Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a těhotenství

337 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, prosím o radu ohledně kolísavých hodnot glykemie v průběhu menstruačního cyklu. V první polovině cyklu (od začátku menstruace do ovulace) jsou hodnoty stabilní a v druhé polovině naopak velmi nestabilní a vysoké. Spotřeba inzulinu v druhé polovině cyklu vzrůstá zhruba dvakrát. Vím, že vyšší hladina progesteronu snižuje citlivost na inzulín, ale dle dostupných informací by vliv na spotřebu inzulinu neměl být tak velký. Kam se s takovýmto problémem mohu obrátit? Případně jak si mohu pomoci sama? Moje diabetoložka ani gynekoložka si s tím neví rady. Děkuji
    věk: 34 let

    Odpověď

    Dobrý den, 

    kolísání hladin ženských pohlavních hormonů v průběhu menstruačního cyklu ovlivňuje citlivost na inzulín a u některých žen může v druhé polovině cyklu rozkolísat diabetes. Tyto ženy musí často navyšovat dávky inzulínu. U každé ženy je to velmi individuální.  Jediná rada je upravovat dávky inzulínu podle aktuální potřeby. Doporučujeme pečlivé sledování hladin cukru nejlépe pomocí kontinuální monitorace glykémie (senzory), které Vám pomohou včas na dané změny reagovat.

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, plánujeme s manželem druhé miminko a před 3roky mi byla zjištěna cukrovka, při prvním těhotenstvím jsem ještě DM II. neměla ani těhotenskou. Před 14dny jsem byla na Dia kontrole, kde mi byl naměřen HbA1C 60 a doporučena aplikace injekce TruliCity, kterou jsem ještě neaplikovala, je možné tyto injekce aplikovat v těhotenství nebo když bychom se snažili o miminko? Jaká jsou rizika při HbA1C když je naměřen 60? Může i přesto žena otěhotnět a poté mít zdravé dítě? Jelikož už nejsem nejmladší tak bychom chtěli dítě co nejdříve to půjde, ale bojím se rizik. Má medikace Glugophage XR 2000mg večer a Rosucard 10mg. děkuji za odpověd. Martina
    věk: 31 let

    Odpověď

    Dobrý den paní Martino, ženy s diabetem vzniklým před otěhotněním (tedy i s DM 2. typu) by měly otěhotnět při co nejlepší kompenzaci. Doporučená hodnota glykovaného hemoglobinu je alespoň 3 měsíce před otěhotněním pod 48 mmol/mol. Čím vyšší je hodnota glykovaného hemoglobinu ještě před otěhotněním, tím vyšší je riziko vzniku vrozených vývojových vad a dalších komplikací a rizik u dítěte a také i matky.  V léčbě diabetu je v těhotenství povolen (=bezpečný) pouze inzulín a metformin. Ostatní PAD (perorální antidiabetika) nejsou v těhotenství povolena, můžete se pak k nim vrátit až po porodu, až přestanete kojit. V těhotenství nejsou také povoleny léky na léčbu dyslipidémie (krevních tuků, tj Rosucard) a některé léky na vysoký krevní tlak, které mohou způsobovat vrozené vývojové vady. Pokud tedy plánujete těhotenství, poraďte se nejdříve se svým lékařem, upravte léčbu, dietu, pohyb, snažte se o zlepšení kompenzace diabetu... Se svým lékařem se poraďte o možnosti navštěvovat diabetologickou ambulanci, která se specializuje na tzv. prekoncepční přípravu diabetiček (přípravu diabetiček před otěhotněním).  Váš lékař Vám pomůže s vyhledáním takovéto poradny, většinou existují při větších diabetologických centrech.

