Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a těhotenství

370 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý deň, absolvovala som test na tehotenskú cukrovku v druhom tehotenstve v 12 týždni, nakoľko v prvom tehotenstve mi bola diagnostikovaný gestačný diabetes. Súčasné výsledky: na lačno 5,1, po hodine 8,3, po dvoch hodinách 6,8. Bol mi znovu diagnostikovaný gestačný diabetes. Rada by som sa spýtala, či sa jedná o vysoké hodnoty. Bude sa diabetes s vyšším týždňom zhoršovať? Ďakujem Adriana
    věk: 29 let

    Odpověď

    Dobrý den, v testu na těhotenskou cukrovku (OGTT) jste měla vyšší hodnotu cukru nalačno, ostatní hodnoty byly už v normě.  OGTT nám neříká, jak se bude Vaše těhotenská cukrovka vyvíjet. Vlivem těhotenských hormonů se může těhotenská cukrovka v průběhu těhotenství zhoršovat. U každé ženy je to jinak, a proto je potřeba, aby jste byly sledované, mohly si kontrolovat cukr na glukometru atd.

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, momentálně jsem 28tt a před týdnem mi byla zjištěna těhotenská cukrovka (test oGTT 3,8-8,6-9). Dostala jsem dietu a glukometr - měřím ráno na lačno a pak vždy hodinu po jídle. Výška 163, přibrala jsem cca 7-8 kg do teď, miminko je váhově v pořádku dle gynekologa. Léčím se štítnou žlázou - Letrox 50 - 6x týdně tableta. Během dne jde jakžtakž ovlivnit výši cukru, zkouším různé potraviny, co mi sedí a nesedí. Ale největší problém a starost mám z ranního cukru na lačno, ten nevím jak mám ovlivnit - stoupá viz. tabulka.

    Jsem momentálně na nemocenské a chodím spát cca kolem 22 hodiny a vstávám v 8 hodin, tak jestli není problém v tom, že dlouho spím. Jím 6krát denně - 2. večeře kolem 21 hodiny. Prosím o radu, jak snížit cukr na lačno, případně o informaci, zda jsou hodnoty moc vysoké a mohly by ublížit miminku. Děkuji moc za odpověď.

    Iveta

    věk: 28 let

    Odpověď

    Dobrý den, hodnoty cukru nalačno by měly být do 5,3 mmol/l. Pokud máte hodnoty nalačno opakovaně vyšší, měla by Vám být již nasazena farmakoterapie (metformin, inzulín). Na snížení lačné glykémie pomáhá druhá večeře - cca 20-30 g sacharidů - kousek pečiva, ořechy apod. Interval mezi druhou večeří a snídaní by měl být maximálně 9-10 hod. Pokud toto nepomůže, budou Vám muset být nasazeny léky.

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, po dnešním testu ogtt mi vyšly hodnoty na lačno 3,95 mmol/l; po hodině 12,11 mmol/l; po dvou hodinách 7,33 mmol/l. Bohužel moje gynekoložka i na oddělení dietologické poradny mají 14 dní dovolenou a já nevím, jak moc jsou tyto hodnoty závažné. Můžete mi prosím poradit, zda bude do té doby, než budu moci situaci řešit, stačit hlídat si sacharidy ve stravě nebo mám vyhledat akutně jinou dietologickou poradnu? Mockrát děkuji. Soňa

    Odpověď

    Milá Soňo, nevím o vás nic víc, než že jste podstoupila orální glukózový toleranční test a že chodíte na gynekologii. Ergo usuzuji, že jste těhotná, nejspíš mezi 24. a 28. týdnem a také, že vaše glykémie při předchozím testu kolem 14. týdne byla v normě.

    Vaše hodnoty při glykemické křivce a odběrech krve z žíly byly: 3,95 mmol/l; po hodině 12,11 mmol/l; po dvou hodinách 7,33 mmol/l.

    Na základě doporučení z roku 2014 se považuje za gestační (těhotenský) diabetes situace, kdy je při oGTT splněno alespoň jedno z následujících 3 kritérií:

    •Glukóza v plazmě žilní krve na lačno ≥ 5,1 mmol/l

    •Glukóza v plazmě žilní krve za 1 hod po zátěži ≥ 10,0 mmol/l

    •Glukóza v plazmě žilní krve za 2 hod po zátěži ≥ 8,5 mmol/l

    Vy tedy splňujete druhé kritérium a máte tedy podle současných kritérií těhotenskou cukrovku. Jen pro vaši informaci, pro ostatní osoby platí méně přísná kritéria, a ta jsou: glykémie na lačno nad 7,1 mmol/l a/či glykémie za 120 min. nad 11 mmol/l.

