Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a těhotenství

370 dotazů

  • Dotaz

    Dneska jsem byla na 3.screeningu a jsem 31+4...bylo mi i přes to že beru stadamet který mi upravil cukr i váhu zastavil řečeno že malý je 35+6 a má cca váhu 2240g...celkem mě to vyděsilo aby byl v pořádku..plíce atd. Jak se řeší to aby dítě tak rychle nerostlo? Myslela jsem že léky pomohou i jemu .Děkuji za odpověď
    věk: 39 let výška: 165 cm váha: 91 kg těhotenství: 32. týden

    Odpověď

    Dobrý den, 

    lékař Vám řekl, že je miminko větší. Podle tabulek odpovídá odhadovaná váha týdnu těhotenství.....to ale musíte zkonzultovat se svým lékařem. Aby miminko nemělo komplikace cukrovky, je potřeba, abyste měla glykémie v doporučeném rozmezí tj. nalačno do 5,3 mmol/l, 1 hod po jídle do 7,8 mmol/l. S pozdravem 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, během pracovního týdne jsem zvyklá chodit po probuzení na cca 30min svižnější procházku a po návratu si dát snídani. Je to takto vhodné, když mi vyšla prostřední hodnotu u odberu 10,5 a ostatní hodnoty pod hranicí? Lékař mi doporučil pouze dietu, ale nebyla jsem poslaná do diabetologické poradny. Děkuji moc.
    věk: 31 let výška: 161 cm váha: 70 kg těhotenství: 27. týden

    Odpověď

    Dobrý den, měla jste pozitivní screening na těhotenskou cukrovku, tzn. že byste měla být sledována v diabetologické ambulanci!!! Měla byste držet dietu a měřit si glykémie na glukometru. Domluvte se svým lékařem, příp. si najděte diabetologa sama. S pozdravem   

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, měla jsem gestacni diabetes,jen na dietě a následně porod sekci v 35.tt pro akutní hellp sy. Po porodu cukr 4,5. Po Sestinedeli 5,3 v laboratoři. Pak najednou 6,00 v laborce( byla jsem na začátku menstruace). Pak o mesic později 5,2 a pak ještě za mesic 5,1. No a teď po 2mesicich 5,62…a mám 5dni do menstruace a bylo mi zjištěno pod normu hořčíku. Moje otázka: 1) muže takto zvýšit glykemii menstruace? 2) muže nedostatek hořčíku zvýšit glykemii? Stravují se pořad stejne.. nejim sladkosti a piju jen vodu a bylinkove čaje. Mám strach z cukrovky,tak si to hlidam. 3) merim se i pravidelně na glukometru a dost mě překvapuje,ze v tehotenstvi hodnoty na glukometru byly 4,2 a v laborce 4,4 a teď na glukometru 4,5 a v laborce jednou 5,3 a 5,1 a 5,6….ze jsou ty rozdíly větší? Čím to je? 4) muže být telo ještě zničené po hellp sy a reagovat i rozkolusanymi glykemiemi? Dekuji
    věk: 37 let výška: 160 cm váha: 50 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    zkusím Vaše dotazy nějak zpracovat a podívat se na to trochu jako celek, ale nevím, zda zodpovím úplně všechny Vaše otázky.

    Začneme diagnózou diabetu a glykémiemi. Mimo graviditu jsou cíle pro normální glykémie jiné než v těhotenství, kde jsme hodně přísní.

    Glykémie by měla být ideálně stanovena z žilní krve -  po 8 hodinách lačnění, aby se podle těchto hodnot dala dělat přímo diagnóza.

    Hodnoty nalačno:

    < 5,6 mmol/l

    Normální glykémie

    5,6 – 6,9 mmol/l

    Zvýšená koncentrace glukózy nalačno

    > 7 mmol/l

    Diagnóza diabetu

    - Hodnota > 7 mmol/l musí být však potvrzena opakovaným měřením (ze žilní krve ráno nalačno), nebo musí mít pacient příznaky diabetu.

    Případně je vhodné doplnit test -  oGTT, který asi znáte z těhotenství (pokud jste o musela projít).