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den paní doktorko Anderlová, dovoluji si ještě navázat na můj předchozí dotaz ohledně mětforminu a GDM. Velmi děkuji za obšírnou a srozumitelnou odpověď, nicméně se chci ještě zeptat na jednu věc. Jak si diabetologové ověřují, že glukometry, které dávají pacientkám, měří správně? Jak jsem psala v minulém dotazu, tak mi byla měřena glukóza z žíly nalačno (vyšlo mi 3,8mmol) a z glukometru ten samý den také nalačno mi vyšlo 5,7mmol. Takže sama vidíte jak velký rozdíl to je........ Nahlodalo to ve mně pochybnost vůči glukometru a nechala si po týdnu udělat na své vlastní náklady opět odběr z žíly, právě abych porovnala, jak se měření z žíly může lišit od měření z prstu, a opět mi to vyšlo číslo razantně odlišně a opět ve prospěch odběrů z žíly. Vyšlo mi 4,4mmol a do 5ti minut (ještě v laboratoři) jsem si sama z prstu glukometrem naměřila 6,5 mmol! Je to neskutečně velký rozdíl, který rozhodně neodpovídá ani těm max odchylkám 20%, které jste uvedla. Chápu, že glukometry nevyrábíte a nezodpovídáte za jejich spolehlivost, ale zajímalo by mě, jak si tedy správnost glukometrů jako diabetolog ověřujete. Protože pokud měření glukometrem z prstu ukazuje až takové odchylky, tak je dost vysoká pravděpodobnost, že mnoha těhotných žen je léčeno naprosto zbytečně. Ptám se na to z toho důvodu, že jsem sama váhala, zda přistoupit na léčbu metforminem, který mi napsala diabetoložka......Bránila jsme se tomu, pročítala různé studie, byla na konzultaci i u jiného diabetologa, a nakonec jsem se rozhodla metformin nebrat právě kvůli tomu, že ta měření vyšla tak rozdílně, a glukometru jsem v podstatě naprosto přestala věřit. Na odběry žíly si dojdu ještě jednou, naposledy to porovnám s měřením glukometrem z prstu, a pak o tom informuji svou diabetoložku samozřejmě, ukážu jí výsledky a poradíme se co dál, nicméně by mě i tak zajímal Váš názor. Jinak testy oGTT mi skutečně vyšly vyšší, ta poslední hodnota bylo o 0,4mmol vyšší jinak další dvě hodnoty byly v pořádku, takže věřím, že cukrovku mám/měla jsem, nicméně je možné, že úpravou stravy se mi to plně vrátilo do normálu a že kdybych vypila opět roztok, tak že je možnost, že mi testy vyjdou tentokrát dobře? Možná je to hloupost to takto brát, ale říkám si, že jsem třeba tu dietu držela tak poctivě, že by to mohlo být možné.... A jen bych dodala, že za posl 3 týdny diety mi klesk glyk. hemoglobin z 38 na 35......Předem Vám moc děkuji za Váši odpověď.

    Odpověď

    Dobrý den paní Jano, přesnost měření cukru na glukometru nás trápí všechny - lékaře i pacienty ?. Přesnost měření glukometru je definována podle tzv. ISO normy (přesnosti a preciznosti). Přesnost ovlivňuje řada faktorů - vlastní přístroj, kvalita proužků, způsob měření, interakce s různými látkami atd.  Našla jsem 2 články, kde je vše podrobně vysvětleno. 

    https://www.diastyl.cz/podminky-presnosti-glukometru/ 

    https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2013/06/04.pdf

    Při rozhodování o léčbě s tím vším počítáme, nikdy se nerozhodujeme podle jedné hodnoty, ale podle opakovaných naměřených hodnot. Současně také zvažujeme další rizika: věk, BMI, pohybová aktivita, jídelní zvyklosti, přidružená onemocnění jako vysoký krevní tlak apod. To že Vám poklesla hodnota glykovaného hemoglobinu je jistě známka, že dietu držíte správně ?. OGTT je test, který nám říká, jak je Vaše tělo schopno se vyrovnat se zátěží daného množství cukru (v těhotenství je to vše ovlivněno těhotenskými hormony).  Výsledek OGTT tedy znamená, že Vaše tělo zpracovává cukry pomaleji. Pokud si budete příjem cukrů kontrolovat, budete mít výsledky v pořádku, ale pokud byste cukry jedla, už by Vám to dělalo problémy (měla byste  vyšší hodnoty cukru v krvi). Těhotenská cukrovka zmizí až po porodu, až vymizí těhotenské hormony. Snad jsem Vám na všechny  dotazy odpověděla.

