Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a těhotenství

333 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda se může objevit zvýšená glykemie až k hodnotám 9,0 mmol/l 1 hodinu po jídle 100g Haribo bonbonu? Těhotenskou cukrovku diagnostikovanou nemám, ale při takové dietní chybě si někdy kontroluji cukr a vždy byl v normě. Až nyní došlo k tomuto většímu kolísání. Děkuji
    výška: 168 cm váha: 97 kg těhotenství: 37. týden

    Odpověď

    Dobrý den,

    100g medvídků Haribo, má kolem 77 g sacharidů -  z toho 46g cukrů (jednoduchých sacharidů). Medvídci v tomto množství jsou opravdu cukrová “nálož”. Glykémie po nich asi může výrazně stoupnout.

    Během oGTT testu se podává 75 g glukózy (což je jednoduchý cukru) - prakticky jako medvídci. Samozřejmě podle medvídků těhotenskou cukrovku nezhodnotíme (mají jednoduché i složené cukry a asi jste je nesnědla během 10 minut) a na diagnózu jako takovou nelze využít ani glukometr samotný, ale můžeme se na glykémii 9 mmol/l alespoň podívat podle daných hodnot pro těhotenství. 

    Např. pro oGTT jsou v graviditě cílové hodnoty po 1h do 10 mmol/l, ale v druhé hodině pod 8,5 mmol/l. 

    Dalšími hodnotami jsou  -  cílové glykémie po jídle, které by neměly být v těhotenství překračovány, pokud máme u ženy stanoven gestační diabetes. Tento cíl je 7,8 mmol/l 1 hodinu po jídle a 6,7 mmol/l  2 hodiny po jídle -  tyto hodnoty platí i pro měření glukometrem. 

    Samozřejmě glykémii normálně může snižovat i pohyb a proto je jednou po jídle glykémie v normě a podruhé, když se nehýbete, může být vysoká. Stejně tak nemoc -  např. nachlazení… může zvyšovat hladiny cukru. Zároveň během těhotenství postupně stoupají hormony uvolňované placentou a ty zhoršují citlivost na inzulin a tím zvyšují glykémii. Faktorů, které mají vliv na glykémie v graviditě je proto mnoho.

    Základní odpověď tedy zní. Nemůžu z vaší hodnoty říci zda máte či nemáte gestační diabetes. Rozhodně glykémie po 77 g sacharidů může jít výrazně nahoru. Doporučuji dávat pozor na vysoký příjem sacharidů. Myslím, že hodnoty glykémie 7,8 mmol/l  1 hodinu po jídle  a 6,7 mmol/l  2 hodiny po jídle,  by neměly být opakovaně  překračovány ani pokud nemáte jasně stanovený gestační diabetes. Cukr se stále  dostává přes placentu a ovlivňuje plod.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chci si jen upřesnit, zda rozumím naměřeným hodnotám krevního cukru během těhotenství. Při měření glukometrem z kapilární krve prstu doma jsou hraniční hodnoty pro potvrzení cukrovky 5,3 mmol/l, 1 hodinu po jídle 7,8 a 2 hodiny po jídle 6,7 ? Při měření v nemocnici z žilní krve je to ale 5,1 mmol/l 1 hod po jídle 10 a 2 hod po jídle 8,5 ? Liší se hodnoty v průběhu těhotenství?
    věk: 33 let

    Odpověď

    Dobrý den, 

    měření na glukometru a OGTT jsou rozdílné situace. 

    Při OGTT se testuje, jak je těhotná schopna zpracovat dané množství sacharidů a tam jsou hodnoty skutečně:
    5,1 mmol/l
    1 hod po jídle 10 mmol/l
    a 2 hod po jídle 8,5 mmol/l .

    Při měření na glukometru sledujeme, jak se zvyšuje glykémie po jídle a naším cílem je, aby těhotná s těhotenskou cukrovkou měla takové hladiny cukru v krvi jako zdravá těhotná žena, aby její miminko nebylo ohroženo vyššími hladinami cukru. Proto při měření na glukometru jsou hodnoty jiné tj,:
    5,3 mmol/l, 
    1 hod po jídle 7,8 mmol/l 
    a 2 hod po jídle 6,7 mmol/l.

