Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a těhotenství

341 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, zjistila jsem, že jsem těhotná, v předchozím těhotenství jsem prodělala GD, tak jsem si řekla, že se začnu opět preventivně měřit. Vytáhla jsem glukometr i se starymi proužky z předchozího těhotenství (cili 3 roky stare prouzky) a neverila jsem vlastnim ocim, kdyz mi nameril hodnotu 14 m/mmol, nechala jsem glukometr odpocinout a zkusila zmerit manzela a tomu nameril dokonce 30m/mmol. Je mozne, ze je to prouzky, ci ze glukometr nejak zblbnul? Hodnoty se mi zdaji extremne vysoké, tolik jsem neměla nikdy ani pri GD a manzelova hodnota ani nemluvim, pritom je zdravy. Dekuji
  věk: 26 let výška: 163 cm váha: 52 kg těhotenství: 7. týden

  Odpověď

  Dobrý den,

  moc omlouvám se za pozdní odpověď, byla bohužel doba dovolených.

  Proužky musí být uchovávány v suchu, bez vystavení slunci, chladu (většina vyžaduje teplotu pod 30°C), důležitá je i jejich životnost. Pokud jsou 3 roky staré, nebyla bych si jistá, že nejsou již po expiraci. Hodnoty 14 mmol/l a 30 mmol/l jsou již extrémně vysoké (jak říkáte)  a dá se předpokládat, že minimálně při 30 mmol/l by byly již příznaky diabetu (zvýšené močení, zvýšenou žízeň, hubnutí, zvýšenou únavu…). Každopádně by tyto hodnoty byly nebezpečné jak pro Vás, tak hlavně pro miminko.

  Dá se předpokládat spíše chyba proužků nebo glukometru, ale přesto  doufám, že s  ohledem na moji pozdní odpověď, jste si již nechala zkontrolovat glykémii odběrem z krve - cestou  praktického lékaře nebo gynekologa.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Psala jsem dotaz ohledně zvýšené jedné hodnoty glykémie po porodu. Ještě jsem chtěla doplnit, že glyk.hemoglobin jsem měla v těh. 28-30, jak kdy. Nyní mi ho neměřili. Děkuji. Soňa, 34 let, 170cm a 61 kg
  věk: 34 let výška: 170 cm váha: 61 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  glykovaný hemoglobin 28-30 mmol/l v období gestace znamená, že byla rozhodně uspokojivá kompenzace během těhotenství. Pokud hodnota 28 mmol/l byla na počátku ještě před zahájením diety nebo terapie, tak to ukazuje, že pregestačně byly glykémie pravděpodobně úplně v pořádku a neměla jste pregestační diabetes nebo prediabetes.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den,v těhotenství jsem měla těh cukrovku,která byla léčena dietou. Nyní 6 měsíců po porodu kojím,v noci vstávám každé 2 hodiny, přes den pečuji ještě o druhé dítě, takže toho moc nenaspím. Nyní ogtt test na lačno 5.0, za 2 hodiny 7.9.Doma se měřím teď skoro každý den na lačno a po jídlech a za tu dobu jsem to měla asi 2x 9.2 po hodině, po 2 hodinách mám kolem 5-6 hodnotu. Po 2 hodinách tedy vždy dobrá hodnota. Mohou někdy vyskočit glykémie i zdravému člověku (např. 30 měření ok a 3 zvýšené)? Jedná se už o prediabetes? A mám se měřit za hodinu nebo dvě? Věk 34, 61kg a 170 cm. Děkuji
  věk: 34 let výška: 170 cm váha: 61 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  oGTT by ideálně mělo být provedeno až po ukončení kojení, protože jak sama říkáte klidné noci bez stresu rozhodně nezažíváte + hormony uvolňované během kojení mohou ovlivňovat glykémie. Váš výsledek vyšel na hranici pro poručenou glukozovou toleranci -  je to otázka zda to nehodnotit jako úspěch :) Ideální výsledek 2 hodiny po jídle by měl být pod 7,8 mmol/l, ale období provedení nebylo úplně ideální.

