Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a těhotenství

334 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, velmi mne mrzí, že Vás otravuji svým dotazem ale pro mne je tato situace velice nepříjemná. Mám svou doktorku přes diabetes v těhotenství ale ráda bych si poslechla i názor jiného odborníka už jen proto, že nechci ublížit miminku ale žároveň bych si přála mít své těhotenství a porod pod kontrolou JÁ. Ve 13tt jsem podstoupila komplexní odběr krve na lačno kde se prokázaly hodnoty cukru 5.5, druhý kontrolní odběr prokázal na lačno 5.7. Do diabetologicke poradny jsem se dostala až v 18tt s tím, že mi můj gynekolog řekl ať zapomenu na přenášení plodu kvůli oné cukrovce. Má diabetoložka mi tedy dala glukometr, s tím, že se mám měřit VŽDY před jídlem a hodinu po jídle. Nasadila jsem tedy dietu, otevřela jsem kaloricke tabulky kam jsem si vypočítala kolik čeho během dne sníst aby bylo vše vyvážené + sacharidy nastavila podle propagačního letáku na 225g denně ( mám skoro 100kg svých vlastních, v těhotenství jsem přibrala pár deka). Strava se mi líbí, nemám s ní problém, spíš mám problém do sebe dostat sacharidy. Ale časem dopiluji. V poradně mi bylo řečeno, že smím jist denně max hrst ovoce a to hlavně dopoledne. Mám na lačno hodnoty 4.8, před jidlem 4.9 a po jidle 5.2 max 5.6. Tyto hodnoty se mi ale zdají maximálně v pořádku. K snidani jsem měla např. 100g chléb Šumava, dva platky 95% šunky, žervé s kapií, 100g kedlubny a 50g žluté papriky. K obedu pak špíz se 150g kuřecího masa, 150g brambor, 100g rajčat, 100g mrkve a par mandlí se slunečnicovými seminky. Ke svačině bílý jogurt a 100g nektarinky. A tak alespoň doufám, že jídelníček ujde a není nějak špatný... Jde mi spíš o to, že bych se chtěla pokusit porodit sama bez vyvolavaní porodu v termínu ( již 2x jsem tak rodila). Ten fakt, že déle jak do TP mně nenechají čekat, mne strašně nervuje, jelikož ten nápor vyvolavačky a porodu je něco šíleného. Pokud mám takovéto hodnoty cukru, nemohla jsem spíš já něco pokazit před odběry (den předem), je to opravdu cukrovka ačkoli mám ranní hodnoty pod 5? Moc Vám děkuji za Váš čas. Hezký den
    věk: 32 let

    Odpověď

    Dobrý den, ve Vašem dotazu je několik otázek. Pokusím se Vám je postupně odpovědět. Ohledně testu na těhotenskou cukrovku - před testem byste měla být 8 hodin nalačno, pít čistou vodu nebo nesladký čaj. Pokud jste toto dodržela, měl by být test vpořádku. Stanovení glykémie nalačno se provádí 2x právě proto, aby se vyloučila nějaká chyba.

    Rozdíl mezi hodnotami na glukometru a v laboratoři - měření v laboratoři ze žíly je mnohem přesnější než na glukometru.

    Vaše kompenzace - podle toho, co uvádíte, máte hodnoty cukru v krvi v normě.  Hezky dodržujete dietu. Kdybyste ale dietu nedodržovala, byly by hodnoty cukru pravděpodobně vysoké. Ve Vašem dotazu jste neuvedla hodnotu glykovaného hemoglobinu, který je důležitý parametr hodnocení kompenzace diabetu.

    A k porodu - pokud budete mít cukrovku dobře kompenzovanou (pěkné profily i hodnotu glykovaného hemoglobinu) není důvod zasahovat do termínu porodu. Posílám text z doporučeného postupu o péči o ženy s GDM. "Péče o ženy s těhotenskou cukrovkou, které jsou uspokojivě léčené dietou, se v zásadě neliší od standardní péče o zdravou těhotnou ženu a není důvodem k vyvolání porodu před termínem nebo k císařskému řezu. V posledních týdnech těhotenství se zpravidla provádí jedno ultrazvukové vyšetření navíc s cílem posoudit růst plodu." Viz také v rubrice TĚHOTENSKÁ CUKROVKA Sledování gynekologem a jiné.

