Poradna

Mám těhotenskou cukrovku nebo ne?

Datum vložení dotazu: 17.09.2020

Ptá se: Michaela

Dotaz

Prosim o nasmerovani. Byla jsem na OGGT v 11tt (nakolik jsem v 1.teh.mela GD a ted mi prvni lacna vysla 5.29. Tak jsem musela na kontrolne mereni a to jsem nela 5.07 a tak jsem pila sladky napoj a vysly mi hodnoty v limitu i hodiju i dve po vypiti. Ale sestricka se splatla a rekla, ze mam GD, dostala jsem glukometr a dietu. Vse jsem dodrzovala a merila se, hodnoty ok, jen kdyz jsem si dala 100g uvarene ryze nebo jiny skrob, tak hodnoty hod.po jidle 8.8 nebo 9.1. Pak jsem sla k dr po tydnu a ona nechapala, proc jsem i nich vedena, ze mam hodnoty po zatez.testu ok. Ale ze pokud mam po kopecku ryze hodnoty nad 7.8 tak mam GD. A ponechala si me v peci. Po 4tydnech diety jsem nenabrala ani kilo. Hodnoty mam ok, ale drzim se diety a skorbove jidla nesmim, jinak mam hodnoty do 9.1. Volala jsem do poradny Apolinar a rekla jim moji situaci a rekly, ze GD nemam. A ze to, ze se po hodine po ryzi namerim jako zvysena hodnota, neznamena cukrovku a ze i ona (pani u tel), kdyz si zmeri hodinu po jidle ma 10. Ze je to ok. Tak ted nevim. Mam nebo nemam GD. Predem dekuji za nazor.

Odpověď

Dobrý den, 

výsledek Vašeho screeningu na těhotenskou cukrovku je hodně hraniční. Pokud bychom zaokrouhlili 5,07 jsme na hodnotě 5,1 ?. Pokud Vám po jídle s vyšším obsahem sacharidů stoupají glykémie, doporučila bych Vám rozhodně sledování v diabetologické poradně. Hodnoty glykémie 1 hod po jídle by měly být do 7,8 mmol/l. Opakované vyšší glykémie mohou ohrozit vývoj plodu.

S pozdravem

(odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

96 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, na začátku těhotenství při vstupních odběrech krve mi byla zjištěna hodnota glykemie z žilní krve 5,23 a 5,19… Na diabetologii jsem byla odeslána až po měsíci a půl od odběru… Hodnoty na diabetologii z kapilární krve byly v 17tt nalačno 4,9 a hodinu po jídle 6,8.. Od včerejška držím dietu a měřím si hodnoty, které jsou zatím dobré… Můj dotaz zní, zda hrozí nějaké riziko, když jsem do 17. týdne jedla bez omezení (sladké atd.)? Děkuji za odpověď

  Odpověď

  Dobrý den, 

  pro vývoj plodu jsou rizikové opakované, dlouhodobě vyšší hladiny cukru. Vaše hodnoty cukru v krvi byly mírně vyšší, Vaše miminko zatím neovlivnily. Je ale potřeba až do konce těhotenství dodržovat dietní doporučení a pravidelně si kontrolovat glykémii na glukometru. 

  S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

   

  Detail dotazu
 • Dotaz

  S pozdravem 

  Dobrý den, mám DM 1. typu (zjištěno ve 28 letech) na začátku těhotenství jsem vážila 57 kg. Po těhotenství, z části proto, že jsem byla často v hypoglykémii a z části proto, že jsem dlouho upravovala dávky v druhém trimestru) jsem přibrala na 80 kg. Hned po porodu jsem začala chodit denně 4 až 8 kilometrů. Třikrát týdně doma cvičím. Stáhla jsem si kalorické tabulky a zapisují si každé snědené jídlo. Nepřesáhnu denně 1400 kcal (150 g sacharidů). I přes to všechno se mi nedaří váhu postupně snižovat, spíše naopak jsem po porodu přibrala. Co to může způsobovat? Je někdo, kdo by mi v této oblasti pomohl a nezhuntoval mi peněženku.

  Odpověď

  Dobrý den, 

  pokud opravdu jíte pouze 150 g sacharidů za den a k tomu se pravidelně hýbete, měla byste určitě zhubnout. Doporučuji zkontrolovat štítnou žlázu, probrat s Vaším diabetologem Vaši léčbu (nedojídáte často hypoglykémie?), zkontrolovat jídelníček (nejít občas něco navíc? )

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  prosím radu, snacha měla v 30 týdnu těhotenství měření cukrovky, hodnota prý 4,9. Dostala inzulín 2 krát denně si píchat po kterém kolabovala. Ranní měření po snídani měla 2,5. Máme vážné obavy o zdraví její i miminka, či omyly lékaře? Tyto hodnoty jsou pravidelné.

  Odpověď

  Vaše snacha má hodnoty glykémie příliš nízké. Hodnoty pod 3,5 mmol/l se nazývají hypoglykémie a jsou pro matku i její plod nebezpečné. Doporučuji, aby si Vaše snacha přestala inzulín aplikovat a ihned kontaktujte svého diabetologa.

  S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý deň, dakujem za odpoveď z minulej poradne, nie som vedená ako GDM, ale keďže ráno mám vyššie glykémie, bolo mi odporúčané z Vašej poradne zobrať rannú glykémiu nalačno zo žily u obvodného resp.diabetologa, čo bolo odmietnuté, že ranná glykemia je v poriadku do 5,6. No dnes som si po zobudení ešte v posteli namerala prve meranie 5,7 ostane do 2min 5,3 5,5 4,9 5,4 5,3 5,5 po 10min 5 4,9 4,9 5,5 4,9 5,1 5,3 Je vhodné už indikovať medformin (u nás na Slovensku sa nepredpisuje, iba inzulín) pri týchto výsledkoch, alebo čakať či pôjdu vyššie. Som 30tt. A v priebehu dňa nám cukor v poriadku. Ďakujem pekne za odpoveď.

  Odpověď

  Dobrý den, 

  při screeningu GDM je hranice lačné glykémie do 5,1 mmol/l. https://www.cukrovka.cz/diagnostika-2. Při měření na glukometru je hranice 5,3 mmol/l. O nasazení případné léčby rozhodují i výsledky laboratorního  a klinického vyšetření. S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, keď mi OGTT vyšiel v poriadku v 28tt, glykemia na lačno 4,7 a po 2hodinach 6,7 (ale žiaľ nie celé 2hodiny som sedela, mala som medzitým poradňu, čiže to mohlo skreslit výsledky ), dnes ráno som si merala niekoľko krát na lačno a vychádzala mi glykemia od 4,9 po 5,4. Som v 30tyzdni a neviem či je to náznak GDM. Je preto vhodné prihlásiť ešte raz na OGTT test, som v 30tt alebo ísť rovno na diabetologiu? Hodnoty po jedle som mala v norme do 7,8. Pri predchádzajúcich 2 tehotenstvach som mala gestacny diabetes na diéte. Ďakujem za odpoveď

  Odpověď

  Dobrý den, při OGTT v těhotenství se dělají odběry 3 - nalačno, 60 minut a 120 minut po vypití roztoku. Podívejte se na kapitolu Těhotenská cukrovka, Druhá fáze. Měření na glukometru je orientační, pokud máte pochybnosti, raději si dojděte na diabetologii nebo k praktickému lékaři - doplní Vám odběry.

  S pozdravem

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a těhotenství"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod "Jak na to" naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!