  (viz dotaz v části cukrovka a těhotenství z 20.7.2023)

  I u zdravého člověka se může dostat hodnota glykémie po jídle jednorázově nahoru -  hlavně na glukometru, kde je i určitá odchylka měření. Ale rozhodně by tam neměla být často. Např. hodnoty nad 11 mmol/l budí už podezření přímo na diabetes. Důležitá je i rychlost poklesu vystoupané glykémie. U Vás je do 2 hodin po jídle glykémie na 5-6 mmol/l - to je rozhodně pozitivním znamením. Jednoznačně nemůžu rozhodnout zda již nejste na úrovni prediabetu (porušené glukozové tolerance) -  ale jednalo by se pouze spíše o počátek.

  Já doporučuji zopakovat oGTT po roce, ale hlavně v období, kdy nebudete kojit a nebudete např. nemocná. Prozatím zařadit pravidelný pohyb a alespoň racionální (zdravou) stravu s omezením množství jednoduchých cukrů.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. V testu ogtt jsem po 60min měla hodnotu 7,8 a po 120min 8,2. Je to v pořádku? I v minulém těhotenství jsem měla druhou hodnotu vyšší než první. Bylo mi řečeno že cukrovku nemám. DĚKUJI
  věk: 42 let výška: 171 cm váha: 80 kg těhotenství: 29. týden

  Odpověď

  Dobrý den,

  přestože častěji bývá vyšší glykémie po čisté glukóze v 1. hodině a pak pokles v 2. hodině, tak to tak nemusí být jednoznačně vždy.

  Diagnostická kritéria oGTT jsou pro gestační diabetes

  nalačno ≥ 5,1mmol/l -  potvrzeno druhým měření

  v 60minutě ≥ 10,0 mmol/l

  ve 12minutě ≥ 8,5 mmol/l

  Pokud jste splnila i lačnou glykémii pod 5mmol/l, tak dle současných diagnostických kritérií opravdu gestační diabetes nemáte.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, pri 3. tehotenstvi mi byla diagnostikovana tehotenska cukrovka. Rodila jsem nakonec s minus 10kg diky prisne diete a medikaci (brala jsem 2000 Glucophage XR a 38j Tresiby na noc + Fiasp pred jidly,bohuzel),nyni mam skoro 4 tydny po porodu dole zatim 16kg. Hodnoty mam ovsem zvysene,zejmena lacne. Snazim se i nadale dietu dodrzovat, ale i tak mam lacne hodnoty 5,8-6,5, po jidle jsem vetsinou v limitu,ale nekdy mi to vyleze az k 9. Podle lekaru u Apolinare mam ocividne prediab,nebo dokonce diabetes. Na kontrolni OGTT test mam jit az 6 mesicu po porodu,nyni jsem zcela bez medikace. Mam z toho vsak obavu,proto se hlidam a merim dal,hlidam stravu,pohyb… Jak jsem vsak zjistila,napr. prediabetes se v Praze prakticky na diabetologiich nehlida,staci OGTT test jednou za rok/dva u praktika a stejne tak naber dlouheho cukru. 10 let jsem resila zazivaci problemy apod.,vzdy slysela,ze mam divne hodnoty cukru a vic nic. Az v tehotenstvi,hned na zacatku,jsem zacala navstevovat diabetologii a konecne mi telo funguje jak ma,je mi moc dobre. Ale mam obavu,ze vlastne nejsem (a protoze hodnoty mam spise na prediab,tak asi neni nebudu) hlidana. Je mozne se napr. do IKEMu,nebo nekam jinam (kam?) dostat i s prediabetem,pripadne resit muj zdravotni stav drive,nez z tech 6 mesicu? Dekuji moc,krasny den!
  věk: 35 let výška: 160 cm váha: 74 kg

  Odpověď

  Dobrý den, 

  pokusím se aspoň trochu uchopit Váš dotaz.

  Podezření na prediabetes, případně diabetes je možné vyslovit už při stanovení glykémie na glukometru ≥ 7,0 mmol/l (nezávisle na době od jídla). Což Vaše hodnoty kolem 9mmol/l splňují. Prediabetes (diabetes) je pak nutné potvrdit, případně vyloučit odběrem lačné glykémie ze žilní krve, případně oGTT. 

