Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a těhotenství

342 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, minulý týden mi byl při kontrole u gynekologa zjištěn cukr v moči. Následně mě doktorka poslala na krevní test, kde byla naměřena hodnota 5,5. Od té doby se snažím jíst méně sacharidů, vynechala jsem sladkosti, které jsem si dříve občas dávala. Stejně ale hodnoty nalačno, které měřím glukometrem, jsou nad požadovanou hladiny, tj. 5,5/5,6. Doktorka mi řekla, že mě k diabetologovi v této fázi těhotenství nepošle a že mám jenom upravit jídelníček což jsem udělala. Je to rozhodnutí správní? Mohu pro nápravu udělat ještě něco jiného?
  věk: 32 let výška: 160 cm váha: 76 kg těhotenství: 38. týden

  Odpověď

  Dobrý den, pokud budete mít hodnoty na glukometru pouze lehce vyšší než je norma (nalačno je norma do 5,3 a 1 hodinu po jídle do 7,8) nemá už v tomto týdnu těhotenství velký smysl, abyste byla odeslána na diabetologii. Pokud budou hodnoty od vyšší, tj o více než 0,5, raději k diabetologovi dojděte. Váš gynekolog by měl ještě překontrolovat velikost miminka. Vynechejte vše sladké, včetně sladkých nápojů, jezte častěji a malé porce. Dietní doporučení najdete na Dietní doporučení | cukrovka

  S pozdravem. 

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jsem ve 34 tt. třetího těhotenství. Ať dělám cokoli, ranní lačná glykemie reaguje na léčbu (Metformin + Tresiba) přesně obráceně. Čím vyšší dávky, tím vyšší hodnoty glykemie. Miminko přibírá úměrně věku a žádné problémy nemá. Se sacharidy se denně pohybuji cca do 200g/den dle dietního režimu. PAD i INZ aplikuji ve 22 hodin s 2. večeří a vstávám s dětmi ráno v 6. Již nevím, jak se ke všemu postavit. Ráno se bojím najíst a ve chvíli, kdy mám přes den hodnotu pod 5,5mmol/l, tak kolabuji. S hodnotami po jídle problém nemám. Ve svém stavu přibírám jen 1 kg za 3 týdny. Jsem již zoufalá.
  věk: 37 let výška: 174 cm váha: 117 kg těhotenství: 34. týden

  Odpověď

  Dobrý den, 

  u některých žen (především u žen s nadváhou) může vlivem těhotenských hormonů hodně stoupat inzulinová rezistence (necitlivost na inzulín), a proto si musejí aplikovat poměrně vysoké dávky inzulínu.  Po porodu se vše zase srovná. Ke snížení ranních glykémií pomáhá 2. večeře, pravidelný stravovací režim a  pravidelný pohyb.

  S pozdravem  

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, HbA1c = 43 a cholesterol 6,2 LDL=3.9 a non-HDL-C=4.4, Dostala jsem Metdormin 500 mg 3x denne. Jelikoz se pokousime o miminko ale prez IVF tak me bylo receno ze budu muset diky komplikacim brat Prednisolone 15 mg prvni mesic a pak se snizi na 5 mg do 12tt. Bohuzel me strasi pani doktorka z kvuli cukru muzu opet potratit. Chtela jsem se zeptat jak mam dal postupovat. Maminka si picha inzulin jiz nekolik let a tatinek me zemrel na rakovinu slinivky brisni pred 31 lety.
  věk: 45 let výška: 172 cm váha: 101 kg

  Odpověď

  Dobrý den, 

  abyste snížila riziko komplikací, je nutné, abyste měla co nejlepší kompenzaci diabetu - tj. glykémie nalačno do 5,3 mmol/l,1 hodinu po jídle do 7,8 mmol/l a glykovaný hemoglobin do 40 mmol/mol. Základem léčby je diabetická dieta s max příjmem do 200g sacharidů/den, pravidelná fyzická aktivita a pravidelný selfmonitoring glykémie na glukometru. Z léků je možné v těhotenství užívat metformin a inzulín. Metformin je možno navýšit až do 2000 mg /den, pak přidáváme inzulín. Nyní byste tedy měla dodržovat dietu, počítat sacharidy, vynechat sladké a další nevhodné potraviny, pravidelně se hýbat (stačí i chůze) a denně se měřit na glukometru. Vše byste to měla pravidelně (cca ve 2-4 týdenních intervalech) konzultovat na diabetologii, ideálně na diabetologické pracoviště specializované na těhotenství. Kortikoidy mohou zvýšit glykémii, o to více je nutné pečlivé sledování a případná úprava terapie.

