Poradna

nedaří se mi snížit hodnoty cukru

Datum vložení dotazu: 18.02.2020

Ptá se: Eva

Dotaz

Dobrý den, měla bych dotaz. Je mi 43 a mám cukrovku 18 měsíců. Ranní hodnoty mám
kolem 12 na lačno a přes den okolo 15 a po jídle mám i 20. Mám cukr v moči. Paní
doktorka mě stále léčí 3x denně Stadamed a 2x denně ½ tablety Amarylu. A teď mám
kontrolu za půl roku a při vidině že celou dobu budu mít stále problémy, je mi zle. Moje
problémy jsou úporné svědění genitálií, častá žízeň, časté močení, rozostřené vidění,
únava, natíkání nohou. Zdá se mi že paní doktorka se mnou nic nedělá a řekla mi že inzulín
mi nemůže dát, protože slinivka mi funguje. Snažím se dodržovat dietu. Ale cukr mi neklesá
a nevím co už mám dělat, nebo jestli je to tak správné. Děkuji za odpověď. Eva 

Odpověď

Milá Evo, že něco s vámi není v pořádku a že by se s tím mělo něco udělat, to je evidentní. Nicméně trochu víc informací by skutečně neškodilo, pokud byste ode mě očekávala přesnější odpověď. Na prvním místě bych potřeboval vědět, zda náhodou nemáte výraznou nadváhu. Dále by se hodilo znát, zda v poslední době hubnete, případně hodně hubnete a dále, zda máte v moči přítomné ketolátky.

Jste mladá a mohla byste mít diabetes 2. typu (jak asi předpokládá paní doktorka), ale také možná i diabetes 1. typu, který se postupně rozvíjí. To by se právě vyznačovalo tím hubnutím a přítomností ketolátek v moči.

Mám-li vám tedy i takto, jako neúplně informovaný lékař, nějak odpovědět, tak čtěte:

 1. Máte-li spíše nadváhu a nehubnete, tak znovu zhodnoťte svůj jídelníček. Měla byste jíst málo sacharidů, maximálně 150 g celkem za den. Pokud při vysoké glykémii jíte sacharidovou stravu, stejně to nemá cenu. Sacharidy se ve střevě přemění na krevní cukr, pak vám jen zvyšují glykémii a vy je vymočíte. Zkuste tedy přísnou dietu, hodně pijte neslazené nápoje a kontrolujte si glykémie. Efekt by se měl dostavit do několika dnů. Pokud nikoliv, budete tak jak tak potřebovat další léčbu. Lékaři někdy správně otálejí s nasazováním inzulínu u obézních pacientů s diabetem 2 typu, pokud očekávají velkou rezervu v možnostech omezení jídla. Tito pacienti po nasazení inzulínu někdy jen zbytečně dále tloustnou, ale diabetes se příliš nezlepšuje.
 2. Pokud jste ale spíše štíhlá a pokud hubnete, určitě vám bude v těle chybět inzulín. Kdybyste měla výraznější přítomnost ketolátek v moči, tak tím spíše. Měla byste tedy získat podrobnější doporučení diety s obsahem 150 až 200 g sacharidů, měla byste si měřit glykémie a měla byste alespoň prozatím začít užívat inzulín, pravděpodobně ve 3 až 4 denních dávkách. Mohlo by se jednat o diabetes 1. typu, pak by to bylo asi natrvalo. Vhodné by to bylo ale i při diabetu 2. typu. Po dosažení úpravy by se pak mohlo rozhodovat o další léčbě, mohly by stačit i tablety nebo 1 denní dávka inzulínu a tablety (a pochopitelně dieta).
 3. Svědění kolem genitálu je skoro jistě vyvoláno kvasinkovou infekcí. Kvasinky milují sladké a vlhčí prostředí. Na prvním místě byste měla dostat nějakou protikvasinkovou mast. Doporučuje nejlépe Fungicidin mast. Mohla byste užívat i Canesten creme nebo jemu podobný přípravek. Při infekci většího rozsahu byste mohla několik dní užívat i nějaký protikvasinkový lék v kapslích (např. Diflucan, Fluconazol apod.). Současně s tím je ale nutné zlepšit vyrovnání diabetu, aby se cukr nedostával do moči. K tomu se vztahují předešlé 2 body. Je také dobré dosti pít, „větrat“ postižená místa a dodržovat šetrně hygienu (oplachy vodou, ale nikoliv příliš mýdla), volné oblečení.
 4. Patrně si samostatně kontrolujete glykémie. To je dobře, v tom pokračujte. Pokud ale glykémie nejdou ráno pod 12 a někdy máte i 20, objednejte se co nejdříve na diabetologii. Potřebujete podrobné poučení a změnu léčby. Mezi tím dodržujte dietu s výrazným omezením sacharidů (musíte přesně vědět, o co se jedná – i na našem webu najdete vhodné informace) a dostatečně pijte.

