Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

jezení sladkého na léky

Datum vložení dotazu: 02.02.2024

Ptá se: Lucie

Dotaz

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak můžu vysvětlit cukrovkáři, že na léky, které snižují hladinu cukru v krvi nemůže jíst sladké?

Odpověď

Milá Lucie, položila jste spíše řečnickou otázku, asi byste si postěžovala. Jinak ale vůbec nic neuvádíte, co by se týkalo zdravotního stavu.

Při léčbě diabetu se snažíme zejména předcházet dlouhodobým komplikacím diabetu, které vyplývají ze zvýšených hodnot glykémie. Přitom se snažíme co nejméně narušit běžný život pacienta a učinit mu léčbu snesitelnou.

Vhodné stravování, výběr potravin a celkové kalorické vydatnosti volíme individuálně, přičemž se snažíme dosáhnout následujících cílů:

 1. Zabránit nadměrnému vzestupu hladiny glukózy během celého dne. Zpravidla se snažíme, aby hodnoty nebyly ani po jídle nad 10 mmol/l, na lačno pokud možno mezi 4 a 7 mmol/l.
 2. Zabránit výskytu hypoglykémií, přičemž u mladších osob a osob které hypoglykémie dobře rozpoznávají akceptujeme občasné mírné hypoglykémie, které nenarušují běžnou denní aktivitu
 3. Zajistit přiměřenou výživu, to znamená zejména předcházet obezitě, ale na druhé straně u osob štíhlých předcházet podvýživě
 4. Předcházet cévním komplikacím diabetu, které mohou vyplývat s vysokého příjmu tuků, zejména živočišných

Pokud se nám dosahovat těchto cílů daří, tak celkem příliš do pacientovy dietní životosprávy nezasahujeme, i když se nám někdy může zdát zvláštní. Dobře léčená osoba s diabetem, která nemá sklon k obezitě, může klidně jíst občas něco sladkého, co jinak obecně pacientům s diabetem nedoporučujeme. Pokud člověk umí dobře odhadnout množství sacharidů a umí tomu přizpůsobit léčbu, může si občas dát zmrzlinu, kousek čokolády, dortík a podobně. Je zlozvykem některých lékařů a mnoha osob v okolí sledovat zvědavě, co pacient s diabetem jí, a komentovat to.

Takže si z mojí odpovědi vezměte, co chcete. Pokud si váš syn, druh, manžel či rodič vede s diabetem dobře, nechte to na něm a nemluvte mu do jeho dietních zvyků. Pokud systematicky tloustne či má velmi rozkolísané glykémie, v klidu mu doporučte dietní edukaci u odborníků.

Poznámka redakce:

možná by Vás mohly zaujmout naše Fotojídelníčky

Další dotazy z kategorie "Obecné"

830 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, mám domácí glukometr a občas se namátkově měřím. Ráno na lačno mývám hodnotu 4,7-5,3 mmol/l. Teď jsem ale zjistila, že mi to po snídani mnohdy vylíhne až 9 mmol/l. Zvláštností je, že mi to během dne zase spadne a po dalším jídle se to drží v normálních nižších hodnotách 5-7 mmol/l i dvě hodiny po jídle. Tenhle problém pozoruji jen po snídani. Cukrovku v rodině nemáme, vždy jsem se zdravě stravovala, nadváhu jsem nikdy neměla, to spíše podváhu. Měřím 156 cm a vážím 46 kilo. Je mi 30 let. Jím každý den dostatek zeleniny a vlákniny, piji jen vodu (žádné slazené nápoje), jen kafe po ráno se lžičkou cukru. Teď jsem se dali dokonce i na veganskou stravu…myslíte, že to může být změnou stravy? Jsem z toho vyděšená, jelikož už zdravě žiji. Děkuji předem za odpověď, Alena

  Odpověď

  Dobrý den,

  podle glykémií z glukometru nelze jednoznačně diabetes mellitus stanovit nebo vyloučit. Hodnota 9 mmol/l ještě nutně diabetes znamenat nemusí, může ale značit například poruchu glukózové tolerance (která spadá do tzv. prediabetu). 

  V ranních hodinách může být u některých jedinců horší citlivost na inzulin než v ostatních částech dne. Snídaně proto může zvýšit hladinu cukru v krvi více než třeba večeře, přestože bylo při obou stejné jídlo a nebyl vliv pohybu. To může být způsobeno např. uvolňováním hormonů (kortizol, somatotropní hormon…) v brzkých  ranních hodinách. Hormony jsou v tuto dobu zvýšeně uvolňovány v rámci běžného cirkadiánního rytmu (= denního cyklu těla).