  Ohledně potratu - HbA1C 43 mmol/mol je jen mírně zvýšená hodnota, riziko potratu je vysoké až při hodnotách nad 50 mol/mol. 

  S pozdravem 

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, vím, že se již v několika vláknech řešila otázka rozdílných hodnot na senzoru (systém Minimed - pumpa 780G a senzory Elite4), které mohou být způsobeny zejména v případě velkých oscilací glykémie. Co ale v případě, kdy se zdá být glykémie dle senzoru zcela vyrovnaná (např. mezi jídly stále kolem 5), ale dle glukometru (měřeno vždy po jedné hodiny) jsou rozdíly až 3 jednotky. Jde mi o to, že dle všech doporučení nemá být glykémie u těhotných po jídle vyšší než 7,8. Doteď jsem byla v klidu s tím, že senzor mi ukazuje, že jsem v daném rozmezí, podle glukometru (mám glukometru, který je dle výrobce kalibrován na krevní plazmu - GlucoLab) ale nikoli. Např. před jídlem mám podle glukometru 5,2, dle glukometru ale 7,6 (což je podstatný rozdíl v tom, kolik jednotek inzulinu a jak se najíst). Dle laboratorních testů mám glykovaný hemoglobin 53, dle GMI je to 44,9. Tzv. Time in range mám kolem 80% (což je prý momentálně číslo, které by mělo gynekologa zajímat víc). V době odběru krve jsem dle senzoru měla glykémii 4,2 - dle výsledků v laboratoři byla glykémie 9. Vím, že drobné odchylky tu být mohou, ale pro zajištění co nejlepšího profilu kvůli možnému těhotenství (podstoupila jsem před týdnem IVF-embryotransfer) bych si chtěla být jistá, ze kterých hodnot mám vycházet. Dle názoru mého diabetologa se mám řídit tím, co mi říká senzor. Cílovou hodnotu glykemie mám stanovenu na 5,5..a nejsem si jistá, pokud mám celou noc glykémii kolem 6,5 (na glukometru tedy jistě o něco vyšší), zda je to právě v souvislosti s případným těhotenstvím v pořádku.Děkuji za názor
  výška: 168 cm váha: 70 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  omlouvám se za pozdní odpověď.

  Váš dotaz není vůbec snadný. Chápu Vaše obavy z nepřesnosti měření v graviditě, protože cíle během těhotenství jsou podstatně přísnější než mimo toto období. Zároveň je již na Vašem dotazu vidět, že tato problematika Vám není úplně neznámá a že jste se celým problémem již zabývala.

  Samozřejmě ani glukometr ani senzor nemusí měřit úplně přesně. Povolená odchylka u glukometru je obecně při glykémii < 5,6 mmol/l ∓ 0,83 mmol/l, při  > 5,6 mmol/l ∓ 15 %. Současně ani senzory nejsou stoprocentně přesné -  jejich nepřesnost se zvyšuje hlavně v pásmu hodně nízkých nebo vysokých glykémií. Rozdílnost  mezi glukometrem a senzorem je samozřejmě ovlivněna i místem měření hladiny cukru. Glukometr stanovuje hladinu glykémie (hladinu cukru v kapilární krvi z prstu), senzor hladinu cukru v mezibuněčné tekutině. Senzory, tak mají oproti glukometrům klidně 15-20 minut zpoždění. To dělá velké rozdíly v hodnotách, hlavně při poklesech a vzestupech hladin cukru - čím prudší pokles/vzestup hladin cukru, tím větší rozdíly měření. 

  Z Vašeho dotazu, ale chápu, že tyto základní informace již znáte a že velké rozdíly měření jsou i při vyrovnané normální hladině cukru -  s rovnou trendovou šipkou na senzoru. Bohužel se může stát, že u někoho senzory nemusí měřit úplně přesně, pak je i otázkou zda je to jen jeden senzor, jedna šarže senzorů (někdy může být vada jen jednoho senzoru či jedné řady senzorů), nebo úplně všechny senzory. 