    Vaši poruchu tedy hodnotím jako lehkou. Myslím, že k jinému lékaři zatím spěchat nemusíte, ale měla byste si být vědoma, že je nutné dodržovat určitá dietní a pohybová opatření a neměla byste překračovat doporučený váhový přírůstek během těhotenství. Velmi dobré by bylo, kdybyste si opatřila osobní glukometr a občas si glykémie kontrolovala na lačno a za 1 hod. po jídle. Cílová hodnota glykémie na lačno by měla být pod 5,3 mmol/l a za hodinu po jídle pod 7,8 mmol/l. U 90% žen dietní a pohybová opatření stačí k dosažení tohoto cíle. Pokud by se to nepodařilo, mohou vám být později doporučeny určité tablety (metformin), případně inzulín. K tomu však nyní rozhodně není důvod, stejně jako není důvod k žádné panice.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Chci se zeptat jestli mohu během těhotenství užívat lék Glucophage 750 mg. Neuškodí to nějak miminku?
    věk: 0 let

    Odpověď

    Dobrý den, lék Glucophage (účinná látka metformin) je schválený k podání léčbě diabetu v těhotenství. Prošel řadou studií, která potvrdila jeho bezpečnost a účinnost v léčbě diabetu v těhotenství.

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý deň, chcela by som sa Vás prosím opýtať na Váš názor. Po 6 mesiacoch po pôrode som bola na kontrolnom orálnom glukózovom teste, test bol vykonávaný z kapilárnej krvi z prstu, hodnoty boli vyšetrené v laboratóriu. Hodnoty boli nasledovné na lačno 4,3 mmol/l, po 1 hod 8,6, po 2 hod 8,6. Lekár mi na základe týchto hodnôt stanovil diabetes, pričom som sa dozvedela na internete, že stanovenie z kapilárnej krvi nebýva spoľahlivé a môže skreslovať výsledky. Stále kojím. Ďakujem pekne za odpoveď.
    věk: 31 let

    Odpověď

    Dobrý den,

    všechny odběry krve během oGTT by měly být provedeny ze žíly. Mezi hodnotami glykémie ze žilní a kapilární krve může být rozdíl  a tak zkreslit výsledky. Po porodu platí již hodnoty pro běžnou populaci, ne pro těhotné. Podle Vašich výsledků se tedy jedná o  porušenou glukózou toleranci tzn. prediabetes (cukrovka se ještě nerozvinula). Kojení může OGTT také ovlivnit, neměla byste 3 hodiny před a během testu kojit. Doporučila bych Vám absolvovat OGTT ještě jednou, ze žíly a až nebudete plně kojit.

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, dnes jsem byla na vyšetření tehotenske cukrovky. Jsem v 25tydnu. Vzali mně krev na lacno a po půl hodině mně poslali domu. Chtela jsem se jenom zeptat jestli nemám něco s krví a jestli není něco špatně. Děkuji.
    věk: 36 let

    Odpověď

    Dobrý den, 

    pokud Vám v laboratoři nedali vypít roztok glukózy, měla jste s největší pravděpodobností vyšší hladinu cukru nalačno. V tomto případě byste měla jít následující den (nebo co nejdříve) na kontrolní vyšetření hladiny cukru, pokud bude hodnota opět vyšší, jedná se o těhotenskou cukrovku. Pokud bude druhá hodnota cukru nalačno v normě, dostanete vypít roztok glukózy. https://www.cukrovka.cz/diagnosticky-postup. Kontaktujte Vašeho lékaře, sdělí Vám postup podle výsledků Vašeho laboratorního vyšetření.

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat na to, zda si "to" mohu nechat nebo "to" mám dát pryč. Jsem diabetička s roztroušenou sklerózou a mé těhotenství je neplánované. Glykémie mám od 3,5-13 mmol/l ( rozházené ). NEUROLOŽKA je pro variantu pokračování, ale DIABETOLOŽKA mi řekla, že se přiklání spíše k variantě ukončení, ale mám se rozhodnout sama. Můj cit mi říká, abych pokračovala, ale rozum opak. Prosím, jaký je Váš názor? Tereza
    věk: 21 let

    Odpověď

    Milá Terezo, je asi zbytečné říkat, že rozhodnutí je každopádně na vás. Jako lékař vám mohu skutečně sdělit jen svůj lékařský pohled na věc. Neměl bych vám říkat svůj lidský názor, ten je velmi subjektivní. Pro odborný názor bych však potřeboval mnohem více informací.

