Poradna

hypoglykémie, stres, pocit na zvracení, bušení srdce

Datum vložení dotazu: 07.07.2020

Ptá se: Michaela

Dotaz

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda muže být hypoglykémie jen dočasná, třeba z důvodu špatného stravování, nebo stresu. Už 4 měsíce trpím na bolest zad po těžké námaze a v průběhu se mi z toho stal velký stres, jelikož jsem nevěděla, co se mnou je, zda to není něco vážnějšího, plus stres z koronaviru. Začala jsem mít problémy, které vypadají jako příznaky hypoglykémie. Některá rána se vzbudím a je mi trochu na zvracení, než se najím, přes den se mi stává, že když mezi snídaní a obědem nic nejím, mám kolem oběda stavy nervozity, třes rukou, začnu byt malátná, trošku mimo a mám pocit, že už musím rychle něco sníst, jinak mi bude ještě hůř. Jak se najím, jsem pak v pohodě. Toto se stane třeba i vícekrát za den. Odběry jsem mela všechny v pořádku. Může přes odběry, které jsou v pořádku, být něco se štítnou žlázou nebo hrozit cukrovka? Byla jsem i na sonu břicha a vyšetření žaludku a nic se nenašlo. Měla bych radši zajít na vyšetření štítné žlázy, nebo znovu vyšetrit cukr, i když krevní testy nic neukázaly? Je mi 30 let a asi před 15 lety jsem byla na kontrole ŠŽ a mela jsem mírně zvýšene hodnoty. Mela jsem jít později na kontrolu, ale žádné problémy jsem neměla, tak jsem na kontrolu nešla. Měla jsem také bušení srdce a menší úzkosti v době, co jsem prožívala stres a mám několik menších uzlinek na krku. Děkuji mockrát za odpověď. Michaela
věk: 31 let výška: 164 cm váha: 54 kg

Odpověď

Milá Michaelo, hypoglykémie mohou mít různé příčiny. Zdaleka nejčastěji se vyskytují u pacientů s diabetem, kteří jsou léčeni inzulínem. Tam je hlavním problémem jejich včasné zjištění, aby jim mohl pacient předcházet.

U nediabetiků je ale situace úplně jiná. Prvním problémem je především ověřit, že se jedná o hypoglykémie. K průkazu hypoglykémie samozřejmě nepostačují obtíže pacienta, ale především je nutné přesným měřením prokázat nízké hladiny krevního cukru. Teprve potom má smysl se pouštět do vyšetřování. U vás ale jakýkoliv údaj o nízké hodnotě glykémie chybí a že se jedná o hypoglykémie je dost nepravděpodobné. Přinejmenším byste měla být vybavena osobním glukometrem a při obtížích se změřit. Nízké hodnoty by měly být zachyceny opakovaně.

Pokud se necítíte dobře, měla byste skutečně podstoupit lékařské vyšetření, což se ale možná už stalo. Vaše pocity jsou případně slučitelné se zvýšenou funkcí štítné žlázy. K příznakům ale patře také zrychlená srdeční akce (nad 90/min) v klidu, špatná tolerance tepla, hubnutí. Orientační vyšetření funkce štítné žlázy je celkem jednoduché, tak byste jej mohla podstoupit.

Vaše pocity může klidně vysvětlovat neklid a bolesti zad. Možná jste kvůli těm bolestem užívala i více léků na bolest, které vám také mohly působit žaludeční problémy. Neklid a užívání léků na bolest mohou dost často působit to, čemu se laicky říká “žaludeční nervozita” nebo podrážděný žaludek. Kromě toho, že byste měla najít způsob, jak se zklidnit, je vhodné pravidelné lehčí jídlo a léky proti “kyselosti” žaludku. 

Více vám takto na dálku nemohu poradit. Uvažovat o hypoglykémiích bez jejich laboratorního ověření nemá ale smysl. Také nic ve smyslu diabetu vaše obtíže nenaznačují.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

Další dotazy z kategorie "Obecné"

469 dotazů

 • Dotaz

  dobry den mam cukrovku na lacno nekdy 9 jindy min ale po 2 hodinach po jidle dobry treba 7 8 nebo i min sem spatna ze rano mama vic na lacno a jim zeleninu dodrzuji dietu Dana

  Odpověď

  Milá Dano, předem jen mám od vás málo informací k tomu, abych vám mohl víc cíleně odpovědět. Nejspíš se ve vašem případě jedná o diabetes 2. typu a asi nejste léčena inzulínem, možná ani žádné léky neberete, to nevím.

  Vaše hodnoty nejsou nijak dramatické, ale přece jen by dlouhodobě měly být lepší. Prvním krokem ke zlepšení je zpřísnění diety. Měla byste ale vědět, kolik přibližně sníte sacharidů (včetně těch, co mohou být v zelenině a ovoci) a kolik celkově spotřebujete kalorií. Pravděpodobně byste měla jejich množství ještě dále snížit a pokud možno se více pohybovat.