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, předem se omlouvám, za dlouhý dotaz, ale snažím se uvést vše podstatné. Ve 27tt mi byla zjištěná GDM (výsledky oGTT byly 5.0, 9.5 a 8.9).Objednala jsem se tedy na diabetologii, kam jsem se dostala až v 30tt (neměli dřív volno). Byla mi nasazena dieta, nařízeno měření 4x denně a po 2 týdnech kontrola. Během pár dní jsem dietu vychytala tak, že po hlavních jídlech je glykémie naprosto ok, vždy v normě (spíše nižší hodnoty), pouze hodnoty na lačno mě zlobí. Většinou jsou v rozmezí 4,7-5,7 - převažují ale vyšší hodnoty). Po cca 5 dnech této diety mi byla také odebrána krev z žíly a udělán rozbor. Výsledek mám ze včerejška od diabetoložky (kde jsem byla na kontrole po 2 týdnech diety) a je prý takový, že mám všechny hodnoty v normě, glyk. hemoglobin vyšel 38 a S_glukoza dokonce 3,8mmol! Proto se chci ujistit, že to, že mi diabetoložka na základě několika mírně vyšších hodnot lačné glykémie a po pouze 2týdenní dietě, ihned nasazuje glucophage 500mg a že je to správné. Co mě ještě víc zarazilo bylo, že mi v podstatě řekla, že si myslí, že stejně tento lék nezabere, že budu muset brát vyšší dávky, protože na ty ranní glykémie moc metformin nezabírá (takže jsem vůbec nepochopila, proč mi ho chce vlastně nasazovat), a také mi sdělila, že metformin se dostává placentou až k miminku a dělá miminko "bystřejší". Což mi přijde jako opravdu divná informace, protože mi v tom případě tak trochu potvrdila, že tento lék ma na dítě dost velký vliv. Pokud má metfromin na plod až takový účinek, tak bych se o bezpečnosti tohoto léky vážně začala bát. Vždy dodržuji vše, co lékař řekne, předepsání léků respektuji, tentokrát ale z rozhodnutí lékaře nemám úplně dobrý pocit. Pokud jsem měla gl. hemoglobin 38 a z žíly mi dokonce naměřili glykémii pouze 3,8 , tak mi přijde zbytečné léky brát. Také nechápu, jak jsem si doma před těmi odběry ze žíly mohla naměřit 5,7 a po hodině v laboratoři mi naměřili 3,8mmol. Je možné že by to tak kolísalo? Co se týká velikosti miminka, tak je o týden větší, nicméně odhad váhy naprosto odpovídá normám. To, že je větší, víme už od 1. ultrazvuku ve 12tt, a podle mého gynekologa je to prý naprosto normální, protože já i partner jsme většího vzrůstu. Byla jsem obézní už před otěhotněním a během těhotenství jsem nabrala dosud jen 2 kila.Nevím tedy, co dělat. Do léků se mi opravdu nechce. Nevěřím jim. Dietu dodržuji přesně, jak mám, tak si myslím, že by mohla stačit. Navíc mám také strach, že pokud mi z žíly naměřili tak nízký cukr, tak že bych se v podstatě mohla někdy dostat i do hypoglykémie.......Také bych ještě dodala, že mi gynekolog řekl, že miminko je v podstatě hotové a že neužíváním metforminu mu nemohu už ublížit a že ve 34tt se naopak ty hodnoty ranní glykémie dost často trochu i snižují díky miminku (nevím přesně jak se to děje) a že s mými hodnotami si nemyslí, že jsou léky nezbytně nutné. Nicméně je to pořád jen gynekolog, né diabetolog specialista. Proto píšu do Vaší poradny a prosím o Váš názor. Moc děkuji!
    věk: 38 let