  U lačné glykémie ze žilní krve  je prediabetes 5,6-6,9 mmol/l, samozřejmě je ale nutné doplnit celé oGTT k vyloučení diabetu. Ve 120 minutě oGTT znamenají hodnoty 7,8-11,0 mmol/l  poruchu glukózového metabolismu (prediabetes). Teoreticky je možné pro diagnózu prediabetu využít i glykovaný hemoglobin, ale jeho používání je u nás stále omezené  -  zde by platila hodnota (≥ 39 mmol/mol ale < 48 mmol/l)

  oGTT se po porodu dělá až po půl roce (a to v případě, že již nekojíte, nebo již jen minimálně), aby se vyhnulo zkreslení stresovými stavy, uvolňovanými hormony…

  Prediabetes (porucha glukozového metabolismu) se opravdu nejčastěji řeší pouze režimovými opatřeními -  pohyb, dietní opatření, redukce hmotnosti. Důležité je i mít správně kompenzované případné další nemoci (např. arteriální hypertenzi = vysoký krevní tlak, hladiny cholesterolu…).

  Farmakologická léčba prediabetu (podávání léků) je doporučeno dle české diabetologické společnosti pouze v případech, že nedošlo k dostatečnému snížení glykémií režimovými opatřeními a současně se jedná o diabetika mladšího 60 let věku, který má přítomný alespoň jeden další rizikový faktor BMI ≥ 35, hypertriglyceridemie, snížený HDL cholesterol, arteriální hypertenze, kardiovaskulární onemocnění v anamnéze, výskyt diabetu 2. typu u rodičů nebo  gestační diabetes v osobní anamnéze. Doporučována je pouze terapie metforminem, jiné typy terapie zatím doporučovány u prediabetu nejsou. 

  Díky zmínce o gestačním diabetu (na konci doporučení k farmakologické léčbě prediabetu) a věku byste do této kategorie mohla spadat i vy.

  Důležité je, že metformin se nedoporučuje podávat během kojení.

  Základem léčby jsou režimová opatření,  léčba má být zahájen až když po určité době nefungují.

  Osoby s prediabetem většinou opravdu sleduje praktický lékař, který může psát i metformin. Kapacita diabetologů je omezená a tak byste se musela individuálně s některým domluvit, zda je schopen Vás vzít do své péče. Často, ale hledají obtížně místa i pro nové diabetiky, kteří potřebují vyšší řadu terapie, kterou již praktický lékař nemůže psát. Ale třeba budete mít štěstí a vyjde Vám to.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, ve 25tt jsem byla v laboratoři na OGTT během testu jsem vypila cca 250 ml čisté vody, mohlo to test ovlivnit? Nevěděla jsem, že by se během testu nemělo pít. Teď z toho mám výčitky, nyní jsem ve 31 tt. Výsledky vyšly takhle ranní 4,93 mmol/l, po 60 minutách 7,53 mmol/l, po 120 minutách 6,67 mmol/l. Děkuji za odpověď.
  věk: 22 let výška: 158 cm váha: 64 kg těhotenství: 31. týden

  Odpověď

  Dobrý den,

  test je opravdu stanoven na 75 g glukózy v 300 ml vody. Pokud jste vypila vodu navíc až po prvním odběru a následném vypití sladkého, výsledek lačné glykémie ovlivněn není. Takže první hodnota je v pořádku.

  250 ml vody navíc by asi mohlo lehce změnit rychlost vstřebávání glukózy a možná lehce ovlivnit po vstřebání celkový objem tekutiny v žilním systému a tím pádem lehce glykémii snížit, ale Váš výsledek byl po 60 minutách - 7,53 mmol/l, po 120 minutách 6,67 mmol/l.

  Norma je v 60. min < 10,0 mmol/l, ve 120. min < 8,5 mmol/l. 