  Jestliže toto nepomůže, jsou na místě léky. Nejprve asi metformin, v dávce 2x 1000 mg, případně ještě další léčiva, pokud to bude potřeba. Po večeři byste už, pokud možno, neměla nic jíst. Lépe poradit na dálku nemohu, ale většinou mají lidé velkou rezervu v dietních opatřeních.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, prosím o názor, 54 let, 180/90, od biopsie 2009 potvrzena IGA nefropatie, sledován ve VFN. Pravidelné kontroly každý rok. Z krve cukr stabilně max. 5 po celá léta. Poslední kontrola 3/21. Dnes 23.7. jsem si jen pro zajímavost nechal vyšetřit od kolegy v práci na lačno cukr, má takové pero a digitální mašinku na vyhodnocení. S překvapením jsem naměřil hodnotu 7.5. Co si o tom mám myslet ? Může to mít souvislost s poslední dobou pobolívání asi slinivky (pod hrudní kostí trojúhelník- mírný ale nepříjemný tlak)? děkuji za odpověď. Milan

  Odpověď

  Milý Milane,

  přeci jen jste ve věku, kdy se občasná kontrola glykémie již považuje za vhodnou. Většinou se tak děje v rámci pravidelné prohlídky, glykémie má být stanovena profesionálním laboratorním přístrojem a na lačno, ráno. V takovém případě hodnota 7,5 mmol/l již znamená diabetes, ale vyšetření je nutné ještě alespoň jednou opakovat.

  Počáteční lehké formy diabetu 2. typu zpravidla nevyvolávají velké obtíže, a tak si myslím, že vaše pobolívání v břišní krajině s vaší zvýšenou glykémii nejspíš nesouvisí. Přesto takto na dálku případné jiné onemocnění pankreatu nelze vyloučit, a tak pokud to bude trvat, nezávisle na vašich glykémiích byste se měl dát vyšetřit, například ultrazvukem.

  IgA nefropatie je onemocnění, které nesouvisí s diabetem. Důležité ale je, že někdy se v léčbě používají také takzvané kortikoidy, které mohou přispívat ke vzniku diabetu 2. typu. Nejčastěji používaným lékem je Prednison. Vy ovšem neuvádíte, zda jste pro toto onemocnění nějak léčen, či byl léčen v minulosti.

  Nyní vám tedy navrhuji: dodržujte normální zdravou dietu bez nadbytku sacharidů a bez zbytečného volného cukru. Příležitostně si dejte zkontrolovat glykémii skutečně na lačno ráno s použitím standardního laboratorního přístroje.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den chci se zeptat jak zvládat diabetes 2, který se u mne chová přesně opačně než je běžné. Bez jídla mám vyšší hodnoty než s jídlem, při pohybu enormně stoupá a doporučená dieta také působí stav horší než lepší. Když režim dodržuji jen částečně tak jsou hodnoty lepší než když jsem to dělala úplně podle tabulek. Co s tím? Jak tedy hodnoty cukru zlepšit? Tento stav nastal po mém psychickém zhroucení. Za poslední roky jsem zhubla skoro o 30 kg které jsem kvůli tomu nabrala. Jsem epileptik s velkými záchvaty a samozřejmě se léčím na psychiatrii. U stabilizace obojího ale docházelo ke změnám léků a já jsem pokaždé nějaká kila nabrala. Stroj na analýzu ukázal že váhu na svou stavbu těla bych měla mít kolem 83 kg. Ale teď se starám o nemohoucího manžela a váha již dolů nejde a hodnoty jsou horší. Prý ze stresu a paradoxně větší fyzické zátěže. Dá se něco dělat nebo jen čekat než pomine domácí krize? Ludmila

  Odpověď

  Milá Ludmilo,

  když něco nefunguje tak, jak by si člověk přál, často si to člověk vysvětluje tím, že se jedná o neobvyklý případ, který se vymyká pravidlům. Dnes již víme, že diabetes 2. typu není jednotné onemocnění a že existují různé formy. V podstatě se ale vždy jedná o určitý poměr mezi citlivostí tkání vůči působení inzulínu a mezi množstvím inzulínu, který je slinivka (beta buňky) schopna produkovat. U někoho více chybí ten inzulín, u jiného zase převažuje porucha účinnosti inzulínu.

  Pokud inzulín v těle chybí jen málo, existují léky, které dokáží jeho sekreci stimulovat, pokud ale chybí více nebo jsou již převážně zaniklé buňky, které by jej mohly produkovat, tak je nutné inzulín podávat injekčně.

  U většiny pacientů s diabetem 2. typu ale převažuje porucha účinnosti inzulínu. Účinnost inzulínu se snižuje při obezitě a bývá snížená již i u menších případů nadváhy. Účinnost inzulínu naopak zlepšuje nejen zhubnutí, ale také zvýšení tělesné aktivity. Tyto efekty se neprojeví okamžitě, ale pokud si člověk sníženou hmotnost udrží a cvičí dostatečně a pravidelně, tak se efekt prakticky vždy dostaví, i když to trvá někdy měsíc i déle.

  Mnohokrát jsem se pokoušel pacientům vysvětlit, že jejich případ není nijak neobvyklý. Jenom si málo uvědomují, že příslušná opatření neprovádějí dostatečně vytrvale a raději trvají na svém, že mají „zvláštní typ diabetu“.