  Váš popis opravdu nesedí na běžného pacienta s diabetes mellitus 2. typu. Samozřejmě existují i jiné typy diabetu -  DM 1. typu, MODY diabetes (způsobený určitou mutací genu), sekundární typy diabetu při jiných onemocněních či léčbě… Tyto typy diabetu se mohou vyskytovat u mladých štíhlých, zdravě se stravujících jedinců. Snažte se prosím ale neděsit.

  Nejjednodušší by bylo domluvit se s praktickým lékařem na podstoupení oGTT testu. Při něm vypijete roztok glukózy (jednoduchého cukru) v přesně stanoveném množství. Přesné množství tohoto cukru vypitého v krátkém časovém úseku umožnilo, že máme přesně stanovené hodnoty hladin cukru v krvi (glykémie), do kterých by se měl zdravý jedinec vejít. To u běžného jídla není možné, protože se skládá z různých částí, které obsahují nejen sacharidy (cukry) ale i další složky, jež mají vliv na rychlost vstřebávání těchto sacharidů.

  oGTT Vám proto může dát jasnější odpověď, jak to s Vámi vypadá.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den,je mi jasné, že po konzumaci sladkého jídla vzroste hladina cukru v krvi. Lze považovat hodnotu cukru 14,8 po konzumaci makoveho zavinu ještě za běžnou v toleranci? Hodnotu jsem si naměřila ca 1-2 hod po jidle. Jelikož jsem se necítila dobře, napadlo mne si změřit cukr.Tyto stavy mívám nyní častěji. Lze se tedy předávkovat cukrem ,zvednout si takto cukr i u zdravého člověka ?děkuji Pavlina

  Odpověď

  Dobrý den,

  bojím se, že hladina 14,8 (ani po sladkém závinu) by se neměla u zdravého jedince vůbec vyskytnout. Chápu, že jste se při takto vysoké hladině necítila dobře. 

  Doporučuji navštívit praktického lékaře a provést u Vás testy na diabetes mellitus -  začít lačnou glykémií po 8 hodinách bez jídla a případně při normálních hodnotách lačné glykémie doplnit oGTT. 

  Při oGTT se podává 75g glukózy ( jednoduchého cukru) a hodnota by se neměla po 2 hodinách vyšplhat na 11 mmol/l. 

  Nevím kolik jste snědla závinu. Je pravda že 200 g závinu (polovina komerčně prodávaných závinů) má klidně 98 g sacharidů. Pokud byste snědla celou šišku, mohlo by to být až 196 g sacharidů, ale přesto byste se takto vysoko jako zdravý jedinec dostat neměla.

  Takže směr je jasný -  navštívit praktického lékaře (obvoďáka) a dohodnout se s ním na testech.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mám diabetes 2 stupně od 33 let. Zarazila mě nyní hodnota c-peptidu na lačno 750. Měla jsem za to, že obézní diabetici 2 typu mají hodnoty c - peptidu nad normu. Nemohu mít jiný typ diabetu než tu 2? Tereza

  Odpověď

  Milá Terezo, C-peptid je pomocný ukazatel při sledování diabetu. Jeho přítomnost svědčí o tom, že je člověk schopen si tvořit svůj vlastní inzulín (C-peptid je součást molekuly, která se uvolňuje od pro-inzulínu ve chvíli, kdy se uvolňuje inzulín).

  Hladiny C-peptidu jsou ovšem velmi variabilní. Osoby s nadváhou mívají tzv. inzulínovou rezistenci a aby se přímo neprojevil diabetes, musejí produkovat větší množství inzulínu. Proto také mívají vyšší hladinu C-peptidu.

  Když se dále inzulínová rezistence zvětšuje, beta buňky pankreatu již nestačí někdy produkovat více inzulínu a projeví se diabetes. C-peptid může být stále ještě zvýšený. Časem se ale beta-buňky unaví a nejsou schopny vyrábět více inzulínu nebo jejich schopnost dokonce klesá. V té chvíli pak klesá i hladina C-peptidu, ale u diabetu 2. typu prakticky nikdy nezanikne zcela.

  Může se také stát, že vaše porucha je vynikajícím způsobem kontrolována. Třeba léky, nebo díky pohybu a zhubnutí. Tím se může zlepšit citlivost vůči inzulínu a tudíž není nutná jeho další nadprodukce – a C-peptid klesá.