    Odpověď

    Dobrý den, pokusím se Vám na všechny Vaše otázky odpovědět. GDM je léčen dietou, ale pokud to nestačí nasazujeme farmakoterapii. Indikací k nasazení léčbě jsou opakované vyšší hodnoty cukru v krvi (nalačno nad 5,3 mmol/l, 1 hodinu po jídle nad 7,8 mmol/l) po vyloučení dietních chyb. V léčbě lze použít metformin nebo inzulín. Řadou studií byla potvrzena bezpečnost podání metforminu v těhotenství jak pro plod tak i pro matku. V naší ambulanci také začínáme nejnižší dávkou 500mg, kterou postupně zvyšujeme podle hladin glykémie nalačno. Dávka 500mg opravdu často nestačí, ale postupné navyšování dávky zlepšuje snášenlivost léku a máme s ní  dobrou zkušenost. Pokud ale metformin užívat nechcete, můžete si aplikovat inzulín. Ze studií vyplývá, že léčba i mírných hyperglykémií (vyšších hladin cukru) snižuje výskyt komplikací GDM (makrosomie, diabetická fetopatie apod). Na vyšší lačné glykémie někdy pomůže i zařazení 2. večeře (krajíček chleba, ořechy....), můžete to ještě vyzkoušet. Rozdíl měření ze žíly a z prstu na glukometru (kapilární krev) je možný, udává se, že to může být až 20%, používají se také  jiné přístroje....atd. Pokud byste chodila do naší ambulance, poradili bychom Vám zařazení 2 večeře, denně si měřit ranní hladiny cukru a pokud budou hodnoty stále nad 5,  pak zahájit léčbu metforminem  (nemáte-li k němu důvěru, tak inzulín). Vyšší hodnoty lačné glykémie však nenechávejte dlouho, mohou zvýšit riziko komplikací u Vašeho miminka.

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, chci se zeptat, jak se to resi u nas v CR, (jsem v zahranici), kdyz jsou hladiny na lacno kolem 5.4 - obcasne 5.7, Dodrzuji dietu a mám hodne pohybu. Pres den hodinu po jidlech mam 6 - 7.2 . Jsem ve 34 tydnu tehotenstvi. Pokud se to nechava s dietou, tak muzou i ty hodnoty na lacno (kolem 5.7) ohrozit miminko? Dekuji moc.
    věk: 42 let

    Odpověď

    Dobrý den, v ČR jsou cílové hodnoty glykémie (cukru v krvi) nalačno do 5,3 mmol/l a 1 hodinu po jídle do 7,8 mmol/l. Indikací k nasazení léků jsou právě opakované zvýšené glykémie nad tyto doporučené hodnoty po vyloučení dietních chyb.  U žen, které mají opakovaně hladiny cukru nalačno vyšší než 5,3 mmol/l, nasazujeme metformin (tabletky). Začínáme nejnižší dávkou 500 mg po první večeři, kterou postupně zvyšujeme podle hodnoty glykémie nalačno.  Pokud metformin nestačí, přidáváme večerní dávku inzulinu. Někdy také pomáhá snížit hladinu cukru nalačno zařazením 2. večeře (cca 20 g sacharidů ve formě pečiva, ořechů apod., pauza mezi 2. večeří a snídaní by neměla být delší než 8 - 9 hodin). Opakovaně vyšší hladiny cukru (nalačno i po jídle) zvyšují riziko komplikací pro matku i dítě.

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den. Chtela bych poprosit o zodpovezeni dotazu ohledne tehotenske cukrovky. Bydlim v Anglii a jsem ve 32 tydnu. Byla mi zjistena tehotenska cukrovka. Pres den si hodny uhlidam, dodrzuji dietu a pohyb. Takze pres den mam hodinu po jidle i 6.2 max 7.2 . Problem je rano na lacno kolem 5.5- 5.7 . Tady v UK mi predepsali inzulin, je to inzulin s prodlouzenym ucinkem “12” si mam nastavovat, pouze vecer ve 22h. Nevim jestli 12 je jako 12 jednotek u nas, ale vim, ze se v CR davaji ze startu 2-3 jednotky. Rekli mi, ze je to malinko, tak nevim jestli maji jine jednotky? Jeste jsem inzulin nezacla brat. Chci se zeptat jestli se inzulin dostane pres placentu k diteti? Take se chci zeptat, co by se stalo, kdybych inzulin nebrala, kdyz mam hodnoty vyssi jen rano na lacno (5.5-5.7), mohlo by to ohrozit dite? Dekuji moc za zodpovezeni
    věk: 42 let

    Odpověď

    Dobrý den, hodnoty cukru v krvi nalačno opakovaně vyšší než 5,3 jsou indikací k nasazení farmakoterapie. Je možno zvolit aplikaci nočního inzulínu nebo metforminu (tabletky - v ČR používán od r. 2014). Inzulínu se nebojte, jeho bezpečnost byla prokázána řadou studií i letitým používáním v těhotenství. Pokud byste měla opakovaně vyšší lačné glykémie, je Vaše miminko ohroženo vznikem diabetických komplikací viz kapiatolu Důsledky neléčení pro matku a dítě.