Při správné léčbě by se váš stav měl rychle upravit. Neoddalujte návštěvu diabetologa. Hned se objednejte a trvejte na včasném termínu maximálně do několika dnů.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

226 dotazů

 • Dotaz

  Existuje dávkovací pero s pamětí? Mělo by si pamatovat několik dávek a časů nazpátek. Nám sklerotikům by to pomohlo. Pero jsem měl, ale už se prý nevyrábí. 

  Odpověď

  Dobrý den, máte pravdu dříve bylo k dispozici například pero HumaPen MEMOIR (od Eli Lilly) nebo NovoPen Echo (od Novo Nordisk). V portfoliích firem se sice na internetu nacházejí, ale běžně v lékárnách nebo zdravotnických potřebách v ČR dostupná nejsou. NovoPen ECHO jsem zahlédla na několika internetových stránkách ještě v prodeji (ale jak jsou validní je otázka). Pokud by Vám stačila trochu jednodušší funkce - ukázání času od posledního podání inzulinu - je nyní na trhu sehnatelný Timesulin (http://www.timesulin.cz/index.php) - což je speciální víčko, které se dá použít u jednorázových per -  slouží jako časovač a ukazuje dobu od poslední aplikace.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová z diabetologické stanice a ambulance Interní kliniky Fakultní nemocnice v Motole)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, stručně. 74 let, žena, ranní glykémie 5.6,_5.8,-6, glyk. hem. 47,OGTT 4,4.....5,1. Váha 68 kg, výška 166 cm,.pas 76 cm boky 107 cm .

  A ještě glykémie po jídle. Tak 6,8 - 8,2 po 2 h. klesne jen na 6,2-5.7. Naroz. 4.3. 1946 děkuji. Děkuji za odpověď. Libuše nar.1946

  Odpověď

  Milá Libuško, když to tedy chcete slyšet, tak máte prediabetes. Občas máte trochu vyšší glykémie na lačno, občas hraniční po jídle. Orální glukózový test vám vyšel dobře, jestli jste to dobře napsala. A máte trochu vyšší hodnotu glykovaného hemoglobinu.

  Ale co z toho plyne? Já po letech v oboru s trochou přehánění rozlišuji osoby které mají diabetes a osoby, které ho ještě nemají, takže by se tomu dalo říkat prediabetes. To už je ale deformace letité praxe.

  Vy jste celkem štíhlá. Tak bych vám doporučil zůstat štíhlá a dost se pohybovat. Nejíst mnoho sacharidů (tak do 150 g denně), dost zeleniny.

  Někdo by možná doporučil ještě metformin, např. 2x 500 mg. To by mohlo pomoci předcházet zhoršování, ale já bych u vás vsadil spíš na dietu, protože jste štíhlá a dokážete to.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, prosím Vás mám obavu z testu na OGTT z důvodu, že je to příliš velký šok pro organismus. Je nějaká možnost jak zátěžový test nahradit? Např. pokud mám doma glukometr a každý den si budu měřit hodnoty , měla bych při zvýšených hodnotách přijít na to, že něco není v pořádku a následně navštívit lékaře. Děkuji Dana

  Odpověď

  Milá Dano, glukózový toleranční test není žádný šokující výkon, i když vypít půl litru sladkého čaje není moc velký gastronomický zážitek. Cukru je tam asi tolik, jako když si dáte k obědu normální českou porci žemlovky. To by vás asi nezabilo, že?