  Jak vidíte, C-peptid je opravdu jen pomocný ukazatel. Rozmezí normálních hodnot je velmi široké V diabetologii má vyšetření význam hlavně pro odlišení diabetu 1. typu a diabetu 2. typu. U rozvinutého diabetu 1. typu je hladina C-peptidu velmi nízká nebo nulová.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, mam nadvahu a obcasne kozni priznaky cukrovky (vyrazky atd). Po kave s mlekem jsem si domacim glukometrem meril cukr a nameril jsem 4,6. Je mozne, ze mereni bylo nepresne? Stava se v praxi, ze pacienti maji nalacno normalni hodnoty a po jidle nebo ogtt hodnoty cukrovkove?

  Odpověď

  Dobrý den,

  přesnost měření opravdu potvrdit nemůžu. Je možná povolená odchylka při měření glukometrem, ale stejně tak může dojít k chybě glukometru, nebo špatnému technickému provedení měření. Hodnota 4,6 mmol/l je zcela normální hodnota a může se po kávě vyskytnout (pokud jste neměl na mysli 14,6 mmol/l, to už by u zdravého jedince bez diabetu rozhodně být nemělo).

  U diabetika mohou být normální lačné glykémie, ale pozitivní nález při oGTT.  Vaše slinivka zatím může mít dostatečnou funkci (dostatečně pracovat), aby dorovnala hladinu cukru v krvi přes noc, ale buňky v ní už např. nedokážou vytvořit, případně uvolnit dost inzulinu po jídle. Právě z tohoto důvodu bylo zavedeno používání oGTT, jež umožnilo podstatně vyšší záchyt diabetiků, než jen lačná glykémie, nebo jen glykovaný hemoglobin.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, několik let užívám statiny na cholesterol. Při změně praktického lékaře jsem měla v létě 2023 při odběrech vyšší glykemii (5,7) a hodnotu glykovaného hemoglobinu 35. Při dalším odběru jsem měla ranní glykemii 5,57, nyní při další kontrole jsem měla ranní glykemii 5,3 a glykovaný hemoglobin 42. Glykemii si kontroluji glukometrem (vím, že poskytuje jen orientační hodnoty), ranní glykemii mívám okolo 5,4-5,9, po jídle max. 7,8, hypoglykemii jsem nikdy neměla. Nyní mi byl praktickým lékařem kvůli glykovanému hemoglobinu 42 nasazen metrofmin na ochranu slinivky. Nemůže nastat hypoglykemie při jeho užívání, když mám hodnoty hraniční? Je možné ještě nějaké vyšetření, na jehož základě lze stanovit, zda mám prediabetes, nebo již diabetes, event. vaše doporučení pracoviště k jeho provedení? Mám doporučení na stravu se 175, event. 225 g sacharidů, ale mám prokázaný gen obezity a domnívám se, že je to na mne dost, pro hubnutí mám vyzkoušených 145 g sacharidů. Každé kilo dolů mi dá obrovskou práci, neboť z fyzických důvodů nemohu mít tolik fyzické aktivity, jak bych potřebovala mít. Děkuji za odpověď. Marie

  Odpověď

  Milá Marie, pre-diabetes nejspíš skutečně máte a měla byste dbát na svoji dietu a pohybový režim. Rozhodně by pro vás byla vhodná dieta se 175 g sacharidů nebo klidně i méně a měla byste se snažit zhubnout.

  Metformin je pro vás bezpečný a užitečný, hypoglykémii vám určitě nevyvolá. Metformin sám o sobě nepůsobí hypoglykémii. Může se tak stát jedině v kombinaci s jinými léky, které zvyšují sekreci inzulínu, což metformin není.

  Žádné další specializované vyšetření není potřeba. Výhodné by bylo, kdyby vás sledoval nějaký lékař, který by povzbuzoval vaši snahu snížit váhu a udržovat v rámci vašich fyzických možností pohybovou aktivitu a čas od času vám zkontroloval glykémii. Prevence zhoršování glukózové tolerance leží ale zcela ve vašich rukách. Měla byste dospět k přesvědčení, že to má smysl a že jste ochotná pro to něco dělat. Lékaři vám mohou lépe vysvětlit principy diety a možnosti pohybu konkrétně pro vaši osobu, ale vy jste ta rozhodující osoba, na které bude záviset úspěch. Diabetes v současné době nemáte, ale co není, může být. Je zbytečné podstupovat v současné době další testy.

  Doporučení redakce:

  podívejte se na na naše Fotojídelníčky zde: https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek zvolte si v Typu diety množství sacharidů na den, vyberte, zda chcete svačiny (5 jídel denně), či jen 3 jídla denně (bez svačin), udejte počet dnů jídelníčku a klikněte na Generovat náhodně... Jídla můžete samozřejmě dle chuti měnit.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!