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Obracím se na Vás s prosbou o radu. Od začátku těhotenství mám velmi silné nevolnosti, byla jsem i na kapačkách. Nyní zvracím stále již ale jen ráno, bohužel od žaludku je mi nevolno denně ale výrazně méně. Do 20 tt. jsem měla stravu opravdu moc špatnou pomáhali mi jen vodove lednáky, moc stravy jsem nejedla, hodně hladověla, nedalo se jíst. A popíjela trochu coly, která mi pomáhala na žaludek. Při testu na t.cukrovku ve 27tt. jsem měla hodnoty 4,1-10,2-7,3. Gynekolog mě odeslal do dia.poradny. Kde mi doktorka řekla, že vlivem jak jsem hodně zhubla a poté přibrala na vlastní původní váhu nemám cukrovku. Za 4 týdny krev na lačno a potém dvě hodiny po snídani.To je vše. Tatínek má glukometr,tak mi půjčil. Měřím si podle rad na internetu před jídlem a hodinu po. Na lačno mívám 4,6-4,8. Hodinu po snídani 7,3-7,6. Jednou se mi stalo 8,4 poté za dvě hodiny jsem si změřila a bylo 6,4. Po večeři mívám hodnoty 7,8 a jednou jsem měla za dvě hodiny 7,7. Podle ultrazvuku miminko je v pořádku, ale má zvětšený žlučník. Jsem ve 28tt. Mám strach o miminko jestli mu neubližuji a jestli bude v pořádku, je to první miminko. Bydlím v malém městečku, kde dia poradna je už tak hodně daleko. Andrea
    věk: 31 let

    Odpověď

    Milá Andreo, v úvodu mé odpovědi dovolte, abych předeslal 3 poznámky, z nichž tu 3. říkám samozřejmě žertem. Tedy:

    1. Na stránkách našeho webu se problematice gestačního diabetu dosti věnujeme a naleznete tam velmi výstižný přehled od odbornic na slovo vzatých. Kromě toho jsme na podobné dotazy odpovídali již dříve, projděte si rubriku Cukrovka a těhotenství v naší Poradně.
    2. Já jsem obecně diabetolog a mám celkem znalosti v celé šíři oboru. Nicméně nejsem ani gynekolog, ani specialista na gestační (těhotenskou) cukrovku. V řadě gynekologických center existují nyní specializované diabetologické ambulance právě pro těhotné. Lékaři se tomuto problému věnují velmi pečlivě a jejich kritéria jsou velmi přísná. Má to pak později význam i pro vedení porodu a další sledování matky po porodu. Doporučuji také k nahlédnutí velmi podrobné stránky našich autorek na gestační diabetes těhotenská cukrovka.cz.
    3. I když tedy nejsem specialista na těhotenskou cukrovku, dovolím si vám odpovědět. Snad je to i tím, že mám doma silně těhotnou kočku. Má neustále hlad a i když je při tom trochu mlsná, sežere na co přijde, a když jím já, seká mi drápky kolem pusy a snaží se mi sousto ukradnout. Tak mám také pochopení pro váš hlad, který může být o to větší, že pak vás zase trápí nevolnost. Snad se to v pozdějším průběhu zlepší. Máte jen tu výhodu, že vy se na miminko těšíte, ale já mám velké starosti, komu ta naše „miminka“ dám.

    Podle současných dosti přísných kritérií máte těhotenskou cukrovku, i když podle výsledků, které udáváte, není porucha vážná. Na lačno jsou vždycky glykémie normální a po jídle, respektive v průběhu glykemické křivky, jen lehce překračují normu. Nevím, jak na tom jste s hmotností, ale zřejmě jste spíše štíhlá, alespoň podle toho, že jste z počátku těhotenství spíše zhubla a nyní teprve začínáte mírně nabírat.