    Samozřejmě je ideálním, když lékař neshledává žádné známé zdravotní riziko, ale i v takovém případě je rozhodnutí o rodičovství závažné, protože život pro nás rád chystá příjemná i nepříjemná překvapení, a my je musíme snášet. Čím více si toho na sebe bereme, tím nám hrozí větší riziko, ale tím je také náš život bohatější.

    Pokud byste měla diabetes výborně kompenzovaný a byla jinak zdravá, doporučil bych vám jen, ať ve výborné kontrole pokračujete celou dobu těhotenství, nastavíte velmi přísný režim s měřením glykémií 9x denně, nebo raději s použitím senzoru, a udržujete glykémii velmi přísně mezi 4 a 6 mmol/l. 

    Když byste měla nějakou pokročilejší komplikaci diabetu, především diabetickou nefropatii (nejspíše bílkovinu v moči, pokud možno nikoliv sníženou funkci ledvin), nebo pokročilejší formu retinopatie, upozornil bych vás zejména, že obojí se může během těhotenství zhrošit. Pro dítě to však zvláštní riziko nepředstavuje. Asi by se lépe hodilo, kdyby váš diabetes neměl zatím dlouhé trvání a abyste byla "mladší maminka", kterou jste.

    Konečně, máte roztroušenou sklerózu. Ta jednak většinou pokračuje, jednak vyžaduje někdy léčiva, které během těhotenství nemusí být vhodná. Rozhodně se o tom poraďte s vaši neuroložkou, ale vy říkáte, že nic zvláštního nenamítá, tak by to snad nemusel být velký problém.

    Další vaše otázka asi bude, zda vadí, že vaše dosavadní kompenzace diabetu nebyla vynikající a možná ani dobrá, a zda to tedy je důvod k potratu. Dnes se doporučuje, aby diabetičky raději přicházely do jiného stavu plánovaně a před tím aby dosáhly vynikající kontroly, tedy glykovaného hemoglobinu do 47 mmol/mol, nebo aspoň pod 53. Tak to asi není váš případ, ale také to asi není úplně špatné. Odpověď zní: podle velkých statistik mají plody diabetiček se špatně kompenzovaným diabetem o něco větší výskyt vrozených vad. Na druhé straně se takovým maminkám narodilo mnoho zdravých dětí. Pokud tedy není vaše kompenzace diabetu opravdu špatná (glykovaný hemoglobin nad 76 mmol/mol), musíte toto riziko uvážit, ale k potratu vás to nenutí. Rozhodně alespoň nyní začněte ihned důslendě kompenzaci diabetu řešit. Pokud se rozhodnete pro miminko, rozhodně neodmítejte žádná preventivní vyšetření plodové vody a podobně. Leccos se dá dnes poznat ještě včas.

    No, a určitě zvažte celkovou situaci. Je možné, že vaše roztroušená skleróza bude pokračovat, je možné, že budete mít později určité zdravotní potíže. Informujte o tom v plném rozsahu vašeho partnera. I on se musí rozhodnout a musí si být vědom, že ho čekají nové a dlouhodobé povinnosti. Určitě hraje také roli,  zda je váš vztah v pořádku a můžete očekávat podporu.

    Během své práce jsem často upozorňoval nastávající maminky s diabetem a často i s jinými komplikacemi na možná rizika. Někdy jsem byl dost rozhodný a navrhoval jsem vzhledem k celkové situaci ukončení. Tím se lékař kryje a nikdo mu jeho doporučení nemůže vyčítat. Když jsem je ale potom potkával s krásnými dětmi a šťastné, bylo mi jasné, že kdo nic nezkusí, může také o mnoho přijít. S dětmi se nemá moc experimentovat, ale nakonec, život je jeden velký experiment. 

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, je mi 29let, jsem ve 34tt a včera jsem na diabetologii vyfasovala 500mg a 1000mg GLUKOPHAGE (metformin) kvůli vyšším ranním hodnotám na lačno na noc a mám prý po 4 dnech postupně navyšovat po 500mg až se prý dostanu na 2000mg a když ani to nezabere, mám přijít pro inzulin. Dostala jsem na výběr inzulín nebo tohle a musela jsem podepsat papíry, že souhlasím s možnými vedlejšími účinky. Jelikož tento lék prostupuje přes placentu a může malého i poškodit, hodně jsem si o tom četla, chci se vás zeptat, jestli mi můžete napsat, co by se stalo v případě, že bych léky brát nezačala, dodržovala těch 5 týdnu do porodu zatím pouze tu dietu, co držím už měsíc a hodnoty prostě ráno měla cca 5,4- 5,8, max. do 6 - víc jsem nikdy neměla. V noci toho moc nenaspim, každou hodinu chodím na wc a jsem vzhůru. Naspim maximálně tak 3hodiny za noc. Prý to také má vliv na ranní hodnotu glykemie, jak tedy zjistím, že se opravdu jedna o cukrovku? Glykovany hemoglobin mám 31. DĚKUJI MOC ZA NÁZOR I RADY. DĚKUJI. Hodnoty přes den hodinu po jídlech jsou do limitu a nejsou nikdy zvýšeny.

