Poradna

Mám cukrovku?

Datum vložení dotazu: 26.08.2020

Ptá se: Tomáš

Dotaz

Před rokem jsem měl glykémii 5,6 na lačno a glykovaný hemoglobin 32 a před 2 lety totéž. Nyní jsem měl glykémii 6,6 na lačno a glykovaný hemoglobin 47. Za poslední rok jsem přibral vinou nedisciplíny v jídle 15 kg. Praktická lékařka říkala, že musím zhubnout a že kdybych měl glyk.hem. 52, tak by mi musela předepsat léky. Neměl bych kromě hubnutí navštívit ještě diabetologa? Tomáš

Odpověď

Milý Tomáši, na to lze říci parafrází na známé přísloví: Tak dlouho se chodí s džbánem pro ….. pivo, až z toho vznikne cukrovka.

Glykémie na lačno je zvýšená, není ale ještě v rozsahu pro oficiální označení „diabetes“.

Glykovaný hemoglobin je 47 mmol/mol, což je hodnota, kterou lze již podle nově schválených doporučení považovat za „diabetickou“. A vy dobře znáte příčinu.

Pokud by si pro vás vaše praktická lékařka udělala dost času a vy byste byl ochoten si něco o tom přečíst, případně si dojednat schůzku s nutričním terapeutem či dietní sestrou, k diabetologovi byste nemusel. Hlavní úkolu spočívá ve vás a jde především o to, abyste si uvědomil, zda jste ochoten a schopen s tím něco udělat. Omezení kalorického příjmu, vylepšení jídelníčku ve prospěch zdravých jídel a tělesný pohyb, to jsou věci, které nyní nejvíce potřebujete. Mohl byste ke snížení glykémií již nyní užívat nějaké léky, nejvhodnější by byl metformin, který vám vaše praktická lékařka může předepsat. Měl byste si také pořídit osobní glukometr a občas si sám testovat glykémie, na lačno i po jídle, abyste viděl, jak vaše odhodlanost funguje. Do vaší výbavy by měla patřit také kvalitní osobní váha ukazující do 150 kg. Hodila by se přesná váha na potraviny, abyste si mohl vážit, kolik toho sníte. Doporučuji vám také osobní měřič krevního tlaku, protože určitě máte zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění a udržování krevního tlaku je pro vás součástí základní prevence. Tak vzhůru do toho!

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

324 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, mám dcerku 5let. Nedávno měla z ničeho nic náhlou bolest hlavy, celá zesinala a nedokázala stát na nohou. Teplotu neměla. Z moči jsem papírkem zjistila vysoké PH a ketony. Bojím se, že může mít cukrovku. Jaké mám požadovat vyšetření po dr.? V moči papírkem glukózu neměla, tak to prý cukrovka není, ale ketony mívá v moči často aniž by hladověla. Je sledována na gastro pro časté zácpy a podezření na celiakii (zatím neprokázáno). Kamila

  Odpověď

  Milá Kamilo, vaše dcera téměř jistě diabetes nemá. Diabetes u dítěte probíhá většinou prudce (začátek) a glykémie bývají vysoké. Mírně zvýšená glykémie ale žádné příznaky nevyvolává. Pokud v moči není cukr, znamená to, že glykémie v posledních hodinách nebyla nad 10 mmol/l, což jinak není moc vysoká hodnota. Ketony se objevují u dětí i při krátkodobém hladovění, záleží na tom, jak moc jsou pozitivní. Jeden křížek ještě nic neznamená. V průběhu horečnatých onemocnění často děti méně jedí nebo zvracejí, a tak se v moči mohou objevit ketolátky. Ani jednorázově mírně zvýšená glykémie ještě není důvod k poplachu, to by musela být zvýšená opakovaně nebo zvýšená hodně. Pro klid v duši zkontrolujte přítomnost cukru v moči opakovaně. Také se snažte, aby dcera i v průběhu onemocnění jedla.  