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Poznámka redakce:

    Jednotky jsou všude stejné a 12 jednotek večer je dávka obvyklá viz kapitolu Taktika terapie inzulinem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, nez polozim muj dotaz, popisu prvni muj stav. V tehotenstvi s dvojcaty mi pri ogtt byla zjistena vyssi hladina cukru na lacno (5,2) tedy mi nepodali vypit roztok glukozy a byla jsem odeslana do dia poradny. Pri diete se hodnoty srovnaly, po porodu jsem nesla na kontrolu a az ted po dvou letech od porodu jsem k pani doktorce dostala. Pri Ogtt mi byla zjistena vyssi glykemie na lacno (6,2) a po dvou hodinach v norme (6,4). Pani doktorka i kvuli rodinne zatezi(prababicka diabetes a maminka nyni zvysena glykemie na lacno 6,4) nasadila Metformin a lehkou dietu s omezenim cukru. Neni mi jeste ani 30let a predstava, ze budu jist leky dalsich par dekad se mi moc nelibi. Muj dotaz tedy zni, zda je Metformin pro preidabetes lek prvni volby a je sance ze ho nekdy vysadim, pokud budou hodnoty v norme? Predpokladam ze dieta nebude problem, ale priznam se, ze nesportuji. Jsem normalni postavy 181cm/65kg. Dekuji za odpoved
    věk: 29 let

    Odpověď

    Dobrý den, ženy s těhotenskou cukrovkou mají vysoké riziko vzniku DM 2. typu v pozdějším věku (40-60%). K diagnóze prediabetu by měla být stanovena lačná glykémie + glykovaný hemoglobin. Léčba prediabetu je především v režimových opatření - diabetická dieta s omezením příjmu sacharidů (hlavně těch rychlých) a pohyb. Metformin lze podat.....přesně Vás neznám, ale asi bych nejdříve zvolila ta režimová opatření a pokud by nedošlo ke zlepšení, zahájila bych léčbu metforminem.

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, na testu v 28tt mi byla diagnost. těhotenská cukrovka. První lačná hodnota 6,0 , druhý den dokonce 7,3. Již jsem byla poprvé na diabetologii, kde mi bylo naměřeno ccá 1hod po jídle 10,5, ale to jsem ještě žádnou dietu neměla. Dlouhodobý cukr 51. Dnes jsem zahájila dietu, v pátek jdu na ko a další odběry a paní doktorka říkala, že se asi nevyhnu inzulinu. Musím však přiznat, že ccá od 2 t.měsíce jím hodně ovoce. V létě broskve, denně klidně 2 kila. posléze mandarinky a pomeranče, také ve velkém a následně banány (méně zralé)8ks denně. Klasické sladké nejím vůbec. Od 2 trimestru jsem přestala jíst maso, zvracela jsem po něm, jím tak 1 za měsíc. Ryby jím. Vejce nejím vůbec, neboť jsem na něj alergická. Před otěhotněním jsem byla roz-vyšetřována kvůli dlouhodobým problémům s bederní páteří. V odběrech 3-1 měsíc před těhotenstvím hodnoty glyk. vždy v pořádku- nejvyšší z nich 5,08. Můj dotaz tedy zní "nevyjedla" jsem si tu cukrovku těmi obrovskými dávkami ovoce. Za odpověď předem děkuji a jsem s pozdravem.