    S pozdravem 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, po testu ogtt ( lačná v pořádku myslím 4.4 ze žily, ale vyšší hodnoty po vypití roztoku)objednaná do diabetologie, kde jsem dostala glukoměr a měla jsem si měřit a za měsíc na kontrolu. Hodnoty nalačno mám max.do 4.6 většinou 4.3 ,ale občas hodnoty po jidle vyskočily na 8-9 (jednou denně po cca 2-3dnech). Píšu si i kolik toho sním (dokora to nezajímá co jím jen uvedl držte dietu, bez jakékoli konzultace). Dietu jsem brala přísněji, abych se vyvarovala medikaci. Vychází mi ale jen sacharidy do 100g na den... Dnes po kontrole (podle mých zapsaných hodnot) mám brát na večer 500mg glucophage. Jsem ve 30tt.. a kontrola za měsíc a půl a měření stačí 4xtydně... Přijde mi jednání doktora laxní a nemám k němu důvěru, proto zvažuji návštěvu jiného. Ale předem bych chtěla názor váš. Neměl by být konzultovan na diabetologii v těhotenství jídelníček? Je podle vás meditace lékama v pořádku? Nesníží mi to spíš lačnou ?A co nízký příjem sacharidů nemá vliv na dítě? (Bylo mi řečeno že ne). Neměly by být kontroly pravidelnejší s ohledem na předepsané léky? Děkuji za odpověď.
    věk: 28 let výška: 165 cm váha: 62 kg těhotenství: 30. týden

    Odpověď

    Dieta je při těhotenské cukrovce to nejdůležitější!!! A je potřeba s pacientkami probírat jídelníček, radit kterým potravinám se vyhnout a naopak doporučit, co vhodné je. Pokud máte vyšší glykémie jen po jídle, dalo by se to pravděpodobně upravit dietou. Metformin podáváme pokud má žena vyšší glykémii nalačno.  Dieta o 100g sacharidů za den nevadí, pro Vás i mimko je to dostatek, ale nesmíte se cítit hladová, unavená. Určitě je možno se obrátit na některou diabetologickou poradnu, která je specializovaná na diabetes v těhotenství. S pozdravem    

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Tohle je moje druhé těhotenství, hned po prvním. V prvním těhotenství jsem podle testů cukrovku neměla, ale teď mám pochyby, protože Dr. řekla ze jsem blízko hodnot, ale ze to bude v pohodě. Můj syn se narodil s porodní váhou 4130g. Otěhotněla jsem znova po třech měsících porodu, takže jsem nestihla zhubnout z prvního. Takže mám vysoké BMI. U druhého těhotenství mi dělali taky oGTT test ale vlezla jsem se do hodnot. ALE ze miminko je trochu věští tak mi ten ten udělali znova ve 33 týdnu. Na podruhé už mám trochu vyšší hodnoty 8 mmol/l. Je v pořádku ze mi udělali ten test tak pozdě? Mohlo to něco ovlivnit? Je možné ze u prvního jsem taky měla cukrovku před koncem?
    věk: 31 let výška: 165 cm váha: 97 kg těhotenství: 34. týden

    Odpověď

    Dobrý den

    těhotenská cukrovka vzniká obvykle mezi 24.-28. týdnem těhotenství, proto se také v tomto období provádí test oGTT. Cukrovka ale může v některých případech vzniknout i později. Je možné, že jste ji měla ke konci těhotenství, ale to již nezjistíme. Velikost dítěte je také dána geneticky. Pokud ale miminko na ultrazvuku po celou dobu mělo normální velikost a narostlo až ke konci těhotenství, je zde podezření na cukrovku. Test oGTT se může opakovat později, a to i tehdy, pokud poprvé vyšel v normálu. Zejména  pokud je podezření na rozvoj těhotenské cukrovky ve třetím trimestru. Což bude Váš případ. Lze očekávat že dietou eventuálně léčbou budete mít výsledky brzo v normálních hodnotách.

    s pozdravem

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jsem v 32.týdnu těhotenství a po celé těhotenství se orienračně měřím glukometrem,protože jsem v 1.těhotenství měla GDM (na dietě). oGTT v 26.týdnu v normě (4,8- 5,8-5,2). Nyní mám všechny hodnoty v pořádku, lačná obvykle 4,6-4,8, hodinu po jídle obykle 5,5-5,9. Včera jsem se ale změřila 1 hodinu po obědě (5,7) a 2hod.po jídle (6.3) a zarazilo mě,že hodnota za 2hod.po jídle byla vyšší. Dnes jsem to zopakovala a opět jsem měla hodnotu po 2hodinách vyšší než po jedné hodině (5,5 a 6,0). Měla bych toto konzultovat s diabetologií,kam jsem docházela v 1.těhotenství nebo nemám řešit,protože jsou hodnoty stále v normě? Jem bych dodala,že měření po 2hod. jsem zkoušela kvůli zjištění,že některé těhotné v okolí byly odeslány na diabetologii právě proto,že hodnota při oGTT byla vyšší ve 120.minutě než v 60.minutě. Děkuji za odpověď
    věk: 33 let výška: 168 cm váha: 81 kg těhotenství: 32. týden

