Ivan

Dotaz

Prípravok SugaNorm je inzerovaný na viacerých webovských stránkach ako super prípravok na liečbu "cukrovky". V komentároch ho odporúča aj endokrinológ s menom podľa krajiny a jazyka konkrétnej webovskej stránky a s tou istou fotografiou ku ktorej je napísané vždy že ide o endokrinológa daného domáckeho mena, kandidáta lekárskych vied... 4 fotografie s textom v rôznych jazykoch pripájam v súboroch. Na týchto fotografiách je zaujímavé aj to, že ide o fotografie otočené, pretože pri pohľade na fotografie tohto údajného endokrinológa je vrecko na jeho lekárskom plášti na obrázku na ľavej strane, ale v skutočnosti keď sa pozeráte na niektorého lekára ktorý stojí oproti Vám, tak má vrecko s menovkou na svojej ľavej a na Vašej pravej strane. Seriózny lekár endokrinológ by nikdy nemenil svoje meno podľ toho v akej krajine bude prezentovať osvedčený liek. Ivan

Odpověď

Milý Ivane, už jsem měl dotaz na tento přípravek. Protože jsem jej neznal, tak jsem si to prostudoval trochu blíže. Je to opravdu jen klamavá reklama, což se ostatně pozná hned z toho, že na konci je vždy nabídka posledních několika balení, která jsou ještě se slevou.

Všiml jsem si také, že údajný lékař se pod různými jmény vyskytuje na internetu vícekrát. Jeho přednáška s kritikou  lékařů v ČR, na Slovensku, na Ukrajině a také ve Švýcarsku je na internetu ve více jazycích.

Co se týče samotného obsahu v tomto doplňku stravy, žádný nemá prokázané významnější účinky na diabetes. Některé vitamíny, flavonoidy a antioxidanty mají určité efekty, ale nikoliv zásadní. Přípravek jako takový nebyl nikdy odborně testován.

Česká diabetologické společnost se již proti této klamavé reklamě vyjádřila.

viz také: https://manipulatori.cz/produkt-suganorm-aneb-jak-podvodnici-na-internetu-ohrozuji-zdravi-pacientu/

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

190 dotazů

 • Dotaz

  Jak, prosím hodnotit, když glykémie nalačno bývá 6 mmol/l a 2 hodiny po jídle 7,3-7,4 mmol/l. Glykovaný hemoglobin je 41 mmol/mol. Může to být dáno zvýšeným kortizolem a nejedná se o DM? Ranní hodnota kortizolu je 859 nmol/l. Děkuji Gabriela

  Odpověď

  Milá Gabrielo, ať je to způsobeno čímkoliv, vaše hodnoty odpovídají porušené glukózové toleranci. Kortizol skutečně může přispívat k tomuto stavu. Jeho hladinu je nutné posuzovat velmi opatrně. Odběr musí být ráno na lačno, a to ještě dříve, než se vydáte na někdy náročnou cestu k lékaři, tedy optimálně po probuzení v nemocnici, v  horším případě za podmínek alespoň krátkého odpočinku. Pokud byl tedy kortizol měřen za těchto podmínek, je hladina mírně zvýšená a stálo by za to provést podrobnější testy. Kortizol lze také měřit v celodenním vzorku moči, případně se provádí tzv. dexametasonový test.

  I kdyby se ale jednalo o účinek kortizolu, opatření by z toho vyplývala stejná, jako v jiných případech: Dodržovat dietu s menším obsahem jak kalorií, tak sacharidů, více se pohybovat.

  Samozřejmě, je potřeba objasnit příčinu zvýšené hladiny kortizolu.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Poznámka redakce:

  Hodnoty glykémií jsou uvedeny v rubrice DIAGNOSTIKA.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý večer, prosím vás mám obavy o svoji dceru, žijeme ve Skotsku, dceři je skoro 16 let a před Vánocemi ji byla diagnostikován diabetes mellitus typ 1. Máme strach z hypoglykémie, jelikož nemáme senzor. I když se snažíme vše dělat správně, počítat cukry, pokrýt inzulinem, tak stále není glykémie srovnána a máme časté skoky třeba z 10 na 2,3 a naopak. Nevím co dělat, snažím se dceru kontrolovat v průběhu nocí, ale jsem už i já i dcera vyčerpané z neustálého buzení. Mam nastoupit zpět do práce a vůbec si neumím představit, jak to bude vypadat potom. Paní doktorka nám na otázku jestli můžeme dostat nebo pořídit si senzor odpověděla, že si myslí, že její játra stále vyrábí dost glykogenu, tak aby to hypo zastavilo, že by prý musela pít alkohol, aby upadla do hlubokého bezvědomí, že v tom případě se glykogen věnuje alkoholu, mě se to nezdá. Navíc dcera teď má období honeymoon, kde prostě její slinivka stále produkuje nějaký inzulín, takže hypo je na místě. Nevím jak tohle vše zvládnout a hlavně mám strach, že se skutečně něco stane a já dceři nepomůžu. Děkuji za názor, či případnou radu co dělat, s pozdravem Marta.