  Vy máte poměrně výraznou nadváhu. Já vím, jak je to těžké zhubnout, ale vaše ideální váha při diabetu 2. typu by měla být tak 70 kg či méně. Měla byste se také systematicky věnovat nějaké fyzické námaze, pokud možno zábavné a trvající alespoň 30 a 40 minut každý den. To by vám zaručeně zlepšilo kondici, cítila byste se lépe a lépe byste nesla obtíže, které vám život nachystal. Ano, máte pravdu, někoho fyzická námaha natolik vystresuje, že pak může mít dokonce vzestup glykémie, ale z dlouhodobého hlediska to funguje u všech. A vy asi berete ještě nějaké léky, které podporují chuť k jídlu a mohou zhoršovat účinky inzulínu. Jsou to asi léky důležité, takže byste je asi neměla vysazovat, ale měla byste proti jejich vedlejším účinkům bojovat dietou a cvičením.

  Vím, že moje rady jsou příliš obecné a lehko se posílají po drátě do dáli, ale horší je to se podle nich řídit. Měla byste si nějak uspořádat denní režim, abyste tak nalezla více osobních radostí a uspokojení. Potom budete také příjemnější na své okolí a lépe snášet nelehké životní trampoty. Držím palce.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Potřebovala bych pomoct. Erika

  Odpověď

  Milá Eriko, cukrovka má svoje příznaky a laboratorní ukazatele. O diagnostice cukrovky byste se hodně mohla dočíst na našich stránkách v rubrice DIAGNOSTIKA.

  Lehká forma diabetu 2. typu se ale nemusí projevovat nijak a odhalí ji až cílené vyšetření glykémie. Jinak ale se cukrovka projevuje častým močením, žízní, někdy hubnutím a únavou.

  Ve vašem věku připadá v úvahu spíše diabetes 1. typu, ale ten se projevuje většinou rychle. Lidé hodně močí, mají žízeň a hubnou. To je přivede rychle k lékaři, kde se to zjistí. Vy ale máte velkou nadváhu, tak by se mohlo jednat i o typu 2, možná jen latentní.

  Abyste se uklidnila, měla byste hned navštívit obvodního lékaře a nechat si vyšetřit glykémii. Pokud by byla vyšší, určitě vám poradí, co dál.
   

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jaký jídelníček by jste sestavili pro rodiče u povolání, který spí v autě cca 10 dní, má diabetes 2 typu a bere prášky a píchá si inzulín. Nemá možnost si uvařit. A jezdí převážně přes noc. Díky Jan

  Odpověď

  Milý Jane, řidič z povolání není příliš vhodné zaměstnání pro člověka s diabetem, zvláště pokud si píchá inzulín. Jako u všech ostatních pacientů je nutné, aby měl diabetes dobře vyrovnaný, monitoroval si glykémie, měl vyrovnanou dietu a vždy věděl, jaké je v ní množství sacharidů. Samozřejmě při glykémiích blízko normálním hodnotám existuje také riziko, že dojde k hypoglykémii, která může být při řízení vozu i nebezpečná. Proto také vzniká riziko, že si takoví řidiči raději udržují glykémii výše, což je z dlouhodobého hlediska nevhodné.

  Pokud tedy někdo trvá na tom, že svoje povolání řidiče kvůli diabetu neopustí, musí na druhou stranu věnovat diabetu potřebnou péči, a to za všech okolností.

  První podmínkou je sledování glykémií, a k tomu by se dnes měl používat kontinuální senzor, nejlépe takový, který pacienta sám upozorní, pokud glykémie klesají příliš nízko nebo naopak stoupají. Glykémie by si pak měl kontrolovat co nejčastěji, což ale za jízdy může být nebezpečné, i když je to akce velmi rychlá, ale přece jen se dost podobá např. telefonování a vyžaduje určitou pozornost jinam, než na vozovku.

  Další důležitou věcí je pohyb. Dlouhodobé řízení není obecně nic zdravého, pokud člověk nedělá časté přestávky a alespoň na chvíli si nezacvičí. Nedostatek pohybu zhoršuje vyrovnání diabetu a vede ke tloustnutí.

  Jinak by ale váš otec měl mít celkem běžnou dietu doporučovanou pacientům s diabetem. Měl by si být vědom, kolik sacharidů kdy jí, a to platí pro řidiče stejně jako pro každého jiného. Pokud je někdo pořádný, může si jídlo dopředu připravit a během zastávky jej sníst a k tomu si vzít potřebné léky včetně inzulínu. Jde jen o to skutečně si podrobnosti o dietě nastudovat, např. podle rady dietní sestry, nebo také podle jídelníčků, které najdete i na našich stránkách. Lidé pracující v noci často mají jídelní režim převrácený, ale i tak by jej měli mít pravidelný a měli by vždy vědět, co a kolik toho jedí, což se týká nejvíce obsahu sacharidů.

  Nejen pro zdraví pacienta, ale také s ohledem na ostatní lidi na silnici je naprosto důležité, aby řidič - diabetik, dodržoval správně léčebný a dietní režim a byl důsledný.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Obecné"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!