    Tento test se standardně provádí vypitím roztoku 75g glukózy. Glykémie se měří před podáním glukózy (po minimálně 8 hodinovém lačnění) a následně po 2 hodinách 

    Hodnocení po 2hodinách 

    < 7,8 mmol/l

    Vyloučení diabetes mellitus

    7,8 – 11 mmol/l

    Porušená glukózová tolerance

    > 11 mmol/l

    Diabetes mellitus

    oGTT se u pacientek s gestačním diabetem má udělat vždy a to půl roku od porodu (V případě, že kojíte, tak až po ukončení kojení.) Poté se opakuje po roce a poté každé tři roky. Tyto testy se opakují právě proto, aby se včas zachytila porucha glukózové tolerance, případně diabetes. Tento test se nedělá během kojení, protože výkyvy hormonů a energetických nároků během kojení mohou výrazně rozkolísat glykémie a test by neměl plně výpovědní hodnotu. Pokud stále kojíte může mít na výkyvy glykémie vliv kojení.

    Další vliv může mít nepravidelný rytmus a noční buzení. Předpokládám, že Vás nyní doma pravidelně budí malý drobek. Opakované buzení je samozřejmě stres a stresové hormony zvyšují glykémie, což může vést také k jejich kolísání.

    Menstruace  -  v rámci cyklu se mění hladiny hormonů, což může mít určitý vliv na hladiny cukru v krvi. 

    Magnesium -  zde si dovolím odkázat na naše stránky viz https://www.cukrovka.cz/horcik-magnezium

    HELLP syndrom a porod je pro tělo velký stres, záleží samozřejmě na tom, jak daleko od porodu jste.

    Doufám, že jsem Vám alespoň trochu pomohla.

    Poznámka redakce:

    laboratorní hodnoty glykémie z žilní krve jsou směrodatnější, než hodnoty naměřené glukometrem 

    https://www.cukrovka.cz/poradna?search=glyk%C3%A9mie%20glukometrem

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jsem v 26tt těhotenství a čeká mě test na cukrovku. Našla jsem doma glukometr, koupila do něj nové "papírky" a zkusila si 3 dny po sobě lačnou hodnotu a vychází mi 6.7-.6.9, hodinu po snídani je však hodnota 7.0. Je možné že glukometr píše špatné hodnoty? Nebo opravdu lze mít takové hodnoty na lačno? Trochu mě to děsí. Neživím se pouze sladkým, jím normálně, nepřejídám se. Od začátku těhotenství mám nahoře necelých 8 kg. Děkuji mnohokrát za odpověď
    věk: 33 let výška: 160 cm váha: 81 kg těhotenství: 26. týden

    Odpověď

    Dobrý den, nejpřesnější jsou vždy odběry v laboratoři ze žíly. Přesnost glukometru není vždy zaručená, hlavně pokud je už glukometr starší. Dojděte si na OGTT - ráno nalačno, den před testem běžný režim, žádné speciální diety. S pozdravem 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den chtěla jsem se optat ...všechny hodnoty přes den mám v pořádku jen lačná mi pořád kolísá...někdy mám 5,1 jindy 5,6 ...a to se snažím i jíst druhou večeři aby byla dobrá. Můžete mi poradit jak snížit lacnou hodnotu? Pomohlo by třeba lehké cvičení před spaním? Mám taky špatný spánek,nejsem schopna usnout dřív jak o půlnoci a tak 2x-4x za noc musím na WC...jsem 26+2 ...jinak pečivo nejím..přílohy jen občas ...nejvíc bílkoviny zeleninu tuky...přibrala jsem než jsem šla na dia 17kg..teď váha stojí na 90 kg..a nevím jak docílit aby aspoň trochu klesla..děkuji za odpověď
    věk: 39 let výška: 166 cm váha: 90 kg těhotenství: 27. týden

    Odpověď

    Dobrý den, 

    s lačnou glykémií je to těžké, některým ženám pomůže druhá večeře (cca 20g sach - pečivo, šunka, sýr, ořechy apod). V některých případech ale ani toto není účinné a pak nasazujeme léky. Tyto léky jsou pro miminko bezpečné, ohrožují ho ty vyšší glykémie. Pohyb klidně zkuste, třeba to trochu pomůže. S váhou se nyní netrapte, pokud budete držet dietu i po porodu, uvidíte, že to pak půjde samo 🙂.