  Já ale glukózového tolerančního testu velký milovník nejsem. Většinou se jen prokáže to, co stejně víme. Někdo má ale rád, když mu podle čísel vyjde: nejsem diabetik. Nebo doktor pacientovi ukáže: vidíte, tak jste diabetik. Ve skutečnosti však někdy mezi tím velký rozdíl není. Asi jako bych někoho hodnotil, zda je tlustý nebo ne.

  Takže myslím, že vám občasné měření glykémie na lačno a občas po jídle poslouží spíš lépe. Uvidíte změny v čase. A ještě něco. V dnešní koronarové době bych zbytečně na vyšetření k doktorovi neběhal. Opravdu je lepší, když si sama změříte glykémii. Větší problém je, jak s výsledky naložíte. Když budou hodnoty vyšší, donutí vás to k nějaké úpravě režimu? Budete méně jíst a více se pohybovat? To bude spíše ten šok, až si dáte na talíř jedno jablko a kelímek bílého jogurtu a nazvete to obědem.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, při domacim měření glykémie jsem si naměřila lačnou v sobotu 5,4 mmol/l. V neděli 6,1mmol/l. Po obědě 5,2 mmol/l, večer 8,1mmol/l. Testovala jsem si moč - mám ketony v moči a urobilinogen. Jsem objednaná na gastroskopii, a nyní bych potřebovala i odběry krve ohledně cukrovky ale bohužel je epidemie. Naďa

  Odpověď

  Milá Naďo, vaše glykémie nejsou zase tak strašné a zatím kvůli nim běhat nikam nemusíte, zvláště když si můžete glykémie sama kontrolovat. Prvním opatřením je samozřejmě úprava životosprávy, viz naše rubrika dieta, jde zejména o omezení sacharidů v jídle. Sama uvidíte podle měření, zda to funguje. Měřte se občas po jídle.

  Jinak nevím, jak moc máte ketony v moči. Jedno + vzniká u někoho po delším lačnění. Ale ++ a zejména +++ může už znamenat poruchu, kterou by měl řešit lékař. Já vás nevidím, ale kdybyste byla mladá a štíhlá a měla ketony ++ či více, tak bych také uvažoval, že může jít o projev diabetu 1. typu.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, prosim o radu. Mam tehotenskou cukrovku. Ranni glykemie se vysplhaly az ma 5,9. Dostala jsem 8 jednotek inzulinu. Merila jsem se vzdy z leve ruky a ani s inzulinem glykemie neklesa. Nyni jsem zjistila, ze opakovane mam z leve ruky hodnoty 5,7-5,9 a z prave 5,2. Cim je to mozne? Dekuju Lucie

  Odpověď

  Milá Lucie, odpověď se pokusím zahájit pokusem o vtip. Molekula glukózy existuje v přírodě jako dvě formy L a D, které se od sebe liší jen tím, že jedna je zrcadlovým obrazem té druhé. Jako když se díváte do zrcadla a máte na levé tváři pihu. V zrcadle ji uvidíte na své pravé tváři, ale jinak jste to úplně vy.

  Když rozpustíte L glukózu ve vodě, láme se v roztoku světlo doleva. Když rozpustíte D glukózu, světlo se láme doprava. Proto označení D (dexter, což znamená vpravo). V krvi má člověk ale pouze D glukózu. L glukózu člověk vůbec nedokáže metabolizovat. D glukóze se také dříve říkávalo dextróza. Tak byste podle všeho měla mít vyšší glykémii vpravo.

  To je ale jen hloupý vtip, který mě napadl. Jinak to opravdu není možné, abyste v kapilární krvi měla odlišné koncentrace glukózy nalevo a napravo. Pamatujte, že osobní glukometr neměří přesně a ani k velmi přesnému měření není určen. Při hodnotách glykémie kolem 5 – 6 mmol/l je přípustná odchylka asi 1 mmol/l plus i minus.

  Když se např. 2x píchnete do malíku či prsteníku na stejné ruce, nemusíte tedy dostat naprosto stejné výsledky. Záleží na náhodě, ale také na velikosti kapky, rychlosti, s jakou krev nasajete na testovací proužek, teplotě ruky a také na případných nečistotách na prstu (zbytky ovoce, např.) apod.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Na stránkách nebude zobrazena

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!