    Věřím, že vaše nevolnosti nyní již začnou ustupovat, a tak byste mohla a měla jíst pravidelně, spíše menší dávky jídel. Na diabetické dietě není vůbec nic špatného, je to v podstatě zdravá dieta, která je vhodná pro každého. Vám stoupají glykémie hlavně po jídle. Proto bych vám doporučoval jíst spíše malé dávky častěji a nepřesahovat celkové doporučené množství sacharidů, což může být pro vás asi 220 g denně. Neměla byste jíst vysloveně sladká jídla, pít sladké nápoje. Ovoce je pochopitelně vhodné, ale i zde je třeba sledovat obsah sacharidů. Proto opět opakuji, že byste měla sníst třeba jedno jablko či jeden pomeranč najednou a další až třeba za hodinu. Hodně sladké ovoce, jako třeba banány či meruňky není příliš vhodné. Stejně tak slazené kompoty. Je také možné, že pro nevolnost někdy dlouho nejíte a potom toho sníte příliš najednou. Tomu se snažte vyhnout.

    Nechte otci jeho glukometr, ať je může plně využívat a pořiďte si svůj. Asi by vám ho dal váš diabetolog, ale dá se také koupit. Měla byste se občas měřit a vaším cílem by měly být glykémie na lačno pod 5,3 mmol/l. Za 1 hod. po jídle pak pod 7,8 mmol/l a za 2 hodiny pod 6,7 mmol/l. Vidíte, že vaše porucha není velká, tak se uklidněte a nemějte zbytečné obavy. Jen občas překročíte toto doporučení, a když se vyhnete těm sladkým jídlům, tak se možná i to upraví. Jen kdyby se stav zhoršil, tak včas navštivte jakéhokoliv diabetologa. Mohla byste případně potřebovat nějaké léky, ale nyní to není nutné.

    Přeju vám, ať už se vám udělá dobře, abyste se mohla v klidu těšit na mimino, a užila si tohle velmi důležité období života v klidu.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám DM 2 a v současné době si píchám Novorapid 8-3-5 a Levemir na noc 11 jednotek. Kvůli vyšším raním hodnotám cukru mi paní doktorka přidala siofor 500 (1-0-1). Můžu s tímto lékem otěhotnět popř. ho brát i v těhotenství, nebo raději vysadit. Děkuji Petra

    Odpověď

    Milá Petro, v současné době se klade velký důraz na to, aby pacientky s diabetem měly v průběhu těhotenství pokud možno téměř normální hodnoty glykémií. Proto se nyní velmi pečlivě diagnostikuje tzv. gestační diabetes - diabetes, který se prvně projeví v těhotenství. Pečlivá kontrola se ale týká také žen, které již před těhotenstvím měly diabetes. Vzhledem k  věku se častěji jedná o diabetičky 1. typu. Vy ale udáváte diabetes 2. typu, a asi jste jej tedy měla již před otěhotněním a velmi pravděpodobně máte nadváhu.

    Nejlepším způsobem léčby je dieta a těleslný pohyb. Neměla byste tedy během těhotenství moc přibírat a pokud jste již byla silná, měla byste na to být opatrná, protože pak se to špatně shazuje. 

    Je-li to potřebné, může být metformin s klidem podáván i v těhotenství (Siofor). Používá se zejmána při nadváze a zlepšuje působení inzulínu. Siofor je lék obsahující metformin.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat na hodnoty těhotenské cukrovky konkrétně u mě, je mi 40 let mám nadváhu a podstoupila jsem 2krát ivf při kterém jsem nabrala cca 10 kilo vlivem vysokých dávek hormonů a ve 24 týdnu jsem podstoupila OGTT test s hodnotami 5,1mmol/l, 9,8 mmol/l, 8,2 mmol/l a moje diabetoložka mě vylekala, jak mám hodnoty vysoké a že mám problém s lačnou glykémií. Mám dietu kterou dodržuji a glykémii na lačno mám od 4,8 do 5,2 jednou jsem měla 5,4. Po jídle mám nejvíc do 7,2 tak by mě zajímal váš názor. Děkuji Lenka
    věk: 39 let

    Odpověď

    Dobrý den, v testu na těhotenskou cukrovku (OGTT) jste měla vyšší hodnotu cukru nalačno, ostatní hodnoty byly už v normě. OGTT nám  neříká, jak se bude Vaše těhotenská cukrovka vyvíjet. Vlivem těhotenských hormonů se může těhotenská cukrovka v průběhu těhotenství zhoršovat. U každé ženy je to jinak a proto je potřeba, aby jste byly sledované, mohly si kontrolovat cukr na glukometru atd. 