  Odpověď

  Milá Marto, to, co popisujete, jsou běžné problémy, které provázejí nově zjištěný diabetes mellitus. Chvíli trvá, než se vaše dcera s novou celoživotní nemocí smíří, chvíli trvá, než se vše potřebné naučí. Je dobře, že má ve vás oporu, ale bude to muset zvládnout sama, a to co nejdříve.

  Základní postup u nás i ve Skotsku spočívá v tom, že se musí dobře naučit složení potravin a vědět, kolik sacharidů je v každém jídle. Dále si musí pravidelně měřit glykémie. Doposud se používaly osobní glukometry. Ideální by bylo měřit se alespoň 7x denně, je možné naučit se odebírat kapku krve i z jiných míst, než z prstu. Na předloktí to skoro není cítit a jde to, jen se to musíte naučit.

  Dnes jsou ale k dispozici kontinuální senzory hladiny glukózy v podkoží. Ze zkušeností vím, že tomu tak vždycky není, ale očekával bych, že ve Velké Británii, jedné z nejbohatších zemí na světě, by používání senzoru u mladé diabetičky neměl být žádný problém. Kontinuální senzor má mnoho výhod a pacienti s diabetem 1. typu by ho měli mít všichni. V dnešní době, kdy každý automobil v sobě na 30 senzorů a každý to považuje za normální. Je to pokrok, a ten se má využít.

  No a třetí součástí léčby je podávání inzulínu ve 4 denních dávkách nebo inzulínovou pumpou. Na základě podrobného a postupného zacvičení se musí pacient naučit dávkovat inzulín podle aktuální potřeby. U nás k tomu organizujeme kurzy pro pacienty, ve Skotsku to jistě bude podobně.

  V době, kdy se diabetes prvně projeví, to ale bývá obtížné. Zbytková sekrece inzulínu je někdy větší, jindy menší, a přesná dávka se nemusí trefit. Hodně také záleží na fyzické aktivitě.

  Hypoglykémie zpravidla není příliš závažná, protože tělo opravdu je schopné v reakci na hypoglykémii si samo uvolňovat glukózu z glykogenu v játrech, ale za určitých okolností to závažné může být. Navíc po pořádné hypoglykémii hladina krevního cukru naopak stoupá příliš, vy přidáte inzulín a vše se může znovu opakovat. Proto je dobré snažit se větší hypoglykémii zabránit, a to můžete nyní jen častějším měřením.

  S novou nemocí se pacienti většinou vyrovnají za 2 měsíce. Ale naučit se diabetes samostatně dobře řídit trvá déle. Myslím, že nyní bude vaše dcera potřebovat několik sezení s edukační sestrou, aby se vše naučila. A pro jistotu s sebou musí stále, opakuji stále a všude, nosit trochu cukru pro případ hypoglykémie. Také vám radím, abyste se o senzorech co nejdříve informovala a vyžadovala je. Představují velký pokrok a prostě jsou, tak se mají používat.

  Good luck! Za měsíc bude líp.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, dcera 4 roky byla v utery prijata na infuze z duvodu dehydratace zpusobene masivnim zvracenim. Byla ji namerena hodnota cukru 8.5mmol. Behem hospitalizace ji udelali ranni test pomoci glukometru rano a mela 3.9. chci se zeptat, zda jsou hodnoty nejak zasadni a muze se jednat o cukrovku. Samozrejme budeme absolvovat kontrolni odbery u obvodniho lekare. Dekuji Petra

  Odpověď

  Milá Petro, je mnoho důvodů, proč mohou malé děti zvracet. Jeden z nich je také nově zjištěná cukrovka. To by ale hodnota glykémie byla určitě nápadně vysoká. 8,5 mmol/l  je hodnota jen blízko nad normou, jistě tedy neodpovídá rozvinutému diabetu, který by působil zvracení. Při jakémkoliv větším zatížení, jako je třeba horečnaté onemocnění, může mít dítě mírně zvýšenou glykémii a nic to neznamená. Osobní glukometr sice není přesné zařízení určené k potvrzení či vyloučení diabetu (pokud nejde o vysloveně vysokou hodnotu), ale hodnota 3,9 mmol/l to prakticky vylučuje.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, předem Vám mockrát děkuji za Vaši předešlou odpověď. A ještě bych měla otázečku. Přítel normálně chodí, komunikuje. Doktoři říkali že jediný důvod proč může normálně fungovat, je to že je mladý. Zánět by měl být už zastavený. A chtěla bych se zeptat zda bude někdy moc se napít alkoholu (pivo). A jaké potraviny, jídlo bude moc jíst. Na internetu jsem toho moc nenašla. Předem mockrát děkuji za Vaši odpověď a přeji hezký zbytek dne. AppleCute

  Odpověď

  Dobrý den. Vašemu příteli je tedy snad konečně lépe, a tak už mohu snad odpovědět s trochou nadsázky a humorem.