  Začněte ověřením přesnosti glukometru, který používáte na srovnávání  -  to můžete teoreticky udělat pomocí kontrolního roztoku pro glukometry od stejné firmy, jako máte glukometr. Pokud má Vaše DIA ambulance kalibrovaný glukometr můžete zkusit změření i tam a porovnat hodnoty -  zde připomínám, dvě měření na různých glukometrech (i když ze stejné kapky krve) nejsou nikdy 100% stejné. Případně poproste diabetologa, jestli by nebylo možné dostat nový glukometr. Teprve potom je možné porovnávat měření na senzoru a glukometru -  to lze provádět jen pokud jsou trendové šipky rovně, jak jsem již zmiňovala. 

  Pokud máte dobře měřící glukometr. To co můžu doporučit je začít kalibrovat. Guardian 4 (pro pumpu Minimed G780) je sice bezkalibrační senzor, ale přesto je kalibrace možná a rozhodně upřesňuje měření senzoru. Takže v okamžiku rovných trendových šipek a normálních hladin glukózy doporučuji přeměřit glukometrem a zkalibrovat. Takto kalibrovat 1-2x denně (klidně i 3x). To by mohlo pomoci senzor zpřesnit. Není vhodné kalibrovat při stoupání nebo klesání glykémie.

  Pokud budou rozdíly i přes kalibraci stále hodně velké, zkonzultujte ještě jednou celou situaci se svým diabetologem. 

  Hybridní systém pumpy Minimed 780G bohužel nelze zacílit níže než na 5,5 mmol/l a tak někdy pumpa drží hladiny cukru o něco výše, než je v těhotenství ideální. Bohužel tento systém nebyl původně určen pro cíle v graviditě (i když na nich i těhotné pacientky mohou mít velice hezké výsledky). Tento bod bohužel nelze ovlivnit. Bez senzorů systém nedokáže pracovat a tak doufám, že kalibracemi dosáhnete alespoň určitého zlepšení přesnosti měření.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, zajimalo by me, kdy je nejvhodnejsi doba pro mereni po jidle? Pri testu na OGTT jsem mela zvysenou treti hodnotu, tedy odber po dvou hodinach. V diabetolog.poradne me instruovali merit po dvou hodinach od konzumace. Bohuzel ale nachazim dost informaci, ze by se melo merit spise jednu hodinu po jidle. Co je tedy validni ukazatel v mem pripade? Dekuui
  věk: 32 let výška: 175 cm těhotenství: 30. týden

  Odpověď

  Dobrý den, 

  nejvhodnější je měřit glykémii ráno nalačno a pak 1 hodinu po hlavních jídlech (snídani, oběd, večeři). Norma je do 7,8 mmol/l. Je možné měřit i po 2 hodinách (norma do 6,7), ale toto měření by už nezachytilo výkyv glykémie po jídle. S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jsem ve 29. tt. Minulý týden jsem měla výsledky OGT testu, kde vyšla glykémie nlačno 5,3, po 1h 8,5 a po 2h 7,4 mmol/L. Na diabetologi jsem dostala glukometr a měřím si nyní 7x denně. Na lačno mi vychází vždy 5,6-5,8 mmol/L. Ani po úprave stravy a pohybu se ranní glykémmie vůbec nehýbe. Ostatní měřené hodnoty jsou v pořádku (po 2h po jídle 4,6-5,7 mmol/L. Je běžné aby byl na pouze na ranní glykémii předepsán okamžitě inzulin? Po 2 týdnech diety? Všechny ostatní výsledky mám naprosto v pořádku. Děkuji předem za odpověď, Lucka
  věk: 30 let výška: 180 cm váha: 130 kg těhotenství: 29. týden

  Odpověď

  Dobrý den, 

  jakékoliv vyšší glykémie během těhotenství mohou ovlivnit vývoj miminka, proto je nutné reagovat rychle na vyšší naměřené hodnoty a dlouho nevyčkávat. Některým maminkám pomáhá snížit ranní glykémii druhá večeře (cca ve 21-22 hod, kousek pečiva, ořechy apod). Pokud toto nestačí zahajujeme léčbu metforminem a poté případně přidáváme inzulín.