    Myslím, že dietu držíte správně. Vaše naměřené hodnoty jsou v pořádku (nalačno do 5,3 mmol/l, 1 hod po jídle do 7,8 mmol/l), ještě jste neuvedla hodnotu glykovaného hemoglobinu (norma je do 40 mmol/mol). Podle toho, co jste uvedla, máte těhotenskou cukrovku dobře kompenzovanou.

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý deň, absolvovala som test na tehotenskú cukrovku v druhom tehotenstve v 12 týždni, nakoľko v prvom tehotenstve mi bola diagnostikovaný gestačný diabetes. Súčasné výsledky: na lačno 5,1, po hodine 8,3, po dvoch hodinách 6,8. Bol mi znovu diagnostikovaný gestačný diabetes. Rada by som sa spýtala, či sa jedná o vysoké hodnoty. Bude sa diabetes s vyšším týždňom zhoršovať? Ďakujem Adriana
    věk: 29 let

    Odpověď

    Dobrý den, v testu na těhotenskou cukrovku (OGTT) jste měla vyšší hodnotu cukru nalačno, ostatní hodnoty byly už v normě.  OGTT nám neříká, jak se bude Vaše těhotenská cukrovka vyvíjet. Vlivem těhotenských hormonů se může těhotenská cukrovka v průběhu těhotenství zhoršovat. U každé ženy je to jinak, a proto je potřeba, aby jste byly sledované, mohly si kontrolovat cukr na glukometru atd.

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, momentálně jsem 28tt a před týdnem mi byla zjištěna těhotenská cukrovka (test oGTT 3,8-8,6-9). Dostala jsem dietu a glukometr - měřím ráno na lačno a pak vždy hodinu po jídle. Výška 163, přibrala jsem cca 7-8 kg do teď, miminko je váhově v pořádku dle gynekologa. Léčím se štítnou žlázou - Letrox 50 - 6x týdně tableta. Během dne jde jakžtakž ovlivnit výši cukru, zkouším různé potraviny, co mi sedí a nesedí. Ale největší problém a starost mám z ranního cukru na lačno, ten nevím jak mám ovlivnit - stoupá viz. tabulka.

    Jsem momentálně na nemocenské a chodím spát cca kolem 22 hodiny a vstávám v 8 hodin, tak jestli není problém v tom, že dlouho spím. Jím 6krát denně - 2. večeře kolem 21 hodiny. Prosím o radu, jak snížit cukr na lačno, případně o informaci, zda jsou hodnoty moc vysoké a mohly by ublížit miminku. Děkuji moc za odpověď.

    Iveta

    věk: 28 let

    Odpověď

    Dobrý den, hodnoty cukru nalačno by měly být do 5,3 mmol/l. Pokud máte hodnoty nalačno opakovaně vyšší, měla by Vám být již nasazena farmakoterapie (metformin, inzulín). Na snížení lačné glykémie pomáhá druhá večeře - cca 20-30 g sacharidů - kousek pečiva, ořechy apod. Interval mezi druhou večeří a snídaní by měl být maximálně 9-10 hod. Pokud toto nepomůže, budou Vám muset být nasazeny léky.

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, po dnešním testu ogtt mi vyšly hodnoty na lačno 3,95 mmol/l; po hodině 12,11 mmol/l; po dvou hodinách 7,33 mmol/l. Bohužel moje gynekoložka i na oddělení dietologické poradny mají 14 dní dovolenou a já nevím, jak moc jsou tyto hodnoty závažné. Můžete mi prosím poradit, zda bude do té doby, než budu moci situaci řešit, stačit hlídat si sacharidy ve stravě nebo mám vyhledat akutně jinou dietologickou poradnu? Mockrát děkuji. Soňa

    Odpověď

    Milá Soňo, nevím o vás nic víc, než že jste podstoupila orální glukózový toleranční test a že chodíte na gynekologii. Ergo usuzuji, že jste těhotná, nejspíš mezi 24. a 28. týdnem a také, že vaše glykémie při předchozím testu kolem 14. týdne byla v normě.

    Vaše hodnoty při glykemické křivce a odběrech krve z žíly byly: 3,95 mmol/l; po hodině 12,11 mmol/l; po dvou hodinách 7,33 mmol/l.