    Odpověď

    Dobrý den, 

    působením těhotenských hormonů se hodnoty glykémie u těhotných během těhotenství postupně zvyšují. Je to fyziologické, ale nesmí to překročit určitou hranici. Při měření glukometrem by nalačno měla být glykémie do 5,3 mmol/l, 1 hodinu po jídle do 7,8 mmol/l a 2 hodiny po jídle do 6,7 mmol/l.  Glykémie nejsou stále, záleží co jste jedla, jak jste se hýbala i stres může glykémii ovlivnit. Vaše hodnoty jsou v pořádku, zatím není nutná žádná léčba. Spíše si všímejte, po kterých potravinách se Vám glykémie zvýší a tyto potraviny raději v těhotenství ze svého jídelníčku vyřaďte.

    S pozdravem 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, zajímalo by mě, zda je možné, že Ogtt test v 25. týdnu vyjde negativní a přesto se cukrovka později rozvine? Je toto prosím možné? Glukometr ukazuje od cca 29. týdne zvýšené hodnoty (kvůli cukrovce v prvním těhotenství preventivně doma měřím) . Ogtt test byl ale proveden správně. Děkuji

    Odpověď

    Dobrý den, 

    ano je to možné, že se těhotenská cukrovka může objevit až později v těhotenství. Těhotenská cukrovka se nejčastěji objevuje na přelomu 2. a 3. trimestru, proto se i v tomto období (24.-28. týden těhotenství) provádí screening (OGTT). Cukrovka vzniká působením těhotenských hormonů, jejichž produkce postupně stoupá právě v tomto období a pokračuje až do 36. týdne těhotenství, proto se u některých žen může cukrovka v průběhu těhotenství zhoršovat. Pokud si měříte na glukometru vyšší hodnoty glykémie, kontaktujte diabetologa. 

    S pozdravem 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, Zajímalo by mě jaký máte názor na počítání/nepočítání sacharidů- mám vždy 2h po jídle dobré hodnoty,stejně tak lačnou hodnotu. Bylo by i přes to vhodné sacharidy začít počítat? Děkuji

    Odpověď

    Dobrý den Andreo, 

    při těhotenské cukrovce se jistě vyplatí si alespoň jeden týden sacharidy počítat. Jenom tak můžete vědět., kolik energie a sacharidů za den sníte a jenom tak vám může váš diabetolog pomoci s vaší terapií. Určitě se s tím nemyslí, abyste si počítala sacharidy až do porodu. Spíše to má mít efekt takový, abyste věděla, které jídlo je pro vás vhodné a které ne. Ještě s kombinaci s měřením glykémií pomocí glukometru je to dokonalý přístup. 

    Např. změříte si glykémii před jídlem, poté 1 - 2 hodiny po jídle (spočítáte si, kolik sacharidů jste snědla) a podle naměřené glykémie budete vědět, zda si můžete toto jídlo (množství sacharidů najednou) příště dopřát nebo ubrat jeho množství nebo si ho nedát vůbec. 

    Cílové hodnoty u gestačního diabetu jsou dle doporučení České diabetologické společnosti: nalačno do 5,3 mmol/l. 1 hodinu po jídle do 7,8 mmol/l. za 2 hodiny po jídle do 6,7 mmol/l.

    Cíl léčby | cukrovka

    Kromě obsahu sacharidů si také hlídejte množství vlákniny, čím více vlákniny daná potravina má, tím pro vás vhodnější. Takové minimum se doporučuje 4 g vlákniny/100 g výrobku. 

    Důležitá je také pohybová aktivita, každý den zařazujte zdravotní procházky.