  Nejsem odborník na fyziologii ani biochemii (kam by tento dotaz spíše spadal), ale myslím si, že 250ml vypité čisté vody by nemělo udělat tak velký výsledný rozdíl, aby jste se bez těch 250 ml dostala do pásma gestačního diabetu (alespoň ne na základě prostých změn objemu tekutin v krvi).

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, hodnota na lačno 5.06 mi bylo řečeno, že je to v pohodě. Je to tedy ok nebo již řešit? Jsem těhotná Děkuji
  věk: 36 let výška: 160 cm váha: 67 kg těhotenství: 14. týden

  Odpověď

  pozn. redakce:

  Z technických důvodů posíláme odpověď až nyní. Velice se omlouváme.

  Dobrý den,

  protože nevím v jakém týdnu těhotenství jste, tak Vám mohu poskytnout jen základní informace.

  Screening (testy) na gestační diabetes (cukrovku v těhotenství) se skládají v České republice dle doporučení České diabetologické společnosti ze dvou kroků.

  1. fáze testování se dělá do 14. týdne těhotenství a zahrnuje lačnou glykémii (ze žilní krve)

  glykémie nalačno

  < 5,1 mmol/l je v normě (Sem byste spadala dle doporučení i vy, pokud jste do 14. týdne)

  ≥ 5,1 mmol/l (5,1 a více) vyžaduje opakování lačné glykémie

      - Pokud i druhé měření je ≥ 5,1 mmol/l, odpovídá to gestačnímu diabetu

      - Pokud první měření je vyšší a druhé < 5,1 mmol/l, je doporučeno provedení oGTT již v tomto čase

  2.  fáze testování je mezi 24.-28. týdnem

  -  začíná se zase glykémií nalačno

  < 5,1 mmol/l  -  těhotná podstupuje oGTT (Pokud jste v této fázi těhotenství a máte 5,06 měla byste být poslána na oGTT)

  ≥ 5,1 mmol/l -  glykémii nalačno je nutné co nejdříve opakovat (NE ve stejný den)

       - Pokud je i druhé měření ≥ 5,1 mmol/l, je to bráno jako gestační diabetes

       - Pokud první měření je ≥ 5,1 mmol/l a druhé < 5,1 mmol/l, je doporučeno provedení oGTT

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den,jsem 6 měsíců po porodu, absolvovala jsem ogtt test,kdy hodnota po 2 hodinách byla 7.9, ranní hodnota 5.0.Stále kojím.Doma se tedy měřím občas, po jídle jsem měla vždy za hodinu max 8.0. Ranní hodnoty na lačno také ok. Zkoušela jsem si dát všechno vánočku, sladkou kávu, pizzu, pečivo, buchtu... Vždy ok. V těhotenství jsem měla vyšší glykémie i po pečivu, teď ne, můžu si dát rohlíky, obyčejný chleba.. Po sladkém obědu (bramborové šišky s cukrem,mákem a povidly) mi to vyskočilo na 14 za hodinu, za 2 hodiny na 9. Chci se zeptat, jestli to může i zdravému člověku tak vyskočit po něčem velmi sladkém, nebo by měly být hodnoty vždy v normě i po takové sladké bombě? Děkuji.
  věk: 33 let výška: 170 cm váha: 62 kg

  Odpověď

  pozn. redakce:

  Z technických důvodů posíláme odpověď až nyní. Velice se omlouváme.

  Dobrý den,

  Vaše oGTT mělo hodnoty ve 2. hodině odpovídající poruše glukózové tolerance -  i když opravdu hraničně.

  Hodnoty nalačno:

  < 5,6 mmol/l

  Normální glykémie

  5,6 – 6,9 mmol/l

  Zvýšená koncentrace glukózy nalačno

  > 7 mmol/l

  Diagnóza diabetu

  - Hodnota > 7mmol/l musí být však potvrzena opakovaným měřením (ze žilní krve ráno nalačno), nebo musí mít pacient příznaky diabetu.