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Mam dcerku 7 let a před týdnem jsme se dozvěděli že ji diagnostikovali cukrovku 1. typu. Dcerka to špatně snáší, a hlavně to píchání inzulinu. Nemám s tím žádné zkušenosti a snažím se o cukrovce dozvědět co nejvíce. Chtěla jsem se zeptat, jestli se nedá podávat inzulin jednodušším způsobem, vlastně myslím bez píchaní... A bylo by to možné, že se jí to ztratí, jelikož má teprve 7 let a vlastně se vyvíjí? Děkuji mockrát za odpověď. Silvie

  Odpověď

  Milá Silvie, týden je příliš krátká doba na to, abyste se vaše dcera a vy s novou nemocí smířily. Je to velká změna v životě, která zpočátku přináší mnoho obtíží, ale časem se ukáže, že i tak lze žít normální život a užívat si radostí. Pro vás to bude asi těžší než pro dceru. Dost brzy poznáte, že to „píchání“ není zas tak obtížné a spíše je obtížné udržovat glykémie v požadovaném rozmezí, což člověk dělá zejména s ohledem na budoucnost. Děti s diabetem jsou pak většinou mnohem odolnější vůči těžkostem, které život přináší. Umějí se o sebe lépe postarat, protože vědí, že v životě nejdou věci správně jen tak samy od sebe, a to z nich dělá schopné a aktivní lidi. Brzy zjistíte, že české přísloví „Nic se nejí tak horké, jak se to uvaří“ prostě platí.

  Vy byste se měla snažit získat informace od lékařů a sestřiček a zakoupit si nějakou dobrou knihu o diabetu. Doporučuji vám zejména knihu Jan Lebl a kolektiv: Abeceda diabetu. Nakladatelství Maxdorf, Praha. Tam najdete poučení i o jídle a o všech současných možnostech. Knih ale existuje více.

  Pro léčbu diabetu dnes naštěstí existují skvělé pomůcky a přístroje, které život usnadňují a pomáhají předcházet komplikacím diabetu. Žádná metoda ale není zázračná, diabetes 1. typu zatím vyléčit nelze. Provádějí se sice transplantace pankreatu nebo izolovaných Langerhansových ostrůvků , ale tyto metody se zatím nepoužívají pro děti, ale jen u vybraných a velmi komplikovaných pacientů. Z počátku budete muset dcerce hodně pomáhat, ale ona se brzy všechno naučí dělat sama, čím dříve, tím lépe.

  Dnes je důvod také doufat, že v dohledné budoucnosti se objeví metody nové, ať již s pomocí moderní technologie nebo transplantací, které nahradí v těle chybějící inzulín a zajistí trvale dobrou hladinu krevního cukru. Zatím tomu tak ale ještě není.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, dostal jsem se do zajímavé situace. Když jsem si změřil cukr, tak z ukazováčku jsem si naměřil hodnotu o tři jednotky vyšší než z prostředníčku. Zároveň, po rozbalení nového balení testovacích proužků jsem si rovněž naměřil nižší hodnoty. Je možné, že bylo předchozí balení testovacích proužků vadné? Jednalo se o proužky wellion galileo(vltava) - vyšší hodnoty a wellion galileo. Předem děkuji za odpověď

  Odpověď

  Milý Jane, glukometry, které jsou v ČR oficiálně distribuované, mají ověřenou kvalitu a jejich přesnost je dostatečná k tomu, aby mohly sloužit pro řízení léčby pacientů s diabetem. Žádný přístroj ale není absolutně přesný, vždy je nutné pro srovnání použít nějakou referenční metodu a i ta má svoji „chybu“. Své pochybnosti nejlépe vyřešíte tím, že si v lékárně zakoupíte testovací roztoky, které se ke glukometrům prodávají v lékárnách – pro každý glukometr jiné. Většinou se jedná o koncentraci glukózy blízkou normě a o hodnotu vyšší. Je uveden rozsah chyby, který je pro glukometr přípustný. Povolená chyby je poměrně veliká, např. při hodnotě 7 mmol/l je doporučeno hodnotit výsledky 6 až 8,5 jako ještě správné (uvádím jen příklad).

  Už Herakleitos z Efesu řekl v době před naším letopočtem, že nevstoupíte 2x do stejné řeky. Tudíž ani nezískáte 2 stejné hodnoty při měření stejným přístrojem ze stejné kapky krve. Ale všechno má své meze.