    hezký den 

    poznámka redakce:

    omlouváme se za pozdní dodání odpovědi

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, u lékaře mi vyšly hodnoty lačné glykémie 5,3 a 5,6 (žilní). Glukózový toleranční test byl negativní. Dostala jsem glukometr a přes den s glykémií nemám problém, lačné mi vycházejí 5,2, 5,4, 5,8,... . Chtěla bych se zeptat, jak mohu ovlivnit lačné glykémie. Co případně zařadit na druhou večeři? (odpolední svačina 200 g mléčného - jogurt + tvaroh, hrst ořechů, trocha vloček (pol. lžíce) a večeře sýr, zelenina, vejce, kousek žitného chleba). Ovoce se jsem téměř vynechala, dopoledne nesvačím a odpoledne přidávám ke svačině jen symbolicky. Děkuji a přeji hezký den, Petra Schreierová. Poznámka pro lékaře: již jsem posílala dotaz, ale přiznám se, že bych celou situaci ráda vyřešila dietou a medikaci bych se chtěla vyhnout. Je možné aby měl glukometr odchylku více jak 0,5 ve svou za sebou jdoucích měřeních? V mém případě bude zřejmě zvýšená glykémie způsobena těhotenskými hormony, jaký je tedy efekt diety, případně kdy tento efekt bude poznat. Za více jak týden se nic nezměnilo. Omlouvám se za dlouhý dotaz, budu vděčná pokud si najdete čas na odpověď.
    věk: 34 let výška: 167 cm váha: 70 kg těhotenství: 30. týden

    Odpověď

    Dobrý den, při měření glykémie na glukometru, by ranní glykémie měla být do 5,3 mmol/l. Ranní glykémie pomáhá snížit druhá večeře - maximální interval nočního hladovění by neměl být více než 8-10 hod. K druhé večeři je vhodnější cca 20-30 g sacharidů ve formě pečiva, večerní pečivo, šunka, sýr, zbytek od první večeře (těstoviny, brambory, rýže...Nedoporučuji ovoce, mléko, mléčné výrobky. Pokud to nepomůže, tak pak se musí nasadit léky (metformin nebo inzulín). Přesnost glukometrů je různá....poraďte se se svým lékařem, jestli ten Váš glukometr patří mezi ty přesné. 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat co reálně hrozí mému dítěti, když mám ve 29tt ranní glykemie 5,3, 5,5. Glukozový toleranční test vyšel negativně. Pokud by nadále byly ranní glykemie podobné a po jídle v normě je nutné sledování? Děkuji a přeji hezký den, Petra Schreierová.
    věk: 34 let výška: 169 cm váha: 70 kg těhotenství: 29. týden

    Odpověď

    Dobrý den, naměřené hodnoty glykémie jsou na glukometru? Vy jste dostala glukometr, i když jste měla negativní OGTT? ....Hodnoty glykémie ze žíly během OGTT jsou přesnější než na glukometru. Pokud ale měříte opakovaně hodnoty vyšší než 5,3 mmol/l, měla byste být pak sledována na diabetologii. Opakované vyšší glykémie mohou ovlivnit vývoj miminka (diabetická fetopatie, obezita atd.)

    S pozdravem 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda se může objevit zvýšená glykemie až k hodnotám 9,0 mmol/l 1 hodinu po jídle 100g Haribo bonbonu? Těhotenskou cukrovku diagnostikovanou nemám, ale při takové dietní chybě si někdy kontroluji cukr a vždy byl v normě. Až nyní došlo k tomuto většímu kolísání. Děkuji
    výška: 168 cm váha: 97 kg těhotenství: 37. týden

    Odpověď

    Dobrý den,

    100g medvídků Haribo, má kolem 77 g sacharidů -  z toho 46g cukrů (jednoduchých sacharidů). Medvídci v tomto množství jsou opravdu cukrová “nálož”. Glykémie po nich asi může výrazně stoupnout.

    Během oGTT testu se podává 75 g glukózy (což je jednoduchý cukru) - prakticky jako medvídci. Samozřejmě podle medvídků těhotenskou cukrovku nezhodnotíme (mají jednoduché i složené cukry a asi jste je nesnědla během 10 minut) a na diagnózu jako takovou nelze využít ani glukometr samotný, ale můžeme se na glykémii 9 mmol/l alespoň podívat podle daných hodnot pro těhotenství. 

    Např. pro oGTT jsou v graviditě cílové hodnoty po 1h do 10 mmol/l, ale v druhé hodině pod 8,5 mmol/l. 

    Dalšími hodnotami jsou  -  cílové glykémie po jídle, které by neměly být v těhotenství překračovány, pokud máme u ženy stanoven gestační diabetes. Tento cíl je 7,8 mmol/l 1 hodinu po jídle a 6,7 mmol/l  2 hodiny po jídle -  tyto hodnoty platí i pro měření glukometrem. 