  Zaprvé, vaše hlednání na internetu asi nebylo moc pečlivé. Nalezl jsem hned několik knih o dietě při onemocněních slinivky břišní, které jsou určené pro pacienty. Určitě si mezi nimi vyberete.

  Zde jsou:

  Dieta při vleklém onemocnění slinivky břišní (autorky: Marečková, Patlejchová, Hovorková)

  Onemocnění slinivky břišní, dieta pankreatická (autor: Pavel Kohout)

  Kuchařka při onemocnění slinivky (autorka: Růžena Milatová, Petr Wohl)

  I když blíže znám jen poslední 2, jsem si jistý, že o alkoholických nápojích se tam nic hezkého psát nebude. Alkohol je u nás nejčastější příčinou akutního zánětu slinivky břišní a stejně tak tomu je se záněty dlouhodobými. Někdo je vůči alkoholu více citlivý a stačí mu k vyvolání problémů jen minimum, u některých to důsledek dlouhodobého nadměrného pití alkoholu, ať už v jakékoliv formě. Pro pacienty, kteří prodělaly závažný zánět, platí určitě úplný zákaz. Ostatně, myslím, že jim stačí jen si pomyslet na to, čím si prošli, aby je přešla chuť. Tedy pokud nejsou na alkoholu závislí. Až bude všechno úplně v pořádku, tak třeba opravdu malé dávky nemusejí škodit, ale jako lékař to nedoporučuji. Pevně věřím, že váš přítel v životě najde jiné a lepší radosti.

  Abych celý ten dramatický zážitek pro vašeho přítele i pro vás trochu odlehčil a navázal na váš poslední dotaz, dovolte mi dávnou vzpomínku na dobu, když mému nejstaršímu synovi bylo asi 12 let. Příhodu vyprávěl svojí mamince, obvodní lékařce, aby se ujistil, že nic nepokazil.

  Když byl jednou sám doma, zvedl neodbytný telefon. Nějaký pacient z ambulance jeho mámy potřeboval nutně poradit. Syn jej upozornil, že maminka není doma, on že je doma sám a je mu 12 let a asi mu moc neporadí. Pán ale trval na tom, že radu nutně potřebuje a že ho moc o ni prosí. Měl strašlivý průjem a nebylo mu dobře. Cokoliv snědl, za chvilku vyšlo druhým koncem ven. Syn toho od své matky hodně zaslechl a nějaké ty průjmy také sám prožil. Ještě jednou upozornil, že je teprve dítě a žádný lékař a vysvětlil: „To nesmíte vůbec, ale vůbec nic jíst. Zato ale musíte hodně pít, abyste se nevysušil. Máma nám vždycky dává hořký čaj, tak ten hodně pijte.“ Pán moc poděkoval, řekl, že to zkusí a zavěsil. Jenomže za chvilku zavolal znova: „A prosím vás, můžu aspoň slané buráky, já mám na ně strašnou chuť“.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Jsem diabetik 1. typu (Lada). Bohužel se moc nekontroluji, mám 27 let a jsem sám, bez rodičů. Prostě jsem na všechno sám a nestíhám. Diabetes mám od svých 18. Problém je i to, že nemám zázemí a pořad bydlím tam, kde zrovna jsem zaměstnán. Když jsem tu cukrovku dostal, studoval jsem ještě na Slovensku, svého diabetologa jsem měl tam. Pak jsem pracoval v Praze, tam jsem ještě chodil pravidelně. Pak jsem 2 roky bydlel v Plzni,tam jsem ještě taky pravidelně chodil na kontroly. Ale asi tak za poslední  2 roky jsem vždycky jenom vyhledal až na poslední chvíli diabetologa, protože mi docházel inzulin, samozřejmě jsem ho vždycky dostal, s tím že si vyhledám lékaře a objednám se na kontrolu. Uvedomuju si svoje chyby a budu se snažit dodržiavat pravidlá, abych nedopadl špatně. Potreboval bych se nasměrovat k nějakému doktorovi, ke kterému bych mohl příjít na kontrolu v Karlových Varech, anebo když tak v Sokolově. Chtěl bych se zeptat ještě na jednu věc. Tenkrát ještě na Slovensku jsem byl na edukačním pobytu, a pamatuji si jak dobře jsem pak fungoval, tam mě tak nastavili, že pak asi 2 roky jsem byl úplně v pohodě. Ale teď naposledy jsem měl glykovaný hemogobin 91. Měl bych takovou možnost ještě? Jsem pojištěný tady v Čechách. Tady mám i přechodný pobyt. Předem děkuji. Oto