    Odpověď

    Dobrý den, vznik těhotenské cukrovky ovlivňují těhotenské hormony, dědičnost, životospráva včetně pohybové aktivity a jídelních zvyklostí. Větší příjem ovoce se tedy mohl podílet na vzniku Vaší těhotenské cukrovky. Nyní je ale důležité, abyste pečlivě  dodržovala dietní opatření viz rubrika Dieta.  A pokud budete mít stále vyšší hodnoty cukrovku v krvi, měla by Vám být včas nasazena farmakoterapie.

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den.

    Chtěla bych se zeptat, byla jsem na ogtt v 25 týdnu těhotenství a me hodnoty byli nalacno 4,7 po vypiti glukozy 1 h 10,6 a po 2 h 10,2 poslali me tedy do dia poradny, kde dr rekla ze se ji zdam v poradku, ranni hodnota 2h po jidle byla 4,7 ...dostala jsem rezim dietu s tim, ze si mam merit cukr pred a po jidle....nalacno...muzete mi k me tabulce neco rict? jsem zoufala moje doktorka ma dovolenou

    věk: 0 let

    Odpověď

    Dobrý den, podle výsledků OGTT máte diagnostikovanou těhotenskou cukrovku. Měla byste se měřit na glukometru 4x denně: ráno nalačno a poté 1 hodinu po snídani, 1 hodinu po obědě a 1 hodinu po večeři.  Cílové hodnoty ráno nalačno jsou do 5,3 mmol/l, hodinu po jídle do 7,8 mmol/l. Základem léčby GDM je diabetická dieta pro těhotné...podrobněji https://www.cukrovka.cz/dieta-3. Podle Vašich záznamů měření glykémie máte vysoké glykémie po některých jídlech  - jsou to ale vždy dietní chyby např. buchty - sladké byste vůbec neměla, 2 rohlíky ke snídani je příliš mnoho najednou, celozrnná houska může obsahovat barviva s cukry atd. Na doporučených webových stránkách najdete přesný návod, jaké máte vybírat potraviny, jak počítat množství sacharidů apod.

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, po prvnim tehotenstvi mi zůstala cukrovka resp pomaleji se mi vstrebava cukr po jidle naopak mezi jidly mi klesala glykemie a dostavala jsem se skoro k hypoglykemiim. Ted ve druhém tehotenstvi mi byl nasazen inzulín na noc Lantus kvuli rannim glykemiim kolem 5.5. nyni picham 5j. Pres den se dostavam s glykemiema 1hpo jidle na 8-9 a pak mi to behem dalsi hodiny klesne klidne o 5 treba na 4.2 a tak...nevadí takove velke vykyvy a cim by to mohlo byt zpusobeno? A jeste mensi dotaz mela jsem hlad a glykemii jsem měla 5.2. Dala jsem si tatranku nebot jsem nic jineho po ruce nemela, ale po cca pul hodine mi glykemie klesla na 4.4 coz mi po tatrance prijde divne... nevite cim to muze byt způsobeno? Opravdu je nutny ten inzulin na noc v těhotenství aplikovat pri hodnotách do 6 nalacno? Účinek jeho pisou 24h tak jestli to pak moc neovlivnuje ty vykyvy přes den...
    věk: 0 let

    Odpověď

    Lantus 5 j večer hodnoty přes den téměř neovlivňuje. Z hlediska komplikací vadí jak glykémie nalačno 6, tak glykémie po jídle 8-9 a je třeba je snížit. Hodnoty po jídle závisí zejména na množství a kvalitě sacharidů. Vaše slinivka na ně reaguje se zpožděním - proto je nejprve hodnota vyšší, ale později klesne (hodnota 4 je ale zcela normální, za hypoglykémii považujeme až 3,5 a nižší). Vynechejte sacharidy s vysokým glykemickým indexem (sladké, džusy, bílé a hnědé dobarvené pečivo, smažené a pečené brambory, kaše, jasmínová rýže...), přílohy ať jsou převážně zelenina, celozrnné obiloviny, luštěniny. Hodnota po tatrance mohla být chyba měření a rozhodně byste tyto věci jíst neměla. Pro případ hladu mějte po ruce ořechy, kousek sýra atd.

    (odpovídá MUDr. Hana Krejčí, Ph.D. z interní ambulance porodnice „U Apolináře“ Všeobecné fakultní nemocnice a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!