    Samozřejmě glykémii normálně může snižovat i pohyb a proto je jednou po jídle glykémie v normě a podruhé, když se nehýbete, může být vysoká. Stejně tak nemoc -  např. nachlazení… může zvyšovat hladiny cukru. Zároveň během těhotenství postupně stoupají hormony uvolňované placentou a ty zhoršují citlivost na inzulin a tím zvyšují glykémii. Faktorů, které mají vliv na glykémie v graviditě je proto mnoho.

    Základní odpověď tedy zní. Nemůžu z vaší hodnoty říci zda máte či nemáte gestační diabetes. Rozhodně glykémie po 77 g sacharidů může jít výrazně nahoru. Doporučuji dávat pozor na vysoký příjem sacharidů. Myslím, že hodnoty glykémie 7,8 mmol/l  1 hodinu po jídle  a 6,7 mmol/l  2 hodiny po jídle,  by neměly být opakovaně  překračovány ani pokud nemáte jasně stanovený gestační diabetes. Cukr se stále  dostává přes placentu a ovlivňuje plod.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chci si jen upřesnit, zda rozumím naměřeným hodnotám krevního cukru během těhotenství. Při měření glukometrem z kapilární krve prstu doma jsou hraniční hodnoty pro potvrzení cukrovky 5,3 mmol/l, 1 hodinu po jídle 7,8 a 2 hodiny po jídle 6,7 ? Při měření v nemocnici z žilní krve je to ale 5,1 mmol/l 1 hod po jídle 10 a 2 hod po jídle 8,5 ? Liší se hodnoty v průběhu těhotenství?
    věk: 33 let

    Odpověď

    Dobrý den, 

    měření na glukometru a OGTT jsou rozdílné situace. 

    Při OGTT se testuje, jak je těhotná schopna zpracovat dané množství sacharidů a tam jsou hodnoty skutečně:
    5,1 mmol/l
    1 hod po jídle 10 mmol/l
    a 2 hod po jídle 8,5 mmol/l .

    Při měření na glukometru sledujeme, jak se zvyšuje glykémie po jídle a naším cílem je, aby těhotná s těhotenskou cukrovkou měla takové hladiny cukru v krvi jako zdravá těhotná žena, aby její miminko nebylo ohroženo vyššími hladinami cukru. Proto při měření na glukometru jsou hodnoty jiné tj,:
    5,3 mmol/l, 
    1 hod po jídle 7,8 mmol/l 
    a 2 hod po jídle 6,7 mmol/l.

    S pozdravem 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, po testu ogtt ( lačná v pořádku myslím 4.4 ze žily, ale vyšší hodnoty po vypití roztoku)objednaná do diabetologie, kde jsem dostala glukoměr a měla jsem si měřit a za měsíc na kontrolu. Hodnoty nalačno mám max.do 4.6 většinou 4.3 ,ale občas hodnoty po jidle vyskočily na 8-9 (jednou denně po cca 2-3dnech). Píšu si i kolik toho sním (dokora to nezajímá co jím jen uvedl držte dietu, bez jakékoli konzultace). Dietu jsem brala přísněji, abych se vyvarovala medikaci. Vychází mi ale jen sacharidy do 100g na den... Dnes po kontrole (podle mých zapsaných hodnot) mám brát na večer 500mg glucophage. Jsem ve 30tt.. a kontrola za měsíc a půl a měření stačí 4xtydně... Přijde mi jednání doktora laxní a nemám k němu důvěru, proto zvažuji návštěvu jiného. Ale předem bych chtěla názor váš. Neměl by být konzultovan na diabetologii v těhotenství jídelníček? Je podle vás meditace lékama v pořádku? Nesníží mi to spíš lačnou ?A co nízký příjem sacharidů nemá vliv na dítě? (Bylo mi řečeno že ne). Neměly by být kontroly pravidelnejší s ohledem na předepsané léky? Děkuji za odpověď.
    věk: 28 let výška: 165 cm váha: 62 kg těhotenství: 30. týden

    Odpověď

    Dieta je při těhotenské cukrovce to nejdůležitější!!! A je potřeba s pacientkami probírat jídelníček, radit kterým potravinám se vyhnout a naopak doporučit, co vhodné je. Pokud máte vyšší glykémie jen po jídle, dalo by se to pravděpodobně upravit dietou. Metformin podáváme pokud má žena vyšší glykémii nalačno.  Dieta o 100g sacharidů za den nevadí, pro Vás i mimko je to dostatek, ale nesmíte se cítit hladová, unavená. Určitě je možno se obrátit na některou diabetologickou poradnu, která je specializovaná na diabetes v těhotenství. S pozdravem    

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!