  Odpověď

  Milý Oto, znám podobné případy pacientů s diabetem, jako jste vy, a musím říct, že s nimi nemám dobré zkušenosti. Diabetes dlouhá léta nebolí, leccos se dá dělat na poslední chvíli a „nejlépe“ se žije s glykémií mezi 10 a 15 mmol/l, kdy nehrozí žádná hypoglykémie a nehoní vás to příliš na WC pro glykémii vysokou. Ale všeho do času, a to je bohužel pravda. U někoho dříve, u jiného později, se objeví problémy s diabetickou polyneuropatií, na očním pozadí se zjistí pokročilá retinopatie nebo pacient dokonce přijde k očnímu lékaři až s nitroočním krvácením, v moči se zjistí bílkovina anebo je hned nutná péče nefrologa. Je to smutné, ale stále se s takovými případy setkáváme. I když je to v dnešní době zbytečné. Mnoha problémům se dá předejít nebo je alespoň co nejvíce oddálit. Pacient s diabetem 1. typu, který o sebe pečuje, může prožít plnohodnotný život a zůstat dlouho aktivní a zdravý.

  I omluva za takové zanedbání bývá většinou podobná. Například to „nestíhám“. Nestíhám, protože nemám rodiče, o které bych musel pečovat... Nestíhám, protože ještě nemám děti, které přinášejí hodně starostí… Ale lékařům se omlouvat nemusíte. Omluvte se především sám sobě. Klidně si rovnou odpusťte, ale něco s tím udělejte! Možná se teď konečně ve vás něco hnulo, pokud vás to zase nepustí. Doufejme, že je ještě čas, diabetes máte teprve 10 let.

  Pořádnou edukaci určitě potřebujete, možná i při pobytu v nemocnici, aby bylo dost času vám všechno vysvětlit, abyste se setkal s pacienty, kteří už komplikace mají a abyste už konečně správně vykročil.

  Nejprve je ale nutné, abyste se řádně evidoval u diabetologa a chodil k němu pravidelně a snažil se poslouchat jeho doporučení. Ten potom rozhodne, jak by měla probíhat vaše edukace, případně vás doporučí na edukační pobyt. Bude už mít ale k dispozici nějaká vaše vyšetření. Nejedná se jen o laboratoř, ale měl byste také ukázat podrobné profily glykémií, které si asi zatím moc neměříte. Měl byste podstoupit kontrolu krevního tlaku, močového nálezu, měl byste absolvovat oční vyšetření. Když váš nový diabetolog uvidí, že jste ochoten spolupracovat, jistě vám pobyt v edukačním kurzu zprostředkuje. A na další kontrolu pak přijďte určitě včas a přesně, vezměte si s sebou výsledky samostatného monitorování glykémií a absolvujte předepsaná vyšetření.

  V diabetologii dnes existuje řada možností, jak pacientovi usnadnit a zlepšit život. Léčba je ale drahá a musí být zdůvodněná. Lékaři nemohou předepisovat k hrazení nákladné prostředky, které pacient neumí a nechce využívat, a tudíž mu nepřinášejí žádné zlepšení.

  Nemohu vás odkázat přímo na určité lékaře. Není jejich povinností vás přijmout do ambulance. Nicméně vám doporučuji, abyste se podíval na internet a zjistil, kde jsou ve vašem okolí diabetologické ambulance.

  Mohl byste také kontaktovat Diabetologické centrum v Karlových varech, kde by vám jistě poradili a doporučili vás dále. Kontakt naleznete na stránkách České diabetologické společnosti na  http://www.diab.cz/diabetologicka-centra

  Adresu a další údaje pro Karlovarský kraj jsem uvádím zde:

  Diabetologické centrum Karlovarské krajské nemocnice Interní oddělení

  Bezručova 19

  360 01 Karlovy Vary

  telefon : 353 115 483

  Fax: 353 115 528

  Koordinátor: MUDr. Gita Markofová

  Diabetolog: MUDr. Gita Markofová

  Edukátor: Gabriela Křížová

  Bezručova 19, Karlovy Vary, 360 00

  Telefon: 353 115 483

  E-mail: markofova@centrum.cz

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!