  S pozdravem  

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, jsem ve 28.tt a 7.9. jsem absolvovala test OGTT s pozitivnim vysledkem. Tedy druha hodnota neodpovidala tabulkam. Je nejaka sance na opakovani testu. Tento tyden jsem zazivala velky stres (maly sel poprve do skolky a moc se neadaptuje) dekuji
  těhotenství: 28. týden

  Odpověď

  Dobrý den, 

  test OGTT je samozřejmě možné opakovat. Musí se ale zopakovat celý - tj. ráno nalačno po minimálně 8 hodinovém lačnění, nejdříve se odebere krev nalačno, poté vypijete roztok glukózy a další odběry se dělají za 60 min a 120 min. Stres může glykémii mírně zvýšit, ale většinou  by to mělo ovlivnit výsledky OGTT. S pozdravem 

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, Jsem v 18tt a beru glucophage XR už 1500mg a stále mi nesnižuje lačné hodnoty. Stále se pohybují kolem 5,8-6,4.začínala jsem na 500mg a po 4 dnech vždy navyšuje o 500mg (tehotenskou cukrovku jsem měla již v prvním těhotenství, ale tam mi stačila jen dieta.) Dietu dodržují, zkouším i druhé večeře , ale vůbec se to nehne. Sacharidy jim denne cca 150-200g. Je tu ještě nějaká šance, ze by mohl zabrat? Nebo se bude muset léčba změnit? Popřípadě jak se dále postupuje?
  věk: 31 let výška: 178 cm váha: 84 kg těhotenství: 18. týden

  Odpověď

  Dobrý den, 

  dávku metforminu (Glucophage XR) lze navýšit na 2000 mg. Metformin se užívá po jídle (po snídani a večeři), lze užívat i celou dávku večer po večeři. Pokud tato dávka nesníží ranní glykémii, přidává se k léčbě večerní bazální inzulín. Ten se aplikuje večer, vždy ve stejný čas, nezávisle na jídle. 

  S pozdravem 

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, mam vysoke predevsim ranni hodnoty cukru. Od pani doktorky jsem dostala Glucophage 500 mg a pry si mam sama navysovat az do maxima 2000 mg. Po prvni tablete jsem mela ranni hodnotu 6,5 a dneska 5,8. Pred praskem jsem mivala kolem 6,1. Po jake dobe mam nasadit dalsi prasek? Jak poznam, ze prave uzivana davka je mala? A mohu pridavat rovnou po dalsim 500mg prasku, nebo po polovine? A kdyz budu brat prasku vice, treba opravdu casem ty 4 (abych mela 2000 mg), mam brat vsechny 4 najednou, nebo treba dva vecer a dva rano? Moc dekuji
  věk: 34 let těhotenství: 16. týden

  Odpověď

  Dobrý den, dávku Glucophage (metformin) zvyšujte cca po 3 dnech, tak aby ranní glykémie klesla pod 5,3 mmol/l. Začněte 1 tbl  po večeři, poté 2 tbl večeři, následně přidejte 1 tbl po snídani a pak 2 po snídani,  tj budete nakonec brát 2 tbl po snídani a 2 tbl po večeři.  Glucophage se užívá vždy až po jídle.  Pokud ani pak glykémie neklesne, přidává se do léčby inzulín. s pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, ve 26. týdnu těhotenství jsem absolvovala OGTT a testem jsem prošla (4.8 na lačno, 9 po 1h, 8 po 2h). Jelikož mám doma glukometr (Contour Plus One), tak jsem se i po OGTT občas po ránu doma změřila a až do minulého týdne jsem se ranní hodnotou vždy vešla max. do 5.3. Poslední týden mám ale ranní hodnoty na glukometru tyto: 5,6 6.0 5.7 5.4 5.5 5.6 5.7 Hodnoty hodinu po jídle za poslední týden v mezích, max. hodnota 1 h po jídle, kterou jsem naměřila byla 7. Znamenají ranní hodnoty, že se mi později rozvinula těhotenská cukrovka? Na těhotenském screeningu v 30. týdnu mi bylo sděleno, že má miminko větší obvod břicha a ptali se mě, jestli náhodou nemám těhotenskou cukrovku. Jak mám při těchto ranních hodnotách dál postupovat? Děkuji.
  věk: 37 let výška: 167 cm váha: 72 kg těhotenství: 32. týden

  Odpověď

  Dobrý den, 

  těhotenská cukrovka se může rozvinout i později (ale nejčastěji mezi 26.-28. týdnem těhotenství). Pokud měříte vyšší glykémie nalačno, požádejte svého gynekologa/praktického lékaře nebo diabetologa, aby Vás poslal na krevní odběry (glykémie nalačno + glykovaný hemoglobin), příp. na diabetologii, aby se ověřilo, jestli nakonec těhotenskou cukrovku nemáte. 

  S pozdravem  

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!