    Na základě doporučení z roku 2014 se považuje za gestační (těhotenský) diabetes situace, kdy je při oGTT splněno alespoň jedno z následujících 3 kritérií:

    •Glukóza v plazmě žilní krve na lačno ≥ 5,1 mmol/l

    •Glukóza v plazmě žilní krve za 1 hod po zátěži ≥ 10,0 mmol/l

    •Glukóza v plazmě žilní krve za 2 hod po zátěži ≥ 8,5 mmol/l

    Vy tedy splňujete druhé kritérium a máte tedy podle současných kritérií těhotenskou cukrovku. Jen pro vaši informaci, pro ostatní osoby platí méně přísná kritéria, a ta jsou: glykémie na lačno nad 7,1 mmol/l a/či glykémie za 120 min. nad 11 mmol/l.

    Vaši poruchu tedy hodnotím jako lehkou. Myslím, že k jinému lékaři zatím spěchat nemusíte, ale měla byste si být vědoma, že je nutné dodržovat určitá dietní a pohybová opatření a neměla byste překračovat doporučený váhový přírůstek během těhotenství. Velmi dobré by bylo, kdybyste si opatřila osobní glukometr a občas si glykémie kontrolovala na lačno a za 1 hod. po jídle. Cílová hodnota glykémie na lačno by měla být pod 5,3 mmol/l a za hodinu po jídle pod 7,8 mmol/l. U 90% žen dietní a pohybová opatření stačí k dosažení tohoto cíle. Pokud by se to nepodařilo, mohou vám být později doporučeny určité tablety (metformin), případně inzulín. K tomu však nyní rozhodně není důvod, stejně jako není důvod k žádné panice.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Chci se zeptat jestli mohu během těhotenství užívat lék Glucophage 750 mg. Neuškodí to nějak miminku?
    věk: 0 let

    Odpověď

    Dobrý den, lék Glucophage (účinná látka metformin) je schválený k podání léčbě diabetu v těhotenství. Prošel řadou studií, která potvrdila jeho bezpečnost a účinnost v léčbě diabetu v těhotenství.

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý deň, chcela by som sa Vás prosím opýtať na Váš názor. Po 6 mesiacoch po pôrode som bola na kontrolnom orálnom glukózovom teste, test bol vykonávaný z kapilárnej krvi z prstu, hodnoty boli vyšetrené v laboratóriu. Hodnoty boli nasledovné na lačno 4,3 mmol/l, po 1 hod 8,6, po 2 hod 8,6. Lekár mi na základe týchto hodnôt stanovil diabetes, pričom som sa dozvedela na internete, že stanovenie z kapilárnej krvi nebýva spoľahlivé a môže skreslovať výsledky. Stále kojím. Ďakujem pekne za odpoveď.
    věk: 31 let

    Odpověď

    Dobrý den,

    všechny odběry krve během oGTT by měly být provedeny ze žíly. Mezi hodnotami glykémie ze žilní a kapilární krve může být rozdíl  a tak zkreslit výsledky. Po porodu platí již hodnoty pro běžnou populaci, ne pro těhotné. Podle Vašich výsledků se tedy jedná o  porušenou glukózou toleranci tzn. prediabetes (cukrovka se ještě nerozvinula). Kojení může OGTT také ovlivnit, neměla byste 3 hodiny před a během testu kojit. Doporučila bych Vám absolvovat OGTT ještě jednou, ze žíly a až nebudete plně kojit.

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, dnes jsem byla na vyšetření tehotenske cukrovky. Jsem v 25tydnu. Vzali mně krev na lacno a po půl hodině mně poslali domu. Chtela jsem se jenom zeptat jestli nemám něco s krví a jestli není něco špatně. Děkuji.
    věk: 36 let

    Odpověď

    Dobrý den, 

    pokud Vám v laboratoři nedali vypít roztok glukózy, měla jste s největší pravděpodobností vyšší hladinu cukru nalačno. V tomto případě byste měla jít následující den (nebo co nejdříve) na kontrolní vyšetření hladiny cukru, pokud bude hodnota opět vyšší, jedná se o těhotenskou cukrovku. Pokud bude druhá hodnota cukru nalačno v normě, dostanete vypít roztok glukózy. https://www.cukrovka.cz/diagnosticky-postup. Kontaktujte Vašeho lékaře, sdělí Vám postup podle výsledků Vašeho laboratorního vyšetření.

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D. z interní ambulance porodnice "U Apolináře" v Praze)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!