    Odpověď

    Dobrý den, indikací k nasazení léků/inzulínu k léčbě těhotenské cukrovky jsou opakované vyšší hodnoty cukru (nalačno nad 5,3 mmol/l, po jídle nad 7,8 mmol/l). Opakované vyšší hladiny cukru mohou způsobovat komplikace pro Vás i miminko: https://www.cukrovka.cz/dusledky-neleceni-pro-matku-a-dite.

    Ke snížení lačných hladin cukru někdy pomáhá i zařazení 2. večeře (cca mezi 21-22 hod, cca 20-30 g polysacharidů, chléb se sýrem, šunkou, ořechy apod.).  Hodnoty cukru též ovlivňuje stres i špatné spaní :-). Pokud nic z toho nestačí, musí se užívat léky/inzulín. Metforminu se nebojte, řada studií prokázala jeho bezpečnost.  

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den chtela bych se zeptat v tehotenstvi jsem mela tehotenskou cukrovku ktera se resila dietou a vse bylo v norme...ted uz mam po porodu a plne kojim ..byla jsem znovu na ogtt testu kde jsem mela nalacno 4,9 hodnotu a po zatezi 2 h 8,9 hodnotu. Je mozne ze by to to kojeni nejak zkreslilo. .? jake jsou hodnoty glykemie nekde ctu 6,7 po 2 h nekde zas 8,5 ...? stitna zlaza je v poradku...dekuji za odpoved. Pavla
    věk: 26 let

    Odpověď

    Dobrý den, hodnoty kontrolního OGTT po porodu jsou v normě: nalačno do 5,5 mmol/l a ve 120. minutě do 7,9 mmol/l.  

    Pro diabetes svědčí hodnoty nalačno 7 mmol/l a více a/nebo ve 120. minutě 11 mmol/l a více.  Hodnoty mezi těmito hranicemi znamenají prediabetes tzn. zvýšenou glykémií nalačno (glykémie 5,6–6,9 mmol/l) a/nebo poruchou glukózové tolerance (glykémie ve 120. min oGTT 7,9–11,0 mmol/l). Vaše hodnoty jsou v pásmu prediabetu. Měla byste být sledována na diabetologii nebo u praktického lékaře. Základem Vaší léčby by měla být racionální strava s úpravou příjmu rychlých sacharidů a pravidelná fyzická aktivita, příp. nasazení metforminu (ale až přestanete kojit, metformin je kontraindikován během kojení). Kojení ale může ovlivnit výsledky OGTT, neměla byste minimálně 3 hodiny před a během testu kojit. Ve Vašem případě bych tedy doporučila zopakovat kontrolní OGTT po porodu až přestanete plně kojit, do té doby se můžete vyhýbat rychlým sacharidům (sladkému) a pravidelně se hýbat :-).

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, zacinam 36tt, cukrovka kompenzovana dietou. Posledni hodnoty merene laboratori: lacna 3.6, 1h po snidani 3.8, 1h po obede 5.1. Minule jsem mela lacnou i 3.3. Mohu se zeptat, zdali jsou me hodnoty nejakym rizikem pro plod? Vsude se setkavam s opacnym problemem tj. s vysokymi hodnotami, ale nikde jsem se nedocetla o nizkych. Jeste dodam, ze jsem vysoka, stihla a za cele tehotenstvi jsem pribrala 3kg, ktere jsem na pocatku diety shodila, tudiz jsem bez vahoveho pribytku. Dekuji za odpoved. Pavla
    věk: 27 let

    Odpověď

    Vaše hodnoty cukru v krvi (glykémie) jsou opravdu nižší. Ještě jste neuvedla hodnotu glykovaného hemoglobinu. Pokud jste léčena pouze dietou a neužíváte žádné léky, neměly by Vaše hodnoty cukru v krvi klesnou do pásma hypoglykémie (nízké hladiny cukru). Nevím, jak přísnou držíte dietu, jak moc jste štíhlá, jestli nedošlo k chybě v laboratoři  atd. Doporučuji Vám kontaktovat a poradit se s Vaším diabetologem. Obecně nízké hladiny cukru nezpůsobují vývojové vady plodu, ale mohou ovlivňovat výživu plodu a samozřejmě i ovlivňovat Váš zdravotní stav.

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!