  Proužky, pokud jsou správně skladované, tak vydrží poměrně hodně a i po exspirační době bývají ještě dobré. Nicméně mohou být vadné, zejména pokud přechodně byly v příliš vysoké teplotě. Glukometr může být také znečištěn, mohl jste mít na prstech zbytky glukózy po pojídání ovoce, případně mohla uplynout určitá doba mezi měřením a hladina cukru v krvi se mohla změnit (panta rhei, jak pravil Herakleitos).

  Pokud proužky ukazují např. ze stejné kapky krve jednou 7 a jednou 12, tak je určitě někde chyba. Pokud to ale bylo jednou 7 a jednou 7,8 , tak je to z hlediska používání glukometrů u diabetika v pořádku. Obě hodnoty jsou lehce zvýšené, a tato informace by vám mohla stačit k tomu, abyste věděl, co můžete či nemůžete jíst, kolik si dát inzulínu apod.

  Závěr: doporučuji testovací roztoky a použít je podle návodu (nebo nebuďte tak zvědavý – to žertem). Porovnání s laboratoří nestačí – ty mají jiné metody nejen pro zpracování vzorku a většinou to také má příliš velké časové okno, takže pokud to není z jedné kapky, tak to nic neříká).

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, píšu jen ze zvědavosti je možné, že na tuto otázku neodpovíte což může být docela škoda. Kvůli redukci mojí nadváhy jsem zvolil ten nejhorší možný způsob a to ten, že jsem sáhl po pervitinu. Vydržím nejíst celý den co mi ale vrtá hlavou a co nechápu je, že v průběhu dne musím připichovat inzulín a Glykémie stejně stoupá aniž bych cokoliv kromě vody jedl chci se zeptat jak je to možné?

  Odpověď

  Milý mladý muži,

  pervitin obsahuje metamfetamin, stimulační drogu. Amfetaminy zvyšují hladinu katecholaminů, tedy i adrenalinu. Adrenalin působí opačně než inzulín na hladinu krevního cukru. Zvyšuje uvolňování glukózy z jater. Tím se tedy váš mnohem menší problém dá vysvětlit. Je možná pravda, že po pervitinu lidé zapomínají na jídlo, a to zase glykémii snižuje, ale u vás bych viděl toto vysvětlení.

  Vy jste si zřejmě sám vědom, jak nedobře si počínáte. Pokud nejste ještě zcela závislý, okamžitě toho zanechejte, protože špatné konsekvence na sebe nenechají čekat. Pokud už přestat nejste schopen, vyhledejte pomoc.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, díky psychické zátěži se mi už 5 měsíců drží inzulín okolo 18/20 mmol/l. Sem tam vyskočí i ke 30 mmol/l. Jak dlouho je udržitelné být pouze na dietě a pohybu? Nechce se mi brát léky a už vůbec ne píchat inzulín. Uršula

  Odpověď

  Milá Uršulo, prakticky jste o svém diabetu neposkytla žádné informace. Neznám váš věk, váhu, další nemoci, léky. Zřejmě máte diabetes 2. typu, protože být diabetikem 1. typu, tak už asi ležíte na nějaké jednotce intenzivní péče.

  Pokud vaše vysoké glykémie nejsou vyvolány pouze bohapustým přejídáním, tak šance, že si nějak pomůžete pouze dietou, je velmi malá. Ptáte-li se, jak dlouho to tedy takto bez patřičné léčby vydržíte, tak já se domnívám, že moc dlouho ne. Brzy se vaše tělo vyčerpá, budete ztrácet hodně tekutin a solí, poškodíte si ledviny, nervy, oči a asi dostanete nějakou infekci, která vás do nemocnice stejně přivede.

  Určitě s tím hned něco udělejte, nevymlouvejte se na psychickou zátěž, vyhledejte doktora a trochu se snažte. Diabetes se sám od sebe nespraví, postavte se k tomu čelem, a dobře se vám povede. Takhle s léčbou začnete stejně, ale za cenu možná už těžko napravitelných zdravotních škod.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!