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, protože jsem v minulém těhotenství měla těhotenskou cukrovku (potvrzenou ogtt, na dietě, 2 roky po porodu kontrolním ogtt zjištěno, že cukrovka už není), tak jsem se nyní u druhého těhotenství hned na začátku cca 9. týdne zkusila párkrát změřit a zjistila jsem, že mám po téměř každém sacharidovém jídle vysoké hodnoty. Například sýr, zelenina a kousek pšeničného chleba mi udělal hodnotu přes 10, stejně tak například oběd - zelenina, sýr a 50g brambory - opět hodnota přes 10. Je vhodné podstoupit ogtt pro jistotu již takhle brzy nebo je jisté, že cukrovku mám, když mi neprochází téměř žádné sacharidy? Pro jistotu jsem začala držet dietu jako u předchozího těhotenství a udržuji do hodnoty v normě a i lačná je v pořádku. Ještě dodám, že i když mi po porodu byla cukrovka vyloučena, tak od porodu jsem byla v rozmezí třech let cca 3x na odběru krve, mj. na glukózu v krvi, a vždy byla hodnota lehce nad normu. Děkuji za odpověď.
    věk: 33 let výška: 164 cm váha: 58 kg těhotenství: 11. týden

    Odpověď

    Dobrý den, 

    je to dobře, že jste se začala hlídat hned od začátku těhotenství. Při takto vysokých hodnotách co nejdříve kontaktujte diabetologa, měla byste být určitě sledována. Je možné, že se u Vás postupně rozvíjí prediabetes (to je stav mírně vyšších hodnot cukru) a v těhotenství by i mírně vyšší hodnoty cukru měly být pečlivě sledovány a léčeny. 

    Ohledně screeningu na těhotenskou cukrovku - provádí se v těhotenství dvakrát. Nejdříve v I. trimestru (glykémie nalačno) a poté mezi 24.-28. týdnem těhotenství OGTT.

    S pozdravem 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, dnes mi lékařka na diabetologii předepsala inzulín. Viz zpráva. V prvním těhotenství jsem měla stejné hodnoty cca a žádné léky ani inzulín jsem brát nemusela. Syn se narodil 40+6 s váhou 3,45 kg. Jsem jíž v 33tt a miminko má normální váhu dle utz od mé gynekoložky. přikládám i těhotenskou průkazku. Je pravda. že jsem v prvním těhotenství neměřila hodnoty na lačno. Raději bych upravila jídelníček než užívala inzulín, pokud by to nebylo úplně potřeba. Moc děkuji za odpověď. Veronika 
    věk: 36 let výška: 173 cm váha: 89 kg těhotenství: 33. týden

    Odpověď

    Dobrý den, 

    hodnoty glykémie nalačno by měly být do 5,1 mmol/l. Pokud jsou opakovaně vyšší, je potřeba zahájit farmakoterapii (léčbu), protože opakovaně vyšší glykémie mohou ovlivnit vývoj miminka. V naší ambulanci nejdříve podáváme tabletky metforminu a až pokud to nestačí, přidáváme inzulín. Začít léčbu hned s inzulínem je také možnost, chyba to není. Pokud byste to ještě chtěla zkusit dietně, přidejte druhou večeři. Noční hladovění by nemělo být delší než 8-10 hodin, takže druhá večeře by mohla být okolo 21-22 hod (podle toho, kdy vstáváte 🙂). K druhé večeři doporučuji včerejší pečivo, šunku, sýr, ořechy apod, nedoporučuji mléko, mléčné výrobky a ovoce.  

    Jinak každé těhotenství je jiné, i cukrovka má v každém těhotenství jiný průběh. Nelze to porovnávat. V předchozím těhotenství jste si také neměřila glykémii nalačno, nevíme, jaké jste měla hodnoty. 

    S pozdravem 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, v prvom tehotnstve som mala tehotensku cukrovku (pouze na diete). Momentalne som v 10TT druheho tehotenstva a na kontrolny OGGT test mam ist v 13TT. Zhruba tyzden si meram lacnu glykemiu a hodnoty mam vysoke 5,7-6,1. Moj dotaz je, ci mozem/ mam zacat s dietou uz pred kontrolnym OGTT v 13TT, alebo do testu nemam nijako upravovat jedalnicek. Vopred velmi pekne dakujem za odpoved.
    věk: 34 let výška: 173 cm váha: 71 kg těhotenství: 10. týden

    Odpověď

    Dobrý den, dietu už můžete začít držet a pokud máte glykémie takhle vysoké, kontaktujte už diabetologa, kam jste docházela v předchozím těhotenství. Vyšší glykémie je potřeba co nejdříve řešit. 

    S pozdravem 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!