  Hodnocení po 2hodinách 

  < 7,8 mmol/l

  Vyloučení diabetes mellitus

  7,8 – 11 mmol/l

  Porušená glukózová tolerance

  > 11 mmol/l

  Diabetes mellitus

  My doporučujeme většinou oGTT dělat až po ukončení kojení (hlavně pokud ještě kojíte častěji). Během kojení se uvolňují hormony, jež mohou ovlivňovat glykémie. Dále samotné kojení díky energetické náročnosti ovlivňuje glykémie, nemluvě o opakovaném nočním buzení a vstávání, ale nevím samozřejmě, jak je to u Vás. Hodnoty do 8 mmol/l jsou relativně v pořádku.

  Hodnota 14 mmol/l po jídle je už hodně vysoká na zdravého jedince  -  pokud mluvíme již po stavu od porodu. Z jednorázové hodnoty na glukometru, pokud nemáte jasné příznaky dekompenzace diabetu, ale rozhodně diagnózu diabetu udělat není možné.

  Doporučovala bych začít alespoň základní režimová opatření - dieta (spíše racionální zdravá strava) -  omezení většího množství sladkých potravin, nepít slazené nápoje (pokud to jde), zmenšit porce přílohy, přidat zeleninu, libové maso, ryby…, dát si pozor na ovoce ve velkém množství… + pravidelnější pohyb. 

  Po plném ukončení kojení se domluvit na kontrolním oGTT. Většinou je 2. oGTT od porodu stejně doporučováno po roce od předchozího.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Zdravím Dnes jsem byla na ogtt v těhotenství. Už při objednávání jsem sdělila že budu muset na odber jet vlakem a z nádraží cca 20 minut pěšky. Říkali že nevadí. Jelikož vím, že pohyb snižuje hodnoty, tak jsem se už týden před měřila novým contour plus který je považován za nejpřesnější. Lačná ten týden byla mezi 5,2-6,2 Ještě dnes po probuzení 6,2 ve vlaku půl hodiny po tomto měření 5,9 pak už jsem nemerila. Hodnoty testu tedy ještě nevím, ale co mě zarazilo tak že jsem prošla a mohla pokračovat v testu (čili hodnota musela být z žily do 5,1) Muže tedy být i chvaleny contour tak mimo, nebo jsem vše “spálila” cestou na test? Myslíte, že bych se měla zmínit dr, že mohly být výsledky ovlivněny? Bojím se že nad tím mavne rukou, že laborka je přesnější. Já se ale kvůli mimcu bojím ze cukrovku mám když cely týden hodnoty doma nad limit a všude čtu jak ogtt je nepřesné kvůli právě prodlevě a případnému pohybu. Děkuji moc
  těhotenství: 26. týden

  Odpověď

  Dobrý den,

  zkusíme projít postupně celý Váš dotaz.

  Je pravda že fyzická aktivita glykémii snižuje a mohlo dojít k poklesu Vaší lačné glykémie. Glykémie nalačno může být tímto při testu oGTT částečně zkreslená. Myslím si, že vliv na glykémie po vypití roztoku (1h, 2h po vypití), by již tak velký být neměl. Samozřejmě aktivita může snižovat glykémii i po jejím skončení, ale zde pijete 75g glukózy a Vaše aktivita byla 20 minut chůze, tak by vliv měl být již malý.

  To že Vás pustili k vypití roztoku pro oGTT by mělo znamenat, že Vaše glykémie byla pod 5,1 mmol/l, ale ne všechna testovací místa mají výsledek k dispozici během minut, a tak někde projdou celý test, aniž by věděli lačnou glykémii. To samozřejmě není ideální, ale občas mi přichází pacientky do ambulance s pozitivním oGTT jak nalačno, tak po vypití, takže minimálně v některých testovacích místech to tak děláno je.

  Glukometr není úplně přesné měření, to máte pravdu. Možná odchylka je kolem ± 15%. Ale pokud máte všechny lačné glykémie mezi 5,2-6,2 mmol/l (a Váš glukometr je nový, jak píšete), tak už bych Vás (alespoň já) brala jako pacientku s gestačním diabetem. Oficiální doporučení pro tuto situaci jsem přímo nenašla.

  Minimálně bych doporučovala režimová opatření (dieta +  pohyb -  pokud není zakázán z nějakého důvodu gynekologem) a pravidelná měření. Dle výsledků měření případné zahájení terapie. Dle Vašeho dotazu chápu, že měření Vám nevadí a byla byste si i sama jistější, pokud byste byla pod kontrolou.  I kdyby se nějak stalo a prohlásili jsme Vás za pacientku s gestačním diabetem “falešně”, tak si budete měřit  glykémie a budete na racionální dietě, což neuškodí Vám ani miminku. Naopak nezachycený gestační diabetes špatný vliv na plod může mít. U těhotných asi nemá cenu na něco čekat a je lepší začít řešit věci včas - alespoň z mého pohledu. Myslím že je vhodné Vašeho lékaře na výsledky měření na glukometru upozornit a samozřejmě uvidíte, jak dopadlo samotné oGTT.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, měla jsem těh.cukrovku, která byla řešena dietou. Teď jsem byla na ogtt test,který vyšel 5.0,za hodinu 13.9 a za 2 hodiny 7.9. Jsou hodnoty moc špatné? Stále kojím, v noci vstávám každou 1,5 k dítěti, takže toho moc nenaspím. Jaké hodnoty glykémie by měl mít zdravý člověk? Mám doma glukonetr,takže se někdy změřím. Měřit hodinu po jídle, nebo za 2 hodiny? A jaké mají být hodnoty? Když jsem se změřila za hodinu, tak mi to vyskočilo na 9.4 jed ou,pak za další hodinu už 6.7. Děkuji za odpověď.
  věk: 33 let výška: 170 cm váha: 64 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  ve Vašem dotazu jsem narazila hned na několik problémů, tak se to pokusím projít.

  oGTT by po porodu mělo být prováděno po půl roce, ale pouze pokud již nekojíte. V případě kojení se čeká až na ukončení kojení -  což může být klidně rok a půl po porodu. Samozřejmě jiný stav by byl, pokud byste byla již znovu těhotná, ale to úplně nepředpokládám. 

  Během kojení se uvolňují hormony ovlivňující glykémie +  opakované noční vstávání zvyšuje stres, který má samozřejmě také vliv na hladiny cukru v krvi. oGTT by mělo být prováděno po 8 hodinách lačnění.

  Další faktorem je, že při oGTT u těhotných se provádí měření glykémie nalačno, 1 hodinu po jídle + 2 hodiny po jídle. Pokud ale již nejste těhotná, provádí se měření jen nalačno + 2 hodiny po jídle. Právě pro tato dvě měření jsou stanovena diagnostická kritéria: 

  Hodnoty nalačno:

  < 5,6 mmol/l

  Normální glykémie

  5,6 – 6,9 mmol/l

  Zvýšená koncentrace glukózy nalačno

  > 7 mmol/l

  Diagnóza diabetu

  - Hodnota > 7mmol/l musí být však potvrzena opakovaným měřením (ze žilní krve ráno nalačno), nebo musí mít pacient příznaky diabetu.

  Hodnocení po 2hodinách 

  < 7,8 mmol/l

  Vyloučení diabetes mellitus

  7,8 – 11 mmol/l

  Porušená glukózová tolerance

  > 11 mmol/l

  Diabetes mellitus

  Každopádně i náhodná glykémie ze žilní krve přes 11 mmol/l , která je doprovázena příznaky diabetu nebo je naměřena opakovaně  už se dá brát  jako diagnóza diabetu.

  V této chvíli máte rozhodně alespoň zvýšené glykémie. Myslím že diabetes mellitus  -  alespoň zatím - jednoznačně potvrdit není možné. Pokud neproběhly ještě další testy o kterých nevím, nebo nemáte jasné příznaky cukrovky. 

  Doporučovala bych začít alespoň režimová opatření -  základní dieta -  spíše racionální -  omezení sladkých potravin, zmenšit porce přílohy, přidat zeleninu, libové maso, ryby…, dát si pozor na ovoce ve velkém množství… + pravidelnější pohyb. Po ukončení kojení, byste měla absolvovat znovu oGTT.

  V mezidobí byste měla mít glykémie ideálně ráno nalačno do 5,6 mmol/l a 2 hodiny po jídle do 7,8 mmol/l.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!